Antigua - prehliadka

Antigua - prehliadka

Dáša Kotlárová

Dáša Kotlárová

Pastelové barokové domy lemované aktívnymi sopkami a kávovými plantážami. Založená v roku 1543 ako dôležité hlavné mesto Guatemalského kráľovstva (v tom čase väčšina Strednej Ameriky), aby bola o rok sužovaná požiarom, neskôr zemetraseniami, erupciami a záplavami, ktoré sa striedali dve storočia a nakoniec boli príčinou vzniku nového hlavného mesta (Antigua znamená “stará”). Napriek všetkému je Antigua stále jedným z najlepších príkladov koloniálnej architektúry v Latinskej Amerike. Mnohé budovy, hlavne kostoly, nikdy neopravili a dotvárajú jedinečnú atmosféru v nadmorskej výške 1500 metrov.

Na prechádzku po Antigue si dajte pohodlné letné oblečenie, priemerná teplota býva okolo 25  stupňov. Samozrejmosťou je použitie opaľovacieho krému, turistické sandále a termoska s vodou, nie však z vodovodu! Do menšieho ruksaku si môžete vziať aj mikinu, prípadne dáždnik (máj-október), nikdy však neprší celý deň. Takisto hotovosť i ked v Antigue sa relatívne dajú používať aj platobné karty- nie je vylúčené, že budú chcieť vidieť kópiu vášho pasu- originál si zbytočne nenoste. V meste sú aj (nie vždy funkčné) bankomaty. Keďže Antigua je mimoriane fotogenická, bola by škoda nevziať fotoaparát!

Celkovo Guatemala nie je najbezpečnejšia krajina na svete, zlato a drahé doplnky nenosíme. Každopádne, miesta ktoré navštevujeme sú v poriadku a v Antigue sa absolútne netreba báť.

Prvý deň

Príchod mávame okolo obeda, takže najprv doplníme energiu. Či už máte chuť na tradičnú kuchyňu alebo nechcete vidieť už ani jednu jedinú tortillu navyše (typickú kukuričnú placku, počas zájazdu ich zjeme požehnane),  v blízkosti hotela o kvalitné reštaurácie nie je núdza.

Medzi obľúbené BUBO patrí Sobremesa, Parque Central, 4a Calle Oriente 4. Ak potrebujete len kávu a niečo menšie pod zub, skúste Café Condesa, La Casa del Conde, 5A Avenida Norte. Ak máte radi street food, v Parque la Merced choďte na rellenito de platano- vyprážaná banánová masa plnená fazuľami. Nájdete aj mexické tacos či empanády.Prechádzka k Cerro de la Cruz 

V Latinskej Amerike je neskutočne veľa “miradores” alebo vyhliadok na mesto, Antigua nie je výnimkou a po výstupe hore oceníte mesto v plnej kráse.

14.00 Hotel (2 minútky od hlavného námestia) - na vyhliadku peši cca 20 minút. Nachádzame sa na "kopci s krížom."

14.20 Od kríža nás delí niekoľko schodov, za 5 až 10 minút budú všetci pri ňom a naskytne sa pohľad na Volcán de Agua (“vodná sopka”), Volcán Acatenango a Volcán Fuego (“ohňová sopka”), ktorá každých pár minút chrlí obláčik pary a plynu. V krajine je  spolu neuveriteľných 37 sopiek. Na konci sú predavači s malým občerstvením a celkovo je to príjemné miesto na piknik, takže je aj možnosť vynechať obed, nakúpiť jedlo dole a vychutnať si vyhliadku dlhšie.

Zastavíme sa aj na Plaza del Apostol so sochou apoštola Jakuba, ktorá bola poslaná zo Španielska. Práve on je patrónom mesta, pretože sa mal zjaviť dobyvateľovi Pedrovi de Alvaradovi  a odobriť jeho ťaženie proti pôvodným máyskym obyvateľom. 

Po stopách mníchov

15.15 Iglesia de la Merced: zídeme naspäť do mesta a prejdeme sa k najestickejšiemu kostolu v Antigue. Potom ako mnísi prišli o prvé dva kostoly bol v roku 1749 Juan de Dios Estrada poverený výstavbou odolnejšieho, väčšieho komplexu chrámu aj kláštora. Rozhodol sa pre neobyčajne hrubé steny- základy síce prežili ďalšie ničivé zemetrasenie v roku 1773, no kostol bol vážne poškodený a z kláštora ostali len ruiny. Mnísi sa presídlili do Ciudad de Guatemala, nového hlavného mesta a oprava kostola stagnovala až do roku 1853.

15.55 V sakrálnom umení pokračujeme pri ikonickom symbole mesta, Arco de Santa Catalina z roku 1694, ktorý stojí presne oproti Volcán de Agua. Tento oblúk má zvláštnu históriu- po obidvoch stranách ulice boli kláštory a aby mníšky nemuseli vychádzať von, postavil sa pre ne špeciálny tajný prechod. Ich rehoľa im totiž zakazovala akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom. V 19. storočí pribudli hodiny vo francúzskom štýle. V súčasnosti kláštor slúži ako hotel, pričom rovnaký osud čakal mnohé ďalšie inštitúcie daného rázu, a my sme takisto ubytovaní v bývalom kláštore El Carmen, blízko čarovných rúin rovnamenného kostola. Ďalšie ruiny, ktoré stoja za pozornosť sú La RecoleccionUlička je plná reštaurácií, obchodíkov a pouličných predajcov a je to tepna Antiguii.

Centrum

16.20 Našou nasledujúcou zastávkou je Múzeum čokolády, kde robia rôzne ochutnávky a ponúkajú napríklad aj lokálnu kozmetiku či pražené kakaové bôby, ktoré teraz fičia vo svete zdravej výživy. Samozrejme, dajú sa nájsť aj menej zdravé ale o to chutnejšie veci ako jahody v pravej guatemalskej čokoláde. Možno viete, že práve Máyovia začali drviť kakao a používali ho počas obradov, väčšinou zmiešané s krvou. Takáto “čokoláda” sa nepila, ale zapaľovala s prímesou vonných zmesí pre bohov. Neskôr vznikol nápoj s vodou a až Európia vlastne zdokonalili čokoládu tak, ako ju poznáme.

16.50  Nachádzame sa na hlavnom námestí a nemôžeme vynechať Palacio de los Capitanes Generales z roku 1549, sídlo koloniálnej španielskej samosprávy od mexického Chiapas až po Kostariku, do osudového roku 1773. Teraz v ňom bývajú rôzne výstavy.

Až do roku 1676 nemala Guatemala povolený vznik univerzity, no po mnohých naťahovačkách a nezhodách medzi jezuitmi, františkánmi, ďalšími reholami a prekonaní neochoty španielskej koruny vzniká Universidad San Carlos Borromeo, inšpirovaná univerzitou v španielskej Salamance. Otvorilo sa právo, medicína, teológia a cudzie jazyky.

17.30 Vezmete si domov jadeid, tak dôležitý pre máysku civilizáciu, alebo obsidiant? V blízkom múzeu sa dozvieme všetko o histórii jadeidu a takisto máme k dispozícii bohatý sortiment šperkov. Jadeid má ochrannú funkciu a vraj prináša do života odvahu, pokoj a šťastie, upokojuje myseľ a lieči celý organizmus. Antigua je jedným z mála miest na svete, kde sa dá okrem slávnejšieho zeleného kúpiť aj fialový jadeid.

18.00 Priestor na návštevu trhu Nim Pot, ak chcete suveníry. Určite vás zaujmú drevené masky, ktoré sa viažu ku Guatemala už od dávnej minulosti, mnohé boli zdobené práve jadeidom a pochovávali s nimi máyskych panovníkov. Zmienky o nich možno nájsť aj v “máyskej Biblii” Popol Vuh, vzácneho zachovaného kódexu. Drvivú väčšinu textov zničili Španieli počas kolonizácie.

Pomocou masky sa človek prevtelil do inej bytosti. Postupne sem prišiel španielsky sviatok, tanec maurov (moslimov) a kresťanov, takže masky sa používajú naň a každý rok pred Veľkou nocou tanečníci znázorňujú Pedra de Alvarada, tigre či opice.

Tradičné oblečenie či koberce už máme z predchádzajúcej časti zájazdu, no v Antigue nie je núdza o štýlovejšie verzie s modernejším, nositeľnejším nádychom, aké nájdete napr. v Luna Zorro Studio, rovnako ako rôzne šperky inšpirované textilom- bežne len koráliky. Ak chcete investovať do umenia, na výber je množstvo galérií, medzi najlepšie patrí Casa para las Artes (4A calle oriente 31) či El Prisma (5A calle oriente 11).

20.00  Stretávame sa na drink v populárnom bare Fridas pri oblúku. Obsluha nosí tričká s nápisom “Donald, eres un pendejo” (Donald, si… povedzme že somár) a hlavne majú vynikajúce kokteily, remeselné guatemalské pivká a celkom fajn jedlo. Netreba to však preháňať, pretože zajtra ráno nás čaká výstup na aktívnu sopku.

Čo si nachystať? Turistické tenisky, bundu- hore dosť fúka, vodu, desiatu, foťák a klobásku alebo penové cukríky na opekanie. Bude táborák? Zistíme zajtra.

Druhý deň

7.00 Raňajky na hotelovej terase s opäť raz prekrásnym výhľadom na strechy, kostolné zvonice a sopky.

8.00 Transfer prenajatým autobusom pod sopku Pacaya (2552 m.n.m.) Cesta trvá hodinu.

9.00 Posledná možnosť využiť toaletu či doplniť zásoby vody. Dobrým tipom je vziať si palicu za dolár, hlavne pre starších členov výpravy, ale na horúcich lávových kameňoch sa môže hodiť naozaj každému.

9.15 Začíname výstup. Zaberie hodinku až hodinku a pol. Cestou uvidíme izraelskú elektráreň, ktorá funguje na sopečnej pare. Ak by náhodou niekto naozaj nevládal a chce sa dostať hore, je tu aj možnosť výstupu na koni- tie nám idú v pätách.  Samozrejme robíme potrebné prestávky na oddych.

10.45 Dostali sme sa na vrchol sopky. Závisí od aktuálnej situácie, čo možno vidieť: občas je to chrlenie kameňov, väčšinou aspoň padajúce kamene a pod nimi žeravá láva. Od roku 2016 nie je dovolené chodiť až úplne hore, pretože to bolo šialene nebezpečné. Teraz sa chodí k dolnému kráteru. Posledná erupcia nastala v roku 2010.

Konečne prichádza čas na BUBO opekačku, priamo na lávových kameňoch stačí nájsť priestor kam strčiť špajdľu s lakocinkou a sledovať ju pár minút aby sa vám nepripiekla príliš.

11.20 Začíname zostup.

12.20 Vraciame sa naspäť do Antiguii.

Máme posledné poobedie pred odchodom domov, čo s ním?

Cerro San Cristóbal

Ak sa vám žiada viac výhľadov, vyberte sa do reštaurácie Cerro San Cristóbal umiestnenou na vŕšku, asi polhodinku jazdy od centra. Najľahšie je vrátiť sa na nám už známy Nim Pot a spýtať sa na najbližší mikrobus, ktorý odchádza práve odtiaľ od 8 ráno do 6 večer. Takisto je možné ísť taxíkom. Hneď vedľa reštaurácie sa nachádza organická farma, tá im poskytuje zeleninu a je možné sa po nej prejsť. Majú aj skleník pre milovníkov orchideí- až 200 druhov. Predovšetkým tu je bezkonkurenčná panoráma- keby ste náhodou zavítali do Antigui na Nový rok, určite by sa oplatilo pozorovať ohňostroje práve odtiaľto. Menu obsahuje veľa rýb, výborné krevety, ceviche… 

Finca la Azotea

Rodinná kávová plantáž z roku 1883, podľa mnohých jednotka v regióne s vysokými číslami exportu. Vysvetlíme si celý proces, nazberáme zrelé plody, ukážeme stroje a na záver ochutnáme špičkovú šálku kávy v sympatickom prostredí. 

La Sala

Ak sa chcete s Guatemalou a zájazdom Ríša Máyov rozlúčiť poriadnou latino párty, La Sala je miesto pre vás. Každý piatok bývajú koncerty na terase, inak DJ.

Antigua na vlastnú päsť?

Odporúčame Cycling tour Antigua, prehliadky na bicykloch ktoré sú ľahko zvládnuteľné a zároveň trošku akčné. Bez španielčiny môže byť v krajine problém, treba vedieť aspoň základy, alebo mať vždy poruke pár fráz.

TIP: Pokiaľ máte super kondičku a trúfate si na veľké dobrodružstvo, dá sa trekovať aj na Acatenango, stráviť noc v stane a vidieť chrlenie Fuego tak blízko, že vám nebude všetko jedno.

TOP 10 v Antigue:

  1. Trek na Acatenango
  2. Trek na Pacayu - zvládne každý
  3. Obed v Cerro San Cristóbal
  4. Vyššie uvedené ruiny
  5. Azotea s coffee tour
  6. Casa del Tejido Antiguo - zistíte ako sa vyšíva tradičné oblečenie
  7. Santa Catalina a celá ulička
  8. Múzeum čokolády
  9. Múzeum jadeidu
  10. Café No se - vyrábajú vlastný Mezcal

Či už ide o domčeky v štýle Barroco antigueño, kaviarne, reštaurácie s otvorenými  patios plnými kvetov, dekadentné bary alebo výlety do blízkeho okolia, Antigua dokáže byť fascinujúca a určite len tak nezabudnete na jej návštevu.

Posledná úprava článku | Prečítané: 442x

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Honduras, Salvador, Guatemala, Belize

29.07. → 12.08. +4 termíny

náročnosť

15 dní

Trvanie

3830
K

Amerika  

Mexiko, Guatemala, Belize


náročnosť

13 dní

Trvanie

1920
K

Amerika  

Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, Salvador, Guatemala, Belize


náročnosť

22 dní

Trvanie

5690

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva