Dobré správy z cestovania

Dobré správy z cestovania

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Svet sa opäť otvára. Každý deň budeme pre vás vyberať správy zo sveta, vďaka ktorým svetlo na konci tunela žiari čoraz jasnejšie.

29. máj: V deň, keď prví Slováci po takmer troch mesiacoch vyrážajú na víkend u susedov v Čechách či Maďarsku, vstúpila do platnosti novela zákona o cestovnom ruchu, ktorá chráni klientov a zároveň necháva priestor nadýchnuť sa aj cestovným kanceláriam.

28. máj: Thajsko ohlásilo, že 1. júla otvorí hranice aj pre slovenských občanov. Už o pár týždňov nás tak čakajú romantické západy slnka pri Andamanskom mori. 

28. máj: Dobré správy z Viedne. Austrian Airlines začne od 15. júna opäť lietať. Na úvod obnoví premávku z Viedne do 37 destinácií.

27. máj: Maďarsko a Česko sú od dnešného dňa prvé dve krajiny, kde Slováci môžu stráviť víkend bez toho, aby sa po návrate museli stiahnuť do karantény. Víkend v Prahe, v Budapešti či na južnej Morave tak bude pre mnohých z nás prvým krokom na ceste do normálneho sveta.

26. máj: Turizmus sa preberá už aj v Škandinávii. Len v nedeľu prekročilo Öresundský most spájajúci Dánsko a Švédsko 7850 áut Dánov vracajúcich sa za dlhého víkendu v juhošvédskom kraji Skåne. Obyvatelia južného Švédska, ktoré má historicky bohatú kultúrnu aj obchodnú výmenu s Dánskom, sa hnevajú, že kým Dáni môžu do Švédska bez problémov chodiť, oni majú napriek bezproblémovej situácii na juhu Švédska, vstup do susedného Dánska zakázaný.

25. máj: Thajská provincia Krabi s najkrajšími plážami krajiny, obľúbená medzi našimi klientmi, nezaznamenala počas korony ani jeden prípad výskytu vírusu. A tunajší ľudia využili čas na to, aby dohnali zameškaný dlh voči prírode. Už onedlho sa vrátite na čisté pláže a do zrekonštruovaných hotelov. Thajsko zvláda celú koronu na jednotku. 

24. máj: Slovensko je v prvej skupine krajín, pre ktoré sa otvorí ostrov Cyprus už 9. júna. Spolu s nami sa v prvom balíku najbezpečnejších krajín ocitli Slovinsko, Dánsko, Fínsko, ale aj Maďarsko, Nemecko a Rakúsko. Česko príde na rad až o 2 týždne neskôr.

23. máj: Vypočuj si krátku reportáž priamo z Islandu od Slovenky Lucie Brezovanovej. Hľadáš ešte dôvod ísť v lete na Island? Tu ho nájdeš.

Je dobrý nápad ísť na Island?

Malý ostrov si s koronou poradil a 15. júna sa otvára svetu. Ako vnímala koronu Slovenka, ktorá už 2 roky na Islande žije?

22. máj: Chorvátsko už o pár dní otvára svoje hranice aj Slovákom. Prístupné sú už aj Azorské ostrovy, podmienkou vstupu je platný test na Covid, prípadne ochota absolvovať tento test na letisku po prílete.

21. máj: Aj v lietaní sa dejú veci. Qatar Airways rozdáva 100 000 leteniek pre zdravotníkov zdarma, Wow ožil ako aerolinka pre klientov, ktorí nehľadajú len lacnú cena, a Lufthansa obnovila prvý balík letov. Viac v blogu Tomáša Hušeka.

19. máj: Mini Schenghen medzi Slovenskom, Rakúskom a Českom by sa mal otvoriť v polovici júna, vyhlásil po stretnutí ministrov zahraničných vecí rakúsky minister Alexander Schallenberg. V polovici júna by sa tak cestovanie medzi našimi troma krajinami malo vratiť do stavu pred koronou a byť bez akýchkoľvek obmedzení.

18. máj: O 0:01 sa na Islande po dvoch mesiacoch otvorili verejné plavárne. A v Reykjaviku sa pred polnocou tvorili dlhé rady. Island je naozaj neuveriteľný ostrov:) A už 5 dní tu nezaznamenali jediný prípad potvrdenia vírusu.

HĽADÁME SPRIEVODCOV NA ISLAND

VYPLŇTE DOTAZNÍK

18. máj: Pomôžu turistické obmedzenia posledných mesiacov zvieratám? zamýšľa sa náš odborník na safari celého sveta Martin Karniš.

18. máj: Grécko otvára svoje historické pamiatky vrátane aténskej Akropoly. Po víkendovom otvorení pláží ide o ďalší krok tejto atraktívnej krajiny na návrate späť do života.

17. máj: V Nórsku sa konali oslavy štátneho sviatku prijatia ústavy, ktorý je každoročne vrcholom nórskeho spoločenského života. Do ulíc vytiahnu milióny Nórov, aby zakývali svojmu kráľovi a utužili sa v láske k svojej krajine. Tento rok sa oslavy z bezpečnostných dôvodov nekonali. A tak nórsky kráľ Harald nastúpil aj s kráľovnou do otvoreného auta, v ktorom sa po druhej svetovej vojne jeho dedo vrátil do oslobodeného Nórska a prechádzal celým Oslom, aby pozdravil svojich občanov. Jeho krok sa, samozrejme, stretol s nadšeným ohlasom a médiá jeho počin hodnotia ako historický krok.

16. máj: Vietnam hlási 28 dní bez nových prípadov korony. Deti sa vrátili do škôl, ľudia sa vrátili do práce, pamiatky sú opäť otvorené. Vietnamci sa tešia, hlási sa z Vietnamu náš priateľ David Ng.

Správy z Vietnamu

16. máj: Ďalšia krajina juhovýchodnej Ázie, sympatická Kambodža, domov nádherných chrámov Angkoru, hlási nula chorých na koronu. V Kambodži sa celkovo nakazilo 122 ľudí, všetkých 122 sa úspešne vyliečilo. 

16. máj: Rakúsko ohlásilo, že v nedeľu otvorí všetky hraničné prechody vrátane Slovenska. 

15. máj: Konzul Slovenskej republiky na Srí Lanke a náš dlhoročný partner, p. Mahen Roshan Andrew Kariyawasan predpokladá otvorenie Srí Lanky pre európskych turistov v priebehu júla. Aktuálne čísla zo Srí Lanky hovoria o približne 500 nakazených a 9 obetiach od vypuknutia vírusu.

15. máj: Slovinsko ako prvá európska krajina vyhlásila epidémiu korony v krajine za ukončenú.

14. máj: Prví cestovatelia po korone zažijú svet, aký sme nevideli už desaťročia. Príroda si oddýchla, vzduch sa vyčistil, overtourizmus nebude nejaký čas témou. Z nášho obľúbeného indického štátu Punjab, centra viery sikhov, napríklad, hlásia, že po prvýkrát od druhej svetovej vojny vidia Himaláje. Odvážnym a rozhodným bude svet veľmi priať. Inak, viac o Himalájach si môžete prečítať na našom blogu.

13. máj: Nemecko plánuje zrušiť hraničné kontroly so všetkými susednými krajinami do 15. júna 2020Proces postupného uvoľňovania sa začne už tento týždeň, Toto rozhodnutie bude mať pravdepodobne kľúčový význam pre znovuzavedenie slobody cestovania v Európskej únii ešte pred začiatkom leta.

13. máj: Rakúsko a Nemecko sa dohodli na otvorení hraníc 15. júna 2020. Už od dnešného dňa sa kontroly na rakúsko-nemeckej hranici zmenili na námatkové. Rakúsko prejavilo záujem rozšíriť túto dohodu aj na ďalšie susedné krajiny, spomína sa najmä Švajčiarsko a Česko.

13. máj: Je skvelé, že Európa sa začína otvárať a zrejme z pohľadu európskej ekonomiky logické, že začíname v európskych dovolenkových destináciách. Platí však, že hoci sa o korone hovorí ako o celosvetovej pandémii, náš zúžený európsky pohľad nám často bráni uznať, že skutočne úspešné a bezpečné krajiny ležia mimo nášho kontinentu.Tomáš Hušek pre Vás pripravil prehľad tých najúspešnejších.

12. máj: Islandská premiérka oznámila, že 15. júna sa Island otvorí turistom z celého sveta. Po prílete absolvujú turisti test na koronu a po krátkom čakaní na negatívny výsledok sa budú môcť voľne po ostrove pohybovať. Island patrí vďaka množstvu testovaných obyvateľov medzi krajiny sveta, ktoré boj s koronou zvládli najlepšie.

11. máj: Vo veľmi sympatickom Vietname, ktorý zvládol boj s koronou na jednotku s hviezdičkou, sa otvorili školy. Vietnamske deti si obliekli rovnošaty a zamierili tak do školských lavíc k veľkej radosti svojich rodičov. Vláda považuje boj s koronou za zavŕšený a plánuje otváranie hraníc - najprv krajinám juhovýchodnej Ázie a v dohľadnom čase aj európskym občanom. 

10. máj: Chorvátska vláda oznámila, že od pondelka otvorí krajinu pre občanov Európskej únie, ktorí vlastnia v Chorvátsku nehnuteľnosť, jachty či prichádzajú za obchodom. Prvý krok k otvoreniu tejto nesmierne obľúbenej krajiny turistom.

9. máj: Tomáš Hušek pre vás vybral najzaujímavejšie novinky z posledných dní na poli lietania a leteckých spoločností. 

9. máj: Pobaltské krajiny, Litva, Lotyšsko a Estónsko sa spolu s Fínskom dohodli na vzájomnom otvorení hraníc. Obyvatelia týchto štyroch krajín sa tak budú môcť od 14. mája navštevovať bez akýchkoľvek obmedzení.

7. máj: Nemecký futbalový zväz oznámil, že plánuje opäť 16. mája opäť začať hrať zápasy Bundesligy a dohrať ligu do konca júna.

HĽADÁME SPRIEVODCOV NA NOVÝ ZÉLAND

VYPLŇTE DOTAZNÍK
Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Už 25 rokov sprievodca BUBO, pravý svetobežník a vynikajúci prekladateľ zo škandinávskych jazykov. Čítali ste Stiega Larssona, alebo Jo Nesba? Vyštudoval nórčinu a švédčinu, miluje Berlín a Buenos Aires (a našu kanceláriu), no jeho srdcovou záležitosťou sa stala oblasť východnej Ázie, ktorú od roku 2001 navštívil nespočetnekrát. Viedol slovenské prvoexpedície do Bangladéša, Guyan a Surinamu aj Severnej Kórey, prvú našu cestu na Antarktídu. Jozef je top manažér a okrem bezproblémového riadenia zájazdov má na starosti marketing. Obdivuhodne rozhľadený, vľúdny a skúsený cestovateľ s vášňou pre gastronómiu.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba (Komfort)

Posledná úprava článku | Prečítané: 2304x

SERIÁL BLOGOV O COVID-19

Blogov