Načítavame pre vás exkluzívny blog

Hirošima

Hirošima

Hirošima je mesto v Japonsku, ktoré sa nachádza sa na západe ostrova Honšú. Na našej ceste Japonskom si sem chodíme pripomenúť najväčšiu tragédiu 20. Storočia.

 Je to  historický prvé mesto na svete, ktoré bolo zasiahnuté atómovou bombou. Počas druhej svetovej vojny, na príkaz Amerického prezidenta Harryho Trumana  6.8.1945 o 8:15 zhodili nad mestom americkí vojaci atómovú bombu s názvom LittleBoy. Výbuch tejto bomby rozpútalo v priebehu pár sekúnd neskutočné peklo pre všetkých obyvateľov Hirošimy. Ľudia, ktorí sa nachádzali v okruhu pol kilometra sa jednoducho vyparili, ostatných zabila tlaková alebo teplotná vlna. Ďalší zomierali postupne na následky radiácie a popálenín. Výbuch spôsobil smrť  90 000-166 000 ľudom.

Z  obetí bolo zhruba 20 000 vojakov, zvyšok boli civilní ľudia. Bomba vybuchla v ranných hodinách, Mnoho ľudí išlo v tomto čase do práce a do školy. Medzi obeťami bolo veľa detí nakoľko výbuch bol v centre kde sa nachádzalo množstvo škôl.

Spustenie atómovej bomby bolo naplánované spomedzi ostatných Japonských miest práve na Hirošimu z dôvodu, že tam nachádzal dôležitý armádny sklad a prístav. 

Zničených bolo viac ako 70% všetkých budov v Hirošime.  Jedna z budov, ktorá ostala je teraz Hirošimský pamätník mieru tzv. Atómový dóm.  Je to jediná budova, ktorá bola v blízkosti epicentra a ostala stáť. Momentálne je zachovaná tak, ako ostala po výbuchu. Ľudia, ktorí vtedy pracovali v budove zomreli. Budovu navrhol český architekt Ján Letzel a bola postavená v roku 1915. Teraz je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako symbol deštrukčnej moci vytvorenej človekom a nádej pre elimináciu všetkých jadrových zbraní.

6. august tzv. Deň Hirošimy sa stal Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní.

O 3 dni neskôr, 9.8.1945 bola v ranných  hodinách zhodená ďalšia atómová bomba s názvom Fat Man. Tento krát  na mesto Nagasaki. Nagasaki sa nachádza na juhozápade Japonského  ostrova Kjúšú.  Po výbuchu bomby zomrelo okamžite vyše 35 000 ľudí a ďalších 25 000 zomrelo neskôr na následky ožiarenia.  Atómové bomby v Hirošime a Nagasaki sú jediné, ktoré boli kedy použité počas vojny.

Japonsko niekoľko dní po zhodení atómových bômb kapitulovalo a tým sa skončila druhá svetová vojna v Ázii. 

Ako vyzerá mesto teraz? Poďte sa pozrieť sami. Mesto sa pomaly ale iste postavilo na nohy. Štát sa veľmi snaží aby bolo mesto opäť na svojom vrchole. Ľudom poskytujú zvýhodnené bývanie a pracovné podmienky ak sa do Hirošimy presťahujú. Všetky spomienky a pocity sú uschované a zachytené v múzeu Hiroshima Peace Memorial Museum v Parku mieru. Návšteva múzea je veľmi silným emotívnym zážitkom. Hirošimu navštevujú ľudia z celého sveta a zasielajú množstvo paierovvých žeriavov, ktoré tu môžete vidieť.

Nikola Deckous

Nikola Deckous

Nikola Deckous

V našej kancelárii na Dunajskej vždy stretnete exotickú Nikol s pôvodom až z ďalekého Konga. Cestovanie má v krvi a preto vám rada pomôže pri výbere dovolenkovej destinácie. Sama už precestovala Európu, Áziu, dlhší čas strávila v Strednej Amerike či Afrike. Miluje dobrodružstvá a bude pre vás výborným poradcom pre nové zážitky.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Stredná Amerika Grand Tour

Posledná úprava článku | Prečítané: 1604x

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Japonsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

4010
K

Ázia  

Južná Kórea, Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4990
K

Ázia  

Bali (IND), Japonsko, Indonézia


náročnosť

19 dní

Trvanie

5090
K

Ázia   Austrália a Oceánia  

Oceánia, Palau, Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

5750

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.