Najčítanejšie BUBO blogy v roku 2022

Najčítanejšie BUBO blogy v roku 2022

Cestovateľské tipy, zaujímavé miesta, autentické zážitky aj fotografie, výber toho najlepšieho zo sveta. To všetko vám sprostredkúvame pravidelne v našich BUBO blogoch, ktoré boli v roku 2022 úspešnejšie ako kedykoľvek predtým. Za to ďakujeme predovšetkým vám - čitateľom. Ktoré blogy vás zaujali najviac?

Počas už uplynulého roka 2022 dosiahli BUBO blogy métu 1 330 442 klikov, z toho jedinečných zobrazení blogov bolo až 1 036 119! Aby ste si vedeli predstaviť význam tohto čísla, v predpandemickom období sa čítanosť blogov celoročne pohybovala na úrovni 100 000 - 300 000 klikov. Číslo, ktoré som dostal z nášho teamu "BUBO digital", je 174 000 klikov.

Na našich blogoch si dávame záležať. Píšu ich skúsení top sprievodcovia, používame v nich vlastné fotografie a videomateriály (až 95 % vizuálneho obsahu je náš materiál a toto číslo postupne zvyšujeme). Z prvej ruky sa dočítate a pozriete si destinácie sveta, ktoré vás zaujímajú. S užitočnými tipmi, radami či upozorneniami, na čo si dávať pozor, ale aj gurmánskymi tipmi a luxusom na danom mieste.

Ďakujeme za to, že naše blogy čítate. Spomenutá vysoká čítanosť nás zaväzuje k tomu, aby sme na blogoch pracovali ešte viac a ešte lepšie ako doteraz. V roku 2023 pribudne množstvo nových blogov a neustále budeme pre vás vynovovať a zlepšovať tie staré. Dovtedy si poďme pozrieť rebríček TOP 10 - ktorých desať blogov ste počas roka 2022 čítali najviac?

Najznámejšie miesto Azorských ostrovov - kaldera sopky.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

10. Tipy na Azorské ostrovy #

Viac ako 13 700 z vás sa pustilo tento rok do čítania blogu Azorské ostrovy, kde nájdete mnoho faktov o jednotlivých ostrovoch, zaujímavých a netradičných tipov na návštevu tohto úžasného miesta. Pre viacerých BUBO klientov je to vôbec najúžasnejšie miesto na Zemi a letenky do tejto destinácie, najmä na ostrov Sao Miguel, sú čoraz vyhľadávanejšie.

Celkovo blog čítalo dokonca 15 500 cestovateľov, no v roku 2022 sme blog Azorské ostrovy vynovili a čítanosť bola spomenutých 13 700 (čísla zaokrúhľujeme, pozn.).

Z blogu vyberáme:

"Nielen pre prekrásnu prírodu, skutočne neuveriteľnú zeleň, ale aj pre všade prítomné vulkány sa nazývajú Havajom Atlantiku. Ostrovy stratené v bielom príboji vzdialených morí a prekrásnej nedotknutej prírody strmých zrázov. No čo sa týka počasia, prirovnanie neobstojí, veď Azorské ostrovy sú zahrnuté slnečnými lúčmi tak často ako aj dažďom, a preto mne skôr pripomínajú Réunion na juhu Indického oceánu."

"Počúval som o kráse Azorských ostrovov, ale keď som zbadal záhony hortenzií, tá krása mi vyrazila dych."

"Sao Miguel je jediné miesto v Európe, kde sa pestujú ananásy a nachádza sa tu skutočná čajová plantáž. Sao Miguel je exotický ostrov, ktorý akoby sa nachádzal v Indickom či Tichom oceáne."

"Ostrov (Pico) nemá takú infraštruktúru ako Sao Miguel, hlavné mesto Madalena sa vôbec nedá porovnať s Hortou. No pre mňa je Pico tým najlepším a najautentickejším ostrovom, Taj Mahal a Machu Picchu Azorov."

"Strava je sama o sebe dôvodom vypraviť sa na Azory. To, že o tom ešte ostatní nevedia Vám hrá do karát. Strava je totižto autentická, maximálne bio, a hlavne neuveriteľne chutná. Nazval som to neskazenou civilizáciou, ide o tzv. slow food (presný opak fast foodu)."

Tipy na súostrovie patriace Portugalsku opísal v oboch prelinkovaných blogoch najscestovanejší Slovák Ľuboš Fellner. Ten je na Azorských ostrovoch ako doma a pozná tu všetky dobrodružné a turistické aktivity. Chodí tam, kam sa bežní ľudia nedostanú a zdolal aj najvyšší vrch Pico, čo opisuje zase v blogu Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu.

Pokiaľ hľadáte tipy na dovolenku v exotickej Európe, poďte s nami na zájazd na Azorské ostrovy a skombinovať ho môžete aj s kontinentálnym Portugalskom a Madeirou, krajinou večnej jari.

9. Tipy na Barcelonu #

Metropola Katalánska je extrémne vyhľadávanou a populárnou destináciou. Tu môžete stráviť aj rok nepretržite a nikdy sa tu nebudete nudiť, stále tu budete mať čo objavovať. Či už hľadáte úžasnú pláž, krásnu prírodu, jedinečnú mestskú architektúru alebo futbalový zájazd, Barcelona toto všetko ponúka a my sme všetko dôležité zhrnuli v blogu od Mareka Melúcha Barcelona - tipy na návštevu, ktorý si prečítalo za rok 2022 až 14 600 užívateľov.

Z blogu vyberáme:

"(O Sagrada Família) Iba krátko po vyjdení zo stanice metra cítite, ako toto mesto pulzuje pri jeho najznámejšej pamiatke. Rušná doprava a davy turistov obdivujúce Gaudího impozantnú stavbu patria rozhodne k tomu. Ak by ste boli v Barcelone a máte čas iba na jednu jedinú pamiatku, tak toto je ono."

"Dom Casa Battló prerobil Gaudí na príkaz bohatého aristokrata. Budova mala byť s originálnou fasádou a nezvyčajným interiérom. Opäť sa to umelcovi podarilo a my v BUBO obdivujeme jeho nevyčerpateľné nápady."

"Ďalšou zaujímavosťou je bývalá továreň a kasárne Caixa Forum, ktoré navrhol Josep Puig i Cadafalch. Sú vynikajúcim dielom modernistickej architektúry a opisujú sa ako fantázia lega z tehál."

"Nechať sa unášať týmito uličkami (Barri Gotic) a doslova sa tu stratiť je najlepším spôsobom, ako spoznať túto štvrť, no v BUBO poznáme strategickú prehliadku, ktorá nás zavedie po najznámejších pamiatkach ako aj tajomných zákutiach."

"Barcelona je mesto, ktoré vo vás zanechá dojem nadšenosti a keď ho počas pár dní spoznáte, tak sa sem určite budete chcieť vrátiť."

Barcelonu vám ukážu najlepší BUBO sprievodcovia na zájazdoch do Španielska - v kombinácii s Madridom, Andalúziou či francúzskym Provensálskom.

8. Rím - pamiatky zadarmo #

Opäť množstvo skvelých tipov na populárne a extrémne navštevované mesto. Rím navštívil už veľakrát Ľuboš Fellner, ktorý ako autor blogu spísal všetky úžasné pamiatky, ktoré môžete vidieť v Ríme zadarmo. Niektoré z tých najznámejších vás tu naozaj prekvapia. Za rok mal tento text viac ako 15 600 prečítaní. A nebude to jediný taliansky blog, ktorý v rebríčku uvidíte. Síce medzi nimi nebude ďalší rímsky blog Rím pre pokročilých, ale tiež ho odporúčame.

Slávne rímske Koloseum.
Foto: Robert Taraba — BUBO

Z blogu vyberáme:

"Rimania sú so svojou históriou zžití a berú si z nej príklady. Za tých tridsať rokov, čo Rím navštevujem, mám s Rimanmi iba tie najlepšie skúsenosti. Sú to elegantní ľudia bez toho, že by boli pozéri."

"Ak ste nezainvestovali do kvalitného osobného sprievodcu, prejdite popri Forum Romanum vpravo (viď mapka) po širokánskej ulici Via dei Fori Imperiali a na ľavej strane cesty budete mať na Forum Romanum pekné výhľady."

"Môj sused Giulio, ktorý sa v Ríme narodil, vždy hovorieva: „Na prehliadku Ríma potrebuješ dobré topánky a dobrú kreditku.“ Ak budete nasledovať rady tohoto blogu, tak vám stačia iba dobré topánky."

"Ak chcete fotografiu bez turistov, stačí vám privstať si a prísť pred siedmou ráno. Toto funguje všade, aj na Piazza Navona."

"Ak chcete jesť skutočne rímsku stravu, risknite držky (tripa) a volský chvost. To už, samozrejme, nie je pre každého, ale naozaj aj túto stravu vedia Rímania výborne pripraviť."

Rím poznáme ako vlastnú dlaň a prevedieme vás ním na talianskom zájazde - Florencia, Siena, Rím.

7. Tipy na Malorku #

Nádherný Baleársky ostrov plný pláží, útesov, jaskýň či zelene. Ostrov Stredomoria, ktorý vás prekvapí a všetky zaujímavé miesta a tipy na návštevu spísala sprievodkyňa Ivana Ďurčová v blogu Malorka. Úspešnosť blogu - 16 600 prečítaní za rok!

Z blogu vyberáme:

"Pitná voda sa draho dovážala z pevninského Španielska a dodnes, tak ako v celom Španielsku, si vody musíte kupovať v balených fľašiach."

"Takmer všetky pláže sa denne čistia a vďaka tomu nejedna pláž sa môže pýšiť vlajkou Európskej únie, teda označením "vzorná" pláž, ktorá splňuje náročné hygienické a návštevnícke požiadavky."

"Miestna legenda hovorí, že počas 17. storočia drak údajne v noci hltal obyvateľov Palmy, až kým naň nenarazil kapitán Coch, v tom čase guvernér Alcúdie, a zviera nezabil."

"Cesta tam (na pláž Sa Calobra) autom je jedna z najpozoruhodnejších panoramatických ciest na planéte. Je radosť sledovať jej zložité a nebezpečné kľukaté zákruty."

Na tejto nádhernej pláži (Formentor) na severovýchode Malorky oddychovali svojho času aj Agatha Christie alebo Winston Churchill."

6. Tipy na Viedeň #

Veľmi vyhľadávanými sú v ramci našich blogov tipy na miesta a mestá, ktoré sú v blízkom okolí Slovenska a viete v nich stráviť pekný víkend s deťmi a vychutnať si mnoho nádherných pamiatok. Náš exsprievodca a dnes šéf marketingu Jozef Zelizňák spísal v blogu o Viedni všetko dôležité. Prečítalo si ho viac ako 16 900 ľudí.

Z blogu vyberáme:

"Aj keby bol Neubau samostatným mestom, stál by za návštevu. A vo Viedni to je len jeden obvod."

"Ihrísk a priestoru pre zábavu pod holým nebom je vo Viedni veľa, ale čo robiť, keď vonku prší a deti s vami už nechcú sedieť v bare? Zoberte ich do kaviarne s detským ihriskom."

"Po tom, ako jeho návrh na postavenie kostola odmietol Jeruzalem, daroval ho práve Kežmarku. Tunajší nový evanjelický kostol je tak jedinou stavbou od tohto významného architekta (Theophil von Hansen) na Slovensku."

"Radničné námestie predstavuje dnes srdce mestského života a neprejde asi týždeň v roku, keď sa tu niečo nedeje. Slováci dobre poznajú tunajšie vianočné trhy."

"Od množstva pamiatok, ktoré sme dnes videli, si oddýchneme vo viedenskom Bermudskom trojuholníku niekdajšej židovskej štvrte, kde sa v tieni najstaršieho viedenského kostola svätého Ruprechta tiesnia nočné bary."

5. Pravda o Katare #

Katar sa tohto roku stal usporiadateľom MS vo futbale 2022. Niet divu, že ľudia hľadali informácie o tejto krajine a blog od Ľuboša Fellnera si prečítalo vyše 18 300 ľudí. Prečo tak zaujal? Lebo ponúka iný pohľad na Katar, než prezentujú médiá. Ako je to v skutočnosti s právami žien, homosexuálov či podplácaním? Čítajte blog Pravda o Katare, kde sa na krajinu bližšie pozrel najscestovanejší Slovák, ktorý má s krajinou mnoho osobných skúseností.

Z blogu vyberáme:

"Usporiadať majstrovstvá sveta v horúcej púšti, kde v roku 2010 nestál ani jeden poriadny reprezentatívny štadión bol odvážny krok. Katar začal od nuly, ale mal víziu, ktorú stihol dokončiť. Vystaval 7 nových superštadiónov a jeden prerobil. Na Slovensku niečo nemožné, my stále nemáme ani diaľnicu z Bratislavy do Košíc."

"Keď som vošiel do McDonald’s, začali ženy kričať tak, že som sa hneď zháčil. Keď videli, ako som sa zháčil, pochopili, že nie som úchyl, ale niečo divné - „turista“."

"Poznám zopár Indov, ktorí na Arabskom polostrove „robia otrokov“. Poznám ich roky, keď som bol v Kočine, tak ma pozývali k sebe do rodín. Celá rodina žije v Kočine, ale oni pracujú na Arabskom polostrove. Prečo? Lebo sú platení radovo lepšie."

"Dnes je moderné hejtovať Katar. Pasovať sa do pozície milovníka Bangladéšanov a Indov a bojovať za ich práva. Naozaj by som bol zvedavý, keby všetci tí hejtujúci redaktori išli na detektor lži a tam by o svojej pravej láske k Indom rozprávali. Skončilo by to fiaskom."

"Musím povedať, že keď som letel do Kataru v roku 2007 a zobrali mi fľašku domácej, vytočilo ma to. No zároveň musím potvrdiť, že keď som následne odlietal do Jemenu, vrátili mi ju."

Katar dokonale spoznáte na našom zájazde Totálna Arábia.

4. Tipy na Miláno #

Lacné letenky, luxusné mesto, výborné jedlo a úžasné pamiatky či atmosféra. Populárne talianske Miláno je veľmi navštevovanou a vyhľadávanou destináciou. Svedčí o tom aj 20 700 prečítaní blogu Miláno - čo vidieť od Danky Mihaldovej z BUBO. Opäť výborné aj netradičnejšie tipy, autentická atmosféra Milána a presne budete vedieť, čo očakávať.

Z blogu vyberáme:

"Miláno je mesto, ktorého potenciál videl, vnímal a vedel aj vysoko ohodnotiť samotný majster Da Vinci a aj Napoleon! Ten, ak by mohol, tak by si tu celkom isto nahlásil prechodný pobyt."

"Vyfotografujte si Duomo počas rána alebo večer v čase zlatej hodinky, kedy mramor na katedrále sfarbia slnečné lúče do zlatista."

"Každý, kto miluje umenie, bude večerné predstavenie v La Scale patriť medzi najkrajšie zážitky, ktoré v živote absolvuje a na konci zatlieskate a zakričíte hlasno talianske „Bravo!“."

"Ak dostanete pri divadle ešte chuť na zmrzlinu, BUBO Vám odporúča zmrzlináreň Grom. Nejde o "nastajlovanú" zmrzlinu, akoby ste možno očakávali, ale na druhej strane ju dostanete v špeciálnej nádobe, ktorá udržuje nízku teplotu."

"Obed alebo večera v štýle hollywoodských hviezd? Veď prečo nie. Zájdite si do Nobu. Nachádza sa blízko nákupnej štvrte. Nobu je sieť reštaurácii, ktorú založil Nobu Matsuhisa a Robert de Niro."

3. Tipy na Florenciu #

Opäť Taliansko a nie posledný raz. Ešte vyhľadávanejším ako Miláno sa na našom webe stala Florencia - blog o meste má za rok 2022 viac ako 21 900 prečítaní. Skvelé zhrnutie od skúseného sprievodcu Štefana Bielika, ktorý vám predstaví nielen najkrajšie výhľady na najikonickejšie Duomo, ale oveľa viac.

Z blogu vyberáme:

"Perla Toskánska má dve obrovské výhody, ktoré hrajú v prospech každého cestovateľa. Tou prvou je, že ako náhle sa z letiska dostanete do centra mesta priamym autobusovým spojom alebo taxíkom, všetky známe a dôležité miesta a pamiatky máte po ruke."

"Samotné Toskánsko sa vyznačuje vlastnou tradičnou kuchyňou, ktorá zahŕňa pochúťky ako polievku ribollitu, či sladké mandľové cantucci."

"Názov Chianti pozná každý Florenťan a pokiaľ si oň popýtate v reštaurácii, ihneď máte pred sebou fľašu v izbovej teplote jedného z najlepších toskánskych červených vín."

"Keď som kráčal prvýkrát na Piazza del Duomo, bolo to práve v smere od Paláca Mediciovcov. Úžasné na tom je, že výhľad, ktorý máte, vás vôbec nepripraví na to, že o malú chvíľu vám doslova spadne sánka."

"Dejiny Toskánska majú veľké zastúpenie aj medzi počítačovými hrami. Dnes už slávna herná séria Assassin´s Creed sa vo svojom druhom príbehu môže pochváliť príbehom Ezia Auditore da Firenze, ktorý po boku Machiavelliho a Mediciovcov bojuje proti zákernému rodu Pazzi a Borgiovcom."

2. Tipy na Zakopané #

Na skok od slovenských hraníc nie je len Viedeň, ale aj poľské Zakopané v obkľúčení juhupoľských Tatier. Čo by človek kameňom dohodil a predsa zahraničie. Zakopané je priam fenoménom medzi blogmi a dlhodobo je jedným z najčítanejších na BUBO. Sprievodkyňa Eva Andrejcová sa môže len za tento rok pochváliť 25 900 prečítaniami blogu Zakopané. Ak sa sem počas zimy chystáte, neváhajte si ho prečítať.

Z blogu vyberáme:

"Podľa nejednej poľskej legendy spia v Tatrách chrabrí rytieri, ktorí v časoch útrap a núdze vyjdú na pomoc poľskému národu."

"Na Rysy je už trasa podstatne náročnejšia, na vrchol sa budete štverať zhruba tri hodiny na reťaziach strmo hore, Poliaci si často vyberajú ľahší variant a na vrchol sa vydajú zo slovenskej strany."

"Ak túžite vidieť Červené vrchy, musíte sa vybrať do Poľska, zo slovenskej strany je tento výstup legálne nepriechodný, takže tadiaľ cesta nevedie."

"Pôvod názvu Babia hora je nejasný, zvykne sa odvodzovať od slova baba, ktoré však môže mať viac významov, ako napríklad žena, ale tiež čarodejnica."

"Dolina Chocholowska je úprimne moja najobľúbenejšia dolina, okrem iného je aj najdlhšia a najväčšia dolina v Tatrách. Cez víkend ju v jari navštívi až 60 000 turistov, cez týždeň menej, a za všetko môže jedna malá, no rozhodne nie nenápadná kvetinka."

1. Tipy na Sardíniu #

Víťazom je štvrtý z talianskych blogov v TOP 10 - Sardínia. Počas predošlého roku zvíťazila s obrovským náskokom pred druhým miestom a má 29 300 prečítaní. Boli ste v lete na Sardínii a hľadali ste tipy na Alghero či iné zaujímavé miesta ostrova? Potom ste zrejme narazili na blog Ľuboša Fellnera o Sardínii. Je to skvelé čítanie a niet čudo, že sa prepracoval až na prvé miesto.

Z blogu vyberáme:

"Večer sa mesto Alghero zmení a nevýrazné uličky sa premenia na stovky vysvietených a veľmi vkusných obchodíkov a zmrzlinární. Jednou z veľkých špecialít Alghera sú koraly - veď toto pobrežie prezývajú aj „Koralové pobrežie.“ Priznám sa koral som nikdy v živote nekúpil a ani tu som to neurobil, no keď som sa pýtal majiteľov obchodov, prečo to predávajú, nechápali mojej otázke."

"Airbnb funguje dobre aj v centre Alghera a tak viete bývať medzi hradbami. Keď zatvárate ťažké vonkajšie dvere na dome, opatrne, nebúchajte, domáci sú na to alergickí."

"Ak si dáte menu za cca 50 eur, dostanete dve predjedlá morských plodov, raju a šalát s chobotnicou."

"Vyskúšal som sekt priamo z oblasti Alghero, ale nemôžem odporučiť. Prosecco z Veneto je lepšie a nemalo to ani na Cavu z Katalánska a už vôbec nie na Champagne. Naopak, vínko odporúčam a mne chutí viac biele."

"Je zaujímavé, že na Sardínii sa vypije najviac piva zo všetkých 20 regiónov Talianska. Pivo s hrdou sardínskou vlajkou je takej „nijakej chuti“ a ak ho pijem, tak iba namiesto vody."

V roku 2023... #

...chceme byť ešte lepší a čítanejší. Prinesieme vám viac nových zážitkov, tipov a zaujímavostí. Blogy neustále vylepšujeme, pribúdajú nové témy, medzi ktoré ich zaraďujeme a v inováciách textov nezaostaneme. Rovnako tak zlepšujeme aj naše podcasty a rozbehneme aj náš kanál na YouTube, takže čakajte viaceré prekvapenia. Všetko dobré v Novom roku, príjemné čítanie a spoznávanie sveta!

Viktor Háber

Viktor Háber

Viktor Háber

Interne prezývaný novinár. Zanietený redaktor, ktorý sa stará o obsahovú a gramatickú zložku textov BUBO. Píše a edituje blogy, nechýba mu vášeň pre cestovanie a ako výborný vodič už stihol precestovať väčšinu krajín Európy a tiež Afriky, kde šoféroval dlhú trasu od Kapského Mesta k Viktóriiným vodopádom. Od detstva miluje prírodu a veľkomestá USA a jeho snom je navštíviť vzdialené kúty sveta ako Peru, Japonsko či Nový Zéland.


Obľúbený zájazd z katalógu: Južná Amerika - raz za život

Zo zájazdu:

Viktor Háber

Posledná úprava článku | Prečítané: 196

Odporúčame tieto zájazdy

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka India, Himaláje, Ladakh
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2499 4165€

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Čína, Tibet, Nepál, India
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5716

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Vietnam, Kambodža
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

4490

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Mexiko veľký okruh
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4787

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Akcia sa končí o Viac

- dní - hod -min -sek