Chile

Chile

Lonely Planet každoročne uverejňuje zoznam krajín, ktoré odporúča v nasledovnom roku navštíviť, no a Chile sa môže radovať, pretože ho v roku 2018 uviedli rovno na prvé miesto. Víťazstvo im chutí možno aj o to viac, keďže sa umiestnili ako jediná z krajín Južnej Ameriky. Možno k tomu dopomáha aj fakt, že obyvatelia Chile sú podľa ďalšieho rebríčka aj najšťastnejšími spomedzi všetkých svojich susedov.

Celosvetovo sa umiestnili na 25. mieste. Brazília je na 28. mieste, Argentína na 29. mieste, Uruguaju patrí 31. pozícia, potom nasledujú Kolumbia, Ekvádor, Bolívia a Peru. A úplne najšťastnejšia krajina Latinskej Ameriky? Kostarika - Pura Vida! -  je v celosvetovom rebríčku na 13. mieste (po nej Mexiko a potom Chile).  

Zo školských atlasov si väčšina ľudí pamätá Chile ako krajinu zaberajúcu úzky pas územia v Južnej Amerike. Tento úzky pás predstavuje neskutočných 5000 km, čo je ¼ obvodu Zeme. Na porovnanie je to ako cesta zo Skalice do Vladivostoku. No my v BUBO navštevujeme miesto južne pod Punta Arenas, kde je chilský pamätník hlásajúci, že práve tu je stred krajiny.

Popis tohto exotického miesta nájdete v tomto Blogu.

Chile má všetko, čo si ktorá krajina môže želať. Oceán po celej východnej strane, Andy po západnej strane. Na severe je najsuchšia púšť sveta a na juhu ľadovce. Sopky, hory, údolia, jazerá.. World Travel Awards vyhlásilo Chile ako topku cestovateľských cieľov na rok 2015, 2016 aj 2017. V roku 2017 vzrástol počet návštevníkov v Chile o 13% oproti roku 2016. V januári, februári a  marci 2018 google zaznamenal 1000% nárast vyhľadávania výrazu „Chile“ oproti rovnakému obdobiu minulý rok. 

V Chile vydali v uplynulých dňoch nový zákon, ktorým vyčlenili nové chránené územia. V oceáne ide o územie tak veľké, že by sa do neho zmestila rozloha Slovenska až 24x. Nechránia však len svoje more, ale aj pevninu. Zákon pripravovali približne rok. Filantropka Kris Tompkins darovala štátu milión akrov svojej pôdy a Chile pridalo ďalších 9 miliónov akrov štátnej pôdy. Kris, šéfka značky Patagónia, bola manželkou dnes už zosnulého Douga Tompkinsa, zakladateľa značky The North Face a Espirit, ktorý predal podiely vo svojich firmách, usadil sa v Chile spolu so svojou manželkou a začali skupovať pôdu. Podporovali projekty spojené s ochranou prírody v Patagónii. V outdoorovej oblasti pôsobili s Ridgewayom, rodinným priateľom, ktorý bol členom prvej americkej výpravy na K2 v roku 1978. Ich dar štátu v podobne súkromnej pôdy je najväčší dar svojho druhu na svete. Dnes tak chránia ďalšie územie o rozlohe 10 miliónov akrov, kam by sa zmestil náš TANAP 54x. Týmto vzrástla rozloha pôvodne chráneného územia z 38,5% na neskutočných 81,8%. A čo sa týka rozlohy chránenej morskej oblasti patriacej k Chile, tak tam sa zvýšila ochrana z 4,3% na 42,4%. Vytvára sa celkom nová turistická trasa Ruta de los Parques ktorá spojí 17 parkov a bude dlhá približne 2400 km. Začínajúc v Hornopirén  a končiac pri Hornovom myse. Nadšenci Chile a teda hlavne Patagónie sa tešia na novovznikajúci ohromný road trip. Môžno už trochu hardcore - trúfajú si na to aj cyklisti. Zákon podpísala ešte odchádzajúca prezidentka Michelle Bachelet (11.3. prebehla inaugurácia nového prezidenta Sebastiana Pineru, ktorý vyslovil podporu tomuto zákonu). 

Patagónia. Exotická, divoká oblasť, ktorá sa rozprestiera na juhu Južnej Ameriky medzi Chile a Argentínou, má približne 1 000 000 km², čiže je o čosi väčšia než napr. Škandinávia. Je cieľom pre pravých dobrodruhov. Patria do nej aj južné ostrovy ako napr. ostrovy Hornovho mysu a Ohňová zem, ktoré na BUBO zájazdoch navštevujeme. Nebola nikdy vyľudnená. Kedysi dávno tu žili indiáni. Možno prvý z Európanov, ktorý ich uvidel bol Fernão de Magalhães, ktorý sa v tejto oblasti plavil na ceste okolo sveta. V diaľke uvidel plamene z indiánskych fakiel a rozhodol sa pomenovať oblasť ako Ohňová zem. Na prvý pohľad sa zdá, že celá táto rozprávka je niekde na konci sveta, no s programom od BUBO obrovské úseky preletíte a rýchlo sa dostanete na miesta, ktoré chcete vidieť a nafotiť. Je to navyše bezpečná trasa, ktorú zvládnu aj začiatočníci v cestovaní, ale na svoje si prídu aj nadšenci turistiky. Každopádne, BUBO zájazdy v Patagónií sú hlavne pre ľudí, čo čakajú služby vysokej kvality a hlavne poriadne zážitky. Prejdeme sa na mačkách po Perito Moreno (obmedzená veková hranica max 65 r.!), Ohňovú zem prekrižujeme v terénnych autách, v Torres del Paine môže byť zážitkom už len výhľad z recepcie Vášho hotela. 

Úroveň služieb v Patagónií je vysoká, jedlo a víno, ktoré ochutnáte zaradíte medzi to najlepšie, čo ste kedy vo svete jedli. 

A tak tajne aj dúfame, že si potrpíte na luxus a zároveň by ste sa chceli tri krát zobudiť pred najznámejšiou panorámou Patagónie, ktorú budete mať ako na dlani. Toto všetko ponúka Hotel Rio Serrano hneď za bránami parku. Posaďte sa na recepciu hotela, objednajte si dobre vínko a priamo zo sedačky môžete na svoj instagram posielať fotorafie, ktoré Vám budú všetci v dobrom závidieť. BUBO tento hotel ponúka v rámci doplnkových služieb BUBO prémium. Ak nechcete na niektorých veciach šetriť, túto položku objednávajte, najlepšie už pri prihlásovaní sa na zájazd (kapacity hotela sa bleskovo vypredávajú). Väčšina cestoviek prichádza do národného parku z väčšej diaľky a cesta tam/späť môže trvať 1-2 hodiny navyše. Tu si však vychutnáte všetky západy a východy slnka (v izbách superior aj priamo z postele) na Torres del Paine. Treba mať len dobrú karmu, nech je skvelé počasie. Do národného parku je to z hotela už len na skok. 

V BUBO máme Chile veľmi radi a navštevujeme ho na týchto zájazdoch:

Najdlhšia verzia zájazdu v Južnej Amerike, ktorú máme v ponuke je zájazd s názvom Južná Amerika – raz za život, ktorá trvá 29 dní. Začína sa v Peru, v hlavnom meste Lima, a plynulo sa prechádza smerom na Bolíviu, Chile, Argentínu až do Brazílie, kde sa končí v Rio de Janeiro. Ak nemáte 29 dní voľna, ale chceli by ste zvládnuť len časť z tejto cesty, môžete si vybrať medzi dvoma možnosťami, a to buď prejdete len prvú časť tejto veľkej cesty  Chile Peru Bolívia, ktorá bude trvať 16 dní a zo Santiaga odletíte domov, alebo druhú časť Chile Argentína Brazília, ktorá bude trvať tiež 16 dní. Tam priletíte do Santiaga a domov odletíte z Ria. Zájazd Chile, Argentína, Brazília môžete dokonca ešte spojiť s návštevou Veľkonočného ostrova, kde sa po návrate z ostrova do Santiaga napojíte na zájazd Chile Argentína Brazília.   

Ak cestovať chcete, no bojíte sa dlhých presunov a náročnosti programu zájazdu Južná Amerika - raz za život, odporúčame zvoliť si komfortnejšiu verziu To najlepšie z Južnej Ameriky, kde veľké úseky tejto trasy preletíte (prelety v cene zájazdu) a celý tento zájazd od Limy po Rio bude trvať dokopy len 16 dní.

Naša ponuka na Chile je teda v rôznych kombináciach, aby si každý mohol nájsť to svoje. Ideálne počasie počas zájazdu samozrejme zaručiť nemôžeme, no všetky termíny, ktoré sú v ponuke na www.bubo.sk sú vhodné na návštevu Južnej Ameriky.

Ak však chcete hlbšie do Patagónie, tak objednávajte verziu Patagónia, Ohňová zem (dostupná ešte aj v kombinácií s luxusnou plavbou na najodľahlejšie miesta kontinentu s all inclusive na lodi) alebo Patagónia Argentína Brazília (v kombinácií s plážami Buzios).

Prehľadný popis všetkých programov nájdete na bubo.sk, resp. pod každým z vyššie uvedených linkov. Business class letenky na hlavných letoch z/do Európy s Air France alebo KLM sú k dispozícií za príplatok od 2800 eur/osoba, záleží od konkrétneho termínu zájazdu a dňa zakúpenia Business triedy. Odporúčame preto objednať rovno pri prihlasovaní sa už na konkrétny termín zájazdu. 

Daniela Mihaldová

Daniela Mihaldová

Daniela Mihaldová

Daniela vyštudovala na Katedre Manažmentu kultúry a turizmu v Nitre. Ešte ako študentka na univerzite strávila niekoľko mesiacov pracovne v USA a Mexiku, ktoré aj prešla krížom krážom. Po skončení školy sa dostala do BUBO najprv iba na stáž, no od začiatku bolo jasné, že zostane. Vypracovala sa na destinačnú manažérku Latinskej Ameriky kam aj pravidelne cestuje. Daniela je skôr introvert. Ma rada papierovačky, v Covid podmienkách pri vstupe do krajín je expert a väčšinou sa na svoje cesty pobali len do ruksaka. Nezabúda teda ani na seba. S BUBO spala na severnom polárnom kruhu v stane, v soľnom hoteli v Bolívii, navštívila všetkých 7 novodobých divov sveta na ceste okolo sveta v privátnom lietadle, prešla krížom cez Salar de Uyuni v džípe, zažila zipline v džungli v Kostarike, plavila sa po Dračej zátoke, jazdila na rikši po starom Dillí, kúpala sa na absolútne neznámych plážach v Belize, zamilovala si Portoriko, trekovala v Patagónii, dovolenkovala v desiatke all inclusive rezortov na Mayskej riviére a na Kube, zúčastnila  sa expedície na Antarktídu, prešla celou Škandináviou, kde ju uchvátili nórske fjordy a príroda na severe Fínska. Jedla slimáky, lúčne koníky, larvy vo Vietname aj kráľovského kraba na Kamčatke. Po návšteve 50. krajiny prestala počítať kde bola, koľko krát sa kam vrátila a prakticky už skoro nič zo svojich ciest nezbiera. Od malička bola vedená k turistike a hory doslova zbožňuje. Svoje cestovateľské sny si už dávno splnila, no určite chce ešte zažiť safari v Afrike. Miluje slovenskú, mexickú a taliansku kuchyňu, škandinávsku čokoládu, írske pivo, portugalské pasteis, brazílske brigadeiro, sicílske cannoli a hlavne nemeškajúce lety.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Cesta okolo sveta BUBO lietadlom - 7 divov sveta

Zo zájazdu:

Daniela Mihaldová

Posledná úprava článku | Prečítané: 114

Mohlo by Vás zaujímať

Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta Prémiový blog

Prémiový blog Patagónia – originálne príhody v najkrajšej prírode sveta

Najkrajšou prírodou sa hrdí Nový Zéland či Nóri, ale asi preto, lebo ešte neboli v Patagónii. Patagónia nie je žiadny štát, je to oblasť ako…

Najkrajšie túry sveta - 2. diel Blog

Blog Najkrajšie túry sveta - 2. diel

Po úspešnej prvej časti vám priblížim ďalšie turistické trasy, ktoré vyzdvihuje aj samotný Lonely Planet. Tentokrát sa presunieme do Južnej Ameriky…

Martin Lipinský 5 min. čítania
Veľkonočný ostrov - na kraj sveta Veľkonočný ostrov

Veľkonočný ostrov Veľkonočný ostrov - na kraj sveta

Rapa Nui - Veľkonočný ostrov. Ľudia si často myslia, že je tých veľkonočných ostrovov viac, no nie je to tak. V jeho okolí je síce roztrúsených…

Samuel Kĺč 8 min. čítania
TOP 10 najlepších miest na lietanie balónom Blog

Blog TOP 10 najlepších miest na lietanie balónom

Hľadáte pri cestovaní po svete unikátne a fascinujúce zážitky? Ste tu na správnom mieste, pretože presne o toto sa v BUBO už dlhé roky snažíme a…

Luxusná Patagónia: eco-lodge v najkrajšej prírode Južnej Ameriky Blog

Blog Luxusná Patagónia: eco-lodge v najkrajšej prírode Južnej Ameriky

Tierra Patagonia Hotel and Spa vtiahne do Patagónie všetky Vaše zmysly. Ako vyzerá eco-lodge, ktorá vyrazila dych aj tímu National Geographic?

Martin Kukučín Blog

Blog Martin Kukučín

Spisovateľ, lekár, cestovateľ, môj vzor. O jeho literárnej tvorbe sa u nás napísalo veľa. Naopak o pobyte Martina Kukučína v Južnej Amerike skoro…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7291
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3496
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7895
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4163

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek