Chinko, národné parky Stredoafrickej republiky

Chinko, národné parky Stredoafrickej republiky Neobjavené národné parky

Chinko je doposiaľ neobjavený park kam cestujú len hardcore milovníci Afriky. Celý park je hlboko vo vnútrozemí Stredoafrickej republiky  a celý región sužuje desaťročie občianskej vojny a neistoty. Práve tu leží útočisko pre divokú zver menom Chinko. Príbeh tohto národného parku je však veľmi tŕnistý. Kedysi tu žilo všetko. Bol to raj na zemi. Vojny, násilie, drancovanie nerastných surovín, pytliactvo park takmer úplne zdecimovalo. Poľovačka so samopalom z vrtuľníka pre ultrabohatých bola samozrejmosťou a Chinko upadalo. My sme navštívili to čo z parku zostalo v roku 2004 a bol to smutný pohľad. V roku 2014 sa však stal zázrak. Správu parku získala pod seba organizácia African parks. Okamžite sa zastavilo drancovanie, etnické násilie a dnes vidno čo divoká príroda dokáže spraviť za pár rokov. Zvieratá sú späť!!! Chinko je slávne vďaka šimpanzom a tých je tu aktuálne vyše 1000, byvoly, elandy, psy hyenovité a levy. To všetko sa už vrátilo a a o ďalších pár rokov ich bude ešte viac. Chinko je späť a ukázalo sa, že zvieratá sú schopné vrátiť sa do oblasti, ktorú poznajú. Chinko sa rozprestiera na obrovskej ploche vyše 20 000 km2  a stal sa z jeho jeden z najväčších ekosystémov s najväčším ochranárskym potenciálom v celej strednej Afrike. Ešte pozoruhodnejšia je úloha, ktorú Chinko hrá pre ľudí pri záchrane života. V tomto vojnou zmietanom kúte sveta je Chinko jedinou stabilizujúcou silou v celom regióne pre ľudí, ktorí tu žijú. Zatiaľ čo etnické násilie už roky sužuje CAR, v roku 2017 zavládla humanitárna kríza, keď do Chinka utieklo 380 vnútorne vysídlených osôb, najmä žien a detí.  Správa národného parku ich ochránila a rebeli odišli. Po mesiacoch sa v júni 2018 dobrovoľne presťahovali späť do svojej dediny. Na mieste s malými až žiadnymi ekonomickými príležitosťami zostal Chinko od roku 2014 najväčším zamestnávateľom v regióne so stovkami zamestnaných ľudí. Prvýkrát sa hodnota Chinko nielen uznáva, ale aj žije. Miestne komunity a zamestnanci parku môžu vidieť svoju budúcnosť; hovoria o budúcnosti svojich detí a hovoria o zajtrajšku, ktorý je neoddeliteľne spojený s parkom a zvieratami ktoré tvoria Chinko.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Guinea, Libéria, Sierra Leone


náročnosť

12 dní

Trvanie

3992 4990€
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3562 5089€
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

3295 4393€
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…