Zvieratá v Kolumbii

Zvieratá v Kolumbii Hrochy kolumbijské - ochrana

Zviera, ktoré nikdy nebolo určené do Latinskej Ameriky, si toto nové prostredie užíva a vďaka tomu jeho počet neustále rastie. Takmer tri mesiace hľadali kolumbijskí rančeri toto obrovské stvorenie po rozsiahlom vidieku, až kým ho konečne našli - na uspanie potrebovali najsilnejšiu injekciu, ktorá sa používa na slony. Na začiatku tohto príbehu bol Pablo Escobar, ktorý si v 80.rokoch prepašoval štyri hrochy (jedného hrocha a tri hrošice) priamo do svojho luxusného sídla. Zvieratá, ktoré by sme hľadali v lesoch a savanách Subsaharskej Afriky, tak dnes môžeme vidieť aj v okolí Bogoty. Pre miestnych obyvateľov je to neoficiálny maskot oblasti, ale odborníci bijú na poplach. Okrem hrozby pre miestnu faunu sa vyskytli už aj útoky na človeka. Podľa aktuálnych výpočtov, ak to takto pôjde ďalej, v roku 2040 počet jedincov dosiahne 1500. Keď v roku 1993, po smrti Escobara, zabavili jeho luxusnú vilu Hacienda Nápoles, väčšinu exotických zvierat, ktoré našli, rozmiestnili po zoologických záhradách. Štyri hrochy nechali v areáli - nemysleli si, že by mohol byť nejaký problém. Avšak sa mýlili - tropická Kolumbia je doslova raj pre hrochy - hojný dážď, množstvo jedla a žiadny prirodzený nepriateľ. V Afrike pred ním majú rešpekt - napadol a zabil viac ľudí ako ktorýkoľvek iný veľký cicavec. Kým odborníci majú hlavu v smútku, miestny turizmus sa z hrochov teší. Kľúčenky, tašky a iné suveníry sú vďačný predajný artikel. A tak to zatiaľ vyzerá, že hrochy si budú ďalej užívať Kolumbiu a občas terorizovať okolie - tak ako napr. v roku 2009 ušla trojica hrochov a začala ničiť okolité farmy - situácia zašla až tak ďaleko, že poslali lovcov. Títo po úspešnom love zverejnili svoje fotografie s trofejou, na čo sa zdvihla vlna kritiky - podľa mnohých mali byť uspaté a prevezené na iné miesto. Následne súd vyhlásil za nelegálne zastreliť hrocha v prírode. Začali sa hľadať ďalšie možnosti - jedna z nich bola sterilizácia. Aktuálne tempo je veľmi pomalé, nakoľko sa situácii venuje jedna nezisková organizácia - berúc do úvahy celú prípravu aj nebezpečnú podstatu celej akcie - dokážu sterilizovať iba jedného hrocha ročne. Tempo sa musí jednoznačne zvýšiť, hovoria odborníci, aspoň na 30 jedincov ročne, inak musia brať do úvahy aj odstrel - populácia totiž rýchlo rastie - o 10% každý rok. A začínajú sa objavovať už aj škody na miestnom ekosystéme, ako aj baktérie, ktoré hrochy vylučujú vo vode a ktoré znižujú množstvo kyslíka vo vode a tým spôsobujú úhyn rýb. V Spojených štátoch už aj spustili zbierku na podporu projektu. Čas beží a situácia sa môže zhoršiť. Našťastie tu existujú ľudia, ktorým tieto projekty nie sú ukradnuté a idu si tvrdo za svojim cieľom. Navštívte Kolumbiu -na zájazde s BUBO a dozviete sa viac.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Amerika  

Južná Amerika, Kolumbia

29.04. → 08.05. +21 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

3524 3916€
K

Amerika  

Južná Amerika, Galapágy, Kolumbia, Ekvádor


náročnosť

14 dní

Trvanie

5260
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

4164 4899€
Nebezpečenstvo džungle Prémiový blog

Prémiový blog Nebezpečenstvo džungle

Najagresívnejší kmeň sveta, anakondie rybníčky, jaguárí strom, útok divých ôs, najväčšia bolesť na svete a dravec v penise. Ako sa robí hygiena v…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Cartagena - najkrajšie mesto Karibiku Karibik, Cartagena

Karibik, Cartagena Cartagena - najkrajšie mesto Karibiku

Cartagena je srdcom kolumbijského karibského pobrežia. Jedno z najstarších miest v Novom svete, mesto večného leta, rytmov, farieb a vôní,…

Medellin – mesto Pabla Escobara Medellin

Medellin Medellin – mesto Pabla Escobara

Medellín, mesto večnej jari a druhé najväčšie mesto Kolumbie, je veľkým prekvapením. Mladý úspešný starosta mesto mení s dôrazom na ekológiu a…

Ľubor Kučera 23 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: