Čakajte prosím...

Fórum

11 príspevkov

13

08:41

dec

2018

Najvyššia hora na svete s najkrajším hviezdnym nebom

Najvyššia hora na svete s najkrajším hviezdnym nebom

Z Mikronézie prelietame do poslednej destinácie leteckého spojenia "the Island Hopper" od United Airlines na linke Guam-Chuuk-Pohnpei-Kwajalein-Majuro-Honolulu. Na ostrove Oahu čakáme iba dve hodiny na ďalší let na jeden z ôsmych hlavných ostrovov Havaja, na ostrov island of Hawaiʻi. Z Oahu na island of Hawaiʻi letíme s havajskými aerolinkami a dĺžka letu je iba 45 minút. Pristávame v meste Kona, kde si okamžite berieme auto, s ktorým si budeme môcť prejsť tie najzaujímavejšie miesta tohto vulkanického ostrova. Začneme rannou kávičkou na farme v oblasti Kona, ktorá je slávna svojou kávou. Havaj je jeden z mála amerických štátov, kde sa pestuje káva. Tá tu má ideálne podmienky na rast, v pôde sú vzácne sopečné minerály, slnko tu nie je až tak silné a takmer každý deň sú tu jemné zrážky. Navyše, kávy v tejto oblasti je málo a preto je tak vzácna. Po rannej kávičke pokračujeme do parku s typickom havajským menom - Pu'uhonua O Hōnaunau. Je to historické miesto, kde mohli tí, ktorí porušili Kapu (bola to "havajská ústava" o tom čo sa mohlo a čo nie) a boli odsúdení na smrť, nájsť svoju ochranu. Bolo to neutrálne miesto. Sú tam ukážky rôznych predmetov, ktoré používali pôvodní obyvatelia napr. kanoe, siete na ryby, sochy tiki, ktoré často krát symbolizovali náčelníkov a rôznych ochrancov. Poobede si berieme všetky teplé veci, ktoré so sebou máme a vyrážame na najvyššiu horu na svete. Mauna Kea má nadmorskú výšku 4207 metrov nad morom, keď k nej prirátame ale zvyšných 5000 metrov, ktoré sa nachádzajú pod hladinou oceánu, tak ide naozaj o jednu z najvyšších hôr na svete. Havaj je 50. štátom USA od roku 1959. Aj vďaka tomu bude viesť až na samotný vrch asfaltová cesta, toto je jednoducho americký štandard. Po ceste nemôžme zabudnúť dotankovať, lebo až na vrch nie je žiadna pumpa a trasa od nášho hotela na vrch neaktívnej sopky a späť je cca 250 km strmej cesty z nadmorskej výšky pár metrov až do 4200 metrov. Toto je jeden z mnohých know how, ktoré v BUBO ovládame, vďaka tomu, že na miesta sa spätne vraciame už niekoľko rokov. V nadmorskej výške 3000 mnm sa nachádza visitor centre, v ktorom si musíme dať povinnú 30 minútovú pauzu na aklimatizáciu. Tu na seba oblečieme všetky vrstvy oblečenia, ktoré máme v batožine. Na pláži bude teplota okolo 27 stupňov, ale na vrchu Mauna Kea sa teplota rapídne zníži a bude sa pohybovať okolo teploty 4 stupňov. Po príchode na samotný vrch si najskôr vychutnávame jeden z najkrajších západov slnka, po ktorom prišla krásna inverzia a my sme sa ocitli nad oblakmi. S príchodom tmy je zakázané svietiť hocijakým bielym a žltým svetlom. Dôvod pochopíte, keď sa pozriete nad seba. My sa pozeráme na krásne hviezdne nebo a máme pocit, akoby mliečna dráha bola od nás vzdialená len pár kilometrov.      

M

Martin Šimko, BUBO

31

19:40

okt

2018

Pineapple Express

Pineapple Express

Viete, ktorý štát bol považovaný za hlavné mesto ananásu na celom svete? V ktorom štáte nájdete všade čerstvé kúsky ananásu, ananásové mydlo a dokonca aj ananásové víno? Už viete prečo sa pizza s ananásom u nás volá havajská? Havaj bol v prvej polovici 20.storočia väčšinovým producentom a vývozcom ananásu na celom svete. A my sa v rámci nášho zájazdu ideme pozrieť na plantáž, kde to všetko začalo. Z Honolulu vyrazíme na severné pobrežie ostrova a za mestom Wahaiwa odbočíme doprava. James Drumhold Dole tam zasadil svoje prvé pole ananásov a začal tak miliardovú spoločnosť, ktorá existuje doteraz. Hoci sa jej stredisko už presťahovalo, pôvodná plantáž na Oahu zostala a je sprístupnená všetkým, ktorý sa chcú dozvedieť viac. Už pri príchode na parkovisko cítime vo vzduchu typickú sladkú vôňu. Možností, čo vidieť na plantáži, je niekoľko, my si vyberieme vláčik Pinneapple Express, ktorý obsiahne najväčšiu časť. S chvíľkou času navyše sa poprechádzame po prednej záhrade, rôzne druhy ananásov na ukážku rastú aj tu. Vedeli ste, že ananás rastie zo zeme ako krík? Patrí medzi bromélie - u nás izbové rastliny, a na Havaji sa má kvôli počasiu výborne. Príjemné slnko bez priameho úpeku, vlhko, ale nie až príliš a na kvalitu pôdy tiež nie sú náročné. Náš Pineapple Express pomaly prichádza, ešte rýchlu fotku, a môžeme nasadnúť. Všetci oceňujeme jemný vietor, ktorý nám spríjemňuje cestu. Prechádzame popri nekonečných poliach ananásov na našej ľavej strane. Rôzne odrody, odlišná zrelosť, už sa tešíme na čerstvý ananás na konci jazdy. Dole plantáž však nie je len o jednom ovocí. Napravo, ukážka cukrovej trstiny, ktorá je pre Havaj rovnako dôležitá. Tiež stromy s dozrievajúcim pomelom, pomarančom, limetkou a avokádom. Prechádzame popri strojoch, ktoré kedysi pomáhali robotníkom pri ručnom zbere. V pozadí hrá havajská hudba a my prichádzame späť do stanice. V klimatizovanej predajni akurát stíhame ukážku správneho porciovania ananásu, aj návod ako si ho sami doma vypestovať. Najlepším zakončením je samozrejme ochutnávka čerstvého lahodného ananásu priamo z plantáže. To sa nedá ani opísať, to sem treba prísť zažiť. 

Pineapple Express

Monika Šeniglová, BUBO

31

19:35

okt

2018

Najkrajší výhľad je zo sopky

Nový deň na ostrove Oahu začíname krátkou turistikou. Chceme ju stihnúť ešte pred tým, ako začne byť príliš teplo. Vyrážame teda o 8 ráno z hotela kúsok od pláže Waikiki a za 15 minút už parkujeme pri vstupe do parku Diamond Head. Pozostatok malej sopky, ktorá vybuchla pred 400 000 rokmi neoddeliteľne patrí k Honolulu. A to až do takej miery, že je pre miestnych Havajčanov jedným zo smerov. Pri vysvetľovaní cesty k vášmu hotelu alebo do reštaurácie vám miestni ľudia pokojne povedia, že musíte ísť Ewa po tejto ceste, potom smerom makai a následne odbočiť na Diamond Head. Ak sa nachádzate v uliciach Honolulu, Ewa vás nasmeruje na západ, makai smerom k oceánu a Diamond Head označuje východ. V inej časti ostrova používané výrazy zostávajú, a hoci Diamond Head už nie je na východ, smer, ktorým máte odbočiť by mal byť jasný. Kráter po sopke má priemer 1,2 km a najvyšší bod je 232 m.n.m. Vchádzame tunelom priamo do stredu a vydávame sa turistickým chodníkom na vrchol. Vytvorený chodník a zábradlie tam nie je len pre naše pohodlie, ale hlavne aby sa chránili mäkké tufové steny sopky pred poškodením od zvedavých turistov. Tesne pred koncom nášho stúpania nás čaká to najťažšie - prechod cez úzky tunel a 100 schodov. Tie nás privedú k starému bunkru, ktorý v roku 1908 postavila americká armáda. Diamond Head bol predsa len strategickým miestom nie len pre Honolulu, ale aj pre celý štát Havaj. A s tým výhľadom sa ani nie je čomu čudovať. Z najvyššieho bodu vyhasnutej sopky vidíme celé Honolulu s výškovými budovami, nekonečný oceán aj bungalovy na okolitých kopcoch. Nevieme, na ktorú stranu sa skôr pozrieť. Prichádzajú stále ďalší a ďalší ľudia a slnko začína pripekať. Čas zísť dole a osviežiť sa čerstvým ananásovým smoothiem. Celý výstup sme zvládli bez problémov, ale vlhké teplo na Havaji nám zase raz prepotilo tričká. Nevadí, tento zážitok stojí za každú kvapku. 

Monika Šeniglová, BUBO

14

15:07

dec

2016

Skutočný raj na zemi

Skutočný raj na zemi

Určite ste vela krát ste počuli o jednej s najznamejších a najkrajšich plázi na svete,Waikiki beach ale ako sa hovorí,je lepšie jeden krát zažiť ako sto krát počuť,cez deň si spraviť výlet do najznámejšieho prístavu Pearl Harbour,cez obed si zobrat surf a dať si lekcie surfovania od najlepších surfistov sveta,večerať najčerstvejšie plody mora pri ladných tanečkoch hula tanečnikov,ktorych ledva zakrývaju časti tela,farebnými kvetmi a večer si dať prechádzku po najromantickejšej plázi pri splne mesiaca,presne ako s filmu a naživo ovela intenzívnejšie prežiť atmosféru skutočného raja na zemi sa dá zažiť na nádhernom ostrove Oahu,Aloha z raja.

R

Robo

29

14:00

apr

2014

Honolulu a Waikiki vyhodnejsie

Honolulu a Waikiki vyhodnejsie

Rach, nieco velke mi narazilo do surfu. Skoro som sa dokakal. Clovek ma v hlave tych zralokov, ved Hawaii je v spravach co sa tyka napadnutia cloveka zralokom dost casto. Aj tot nedavno, asi pred dvoma mesiacmi to bolo v SME. A oni sa vyznaju. Ked sa snazim udrzat na tej laminatovej doske chapem ako sa citia Madari na Chopku. Madarski zubari mali vzdy najlepsiu lyziarsku vystroj, ale ked sa pohli dole svahom bola to katastrofa, hara kiri. To iste predvadzam ja tu na Waikiki. Neplatim za surfovanie, ale za opalovanie sa na surfe. No ta rana zospodu do mojho surfa ma vyviedla z kludoveho rezimu. Posledny mesiac spolu s nasimi klientami si uzivam gurmanske zazitky Pacifiku naplno a chapal by som, ze si ma zralok pomylil s tulenom. Odrazim sa od surfu a levitujem. Takyto vyskok by nezvladol ani Duke Kahanamoku. Salto mortale. Az z vysky vidim, ze to morske cudo sa usmieva a je to jedna obrovska asi storocna korytnacka. Je tak velka ze zavadila pancierom o moj surf a ja som za sekundu zostarol o rok.  Ked vam toto pisem lezim vo svojej posteli na 33 poschodi, v izbe mam samozrejme televizor ( vsak sme v USA)  no jedna stena spalne je presklenna a vidim presne na vlny pred hotelom Sheraton, ktore su teraz mojimi vlnami. Pravu nohu mam plnu ostnov jezka, chrbat spaleny, bolia ma rebra a ramena. No ten pohlad odtialto zvrchu na neustale sa valiace vlny je nadherny a takto z bezpecia sa mi tie vlnky pacia. Najblizsia zmysluplna pevnina je 2400 mil a naokolo nedozerne nadherne modre vody.nadherny pohlad z vtacej perspektyvy.  Byt vsak TAM vo vlnach to je ina kava. Podobne ako pri lyzovami na neupravenom svahu. Kazda vlna je ina. Pri odlive je to iste miesto uplne ine nez za prilivu, a za vetra opat ine. A kazda vlna je ina. Na plagate ci surfovanie v podani Kelly Slatera  vyzera lahsie. To som vsak nevedel. Tie zabery z vodneho tunela mam v hlave ked cakam na svoju vlnu. To je nadherny pocit. Cakat na svoju vlnu to bolo to najkrajsie. Teda pre mna. Dando a Sara frcia na vlne aj kilometer akoby nic akoby sa na surfe narodili. U mna to nadherno skoncilo pri cakani na svoju vlnu. A ked ma vlna nahodne zachtytila, tak som podla instrukcii tlacil na predok surfu no spica sa za mensieho tlaku zrazu ponorila a ja som hodil hlavicku. Druhy raz plutva  mojho surfu ( mal som desinu) zadrela o koraly a ja som letel hlavicku opat. Skoro som sa dorazil. V takejto vode moze surfovat iba debil, alebo Slovak na Hawai. Ahaa preto sme tu samy!  A vlny na Waikiki to je ako somarska luka. Pre borcov je North shore, severne pobrezie ostrova Oahu. North shore je dazdnikovy terminus technicus pre najlepsi surfing na svete. Zaparkujeme svoje auto na severnej plazicke, vietor nam robi nezbedne vlasy, vzduch je slansi a atmosfera viditelne uvolnenejsia. Sme severne od Sunset beach a juzne od Turtle bay. Moje deti saleju v obrovskych vlnach a ja som pripraveny vyrazit ked ich vlna schmatne a vtiahne do oceanu. Aj ked su lepsi plavci nez ja a v hotelovom bazene mi daju stvrt bazena, v tychto velkych vlnach treba silu. Pozierac kamionov, takto by sa dali nazvat tieto vlny. Dolamali by mi kosti a surf, ktory mam priputany na lavej nohe by ma dorazil. North shore je na mna privela. No je tu krasne. Pacia sa mi aj restauracie. Zhrdzavene na zlto nafarbene nakladiaky s najcerstvejsimi krevetami na svete. Aj Oahu je nadherne s rozoklanymi vrchmi vnutozemia, s dzunglou ved tu na vychodnom pobrezi sa natacal Jursky park. Plavili sme sa ku krizniku Arizona v Pearl Harbour, presli 3x Cinsku stvrt aj centrum Honolulu, okolo strednej skoly kde studoval Barack Obama sme vysli na vyhladku nad mestom, to bolo super. Aj Oahu sa snazime spoznat a zazit. Nemozeme predsa prijat postulat nasho concierge ze Honolulu je hlavne o jedle a nakupoch. Ano Honolulu ma svoju 5 avenue - Kalakaua avenue. Je pravda ze najvacsie obchodne centrum na svete pod sirim nebom je Ala Moana tu kusok ( 10 min pesi) od Waikiki. Obchodov Louis Vuitton je tu viac nez Tesco na Slovensku.  A doslova tisice restauracii. A restiky su genialne. Steaky a morske priserky, vraj najlepsie udony ( Marukame) na svete, cerstve susi, ale aj vyborna mexicka ci vietnamska kuchyna. Zazitkova Benihana sa preteka s konkurencnou Tanaka. Ako New York, ktory ma namiesto Central parku  nadherne  ciste  more. Inak nie vsade su vlny. Moja 3 rocna Karolina sa prave tu naucila plavat.  Proste americka primorska dovolena, no velmi fajn dovolenka- hotovy havaj. Nemusite prezivat iba plytku konzumnu dovolenku. Aktivit su tu stovky  Havaj je aj pre americanov drahsia dovolenka a tak tu najdete tych vzdelanejsich a napriek genialnej žranici tych chudsich. Rano a vecer je promenada plna bezcov. Ak potrebujete vybehat kalorie, ktore ste do seba dostali v bare ci restauracii odporucam vam vybehnut na Diamon head. Vybehli sme z centra Waikiki popri mori, po nadhernom piesku, ktory ocenovali hawaiiski krali, ktori Waikiki milovali a surfovali tu uz od 10. storocia. Potom sme bezali cez parky s obrovskymi fikusovnikmi, ktorych korene ako vlasy zakliatej vily splyvaju na zem a tvoria okolo stromy bludisko, dalej okolo surferskych plazi priamo pod Diamond head. Surferi a raje. A obehli sme celu sopku. Dostali sme sa dovnutra kalderi, tunelom. A potom chodnickom a strmymi schodami az na vrchol. Vstup je 1 USD ( cize okrem karticky od hotela a flasticky s vodou si zoberte drobaky). Diamantova hora je symbolom Honolulu aj Waikiki. Hore na hore fuka a my sa pozerame do nekonecna.. Tahiti je 2400 mil, ako aj Los Angeles. Vsetko ostatne je dalej. Honolulu je najjuznejsim aj najzapadnejsim hlavnym mestom (50) statu USA. Ked stojite na vrchole Diamon head a pozerate este raz, ale naozaj na nadherny ocean, uvedomite si kde sa nachadzate. Na Slovensku je letny cas, tu na Hawaii je 10 hodin rano, doma je 10 vecer. Sme na opacnej strane Zeme. Tato primorska dovolenka uz nemoze byt rozdielnejsia od Chorvatska. Pritom bezpecna a ked si nechate poradit nadsene budu pary, ktore oslavuju specialne vyrocie, no aj rodiny s detmi. Waikiki je idealne aj na svadobnu cestu. A popri tom nakupite vyhodnejsie nez v New Yorku- je tu nizsia sales tax.  A v BUBO mame teraz vyhodne lety v biznis triede. Aloha!

L

Lubo z BUBO

17

07:32

apr

2014

Hawaii ala BUBO

Hawaii ala BUBO

Hawaii. Po celej tej uchvatnej ceste Mikroneziou som bral Hawaii ako povinnu zastavku odkial odlietame domov. Palau, Guam, Federalny stat Mikronezie, Marschallove ostrovy. Malinke romanticke ostrovceky roztrusene v Pacifiku. Velky Polynezsky, no hlavne "americky" Hawaii sa nemoze rovnat. No vsetko je inak! Hawaii je genialny. Prave som vyliezol z cistuckeho mora na plazi vlavo od nasho hotela, ktora ma prezyvku "Best in America" s nadhernym vyhladom na sopky, pritom kryta pred vlnobitim lavovymi skaliskami. Zobral som si nastastie snorchel, lebo po 20 metroch som sa stretol s nadhernou karetou. Korytnacka si lieta v  oceane a zo mna si nic nerobi. Nadychla sa 3x za sebou, a je v pohode. Aloha! Tazka pohoda. Hotel ktory nam vybrala Hanka e najlepsim Marriottom v akom som kedy bol. Je polozeny na najkrajsej plazi Hawaiia, pod najvacsou sopkou Haleakala, vedla luxusneho nakupneho a restauracneho centra a 54 jamkiveho golfoveho ihriska. Ma viac bazenou aj ten nekonecny kde sa voda bazenu straca opticky v mori. Viac excelentnych restauracii, kde z kazdej stolicky uvudite zapad slnka nad Oceanom. Prieplav medzi hkavnym ostrovom Maui a mensimi ostrovcekmi tvori velrybiu autostradu. Aj velryby chodia na dovolenku na Hawaii. Plavaju z najsevernejsieho statu USA z Aljasky az sem do najjuznejsieho, na Hawaii. Jedine mire sa nam zda studene. No to porovnavame z Marshallovymi ostrovmi a Pohnpei, kde mala voda v lagune nad 30. Dokonca ked som sa tam poniril, voda bola nizsie teplejsia. Priroda je tu nadherna a vidiet ze ak date oeniaze do zavlazovania a zahradnej upravy, vykuzlite raj. Hanka dakujeme vsetci! Tento hotel odporucam aj pre rodiny s detmi.  Velryby mizete ist pozorovat z lode a deti su zdara. Naucia sa na malych vlnkach surfivat, no na to je lepsi ostrov Oahu. Tu je pokoj. Luxusny belossky raj.  Ja vam pisem. Co robia ostatni? No mame nadhere pocasie a bazeny a more. . . Juro, Marian a Miska idu lietat helikopterov nad udoliami a ostrovnymi klifmi Maui a Molokai. Ide o hodinovy let a ja tesim na fotografie. Niektori snorchuoju na jednom z najlepsich miest, na Molokini, co je ta znama ostrovna podkova, cast sopeceho kratera potopeneho v mori. Dvaja su na hawaiskej lavovej masazi. Dalsi na golfe. Dalsi kupuju darceky a hawaiiske kosele, ci si pochutnavaju na homaroch ci pikantnych musliach v pomarancovej omacke v Longhi's a proste vsetci oddychuju. Milan najviac. Vcera oslavoval 60tku. Najprv si zabudol mobil v horskom hoteli a ledva stihol lietadlo, no prvym darcekom bolo to stihnute lietadlo aj najdeny mobil. To proste tak malo byt. Potom sfukaval sviecku na vybornej cokoladovej torticke v najlepsom Steak house Hawaiia ( pôvodom z New Orleans) a koncime na plazi so starym rumom Mauii a polnocnym kupanim pri splne. Nadherna voda aj v noci.  Big Island je tym povodnym Hawaiiom no teraz vacsina turistov smeruje na ostrov Oahu. Ved aj my tam zajtra letime. No Big Island je tym povodnym kralovstvom. Pred 1000 rokmi tu zili domorodci v raji, ktry si nechceli pokazit. Spolocnost bola jasne rozkastovana a prehresky sa trestali velmi prisne- smrtou. Ked teda niekto cosi vyviedol, musel utiect. Utekal na miesto tzv azylu. Na toto miesto sa nedalo dostat po pevnine a nestastnik musel plavat. Zila tu kralovska rodina a knazi. Knazi cely den celu noc vykonavalu nad plavcom ritualnu ocistu. Zbavili ho hriechu a on sa mohol bezpecne vratit. James Cook objavitel Hawaiia sa po tom ako preplaval Beringovym prieplavom, na svoje tretej velkej ceste hratil prezimovat sat na Hawai. Zamiesal sa do boja o nastupnicky tron. Nevedel, ze na mieste Azylu nie je dovolene ziadne nasilie. Pri zatykani hawajskeho krala sa jeho druziny jeho hawaiiski podporovatelia nezastali a on bol pri naslednom boji zabity. Prechadzame okolo zatoky kde sa to stalo. James Cook je mojim hrdinom a som rad ze som sa sem dostal a mohol mu vzdat hold. Big Island sme presli tiez cely kol dokola. Byvali sme v dome z roku 1886. Tie roky bolo vsade v Pacifiku horuco a Bissnark si robil velke plany.no teraz z odvahy pradeda tieto generacie ziju. Predavaju ubytovanie vo Volcano national park, ktory je ako jedina vec na Hawaii pod patronatom UNESCO. Najaktivnejsi vulkan planety ( pozorujeme z Jagger museum) a aj najvacsia aktivna sopka sveta ( Mauna Loa).  Prechadzame pralesom a tunelom ktory vytvorila stuhnuta lava. Ked sa po zapade slnka farbia vypary zo sopky na cerveno, vieme, ze ta namaha, prejst najacsi ostrov Hawaii dokola sa vyplatila. Vysli sme aj na najvyssi kopec sveta. Nie Mt Everest ale Mauna Kea. Kvoli tomuto sme mali objednane 4x4. No sneh som tu uz necakal. No bol. Gulovacka na Hawaii!  Viete o tom, ze najlepsia kava USA je z Big Islandu. " Kona" je znackou ako Bordeaux medzi vinami. Moze sa pestovat iba na urcitom uzemi, arabica sa moze zbierat iba rucne. Vulkanicka poda sa ukazala na kavu ako idealna a vacsinou ide o farmarou japonskeho povodu a ti sa snazia o dokonalost. My sa zastavujeme u exotickejsieho pestovatela kavy, dole na juhu blizko ciernych plazi na ktorych sme fotili korytnacky. Kava Ka'U ziskala ocenenie za najlepsiu kavu USA. Vysvetluju nam proces a my skusame zemitu a kokosovu kavicku a zakusujeme makadamove orechy. No aj tak este zopakujem jednu vec. Tak nadherne upravenu vegetaciu som este nikdy v zivite v ziadnom hoteli nevidel. Odporucam kazdemu dovolenku na Hawaii. Samozrejme cez BUBO. Budete spokojni! Aloha. PS: prave mi na izbu doniesli flasku sampanskeho a velky cerstvy ananas ako pozornost podniku. Milé. PPS: v nasej restauracii jedava Schwarzeneger a koncom mesiaca ma na Maui koncert Bob Dylan. 

L

Lubo z BUBO

13

11:00

apr

2014

Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy

Vilo natiahol cez izbu dentalnu nit a susi na nej " kostolne veci"  Prestava prsat, laguna ktoru cez koruny paliem vidime sa zacina upokojovat.  Ked dopisem vyrazime pozriet hlavny atol Marshallovych ostrovov a vsetky asfaltove cesty co tu na ploche 1.2 miliona km2 maju. Toto je oddychovy, praci, pisacii...den. Takze doobedny dazd vyhovuje. Vcera vsak bolo kraasne. Marshallove ostrovy su uplne ine nez sme videli v Mikronezii doteraz. Doteraz mal kazdy ostrov dominantny vrch ci dokonca vnutroostrovne pohorie. Tu je 29 atolov, co su ostrovceky pospajane do uceleneho tropickeho nahrdelnika. Nase lety su zaroven aj vyhliadkovymi a je to nadhera vidiet pod sebou ostrovceky a okolo odtiene modrej a zelenej a biely priboj z tej strany otvoreneho mora, tam kde ostrovceky chrani koralovy ríf. Atol Majuro ma vyse 60 takychto ostrovcekov. Plavime sa na nasej jachticke, opustame " priemyselnu zonu" s mnozstvom velkych rybarskych lodi a vchadzame do oblasti giču. Jeden krajsi ostrovcek za druhym. Syta zelen kokosovych paliem,  mangrovov, chlebovnika a pandamusu bojuje s tyrkysovymi farbami mora. Tu vo vnutri laguny (295 km2) je voda plytka. Maximalne 60 metrov. No hned za lagunou su to 3 kilometre hlbocizneho oceanu. Snorchlovanie je svetove. Najprv sa ponarame k havarovanemu lietadlu, potom k vrtulniku, ktore su 5 metrov pod hladinov. Dnes sa bol Juro ( hovori ze Majuro je jeho ostrov, ze Juro Má Majuro) potapat k vraku v hlbke 22 metrov. No genialne snorchlovanie je priamo z brehu. 3 metre od brehu zacinaju koralove zahrady, v nich koralove hrnce plne duhovych rybiciek. Hadajte kolko lydi bolo na plazi okrem nas? Ano celucicky ostrov mate iba pre seba. Iba domorodec, ktory ostrovcek upratuje nam donesie cerstve kokosove orechy. Zda sa nam ze toto je raj. Aj ked ostrovcek je tu na hlavnom atole predsa len turisticky dostupny. Strasne rad by som vidiet aj iny atol. No lode co medzi atolmi chodili boli zrusene, bezna doprava nie je. Musite si prenajat vlastnu lod a dobru lod, aby tu cestu vydrzala a to je drahe, velmi drahe. Plus na otvorenom mori musi byt dobre pocasie. Teraz sa plavime na nasej jachticke bezpecnou lagunou a ja robim 100 rovnakych fotografii s uniformnym motivom zelenej s modrou v pozadi s bielym pribojom.  Ked viete kam ist a odidete z hlavneho mesta, tak ostrovy pomenovane po britskom kapitanovi Johnovi Marshallovi dokazu byt naozaj svetovou spicou. Toto bol nas dalsi vynimocny den! S tuniakom, krevetami, mahi mahi ci wahoo v zaludku zdravime z cesty severnym Pacifikom.

L

Lubo z BUBO

13

10:57

apr

2014

Mikronezia, Marshallove ostrovy - absolutne rozdielne

Mikronezia, Marshallove ostrovy - absolutne rozdielne

"Marshallove ostrovy su uz pod vodou?" mysli si Vanity. Jej otec je domorodec, mama Japonka, ma 21, jednorocnu dcerku no manzela nie, stale studuje. Vacsinou maju deti v 16 tich, tie deti potom vychovaju stari rodicia ako svoje a cela rodina sa tvari, ze ich dcerka s tym nic nema. V krajine, ktora ma 50 000 obyatelv je utajit cokolvek tazke. No tuto hru hra vacsina rodin. To, ze nikto nepozna Slovensko je ok. No to ze nevedia nic o svojom susedovi Marshallovych ostrovoch je prekvapujuce. Vacsina z nich neopustila ostrov. Ked prisli prvi europski namornici na Tahiti, vrhli sa im miestne krasky okolo krku. Ked prisli portugalci a spanieli do Mikronezie boli zasypani sprskou kopii a kamena. Ten "vztah" k cudzincom im podla mna ostal. Uz dlho som sa takto tvrdo a bezuspesne nehadal. O malickosti, no je to neprijeme. Oklamat, to je zaklad, ktory ovladaju vsetci. Si na nasom ostrove a si teda nas rukojemnik.  Polozil som nohu aj na Chuuk aj na Kosrae, na exoticke statiky, ktore este stale tvoria jeden stat v FSM ( Federal state of Micronesia), no tendencie odtrhnutia tu su. Ked strati USA nervy, prestane platit, tak FMS skonci. No potom pridu Japonci ci dnes stale silnejuci Cinania. Ti sa tlacia nielen do Afriky, no laka ich aj obrovska ploca Ticheho oceanu. Su aj tu vsade. Marshallove ostrovy su vsak naozaj jednym z najohrozenejsich narodov sveta. Uz v roku 2008 sa vlny preliali cez najvyssi bod ostrovov- 3 metre - znicili hlavne mesto Majuro a sposobili chaos.  V najlepsom hotely krajiny ( tradiciu drzime) mame objednanu specialnu miestnost na veceru iba pre nas- Tichomorsky salonik. Sasa ma narodeniny. Spievame zivijoo, pijeme slusne vinko a domorodci donesu tortu. Ked vsak vyjdete von do miestnej restauracie spadnete kvalitou o tri stupne. V noci to tu vyzera drsne, skupinky hladnych psov a ozratych domorodcov sa potlkaju okolo hlavnej cesty. Su nizki, tak 150-160cm no priemerna vaha atakuje stovku. 99% vyzeara takto. Viete si predstavit tie tanecne kreacie na parkete? Chlapi su ozrati na mol a netancuju, zenicky poskakuju tak, ze mam pocit, ze sa tento ostrovcek odtrhne. Dnes prsi ako z krhli, ci skor ako ked vodu vylievate z vedra. Rano sme boli v kostole. Zakladnou vyzdobou palmovej nedele su palmy, vacsina domorodcov prisla v zelenych satach a spevy su nadherne. Jezisa musela hrat vsak zena. Miestnych chlapov na to evidentne nedokazali prehovorit. V matriarcharnej spolocnosti hra zena vyznamnu ulohu. Chlap sa cely zivot iba hra. 

L

Lubo z BUBO

01

06:16

apr

2011

Skupinka z hawaiia

Skupinka z hawaiia

Pozdravujeme vsetkych doma z malebneho a moderneho Honolulu. Pocasie nam praje a cela partia si uzivame mnozstva slniecka, ktore na nas svieti uz od priletu. Citime sa tu ako doma, pretoze sme si nemuseli prestavovat hodinky, len sme si odmysleli noc a spravili sme si den. Zajtra nas caka okruh celym ostrovom Oahu, nevynechame svetoznamu Sunset Beach, plantaze Dole, ani Polynezske kulturne centrum, kde nas caka bohaty program, ktory zakoncime vecerou. Tai sportovensie zalozeni si uz dnes robia strecing na pozajtra, kedy sa vyberieme na krasnu vyhliadku z kopca Diamond head, ktora ponuka vynimocny vyhlad na plaz Waikiki, ktora pri zapade slnka posobi naozaj romanticky. Romanticke su aj nesputane vlny ticheho oceanu, ktore obmyvaju toto suostrovie naozaj podstivo a surferi tu nachadzaju raj na zemi. Ti statocnejsi z nas tiez pomyslaju na divoky surfing, ktory je v historii ostrova zapisany od nepamati. . Aloha oz bubakov z Honolulu ;)

A

Adrian z Bubo

27

17:59

feb

2010

Aloha L.A., Mahalo Hawaii

Aloha L.A., Mahalo Hawaii

Tak a sme v L.A. Posledne dni na Havaji sme si dosyta uzili na plazach a promenadach, ktore su viac ako prijemne. Dnes sa nam ale zacina dalsia, bohuzial zaverecna, cast a cakaju na nas miesta ako su Hollywood, Venice Beach a El Pueblo, najstarsia cast Los Angeles. A samozrejme nakupy. Urcite ste zaregistrovali spravy o tsunami, ktora sa ruti Pacifikom a ma zasiahnut aj Hawaii. My sme vsak OK, v bezpeci L.A. a dufame len, ze uz vela vaznych skod nenapacha. Pozdravujeme domov a Mahalo (dakujem) Hawaii...

M

MaK z BUBO

11

23:53

júl

2009

Nana Bora Bora, Aloha Hawaii

Nana Bora Bora, Aloha Hawaii

Dnes sa lucime s Bora Bora :( Kedze Francuzska Polynezia lezi trochu dalej ako sa bezne chodi na predlzene vikendy, my sme sa tu rozhodli stravit cely tyzden. A dokladne vyskusat vsetko, co ponuka. Nuz a teraz je tazko vybrat z toho to najlepsie, lebo vsetko bolo super! Vodne skutre v sprievode delfinov, krmenie zralokov a raji v lagune, ci snorchlovanie v koralovej morskej zahrade... Z parasailingu mame zas neskutocne zabery na Bora Bora zvysky. Teraz tu prebieha festival Heiva, vcera sa sutazilo v vo vrhu ostepom (je to taka srandicka, kedy stokilovi Tahitania jednym prstom - ukazovakom, vymrstia ostep co najdalej.... hm, ja by som si asi prst zlomila pri tom!). Vcera sa v pristave zisiel hadam cely ostrov, tribuna praskala vo svikoch, ked sa predviedzala jedna sutazna spevacka a jedna tanecna skupina. Boli fakt dost dobri!!!!! Dnes rano festival Heiva pokracuje lovom tuniakov na otvorenom mori, zatial co mi sme sa pohodlne vybrali okukavat ryby, rybky, rybicky a par zralokov za utes. Ponorka je na to velmi pohodlny dopravny prostriedok. Aj ked to s tou ponorkou nevyzeralo ruzovo na zaciatku tyzdna, ked sme sem prisli (vraj ju opravuju uz 2 mesiace a novy majitel potrebuje ziskat licenciu), tak vsetko dobre dopadlo!!!! A my sme boli po 2 mesiacoch prva skupina v ponorke. Zaroven sa tymto stavame reklamnymi hviezdami. Kedze ponorka je vynovena, tak si nas zaroven aj pekne nafilmovali a budu na nas takto lakat dalsich zaujemcov do ponorky :)))) Dnes poobede sa nam veru nebude velmi chciet odletiet na Hawaii...

M

Mirka z BUBO