Biblické Jordánsko

Jordánsko

Krásna cesta za poznaním po najbezpečnejšej krajine Blízkeho Východu. Jordánske hašemitské kráľovstvo nás privíta otvorenou náručou a predvedie nám svoje unikátne pamiatky ako staroveký Jarash, nezabudnuteľnú Petru či slávne Mŕtve More. Beduínsky mansaf, mätový čaj, vodná fajka a zážitky na celý život

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Novinka
Novinka
2018
Zobraziť mapu

Odlet a prelet ponad Malú Áziu a Stredozemné more až do Jordánskeho hašemitského kráľovstva. Letisko kráľovnej Alie a transfer do nášho hotela v hlavnom meste Ammáne.

Po raňajkách sa presunieme na sever do najzachovalejšieho antického mesta v krajine. JARASH: antické mesto, kde je odkrytých len necelých 20 percent mesta. Dokonale zachované Cardo Maximus s vyjazdenými stopami od rímskych kočov, množstvo byzantských mozaík, divadlo, tetrapylóny. Mestu na križovatke karavánnych ciest sa darilo. Uvidíte sami. Úrodná okolitá krajina s olivovými sadmi a drobným poľnohospodárstvom bude v kontraste s tým, čo uvidíme zajtra na juhu krajiny. V údolí Mŕtveho mora sa okúpete v najslanšom mori na svete a uvidíte, že nie je voda ako voda a niekde sa plávať naozaj nedá. Na vlastnej koži si vyskúšate nemožné. Zoberte si noviny, naozaj sa dajú čítať ležiac na vode! Z najnižšie položeného miesta na planéte Zem prejdeme na biblickú horu NEBO, kde je pochovaný prorok Mojžiš. 40 rokov putovania z Egypta po púšti ho priviedlo priamo sem, kde zhliadol vytúženú Zasľúbenú zem. Viete, prečo mu nebolo umožnené do nej vkročiť?

Pustíme sa smerom na juh, kde sa nám pred očami stále viac a viac odkrýva púšť, údolia sú širšie a na koniec sa nedá dovidieť. Predbiehame kamióny, ktoré čaká brutálna 18-hodinová cesta na hranice s Irakom. Naším ďalším cieľom je križiacky hrad KARAK. Monumentálna stavba, ktorá patrí medzi najväčšie križiacke hrady na svete a dlho bola poslednou baštou jeruzalemského kráľa. Viete, čo bolo obľúbenou kratochvíľou Raymonda du Chatillona? Púštnou diaľnicou sa presunieme do Petry. Welcome to Edom. Mojžišov príbeh je živý aj tu, keďže tu podľa príbehu udrel palicou do skaly a vytryskla voda. Švajčiarsky cestovateľ Burckhardt objavil toto skalné mesto v prestrojení v roku 1812. Tajomnú, ba priam magickú atmosféru si mesto udržalo dodnes. Jordánsko je krajinou beduínov a nikde nie je lepšie vidieť ich pôvodnú vlasť ako vo WADI RUM. Najkrajšia púšť krajiny skrýva údolie Wadi Rum, miesto, kde pôsobil aj Lawrence z Arábie a kde sa na pár chvíľ staneme beduínmi aj my.

Splnený sen. Celodenná prehliada Petry, ktorá je ukrytá hlboko v horách, ktorým dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžišovho brata. Cez legendárny kaňon sa dostaneme pred červenú pokladnicu Khazneh, známej z filmu Indiana Jones. Kultúra antického kmeňa Nabatejcov sa nám ukáže v celej kráse. Mesto mŕtvych, kolonády, divadlo a do toho hra svetla na červenom pieskovci sa postarajú o nádherné zábery. Kto nájde odvahu a silu prekonať 800 schodov až na koniec, aby uvidel na vlastné oči skrytú perlu Ad Deir? Vo vstupných dverách, ktoré sú vysoké 8 metrov sa budete cítiť ako mravec. Cez Siq sa vrátime späť a zatvoríme za Petrou dvere. Ostane skrytá v týchto tichých, červených horách.

Presunieme do najjužnejšieho mesta krajiny Aqaba. Prístav a letovisko na hraniciach Izraela, Saudskej Arábie a Egypta sa spomína už v Starom zákone. My ho využijeme na oddych na brehu Červeného mora.

Celý deň strávime relaxom alebo túlaním sa po Aqabe, vyskúšate vodnú fajku a večer budete hádať na ktorú krajinu sa pozeráte. Teplota tu nikdy neklesne pod 21 stupňov a koralový podmorský svet Červeného mora si môžete vychutnať dosýta.

Doobedňajší relax a potom transfer na sever a z letiska v Ammáne odletíme.

Po polnoci odlet domov a prílet do Európy.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Jordánsko
5 dní
680 €
Jordánsko , +2 viac
10 dní
1 970 €


  • 1 / 0