Etiópia, Džibuti - veľký okruh

Etiópia, Džibutsko

Maximalistická cesta do málo prebádaných končín našej planéty. Cesta za tisícročnou kultúrou Etiópie a do kotla národov v povodí rieky Omo. Modlitby v amharčine a príbehy zo starého zákona skombinované s návštevou prírodných kmeňov. Súčasťou cesty je návšteva kmeňa Surmov ukrytého hlboko v lesoch na západnom brehu rieky Omo, niečo čo inde nenájdete. Námahu a adrenalín Vám vynahradí stretnutie s týmto úžasným kmeňom, kde nebude nikto iba vy a stretnutia prebiehajú podľa starých rituálov. Fotoaparát sa zblázni pri fotení zjazvených Mursiov, maľovaných Karov a hlinkou pomazaných Hamarov. Na konci sa spustíme na najnižšie položené miesto Afriky a prejdeme sa po mesačnej krajine pri jazere Lac Abhé a spoznáme drsných Afarov.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 5 090 €

Etiópia, Džibutsko

20 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Jediný all inclusive program na Slovensku a v Čechách
 • Autentické miesta a atmosféra so skúsenými BUBO sprievodcami, odborníkmi na Afriku
 • Málo navštevované miesta
 • Podporujeme trvalo udržateľný turistický ruch
Zobraziť mapu

Odlet a prílet do Etiópie. Nocľah v kvalitnom hoteli.

Prehliadka hlavného mesta Etiópie ADDIS ABABA. Hlavné mesto starodávnej krajiny, ktorá zažila všetky biblické kráľovstvá, vzostupy a pády a vytvorila obdivuhodnú kultúru vo východnej Afrike. Prehliadku začneme národným múzeom, kde je vystavená legendárna Lucy a najstaršie dieťa sveta. Kedysi pradávno práve z tejto krajiny vyrazil človek a osídlil planétu. Prehliadka hlavnej mestskej katedrály svätej trojice s hrobkou Haile Selassieho, kde sa započúvame do modlitieb v amharčine.

Veľmi skorý budíček a prelet na sever do BAHIR DAR (1830 m.n.m.). Hotel na brehu najväčšieho jazera krajiny, Tana. Ráno tridsať kilometrov k vodopádom Modrého Nílu, ktoré domorodci nazývajú Tis Isat = Dym Nílu. Nasadneme na loď a vyrazíme k polostrovu Zeghe a ďalej ku kláštoru Ura Kidane Mahret. Sme ako na inej planéte. Hustý les, okrúhle kostoly so strechami porastenými trávou a starými muráliami. Šanca vidieť hrochy a krokodíly.

Trojhodinová cesta do mesta GONDAR (2200 m.n.m.), pod patronátom UNESCO, ktorý bol sídlom cisára z Habeša. Pútnici a my s nimi prichádzame k cisárskemu palácu a kúpeľu kráľa Fasilidesa. Kostol Debre Birhan Selassieho, kde si porozprávame o rastafariánstva. Stráži ho osemdesiat etiópskych cherubínov. Poobedňajšia návšteva dedinky Weleka, kde si povieme o falašoch.

Ranný prelet do Lalibely. LALIBELA: izolovaná v pohorí Lasta je známa kostolmi, ktoré sú vytesané do skál. Mnohé boli vytesané v 12. storočí, ale na rozdiel od iných podobných miest tieto v Lalibele dodnes slúžia a sú duchovným centrom mesta. Dnes navštívime prvú skupinu kostolov.

Ideme do kostola Asheton Maryam vo výške 3000 metrov nad morom. Čaká nás nádherná nenáročná prechádzka hornatou krajinou. Majte pevnejšiu obuv, terén je skalnatý a občas strmý. Výhľad na okolitú krajinu a neskutočné ticho zaradíte medzi top zážitky tejto cesty. V prípade, že cesta hore bude pre auto neprejazdná, použijeme na výlet mulice. Poobede si pozrieme druhú skupinu skalných chrámov. Večera.

Prelet nad SIMIENSKYMI VRCHMI, kde podľa Homéra bohovia hrali so skalnými vežami šach, do najstaršieho mesta krajiny. AXUM: stély a obelisky, hrobky a hrady vládcov. Najväčší samostatne stojaci kus kameňa na svete. Mariamtsion, postavený na mieste prvého etiópskeho kostola. Ukážeme si miesta, kde sa podľa viery ortodoxných etiópskych kresťanov nachádzajú originálne Mojžišove dosky s desiatimi božími prikázaniami, spečaťujúcimi dohodu medzi bohom a kmeňom Izraelitov. Prezrieme si múzeum, hrad kráľa Kaleba, kúpele kráľovnej zo Sáby a aj miesto nazývané Palác kráľovnej zo Sáby. Vysvetlíme si súvislosti s Jemenom.

Návrat do Addis Ababy a prehliadka etnologického múzea. Príprava na južnú Etiópiu.

Opustíme Addis Abebu, chlad z hôr začne postupne striedať teplo južnej Etiópie. Ideme do kotla afrických kmeňov, našim cieľom je údolie rieky Omo. Vďaka prírode je Etiópia úžasne rôznorodá a uvidíte to vlastné oči. Oblasť Oromia je aj domovom ľudí z kmeňa Salt´e s maľovanými domčekmi. Mesto 40 prameňov je vstupnou bránou do obrovskej a nekonečnej oblasti, ktorej dominuje tajuplná hnedá rieka Omo. Vysoké kopce v okolí Arba Minch skrývajú horské dedinky kmeňa Dorze, typické vysokými domami, ktoré termiti postupne znižujú. Ochutnáme chlieb z falošného banánu s medovou alebo chili omáčkou. Večer prídeme do našej lodge a zrelaxujeme. Nachádzame sa v južnej Etiópii, pred vstupom do oblasti dolného Omo.

Ráno sadáme na motorový čln a vydávame sa po hladine jazera Chamo k miestu známemu ako Krokodílí raj. Po ceste pozorujeme rôzne vodné vtáctvo. Orly krikľavé je počuť a vidieť na diaľku, pelikány ladne kĺžu tesne nad hladinou a kormorány sa potápajú za výdatnou potravou. Rodiny hrochov sa vynárajú a ponárajú v bezpečnej vzdialenosti od našej loďky. Na malom poloostrove často vídame niekoľko pekných krokodílov nílskych, ktorí tu merajú do 5 metrov. Civilizácie je čoraz menej, les strieda suchá krajina. Prekračujeme rieku Weito a vstupujeme do údolia rieky Omo. Za dedinou Weito začína tá pravá exotika. Deň ako zo sna sa ale nekončí. Po ceste si vykračujú Hamar a Banna, polonahé telá, vlasy zmaľované červenou hlinkou a na pleciach pušky. Stojíme, fotíme a čudujeme sa.

Po červenej terénnej ceste vyrážame do dedinky kmeňa Karo. Je to najmenší a najvzácnejší kmeň povodia rieky Omo, ktorého počty sa odhadujú len okolo dvetisíc ľudí. Dedina položená priamo na brehu rieky s fantastickým výhľadom na rieku Omo. Rieka dáva život všetkému v tejto časti krajiny a vytvorila kotol národov, ktorý sa rozbehol do celého sveta. Klasické obydlia, jazvy po súbojoch s bičom z hrošej kože, hlinkami pomaľovaní muži aj ženy a nesmierne priateľský náčelník. Trhová dedinka Dimeka, Turmi a relax v lodge. V podvečer, keď sa Hamari vracajú do svojich dedín, navštívime aj my jednu z nich. Ochutnáte „čaj“ z kávových šupiek?

Cieľ našej cesty, majestátna rieka OMO, je pred nami. Prekročíme rieku a vstupujeme do oblasti vysokých lovcov z kmeňa Nyangatom. Zastavíme sa v jednej z dedín, aby sme sa pozreli, ako žije tento kmeň, ktorých najbližší príbuzní pochádzajú z približne 10km vzdialeného Južného Sudánu. Z novovybudovanej asfaltovej cesty schádzame a vstupujeme do buše. Tu začína pravé dobrodružstvo. Viacmenej neexistujúca cesta sa vinie skalnatou krajinou, až vstúpime do národného parku Omo. Prechádzame jeho juhozápadnou časťou, až sa dostaneme do mestečka Kibish, ktoré je centrálnou dedinou kmeňa Suri (Surma). Sem prichádza minimum turistov a je možné, že budeme mať tento zabudnutý kút sami pre seba.

Nasledujúci deň budeme stretávať príslušníkov kmeňa Surmov. Pastieri dobytka, ktorí patrili k najobávanejším kmeňom Afriky. Ich najväčším bohatstvom je dobytok, peniaze pre nich nemali zmysel. Jazvy na tele a maľby znázorňujú množstvo zabitých divých zvierat alebo nepriateľov. Pri troche šťastia zažijeme aj tradičný súboj palicami zvaný Donga, ktorý bolí už len pri pohľade naň, alebo uvidíme „odber krvi“ krave, ktorá takto každé 2 mesiace môže darovať takúto obživu svojim majiteľom. Celý deň strávime s týmito príjemnými ľuďmi na jednom z najodľahlejších miest Etiópie.

Dnes nás čaká presun späť do Turmi. Opúšťame krajinu Surmov a nechávame za sebou najsilnejší zážitok tejto cesty po juhu.

Odchádzame ešte viac na juh. V mestečku Omorate sa zastavíme na imigračnom úrade a vstupujeme do medzihraničného pásma s Keňou. Na tradičných loďkách sa preplavíme cez rieku Omo a vstupujeme na územie kmeňa Daasanesh. Títo ľudia žijú v polopúštnej až púštnej oblasti a zasahujú aj do susednej Kene. Vrátime sa späť k autám a cez trhové dedinky sa dostaneme do mestečka Jinka. Tu si oddýchneme pred posledným dňom, ktorý nás čaká v údolí Omo.

Skorý ranný budíček a uháňame po novopostavenej prašnej ceste do národného parku Mago, kde nás čaká azda najznámejší kmeň, Mursi. Ženy, ktoré si rituálne rozťahujú pery a vkladajú do nich hlinené tanieriky-labrety. Sú príbuzní Surmov a majú podobné zvyky, ich „móda“ je však jedinečná a asi najatraktívnejšia zo všetkých kmeňov. To, že tieto kultúry prežili, je takmer zázrak. Návrat do mesta Jinka, priestor na obed a presunieme sa do mestečka Konso. Tu sa pozrieme na unikátnu dedinu kmeňa Konso, ktorí počas posledného milénia budovali terasové políčka a dediny, ktoré pripomínajú fantasy filmy. Vďaka tomuto bola táto oblasť zapísaná na zoznam UNESCO.

Celodenný presun do Addis Abeby. Cestou nevynecháme pamiatku UNESCO v TIYA, hlavné stélové pole regiónu Soddo. Po príchode do Addis Ababy nakúpime etiópsku kávu a pripravíme sa v hoteli na odlet.

Odlet z Addis Abbeby a prílet do Džibuti po krátkom hodinovom lete. Malá krajina v rohu Afriky, pasová kontrola, francúzske uniformy, orientálny výzor, africká povaha. DŽIBUTI CITY: jediné mesto krajiny, kde sídlia všetky dôležité inštitúcie. Džibuti City, kde sú najväčšími budovami v meste hotel, prezidentský palác a americká ambasáda. Cestou budeme možno míňať stovky maskovaných landroverov francúzskej armády, ktorá tu má dôležité základne. Odbočíme doprava a začneme zostup do Danakilskej preliačiny, na najnižšie položené miesto Afriky, slané jazero LAC ASSAL.155 metrov pod hladinou mora, najväčší zdroj soli na svete, kde je jej hrúbka v niektorých miestach 60 metrov . Túto súčasť starodávnych karavánových ciest dodnes obýva nebojácny kmeň Afarov. Kontrast tmavých sopečných skál, bielej soli a azúrovo modrej vody. Prechádzka po soľných pláňach a prípadne sa odvážlivci aj okúpu. Ozaj... priemerná teplota v zime je tu 34 stupňov a v lete 50. Ide o jedno z najteplejších miest na našej planéte.

Možnosť fakultatívnych výletov loďou po Adenskom zálive pri vstupe do Červeného mora so šnorchlovaním na útesoch Moucha Island, alebo v novembri šnorchlovanie so žralokom veľrybím (v závislosti od toho či v zálive Tadjoura žraloky práve sú). Zážitok na celý život. Prípadne sa môžete odviezť taxíkom do centra na kávu či suveníry. Je Džibuti city najautentickejšie hlavné mesto Afriky? O exotiku v Džibuti nebude núdza. Podvečer transfer na letisko a odlet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v dvojposteľových izbách v 3* - 5* hoteloch, lodges a stanových táboroch
 • africké all inclusive (plná penzia a neobmedzené množstvo balenej vody) počas pobytu v Etiópii
 • dopravu mikrobusom na severe a klimatizovaným land cruiserom na juhu
 • 4 x miestny prelet
 • všetky vstupné poplatky
 • miestne poplatky
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • trajekt cez rieku OMO
 • všetky dane a poplatky
 • asistenčné služby CK BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • letenku do Džibuti a späť

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, víza (kúpite ich priamo na letisku, cca 50 USD), vreckové , inú stravu a nápoje, stravu v Džibuti

Poznámka:

Tento okruh je určený skúseným cestovateľom, ktorí hľadajú turisticky menej navštevované miesta našej planéty. 3 dni sa budeme pohybovať v oblasti s minimálnou infraštruktúrou, po terénnych cestách a ubytovaním v stanových táboroch so základnou hygienou. Kmeňová oblasť Suri patrí medzi najatraktívnejšie regióny krajiny, ale zároveň málo vybudované. Ak hľadáte pohodlnú a menej náročnú Etiópiu so zameraním na kmene povodia rieky Omo, tak si vyberte zájazd Južná Etiópia, Džibuti.

Zdravotné odporúčania: Každý klient musí mať povinné očkovanie proti žltej zimnici a platný medzinárodný očkovací preukaz, ktorý musí mať počas cesty pri sebe. Počas zájazdu odporúčame každému, aby si zobral profylaxiu proti malárii. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO  odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany (z toho aspoň 1 DVOJSTRANU).

 

Termíny a ceny

Termín
Cena
13.11.2018
02.12.2018
5 090 €
Základná cena 5090 €
Víza Džibutsko 92 €
Letiskové poplatky 530 €
Spolu 5 712 €

Odporúčame

Čína , +3 viac
26 dní
2 995 €
Etiópia
16 dní
4 340 €


 • 1 / 0