Surinam, Guyany, Tobago, Trinidad

Surinam, Guyana, Trinidad a Tobago, Francúzska Guyana

Lahôdka pre skúsených cestovateľov. Oddýchnite si od turistických atrakcií Peru či Brazílie. Poďte s nami do juhoamerických krajín, kde sa hovorí po francúzsky, holandsky a anglicky. Ostrovy spásy, o ktorých písal Motýľ, drevené Paramaribo, ktoré chráni UNESCO, nádherný vodopád ukrytý v Amazonskej džungli. A potom oddych na Tobagu.

Juraj Ondrejčík Juraj Ondrejčík Juraj Ondrejčík
Spokojnosť zákazníkov
od 3 280 €

Surinam, Guyana, Trinidad a Tobago, Francúzska Guyana

15 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Túto cestu sme prešli ako prví už v roku 2010
 • Ubytovanie v centrách miest, uvidíte viac
 • Oddych v plážovom hoteli na Tobagu
 • Využite naše juhoamerické skúsenosti
Zobraziť mapu

Neskorý poobedňajší odlet do Paríža. Prílet na letisko CDG a transfer na letisko Orly. Nocľah v hoteli na letisku.

Odlet z Európy do Južnej Ameriky, do prvého z troch štátov, z ktorých každý si nesie iné európske dedičstvo. Francúzi, Holanďania, Briti. Indonézania a Indovia. Pestrý mix Vašej cesty. Prílet do CAYENNE, hlavného mesta Francúzskej Guyany. Sme v jednom z 26 regiónov Francúzska a platíme naďalej eurom. Krajina dvakrát väčšia než Slovensko, kde žije len 220 000 ľudí. Väčšinu z nich uvidíme v hlavnom meste. Prvá prechádzka po hlavnej obchodnej ulici Avenue Général de Gaulle. Španieli túto oblasť ignorovali, pretože bola extrémne chudobná, Francúzi tu zostali. Radnica postavená jezuitmi v roku 1890, pošta, sídlo francúzskeho prefekta. Ruiny pevnosti Fort Cépérou zo 17. storočia.

Voľný deň v Cayenne alebo jeden z prvých vrcholov našej cesty (fakultatívne). Ráno odchádzame ďalej okolo KOUROU. Mesto, ktoré pozná celá Európa. Práve tu leží kozmodróm Európskej vesmírnej agentúry. Tu si povieme niečo viac o francúzskych a európskych vesmírnych letoch neďaleko miesta, ktoré je po myse Canaveral na Floride druhým miestom odletov raketoplánov našej planéty. Prednosť však dáme plavbe na Ostrovy spásy. Tu našli spásu pred maláriou a krvilačnými indiánmi prví francúzski prisťahovalci. Potom tu však Francúzi otvorili prvú trestaneckú kolóniu... Ak poznáte príbeh Henryho Charriéra, viete, čo tu väzňov kedysi čakalo. Diablov ostrov, Ostrov svätého Jozefa a Kráľovský ostrov. Prechádzame opustenými väzenskými kobkami. Sme tu sami. Atmosféra nám pripomína kambodžský Angkor Wat. Ohromný zážitok. Obed na ostrove, tí najodvážnejší sa aj okúpu, no pozor na žraloky! Návrat do Cayenne.

Opúšťame Cayenne a po trojhodinovej jazde prichádzame do pohraničného mesta St. Laurent du Maroni, kadiaľ do francúzskej kolónie prichádzali trestanci. Krátka prehliadka opustených budov. Člnom sa preplavíme cez rieku Marowijneriver, kde nás v plavkách a obmotaný len uterákom víta surinamský colník. Od dnes jazdíme vľavo. Cez maličké dedinky po strašných cestách sa dostaneme do Paramariba, hlavného mesta Surinamu pod ochranou UNESCO. Celkom iný svet. Sme v najmenšom suverénnom štáte v Južnej Amerike. Štyrikrát väčší ako Slovensko, obyvateľov toľko čo v našom hlavnom meste. Holandská atmosféra, bary a zaslúžená pohoda.

Raňajky, prehliadka dreveného mesta PARAMARIBO, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Holanďania preniesli do džungle svoju, ale aj indonézsku kultúru, vystavali protizáplavové bariéry a ulice pomenovali názvami ako Onafhankelijksplein, či Jodenbreestraat. Mesto je slávne aj jedinečným mixom národností a rás. Stretli sa tu Holanďania, Indiáni, Číňania, Indovia a kreoli s toleranciou, ktorá je na každom kroku. V šestnástom storočí sem pápež vyhnal židov. Dnes tu mešita stojí vedľa synagógy, ktoré si spolu dokonca delia parkovisko. Nádherný drevený katolícky kostol svätého Petra a Pavla je najväčšou drevenou stavbou v Južnej Amerike. Pevnosť Fort Zeelandia, kde sa čerstvo zvolený surinamský prezident porátal so svojimi odporcami.

Pre záujemcov celodenný výlet do prekrásneho národného parku Brownsberg. Divoká príroda Južnej Ameriky na dosah od hlavného mesta. Za takým pokojom by ste v iných krajinách museli cestovať hodiny, tu Vám stačí vyjsť z mesta. Ľahký treking, kúpanie sa vo vodopádoch a fantastické výhľady. Krásny deň v pralese, ktorý je podľa mnohých krajší ako ten v Madagaskare, či v Ekvádore. Večer návrat do Paramariba. Ostatní si oddýchnu v uličkách mesta.

Celodenný presun exotickým Surinamom ku guyanským hraniciam. Dvadsaťminútový trajekt cez ďalšiu mohutnú rieku a sme v tretej krajine našej cesty. Guyanská kooperatívna republika, bývalá BRITSKÁ GUYANA je dnes už nezávislý štát. Prechod východnou Guyanou, ktorá nám určite pripomenie Indiu. Čaká nás GEORGETOWN na brehu mohutnej rieky Demerara, podľa mnohých najkrajšie hlavné mesto Južnej Ameriky. Zeleň, parky a britská architektúra, akú nikde inde na kontinente nenájdete. Anglikánska katedrála svätého Juraja, trh Stabroek Market, neogotická radnica, najvyšší súd a parlament. To všetko ako vystrihnuté z Londýna.

Vrchol našej cesty ako sa patrí. Let prenajatým lietadielkom k skrytým drahokamom guyanskej prírody vodopádom Kaieteur Falls (ak to bude možné, príplatok cca 220 USD), ktoré sú vysoké dvestopäťdesiatjeden metrov a patria k najvyšším single-drop vodopádom na svete. Hodinový let ponad džungľu bude patriť k tomu najlepšiemu, čo ste na svojich cestách zažili. Pristávame uprostred ničoho. Obrovský zážitok, po ktorom pokračujeme ďalej do Georgetownu, posledný okruh nad mestom, potom už miestny rum a suveníry.

Transfer na letisko a odlet do Tobago. Ubytovanie v hoteli na pláži a sladké ničnerobenie.

Pre záujemcov okruh v požičaných autách okolo ostrova na miesto, kde pristál Robinson Crusoe.

Možnosť vyraziť na celodennú rybačku, alebo si len do sýtosti užívať karibské vlny.

Presun loďou na Trinidad. Prechádzka hlavným mestom. Port of Spain – mix Indie, Afriky, Číny a Venezuely. Živý park bez stromov Queen’s Park Savannah. Kriket, rum a kyslík – nič viac k životu Trinidan nepotrebuje. Námestie nezávislosti ako hlavná pešia zóna mesta. Karibská noc.

Celodenný výlet po ostrove. To najlepšie z ostrova: výhľad na Port of Spain z kopca nad mestom, asfaltové jazero Pitch Lake, najväčšia prírodná zásobáreň asfaltu (40 hektárov a 75 metrov hlboká). Asfalt z jazera nájdete aj pred Buckinghamským palácom. Budete žasnúť. Krásny vtáčí park (najlepší v Karibiku) je najväčšou atrakciou Trinidadu a my ho nemôžeme obísť. 159 druhov vtákov. Koľko ich uvidíme my? Na záver dňa horami ostrova k najkrajšej pláži Maracas Bay. Karibik ako zo sna a špecialita Trinidadu bake and shark, ktorá najlepšie chutí práve tu. Návrat do Port of Spain.

Rozlúčka s nádhernou cestou, transfer na letisko a odlet domov.

Prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v 3* hoteloch
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • miestne letiskové transfery
 • prehliadky podľa programu
 • vstupné do pamiatok
 • prenajatú dopravu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

 • miestny let (Guyana-Trinidad-Miami/St.Marten)
 • letiskové poplatky
 • stravu
 • víza

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Každý klient musí mať povinné očkovanie proti žltej zimnici a platný medzinárodný očkovací preukaz, ktorý musí mať počas cesty pri sebe. Počas zájazdu odporúčame každému, aby si zobral profylaxiu proti malárii. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO  odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 5 voľných strán.

Termíny a ceny

Termín
Cena
17.11.2018
01.12.2018
3 880 €
Základná cena 3880 €
Letiskové poplatky 560 €
Víza Surinam, Francúzska Guyana, Guyana, Tobago, Trinidad (pre občanov SR a ČR) 95 €
Miestny let Guyana - Trinidad - Miami/St.Maarten 290 €
Spolu 4 825 €
17.01.2019
31.01.2019
3 280 €
Základná cena 3280 €
Letiskové poplatky 560 €
Víza Surinam, Francúzska Guyana, Guyana, Tobago, Trinidad (pre občanov SR a ČR) 95 €
Miestny let Guyana - Trinidad - Miami/St.Maarten 290 €
Spolu 4 225 €
09.08.2019
23.08.2019
3 580 €
Základná cena 3580 €
Letiskové poplatky 560 €
Víza Surinam, Francúzska Guyana, Guyana, Tobago, Trinidad (pre občanov SR a ČR) 95 €
Miestny let Guyana - Trinidad - Miami/St.Maarten 290 €
Spolu 4 525 €
15.11.2019
29.11.2019
3 380 €
Základná cena 3380 €
Letiskové poplatky 560 €
Víza Surinam, Francúzska Guyana, Guyana, Tobago, Trinidad (pre občanov SR a ČR) 95 €
Miestny let Guyana - Trinidad - Miami/St.Maarten 290 €
Spolu 4 325 €

Odporúčame

Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €
Kolumbia , +1 viac
13 dní
2 880 €

D Dušan

 
Najmenší suverénny štát v Južnej Amerike- SURINAM, kam sme sa dostali z Francúzskej Guyany. Pohraničné mesto St.Laurent du Maroni na francúzskej strane leží 120 km od mora v ústí rieky Maroni. Budovy väznice, z ktorej sa Motýľovi podarilo ujsť, dnes prerábajú na ubytovne pre turistov. Zamávame Európskej únii a na úzkom člne sa dostaneme na druhú stranu. V Suriname sa jazdí vľavo, to by nebol problém, horšie je to s cestami, ktoré od odchodu Holanďanov v roku 1975 akosi zanedbávajú. Výnimku robí cesta Afobaka z hl.mesta Paramariba na juh do džungle k priehrade, ktorá vyrába elektrinu pre fabriku na výrobu hliníka Suralco. Prírodná rezervácia Brownsberg leží 130 km od Parba (ako sa tu hovorí hlavnému mestu). Len posledných asi 20 km cesty je skutočný adrenalín - kolesá sa šmýkajú v polmetrových koľajach červeného mazľavého bahna, z ktorého nás dostalo protiidúce auto s lepším obutím. Po troch hodinách jazdy sme sa dostali na plošinu Mazaroni, ktorá je síce len 500 m.n.m., ale ponúka krásny výhľad na jazero Brokopondo. Jedna z najväčších vodných priehrad na svete, na rieke Suriname zatopila do 1600 km2 pralesa v ktorom bolo 43 indiánskych osád. Kniha ČASU JE MÁLO A VODA STOUPA pútavo opisuje chytanie a sťahovanie ohrozených zvierat zo zatápaného územia. Podarilo sa nám tu vidieť Aguti zlatého - surinamského králika, množstvo obojživelníkov, najmä pestrofarebné gekony a žaby. Najviac sme ale híkali keď popri nás preletel obrovský perleťovo-modrý motýľ MORPHO s rozpätím krídiel až 15 cm. Asi sedem turisticky dobre značkovaných chodníkov nás nasmeruje na vrchol Mazaronitop, k vodopádom Lero a Irene, alebo priamo k jazeru. Vo vodopáde, ktorý má meno po Leovi Robertsovi som zažil mimoriadny úkaz: kruhovú dúhu. Rukami som sa oprel o guľatý balvan vo vode aby mi sila vodopádu masírovala chrbát, keď som dúhu zbadal: mala asi dva metre a hýrila všetkými farbami, bola dole okolo mňa a žiarila - cítil som sa ako Stvoriteľ, ktorý obklopený Gloriolou pozerá na Zem... Domáci sprievodcovia nám spravili PIC-NIC a pred zotmením sme boli naspäť v civilizácii, ktorú reprezentovalo skvelé litrové Parbo-bier, ktoré náš priateľ Bořek premenoval na PAŘBO. Dušan zo Žiliny

P Procházková Zlatica

 
Po čaše, po Suriname Surinam, Kourou, Paramaribo, Georgetown, Guyana, vodopád Kaieteur - pre niekoho názvy neznáme, pre mňa nezabudnuteľné zážitky. Táto prvoexpedícia mala pre mňa veľkú hodnotu, ktorá vychádzala nielen zo zážitkov a perfektne podaných informácií, ale hlavne zo situácií, ktoré sme zažili. Naším príchodom do týchto krajín sme prekonali cestovné bariéry, aby sme sa mohli priamo stať (na chvíľu) členmi inej kultúry. Naša skupina pôsobila počas celého zájazdu ako atrakcia pre domácich, nakoľko cestovný ruch nie je v týchto oblastiach rozvinutý - a to je škoda... a šťastie zároveň. Mnohé z hlavných bodov tejto výpravy stoja za osobnú návštevu, pretože dodávajú energiu a silu, z ktorej ja čerpám v každodennom živote. Dôvody, pre ktoré by som tam vrátila je viac, avšak k mojím najúžasnejším zážitkom rozhodne patrí vodopád Kaieteur a Amazonský prales. Vodopád sa nachádza akoby priamo v srdci pralesa až máte pocit, že vás pohltí... Hluk, voda, skaly, kvapky to sú veci, ktoré ani nevnímate, pretože stojíte zoči-voči prírode a uvedomujete si akú má silu. Svojou výškou 5-krát prekonáva azda najznámejšie Niagarske vodopády. Neskutočné... Tento úkaz prírody navštívi len malé množstvo cestovateľov. A my sme mohli byť priamo pritom. Ďakujem. Cestou k vodopádu sme zažili nízky prelet ponad Amazonský prales, kde som si uvedomila, akí sme my ľudia maličkí oproti prírode. S úžasom som sledovala nekončiaci prales, cez ktorý sme leteli asi dve hodiny, ale mne sa zdalo, že to bolo len pár minút. Nikdy som nepredpokladala, že niekedy budem na vlastné oči svedkom „pľúc“ celého sveta. Každý strom rozprával vlastnú históriu a bolo evidentné, že ukrývajú tajomstvá, ktoré nikto nerozlúšti. Jednoznačne silný zážitok. Prostredníctvom výkladu lokálneho sprievodcu sme sa dozvedeli rôzne informácie i povery miestnych obyvateľov. Ukázal nám strom, ktorý má okolo 400 rokov a údermi na jeho kmeň sa ľudia vedeli dorozumieť na veľké vzdialenosti. Žeby mobilné telefóny existovali už pred stáročiami? Ďalší jedinečný prírodný úkaz, ktorý sme navštívili sa nachádza na juhu ostrova Trinidad. Je ním asfaltové jazero - obrovská masa asfaltu, ktorá dokáže pohltiť hocikoho. Zaujímavosťou na našej ceste bola návšteva mestečka Paramaribo, ktoré je pre jedinečnú drevenú architektúru zaradené na zozname dedičstva UNESCO. Neďaleko mesta Kourou, ktoré je známe európskym kozmodromom, sa nachádzajú Ostrovy spásy, kde si 70 000 väzňov odpykávalo tresty , a preto sa stali tunajším symbolom ľudského utrpenia. Osobne odporúčam tento zájazd všetkým záujemcom o jedinečné zážitky. My sme ich vďaka tradične skvelej organizácii zo strany BUBO mohli v priebehu prvoexpedície vychutnať naplno. Krásy sveta tam čakajú aj na vás.

I Igor

 
Zabudnuté štáty Južnej Ameriky (Britská a Francúzka Guayana, Surinam, Trinidad a Tobago). Odstupom času, keď dozneli bezprostredné zážitky a pocity z cesty a ostali len tie, ktoré vedia človeka buď ovplyvniť alebo zmeniť, som sa rozhodol podeliť sa o ne aj z ľuďmi, ktorí zvažujú navštíviť niektorú z týchto krajín. Úžasné. Týmto slovom by sa dala zhodnotiť celá dvojtýždňová cesta, ktorú sme v marci 2010 absolvovali ako prvá malá skupinka turistov zo Slovenska a Česka. Po krajinách, kde turistický ruch, tak ako ho poznáme z destinácií z ostatných štátov Južnej Ameriky, priam neexistuje. Tieto krajiny nie sú bohaté na turizmus, ale na svoju autenticitu, ktorú návštevník môže zažiť na každom kroku. Je ozaj jedno či ste v jednom z hlavných miest týchto krajín alebo hlboko v amazonskom pralese. Navštíviť tieto krajiny v rade za sebou ponúkne stále niečo nové, nepoznané, proste iné. Francúzska Guayana – je krajinou, kde je bezpochyby cítiť vplyv Únie – Francúzka. Je to nielen jazykom, názvami ulíc, autami (hlavne francúzskych značiek), ale aj tak trocha európskou architektúrou (nie však nič okázalé alebo veľkolepé) prispôsobenou jednoducho miestnym podmienkam. Návšteva „Ostrovov spásy“ známych z románu Motýľ, bola príjemným spestrením, ale aj spoznaním neslávnej minulosti tejto trestaneckej kolónie. Hranice do Surinamu sme prekročili na malej riečnej bárke – taxíku, čo bolo samo o sebe príjemným adrenalínovým zážitkom (iný spôsob neexistoval). Surinam (v minulosti Holandská Guayana) – krajina je jedinečným mixom rás, kultúr a náboženstiev. Paramaribo je miestom, ktoré demonštruje možné spolunažívanie všetkých týchto ľudí v jedinečnom prostredí starých drevených budov (znaky holandskej architektúry) s holandskými názvami ulíc. Je krajinou, kde ak sa dohodnete so šoférom, môžete si prenajať hoci aj pravidelnú mestskú linku. Krajina okrem miest, kde vládne čulý ruch môže ponúknuť aj panenskú prírodu napr. v národnom parku Brownsberg. Cestu do tohto parku sme absolvovali po zväčša prašných cestách a jej poslednú časť po vlastných, keďže cesty sú nespevnené a po daždi aj mokré a tým pádom na zapadnutie ideálne a prejazd obtiažne. Na prechod do ďalšej z Guayán bolo potrebné si privstať, keďže existuje iba jediný hraničný prechod – riečny. Cez tento prechod premáva trajekt 2 krát za týždeň, takže zmeškať ho by bol skutočne problém. Nestalo sa. Guayana (v minulosti Britská Guayana) - krajina s najautentickejšou atmosférou, s najrýchlejšími mikrobusmi (jazdí sa čo to dá), s magickou prírodou a neuveriteľne milými ľuďmi. Táto krajina očarila každého z našej malej skupiny, aj napriek všade prítomnej chudobe a „indickej čistote“. Má v sebe niečo, čo do dnešného dňa neviem pomenovať, niečo kvôli čomu si ju jednoducho človek zamiluje. Okrem magickej atmosféry obývaných častí sa táto magickosť odráža aj v prírode dažďového pralesa, ktorý tvorí až 90% územia krajiny. Pred odletom malým lietadlom k nádherným a mohutným vodopádom Kaieteur bolo potrebné, aby letiskový personál doplnil okrem paliva do lietadla aj zopár sedadiel čo svedčí o „pulzujúcom“ cestovnom ruchu. Cestou k vodopádu, ktorý denne navštívi cca. 20 turistov, ponad nekonečný dažďový prales bolo potrebné preletieť cez mračná hustého dymu pochádzajúceho z vypaľovaných plôch pralesa. To väčšine poskytuje priestor na zamyslenie sa o budúcnosti zelených pľúc našej zeme. Trinidad & Tobago – dva nádherné karibské ostrovy umiestnené mimo hlavných turistických trás Európanov, ponúknu oddych a pohodu na krásnych plážach (Maracas Bay), možnosť vychutnania miestnych špecialít – ryby žraloky, ustrice..., ale aj krásne prírodné úkazy – asfaltové jazero, vtáčia rezervácia... Ostrovy sú jednoducho miestom odpočinku, ale i poznania. Nájsť takéto krajiny v dnešnej dobe je skôr výnimočné a je viac ako isté, že každý kto má chuť objavovať niečo nové a pritom pôvodné si príde na svoje. Celý zájazd bol vhodne zostavený a veľmi dobre organizačne pripravený zo strany BUBO, čím sa mi postarali v mojom živote o ďalšie dva týždne „Intenzívnejšieho života“. Igor

 

 
Dobrý deň,

Chceli by sme sa Vám veľmi pekne poďakovať za zorganizovanie predmetného zájazdu a predovšetkým nášmu sprievodcovi Peťovi, ktorý odviedol svoju prácu na vysoko profesionálnej a ľudskej úrovni, čo v týchto "zabudnutých", ale nádherných krajinách, vôbec nebolo jednoduché. Ešte raz vďaka.

S prianím pekného dňa,

Peter a Katarína

 

 
Fra: Bubo
Dato: 1 september 2011 22:41:13 CEST
Til: jozef.zeliznak@bubo.sk
Emne: Bubo Forum

Najmenší suverénny štát v Južnej Amerike-SURINAM
Do Surinamu sme sa dostali z Francúzskej Guyany. Pohraničné mesto St.Laurent du Maroni na francuzskej strane lezi 120 km od mora v usti rieky Maroni. Budovy vaznice z ktorej sa Motýľovi podarilo ujsť dnes prerábajú na ubytovne pre turistov. Zamávame Europskej unii a na úzkom člne sa dostaneme na druhu stranu. V Suriname sa jazdí vľavo, to by nebol problem, horsie je to s cestami, ktoré od odchodu Holanďanov v roku 1975 akosi zanedbávajú. Výnimku robí cesta Afobaka z hl.mesta Paramariba na juh do džungle k priehrade, ktorá vyrába elektrinu pre fabriku na výrobu hliníka Suralco. Prírodná rezervácia Brownsberg leží 130 km od Parba (ako sa tu hovorí hlavnému mestu). Len posledných asi 20 km cesty je skutočný adrenalín - kolesá sa šmýkajú v polmetrových kolajach červeného mazľavého bahna, z ktoreho nás dostalo protiidúce auto s lepším obutim. Po troch hodinách jazdy sme sa dostali na plošinu Mazaroni, ktorá je síce len 500 mnm, ale ponuka krásny výhľad na jazero Brokopondo. Jedna z najvačších vodných priehrad na svete, na rieke Suriname zatopila do 1600 km2 pralesa v ktorom bolo 43 indiánskych osád. Kniha ČASU JE MALO A VODA STOUPA pútavo opisuje chytanie a sťahovanie ohrozených zvierat zo zatápaného územia. Podarilo sa nám tu vidieť Aguti zlatého - surinamského králika, množstvo obojživelníkov, najma pestrofarebné gekony a žaby. Najviac sme ale híkali keď popri nas preletel obrovský perleťovomodrý motýľ MORPHO s rozpatím krídiel až 15 cm. Asi sedem turisticky dobre značkovaných chodníkov nás nasmeruje na vrchol Mazaronitop, k vodopádom Lero a Irene, alebo priamo k jazeru. Vo vodopáde, ktorý má meno po Leovi Robertsovi som zažil mimoriadny úkaz: kruhovú dúhu. Rukami som sa oprel o guľatý balvan vo vode aby mi sila vodopadu masirovala chrbát, keď som ju zbadal: mala asi dva metre a hýrila všetkými farbami, bola dole okolo mňa a žiarila - citil som sa ako Stvoritel ktorý obklopený Gloriolou sa pozerá na Zem... Domáci sprievodcovia nám spravili PIC-NIC a pred zotmením sme boli naspäť v civilizácii, ktorú reprezentovalo skvelé litrové Parbo-bier, ktoré náš priateľ Bořek premenoval na PAŘBO.

Dušan zo Žiliny

 

 
Zabudnuté štáty Južnej Ameriky
(Britská a Francúzka Guayana, Surinam, Trinidad a Tobago).

Odstupom času, keď dozneli bezprostredné zážitky a pocity z cesty a ostali len tie, ktoré vedia človeka buď ovplyvniť alebo zmeniť, som sa rozhodol podeliť sa o ne aj z ľuďmi, ktorí zvažujú navštíviť niektorú z týchto krajín.

Úžasné. Týmto slovom by sa dala zhodnotiť celá dvojtýždňová cesta, ktorú sme v marci 2010 absolvovali ako prvá malá skupinka turistov zo Slovenska a Česka. Po krajinách, kde turistický ruch, tak ako ho poznáme z destinácií z ostatných štátov Južnej Ameriky, priam neexistuje. Tieto krajiny nie sú bohaté na turizmus, ale na svoju autenticitu, ktorú návštevník môže zažiť na každom kroku. Je ozaj jedno či ste v jednom z hlavných miest týchto krajín alebo hlboko v amazonskom pralese. Navštíviť tieto krajiny v rade za sebou ponúkne stále niečo nové, nepoznané, proste iné.

Francúzska Guayana – je krajinou kde je bezpochyby cítiť vplyv Únie – Francúzka. Je to nielen jazykom, názvami ulíc, autami (hlavne francúzskych značiek), ale aj tak trocha európskou architektúrou (nie však nič okázalé alebo veľkolepé) prispôsobenou jednoducho miestnym podmienkam. Návšteva „Ostrovov spásy“ známych z románu Motýľ, bola príjemným spestrením, ale aj spoznaním neslávnej minulosti tejto trestaneckej kolónie. Hranice do Surinamu sme prekročili na malej riečnej bárke – taxíku, čo bolo samo o sebe príjemným adrenalínovým zážitkom (iný spôsob neexistoval).
Surinam (v minulosti Holandská Guayana) – krajina je jedinečným mixom rás, kultúr a náboženstiev. Paramaribo je miestom, ktoré demonštruje možné spolunažívanie všetkých týchto ľudí v jedinečnom prostredí starých drevených budov (znaky holandskej architektúry) s holandskými názvami ulíc. Je krajinou, kde ak sa dohodnete so šoférom, môžete si prenajať hoci aj pravidelnú mestskú linku. Krajina okrem miest kde vládne čulý ruch, môže ponúknuť aj panenskú prírodu napr. v národnom parku Brownsberg. Cestu do tohto parku sme absolvovali po zväčša prašných cestách a jej poslednú časť po vlastných, keďže cesty sú nespevnené a po daždi aj mokré a tým pádom na zapadnutie ideálne a prejazd obtiažne. Na prechod do ďalšej z Guayán bolo potrebné si privstať, keďže existuje iba jediný hraničný prechod – riečny. Cez tento prechod premáva trajekt 2 krát za týždeň, takže zmeškať ho by bol skutočne problém. Nestalo sa.
Guayana (v minulosti Britská Guayana) - krajina s najautentickejšou atmosférou, s najrýchlejšími mikrobusmi (jazdí sa čo to dá), s magickou prírodou a neuveriteľne milými ľuďmi. Táto krajina očarila každého z našej malej skupiny, aj napriek všade prítomnej chudobe a „indickej čistote“. Má v sebe niečo, čo do dnešného dňa neviem pomenovať, niečo kvôli čomu si ju jednoducho človek zamiluje. Okrem magickej atmosféry obývaných častí sa táto magickosť odráža aj v prírode dažďového pralesa, ktorý tvorí až 90% územia krajiny. Pred odletom malým lietadlom k nádherným a mohutným vodopádom Kaieteur bolo potrebné, aby letiskový personál doplnil okrem paliva do lietadla aj zopár sedadiel čo svedčí o „pulzujúcom“ cestovnom ruchu. Cestou k vodopádu, ktorý denne navštívi cca. 20 turistov, ponad nekonečný dažďový prales bolo potrebné preletieť cez mračná hustého dymu pochádzajúceho z vypaľovaných plôch pralesa. To väčšine poskytuje priestor na zamyslenie sa o budúcnosti zelených pľúc našej zeme.
Trinidad & Tobago – dva nádherné karibské ostrovy umiestnené mimo hlavných turistických trás Európanov, ponúknu oddych a pohodu na krásnych plážach (Maracas Bay), možnosť vychutnania miestnych špecialít – ryby žraloky, ustrice..., ale aj krásne prírodné úkazy – asfaltové jazero, vtáčia rezervácia... Ostrovy sú jednoducho miestom odpočinku, ale i poznania.

Nájsť takéto krajiny v dnešnej dobe je skôr výnimočné a je viac ako isté, že každý kto má chuť objavovať niečo nové a pritom pôvodné si príde na svoje.
Celý zájazd bol vhodne zostavený a veľmi dobre organizačne pripravený zo strany CK BUBO, čím sa mi postarali v mojom živote o ďalšie dva týždne „Intenzívnejšieho života“.

Igor


 • 1 / 1