Južná Kórea, Japonsko

Južná Kórea, Japonsko

Dva technologicky najvyspelejšie národy sveta. Dva národy, ktoré spája zároveň dlhá a dosť nevraživá história. Lákavá cesta, ktorá umožní spoznať a porovnať hodnoty Kórejcov a Japoncov. Krajina zapadajúceho slnka a jej historický sok. Prežite vzrušujúce dni na tejto výbornej komparatívnej ceste.

Martin Šimko Martin Šimko
Spokojnosť zákazníkov
od 4 390 €

Južná Kórea, Japonsko

15 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

Ulovte viac zážitkov

Legendárna Fudži

Najvyšší vrch Japonska, vysoký 3776 m.n.m, leží asi sto kilometrov od Tokia. Absolútny symbol krajiny vychádzajúceho slnka. Za dobrého počasia ho z Tokia uvidíme.

- Už viac než 10 rokov vždy so slovenským sprievodcom

- Komfort a dokonalá príprava na japonský štýl

- Najlepšie kórejské pivárne a japonské suši bary

- Bonus v podobe Nary

Zobraziť mapu

Odlet z Európy a prelet do TOKIA.

Prelet do Tokia. Prvé zoznámenie sa s najväčším mestom na svete - aj s predmestiami tu žije 33 miliónov obyvateľov. Ubytovanie v kvalitnom hoteli. Stihneme dnes nezabudnuteľný výhľad na mesto? (ak budeme mať šťastie, po prvýkrát uvidíme bájnu Fudži). Takto ste si predstavovali Japonsko? Tokio bude na tomto zájazde hlavne modernou vsuvkou, avšak naše prechádzky pretkáme aj návštevami historických zákutí.

Raňajky a ideme na to! Prehliadka Tokia, dnes budeme ako Japonci a využijeme geniálnu sieť tokijského metra. Zažijeme tak toho oveľa viac. Ginza, nazývaná aj Champs-Elysees Tokia. Tu jazdili prvé japonské autá, tu sa prvýkrát tancoval vtedy moderný charleston, sem sa chodila promenádovať japonská fašistická mládež. Dnes je Ginza obchodnou a neskutočne luxusnou štvrťou hlavného mesta. Prechod cez Dúhový most, Ódaiba - kedysi súčasť obranného opevnenia Tokia, dnes oddychové miesto obyvateľov mesta a IT centrum celej krajiny. Individuálne nákupy v elektrickom meste Akihabara, kde nájdete elektroniku, o ktorej ste ani netušili, že sa dá vymyslieť. Shibuya s najväčšou križovatkou sveta a fotografia s Hachikó. Stihneme počas tokijských dní aj niečo navyše? Bláznivé Harajuku, či tradičnú Asakusa štvrť s krásnym budhistickým chrámom?

Raňajky. Prenajatým klimatizovaným autobusom do KAMAKURY, bývalého hlavného mesta Japonska, kde sa začala písať história šógunov a bojovných samurajov. Hačimangú, naša prvá šintoistická svätyňa, so všetkým, čo k nej patrí. Veštenie budúcnosti tak, ako to robia Japonci až doteraz. Národný park HAKONE s jeho prekrásnou prírodnou scenériou. Uvidíme ešte raz Fudži? Návšteva vulkanického údolia ÓWAKUDANI, známeho svojimi horúcimi prameňmi. Dáte si vajíčko uvarené v sopečnej vode? Podľa legendy Vám každé takéto vajíčko predĺži život o 7 rokov. Prechod cez Kawasaki a Jokohamu, prvý dotyk so šírym oceánom a pozorovanie šantiacich surfistov. V prípade nemožnosti navštíviť kvôli zvýšenej seizmickej aktivite údolie Ówakudani, zmeníme trasu a snažíme sa dostať do inej časti NP Hakone, do oblasti Piatich jazier, čo najbližšie pod horu Fuji.

Celodenný výlet do NIKKÓ. Japonci hovoria: „Nehovor o kráse, kým si nevidel Nikkó!“ Pochopíte prečo. Pozrieme si celý komplex chrámových budov, zasadený v nádhernom prostredí národného parku. Tóšógú – svätyňa a zároveň mauzóleum zakladateľa dynastie Tokugawa zo 17. storočia, ktorej krása svedčí o bohatstve a moci šógunov. Brána slnečného jasu Jómeimon – národný poklad – hýriaca farbami a stovkami jemných drevorezieb. Svetoznámy reliéf opíc (nepočujem, nehovorím, nevidím). Stajňa s posvätným bielym koňom. Revúci drak na strope budhistického chrámu. Navyše: Mohutné cédrové aleje. Cesta serpentínami do hôr k najvyššiemu vodopádu Japonska Kegon, výťahom dole k vodopádu, fotografie. Náročný, ale nádherný deň. Návrat do hotela.

Zážitok z presunu šinkansenom na teplý juh až do HIROŠIMY, kde si pripomenieme najväčšiu tragédiu 20. storočia. Návšteva Parku mieru s množstvom papierových žeriavov, ktoré sem zasielajú ľudia z celého sveta. Múzeum a Atómový dom. Nákupná avenue Hondóri a asi najlepšie okonomiyaki v Japonsku. Je Hirošima smutným miestom? Budete veľmi milo prekvapený.

Výlet na nádherný ostrov MIJADŽIMA. Svätyňa ICUKUŠIMA a jej slávna červená plávajúca brána torii, ktorá pri prílive zdanlivo pláva po hladine. Svätyňu dala v roku 593 postaviť cisárovná Suiko a je tiež pod ochranou UNESCO. Ide o najfotografovanejší objekt Japonska, ktorý však pre jej nedostupnosť vidí málo zahraničných turistov. Na obed ochutnáme špecialitu ostrova – ustrice alebo úhora. Túlanie sa po ostrove a jeho budhistických chrámoch. Ak ste romantická duša, tu si určite poviete “takto som si predstavoval Japonsko“. Dávajte si pozor na milé srnky, chutí im papier, vrátane pasu vo vašom pootvorenom ruksaku. Večer si môžete vyskúšať onsen-mániu v tradičných japonských kúpeľoch.

Presun šinkansenom do najkrajšieho mesta krajiny. KJÓTO, sídlo cisára od roku 794 do 1868, je kultúrnym a náboženským centrom krajiny. V tomto meste s viac ako 1700 chrámami a svätyňami by sa dal stráviť mesiac. Návšteva Zlatého pavilónu, Kinkakudži, ktorý je najznámejšou pamiatkou celého Japonska. Slávna zenová záhrada v chráme Rjóandži z 15. storočia, v ktorej nenájdete ani jednu rastlinu, ani jeden kvet. Budete nadšení, keď pochopíte symboliku japonskej záhradnej architektúry. Podvečer ubytovanie na hoteli a večer prvá prechádzka štvrťami tajomných gejší. Uvidíme ich tento večer?

Prehliadka Kjóta po vlastných. Určite si nenecháme ujsť úžasný Kiyomizudera na úpätí hory. Prechádzame uličkami starého Kjóta, cítite atmosféru z filmu Gejša? Podmanivý Kodaiji postavený pre jedného z najväčších japonských hrdinov Toyotomiho Hideyoshiho. Svätyňa Jasaka a park, kam chodia Japonci jeden deň v roku pozorovať kvitnúce sakury (japonská čerešňa). Brána budhistického chrámu Čionęin – najväčšia v Japonsku. Svätyňa Heian, dokonalá replika prvého cisárskeho paláca v Kjóte z roku 794.

Raňajky. Navyše: Fakultatívny výlet do NARY so slovenským sprievodcom, alebo individuálne potulky Kjótom a nachádzanie vlastných zážitkov. Nara, bývalé hlavné mesto Japonska, s množstvom zaujímavých chrámov a svätýň, roztrúsených po okolí. Chrám Tódaidži z 8. storočia – najväčšia drevená stavba na svete. Šestnásťmetrová socha sediaceho bronzového Budhu. Pôsobivá svätyňa Kasuga, známa svojimi 3000 kamennými a bronzovými lampášmi. Spoločnosť nám bude robiť vyše 1200 krotkých srniek. Návrat do Kjóta. Večer máme pripravenú návštevu súboja kendó (masky, tradičné brnenie, drevené meče), ukážku japonskej lukostreľby kjúdó a pod. Idete?

Naša cesta Japonskom pokračuje. Smerujeme do Osaky, obchodného centra, kde sa ľudia na ulici zdravia: „koľko si dnes zarobil?“ Neóny, reklamy, herne pačinko, nádherne vystavané mesto s uvoľnenou atmosférou. Návšteva Osackého hradu, najväčšieho v Japonsku.

Transfer na hypermoderné letisko Kansai, postavené na umelom ostrove, ktoré je pýchou Japonska a prelet do Južnej Kórei. BUSAN, ktorý je druhým najväčším mestom krajiny, položené na juhu Kórejského polostrova na brehoch Južného mora. Pláže, zlaté mrakodrapy, morské potvorky.

KJONKDŽU (Zlaté mesto), ktoré UNESCO radí medzi 10 najvýznamnejších pamiatok na svete. Hlavné mesto ríše Silla s tisícročnou kontinuitou, nazývané aj múzeum bez múrov. V parku Timuli budete obdivovať kráľovské trávnaté hrobky. Transfer na juh od mesta, aby ste si dôkladne prezreli chrámový komplex Bulkuksa. Ide o najvýznamnejšiu pamiatku celej krajiny. Chrámy s modliacimi sa mníchmi, schodiská - mosty, ktoré sú národnou pamiatkou. Prechádzka peknou prírodou k jaskyni Seokguram, v ktorej uvidíte nádhernú bielu sochu Budhu. Toto miesto patrí medzi 3 najcennejšie pútnické miesta všetkých budhistov. Obidve tieto pamiatky spadajú pod ochranu UNESCO a dajú Vám prehľad o kórejskej histórii. Nádherné múzeum, najkrajšie v celej krajine.

SOUL: Hypermoderná technika premiešaná so starými kráľovskými palácmi. Veľkolepé nákupné centrá a labyrint ázijských trhov. Najskôr navštívime rezidenciu dynastie Joseon (1392 -1910) v paláci Gyeongbokgung s farebnou výmenou stráží. Múzeum folklóru. Namdaemun je najväčším trhoviskom krajiny, starobylá brána mesta a výhľad na mesto, nočný rozsvietený Soul, gurmánske hody. Ochutnáme ženšen, ktorý do Kórey chodili odjakživa kupovať aj Číňania. Večerný Soul.

Smerujeme našou prenajatou dopravou na výlet na sever, do demilitarizovanej zóny. Je možné, že situácia na hraniciach bude vyhrotená alebo bude práve dnes neohlásené vojenské cvičenie? DMZ línia na 38. rovnobežke je jednou z posledných svetových pamiatok studenej vojny. Cesta špeciálnym vozidlom za sprievodu vyzbrojenej armády. Uvidíme vojakov severokórejskej armády? Uvidíme najväčšiu vlajku sveta na druhej strane? Ak nie, musíte sa s nami vybrať na zájazd Severná Kórea.

Koniec veľkej cesty a prelet domov.

Cena zahŕňa

Cena zahŕňa:

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • prelet Osaka - Busan
 • 10 x ubytovanie v 3* hoteloch v  izbách pre dve osoby
 • 4 x ubytovanie v 4*-5* hoteloch v izbách pre dve osoby ( Kórea)
 • raňajky 
 • doprava po Kórei prenajatým klimatizovaným mikrobusom (veľká výhoda!)
 • všetky vstupy podľa programu
 • BUBO sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti.
 • asistenčné služby BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

Cena nezahŕňa: letiskové poplatky, inú stravu (doplatok plná penzia Kórea 96 eur) zahŕňa opulentnú plnú penziu väčšinou formou bufetu, vreckové

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO však odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín
Cena
29.07.2018
13.08.2018
4 680 €
Základná cena 4680 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 5 170 €
Objednať zájazd
19.10.2018
03.11.2018
4 480 €
Základná cena 4480 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 4 970 €
Objednať zájazd
05.11.2018
20.11.2018
4 480 €
Základná cena 4480 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 4 970 €
19.02.2019
06.03.2019
4 490 €
Základná cena 4490 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 4 980 €
18.03.2019
02.04.2019
4 590 €
Základná cena 4590 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 5 080 €
16.04.2019
01.05.2019
4 590 €
Základná cena 4590 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 5 080 €
18.06.2019
03.07.2019
4 490 €
Základná cena 4490 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 4 980 €
03.07.2019
18.07.2019
4 590 €
Základná cena 4590 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 5 080 €
18.07.2019
02.08.2019
4 590 €
Základná cena 4590 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 5 080 €
23.10.2019
06.11.2019
4 590 €
Základná cena 4590 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 5 080 €
06.11.2019
21.11.2019
4 390 €
Základná cena 4390 €
Letiskové poplatky 490 €
Spolu 4 880 €

Odporúčame

Japonsko

Zlatá cesta Japonskom

23.10. → 03.11.2018 +15 ter.
12 dní
3 580 €
KĽDR , +1 viac

Severná a Južná Kórea

07.06. → 17.06.2019 +2 ter.
11 dní
3 390 €

P Prof. Ing. Dr.h.c. Juraj Stern PhD.

 
Dovolenky, ktoré som s BUBO uskutočnil, boli pre mňa nielen oddychom, ale i obohatením poznatkov o realite a históriu navštívených krajín.

E Erika Vandová

 
Bola to moja prvá cesta s Bubom a určite nie posledná. Boli to úžasné dva týždne v dvoch úžasných krajinách. Mňa ako milovníčku histórie tam priťahovali hlavne historické artefakty, ktoré vidieť naživo bolo niečo neskutočné a nezabudnuteľné. V Kórei bolo naozaj veľkým plusom mať vlastný dopravný prostriedok (a k tomu ako grátis vynikajúceho šoféra ), lebo sme si mohli bez náhlenia vychutnať všetko, čo nás zaujalo. Zaujímavé bolo vidieť, ako sa môžu tri mestá v tej istej krajine tak líšiť od seba. Som rada, že som na vlastné oči mohla vidieť a zažiť Južnú Kóreu a život v nej, čo som doteraz poznala jedine cez ich TV seriály. Od Japonska som nečakala žiadne prekvapenia, nakoľko to bola odjakživa krajina mojich snov a mala som o nej naštudované až-až, napriek tomu som počas cesty získala také informácie, o ktorých som nemala ani potuchy, a videla miesta, v ktoré som už ani nedúfala (údolie Ówakudani), takže aj Japonsko ma vedelo niečím prekvapiť, za čo som naozaj vďačná. Mojimi najočakávanejšími zastávkami boli nesporne Kjóto a Nara, ktoré nieže nesklamali, ale ma priam uchvátili. Samozrejme aj všetky ostatné miesta, ktoré sme navštívili, zanechali vo mne samé pozitívne dojmy. Cesta šinkansenom bola úplne super (aj vďaka našim úžasným spolucestujúcim, ktorí sa vždy postarali o zábavu) a cestovanie metrom v mojich spomienkach sa už vždy bude rovnať zábavnému chaosu (hlavne hľadanie správneho východu – kde okrem správnej cesty človek dokáže „stratiť“ ešte aj sprievodcu ). Pohodová atmosféra a zabehnuté bezchybné fungovanie všetkého v Japonsku mi už teraz chýba (nie je ľahké vrátiť sa do slovenskej reality).
Čo sa týka ubytovania, prenajatej dopravy a japonských sprievodcov – nemôžem sa na nič sťažovať, všetko bolo také, aké to malo byť. Hoci hotelové izby boli oveľa menšie oproti tým kórejským, vybavenie bolo doriešené tak, že človek nepociťoval, že by bol v nejakom stiesnenom priestore (Japonci to majú poriadne premyslené). Stravovanie bolo tiež na úrovni (už teraz rozmýšľam nad tým, ako si doma pripraviť okonomiyaki, ktoré by bolo aspoň spolovice také dobré, ako v Japonsku). A na záver čo sa týka nášho sprievodcu, som rada, že sme mali práve Jirku. Svoju prácu vykonáva naozaj profesionálne – bol vždy usmiaty, maximálne trpezlivý (s milým úsmevom dokázal odpovedať aj na tú najhlúpejšiu otázku), nabitý informáciami a ochotný, za čo mu patrí obrovská vďaka.
(PS: Už teraz sa teším na svoju ďalšiu výpravu s Bubom.) S pozdravom Erika Vandová

 

 
Po návrate z dovolenky a aklimatizácii začínam rekapitulovať zážitky predošlých dní.Jednoznačne sme sa stretli s inou kultúrou, milými a uctivými ľuďmi,neustále sa uklaňajucími Japoncami/je to nákazlivé, takže ukláňaniu sme podľahli aj my/.Prý dotyk s Aziou začal pristatím v modernom a obrovskom Soule.Naše prvé kroky viedli do demilitarizovanej zóny kde sme videli tunely vyhlbené Severokórejcami vedúce k Južnej Kórey,trávnate hrobky s vstupom do jednej z nich,veľký rybí trh kde sme ochutnali rozštvrtenú ešte sa krútiacu chobotnicu/po zjedení som mal pocit,že sa chce vrátiť von zo žalúdka/.Obrovské Tókyo nás privítalo horúčavami, ktoré sme pri prehliadke moderného mesta ani navnímali.Človek až žasne,že tak veľké mesto je tak čisté/mali by sme si brať príklad od Japoncov/.Tu som po prvýkrát jedol suši/tanieriky so suši boli na pohybujúcom sa pase/.Prekrásny chrámový komplex v Nikó zanecháva nezabudnuteľný dojem.Hirošima-obhliadka torza jedinej budovy,ktorá ostala po výbuchu atómovej bomby do dnešných dní s návštevou múzea je smutný.Tu sme boli aj na baseballe,ktorého pravidla sú pre mňa španielská dedina/čosi málo som už aj pochopil/,kde atmosféra bola neuvriteľná.Kjóto dýcha históriou,prekrásne uličky plné turistov,môžete tu stretnuť gejše a vyfotiť sa s nimi,množstvo suvenírov z ktorých si určite niečo kúpite. Nara s fascinujúcim bronzovým budhom.V chráme sa nachádza tiež drevený stľp s otvorom, cez ktorý keď praeleziete splnia sa vám vaše želania a budete osvietení.Ja som sa pokúšal, no nepodarilo sa mi to.Takže osvietenosť už nedosiahnem a moje želania nebudú vypočuté.Alebo sa ešte raz vrátiť do Japonska a opäť sa pokúsiť prelisť otvorom? Osaka ďalšie moderné veľkomesto Japonska.Opäť čisté s uslužnými ľuďmi a návšteva hradu z ktorého je nádherný výhľad na Osaku. Záverom musím spomenúť nášho sprievodcu Martina Navrátila.Jeho odbornosť,profesionalita,humor a ochota vo všetkom pomôcť nám zážitok z dovolenky ešte viac umocnila. Ako sa hovorí lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť.A je čo vidieť.

Jožo

 

 
Dramatické správy medií o hroziacom napadnutí Južnej Kórey a Japonska zo strany Severnej Kórey nás aj blízkych znervóznili, ale napriek tomu sme vycestovali a šťastne sa aj vrátili. Upokojil nás nielen skúsený sprievodca Martin Navrátil, ale aj vyhlásenia ambasád a juhokórejských medií, ktoré to považujú za dlhodobé vyhrážky KĽDR z dôvodu vlastných problémov a izolácie. Spoznali sme históriu Kórey a Japonska, videli množstvo budhistických a šintoistických chrámov, cisárske záhrady , aj výdobytky a kliatby modernej doby. Prežili sme 2 "ľahšie" zemetrasenia. V našom zájazde sme spoznali príjemných, sympatických ľudí , s ktorými nás spája túžba po poznaní a všetkých týmto srdečne zdravím za nás 4 kamarátov zo Spiša. Cítili sme sa výborne. Užili sme si kimči, aj suši, saké,nudlové polievky- ázijská strava nám všade chutila a je omnoho ľahšia ako naša stredoeurópska. Všetko klapalo ako švajčiarske- či skôr japonské hodinky a stihli sme aj program navyše- ako chrám Inari , ktorý nám vášnivým fotografom priniesol estetickú nirvanu. Martin vnášal do cestovania a sprevádzania aj kus svojho šarmu, humoru a neutíchajúcej energie. Tak mu držíme prsty, aby mu energia nevyhasla a aby CK Bubo malo veľa takýchto sprievodcov. Tešíme sa na ďalšiu cestu!

 

 
Južná Kórea, Japonsko august 2011

Pred dvoma dňami sme sa vrátili z cesty.Obavy mali príchuť zo všetkého nepoznaného t.j.prvý krát s Bubom, spolucestujúci, krajina, sprievodca.
Po dlhej ceste a prílete do Seuolu pokračoval podľa plánu, navyše nás Martin udržiaval v bdelosti rozprávaním historiek zo svojho pobytu v Severnej Kórei.Krajina nás ohromila, letiskami,mestom Busan, rybím trhom, pamiatkami. Prvý krát sme vyskúšali reštauráciu, kde sa pred vchodom zobujete a hodujete pri stole v sede, vyskúšali sme kimči. Niektorý nás čakal Martin, ten s veľkou dávkou empatie nám ponúkol vodu, odporučil zmenu oblečenia a povedal, že na našu únavu je potrebná ešte väčšia únava. Nastúpili sme do autobusu a vybrali sa na hranicu so Severnou Kóreou. Tzv. DMZ nás definitívne prebrala. Je to smutné a zároveň desivé. Program mu bol stále málo. Naša sprievodkyňa Inez v závere pobytu konečne prejavila európske črty, žartovala a dokonca si pri smiechu neskrývala rukou ústa.
Prelet do Tokya. Spolusediaci Japonci v lietadle sa usmievali pri podávaní jedla a našej zručnosti používania paličiek. Hlavná časť nášho pobytu v Japonsku .
Tokyo – veľkolepé, úžasné, skvelé. Pre Európanov nepochopiteľné veci. Úžasný systém dopravy, diaľnica na úrovni 8. poschodia, infraštruktúra, systém metra. Nebyť Martina, tak sa tam my vidiečania so Slovenska úplne stratíme a sme bezmocní. Dokumentuje to aj historka , keď sme sedeli v shinkanzene a po po hodine jazdy odpoveď na otázku kde sme – v Tokyu vám vyrazí dych, keď viete, že rýchlosť vlaku je viac ako 320 km/hod. No 42 mil. obyvateľov musí niekde žiť! Shinkazen je pre nás ohromujúci. Náš pokrik aaaah very nice, very nice sa začal v Ginze a pokračoval v Akihabare. To nepochopí nik.Na úrovni 11 poschodového domu je automat pri automate, a všetko plné Japoncov. Buď hrajú pačinko, alebo strieľajú, alebo hrajú simulovane na hudobných nástrojoch, všade hluk, proste peklo! Boli sme pozrieť tréning Sumo. Náš pokrik aaah very nica, very nice zaznel v Hakoné, Nikko, na ostrove Mijadzima, zvlášť nahlas pri Icukušime. Ochutnali sme ustrice, dali si pedikúru ,ktorú robia špeci rybičky, ochutnali parenú buchtu plnenú úhorom a fazuľou. Konečne menšie mesto Hirošima len 1,2 mil. obyvateľov. Tu sa vieme sami potulovať mestom a spomínať na cestu shinkanzenom , kde sme nastúpili ako domáci do vlaku s kabelkou. Všetka batožina bola dovezená priamo do nášho hotela osobitne. Múzeum je mementom, otázka prečo ? Martin vysvetľuje časť dejín 2.svetovej vojny z pohľadu vývoja v Azii. Pre mnohých úplne nové veci.Opať pokryk veeery nice a to v Nare – impozantná socha Budhu.
Kjotó – nádherné mesto, plné pamiatok. Vynikajúca atmosféra starého mesta. Najprv sme stretli 2 majkó a večer 3 gejše!!!!! Sme nadšení, dovolia nám ich fotiť.
Osaka – moderné mesto, prístav Vám vyrazí dych. A ste v reštaurácii, kde si objednávate jedlo vonku cez automat, ešte, že sú obrázky. Večer niektorí pochopili rozdiely v saké.
Veci, ktoré nezabudnete :
1. Návšteva onsenu - japonských kúpeľov. Tu nám ženám chýbal Martin, nevedeli sme čo a ako. Pochopiteľne sú kúpele zvlášť pre mužov a ženy. Ale rukami nohami sme sa nakoniec dorozumeli a použili všetko tak ako treba
2. Presnosť – odchody na minútu, naša vystresovaná japonská sprievodkyňa, keď min. pred odchodom neboli všetci v autobuse. Mimochodom program televízie – o 19:47 začína večerný film a začal.
3. Čistota a poriadok. Pršalo, šli sme do chrámu. Po prehliadke sa vyjasnilo.Prišli sme k autobusu. Náš šofér kompletne vyutieral sklá, mal prezuté topánky na šoférovanie a biele rukavičky – čisté
4. Toalety – samostatná kapitola. Elektronické ovládanie bidetu, sprchy, sušenia, hudba
5. Automaty – na všetko, teplé ,studené nápoje,zmzlina,25 druhov citrónovej vody, cigarety...
6. Japonci – stále zdravia, sú veľmi skromní, slušní. Začínali sme ako Európania, končíme aj my klaňaním
7. Angličtina – veľmi slabá . Ale bola zábava, v reštaurácii sme si objednali jedlo a čakali čo donesú. Vždy výborné
8. Veľkosti oblečenia – nepoužiteľné japonské XL pre európskych mužov
9. Budhizmus a šintoizmus – zdalo sa, že chápeme rozdiely a vtom bác, prišiel cisár, ktorí sa snažil o zmazanie rozdielov!
ČO VÁM HROZÍ V Japonsku?
Závislosť na všetkých týchto veciach. Už druhý deň varím polievku miso na raňajky. Desím sa, že sa mi zásoby miso pasty minú.
Veľké ďakujem Martinovi. It was veeery nice, veeery nice!!!!!
Za všetkých Košičanov Zdenka

Z Zdenka Gacíková

 
Prosim o nazor na tuto cestu tých,ktorí sa vrátili 23.6.2011.


 • 1 / 1