Kodaň, Štokholm, Oslo

Poďte s nami po stopách slávnych škandinávskych kníh. Začneme v Kodani pri Malej morskej panne a rozprávkach Hansa Christiana Andersena. Cez Öresundský most sa presunieme do Štokholmu a pozrieme sa, kde bývala Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist. A potom finále v uliciach Oslo, kde v krčme Schroder možno stretneme Harryho Holeho.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Novinka Novinka
2016
 

Dánsko, Švédsko, Nórsko

10000000 dní
 • trojica škandinávskych miest na intenzívnej ceste
 • prelet Štokholm-Oslo v cene
 • súvislosti, ktoré v sprievodcoch nenájdete
 • pod patronátom škandinavistov
 

Odlet do Dánska. Začína sa najluxusnejší okruh Škandináviou na slovenskom trhu pod vedením vyštudovaných škandinavistov. Príchod do mesta, ktoré preslávil Hans Christian Andersen a výborné pivo. Od červenej radnice sa prejdeme po najrozľahlejšej pešej zóne sveta k uličke Nyhavn, kde najznámejší Dán býval. Kráľovský palác s čudnou čestnou strážou. Prečo majú Dáni svoju Margarétu tak radi? Výhľad na modernú operu, ktorú mestu daroval najbohatší Dán. Okrúhla veža, na ktorú sa kočom nechal vyviezť aj Peter Veľký. Večer možno zábava v slobodnej Kristianii. Skúsime Vám rezervovať reštauráciu Noma, ktorá bola tri roky najlepšou reštauráciou našej planéty (rezervácia minimálne tri mesiace vopred).

Cez Öresundský prieliv po moste, ktorý poznáte zo skvelého seriálu Most smerujeme do MALMÖ. Tu býva aj Saga Norénová, no bohom je Zlatan Ibrahimovič. Malmö sa mení a krásnie. Rozdiely medzi Dánskom a Švédskom. Turning Torso (190 m, dielo Santiaga Calatravu) patrí k najvyšším obytným domom v Európskej únii. Krátky presun do švédskeho Oxfordu. LUND bol kedysi najväčším mestom Škandinávie. Presun do Štokholmu. Hrá nám ABBA, v televízii dávajú Bergmana a my sa bavíme o tom, čo znamená švédsky model v praxi.

Mnohí tvrdia, že Štokholm je najkrajším hlavným mestom v Európe. Presvedčíme sa sami v úzkych uličkách Starého mesta. Ako môže byť vládnuť socialistickému Švédsku kráľ si povieme pri kráľovskom paláci, ktorý je spomienkou na dobyvačných kráľov severu. Vo švédskom parlamente sedí toľko žien ako nikde inde v Európe a v radnici sa v decembri koná ples pri príležitosti udeľovania Nobelových cien. Viete, kde majú v Štokholme najlepšiu zmrzlinu? A viete, čo je snus? Vyhliadka zo slávneho Mosebacke na Benátky severu, trilógia Stiega Larssona. Čo hovoria Švédi na pokračovanie série od Davida Lagercrantza? Kde býval Björn Borg? A kde Roxette? Suveníry na obchodnej ulici Drottninggatan, pivko v krčme Kvarnen kúsok od redakcie časopisu Millennium.

UPPSALA: konkurent Lundu s najväčšou katedrálou Švédska. Prvý švédsky kráľ Gustav Vasa a Strieborná Biblia, ktorú Švédi ukradli Čechom počas tridsaťročnej vojny. Transfer na letisko a odlet do Oslo. Transfer z letiska a ubytovanie v absolútnom centre mesta. Večera v krčme Schroder, aktuálne asi najslávnejšej krčme Nórska. Predstavovali ste si ju takto?

OSLO stojí na miestach, kde sa kopce dotýkajú mora. Hlavná ulica Karla Johana patrí k najdrahším uliciam Európy. Prejdeme sa po nej ku kráľovskému palácu a vysvetlíme si rozdiel medzi švédskou a nórskou monarchiou. Prečo vám radnica mesta pripomína komunizmus? A čo s ňou má spoločné švédska Nobelova cena? V starom prístave Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana už cítiť ropné bohatstvo. Aj preto tu bývajú Nesbovi bohatí zloduchovia. Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha, ktorý je zrejme najznámejším nórskym maliarom. Dnes nórsku kultúru šíri do sveta práve Jo Nesbo. Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery. Novučká štvrť Bjorvika a architektúra Barcode. Pre záujemcov večera v michelinovskej reštaurácii v centre mesta, respektíve zábava v nočných kluboch jedného z najdrahších miest našej planéty.

Rozlúčka s Nórskom a odlet domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • prelet Štokholm-Oslo
 • prehliadky miest
 • slovenského BUBO-sprievodcu
 • dopravu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby CK BUBO

Cena nezahŕňa:

Letiskové poplatky, vstupné.

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  


 • 1 / 0
1