Papua Nová Guinea

Zájazd do najexotickejšej krajiny na svete. Džungľa, more, vysočina. Táto krajina má všetko čo cestovateľ chce vidieť. Dusná atmosféra horúcej džungle a chladný dážď na Tari gap. Zábery po ktorých túži každý amatérsky aj profesionálny fotograf, ktoré vám prenesú do obývačky národy Oceánie a budete si pripadať ako reportér Discovery channel. Vaše predstavy o exotike nadobudnú určite iné kontúry a ich hranice budete chcieť posunúť ešte ďalej. Žlté tváre Huliov, bieli bahenní muži, červený Mt.Hagen či machom obrastení Chimbuovia. Neviete kam sa skôr pozrieť a čo považovať za príbeh, rozprávku či realitu. Záver cesty pri exotickom Šalamúnovom mori a tichomorskom podvodnom svete. Cesta akú absolvujete raz za život a fotky z nej budú dedičstvom.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Novinka Novinka
2017
od 4 710,00 €

Papua-Nová Guinea

14 dní
 • najexotickejšia krajina na svete
 • národy papuánskej vysočiny
 • slovenská premiéra
 • relax na plážach Šalamúnovho mora
 • augustový termín so sprievodcom MUDr. Ľubošom Fellnerom
 

Stále sme vo vzduchu, južné moria sú už pod nami a Papua sa blíži.

Prílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Pristáli sme neďaleko 6.dištriktu na Jacksonovom letisku. Exotická pasová kontrola, prvý dotyk s pevninou a zaujímavou Oceániou. Papua Nová Guinea je jedným z najväčších ostrovov sveta a hovorí sa tu stovkami jazykov. Tajomstvá PNG dodnes nie sú objavené. Centrálne Moresby, lokálna pláž Ela beach a vyhliadka na mesto. Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom. Už dnes sa ponoríme do fascinujúcej histórii tejto krajiny, ktorú drancovali bieli austrálski imigranti a vzťahy ani dnes nie sú ružové. 857 rozličných jazykov, stovky kmeňov považujú túto krajinu za svoj domov už tisícky rokov. S kultúrou aspoň niektorých miestnych národov sa zoznámime priamo na mieste. Tradičný parlament a trhovisko Bokoro budú patriť takisto medzi naše zastavenia.

Presun na domáci terminál, odkiaľ nás čaká prelet do TARI. Air Niugini ešte raz vzlietne hore a ponad tyrkysový oceán sa dostane až oblakov na hranici vysočiny, spustí sa dole a pristane na letisku v Tari. Jednoduchý plot a za ním čistá exotika. Je toto Vaše najexotickejšie letisko? Vitajte vo vysočine! Prvé fotky. Sme vo výške cca 2300 metrov a v krajine silných mužov! Provincia Hela, ktorá je domovom Huliov. Poobedňajšia návšteva posvätného miesta, kde si muži nechávajú narásť vlasy podľa starého rituálu a na záver po 18 až 36 mesiacov odlúčenia si ich rituálne ostrihajú a stanú sa súčasťou ceremoniálnych parochní. Úvod do kmeňovej kultúry ako sa patrí. Všadeprítomné zákopy, červené fľaky, chlapci s mačetami a vtáky raja. Večera s výhľadom na údolie Tari a skvelý miestny Png export lager a sladké zemiaky.

Dnešok strávime celý v spoločnosti Huliov. Až v 30-tich rokoch 20. storočia vstúpili Huliovia na mapu sveta. Dovtedy žili svoj ničím nedotknutý život vo vysočine PNG. Ich farebné, pomaľované tváre sú symbolom PNG a zároveň úžasným dôkazom, že tradičné kultúry sú tu živé a darí sa im. Dozvieme sa odkiaľ pochádza žltá hlinka, kde žijú, ako bojujú, ako sa starajú o svoje manželky a prečo ich volajú „veľkí muži“. Tradičné tance, rituály, každodenný život. Nič nevynecháme a nič nebude pre nás tabu. Vedeli ste, že poľnohospodárska tradícia tohto regiónu má vyše 10000 rokov? A Huliovia sú jej potomkami. Je Papua noemovov archou národov? Večerný západ slnka nad vysočinou a jemný, ticho padajúci dážď.

Po tzv. „diaľnici vysočiny“, kamenistej ceste, drsnou, zelenou krajinou a presunieme do úrodného údolia Waghi. Celodenný presun do regionálneho centra Mt. Hagen.

Pred nami je široké údolie Waghi, ktoré je biblickou mekkou kmeňov. Nie rieka Omo, ale toto údolie skrýva azda najväčšiu koncentráciu kmeňov na svete. Veď posúdite sami. Vyhasnutý vulkán Mt. Hagen chráni mesto a údolie na jednej strane, Mt. Rondon na druhej a otvorené brány smerujúcu so horúceho Sepiku a do Lae. Úrodná pôda odjakživa lákala ľudí, aby sa tu usadili. Azda čokoľvek čo tu hodíte na zem tak zapustí korene a vyrastie. Babylon kmeňov spoznáme cez ich rozličné vzory, odevy, masky, totemy. Chimbu, Mt.Hagen, Huli a každý nám predvedie ich sing, sing. Múzeum sošiek a totemov, ktoré majú božské vlastnosti. Viete aký je rozdiel medzi kanibalom a lovcom lebiek?

Po vysokohorskej diaľnici pokračujeme v smere do Lae. Územím Chimbu sa dostaneme do Kundiawy skrytej v tieni najvyššej hory v krajine Mt. Wilhelm. Goroka, Asaro domov slávnych "bahenných mužov". Nahé telá potreté blatom, ktoré zaschnuté zanecháva biely odtieň na tmavom tele a na hlavách ťažké hlinené masky. Príbeh, ktorý sa nesie celou históriou "mudmanov" si pozriete na vlastné oči. Slabý proti silnému, zlo vs dobro a víťazí ľudská vynaliezavosť. Ochutnáme takisto jedinečnú lokálnu kávu, ktorú tu začali pestovať nemeckí kolonialisti. Pravá arabica padne vhod.

Dnes prichádzame do prístavného mesta Lae, ktoré je najdôležitejším prístavom v krajine. Prelet do Port Moresby.

Po intenzívnych zážitkoch si zaslúžime trochu relaxu a tak nás čaká krátky prelet na juhovýchod ostrova do Tufi. Množstvo zálivov,ktoré vyzerajú ako fjordy, obrovské podmorské jaskyne, svietiaci vodný svet, robí z Tufi jednu z najlepších destinácií na potápanie alebo na jednoduchý relax pri exotickom mori.

Oddych v Tufi, šnorchlovanie, potápanie.

Oddych v Tufi, šnorchlovanie, potápanie.

Rozlúčka s Papuou, kde sa dá stráviť mesiace a stále budete vidieť iba zlomok z tejto obrovskej krajiny. Z diaľky na Vás pozerá divoké Nové Írsko či Británia, Trobriandské ostrovy a otvára sa celý Pacifik. Vyskúšajte zájazd do Oceánie.

Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Port Moresby a späť v economy class
 • prelet Port Moresby - Tari, Lae - Port Moresby, Port Moresby - Tufi - Port Moresby
 • 10 x ubytovanie v izbách pre 2 osoby v miestnych 3*-4* štandardoch
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • privátnu dopravu počas celého zájazdu
 • asistenčné služby BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • vstupné do pamiatok a atrakcií

Cena nezahŕňa:

Letiskové poplatky, víza, ostatnú stravu, drobné bakšišné za fotenie, osobné výdaje

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
13.08.2017
26.08.2017
5 800,00 €
15.11.2017
28.11.2017
4 740,00 €

PNG žena ako biologická hrozba

Ženy predstavujú biologickú hrozbu pre mužnosť Huliov a akýkoľvek kontakt so ženou nebezpečný dokonca až život ohrozujúci počas menštruácie. Mladí chlapci sa postupne separujú od matiek a…

17
JÚL
23:00
2016

PNG kanibali a Huliovia

Každý jeden Vám podá ruku a chce sa odfotiť. Úsmev, malá územčistá postava, dominantný rozpleštený nos a chodidlá ako hobiti tak by som ich v základe charakterizoval. Každý sa chce fotiť …

17
JÚL
20:16
2016
Dnes sa dá cestovať bezpečne aj sem - s BUBO
Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší cestovateľský portrét? Vybral som destinácie, kde sa môžete s BUBO ľahko, v relatívnom pohodlí a bezpečne dostať. Tu je NAJ 17 na 2017

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší cestovateľský portrét? Vybral som destinácie, kde sa môžete s…

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár • 1 / 0