Špicbergy - Rusi a ľadové medvede

Nórsko, Špicbergy

Oslo a Longyearbyen - najsevernejšie mesto na svete. Výlety do opustených ruských miest a túra na ľadovci. Spoznajte s nami naozaj ďaleký sever.

Martina Čameková Martina Čameková Martina Čameková
Novinka
Novinka
2018
od 1 990 €

Nórsko, Špicbergy

7 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

Naša cesta na kraj sveta sa začína v hlavnom meste krajiny, ktorej Špicbergy od roku 1925 patria. Nikdy inokedy si nebudete v Oslo pripadať tak na juhu ako na tejto ceste. Z Bratislavy do Oslo preletíte 1300 kilometrov, z Oslo do Longyearbyenu cez 2000 kilometrov.

Z nášho hotela budete mať všetko na skok. Príďte do Oslo, aj keď ste tu boli pred pár rokmi. Bude vás baviť a budete ho vnímať celkom inak. K tomu obrazy Edvarda Muncha, krčma Harryho Holeho, Renzo Piano, Snohetta, komunistický kráľ, výborný vstup na cestu na ďaleký sever. Kvalitná prehliadka hlavného mesta Nórska.

Oslo nie je pre Slovákov mesto, ktoré bežne opúšťajú s pocitom, že letia za svetlejšou nocou a treba sa priobliecť. Presne ten pocit zažijete aj vy. Košele s krátkymi rukávmi smeruju na spodok kufra a po štyroch hodinách letu pristávame tesne pod osemdesiatou rovnobežkou. Odtiaľto je už na severný pól bližšie ako do Oslo. A je to cítiť. Je polnoc, slnko vysoko nad horizontom. Fascinujúci pohľad z lietadla vystriedali značky s výstrahou Pozor! Ľadové medvede! Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov, najsevernejšia osada na svete s viac než 1000 obyvateľmi (má 2144). Osada na koloch na permafroste, jediné miesto v Nórsku, kde sa pri vstupe do domu vyzúva (dostanete teplé papuče). V okolí osady žije 3000 často hladných ľadových medveďov, preto sa neodporúča opúšťať mesto bez pušky. Nech vás neprekvapí nápis v obchode: Všetky ľadové medvede v tomto obchode sú už mŕtve. Prosím, odložte si zbraň u našich zamestnancov. Nesmiete tu chovať mačky, ulice tu nemajú čísla a zomrieť tu je nelegálne.

Celodenná túra s miestnym sprievodcom na ľadovec a do špicberských hôr. Cestou si vysvetlíme, ako tu Nóri žijú a čím tento kus planéty fascinuje. Podvečer máme čas preskúmať zákutia Longyearbyenu a večer vám rezervujeme stôl v najsevernejšej gurmánskej reštaurácii na svete. Z nášho hotela v centre Longyearbyenu sem vedie asi polhodinová prechádzka arktickou prírodou, prichádzame presne na hranicu zóny bezpečnej pred ľadovými medveďmi. Treščie líčka, k nim švédske víno (vo vínnej pivnici majú viac než 20 000 fliaš a vyberieme si také, čo inde nedostanete), veľký zážitok.

Svalbardská dohoda z roku 1920 prisúdila územie Nórsku, no všetci signatári dohody sem môžu voľne prichádzať a venovať sa hospodárskej činnosti. Aj preto tu v čase studenej vojny existovali štyri sovietske banské mestá, absolútne nerentabilné, s jediným cieľom, udržať sovietsku nohu v tejto časti sveta. Keď vám Longyearbyen pripadá ako koniec sveta, príďte do ruského Pyramiden. Kedysi živé banícke mesto sa zmenilo na mesto duchov, keď ho Rusi v roku 1998 opustili. Opustené ubytovne baníkov, v ktorých oknách sa uhniezdili čajky, dom kultúry s vyloženými hudobnými nástrojmi, jedáleň, ktorá bola otvorená nonstop a baníci tu mohli jesť kedykoľvek a zdarma, najsevernejšia plaváreň na svete, najsevernejší klavír, najsevernejší, kedysi luxusný hotel, najsevernejšia socha Lenina. Ak ste boli v ukrajinskom meste Pripjať pri Černobyle, tu zažijete čosi podobné.

Videli sme Pyramiden, dnes uvidíme Barentsburg. Aj samotná plavba je cieľ. Obed na palube lode pri ľadovci. Sem nechodí nikto. Raz za mesiac privezie zásoby loď z Nemecka, raz za dva mesiace z Ruska. Inak si tu ľudia žijú sami, bez kontaktu so svetom. Neuveriteľné.

Rozlúčka s ďalekým severom, transfer na letisko a odlet domov.

Cena zahŕňa

  • medzinárodnú letenku v economy class
  • ubytovanie v kvalitnom hoteli v Oslo aj v Longyearbyene
  • ubytovanie v kajutách pre dve osoby
  • plnú penziu na lodi
  • asistenčné služby BUBO
  • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla, osobné výdaje, výlety loďou do Pyramiden a Barentsburgu z Longyearbyenu (360 eur)

Ubytovanie v najlepšom hoteli mesta Radisson Blu Polar Hotel s výbornými raňajkami!

Poznámka:

Na cestu je potrebný platný cestovný doklad – občiansky preukaz alebo cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu.

Termíny a ceny

Termín
Cena
23.05.2019
29.05.2019
1 990 €
Základná cena 1990 €
Letiskové poplatky 362 €
Spolu 2 352 €
04.07.2019
10.07.2019
1 990 €
Základná cena 1990 €
Letiskové poplatky 362 €
Spolu 2 352 €
22.08.2019
28.08.2019
1 990 €
Základná cena 1990 €
Letiskové poplatky 362 €
Spolu 2 352 €

Odporúčame

Nórsko , +1 viac
10 dní
2 990 €
Rusko , +4 viac

Aljaška a Čukotka

02.07. → 19.07.2019 ter.
18 dní
13 860 €


  • 1 / 0