Uzbekistan, Turkmenistan

Uzbekistan, Turkmenistan

Stredná Ázia je pre mnohých cestovateľov mimo ich dohľadu. Dosť neprávom, veď sa jedná o krajiny, ktoré boli súčasťou legendárnej Hodvábnej cesty a ich historická hodnota je nevyčísliteľná. Vďaka bývalému spojeniu s Ruskom sú nám mentálne bližšie ale napriek tomu neskutočne exotické a autentické. Garantovane čarovná cesta, ktorú si môžete rezervovať iba pre vašu partiu. Obmedzený počet klientov a neobmedzená kvalita.

Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš
Novinka
Novinka
2018

Uzbekistan, Turkmenistan

-
Termíny a ceny Zájazd vypredaný

Jediná CK na Slovensku s praktickými skúsenosťami od roku 2005

Odborníci na strednú Áziu školení cestovateľskou akadémiou

prepracovaný zájazd po najvýznamnejších pamiatkach Hodvábnej cesty

výnimočné vzťahy na mieste

Zobraziť mapu

Odlet z Európy do čarovnej Strednej Ázie

TAŠKENT: Najväčšie mesto centrálnej Ázie. Centrum mesta, kde hlavu Marxa vystriedala socha národného hrdinu Timura na koni. Širokánske triedy v sovietskom budovateľskom štýle prejdeme v prenajatom autobuse a s výkladom miestneho sprievodcu. Následne bazár Čorsu, mešita Teljašajách a najstarší Korán sveta zo 7. storočia. Khast Imom je religióznym centrom a veľký mufti z madrasy Barok Hon (taktiež navštívime) je ekvivalentom arcibiskupa. Exotika na prvý pohľad, šikmé oči, úsmevy a Vám bude ihneď jasné, že toto nie je Rusko.

Po stopách karaván do bájneho mesta SAMARKAND: Zrkadlo sveta, perla islamu, šperk vesmíru, mesto s najväčšou aurou na celej Hodvábnej ceste. Mauzóleum Gur Amir s hrobkou veľkého Tamerlána, Ulugbegove observatórium a pridružené múzeum sú dôkazom vyspelosti niekdajšej ríše. Obrovská mešita Bibi Chanum, Hrobky v Šách i Zinda a svätyňa prorokovho bratranca. Registan, ktorý je vraj najkrajším námestím sveta. Bude to jeden z najväčších zážitkov vo Vašom živote. Brušné tance na Vašom stole, portréty na mestskom cintoríne, chlieb práve vytiahnutý z pece, sušené samarkandské broskyne, ukážka hrania na tucet typických stredoázijských hudobných nástrojov. Budeme sa snažiť, aby ste spoznali viac a prežili fantastické dni.

Život v jurte. Terénnym autom 4x4 na sever. Stáda tiav, spôsob života nomádov. Jednu noc strávime v luxusnej jurte (nepotrebujete spacák, ani iné špeciálne vybavenie) a spoznáme život nám taký vzdialený. Zajazdíme si na ťavách do sýtosti a započúvame sa do spevov beduínov. Sme v púšti Kyzylkum s tisícmi hviezd nad hlavou.

Cestou do Buchary sa zastavíme na mieste, ktorým sa vinula slávna Hodvábna cesta. Príchod do noblesnej BUCHARY: kompaktné mesto je živým múzeom. 400 budov pod ochranou UNESCO. Židovské, moslimské aj zoroastriánske tradície. Prvé misky čaju na námestí Lajbi Chauz.

Mauzóleum Ismaila Samaniho (z 10. storočia) je zrejme najhodnotnejšou stavbou, Čar Minár má zasa najväčšie čaro, večer výhľady z impresívneho minaretu Kalon. Jesť budeme pohodlne usadení na takhte pod 400-ročnými morušami pri bazéne v Lajbi Chauz. Šorpa, samsa, plov, laghman, manty, vynikajúce šaláty a jogurt. Výroba nožov podľa stáročných tradícií, mince ešte z čias Hodvábnej cesty, alebo vyskúšate masáž pri sviečkach v kráľovských kúpeľoch zo 16. storočia? Nič sa tu nezmenilo a Vám sa zdá, že stretnete vedca a lekára Avicenu, či perzského básnika Ferdúsiho, ktorí tu kedysi žili. Buchara je úchvatná. Sprievodca a prenajatý autobus sú nám k dispozícii nepretržite.

Cez širokánsku Amu Darju (bájny Oxus) sa dostaneme do druhého najväčšieho mesta krajiny, do Turkmenabadu. Liter benzínu stojí 2 centy a fľaša vodky pol euro. Kaviár a ručne viazané perzské koberce. Poodkryjeme Vám paradoxy jedného z najbizarnejších režimov sveta, ktorý je zároveň veľmi bezpečný pre turistov. MERV (UNESCO): je najväčšou atrakciou Turkmenistanu. V 11. a 12. storočí bolo hlavným a najkrajším mestom celého islamského sveta. Na ploche 100 kilometrov štvorcových sa nachádzajú vykopávky, ktoré spoločne s profesionálnym sprievodcom budeme odkrývať storočie po storočí ako archeológovia. Vyhliadka z najvyššieho bodu na celý komplex. Tu žila kedysi Šeherezáda a rozprávala svojmu kráľovi rozprávky Tisíc a jednej noci.

Dnes je pred nami prelet do hlavného mesta Ašchabad a úvodný dotyk s vyčačkaným mestom

AŠCHABAD: tak toto ste nečakali! Celodenná prehliadka Mesta lásky, desiatky moderných palácov a mešít obrovských rozmerov. Výťahom na vyhliadku na zlatý prezidentský palác a na celé centrum mesta. Viete, ako to vyzerá na svadbe nomádov? Domorodé tance, kroje, zvyky. Náš kvalitný hotel má nádherný výhľad na pohorie Köpet Dag. Večerná prehliadka vysvieteného hlavného mesta, nočný život. Videli ste nakladať ťavu žeriavom?

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku Taškent- Ašchabad
 • letiskové poplatky
 • spiatočný VIP transfer Bratislava - letisko Schwechat - Bratislava
 • víza Uzbekistan a Turkmenistan
 • Prelet Merv - Ašchabad
 • 8 x ubytovanie v 4*-5* hoteloch v dvojposteľových izbách
 • raňajky
 • dopravu prenajatými autobusmi, terénnymi autami, minivanom a aj na ťave
 • všetky výlety podľa programu
 • plnú penziu v púšti Kyzilkum
 • vstupné do pamiatok
 • slovenského BUBO sprievodcu a kvalitných domácich sprievodcov
 • žiadosť o pozývací list a ostatné náročné (hlavne Turkmenistan) povolenia potrebné na získanie víz, zabezpečenie všetkých OVIR registrácií
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby CK BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

Ostatnú stravu, vodku, fakultatívne výlety

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

 

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné dvojstrany.

Poznámka:

Hotely:

Lotte City hotel Tashkent palace  1 noc

Bibikchanum hotel                      1 noc

Jurta                                         1 noc

Hovli Poyon hotel                       2 noci

Merv hotel                                1 noc

Sofitel Ašchabad Oguzkent          2 noci

Reštaurácia zájazdu: Marakanda restaurant, Taškent

 

BLACK PEARL Prémium:

Letenka Turkish airlines biznis class: od 1680 euro /1 osoba

Cestu Vám vieme pripraviť kedykoľvek aj mimo uvedených termínov. Cena na vyžiadanie

Minimálny počet 4 osoby, maximálny počet 8 osôb.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Uzbekistan , +2 viac
21 dní
4 110 €
Kirgizsko , +4 viac

Centrálna Ázia

13.03. → 28.03.2019 +3 ter.
16 dní
3 130 €


 • 1 / 0