Nórsko

Nórsko

Krajina fjordov s najkrajšou európskou prírodou môže svojimi scenériami poľahky konkurovať aj Novému Zélandu alebo Patagónii. Morská voda fjordov sa zarezáva hlboko do strmých kopcov. Na úpätí žiaria zelené lesy, na vrchole svieti biely sneh. Farebné drevené domčeky s bielymi okenicami, všadeprítomné vodopády a kľukaté cesty štverajúce sa do výšky. V majáku tu straší, kozí syr chutí sladko a pokojné ticho znie krajšie ako uspávanka.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť zákazníkov
 • Farebné drevené domčeky v Bergene a supermoderná budova opery v Osle
 • Najkrajší aj najdlhší fjord, najväčší ľadovec a studená biela pláž
 • Maják na konci sveta, v ktorom straší a nemotorní trolovia
 • Najdlhší cestný tunel sveta, najstrmšia cesta Nórska, kľukatá Cesta trollov
 • Vyhliadková jazda najkrajšou železnicou aj plavba po fjorde pre deti v cene
Zobraziť mapu

Odlet do Nórska. BERGEN - mesto ako z Legolandu, učupené medzi siedmimi kopcami. Domy drevených obchodníkov (UNESCO) sú celé krivé, ale predsa stále stoja. Na rybom trhu možno ochutnáte výbornú rybiu polievku a odvážnejší aj veľrybu. Zoberiete domov kamarátom losiu, či sobiu salámu? Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani.

Ako vznikajú fjordy si vysvetlíme pri treťom najdlhšom fjorde na svete Hardander (179 km). Náš prvý vodopád Steindalsfossen chodil obdivovať 25 rokov každoročne už nemecký cisár. Príchod do historického hotela v srdci nórskej prírody. Počujete to ticho? Toto je Nórsko.

Po serpentínach najstrmšej cesty Nórska (sklon 18 stupňov) k fjordu Naeroyfjord. Pre záujemcov dvojhodinová plavba po fjorde alebo prechádzka do čarovnej dedinky Bakka. Príchod do mestečka FLAM v srdci krajiny fjordov. Priestor pre výlet najkrajšou nórskou železnicou do mestečka Myrdal, z úrovne mora na náhornú plošinu vo výške 850 m.n.m. Drevené a čipkované mestečko Laerdalsoyri a najdlhší cestný tunel na svete (24 kilometrov). Stojíte uprostred tunela a nad hlavou máte kilometer skaly. Môžete byť 200 km od mora a voda je slaná? V Nórsku áno. Najdlhší nórsky fjord Sognefjord (205 km) a pri ňom drevený kostolík v Kaupangeri. Ľadovec Boyabreen a výborné ľadovcové múzeum v jeho bezprostrednej blízkosti. Pokračujeme na západ, do mestečka MALOY.

Návšteva najzápadnejšieho cípu Nórska. Atmosféra konca sveta. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov, kde sme sa minulý rok niekoľkokrát kúpali. Trúfnete si aj vy? Prechádzka k najslávnejšiemu ľadovcu Nórska Briksdalsbreen. Spánok v horskom hoteli ďaleko od všetkého. Tu sa zastavil čas. Ticho ruší len hučanie vodopádu.

Smerujeme k najkrajšiemu nórskemu fjordu GEIRANGER (UNESCO). National Geographic ho zaradil medzi najzachovalejšie prírodné pamiatky UNESCO na svete. Raj pre milovníkov prírody, hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Nezabudnuteľná vyhliadková plavba po fjorde a prejazd ostrými zákrutami CESTY TROLOV.

Dolina Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe, ktoré budú padať kolmo na nás. LILLEHAMMER – výhľad zo skokanských mostíkov, kde si povieme všetko o najkrajšej zimnej olympiáde v histórii. Je to už 20 rokov. Viete, kam sa podela olympijská dedina? Mjosa – najväčšie jazero Nórska, Hamar – najväčšie nórske mesto, ktoré neleží pri mori, a jeho slávna rýchlokorčuliarska hala. Vstupujeme do hlavného mesta Nórska. OSLO a jeho Vigelandov park so sochami zobrazujúcimi život človeka. Ubytovanie v absolútnom centre mesta.

Ulica Karla Johana vedúca ku kráľovskému palácu, ktorý mestu dominuje a mohutná červená Radnica nad prístavom. Moderná časť prístavu Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana a stredoveká pevnosť Akershus.

Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery. Rozlúčka s Nórskom a odlet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v 3* hoteloch
 • raňajky
 • všetky transfery
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • vstupné do jedného múzea v Oslo
 • vláčik na vyhliadku nad Bergenom
 • informačný materiál
 • asistenčné služby BUBO
 • poistenie proti insolventnosti

Pre deti navyše: plavbu po fjorde Geiranger, jazdu najkrajšou železnicou Nórska

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, poistenie, inú stravu, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla (40 €/ 1 kus) 

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať v doma na záhrade či pre trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

 

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný platný cestovný doklad – občiansky preukaz alebo cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu.

Poznámka:

Pevnosť Akershus v Oslo a Frozen

Od tradičných ľudových krojov až po ohromujúce fjordy inšpirovalo Nórsko vzhľad magického sveta Anny a Elsy z rozprávky Ľadové kráľovstvo (Frozen). Hrad našiel svoj vzor v 800 rokov starej pevnosti v Osle, tvorcom sa mimoriadne zapáčili jej tehlové štruktúry a starobylé kamenné schodiská, ktoré dokonale dotvorili zimnú atmosféru. Interiér zámku je zasa kópiou kráľovskej rezidencie Stiftsgården v Trondheime z 18. storočia. Fiktívne mesto Arendelle zasa animátori vytvorili po vzore štvrte Bryggen v Bergene, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mrazivé kráľovstvo dokonale kopíruje Hotel de Glace v kanadskom Quebec City.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Nórsko , +1 viac
7 dní
1 990 €
Island , +1 viac
13 dní
2 350 €


 • 1 / 0