Z džungle na Saharu - Pygmejovia a Čad

Slovo exotika vystihuje Kamerun a nie pláže na Bali. Až keď ste tu tak pochopíte význam exotickej krajiny. Všetko je iné. Ako z rozprávkovej knižky o Afrike a predsa naživo. Sultáni, králi a šamani, každý z nich má zastúpenie v spoločnosti a každý ich rešpektuje. Prírodné národy v pralesoch Afriky a v oblasti Sahelu. Podporte miestny turistický ruch vašou prítomnosťou a neposielajte peniaze do bezduchých kampaní s názvom „Pomôž Afrike“.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť klientov
od 3 620,00 €

Kamerun, Čad

19 dní
 • Afrika je naša láska
 • tento program nemá na Slovensku obdobu
 • lesy, džungľa, Sahel, Yaounde, Douala, Poli, Ndjamena
 • Znalci Afriky
 

Prílet do Doualy, najväčšieho mesta Kamerunu, kde aj prenocujeme. Exotická pasová kontrola, kontrola očkovacieho preukazu a vonku nás čaká dusný, vlhký vzduch metropoly Douala. Ekonomické centrum krajiny a zároveň najväčší prístav.

Západný Kamerun je synonymom viacerých hrdých černošských kráľovstiev a ukrýva okrem iného aj pamiatky, ktoré sú pod ochranou Unesco. Dnes prejdeme do mesta BAFOUSSAM a pred mestom navštívime chefferie BANJOUN, kde si pozrieme palác a múzeum. Vo Foumbote navštívime miestny farebný trh a na záver skončíme v Koutabe.

FOUMBAN: je moslimským kráľovstvom a tak samozrejme navštívime sultánov palác a umelecké centrum. Poobede prejdeme do BAMENDY, ktorá je v jednej z dvoch anglicky hovoriacich provincií Kamerunu a dlhodobo sa snaží o svoju nezávislosť. Vedeli ste, že Francúzi tu používali napalm na likvidáciu miestneho obyvateľstva? Svet to vôbec nezaujímalo...zaspomíname si na dni francúzskej nadvlády, delenia krajiny a rivalitu medzi anglicky a francúzsky hovoriacimi miestnymi obyvateľmi.

Dnes nás čaká palác postavený v koloniálnom štýle v BAFUTE, kde možno zažijeme aj tradičné tanečné predstavenie. V umeleckom centre nakúpime posledné suveníry a presunieme sa do hlavného mesta krajiny YAOUNDÉ vo východnom Kamerune. Na rozdiel od Doualy je Yaoundé vzdušné, priestranné a príjemne chladné mesto v nadmorskej výške 750 metrov.

Národný park MEFOU, kde v chránenom prostredí žijú šimpanzi a gorily. Máte tu jedinečnú príležitosť pozrieť sa im do očí v ich prirodzenom prostredí. Nemáte chuť na tie nádherné ananásy, ktoré sú všade pozdĺž cesty?

Skoro ráno vyrazíme do husto zalesneného východného Kamerunu k rieke DJA a po lesných chodníčkoch, na kanoe po rieke Dja sa dostaneme do dediny Pygmejov. Títo maličkí obyvatelia džungle dodnes žijú pôvodným životným štýlom lovcov a zberačov. Ich svet je rovnaký, ako za paleolitu a moderná doba ohrozuje jeho existenciu. Spolu s nimi budeme zbierať med, ovocie, kôru stromov, ktorú používajú na liečenie. Na vlastnej koži spoznáte ich každodennú rutinu.

Rezervácia DJA je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a je neuveriteľné, ako málo bielych ľudí ju navštevuje. Jednu noc v DJA strávime v stane…jednoducho iná možnosť tu nie je. Neuveriteľné dni, neuveriteľné zážitk. Niečo je v ostrom protiklade s našim konzumným svetom. V Dja nie sú žiadne výdobytky modernej doby, buďte pripravení, zabudnite na všetko a používajte vrodený inštinkt.

Návrat do Yaoundé, osviežujúca sprcha a oddych.

Dokúpime zásoby a vlakom sa presunieme na sever. Noc strávime vo vlaku.

Sme v NGAOUNDERE: najväčšom meste moslimského severu. V miestnej katolíckej misii si odložíme veci a pôjdeme na stretnutie s obyvateľmi kráľovstva IDOOL, kde využijeme blízku prítomnosť kráľa. Ak nám dovolí, tak sa s ním aj najeme.

POLI: hlavné mesto Faro, trhový deň, ktorý navštevujú nomádi Mbororo. Po rušnej atmosfére trhoviska preplavíme rieku Faro. Začneme platiť nigéríjskými peniazmi a stúpame do neznámych hôr ALANTIKA. Našim cieľom je animistický kmeň Koma, ktorý žije v týchto izolovaných horách a uctieva lebky svojich otcov. Miestni šamani nás uvedú do čarov a mágie. Noc strávime spolu s touto zaujímavou komunitou v malých chatrčiach v osamelých horách Kamerunu. Vystúpite so sprievodcom tak, ako minulý rok až do nigérijskej dediny? (Bez víz!)

Ráno sa okúpeme v horskom prameni a pokračujeme v treku do hôr k izolovanej komunite Pwipa. Miestni ľudia videli len veľmi málo cudzincov a noc strávená v ich dedine bude zážitkom.

Po raňajkách pomôžeme našim animistickým hostiteľom v ich každodennej práci a poobede zídeme do dediny Tchamba, preplavíme rieku. Zážitky za posledné dva dni nemá na Slovensku nikto. Zdolali ste pohorie Alantika.

Čaká nás severný Kamerun, kde džungľa definitívne zmizla a nastupuje oblasť Sahelu. Našim cieľom je brána na sever GAROUA.

V tieni pohoria Rumsiki, ktoré spolu s Alantikou tvorí hranice s Nigériou, sa dostaneme na tradičné trhy, kde sa stretáva živelná čierna Afrika z juhu s konzervatívnymi kmeňmi severu a kde je zároveň aj najlepšie safari Kamerunu.

Národný park WAZA. Slony, antilopy, mačky... na chvíľu zaspomíname na safari vo východnej a južnej časti čierneho kontinentu.

Celodenný výlet k Čadskému jazeru, ktoré leží utopené v púšti. Poplavíme sa na tradičných trstinových loďkách, vyskúšame rybačku, ale hlavne si budeme užívať atmosféru tohto kúta Afriky. Hranica štyroch afrických krajín, život, ktorý sa nemení po stáročia. Jazero žije svojim vlastným životom. V roku 1908 skoro vyschlo, dnes sa mu opäť darí. Pre mnohé hrochy a krokodíly je to posledná voda a potom už len piesok.

Dnes nás čaká trochu byrokracie na hraniciach s Čadom, prekročíme hranice v KOUSSERI a dostaneme sa do hlavného mesta NDJAMENA. Málo navštevované hlavné mesto púštnej krajiny Čad, ktorá je z veľkej časti neprístupná. Čiernu Afriku tu postupne vytláčajú berberské kočovné kmene. V Ndjamene sa s Afrikou rozlúčime a odletíme domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • dopravu počas celého zájazdu mikrobusom
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • ubytovanie v jednoduchých hoteloch a 4 x v stanoch
 • raňajky
 • plnú penziu počas výletu do rezervácie Dja a do pohoria Alantika
 • pirogy a vstupné do Dja
 • vlak do Ngaoundere
 • výlety podľa programu
 • letiskové transfery v Kamerune
 • dopravu do Čadu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby CK BUBO

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, vstupné do národných parkov, ostatnú stravu, víza, sprepitné.

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
15.05.2017
02.06.2017
3 620,00 €
15.11.2017
03.12.2017
3 620,00 €

3x Naj Afriky

Chcete vidieť a zažiť to najlepšie z juhu Afriky?


Kapské Mesto - každému určite toto meno niečo hovorí. Multikultúrne mesto ležiace na brehu…

02
MAR
14:27
2016

Incredible Cameroon

Kamerun - co si predstavite, ked sa povie tato nanajvys exoticka krajina? Miestnych futbalistov, ktori hraju v nejednom europskom futbalovom time? Ci byvaleho manzela Sklenarikovej? Ci levy…

27
OKT
21:33
2013
Malí Etiópci na juhu obrovskej krajiny ďaleko od hlavného mesta predvádzajú pre turistov šibalské kúsky
Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner

Slovenskými médiami prebehli správy o nešťastí v Etiópii. Ako to naozaj bolo? Čo sa tam skutočne udialo? Je Etiópia pre nás nebezpečná? Máme zvážiť vycestovanie? Prečo podávajú média o Etiópii správy hore nohami?

Slovenskými médiami prebehli správy o nešťastí v Etiópii. Ako to naozaj bolo? Čo sa tam skutočne udialo? Je Etiópia pre nás nebezpečná? Máme zvážiť vycestovanie? Prečo podávajú média o Etiópii správy…

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár • 1 / 0