Z džungle na Saharu - Pygmejovia a Čad

Kamerun, Čad

Slovo exotika vystihuje Kamerun a nie pláže na Bali. Až keď ste tu tak pochopíte význam exotickej krajiny. Všetko je iné. Ako z rozprávkovej knižky o Afrike a predsa naživo. Sultáni, králi a šamani, každý z nich má zastúpenie v spoločnosti a každý ich rešpektuje. Prírodné národy v pralesoch Afriky a v oblasti Sahelu. Podporte miestny turistický ruch vašou prítomnosťou a neposielajte peniaze do bezduchých kampaní s názvom „Pomôž Afrike“.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 3 620 €

Kamerun, Čad

19 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Afrika je naša láska
 • tento program nemá na Slovensku obdobu
 • lesy, džungľa, Sahel, Yaounde, Douala, Poli, Ndjamena
 • Znalci Afriky
Zobraziť mapu

Prílet do Doualy, najväčšieho mesta Kamerunu, kde aj prenocujeme. Exotická pasová kontrola, kontrola očkovacieho preukazu a vonku nás čaká dusný, vlhký vzduch metropoly Douala. Ekonomické centrum krajiny a zároveň najväčší prístav.

Západný Kamerun je synonymom viacerých hrdých černošských kráľovstiev a ukrýva okrem iného aj pamiatky, ktoré sú pod ochranou Unesco. Dnes prejdeme do mesta BAFOUSSAM a pred mestom navštívime chefferie BANJOUN, kde si pozrieme palác a múzeum. Vo Foumbote navštívime miestny farebný trh a na záver skončíme v Koutabe.

FOUMBAN: je moslimským kráľovstvom a tak samozrejme navštívime sultánov palác a umelecké centrum. Poobede prejdeme do BAMENDY, ktorá je v jednej z dvoch anglicky hovoriacich provincií Kamerunu a dlhodobo sa snaží o svoju nezávislosť. Vedeli ste, že Francúzi tu používali napalm na likvidáciu miestneho obyvateľstva? Svet to vôbec nezaujímalo...zaspomíname si na dni francúzskej nadvlády, delenia krajiny a rivalitu medzi anglicky a francúzsky hovoriacimi miestnymi obyvateľmi.

Dnes nás čaká palác postavený v koloniálnom štýle v BAFUTE, kde možno zažijeme aj tradičné tanečné predstavenie. V umeleckom centre nakúpime posledné suveníry a presunieme sa do hlavného mesta krajiny YAOUNDÉ vo východnom Kamerune. Na rozdiel od Doualy je Yaoundé vzdušné, priestranné a príjemne chladné mesto v nadmorskej výške 750 metrov.

Národný park MEFOU, kde v chránenom prostredí žijú šimpanzi a gorily. Máte tu jedinečnú príležitosť pozrieť sa im do očí v ich prirodzenom prostredí. Nemáte chuť na tie nádherné ananásy, ktoré sú všade pozdĺž cesty?

Skoro ráno vyrazíme do husto zalesneného východného Kamerunu k rieke DJA a po lesných chodníčkoch, na kanoe po rieke Dja sa dostaneme do dediny Pygmejov. Títo maličkí obyvatelia džungle dodnes žijú pôvodným životným štýlom lovcov a zberačov. Ich svet je rovnaký, ako za paleolitu a moderná doba ohrozuje jeho existenciu. Spolu s nimi budeme zbierať med, ovocie, kôru stromov, ktorú používajú na liečenie. Na vlastnej koži spoznáte ich každodennú rutinu.

Rezervácia DJA je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a je neuveriteľné, ako málo bielych ľudí ju navštevuje. Jednu noc v DJA strávime v stane…jednoducho iná možnosť tu nie je. Neuveriteľné dni, neuveriteľné zážitk. Niečo je v ostrom protiklade s našim konzumným svetom. V Dja nie sú žiadne výdobytky modernej doby, buďte pripravení, zabudnite na všetko a používajte vrodený inštinkt.

Návrat do Yaoundé, osviežujúca sprcha a oddych.

Dokúpime zásoby a vlakom sa presunieme na sever. Noc strávime vo vlaku.

Sme v NGAOUNDERE: najväčšom meste moslimského severu. V miestnej katolíckej misii si odložíme veci a pôjdeme na stretnutie s obyvateľmi kráľovstva IDOOL, kde využijeme blízku prítomnosť kráľa. Ak nám dovolí, tak sa s ním aj najeme.

POLI: hlavné mesto Faro, trhový deň, ktorý navštevujú nomádi Mbororo. Po rušnej atmosfére trhoviska preplavíme rieku Faro. Začneme platiť nigéríjskými peniazmi a stúpame do neznámych hôr ALANTIKA. Našim cieľom je animistický kmeň Koma, ktorý žije v týchto izolovaných horách a uctieva lebky svojich otcov. Miestni šamani nás uvedú do čarov a mágie. Noc strávime spolu s touto zaujímavou komunitou v malých chatrčiach v osamelých horách Kamerunu. Vystúpite so sprievodcom tak, ako minulý rok až do nigérijskej dediny? (Bez víz!)

Ráno sa okúpeme v horskom prameni a pokračujeme v treku do hôr k izolovanej komunite Pwipa. Miestni ľudia videli len veľmi málo cudzincov a noc strávená v ich dedine bude zážitkom.

Po raňajkách pomôžeme našim animistickým hostiteľom v ich každodennej práci a poobede zídeme do dediny Tchamba, preplavíme rieku. Zážitky za posledné dva dni nemá na Slovensku nikto. Zdolali ste pohorie Alantika.

Čaká nás severný Kamerun, kde džungľa definitívne zmizla a nastupuje oblasť Sahelu. Našim cieľom je brána na sever GAROUA.

V tieni pohoria Rumsiki, ktoré spolu s Alantikou tvorí hranice s Nigériou, sa dostaneme na tradičné trhy, kde sa stretáva živelná čierna Afrika z juhu s konzervatívnymi kmeňmi severu a kde je zároveň aj najlepšie safari Kamerunu.

Národný park WAZA. Slony, antilopy, mačky... na chvíľu zaspomíname na safari vo východnej a južnej časti čierneho kontinentu.

Celodenný výlet k Čadskému jazeru, ktoré leží utopené v púšti. Poplavíme sa na tradičných trstinových loďkách, vyskúšame rybačku, ale hlavne si budeme užívať atmosféru tohto kúta Afriky. Hranica štyroch afrických krajín, život, ktorý sa nemení po stáročia. Jazero žije svojim vlastným životom. V roku 1908 skoro vyschlo, dnes sa mu opäť darí. Pre mnohé hrochy a krokodíly je to posledná voda a potom už len piesok.

Dnes nás čaká trochu byrokracie na hraniciach s Čadom, prekročíme hranice v KOUSSERI a dostaneme sa do hlavného mesta NDJAMENA. Málo navštevované hlavné mesto púštnej krajiny Čad, ktorá je z veľkej časti neprístupná. Čiernu Afriku tu postupne vytláčajú berberské kočovné kmene. V Ndjamene sa s Afrikou rozlúčime a odletíme domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • dopravu počas celého zájazdu mikrobusom
 • BUBO sprievodcu
 • ubytovanie v jednoduchých hoteloch a 4 x v stanoch
 • raňajky
 • plnú penziu počas výletu do rezervácie Dja a do pohoria Alantika
 • pirogy a vstupné do Dja
 • vlak do Ngaoundere
 • výlety podľa programu
 • letiskové transfery v Kamerune
 • dopravu do Čadu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, vstupné do národných parkov, ostatnú stravu, víza, sprepitné.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: 

Každý klient musí mať povinné očkovanie proti žltej zimnici a platný medzinárodný očkovací preukaz, ktorý musí mať počas cesty pri sebe. Počas zájazdu odporúčame každému, aby si zobral profylaxiu proti malárii. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO  odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín
Cena
13.11.2018
01.12.2018
3 620 €
Základná cena 3620 €
Víza z džungle na Saharu 260 €
Letiskové poplatky 500 €
Spolu 4 380 €
Objednať zájazd
15.05.2019
02.06.2019
3 620 €
Základná cena 3620 €
Víza z džungle na Saharu 260 €
Letiskové poplatky 500 €
Spolu 4 380 €
01.12.2019
19.12.2019
3 640 €
Základná cena 3640 €
Víza z džungle na Saharu 260 €
Letiskové poplatky 500 €
Spolu 4 400 €

Odporúčame

Juhoafrická republika , +3 viac
20 dní
3 880 €
Burkina Faso , +2 viac
12 dní
2 640 €

M martin papay

 
ahojte. kamaratka slovenka ana malisova,ktora dlhodobo zije,aj bude zit cely zivot v Yaounde,pise,ked citala vasu skvelu ponuku-kongo a kamerun.
pise:"...dobre sa na tom zabavam ked to citam....pride mi to take zvlastne,ze oni to popisuju ako exotiku a ja to uz vnimam ako kazdodenny zivot...len ked pridu do Yaounde, treba prist do nasej stvrte a vidiet tu "civilizaciu".Este mi k tomu zajazdu chyba gabonsky prales, ten je pekny a najbohatsi na druhy fllory...Cestovala som tam nedavno, opice sme obchadzali na ceste, antilopy a krokodily predavali pri ceste, a v najhlbsom pralese sa pred nas zosypala lavina blata a stromov a zostali sme tam zaklisneni..zobralo to so sebou auto co slo pred nami, ale zazrakom auto zostalo na vrchole toho vsetkeho a sofer sa zachranil.---povedali nam ze tyzden pred tym sa tam takto zrutil slon na cestu...jaaaaaaaaj, tu sa clovek nasmeje...."
krasny den.
martin.


 • 1 / 1