Kmeň Afarov, vládcovia Danakilu a pekla na zemi

Kmeň Afarov, vládcovia Danakilu a pekla na zemi Nepoddajní ľudia

Afari, alebo Danakilci sú kúšitskí-nomádi žijúci vo východoafrických krajinách Džibuti, Somálsku, Etiópii a Eritrei. Radšej sú známi ako Afar, pretože arabské slovo „danakil“ je pre nich urážlivé. Sú to hrdí ľudia, ktorí zdôrazňujú silu a statočnosť človeka. Prestíž pochádza, ako vždy, zo zabitia nepriateľov. Afarčania sú kmeň bojovníkov a sú veľmi dobrí vo využívaní nožov a dýk . Milujú svoju kultúru a rešpektujú svoje zákony a zároveň o to viac neznášajú iné. Tradične sú pastiermi, ktorí na púšti chovajú kozy, ovce a dobytok. Spoločensky sú organizovaní do klanových rodín a dvoch hlavných tried: asaimara („červení“), ktorí sú politicky dominantnou triedou, a adoimara („bieli“), ktorí sú robotníckou triedou a nachádzajú sa v pohorí Mabla.  Muži tradične nosia jil, slávny zakrivený nôž. Majú tiež rozsiahly repertoár bojových piesní. Slávna Lucy, v múzeu v Addis Abeba bola tiež afarka. V roku 1974 antropológovia objavili nový druh človeka v Hadare v etiópskom údolí Awash. Tento nový druh sa nazýval Australopithecus afarensis („ďaleký ľudoop“) a predpokladá sa, že chodil po východnej Afrike pred 2,9 až 3,8 miliónmi rokov. Zistilo sa, že telo bolo ženské a dostalo meno Lucy. Lucy dokázala kráčať vzpriamene, ale stále si zachovala malú hlavu podobnú ľudoopom a primitívne zuby. Afari žijú hlavne v púšti Danakil v afarskej oblasti Etiópie, ako aj v Eritrei a Džibuti. V Etiópii je ich asi 1,3 milióna. Afari tvoria viac ako tretinu obyvateľov Džibuti a sú jednou z deviatich etiópskych uznávaných etnických divízií (kililoch). Afar sa skladá z dvoch podskupín: Asaemara („červení“), ktorí sú prestížnejšími a mocnejšími šľachticmi žijúcimi predovšetkým v oblasti Assayita; a Adaemara („bieli“), ktorí sú obyčajnými obyvateľmi žijúcimi v púštnych oblastiach. Tí, ktorí žijú v púšti, obývajú jednu z najdrsnejších oblastí na svete, známu ako Afarská nížina alebo púšť Danakil. Islam je prevládajúcim náboženstvom u Afarov, ktorí sú sunnitskí moslimovia. Prax islamu je v porovnaní s inými skupinami (napr. Somálskymi) pomerne neortodoxná a nehrá dôležitú rolu v ich živote. Ich materským jazykom je afarčina. Je súčasťou kushitskej vetvy rodiny afroázijských jazykov. Afarským jazykom hovoria etnickí Afari v afarskej oblasti Etiópie, ako aj v južnej Eritrei a severnom Džibuti. Suma sumárum Afari sú nesmierne húževnatý národ, ktorý obýva azda najnehostinnejšiu časť našej planéty. Jednoduchý životný štýl, fyzická zdatnosť a schopnosť prežiť ich radia k najzaujímavejším africkým kmeňom.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3408 4260€
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

18 dní

Trvanie

5927 6585€
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

27.11. → 14.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560
TOP 10: Najznámejší proroci. Vydali sme sa po ich stopách Blog

Blog TOP 10: Najznámejší proroci. Vydali sme sa po ich stopách

Prorok je človek, ktorý dokáže predpovedať budúcnosť. V Starom zákone ide o človeka, ktorý je schopný rozprávať sa s Bohom, v Koráne o Božieho…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Najkrajšia turistika v Chile - W trek Blog

Blog Najkrajšia turistika v Chile - W trek

Scenéria národného parku Torres del Paine vás bude odrovnávať každý deň. Bude pršať, snežiť, fúkať, svietiť slnko, niekedy zažijete všetko…

Daniela Mihaldová 19 min. čítania
Takto sa oslavuje národ, ktorý sa ľúbi Blog

Blog Takto sa oslavuje národ, ktorý sa ľúbi

17. máj je určite najväčším národným sviatkom v Nórsku. Čo sa vlastne 17. mája 1814 v Nórsku stalo, ako k tomu došlo, čo to Nóri oslavujú a prečo…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania

Viac informácií o krajine: