Fórum

10677 príspevkov

01

19:25

mar

2021

Kráľ Masai Mara Viac o krajine

Kráľ Masai Mara

Kráľ Masai Mara Safari v preklade znamená cesta a táto cesta je vždy cestou plnou prekvapení. Nikdy totiž neviete na ktoré zvieratá budete mať šťastie. Častokrát tie najväčšie úlovky prichádzajú až tesne pred samotným návratom na ubytovanie. Tým že využívame ubytovanie priamo vrámci prírodných parkov maximalizujeme aj čas strávený na safari a možnosť vidieť čo najviac zvierat. Platí totiž pravidlo, že na vašu lodge, resp. za brány parku musíte prichádzať najneskôr so západom slnka. V tomto čase je príjemné svetlo na fotenie a tak isto sa zvyšuje aktivita niektorých zvierat. Jedným z nich sú aj levy, ktoré patria k najväčším lenivcom vrámci živočíšnej ríše a dokážu tak bez problémov 20 hodín zo dňa prespať. Ich aktivita narastá v čase, keď im vyhladne a častokrát na večer sa presúvajú do oblastí, kde sa v noci alebo skoro nad ránom vydávajú na lov. Samce levov majú neľahkú úlohu a musia strážiť a ochraňovať svoje teritórium. Strety s inými levmi sú častokrát doprevádzané ťažkými zraneniami, dokonca aj tými smrteľnými. Tesne pred návratom na naše príjemné ubytovanie Fig Tree sme si to ešte zamierili do oblasti, ktorá je častokrát navštevovaný levmi a mali sme šťastie. Narazili sme tohto staršieho kráľa zvierat, ktorý si užíval samotu, až dokým sme nedorazili my. Príjemné neskoré popoludňajšie svetlo tesne pred západom slnka len podčiarklo celkovú atmosféru. Cez ďalekohľad sme tomuto časom a súbojmi poznačenému krásavcovi pozerali priamo do očí. Po chvíľach strávených v spoločnosti jeho veličenstva sme sa vrátili späť na naše ubytovanie, aby sme si oddýchli pred ďaľším celodenným safari, ktoré nás čakalo na ďaľší deň. No to sme ešte nevedeli, že sa s týmto levov nevidíme naposledy a že sa nám ukáže v akcií už o dva dni skoro ráno. Vracali sme sa z ranného safari, keď sme ho stretli ako si v spoločnosti vyše tridsiatich hyen ťáhá do bezpečia svoju korisť, ktorou bol byvolec Topi. Neskutočný zážitok na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

01

05:56

mar

2021

Nové letisko Tulume 2023 Viac o krajine

Nové letisko Tulume 2023

Nové letisko Tulume 2023 Mexické Bali, ako ho mnohí prezývajú, sa o niekoľko mesiacov stane prístupnejším vďaka novému letisku, ktoré plánujú otvoriť v roku 2023. Kedysi dávno bol Tulum len malým zaspatým mestečkom na brehu Karibského mora s okolo 30 000 obyvateľmi; dnes už má však iný status a niet pochýb o jeho popularite. Z Cancunu sem trvá cesta iba hodinu a pol autom. Tento mesiac (marec 2021) sa začína budovať železnica spájajúca Tulum a letisko v Cancune, z projektu Maya Train, a má byť otvorená v marci 2022. Maya Train je projekt železnice dlhej 1500 km so 17. zastávkami po Yucatáne, ktorá bude takto spájať miesta mayskej histórie, ktoré sa oplatí navštíviť vrátane Chichen Itzá. Hľadáte skvelý hotel v Tulume? Odporúčame novučičký Esplendor by Wyndham, postavený za 11 miliónov USD. Každá z 96 izieb má kapacitu ubytovať až štvorčlennú rodinu, ktorí si ďalej môžu užívať luxusné spa, vonkajší bazén, fitness, reštauráciu s lokálnou stravou, bar... a nechýba ani možnosť vstúpiť do Beach Club Vagalume, do ktorého bude jazdiť shuttle bus. Tulum, mesto budúcnosti. Bude populárnejší než Cancun?

28

17:52

feb

2021

Päť bratov z Masai Mara Viac o krajine

Päť bratov z Masai Mara

Päť bratov z Masai Mara Sú štyri hodiny poobede a my vyrážame na naše prvé Safari. Pol dňa sme strávili presunom z Nairobi do prírodnej rezervácie Masai Mara. Po obede sme si vychutnali zaslúžený oddych na našej africkej lodge s názvom Fig Tree, ktorá je krásne situovaná v prostredí rieky Talek v rámci Masai Mara. Do západu slnka máme 3 hodiny a my vyrážame preskúmať oblasť v okolí miesta, kde budeme spať najbližšie 2 noci. V tejto oblasti sa nachádza teritórium piatich bratov. Myslím tým päť gepardích bratov, ktorí spoločne vytvorili silnú skupinu, ktorá je schopná ovládať veľké teritórium. Toto zoskupenie vysvetľuje sociálne usporiadanie gepardov. Samice žijú samotársky a vyhýbajú sa sebe navzájom. V skupine žijú len keď majú mláďatá. Obývajú rozsiahle teritória, ktoré sa prekrývajú s teritóriami ďalších samíc, po väčšinou matiek, dcér a sestier. Oproti nim sú samci sociálnejší a často krát sa združujú v skupách (koalíciách). Štúdie ukazujú, že 41% samcov žije samostatne, 40% žije vo dvojiciach a 19% v trojiciach. Z tohto pohľadu je skupinka piatich bratov gepardov skutočne výnimočnou, a spoločne takto spolu žijú už vyše štyroch rokov. Bežné teritórium gepardov zaberá územie približne od 37 do 160 km² a prekrýva sa s teritóriom niekoľkých samíc. No v tomto prípade ide o teritórium vyše 200 km². Toto teritórium si gepardy značkujú močom, pričom sa na tom podieľa celá skupina. Zo svojho územia sa snažia vyhnať všetkých votrelcov, pričom pri súbojoch často dochádza k zraneniam alebo zabitiu. Gepardy sú mačkovité šelmy. Sú to najrýchlejšie suchozemské živočíchy, pričom na krátkej vzdialenosti (500 m) dosahujú rýchlosť 112 až 120 km/h. Z nuly na 100 km/h sú schopní zrýchliť za tri sekundy. Túto rýchlosť vedia dosiahnuť aj vďaka faktu, že oproti ostatným mačkovitým šelmám nemajú zaťahovacie drápy (inšpirácia pre bežecké tretry), takže nemôžu vertikálne šplhať po stromoch. Na druhú stranu im drápy umožňujú lepšiu priľnavosť k terénu vo vysokých rýchlostiach. Gepard má neobyčajne ohybnú chrbticu, ktorá pri behu slúži ako pružina, pričom dlhý chvost používa pri behu ako kormidlo pri kľučkovaní. Pri maximálnej rýchlosti sa pohybuje až sedem metrov dlhými skokmi. Pre dostatočné zásobovanie kyslíkom majú veľké nozdry a pľúca. Pri behu sa totiž ich dychová frekvencia zdvihne z 60 až na 150 dychov za minútu. Gepard je najúspešnejší samotársky lovec, až 70% jeho loveckých pokusov sa končí úspechom. Z vysokej trávy savany do diaľky pozerá päť bratov a my si uvedomujeme, že sme iba na návšteve v ich obrovskom teritóriu. Prídete ich navštíviť aj vy?

22

13:05

feb

2021

Guatemala sa otvára turistom! Viac o krajine

Guatemala sa otvára turistom!

Guatemala sa otvára turistom! Guatemala sa pridáva ku krajinám, ktoré povolia vstup turistom bez nutnosti karantény alebo testu. Podmienka: musíte byť zaočkovaný oboma dávkami a to najneskôr 2 týždne pred príletom do krajiny. Čo ak cestujete nezaočkovaný? Aj tu Guatemala upravuje podmienky: vstup s negatívnym testom alebo preukázanie sa dokladom o prekonaní COVIDu za posledné 3 mesiace. Deti pod 10 rokov majú vstup bez nutnosti preukázať negatívny test. Skontrolujte si už len podmienky svojej leteckej spoločnosti, s ktorou letíte. Miestna doprava, hotely aj reštaurácie v Guatemale už fungujú. Pláže sú taktiež otvorené. Nutnosť nosiť rúško stále platí. Viac info tu.

16

22:01

feb

2021

Paul Rusesabagina - z hrdinu zločinec

Paul Rusesabagina - z hrdinu zločinec

Paul Rusesabagina - z hrdinu zločinec Ak začnete viac cestovať do Afriky, tak okrem filmov o levici Else, Leví kráľ, Gorily v hmle či Out of Africa s Meryl Streep a Robertom Redfordom si určite pozrite film „Hotel Rwanda“ o genocíde v srdci kontinentu. Hlavným hrdinom je hotelier, ktorý schováva predstaviteľov kmeňa Tutsi pred vyčíňaním a vraždami Hutuov. Film je drsný, ale ozaj dobrý, a ukazuje tie najtmavšie stránky čierneho kontinentu. Paul Rosesabagina je vo filme najväčším hrdinom, asi ako Schindler vo filme „Schindlerov zoznam“. S nasadením vlastného života v hoteli Mille Collines zachránil stovky a stovky ľudí – spolu až 1200. Následne odletel do USA, kde mu prezident USA George W Bush v roku 2005 udelil najvyššie civilné vyznamenanie. No dnes svet sleduje súdny proces s týmto už bývalým hrdinom. V Rwande hovoria, že film je vymyslený a úloha Rosesabagina je preceňovaná a on obchoduje s genocídou a zneužíva ju na svoje vlastné účely. V roku 2006 totižto Rosesabagina založil v USA opozičnú stranu The Party for Democracy in Rwanda. Paul Kagame to považuje za zradu a zahraničný komplot. Do Kigali pred súd sa Paul Rosesabagina dostal tak, že ho uniesli (z Dubaja). To je bežná prax Rwandskej vlády. To isté sa stalo aj Callixte Nsabimana, hovorcovi Forces for National Liberation (FLN), ktorý zmizol na Komorských ostrovoch, aby sa zrazu objavil v cele v Kigali. Je obžalovaný z teroristických útokov v okolí Nyungwe. O tomto procese sa dokonca píše aj v New Times, v Rwandských novinách, kde o Kizito Mihigo či o Paul Rosesabagina nenájdete ani čiarku - ako keby nikdy neexistovali. Rosesabagina v hoteli prezývali muzungu – beloch, lebo zvykol tvrdo pracovať a chcel doťahovať detaily. Na dnešnom procese, ktorý sa začína presne na popolcovú stredu, bude Rosesabagina (spolu ide o 21 obvinených) čeliť obvineniu z podnecovania terorizmu. My v BUBO pozorne sledujeme, čo sa deje vo väznici Mageragera v Kigali naďalej. V Rwande sme boli pred ostatnými turistami; keď som za hodinku s gorilami platil 1/5 dnešnej sumy. Rwandu dlhodobo sledujem, rozprávam sa s miestnymi, poznám, ako to vyzerá u susedov (Burundi, DRK), a tak veci trošku chápem a veľmi uznávam jasné činy a výsledky, ktoré Rwanda za krátky čas dosiahla. Európsky parlament vydal pred necelým týždňom k prípadu Paula Rosesabagina rezolúciu. Však Rwanda patrila Bruselu a mnohí veria tomu, že tú strašnú genocídu majú na svedomí vo svojej podstate Belgičania. Pochybujem, že si rezolúciu slabej Európy prezident Kagame všíma. Od EU sa odklonil najprv ku Commonwealthu a následne, ako väčšina Afriky, k Číne.

16

10:44

feb

2021

Korona v Peru Viac o krajine

Korona v Peru

Korona v Peru BUBO vám prináša aktuálne postrehy, tentokrát aj z Latinskej Ameriky. Peruánska vláda začiatkom januára oznámila dohodu so spoločnosťou Sinopharm o nákupe 38 miliónov dávok vakcíny. Krajina iba nedávno dostala prvé vakcíny pre zdravotníkov v prvej línii. Program očkovania proti covidu sa tam teda mohol konečne začať. A rovno aj s problémami! Vyplávalo na povrch, že ministerka zdravotníctva Pilar Mazzetti a ministerka zahraničných vecí Elizabeth Astete už boli tajne zaočkované. A to vraj zo "zvyšnej dávky". Bývalý prezident Martín Vizcarra potvrdzuje, že aj on sa so svojou manželkou v októbri minulého roka dostali k vakcíne, ale to má byť v rámci kampane OK. Peruánsky prezident Francisco Sagasti má informácie, že sa však stratilo až 2000 extra vakcín. Kde sú a kto ich dostal? Sagasti nariaďuje okamžité vyšetrenie toho, kto ešte z politických predstaviteľov krajiny bol v priebehu posledného pol roka tajne zaočkovaný. Peruánsky národ zúri. Pandémia si v Peru vyžiadala život vyše 300 doktorov a 120 sestričiek a ďalších 20 000 sa infikovalo. Situácia sa dáva do poriadku, no zatiaľ je otázne, či aj tu ponúknu postupne odstupujúcim politikom priestor v prvej línii. Každopádne, nech už sme všetci zaočkovaní! Peru je fantastická krajina. Na Machu Picchu sme priviedli tisíce nadšených klientov, v Cuzcu sme pre vás osobne objavili hotely, kde spávajú princezné, a vyzerajú ako inkské paláce. Keď sa pandémia skončí, určite na Peru stále myslite, ako na svoju ďalšiu destináciu. Machu Picchu je podľa mňa navždy najkrajší zo 7 divov sveta. Zdroj.

14

18:35

feb

2021

Svetlo na konci Covid tunela?

Svetlo na konci Covid tunela?

Svetlo na konci Covid tunela? Vychádzajúc z predpokladu, že medzi aktívnymi a vášnivými cestovateľmi je iba malé percento tých, čo vakcíny odmietajú, keďže väčšina z nás sa na cestách chce chrániť, a máme teda za sebou nejedno očkovanie, viem si predstaviť, že mnohí sa očkovania nevieme dočkať. Predstavuje pre nás nádej, že sa svet začne čoskoro vracať do starých koľají, a aj keď zrejme už nikdy nebude všetko ako predtým, že sa aspoň vrátime k cestovaniu a spoznávaniu našej ťažko skúšanej, ale stále nádhernej planéty. Reálne však vieme, že ak sa nič zásadné nestane, kategória, do ktorej väčšina z nás spadá, si ešte na vakcínu nejaký čas počká. V posledných dňoch sa však vo viacerých médiách zo sveta objavili informácie o vývoji nazálnych vakcín, o ktorých sa doslova píše, ako o prevratnom “game changeri” dnešnej situácie. V Británii bol dňa 12. 2. touto vakcínou zaočkovaný prvý dobrovoľník a na rade je ďalších 48 dobrovoľníkov, (zdroj: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/139089/first-patient-dosed-with-covi-vac-an-intranasal-covid-19-vaccine-candidate/); no na vavrínoch nespia ani v Indii a vo vývoji tohto druhu očkovania sú tiež veľmi ďaleko. (zdroj: https://www.sundayguardianlive.com/news/indian-nasal-vaccine-will-game-changer-covid) (zdroj: https://www.newindianexpress.com/nation/2021/feb/13/covid-19-nod-forbharat-biotechs-nasal-vaccine-trials-touted-as-a-game-changer-2263419.html) Celkovo sa na svete pracuje na vývoji štyroch vakcín tohto druhu, USA je takisto na dobrej ceste. U pokusných zvierat boli výsledky viac než priaznivé. Hlavnou výhodou tejto očkovacej metódy je jej neinvazívnosť, keďže do vášho tela nevchádza žiadna ihla a na jej aplikáciu teda nepotrebujete ani lekárskeho pracovníka. Pomocou nosového spreja, podobného tomu, čo sa používa na uvoľnenie dýchacích ciest, si očkovaciu látku aplikujete sami. Tu sa dostávame k ďalšej výhode a tou je aplikácia priamo na sliznicu dýchacích ciest. Jednak cez túto sliznicu látku vaše telo rýchlo absorbuje a začne vytvárať protilátky, ale hlavne sa tento proces deje presne v mieste, cez ktoré sa potenciálne vírus do vášho tela dostáva, a získavate teda najlepšiu možnú ochranu v najcitlivejšom mieste, ale zároveň sa zabraňuje množeniu vírusu a hlavne jeho šíreniu, čo u klasickej vakcíny nie je možné. Čo poviete, zatiaľ super, nie? Tak ešte bonus: doterajšie testy ukazujú, že na získanie imunity vám stačí jedna dávka tejto vakcíny a nieže potrebné preočkovávanie, ako pri injekčných vakcínach. Rovnako dobrá správa je aj jej použiteľnosť pre deti. Testy ukazujú veľmi vysokú efektivitu už pri použití 0,1ml očkovacej látky. Tiež to vyzerá tak, že tento druh vakcín by mal ľahšie získať potrebné certifikáty a jeho dostupnosť a distribúcia by mali byť o to rýchlejšie. Napriek tomu si však na tento druh očkovania budeme ešte musieť počkať. Ako uviedol doktor Faheem Younus z University of Maryland pre indickú NDTV, realistický odhad dostupnosti je medzi 6 až 12 mesiacov. V tomto videu nájdete pekne zhrnuté informácie a aj rozhovor so spomínaným profesorom: https://www.youtube.com/watch?v=9tN14vkh864 . Pri pohľade do kalendára verím, že sa nejedná o žiaden predčasný aprílový žart, a že z týchto správ máte rovnakú radosť ako ja. Želám pevné zdravie a skorý návrat k loveniu zážitkov. Ilustračné foto: europeanpharmaceuticalreview.com

14

18:03

feb

2021

Kizito Mihigo  - vražda zlatého chlapca

Kizito Mihigo - vražda zlatého chlapca

Kizito Mihigo  - vražda zlatého chlapca Rwanda ma prekvapila svojou bezpečnosťou, rozvinutosťou a čistotou. Okrem pozorovania horských goríl je však súčasťou prehliadky aj návšteva miest, kde sa udiali zverstvá počas genocídy v roku 1994. O genocíde som veľa čítal a po nej sledujem vývoj Rwandy a obdivujem výsledky, ktoré dosiahol prezident Paul Kagame a jeho odvážne rozhodnutia. O demokracii nášho typu sa tu nedá moc hovoriť (aj keď v roku 2017 získal Kagame vo voľbách 98% hlasov), ale ekonomické výsledky sú obdivuhodné a Rwanda, prezývaná Švajčiarsko Afriky pre svojich „milión“ kopcov, má v posledných rokoch aj veľmi úspešný ekonomický príbeh. V susednom Burundi, ktoré má podobný príbeh a podobné zloženie obyvateľstva, je chaos a chudoba. Rwanda je zázrakom a nastolený mier je obdivuhodný. Čas od času tieň na úspechy vlády vrhnú 1/ boje v Kivu v susednom Kongu, kde Kagame „vyviezol“ Rwandský konflikt a kde boje pokračujú, no a potom 2/ zbavovanie sa nepohodlných kritikov vlády svojským a drsným spôsobom. Posledným ostro sledovaným problémom je smrť najznámejšieho speváka gospelov Kizito Mihigoa. Ja na 90% počúvam africkú hudbu, no Kizitova hudba sa mi nepáčila a zrejme ani Kagamemu. V médiách sa objavila informácia, že pri policajnom vyšetrovaní v Kigali tento 38 ročný mladík zomrel. V Rwande sa o tom neviete s nikým porozprávať, medzinárodné spoločenstvo sa však pýta čo sa stalo? Takýto prešľap sa Rwande nestal po prvý raz. Mŕtvy je aj Patrik Karegeya, ktorého zabili v Johannesburgu v roku 2014. Mŕtvolu chlapa, ktorý sa rozhodol kritizovať Paula Kagameho našli v luxusnom hoteli v belošskej štvrti Sandton. Kizito Mihigo je taktiež Tutsi (ako Kagame), ktorému Hutuovia zabili otca a on ich nenávidel. Veľmi talentovaný chlapec študoval hudobné konzervatórium v Paríži a chcel sa pomstiť, vstúpiť do RPF – bojových jednotiek Tutsiov. No potom prišlo niečo, čo on spomínal ako osvietenie duchom svätým. Hlboko veriaci človek sa zrazu zmenil a rozhodol sa s vnútornou nenávisťou v sebe bojovať. Keď prezident Paul Kagame zrušil klasifikáciu z čias Belgičanov, ktorá rozdeľovala obyvateľov na Tutsiov a Hutuov, tak priletel späť do Rwandy a postavil sa na jeho stranu s cieľom nastoliť večný mier, etnické zmierenie, a priniesť do Rwandy lásku. Stal sa miláčikom Kagameho aj jeho ženy Jeannette; spieval na všetkých dôležitých vládnych akciách pri výročiach genocídy a moji kamaráti mi hovorili, že vraj chodí s prezidentovou dcérou. Miláčik Kizito vystupoval v televíznej show a každý ho poznal. V Rwande sa hovorí - a zrejme aj vy máte túto informáciu -, že v roku 1994 Hutovia pozabíjali Tutsiov. No nikto nikdy oficiálne nepovedal, že aj Tutsiovia zabíjali Hutuov a že to boli desaťtisíce, a zabíjanie pokračovalo aj po skončení genocídy. To je to „vyvezenie nepokojov“ do Demokratickej republiky Kongo, o ktorej hovorievam. Kizito v snahe zblížiť obidve strany však to, o čom sa vie ale nehovorí, povedal naplno a naspieval The Meaning of Death. A to nemal robiť. Kagame mu odkázal, že ak sa neospravedlní, je mŕtvy muž. V panike to ihneď urobil. No nepomohlo to a spútaný bol predvedený na policajný výsluch za „zradu“. Odsúdili ho na 10 rokov a zlatý chlapec vymenil dizajnérske obleky za ružovú väzenskú uniformu. V Rwande je všeličo iné, aj farba väzenských uniforiem. Väzenie malo Kizita „umravniť“, no tento pobyt ho iba zradikalizoval a utvrdil v tom, že mal pravdu, že vláda Kagameho nie je spravodlivá. Vo väznici začal chápať nenávisť Hutuov a típkovia, ktorí zabili jeho otca, ho začali volať „Holubica“. Stal sa z neho nositeľ mieru nielen pre Tutsiov, ale teraz aj pre Hutuov. Prepašovali mu telefón a vo väzení písal autobiografiu; bol šťastný, zdalo sa mu, že žije úprimný a spravodlivý život. V roku 2018 ho oslobodili – prezidentský verdikt – no zobrali mu pas a musel sa pravidelne hlásiť na polícii. Mal zakázané vystupovať, v rádiu sa nehrala ani jedna jeho skladba, skončil; a hovorieval, že jeho väzenie pokračovalo aj na slobode. 14. februára 2020, na Valentína, chcel prekročiť hranice do Burundi, krajiny, kde vládnu Hutuovia; krajiny, ktorá je v mnohom presným opakom úspešnej Rwandy. Známa tvár ho prezradila, chytili ho a opäť vzali do väzby, kde sa vraj v cele obesil na posteľnej plachte. Na Facebooku sa však objavila fotografia krvavého muža so zviazanými rukami za chrbtom, ktorý bol evidentne dobitý a mučený, a skutočne sa na Kizitoa podobal. Kizito Mihigo bol populárny ako aj medzi Tutsiami, tak medzi Hutuami. Bol to on, kto naplno ukázal pokrytectvo postgenocídneho príbehu, ktorý RPF (Rwandan Patriotic Front) servíruje navonok. Všetci zainteresovaní príbeh vedia, ale nikto ho nesmie vysloviť. Keď to Kizito Mihigo urobil, Paul Kagame sa rozhodol exemplárne ho potrestať. Ale veď exemplárne potrestanie je známe aj nám na kultivovanom Západe. Sociálne média zrušili účty Donaldovi Trumpovi, keď bol ešte stále vo funkcii amerického prezidenta, a týmto ukázali, že nikto nebude uchránený. Ok, nezabili ho... No v USA neprebehla nedávno občianska vojna so státisícami mŕtvych. Potrestanie a zabitie budúceho zaťa nie je najkrajším činom. Toto treba odsúdiť, a najprv o tom treba vedieť. No Kagameho vláda zachránila stotisíce, možno milióny životov. V Afrike zatiaľ niet miesta pre demokraciu nášho tipu. Umiernenosť znamená chaos a smrť mnohých. Keď sa pozrieme na zverstvá v okolí mesta Goma, ktoré je hneď za hranicami, tak viete o čom hovorím. Je jediná cesta akou vládnuť? Je správne, ako naše média „demokraticky“ nadávajú na nášho premiéra? Toto je tá správna cesta? Hovoriť „pravdu“ za každú cenu? Paul Kagame má v hlave veľkú budúcnosť svojej Rwandy, a tej cesty sa nemieni vzdať. V roku 1994 bola krajina na kolenách a dnes ju všetci obdivujú. No zabiť niekoho kvôli jednej pesničke? Skutočný svet je drsné miesto a v Afrike o to viac. Tak to áno. Je zaujímavé, ako sa z veľkých lídrov postupne stanú neprijateľní diktátori. Z odvahy sa stane paranoja a začne proces napredovania brzdiť. Kagame bral Kizito Mihiga ako svojho syna, otvoril sa mu, dal mu všetko a mal pocit, že ho zradil jeho najbližší. Bývalý drsný vojak rieši veci po vojensky – žiaden súcit. Na to ešte v oblasti, kde všade okolo zúri chaos, nie je miesto. Je fajn cestovať, potom vidíte svet širšie, a mňa fascinuje inakosť, s akou sa k veciam pristupuje. Ak budete nabudúce v Rwande, skúste sa aj Vy popýtať, čo sa vlastne stalo, ako reagovala dcéra prezidenta na smrť Kizitoa, a či to prezident predsa len neľutuje – väčšinou nie otvorene, ale darom pre jeho rodinu a podobne. V súvislosti s Rwandou sa bojím jednej veci - ak odsúdime a odvrhneme Paula Kagameho, tak sa stane niečo podobné ako s Aun Schan Su Ťij. Do Rwandy sa to obrovské násilie vie poľahky vrátiť. Podobne ako sa do Mjanmarska vrátila vláda vojenskej chunty. O pár dní (17. februára) budem sledovať proces s ďalším „zradcom“, bývalým riaditeľom hotela Mille Collines, známym z filmu Hotel Rwanda - Paulom Rosesabaginom. Nepovažujem ho za slušného chlapíka, no aj tak by mal byť proces s ním čestný.

14

07:05

feb

2021

Legendárny Camilo Viac o krajine

Legendárny Camilo

Legendárny Camilo Posledné dni patrili na Kube jednému z revolucionárov, ktorí bojovali po boku Fidela Castra v známej kubánskej revolúcii v 50 rokoch 20.storočia. V novinách sa objavovali články, v kubánskej televízii zasa filmy s revolučnou tematikou. Práve v sobotu 6.2. legendárny Camilo Cienfuegos by oslávil 89 narodeniny. Známy Camilo, miláčik kubánskeho národa, so svojím typickým klobúkom a bradou, bol často označovaný ako “la cara del pueblo” - tvár kubánskeho národa. Sám prezident Kuby Miguel Díaz-Canel Bermúdez sa vyjadril na svojom Twitteri, že sa jedná o stelesnené kubánske vlastnosti, ako jeho vášeň pre národ, zmysel pre sociálnu spravodlivosť a zmysel pre priateľstvo. Škoda, že si to nemysleli v roku 1959 aj Fidel Castro a hlavne jeho brat Raúl, kde druhý menovaný mal s Camilom aj osobné spory a začali ho brať ako hrozbu. Jeho popularita ďalej rástla a tragickú bodku za týmto rastom urobila dodnes nevyjasnená letecká nehoda v oblasti Floridského prielivu. Foto:Camilo Cienfuegos

11

20:14

feb

2021

Planet Hollywood - nový all inclusive rezort v Cancune Viac o krajine

Planet Hollywood - nový all inclusive rezort v Cancune

Planet Hollywood - nový all inclusive rezort v Cancune Cancún je snáď najznámejšie mexické mesto. Nachádza sa v štáte Quintana Roo v juhovýchodnom cípe pri Karibskom mori. Dovolenkový raj, kde aj v roku 2021 stále rastú a otvárajú sa nové a nové plážové rezorty. Jedným z nich je aj Planet Hollywood Beach Resort. Ten oficiálne otvoril svoje brány od 29. januára, 2021 v oblasti Costa Mujeres severne od Cancunu priamo na udržiavanej pláži. Hostia si tu užívajú pohodu v 13 luxusných reštauráciách, 11 baroch a kaviarňach, 4 bazénoch a zábavnom parku. Pochutnáte si tu na jedlách mexickej, japonskej, talianskej či indickej kuchyne a nechýba ani brazílska churrascaria či steak house, športový bar. Jedna časť rezortu je určená iba dospelým (332 suit) od 18 rokov. Romanticky dekorované izby, ručne vyrezávané postele, rain shower a moderná technológia. Dospelým je zároveň venovaná aj časť pláže, ako privátna; k dispozícii majú aj bazén a, samozrejme, bary. Nájdete tu aj kino (jedno je aj pod holým nebom), strešné terasy, dá sa tu zahrať minigolf, sú tu kurty, možnosti mnohých vodných športov, samozrejmosťou je fitness, joga, SPA a je tu aj detský klub s celkom slušným vodným parkom. Nablýskaný novučičký rezort je dekorovaný do filmovej tematiky, všetko však napodiv príjemne ladí. Orientujú sa predovšetkým na americkú klientelu a výhodou toho je, že v balíku služieb je antigénový test zdarma (túto službu však poskytujú postupne aj iné rezorty), ktorý potrebujú pre návrat do USA. Pedantné hygienické opatrenia. Moderné, čisté, komfortné. Dovolenka pre hviezdy!

11

14:44

feb

2021

Redonda

Redonda

Redonda Redonda patrí štátu Antigua – Barbuda a ide o karibskú cestovateľskú špecialitu. Redonda je bližšie k ostrovu Montserrat než k Antigue a videl som ju aj keď som sa plavil okolo ostrova Nevis v štáte Svätý Krištof a Nevis. Túto pustú skalu bez pitnej vody objavil v roku 1493 Krištof Kolumbus na svojej druhej výprave a zdala sa mu kruhová – Redonda. Ostrov patrí k štátu Antigua- Barbuda iba od roku 1967. Nemá prístav, nedá sa tu teda vylodiť, a tak sa dnes lieta iba vrtuľníkom. Kedysi tu Briti dolovali guáno – podobne ako na Nauru (v Pacifiku) . Teraz Redondu navštevujú vášniví ornitológovia a vášniví cestovatelia – akými je aj komunita okolo BUBO. Je to však väčšia exotika, ako iba kus kameňa - vyhasnutej sopky, kde sa tmolí tucet zabudnutých kôz. Na Redondu si robí nárok asi 9 monarchov. Ide o recesiu, ale keďže sú monarchami kreatívni spisovatelia, s Redondou sú spojené viaceré absurdné príbehy. Jedným z monarchov – vojvodom z Redondy - bol aj zosnulý taliansky spisovateľ Umberto Eco. Keď Veľká Británia zakázala fajčenie vo vnútorných priestoroch, tak majiteľ Wellington Arm Pubu v Southamptone svoju krčmu vyhlásil za ambasádu Redondského kráľovstva s tým, že na veľvyslanectvách platia iné zákony a fajčiť sa teda môže. No nefungovalo to, samozrejme. Výlety na Redondu však fungujú. Odskočte si z najlepších pláži Antigui a zažite unikátnu karibskú cestovateľskú špecialitu.

10

10:20

feb

2021

Žirafa trpaslík z Namíbie Viac o krajine

Žirafa trpaslík z Namíbie

Žirafa trpaslík z Namíbie Žirafy sú známe ako najvyššie živočíchy chodiace po našej Zemi. Najvyšší zaznamenaný jedinec prišiel do ZOO v Chester v Anglicku z Kene v roku 1959. George meral 5,88 metra. Aj napriek tomu, ako sú žirafy medzi ľuďmi známe, vieme o nich v skutočnosti málo. Zoológovia sa ani nevedia dohodnúť na systematickom zadelení. Niektorí hovoria o 5 - 7 poddruhoch, iní o 4 samostatných druhoch. Patria do skupiny prežúvavých turovitých zvierat a ich najbližšími príbuznými sú okapi z pralesov strednej Afriky a vidlorohy zo severnej Ameriky. V Európe a v Ázii žili ich príbuzní v neskorom Miocéne (11-5 miliónov rokov). Afrika je ich posledným domovom a pôvodne tu žilo pravdepodobne viac ako 15 druhov, ktoré postupne vyhynuli s meniacim sa prostredím. Pôvodné druhy nemali tak dlhé krky, stavbou tela pripomínali okapi. Žirafy s dlhým krkom sa vyvinuli v neskoršej dobe. Pravdepodobnou príčinou boli súboje samcov, ktoré bojujú tým, že sa zaháňajú hlavou a rožkami sa udierajú do boku tela. Dokážu si tak spôsobiť aj vážnejšie zranenia. Dĺžka krku u moderných žiráf by mala byť teraz na tento účel „ideálna“. V celej Afrike podľa pravidelných sčítaní žije približne 111 tisíc žiráf a toto číslo pomaly klesá. Pri posledných sčítaniach organizáciou na ochranu žiráf (Giraffe Conservation Foundation - GCF) boli zaznamenané dva jedince s jedinečnou mutáciou – kostnou displáziou. Vďaka tomu majú kratšie nohy a tak majú trpasličí vzhľad. Naposledy bola koncom januára 2021 zaznamenaná pri fotení v súkromnej rezervácii v centrálnej Namíbii a dostala meno „Nigel“. Majiteľ farmy si doteraz myslel, že je to mladý, nie plne vyrastený jedinec. Až pri sčítaní si uvedomili, že v jeho veku 6 rokov by mal byť plného vzrastu. Druhý známy prípad pochádza z Ugandy z národného parku Murchison Falls a dostal meno Gimli, podľa postavy z knihy J.R.R.Tolkiena. V Ugande je táto genetická mutácia pravdepodobne výsledkom zmenšenia populácie od 80-tych rokov, kedy boli v krajine politické problémy a miestni obyvatelia boli nútení loviť divú zver na mäso. Obe žirafy si GCF zobralo pod drobnohľad a budú sledovať, aké má táto porucha vplyvy na ich správanie. Na obrázku tri jedince: A-žirafa s normálnou stavbou tela, B-Gimly z Ugandy, C-Nigel z Namíbie. Zdroj: Giraffe Conservation Foundation

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste