Fórum

10189 príspevkov

15

12:18

júl

2019

Partizánsky jedálniček Viac o krajine

Partizánsky jedálniček

Byť partizánom alebo partizánkou vo Vietname nebolo jednoduché. Neustále ohrozovanie zo strany nepriateľa síce dokázal zmierniť pobyt v podzemných “mestečkách”, resp. tuneloch, ale naskytla sa aj praktická otázka: čo budeme jesť? Koniec koncov, aj partizáni mali žalúdky, ktoré bolo potrebné nasýtiť a dodať energiu na ďalšie boje. V hustých lesoch by bolo pestovanie ryže príliš nápadné a preto bolo potrebné nájsť dostupný a dostatočne výživný zdroj obživy. Touto “vyvolenou” potravinou sa stala tapioka (známa aj ako maniok), nenápadná rastlina, ktorej plody vizuálne aj chuťovo pripomínajú zemiaky. Nevyžaduje si toľko starostlivosti ako ryža a jej nadzemná časť je pre netrénované oko ľahko splynutelná s okolitou džungľou. Jedlá časť sa podobne ako u zemiakov nachádza pod zemou a tradične sa pred varením ošúpe a nechá niekoľko hodín vo vode, ktorá z nej “vytiahne” prípadné škodlivé látky. A kedže potrebujeme dobrý obed niečim zapiť a čaj je priveľký luxus, partizáni pili chuťovo špecifickú alternatívu: nápoj z pandanu. Táto nenápadná rastlinka vyzerá ako obyčajná tráva, ale počas odboja bola vítaným osviežením. Uvarený maniok a pandanový čaj máme možnosť ochutnať v Cu Chi tuneloch neďaleko Saigonu, tak teda dobrú chuť a nazdavie!

Partizánsky jedálniček

Michaela Šimonová

13

14:32

júl

2019

Je favela sialenstvo? Viac o krajine

Je favela sialenstvo?

Desiaty raz vidime Jezisa a stale niekto automaticky vyslovi : To je nadhera! Dali sme si caipirnhu na Cukrovej homoly, nasli slovensku kachlicku na Selaronovych schodoch, kochali sa v portugalskej kralovskej kniznici vyhlasenej za jednu z najkrajsich na svete, presli sa az k uchvatnemu Muzeu zajtrajska od Calatravu v pristave a k najvacsej muralii na svete od Kobru... Neuveritelne krasne Rio a klienti daju ako top zazitok navstevu favely? Ako je to mozne? V Brazilii su favely alebo slumy sucastou ich reality, nemozno sa tvarit, ze neexistuju. Jednoducho ich rozoznat uz z dialky: farebne domceky zbuchane dokopy povodne z dreva, neskor z tehal, casto s plechovou alebo nedokoncenou strechou- rastu do vysky. Bezne sa nachadzaju v bezprostrednej blizkosti exkluzivnych stvrti a maju rovnako uchvatne alebo snad aj krajsie vyhliadky.  V Riu su totiz  typicky stavane na kopcoch, kde hrozia zosuvy pody a erozie, takze nikto iny by tam nechcel byvat. Vo vacsine Latinskej Ameriky vas po 5 rokoch nemozu urady vyhodit z invadovaneho uzemia a stavate sa jeho vlastnikom. Rocinha ma rozlohu 140 hektarov a pocet obyvatel 100,000. Mesto v meste, kde najdete skoly, nemocnice, banky, telocvicne, depilacne centra, solarka aj pravnikov. V Brazilii je bezne, ze zamestnanci zaluju zamestnavatelov, vacsina obyvatelov favely pracuje na stavbach, v sluzbach- pokladnici, chyzne, pomocni kuchari, atd. Nie, favela nie je plna nezamestnanych. Miestni maju pitnu vodu a elektrinu, ucty si platia, pretoze je na nich miesto trvaleho bydliska a to potrebuju preukazat v banke ked ziadaju o uver alebo sa uchadzaju o pracu. Inak by domaci nevedeli, aku maju vlastne adresu, favely nemaju ulice, iba strme uzucke chodniky, pripadne schody, na ktorych si musia domov nosit napr. aj novu pracku. K niektorym pribytkom sa dostanu aspon motorky, ktore tu nahradzaju taxiky. Prehliadka nie je o sokujucej chudobe ale prave o burani predsudkov, carioca z favely sa necitia byt ukrateni, je to ich domov, aj domy sa samozrejme lisia, niekto ma lepsi, iny si zaraba prenajmom strechy novym susedom, deti su ciste, zeny pouzivaju specialne pracie prasky, ktore su ucinne aj v studenej vode... Samozrejme, je tu pritomny drogovy biznis a nejaka ta kriminalita, ale nikto na nas neciha a vzdy sme v sprievode nasho kontaktu priamo z Rocihne. Zo stoviek faviel Ria nie su vsetky rovnako bezpecne a urcite do ziadnej nechodte na vlastnu past. Vacsina obyvatelov su vsak obycajni mili ludia, ktori sa skor cuduju, co tam hladame.

Je favela sialenstvo?

Dáša Kotlárová

13

13:21

júl

2019

Chile Peru Bolívia - smer Machu Picchu Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - smer Machu Picchu

Kufre nechávame v hoteli a berieme si batohy. Prichádza deň, na ktorý sme sa všetci tešili. Na jednu noc opúšťame Cusco a vyrážame smer Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžikov nášho putovania. Cez údolie rieky Urubamba sa presunieme do mesta Ollantaytambo. Naša skupina chce vidieť čo najviac a preto prechádzame posvätným údolím rieky Urubamba. V Ollantaytambe začína naša bájna cesta vláčikom do mestečka Machu Picchu Pueblo. Táto cesta je vždy zážitok. Vlak je jediná možnosť, ako sa na k Machu Picchu prepraviť. Na mieste lístky nekúpite, ale my už ich máme niekoľko dní vopred zabezpečené. 100% kvalitný servis BUBO. Prichádzame do malebného mestečka, ktoré nám bude pripomínať lyžiarske stredisko. Vysoké štíty sú všade okolo nás. Oproti Cuscu sme zišli o vyše tisíc výškových metrov a tak sa dýcha dobre. Plavky sme si pribalili a preto nevynecháme termálne pramene. Práve preto sa mestu hovorí aj Aguas Calientes. Kúpanie v termáloch nám veľmi dobre padne po celom dni. Očakávania narastajú a naša cesta graduje. Jeden pohárik pred spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, na druhý deň zabezpečila pekné počasie. Tam kdesi, nad nami, je Machu Picchu a od vzrušenia sa ani nedá zaspať. Nezabudnite si premazať fotky, a dobiť baterky, zajtra to bude veľkolepé!

Chile Peru Bolívia - smer Machu Picchu

Ľubor Kučera

13

11:48

júl

2019

Najslávnejší kostol Reykjavíku Viac o krajine

Najslávnejší kostol Reykjavíku

Z najznámejšej ulice Laugavegur odbáčame smerom hore k dominante Reykjavíku, ktorou je jednoznačne najznámejší kostol mesta, Hallgrímskirkja. Obrovský betónový kolos zložený z akoby čadičových skál bielej farby dosahuje výšku 75 metrov. Aj vďaka tomu je z veže kostola ten najkrajší výhľad na mesto. Hore sa dostanete výťahom po zaplatení poplatku 1000 ISK, pričom lístok vám ale nikto nebude kontrolovať. Ste predsa v Škandinávii a zároveň v kostole, a prečo by ste porušovali pravidlá? Našincovi sa ale môže zdať miestna dôvera, že si každý návštevník vyhliadky lístok naozaj zakúpi, ako čistá naivita. No nie je chyba predsa len v našom uvažovaní? Hallgrímov kostol je luteránsky, a staval sa od 40. rokov 20. storočia až do roku 1986. Interiér je v celku strohý až na impozantné varhany s viac než 5000 píšťalami, ktoré merajú aj 15 metrov. Zaujímavé je aj riešenie operadiel na laviciach, ktoré sa dajú jednoducho preklopiť a vy si chrbtom otočení k oltáru viete vychutnávať koncert. Pred kostolom je socha Leifura Eiríkssona, ktorému sa v roku 1000 podarilo doplávať do Ameriky. Sochu venovali Islandu v roku 1930 Spojené štáty pri príležitosti tisíceho výročia založenia parlamentu Althing.  

Najslávnejší kostol Reykjavíku

Robert Taraba

13

07:57

júl

2019

Bossa nova a Bolsonaro Viac o krajine

Bossa nova a Bolsonaro

João Gilberto Prado Pereira de Oliveira, otec hudobného žánru bossa nova, s ktorým je svet krajší, pred pár dňami zomrel vo veku 88 rokov. Bossa nova je mixom samby a latin jazzu a automaticky sa pri nej ocitnete na pláži v Riu, aj keď sedíte v korporačnej kancelárii. Práve Garota de Ipanema (Dievča z Ipanemy) je po Yesterday od Beatles druhou najčastejšie nahrávanou piesňou, zložil ju Carlos Jobim a preslávila ju verzia, ktorú spieva Gilbertova žena. Samotný Gilberto zložil, napísal a naspieval množstvo skladieb, na začiatku však bol ohováraný za príliš tichý spev. Ten sa napokon stal charakteristickým pre daný žáner. BBC sa pýta, prečo mu prezident Bolsonaro nevzdal hold. Bolsonaro je latinským Trumpom, nesympatickým a kritizovaným, klčujúcim amazonský prales, na druhej strane však nadväzuje medzinárodné obchodné styky s USA, Európou a Čínou, na rozdiel od predchádzajúcich skorumpovaných vlád, zameraných na nie príliš prosperujúce krajiny ako Venezuela alebo Kuba. Okrem svetoznámych pláží ako Copacabana či Ipanema, dych berúcich pohľadnicových vyhliadok či tropického lesa priamo v meste, netreba v Riu vynechať ani nezabudnuteľné noci plné samby. Naším obľúbeným podnikom je Rio Scenarium.  

Bossa nova a Bolsonaro

Dáša Kotlárová

13

04:26

júl

2019

Jazdiť rikšou v Nha Trangu? Áno! Viac o krajine

Jazdiť rikšou v Nha Trangu? Áno!

V oddychovej časti Vietnamských zájazdov prelietame načerpať extra sily pre ďalšie poznávačky do prímorského mesta Nha Trang. Pre niektorých leháro na pláži s nohami na stole a slnkom nad hlavami, pre ďalších lovenie nových skvelých zážitkov. BUBO má pripravený extra program a dáva na výber. Chcete sa plaviť po mori? Kúpať sa v bahenných kúpeľoch? Alebo v miestnej doprave preskúmať taje Nha Trangu na rikšiach? Áno! Zaznela odpoveď našich klientov na poslednú možnosť. Spoločne sme nastúpili pred hotelom do jedno-miestnych rikší, a hor sa spoznávať mesto. Prvá zastávka pri katedrále Krista Kráľa, kde sa ázijská výzdoba prelína s našou európskou, druhá zastávka pri pagode Long Son s 24 metrov vysokou sochou Budhu a výhľadom na celé mesto, tretia zastávka pri chamských chrámoch Po Nagar a kokosovými orechmi na osvieženie. Posledná, extra zastávka na najväčšom trhu v Nha Trangu, kde si každý milovník luxusného exotického ovocia a drobných morských príšeriek príde na svoje. Jazda v rikši je zážitok sám o sebe! Stať sa účastníkom miestnej dopravy po rýchlocestách, či najužších uličkách lokálnych Vietnamcov, s vetrom vo vlasoch a výhľadmi na hory a more.. To všetko pri neustále trúbiacich autobusoch, motocykloch, autách a, samozrejme, pri všetkej bezpečnosti! Celá jazda trvá takmer 3 hodiny, v prepočte stojí približne 15 EUR na osobu, a všetci do jedného odchádzame na hotel vysmiati a nadšení. Je čas oddýchnuť si. Alebo sa predsa ešte skúsime plaviť po mori a obahniť v miestnych kvalitných kúpeľoch?  

Jazdiť rikšou v Nha Trangu? Áno!

Diana Vozárová

11

11:38

júl

2019

Chile Peru Bolívia - odlet do Cusca Viac o krajine

Chile Peru Bolívia - odlet do Cusca

Po rannom vstávaní sa presúvame na letisko. Tentoraz letíme na severovýchod Peru, do mesta Cusco. Mesto, ktoré vyrástlo na inkských základoch, rozložené po okolitých údoliach, a z ktorého si Španieli urobili základňu pre ďalšie objavy. Sme ubytovaní v absolútnom centre, v hoteli koloniálneho štýlu, doslova niekoľko metrov od hlavného námestia, Plaza Mayor (možnosť objednať si prémiový boutique hotel JW Marriot El convento umiestnený v historickej budove kláštora zo 16.storočia, ktorý získal ocenenie World Travel Awards 2018 v kategórii najlepší hotel kultúrneho dedičstva). Cusco, v preklade pupok sveta, bývalé centrum impéria Inkov, najväčšej indiánskej ríše, ktorá sa zrodila na americkom kontinente. Práve tu v meste a okolí sa nachádzajú najkrajšie pozostatky stavieb, ktoré nám Inkovia zanechali. Ideme si pozrieť štyri najznámejšie z nich, ktoré sa nazývajú Cuatro ruinas (štyri ruiny). Začíname iba dvesto výškových metrov nad mestom, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátna stavba, o ktorej Španieli vyhlásili, že to musí byť dielo diabla. Strávime tu takmer hodinu a pol, nevieme sa vynadívať. Ale je čas pohnúť sa ďalej. Nasleduje posvätné Q´enko, vápencová skala, ktorú Inkovia zakomponovali do svojho chrámu, pričom využili aj jaskyne a tunely pod skalou. Máme chuť na niečo malé, a tak si dávame Choclo con queso (čítaj čoklo kon keso), veľkozrnnú andskú kukuricu, ktorá sa zvykne jesť s ovčím alebo iným syrom. Pokračujeme k spirituálnym kúpeľom Tambo Machay, kde Inka prichádzal s celým svojim sprievodom, keď sa potreboval poradiť s bohmi o problémoch súvisiacich s ríšou. Neďaleko sa ešte zastavíme pri pevnosti Puca Pucara, červenej pevnosti, ktorá strážila okolie, ako aj cestu do Cusca. Poobede pokračujeme prehliadkou historického centra Cusca, kde môžeme na každom rohu obdivovať nepochybne majstrovskú stavebnú zručnosť starých Inkov. Námestie Plaza Mayor patrí určite k najkrajším námestiam v Novom svete. Katedrála s barokovou koloniálnou fasádou, Iglesia Compañia de Jesus (kostol Spoločnosti Ježišovej), a na kopcoch okolo nás stovky domov, ktorých svetlá po zotmení pripomínajú oblohu. Ale lovenie zážitkov nekončí! Práve dnes je futbalové finále Copa Americana, a Peru hrá proti Brazílii. Tisícky ľudí sú na námestí a fandia svojmu tímu. Ostatní pri televíznych obrazovkách. My nemôžeme ostať stranou. Pripomína mi to, keď som bol pred takmer dvomi rokmi na tomto istom mieste, Peru porazilo Nový Zéland a postúpilo po 44 rokoch na Majstrovstvá Sveta. Cusco nás všetkých dostalo.

Chile Peru Bolívia - odlet do Cusca

Ľubor Kučera

10

08:06

júl

2019

Žiadne motorky Viac o krajine

Žiadne motorky

Magistrát hlavného mesta Etiópie, Addis Ababa začalo včera, 9.júla 2019, kontrolovať a dodržiavať zákon z minulého mesiaca, ktorý zakazuje používanie motoriek v hlavnom meste. Dôvodom je vysoká drobná kriminalita. Motorky používali zlodeji, aby rýchlejšie utiekli z miesta činu. Tento systém poznáme z Talianska, kde bol takýto spôsob okrádania vychýrený. Magistrát verí, že toto opatrenie pomôže k zníženiu tohto druhu kriminality. Motorky však nezmiznú z ulíc úplne. Tí, ktorí používajú motorky na poctivú prácu, môžu po meste ďalej jazdiť. Týka sa to hlavne zásielkových služieb a rozvozu jedla na objednávku. Väčšina ľudí si motorky v Addis Ababa kupovalo kvôli rýchlejšiemu pohybu po upchatých uliciach a na vozenie nákupov a nákladov. Budú sa tak asi musieť vrátiť k pôvodnému dopravnému prostriedku, oslíkovi. Ak sa s nami vyberiete na jeden z fascinujúcich zájazdov do Etiópie, Addis zažijete pravdepodobne bez motoriek.

Žiadne motorky

Martin Karniš z BUBO

09

14:45

júl

2019

Pátranie po Nessie

Pátranie po Nessie

Legendárna príšera, o ktorej sú prvé záznamy už zo 6 stor. A údajných svedkov s prestávkami pribúda dodnes. Je vôbec reálna? Odpovede sme sa pokúsili nájsť v múzeu Lochnesskej príšery. Začiatok expozície spomína vznik jazera a prvé výpovede svedkov. Ďalšia časť trošku krotí prívržencov teórie o obrovskej príšere a skúša návštevníka drobnými testami pozornosti, napr., či je na videu kmeň stromu alebo Nessie. Osobne sa mi ale najviac páčila časť, ako koordinovane pátrala kompletná "Lochnesská flotila" v celom jazere po akejkoľvek známke tohto pravekého tvora. Žiaľ, a možno aj chvalabohu, neúspešne. Každopádne, jazero ma príbeh a stojí za to sa sem prísť pozrieť. Veď čo už je len tradičnejšie v Škótsku, než sa plaviť v sychravom počasí po jazere Lochness, pátrať po legendárnej príšere s pohárikom kvalitnej škótskej whisky a míňať hradby zrúcaniny hradu Urquhart? Neváhajte a poďte s nami do Škótska :)

M

Martin Lipinský z BUBO

09

14:34

júl

2019

Prečo Bajkalu hrozí ekologická katastrofa? Viac o krajine

Prečo Bajkalu hrozí ekologická katastrofa?

Najstaršie a najhlbšie jazero na svete, ktoré vzniklo na miesto tektonického zlomu, ktorý bol postupne v priebehu vekov zaliaty vodou z okolitých hôr. Najväčšia zásobáreň pitnej vody na svete cca 20%. Množstvo unikátnych endemitov (živočíchy, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete): od rôznych mikroorganizmov, cez krevetky až po biele tulene. A práve tu sa schyľuje s rozvojom turistiky ku eko katastrofe. Všetky rezorty, všetky dedinky majú kanalizáciu vyvedenú do jazera. Rastúce množstvo odpadu si všimli aj v Kremli. Samotný Putin zavelil, že každá väčšia dedina v okolí Bajkalu bude mať čističku odpadových vôd. Niekoľko z nich sa už aj stihlo postaviť, ale majú jeden zásadný nedostatok. Baktérie, ktoré mali pomáhať rozkladať a spracovávať nečistoty sú neaktívne pri teplote vody 12°C. Letná teplota Bajkalu je sviežich 16-17°C. Chválim snahu o čističky, ale toto sa nepodarilo :)  

M

Martin Lipinský z BUBO

09

14:31

júl

2019

Poď na Pohodu v Jurte Viac o krajine

Poď na Pohodu v Jurte

Chceš byť na letných festivaloch naozaj unikátny? Tak zváž Tradičný mongolský príbytok - Jurtu. Čo to je? Drevená konštrukcia pokrytá dnes už prevažne syntetickým materiálom (tradične kožušinou). Vonkajším tvarom pripomína okrúhly bochník chleba. Má vynikajúce vlastnosti: v lete v nej nie je horúco a v zime zase, naopak, nie je zima. Uprostred strechy je vždy umiestnený otvor. Slúži ako zdroj svetla a využitie nájde aj pri umiestnení komínu k piecke na varenie. Vďaka svetovým e-shopom sa dá objednať aj do našich končín za celkom príjemnú sumu 500€, aj s poštovným. Zabalená jurta dosahuje rozmery väčšieho fúrika, takže je veľmi skladná. Ak nie si fanúšik festivalov, zváž exotický altánok na záhradku ;)

M

Martin Lipinský z BUBO

09

14:28

júl

2019

Ako sa šírili informácie v Mongolskej ríši v 13. Stor. Viac o krajine

Ako sa šírili informácie v Mongolskej ríši v 13. Stor.

Obrovská ríša má v 13. storočí obrovský problém. Ako šíriť informácie naprieč krajinou, ktorá sa rozprestiera od Moravy až po Peking, keď nemáte internet ani mobily? Džingischán sa považuje za architekta predchodcu dnešnej pošty. Boli vybudované stanovištia vzdialené od seba 2 hodiny jazdy na koni. Tu bol vždy pripravený čerstvý jazdec a oddýchnutý kôň Ďalším inteligentným nástrojom na šírenie informácií boli zlaté/strieborné mince s vyrazenými udalosťami. Vďaka obchodným karavánam, na tzv. Hodvábnej ceste, sa tieto informácie tiež šírili rýchlo na vtedajšie pomery. Mongoli považovali rozvoj obchodu za prioritu. Pričinili sa o vyššiu bezpečnosť na obchodných trasách a banditov exemplárne trestali.  

M

Martin Lipinský z BUBO

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva