Ojmjakon

Ojmjakon Pól chladu

Je večer a my konečne prichádzame do cieľa nášho dnešného presunu. Dedina Ojmjakon sa nachádza uprostred tajgy v údolí na rieke Indigirka približne 5300 kilometrov od Moskvy. Dedina leží uprostred lesa, ktorý je väčší než Nemecko, Francúzsko a Anglicko dokopy. Ľudia z tejto dediny sú dávni predkovia nomádskych pastierov a hovoria vlastným starovekým jazykom, ktorý sa nazýva Sakha. Prečo sme tu? Jedná sa o najchladnejšie trvalo obývané miesto na našej Zemi, pričom priemerná zimná teplota v tejto dedine je zhodná s priemernou teplotou na povrchu Marsu. V roku 1640 sem prišli prví ruskí kozáci a ďalšie expedície. Našli tu len nomádskych pastierov a lovcov, pričom neskôr so sovietmi prišiel aj kolektivizačný proces. Založenie fariem a škôl, pričom každé dieťa staršie ako 6 rokov muselo chodiť do školy. Všetci sa združovali okolo škôl a fariem a výsledkom bol vznik dediny Ojmjakon, ako aj iných drobných dedín v okolí. Dedinka je postavená na permafroste, a preto tu nenájdete vodovodné potrubie, ani kanalizáciu. Voda pochádza z rieky Indigirka a každý dom má svoju drevenú latrínu. Centrálna kotolňa vykuruje iba niekoľko budov vrátane miestneho úradu, kultúrneho centra, školy a nemocnice. Ostatné domy sú závislé od vlastného vykurovania: najčastejšie drevom. Psy tu majú špeciálne prístrešky a kravy vyhrievané kravíny, iba odolné jakutské kone trávia čas vonku aj pri teplotách okolo -60 °C. Keď je -52 °C prvý stupeň základnej školy má voľno. Akonáhle klesne teplota pod -55 °C, škola je zatvorená pre všetkých žiakov. Zaujímavosťou je aj pochovávanie v týchto krutých mrazoch. Hrob sa tu dá totiž vykopať iba postupným zakladaním ohňa a odkopávaním pôdy na jednom mieste. Kruté podmienky naučili miestnych ľudí prežiť v týchto neľudských podmienkach. BUBO tu tento rok nameralo -55 °C. No cestou z Ojmjakonu sme sa dostali na hranicu neuveriteľných -60 °C. Človek si až nevie predstaviť, čo museli prežívať obyvatelia Ojmjakonu 26. Januára 1926, keď tu bolo údajne až -71,2 °C. Z čoho pochádza označenie Ojmjakonu, ako pólu chladu.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Rusko


náročnosť

6 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
Pred 98 rokmi Amundsen ako prvý preletel severný pól Prémiový blog

Prémiový blog Pred 98 rokmi Amundsen ako prvý preletel severný pól

Písal sa 12. máj 1926, kedy došlo k veľkej leteckej udalosti. Roaldovi Amundsenovi a jeho posádke sa podarilo preletieť zo Špicbergov na Aljašku a…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: