Cesta Ruským Altajom

Cesta Ruským Altajom Južný Sibír

Po zdĺhavom procese prechodu hraníc z Mongolska do Ruska začala posledná časť našej expedície. Ruský Altaj sme si prešli naozaj celý. Z Tašanty až do Barnaul sme väčšinou využili cestu M52 alebo, ak chcete, v Rusku preslávený Čujsky trakt. Tiahne sa popri rieke Čuj až do sútoku s riekou Katuň, tá sa potom spája s riekou Bija a vytvára s jej povodím jednu z najväčších riek Ruska -rieku Ob-, ktorá preteká cieľom našej cesty- mestom Barnaul. Zmenou oproti Mongolsku je vybudovaná asfaltová cesta, ktorá nám značne uľahčila dlhočizné presuny. Naša prvá noc bola v Koš Agaš (Kosh Agash, kde sme mali príjemné ubytovanie na okraji mesta. No samotné mesto je ozajstná divočina a turistu tu budete hľadať darmo. Obyvateľmi sú Kazaši a teda moslimovia, po ktorých viere je tu vidieť niekoľko mešít. Tie neskôr vystriedali pravoslávne kostolíky, no aj šamanizmus, ktorý má v Altajskej Republike silné korene. Krajina sa nám postupne menila a hory pripomínajúce Mongolskú časť Altaja vystriedali lesy, ktoré pozostávali prevažne z cédrov, borovíc a briez. Práve z cédrov nájde popri ceste mnoho liečiv a výrobkov. Nádherné horské prechody, kľukaté rieky, skalné útvary a horské mestečko Čemal, kde sme prespávali ďalšie noci a navštívili kaplnku ženského kláštora na ostrovčeku Patmos. Nie toho v Grécku, lebo aj Čemal má svoj Patmos. Najvyššia časť Altaja nám ale zostala zahalená, a tak sme nedovideli na slávne ľadovce Aktru a ani na Bélu hu, ktorá je so svojou výškou 4506m - najvyšším vrchom Sibíri. Nevadí, aj tak sme videli neskutočne veľa.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Rusko


náročnosť

6 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
Pred 98 rokmi Amundsen ako prvý preletel severný pól Prémiový blog

Prémiový blog Pred 98 rokmi Amundsen ako prvý preletel severný pól

Písal sa 12. máj 1926, kedy došlo k veľkej leteckej udalosti. Roaldovi Amundsenovi a jeho posádke sa podarilo preletieť zo Špicbergov na Aljašku a…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: