Čo je Polárna žiara?

polárna žiara na Antarktíde - Video

Polárne oblasti (00:11:18) - Video

POLÁRNA ŽIARA NA ISLANDE

POLÁRNA ŽIARA NA ISLANDE

Počas zimných mesiacov je celý ostrovný štát Island ideálnym miestom na pozorovanie Severky. Dni sa v zime čoraz viac skracujú a vždy po západe slnka máte istotu, že polárnu žiaru naozaj uvidíte z každého kúta ostrova. Aurora borealis skvelo dotvára atmosféru nočného Reykjavíku, ale aj neďaleko ležiaceho národného parku Thingvellir a pri vodopádoch južného Islandu Glymur a Gullfoss. Pokiaľ chcete mať stopercentnú istotu zazretia polárnej žiary, vydajte sa ku hore Kirkjufell známej aj zo seriálu Hra o tróny alebo do druhého najväčšieho mesta Islandu – Akureyri. To leží na severe ostrova, a teda bližšie k severnému pólu ako metropola Reykjavík. V blízkosti Akureyri môže prírodný div sveta osvetliť aj najmohutnejší európsky vodopád Dettifoss či nemenej známy Godafoss. Ideálnym obdobím na pozorovanie polárnej žiary na Islande sú mesiace od októbra do začiatku apríla.

POLÁRNA ŽIARA – NÓRSKO A ŠPICBERGY

V Nórsku nájdete najsevernejší bod Európy, kontinentálnej aj ostrovnej. Ak ale chcete pozorovať polárnu žiaru, stačí vám vydať sa 350 kilometrov za polárny kruh do mesta Tromsö. Od konca novembra až do polovice januára tu slnko nevychádza, počas dňa je možné zazrieť len letmé slnečné lúče predierajúce sa cez kopce. Večerné a nočné hodiny sú najlepšie na pozorovanie polárnej žiary, a to v mesiacoch od septembra do marca. Najväčšia šanca pozorovať polárnu žiaru v rámci Európy sa vám naskytne tiež v Nórsku, avšak na súostroví Špicbergy. Vďaka polárnej noci tu máte možnosť pozorovať auroru počas celého dňa. Pri výlete na Špicbergy pristanete v meste Longyearbyen a vydať sa môžete na snežné skútre do kopcovitých oblastí či pozorovať veľryby, čo ozvláštni váš zážitok z polárnej žiary. V polovici januára tu obyvatelia oslavujú prvých 15 minút slnečného svetla za deň. Polárna noc tu trvá pol roka – od októbra do marca.

  • Polárna žiara v Nórsku

  • Špicbergy, Nórsko - polárna žiara na ďalekom severe

POLÁRNA ŽIARA – NÓRSKO A ŠPICBERGY
POLÁRNA ŽIARA VO FÍNSKU

POLÁRNA ŽIARA VO FÍNSKU

Sever Fínska a oblasť Laponsko je ideálnou na pozorovanie polárnej žiary. Najlepšie mesiace sú november až apríl. Prakticky polroka je polárna žiara nad vašimi hlavami. Bez rušivých elementov v podobe mrakov to však ide len zhruba 20 až 30 dní do roka – najlepšie medzi 19.00 h a 02.00 h. Mračné počasie však nebráni aspoň čiastočnému výhľadu na Severku aj každý druhý deň. Pokiaľ sa vyberiete do Fínska, ideálnymi oblasťami na výlet za polárnou žiarou sú dedinky Nellim a Kakslauttanen. Prvá zo spomenutých dedín leží blízko hraníc s Ruskom, druhá je zase známa vďaka vybudovaným príbytkom v tvare iglu, ktoré umožňujú pozorovanie polárnej žiary z jedinečného vyhriateho domu.

POLÁRNA ŽIARA NA ALJAŠKE

Najlepším miestom na pozorovanie polárnej žiary v USA je určite najsevernejší americký štát – Aljaška. Aj tu, rovnako ako na Špicbergoch, trvá dlhá polárna noc. Ideálnym obdobím na pozorovanie polárnej žiary je rozhranie mesiacov august až apríl. Odporúča sa marec, kedy sa dni predlžujú a podmienky na pozorovanie polárnej žiary sú znesiteľnejšie. Šanca na spozorovanie aurory je pritom nie menšia ako v decembri či januári. Celkovo tu polárnu žiaru môžete pozorovať až 243 dní v roku, vždy po západe slnka. Najlepším miestom na Aljaške pre tento účel je mesto Fairbanks, druhé najväčšie mesto štátu a správne centrum vnútrozemia.

  • Aljaška, Yukon – volanie divočiny

  • Aljaškou od oceánu po oceán

POLÁRNA ŽIARA NA ALJAŠKE
POLÁRNA ŽIARA V GRÓNSKU

POLÁRNA ŽIARA V GRÓNSKU

Jedným z najlepších miest sveta na sledovanie Severky je určite aj Grónsko. Ľadovcový a snehom pokrytý ostrov je celý ideálny na pozorovanie polárnej žiary, avšak vynikajú miesta na severozápade ostrova. Konkrétne v mestách Kangerlussuaq a Ilulissat je možné sledovať auroru od augusta do apríla. Vďaka panenskej prírode a ekológii najväčšieho svetového ostrova je tu 300 jasných dní v roku. To platí aj po zatmení slnka. Polárne noci sú tu dlhé a jasná obloha je preto ideálnou na výlet za týmto účelom.

POLÁRNA ŽIARA V RUSKU

Sever Ruska dotýkajúci sa Severného ľadového oceánu je vo všeobecnosti nekonečne rozsiahlym miestom, kde vybrať si správne mesto či dedinu na pozorovanie polárnej žiary môže byť o niečo náročnejšie. Vo všeobecnosti sa ale odporúča mesto Murmansk na polostrove Kola blízko hraníc s Fínskom. Ide o jediný prístav pri oceáne, ktorý počas zimy nezamŕza. Nájdete tu tiež množstvo priemyselných tovární, obrovské doky a dlhý záliv. Medzi decembrom a januárom tu pozorujeme šesť týždňov, kedy tu nesvieti slnko. Vtedy sú ideálne podmienky na pozorovanie polárnej žiary počas celého dňa.

POLÁRNA ŽIARA V RUSKU
POLÁRNA ŽIARA NA SLOVENSKU

POLÁRNA ŽIARA NA SLOVENSKU

Zaujímavosťou je, že polárnu žiaru je príležitostne možné zazrieť aj na Slovensku. Alebo aspoň jej kontúry. Stáva sa to príležitostne, naposledy v strede augusta tohto roka, kedy zasiahla planétu Zem geomagnetická búrka. Takýto typ búrky vyvoláva polárne žiary, ktoré môžeme vidieť aj v nižších zemepisných šírkach ako obvykle.