Nórsko - zlatý trojuholník

Čítali ste romány od Jo Nesba? Prekladali sme ich my. A pripravili sme pre vás opäť lepší program v Nórsku. Najnórskejšie mesto sveta (UNESCO), najdlhší fjord a najväčší ľadovec. Najdlhší cestný tunel sveta, najstrmšia cesta Nórska, slávna Cesta trollov. Oba fjordy UNESCO, najzápadnejšie miesta Škandinávie a záver v Oslo, kde sa ozaj dobre žije.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť klientov
od 1 585,00 €

Nórsko

8 dní
 • najdlhší cestný tunel sveta aj najstrmšia cesta Nórska v cene
 • dôkladný výber hotelov na základe 22 rokov skúseností
 • oba fjordy UNESCO, najkrajšie vodopády, najväčší ľadovec
 • prepracovaná cesta pod patronátom škandinavistov
 

Odlet do Nórska. Čaká nás krajina fjordov a hneď najnórskejšie mesto na svete. BERGEN: prechádzka mestom, učupeným medzi siedmimi kopcami. Domy drevených obchodníkov ako svedectvo nemeckej histórie Bergenu (UNESCO), najzachovalejšia stredoveká pevnosť v Nórsku. Na rybom trhu možno ochutnáte výbornú rybiu polievku a odvážnejší aj veľrybu. Kúpite si domov losiu, či sobiu salámu? Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani. Hoci Londýn odtiaľ neuvidíte, ten je predsa len od Bergenu vzdialený 1043 km, bude to naozaj krásny zážitok. Sľubujeme.

Okolo tretieho najdlhšieho fjordu planéty HARDANGER (179 km) k nášmu prvému vodopádu STEINSDALSFOSSEN, ktorý patrí k najkrajším v Nórsku. Chodil ho obdivovať 25 rokov každoročne už nemecký cisár Viliam II. Príchod do historického hotela v srdci nórskej prírody. Počujete to ticho? Toto je Nórsko.

Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! Po serpentínach najstrmšej cesty Nórska (sklon 18 stupňov) k fjordu NAEROYFJORD. Pre záujemcov dvojhodinová plavba. Príchod do mestečka FLAM v srdci krajiny fjordov. Priestor pre výlet najkrajšou nórskou železnicou do mestečka Myrdal, z úrovne mora na náhornú plošinu 1000 m.n.m. Drevené a čipkované mestečko Laerdalsoyri a najdlhší cestný tunel na svete (24 kilometrov).Stojíte uprostred tunela, nad hlavou máte kilometer skaly. Trajektom cez najdlhší nórsky fjord Sognefjord (205 km) k nádhernému drevenému kostolíku v Kaupangeri. Ľadovec Boyabreen a výborné ľadovcové múzeum v jeho bezprostrednej blízkosti (fakultatívny vstup). Pokračujeme na západ, do mestečka MALOY.

Návšteva najzápadnejšieho cípu Nórska. Atmosféra konca sveta. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov, kde sme sa minulý rok niekoľkokrát kúpali. Atlantický oceán a Vy. Najslávnejší ľadovec Nórska Briksdalsbreen sa každým dňom zmenšuje. Vy ho ešte uvidíte. Ľahká hodinová prechádzka krásnou nórskou prírodou. Spánok v horskom hoteli ďaleko od všetkého, ktorý zaradíte medzi svoje topcestovateľské zážitky. Tu sa zastavil čas. Ale bociana tam veru nestretnete. Možno nanajvýš chlapíka menom Tord Gren s jeho dlhým krkom, úzkym nosom... a aj to musíte mať šťastie.

Je toto najkrajší deň, aký sa dá v európskej prírode zažiť? Nóri to tvrdia. Smerujeme k najkrajšiemu nórskemu fjordu GEIRANGER (UNESCO). National Geographic ho zaradil medzi najzachovalejšie prírodné pamiatky UNESCO na svete. Vedel prečo. Raj pre milovníkov prírody, hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Nezabudnuteľná vyhliadková plavba po fjorde (fakultatívne). Na palube si určite nedáte koktejl Bloody Ewa (v Nórsku je prohibícia. Fjord opustíme po Orlej ceste a presunieme sa k výhľadu, ktorý Vám vyrazí dych. Cestou trollov k spánku pri našom poslednom fjorde.

Dolina Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe, ktoré budú padať kolmo na nás. Cez známu dolinu GUDBRANDSDALEN, ktorá je ospievaná v množstve nórskych piesní a podľa ktorej dostal názov typický sladkastý kozí syr. Len škoda, že o nórskej prírode nič nenaspievali Pink Floyd... ale aj ich Odvrátená strana Mesiaca je skvelá, no nie? Lillehammer – výhľad zo skokanských mostíkov, kde si povieme všetko o najkrajšej zimnej olympiáde v histórii. Je to už 20 rokov. Viete, kam sa podela olympijská dedina? Mjosa – najväčšie jazero Nórska, Hamar – najväčšie nórske mesto, ktoré neleží pri mori, a jeho slávna rýchlokorčuliarska hala. Vstupujeme do hlavného mesta Nórska. OSLO a jeho famózny Vigelandov park. Ubytovanie v absolútnom centre mesta.

Ulica Karla Johana – hlavná ulica Nórska, pomenovaná podľa francúzskeho maršala z napoleonských čias a zároveň švédskeho korunného princa. Vysvetlíme Vám prečo. Kráľovský palác, ktorý mestu dominuje a mohutná červená Radnica nad prístavom. Moderná časť prístavu Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana a stredoveká pevnosť Akershus. Pre záujemcov Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha. Mimochodom, na Waldemar Thranes gate 8 v Oslo nájdete aj reštauráciu Schrøder, do ktorej rád chodieva Harry Hole. Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery, kam sa mladí Nóri prichádzajú zasnúbiť. Novučká štvrť Bjorvika a architektúra Barcode. Cítite tu peniaze? Pre záujemcov večera v michelinovskej reštaurácii v centre mesta, respektíve zábava v nočných kluboch jedného z najdrahších miest našej planéty.

Rozlúčka s Nórskom a odlet domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodná letenka
 • ubytovanie v 3* hoteloch
 • raňajky, všetky transfery
 • slovenský sprievodca
 • cestné poplatky
 • vláčik na vyhliadku nad Bergenom
 • informačný materiál
 • poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, poistenie, iná strava, batožina prepravovaná v batožinovom priestore lietadla (40 €/ 1 kus) 

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
04.07.2017
11.07.2017
1 595,00 €
13.09.2017
20.09.2017
1 585,00 €

Pohlad z kazatelnice v Norsku

Stali ste uz niekedy na kazatelnici? Nemyslim tym len tak hocijaku kazatelnicu, ale Preikestolen v Norsku. Kto navstivi hlavne mesto ropy v Norsku, ktorym Stavanger bezpochyby je, urcite…

Robert Taraba z BUBO
16
SEP
19:03
2016

Najnorskejsi fjord Geiranger

National Geographic ho zaradil medzi najzachovalejsie prirodne pamiatky UNESCO na svete, kde patri od roku 2005. Tento 16 km dlhy fjord, ktory je sucastou Storfjordenu - Velkeho fjordu,…

Robert Taraba z BUBO
11
AUG
18:47
2016
Jo Nesbo a autor článku
Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák

20 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte najradšej vy?

20 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte najradšej vy?

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár


V auguste sme s BUBO absolvovali zájazd do nádherných krajín - Island a Nórsko. Island je krásna a pre nás exotická krajina. Nórsko nam pripomínalo naše Vysoké Tatry. Trochu sme za zájazdu obávali, predsa radšej cestujeme sami a sme sami sebe pánmi. Ale boli sme veľmi milo prekvapení. Všetko klapalo ako hodinky, sprievodcovia (Maťa aj Jozef) boli vynikajúci. Majú veľa poznatkov o danej krajine a robili aj nad rámec svojej práce. Tomu hovoríme zákaznícka orientácia v praxi. Sme veľmi radi, že na Islande sme sa mohli stretnúť aj priamo s Ľubošom Fellnerom. Je úžasné spoznať človeka, ktorý svoj business nerobí len pre peniaze a ktorému záleží na tom, aby aj ostatní niečo dobré a pekné zažili. Nóri vraj veci, ktoré sú morálne, etické, dobré a správne označujú ako nórske. Všetko opačné je nenórske. Celý tento zájazd zrealizovaný ľuďmi z Bubo bol veľmi nórsky:-). Tešíme sa na ďalšie cestovanie s BUBO. Všetkým, ktorí váhajú, odporúčame navštíviť obe krajiny práve s BUBO. Ľuba a Peter
26. 3. 2015
Milý Jožko, stále vo mne doznievajú zážitky z cesty Island, Nórsko. Bola to cestovateľská lahôdka a tebe ako sprievodcovi by som udelila Rád zlatej sovičky. Ak budeš nových sprievodcov vychovávať na svoj obraz, žiadna cestovná kancelária sa nevyrovná BUBO aj keby kopírovali program s dumpingovými cenami. Podarilo sa Vám vychovať aj náročných Bubákov, ktorí keď míňajú svoj čas a trmácajú sa svetom, chcú sa veľa dozvedieť. Moja najbližšia cesta je Brusel - Paríž - Londýn v septembrovom termíne. Nie preto, že by som v týchto mestách nebola. Poznám ich zbežne z iných ciest a kongresov, ale teraz si ich chcem vychutnať s bubáckym sprievodcom. Asi ako šálku dobrej voňavej kávy. So srdečným pozdravom, Naďa Mišovicová.
11. 3. 2015
Ahoj Jožko, sme radi, že si sa šťastne, aj keď neskôr dostal domov. Aj my sa chceme poďakovať BUBO a hlavne Tebe za perfektne vedený zájazd po prekrásnom Nórsku. Boli sme naozaj nadšení. Rozmýšľame, čo by sa dalo vylepšiť, ale nenachádzame naozaj nič. Všetko bolo dokonalé! Ešte aj ten šofér autobusu bol perfektný, aj profesný, aj ľudský. No a o počasí už ani nehovoriac, to nám vyšlo na tisíc percent. Škoda len, že sa tie Lofoty nekonali, ale aspoň sa môžme tešiť na ďalší rok, keď si ich dáme znovu do programu. Tie dotazníky zostali u nás, lebo sme ich ešte nemali vyplnené, ale pošleme Ti ich poštou. Ešte raz ďakujeme. Budeme zo zážitkov týchto niekoľkých dní v Nórsku čerpať energiu po celý rok, až kým sa znovu nevyberieme s BUBO na ďalší perfektný zájazd :-)) Naše hodnotenie môžeš uverejniť aj na fóre, aby sa aj ďalší mohli navnadiť na zájazd do tejto prekrásnej krajiny. Prajeme aj my Tebe pekné leto, dobrých klientov a pekné počasie aké sme mali v Nórsku. Možno sa toho 8. júla stretneme v Bratislave ;-) Karol a Nori Pinteroví
17. 2. 2015
Ahoj, Jožko (sprievodca). Ještě jednou díky za super dovolenou, ke které přispěl Tvůj přístup k práci / zaměstnání. Protože pro Tebe je to práce a jednoznačně bylo vidět, že v Tvém případě je to i koníček. Obecně, ale nutno říct, že pro BUBO, je toto zřejmě samozřejmostí, protože i při cestování po čtrnácti provinciích Kuby jsme se setkali se stejným přístupem. Co se týče destinace, Island i Norsko jsou krásné země, které stojí za to navštívit, zejména pro ty, kteří mají rádi lesy, vodu, skály a k tomu moře, které u nás není a ještě různost podnebí a to vše možno zažít doslova na jednom místě krajiny. Vzhledem k tomu, že preferujeme fotky přírody, našli jsme jednu fotku, která charakterizuje Bubo atmosféru a kterou bychom okomentovali následovně. Bubo vždy ví, kde jsme byly, kde jsme a kde budeme. Ještě jednou díky a když se nestane něco nepředvídatelného, určitě s BUBO někam vyrazíme. Měj se pěkně. Zdraví Olga a Olda Rybnikářovi.
18. 1. 2015
Ak sa chcete tri rána po príchode zobúdzať s pocitom, že neviete, kde sa nachádzate ,identifikovanie priestoru Vám trvá asi 5 minút, po zistení, že sa nachádzate doma, je vám smutno a nemôžete tomu uveriť, po týždni si myslíte, že to bol iba sen a ako prídavok postupne prídu pocity, ktoré signalizujú, že vám chýba svetlo, slnko konkrétne o takej desiatej večer a v podstate po celý deň, tak by ste mali navštíviť Island a Nórsko s BUBO. Ak sa chcete cítiť ako milionári, taktiež sa vyberte do týchto dvoch krajín a doma sa budete potmehúdsky usmievať pravdepodobne pri každej cene. Chcete zažiť krajinu, ktorá sa v určitých oblastiach tvárila ako cudzia planéta a hneď na to ako melancholicky rozprávková časť Zeme? Presvedčiť sa o tom, že severania vôbec nie sú chladní a usmejú sa na vás, keď sa snažíte vhodiť pohľadnicu do poštovej schránky, ale tento úsmev zažijete i hocikde na ulici. Toto je kúsok Islandu. Pre niekoho príliš pokojný i keď tam bublajú horúce pramene a menej zaujímavý ako Nórsko, ale pre mňa krajina s úžasnou silou, vyvolávajúca ohromné emócie, v spolupráci s islandskými koníkmi, ovečkami a fialovými kvietkami všade, kde vám pohľad padne, to je Island. Odporúčam v akýchkoľvek dávkach a akýmkoľvek spôsobom, len Islandom v zime si nie som istá (keď raz budem bohatá a stále mladá, vyskúšam i Island v zime). Určite nesklame Nórsko, prichádza Oslo a môj šok, ľudia. Predychávam a o pár hodín sledujeme tancujúcich Nórov v prístave a ochutnávame fantastickú zmrzlinu ( a nie poslednýkrát). Krásny pobyt v Oslo plus návšteva podniku v tej časti Oslo, kde žije väčšina prisťahovalcov. Netreba viac prezrádzať :). Smerujeme naprieč nórskou prírodou, ktorá je naozaj majestátna a nikomu nenechá ústa pokope. Žhavíme fotoaparáty, je to kritické, mnoho fotiek je tvorených cez sklo autobusu (nie preto, že by pršalo, naopak už 8. deň svieti slnko). Keby sme stáli na každom mieste, ktoré sme si túžili odfotiť, do dnešného dňa sa nachádzame v Nórsku, čo by mne naozaj neprekážalo. Na celom pobyte sa sprievodca Jozef o nás príkladne stará (hudba, filmy,nechá nás aj spať, aby sme po krátkom oddychu a následnom rýchlom prebudení, riadne nažhavili foťáky, smejúc sa, že máme posledný 36 obrázkový film, alebo to bol niekto iný ? Srandičky po celý čas a náš autobusár bol taktiež úžasný. Cítime sa ako v bavlnke. Pokračujeme. Spíme v mestečku, kde sa zastavil čas. Pred zatvoreným obchodom je položená taška s faktúrou , zabudnutý nákup (veď ten komu patrí si pre to príde, kto by to kradol). Tento jeden príklad vystihuje Nórov (i Islanďanov, aspoň sme si teda tvrdenia sprievodcu krok po kroku potvrdzovali). Čakáme kedy na nás v doline Romsdalen v jej malej priemyselnej časti, z továrne vyskočia zombíci, ale nestalo sa tak iba figurína v kaderníctve sa zmenila na živú tetu, jednoducho sme neočakávali živých ľudí. Nasledujúca slnečná noc (táto bola trošku pod mrakom) sa odohrá v hoteli pri vodopáde. Ja si otváram na spánok okno. Musím ho počuť a závesy z princípu nepoužívam, veď kedy najbližšie zažijem toľko svetlých nocí? Ostrov, mestečko Maloy,budem prezrádzať viac? Nie, tiež ako všetko doteraz i toto treba zažiť naživo, preto tak stručne a zároveň zdĺhavo. Iba pár slov: svätojánske ohne, ochutnávka niečoho ako krupicová kaša, ktorej názov si naozaj nepamätám, domáce koláče, ktorým mnohí podľahli :), predtým nejaké tie moje pády na kameňoch a trieska v prste. Nevadí. Iba si potvrdzujem, že sa mi nesníva. Odchádzame smer Bergen, ja by som ešte ostala. Bergen je mesto krásne, čo povedať. Návšteva Akvária a rozkošní tučniaci. Rybací puch na rybacom trhu, ktorý vám skriví tvár, opäť nevadí, veď sme silné povahy. Z centra mesta sa za krátky čas môžete dostať do lona prírody, jednoducho krásne lesy. Jeden a pol dňa je jednoducho málo. Bergen má jednu chybu , letíme práve z neho domov, na Slovensko. Island alebo Nórsko? Island milujem, do Nórska sa presťahujem. Rozhodujete sa či cestovať s BUBO? Ja nie, lebo mám jasne preukázateľnú závislosť, tak aspoň objavujem krok po kroku celú Bubo internetovú stránku. Chcem sa svojej závislosti zbaviť? Nie! Preto uvažujem o ďalšej ceste s BUBO, keďže som študentka, horlivo premýšľam o zájazde typu eurokemping. Tvrdá práca musí začať, v cieli bude odmena. Veď s BUBO to stálo za to, preto to treba vyskúšať opäť . P.S. Len doteraz neviem, kto nám vybavil počasie, krása. Slnečné dni, slnečné noci:). Ďakujem všetkým i v Bubo i účastníkom zájazdu, (ktorých som detailne nespoznala, ale boli ste príjemní). Tak je to dlhé, svovoľnému skráteniu sa nebránim :). S pozdravom Andrea Pechová
7. 1. 2015
Toto leto sme si splnili jeden s našich dávnych snov. Boli sme na úžasnom zájazde Island – Nórsko. Dve rozdielne krajiny, ale obe fascinujúce. Na vlastné oči sme chceli vidieť islandské striekajúce gejzíry, bublajúce geotermálne pramene, sopečný kráter, topiace sa ľadovce a hlboké nórske fjordy s nespočetným množstvom vodopádov. Stalo sa a videli sme všetko, no zažili sme ďaleko viac. Naviac sme na jeepoch jazdili po ľadovcoch a tí odvážnejší pokračovali aj na snežných skutroch. Vďaka bielym nociam sme absolvovali polnočnú vyhliadku na Bergen s fotografovaním západu slnka. Ubytovanie v kvalitných hoteloch v centrách navštívených miest nám umožnilo spoznať aj pohodových Škandinávcov a ich užívanie si leta počas bielych nocí. Naši sprievodcovia vďaka ich jazykovej vybavenosti nám sprostredkovali aj príjemné konverzácie s domácimi obyvateľmi. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o ich živote, práci a záujmoch. A tiež to, že najčastejšie jedia pizzu a víkendovú opilosť volajú „helge filla“. Sú to neuveriteľne hrdí patrioti, ktorí zdobia svoje domy národnými vlajkami. Na cestovanie horami a fjordami pretkanou krajinou využívajú množstvo tunelov, trajektov a lodnú MHD. Samozrejme, že všetko sme si užili aj my. Teraz už len spomíname a tešíme sa na ďalší zájazd s úžasnými bubákmi. Spokojní manželia z Trnavy
29. 12. 2014
Naši milí Bubáci. Precestovali sme s Vami už kus sveta. Nech sme boli kdekoľvek, vždy sme od Vás dostali 100% zážitkov, služieb, jednoducho všetko. Už teraz sa tešíme na chvíľu, kedy vydáte nový katalóg na rok 2015. A prečo? Pretože Vaša kancelária urobila všetko preto, aby bola naša dovolenka výborná. Transfer, lety, pobyty boli na tej najlepšej úrovni. A čo porovnávame? Fantastický sprievodca Martin Karniš a jeho Afrika/Keňa, Tanzánia, Zanzibar,výletnou loďou z Janova do Barcelony a späť, fantastický sprievodca Adrián Drugda a nezabudniteľná poznávačka hlavných miest Škandinávie, sprievodkyňa Monika Sabová, Martin Lukáč a 21 dní počas ktorých sme spoznali Tajwan, Macao, Hong Kong, Čínu. Pred pár dňami sme sa vrátili z poznávačky z Nórska a čo sme spoznali? Výbornú sprievodkyňu Majku Cútovú z Banskej Bystrice, hrdej slovensky, ktorá ovláda viac ako osem jazykov, ktorá nám umožnila, spolu s ostatnými Nórmi, spoznať ako vyzerá raj na zemi. Nevieme dostatočne vyjadriť naše pocity. Chodíme smutní, pretože sa naša dovolenka s vami skončila. A odkaz pre tých, ktorí hľadajú niečo, za čo sa oplatí zaplatiť. Neváhajte a cestujte s BUBO kamkoľvek. Určite budete spokojní. Bubáci ďakujeme Vám veľmi pekne. JUDr. Chromiak s manželkou
21. 12. 2014
Mesiac po návrate zo zájazdu sme si dostatočne uvedomili, čo všetko sme zažili a videli na ďalšom úžasnom zájazde s Bubákmi. Tentokrát to boli dve škandinávske krajiny v celej svojej kráse . Sopečno-ľadový Island a zelené Nórsko s výnimočnými prírodnými úkazmi a nádhernými scenériami. Gejzíry, vodopády, mesačná krajina, zelené hory so zasneženými vrcholkami, nespočetné fjordy, malebné údolia. Toto všetko bolo okorenené perfektne zorganizovanou prácou sprievodcov. Postupne sme si užili spoločnosť troch (Jožko Zelizňák, Maťa Čameková a Maja Cútová), z ktorých všetci plynule komunikovali škandinávskymi jazykmi. Bolo vidieť, že tieto krajiny (a nielen krajiny, ale aj miestnych obyvateľov) poznajú dokonale ako svoje vlastné vrecko, keďže tu žili, študovali či pracovali. Človek mal pocit, že do Škandinávie patria, že sú tu naozaj doma. Dostali sme informácie, aké žiadny bedeker neponúka. Okrem toho nám BUBO pripravilo niekoľko prekvapení oproti pôvodnému plánu. Hneď v Rejkjavíku to bol luxusný 4* hotel namiesto 2*, ktorý bol uvádzaný v bližších informáciach k zájazdu. V Osle sme bývali na hlavnej a zároveň najdrahšej ulici mesta, priamo v centre bez príplatku. Najemotívnejším ubytovaním bol osamotený horský hotel ďaleko od civilizácie s prekrásnym panoramatickým výhľadom. Zobúdzať sa s výhľadom priamo z postele na slnkom zaliate údolie bolo naozaj príjemným zážitkom. K tomu zurčiaci vodopád hneď za oknami hotela. Ďalším prekvapením bol výlet "mimo plán" na ľadovec na Islande obrovskými terénnymi autami s možnosťou jazdy na snežných skútroch. Celkovo sme absorbovali obrovské množstvo zaujímavých informácií, ktorými nás zásobovali naši sprievodcovia pri presunoch autobusom ako i pri ďalších neformálnych rozhovoroch pri večernom pive počas bielych nocí. Zhrnuté a podčiarknuté: výborne zorganizovaná cesta obsahujúca všetko, čo má správna dovolenka obsahovať. Bubo, ďakujeme. Soňa a Dano
17. 12. 2014
Dobrý deň BUBO, cestovanie po Nórsku bolo hlavne vďaka Vám a sprievodcovi Jozefovi neskutočným zážitkom. Je tiež pravdou, že sa zišla dobrá patia - veľmi priateľská a už teraz kolujú maily s fotografiami a dojmami medzi nami. Bolo to super. Ďakujem a ešte raz: cesta super zorganizovaná a sprievodca 1000-percentný. Zdravím Elena Valášková
14. 11. 2014
Pokúsim sa opísať svoje pocity zo zájazdu po Nórsku, neviem však, či sa mi to celkom podarí. O Nórsku som pred cestou vedela dosť, no skutočnosť predčila moje očakávania. Oslo, prvý dotyk s krajinou. Príjemné, nie veľmi rušne mesto v porovnaní s inými hlavnými mestami nášho kontinentu. Veľa zelene, milí ľudia, staré tu nerušene splýva s novým. Veľký zážitok vo Vás určite zanechá návšteva múzea lodí, kde sa aspoň na chvíľu prenesiete do čias veľkých objavných výprav, osobne sa dotknete lodí, na ktorých sa tieto výpravy konali. Nie menší úžas vyvoláva návšteva mestského parku, vyzdobeného sochami jedného geniálneho pána Vigelanda. Pozeráte na toto množstvo sôch a nestačíte sa diviť, kedy to všetko stihol. Národná galéria, ďalší skvost Osla, výhľad na fjord zo starej pevnosti, moderná budova opery, dobre reštaurácie, skvelé jedlo, dobre ubytovanie. Žiaľ musíme pokračovať, ide sa do Lillehammeru. Mesto, ktoré miliónom ľudí pripomína zimnú olympiádu v roku 1994. Nie len športovci fotia ako diví skokanské mostíky a slávnu hokejovú halu. My sa však už tešíme na troliu skalu a troliu cestu. Ak som si doteraz myslela, že je tu krásna príroda, tak to, čo teraz vidím je rozprávka. Stovky vodopádov, priezračné potoky a rieky, veľké jazera a neuveriteľné fjordy, v ktorých sa odzrkadľujú vysoké kopce a husté lesy. Na skalách hľadáme podobizne zvierat a ľudí a vôbec nám nevadí, že prší. Veď sme predsa v Nórsku. Stúpame po úzkej ceste a žiadne slová nedokážu opísať tu krásu. Obrovský vodopád sa valí zo skál a my len fotíme a fotíme. Ubytovaní sme v malom malebnom mestečku. Izba má výhľad na fjord a ja cítim zvláštny pokoj. Je už veľa hodín, ale vonku je stále svetlo. Biele noci. Krása! A to nás ešte čaká plavba po najkrajšom fjorde. Ľudia rôznych národnosti stoja na palube lode a v ich tvárach sa zračí obdiv aj pokora. Rovnako, ako keď sa pozerám do údolia z vysoko položenej horskej chaty a kde má uspáva hukot vodopádu. Civilizácia žiaľ neobišla ani najväčší ľadovec v Nórsku, ku ktorému sa dalo dostať aj pešo aj autíčkami. Globálne otepľovanie spôsobuje jeho roztápanie a nám zostáva len dúfať, že to nepôjde tak rýchlo, ako sa predpokladá, aby jeho krásu mohla obdivovať aj ďalšia generácia. Pred nami je ešte Bergen. Malebné drevené domčeky, fjord s malými aj veľkými loďami, na rybom trhu sa cítime výborne, všetko ochutnávame a následne kupujeme. Výborná atmosféra, po večeri ideme na pivko a počúvame hudbu. Je to super. V Nórsku sa chudnúť nedá. Treba ochutnať veľrybie mäso, sobie mäsko, tresku, krevety, lososa i karamelový syr. Vždy som si myslela, že my máme najlepší chlieb, ale musím pripustiť, že tmavý nórsky chlieb je tiež výborný. Ideme domov. Sedím v lietadle a rozmýšľam nad krajinou, ktorú som práve navštívila, rozmýšľam, prečo na turistov pôsobí tak magický. Určite je to bohatou históriou a krásnou prírodou, ale predovšetkým ľuďmi, ktorí tu žijú, ktorí sú skromní, hrdí, nedovolia necitlivo zasahovať do prírody, s ktorou sú bytostne spätí. I keď majú vysokú životnú úroveň, nepotrebujú ku šťastiu megalomanské domy, 3 autá a svoje deti vychovávajú k úcte ku všetkému živému. Pýtam sa, nemohlo by to byť takto aj v našej malej krásnej krajine? Želám Nórom, aby im ten starý maják, ktorý sme aj my navštívili, ukazoval správnu cestu aj naďalej. Celé to uzavriem slovami môjho syna, ktorý túto cestu absolvoval tiež, že Nórsko je krajina, kde by po Slovensku chcel žiť. Kristína Alfoldyova
29. 10. 2014