Orlí lovci - cesta za Aisholpan

Mongolsko, Rusko

Mongolskí Orlí lovci sú poslední, ktorí si v skutočnosti udržujú svoju tradíciu. Nejde iba o tradíciu lovu, ale aj o unikátny spôsob života. Na Kazašskej či Ruskej strane sa táto tradícia stratila. O lovcoch, ktorí so svojimi orlami chytajú vlkov písal už Marco Polo (1254-1324). My uvidíme festival s 300 - 400 lovcami, ktorý sa koná iba raz ročne. Cesta je zameraná na dôkladné spoznania Altaja a v takejto komplexnej podobe sa bude realizovať iba jediný raz.

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Novinka
Novinka
2017
od 2 899 €

Mongolsko, Rusko

16 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

Raj pre fotografov

Festival Orlích lovcov a lovkýň

Exkluzívna náročná expedícia

Ruský Altaj pod patronátom UNESCO

Zobraziť mapu

O 8.30 odchádzame z Bratislavy a odlietame krížom cez polovicu zemegule do Ulanbátaru.

Prílet do Mongolska. O 8.00 začíname prehliadku krajiny veľkého Džingischána. Našimi autami k obrovitánskej soche muža tisícročia. Povinná fotografia a dokúpenie teplého oblečenia z mongolského kašmíru. Vytvoril Džingischán (1162 -1227) najväčšiu zónu voľného obchodu minulého tisícročia a prvú zastupiteľskú demokraciu? Prehliadka hlavného mesta so skúseným domorodým sprievodcom. S nim si rýchlo urobíme obraz a večer si každý môže vychutnať veľkomesto sám. Navštívime kláštor Gandan, ktorý je centrom mongolského buddhizmu. Rozdiel medzi théravádou a mahajánou. Kde nájdeme ten najkrajší vadžrajánový buddhizmus? Bhután, Ladakh, Sikkim, Arunachal Pradesh či práve tu? Túto tému môžete prebrať so svojim slovenským sprievodcom, ktorý všetky oblasti navštívil. Spánok v hoteli Chinggis Khaan alebo Kempinski Khan hotel, ktoré mnohí považujú za tie najlepšie v krajine. Sme malá skupina, a tak sa rozhodneme, ktorý si vyberieme. Typická mongolská reštaurácia, aklimatizácia, zvítanie partie, individuálny program. Ideme naplno.

Odlet (1h 20 min) do Dalanzadgadu, hlavného mesta južnej Gobi. Cesta našimi terénnymi autami do hôr Zuun Saikhan, v centre Umnugovi aimag. Sme v úzkom údolí Yoliin Am medzi vysokými skalnými stenami s dych vyrážajúcou dramatickou scenériou. Ide o jedno z najkrajších miest celého Mongolska. Po obede vyrazíme do ozajstnej púšte. Najväčšie piesočné duny celej Ázie Khongorin Els sú vysoké až osemsto metrov a my k nim do Sevrei soum smerujeme. Dvadsať kilometrov široký a sto kilometrov dlhý pás je rajom geológov a fotografov. Zajazdíte si na ťave dvojhrbej? Budeme mať mraky pre lepšie fotografie alebo čistú oblohu ako posledných päť rokov? Rieky tečú medzi pieskom a dávajú možnosť vzniku romantických oáz. Naše prvé spanie v jurte.

Po výdatných pastierskych raňajkách vyrazíme na dlhú cestu do Bajanzagu – ide o rozšírenie programu. Okrem toho, že sú tieto červené pieskovcové horiace útesy veľmi fotogenické, ide o lokalitu, kde sa po prvý raz našli vajcia dinosaurov. Fotogenické sú aj stromy saxaul (haloxylon ammodendron), ktoré tu dokážu prežiť. Tu sa nachádza jedno z najväčších dinosaurích pohrebísk na našej planéte. Prvý raz ho objavil Američan Roy Chapman Andrews, ale kosti dinosaurov sa tu nachádzajú do dnešnej doby. A okrem toho polodrahokamy. Vyskúšate šťastie? Po obede sa presunieme do kempu Juulchin a prespíme v jurte s miliónmi hviezd (toto sa dá zažiť iba na púšti) nad hlavou. Presun autami späť do hlavného mesta.

Skoro ráno odlietame a pristávame v Õlgii, hlavnom meste provincie Bayan-Õlgi. Ďalší program závisí od času príletu. Každopádne sa všetko opäť dramaticky zmení. Púšť vystriedajú nádherné zelené hory a sneh. Odchádzame terénnymi ruskými uazmi do hôr smerom k Čiernemu jazeru, kde žijú rodiny nomádov, tak ako kedysi. Tu žijú Tuvansovia, ktorí praktizujú tibetský buddhizmus, ale sú turkického pôvodu podobne ako Kazachovia či Ujguri. Podľa najnovších genetických štúdií majú práve Tuvansovia najbližšiu DNA s americkými indiánmi. S vašim sprievodcom sa budeme snažiť dopracovať k ich šamanistickým tradíciám. Ich jurty nie sú kazašské, ale skôr mongolského dizajnu. Spánok v stanoch v blízkosti nomádov. Zažijeme hneď prvý večer šamanistické praktiky? Alebo ostaneme pri slivovici?

Toto je Altaj, čo znamená Zlaté vrchy a my máme dosť času a ideálny termín zistiť, prečo je to tak. Terénnymi autami ešte ďalej až k jazeru Dayan popod 3043 metrov vysokú horu Tsengel Hairban Uul. Sme ďaleko od bežných turistických trás v blízkosti čínskych hraníc. Neskôr sa dostaneme ešte ďalej do divočiny. Pastierske rodiny Kazachov, ktorých jurty a pohostinnosť sú ešte väčšie než u Tuvansov. Rybačka na jazere s kŕdľami labutí. Pozrite si aktuálny film Eagle Huntress o mladej lovkyni, ktorá ide za svojim snom. Stretneme ju na našej ceste? Prespíme pri jazere vo výške cca 2300 m.n.m.

Jazero Hoton a petroglyfy vo výške 2400 m.n.m. Sme len 15 kilometrov od čínskych hraníc. Raj na originálne ručne vyrábané suveníry. Žiadni turisti. Toto nie sú gýče ale stáročiami overené motívy. Zažívame zrejme poslednú generáciu, ktorá takto ešte žije. Výhľady na zasnežený Ikh Turgen Uul a rybačka v jazere, kde je viac rýb než v Třeboňských rybníkoch. No tu ide o lososovité ryby a najväčšie svojho druhu v celom Mongolsku. Prespíme v stanoch v blízkosti malého kopčeka, kde môžete objavovať mnoho skalných malieb.

Dnes putujeme pod najvyššími horami Mongolska až k Šivét Heirban, posvätný vrch s najrozsiahlejšími maľbami Hunov starými asi 2200 rokov. Zasnežené hory tvoria hranicu medzi Mongolskom a Čínou. Totálna divočina. Prespíme v stanoch.

Dnes podnikneme jedenásťkilometrový treking smerom k masívu Tavanbogd vysokému 3000 m. Môžete ísť aj na koňoch. Postavíme si tábor vedľa ľadovca Potanin, ktorý je najväčším z dvadsiatich v mongolskom Altaji. Je dlhý až 20 kilometrov. Tavanbogd znamená vo voľnom preklade Päť svätých a myslí sa tým päť najvyšších vrchov. Najvyšším v celom Mongolsku je Huiten Uul vysoký až 4374 metrov. Keď nám vyjde počasie, urobíme najkrajšie fotografie Altaja. Spánok v stanoch.

Po výdatných raňajkách začneme zostup do civilizácie. Okolo vyprahnutých hôr v pozadí putujeme päť hodín ku kazašskej rodine Bašakhan, ktorá je známa ako lovci s orlami. Naučia nás zopár loveckých fínt. Taktiež chovajú veľa koní a kobýl a z mlieka vyrábajú mierne alkoholický nápoj kumys. Pred festivalom uvidíme skutočnosť.

Dva dni na kazašskom festivale orlích lovcov. Raj pre fotografov. Náš termín sme zvolili práve kvôli tomuto sviatku. Iba teraz sa na jednom mieste stretáva asi 300-400 lovcov so svojimi orlami, ktorých si cenia nadovšetko. Zídu sa zo širokého okolia, aby si v pretekoch vyskúšali, kto vytrénoval svojho orla lepšie. Večer tradičný kazašský folklór, hudba, tanec, baranina. Ubytovanie v jurtovom kempe.

Počas tohto festivalu uvidíme aj tradičné kazašské konské hry. Festival nie je sprofanovaný ako Naaadam, ktorý sa koná v novovybudovanej aréne. Toto je skutočná záležitosť! Buzkaši, známe aj z Afganistanu, je konské polo, ktoré sa hrá s hlavou či kožou kozy. Večer tradičný kazašský folklór, hudba, tanec, baranina. Ubytovanie v jurtovom kempe.

Rozlúčka s Mongolskom a vyrážame na hranicu. Po troch hodinách sme tu. Náročné colné procedúry, kde oprášime našu ruštinu. A teraz sa začína riadne dobrodružstvo. Sibír má 10 miliónov km2 a táto časť je pod patronátom UNESCO.

Smerujeme na náhornú plošinu Koš-Agach, kde vraj pravidelne vídať veľmi vzácneho snežného leoparda. Budeme mať šťastie a uvidíme aspoň jeho stopy? Zbehneme zopár údoliami a potom po pasienkoch popri rieke Čoj až na úroveň, kde sa začína les. Za dva dni chceme prejsť 350 km a nájsť pohrebiská Pazyryk. Ide o pohrebiská náčelníkov staré až 2700 rokov. Nachádzajú sa vedľa rieky Bolšoj Ulagan medzi Ulaganom a Balyktujul. Kaňony, kaskády, červené skaly, panenská príroda, nádhera. Obedovať by sme mali v dedinke Booči a nocovať v drevenom ruskom dome v dedinke Čemal.

Dedinka Čemal sa nachádza uprostred rieky Katun na skalnatom ostrove. Musíme prejsť visutým mostom, aby sme sa tam dostali, a o to sa pokúsime. Nájdeme tu 50 mníšok z kláštora Patmos a porozprávame si, ako menili ľudí z Altaja na kresťanov? Cédrové lesy, rieky, divá príroda. Toto je typická západná Sibír. Stepi a kresťansko-šamanistické tradície. Príchod do Barnaul a ubytovanie v najlepšom hoteli mesta. Sprcha a hop do najlepšej reštaurácie. Civilizácia! Nemecká menšina Mennonitov, Tatári a rieka Ob, ktorá v Altaji pramení. Oslava, že žijeme, rozlúčka!

Opúšťame Sibír. Skoro ráno, hneď po raňajkách odchod na letisko a keď odíde ranná hmla odlet cez Moskvu domov. Neuveriteľné, neopakovateľné zážitky z čistej divočiny. V Bratislave by sme mali byť o 13.30.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • v Ulanbátare hotel Kempinski na začiatku cesty a najlepší hotel v Barnaul na konci
 • inak expedičné ubytovanie v jurte (5x) a lokálnych stanoch (5x)
 • všetky transfery podľa programu, včítane transferov na letiská
 • expedičnú dopravu počas celého pobytu
 • kempingové vybavenie, stany, spacáky
 • vstupné a povolenia do národných parkov
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • asistenčné služby BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • miestnych sprievodcov

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, 2 x letenky v Mongolsku (340 eur), vstupné na festival (55 eur), víza, prenájom koní či tiav, strava v Rusku (3dni), osobné výdaje

Sprievodca: MUDr. Ľuboš Fellner

Plná penzia počas časti mimo civilizácie (väčšina cesty) okrem Ruska, kde strava nie je v cene.

Ideme do takých odľahlých oblastí, že bez toho, aby sme s nami viezli kuchára s kompletnou poľnou výbavou, by sme sa nenajedli. Aj preto sú expedície tohto typu nákladné. Zážitky vám však nezoberie nikto.

Poznámka:

Cesta určená pre ľudí so skúsenosťami s pobytom v prírode. Niekoľkodňový pobyt v divočine spojený s minimálnym komfortom. Letné mesiace v Mongolsku sú jún až september. Napriek tomu, že cez deň môže byť horúco, v noci bude zima (teplotné rozdiely 25 stupňov). V horách sa môže počasie zhoršiť kedykoľvek! V Rusku ide o prvocestu do neznáma. Vaše oblečenie musí byť vhodné na každý typ počasia.

Skupinu sa budeme snažiť rozdeliť na dve, na tých, ktorí pôjdu dlhšie treky, ale aj na tých, čo si hory budú vychutnávať z terénnych áut. Je tu iba jeden krátky trek. Na cestu si zoberte: ďalekohľad, teplé rukavice a teplú čiapku, pohodlnú pevnú obuv, teplé spodné prádlo. Obliekať sa budeme vo vrstvách – v našich spriatelených obchodoch dostanete ako klient BUBO zľavu. Táto cesta je unikátna, no určite nie je pre každého. Odporúčame kvalitné fotografické vybavenie.

Termíny a ceny

Termín Cena  
05.09.2018
20.09.2018
2 980 €
Objednať

Odporúčame

Čína , +3 viac
26 dní
2 665 €
Chile , +2 viac

Chile, Peru, Bolívia

15.01. → 30.01.2018 +5 ter.
16 dní
2 680 €


 • 1 / 0