Každý, kto už raz navštívil Srí Lanku, vám určite bez váhania potvrdí, že ide o skutočný raj na zemi. Podmanivý pokoj vyžarujúci z každého stromu, zvieraťa, z domácich obyvateľov, ktorí Vás vítajú s otvorenou náručou… Srí Lanku pozná celý svet a celý svet si je vedomý toho, že túto zem s panenskou prírodou treba chrániť za každú cenu. Rovnaký názor má aj BUBO. Nás so Srí Lankou spája hneď niekoľko dôležitých projektov súvisiacich nielen s ochranou miestneho ekosystému, ale aj so starostlivosťou o tých, ktorí to potrebujú najviac.

Podpora vzdelania

Bubo bubo je latinský názov vzácneho výra skalného, ktorý reprezentuje symbol múdrosti. Preto aj my v BUBO podporujeme vzdelanie ako jeden z dvoch ideálov kalokagatie. Aj Srílančania sú si vedomí toho, že súčasťou zdravého tela musí byť zdravá myseľ. Vzdelaniu a rozvoju mladých nenapomáhame iba v domove Sinha, ale aj na vidieckych školách po celom ostrove. Na základe mnohých vypracovaných projektov nášho partnera majú deti jednoduchý prístup k základnému vzdelaniu, ktoré je potrebné pre budúci život na ostrove. Sme hrdí na to, že spolu s vami pomáhame meniť svet. Školy v chudobnej tamilskej časti podporujeme už od minulého tisícročia a od roku 2009 sa naša pomoc, kvôli nadšťandartným vzťahom s miestnymi komunitami, ešte viac zintenzívnila.
O pomoci školákom
Podpora vzdelania
Čistíme pláže

Čistíme pláže

V BUBO nevnímame ochranu prírody iba ako teoretický pojem, snažíme sa byť nápomocní a nášmu okoliu prakticky pomáhať. Naši sprievodcovia Martin Ferenčík a Patrícia Mrázková sú toho výborným dôkazom. Počas svojho voľného dňa na Srí Lanke sa pustili do upratovania pláže. Nemohli sa už dlhšie pozerať na kopy odpadkov váľajúce sa v piesku a čo je najdôležitejšie, keď ich videli domáci, hneď im začali pomáhať. Robiť dobré veci sa oplatí, navyše spájajú ľudí. Prečítajte si o našej akcii viac na blogu Začnime od seba, alebo ako sme vyčistili pláž na Srí Lanke.
Ako sme upratali pláž na Srí Lanke

Záchrana korytnačiek

Každý rok migrujú na miestne pláže korytnačky, ktoré tu do piesku nakladú svoje vajíčka. Nové jedince sa však len málokedy dožijú dospelosti, častokrát totiž vajíčka zjedia varani, vtáci, ale aj miestni. Pokiaľ sa im podarí vyliahnuť, čaká ich dlhá a náročná cesta z pláže do oceánu. Ohrozené sú ako počas cesty, tak aj priamo vo vode – stávajú sa potravou pre predátorov. Pracovníci v korytnačích liahňach sa snažia tieto riziká eliminovať. Vajíčka spod piesku vyhrabávajú a umiestňujú ich do umelo vytvorených pieskovísk. Keď sa korytnačka vyliahne, prvé dni svojho života strávi v nádrží a keď naberie síl, pracovníci ju vypustia do oceánu. Máloktorá komunita žije v takom súlade s prírodou ako práve pôvodní Srílančania. Je nám cťou, že prostredníctvom návštev takéhoto centra, môžeme pomáhať chrániť ohrozené druhy. Pokiaľ si chcete o téme prečítať viac, pozrite si naše fórum Srí Lanka – 35 rokov záchrany korytnačiek.
VIAC O KORYTNAČKÁCH
Záchrana korytnačiek
Sloní sirotinec

Sloní sirotinec

Srí Lanka je pre slony prirodzený a dokonalý domov. A hoci sa im vo voľnej prírode darí a s ostatnými druhmi fungujú v perfektnej symbióze, aj medzi nimi nachádzame opustené slonie mláďatá, či zranených jedincov, o ktorých sa treba postarať, inak by v divočine neprežili. Preto je BUBO podporovateľom slonieho sirotinca Pinnawala, ktorý s našimi klientmi počas zájazdu navštevujeme. Sirotincov je na ostrove niekoľko a hoci sú slony majestátne zvieratá, aj oni potrebujú našu podporu a opateru. Prečítajte si o našich aktivitách viac na fóre Pinnawala – domov sloních sirôt.
Viac o sloňom sirotinci

Vegáni sú vítaní

Pre BUBO klientov sa vždy snažíme vyberať hotely, ktoré v rámci ponúkaného luxusu sa rovnako usilujú aj o udržateľnosť v rôznych smeroch svojho podnikania. Platí to aj o gastronómii. Na Srí Lanke nemajú naši klienti problém s prístupom k vegetariánskej, vegánskej, či bezlepkovej strave. Tá je pripravovaná z domácich čerstvých produktov podľa tradičných postupov, na ktoré si miestni potrpia. Ako hovoria domáci, čo má zostať doma, nech doma zostane. A pri Vašej návšteve sa tak o vás postarajú kráľovsky.
O strave na Srí Lanke
Vegáni sú vítaní
Zelená budúcnosť na dosah

Zelená budúcnosť na dosah

Srí Lanka sa v rámci kultivácie mobility na ostrove snaží dopracovať k zelenej doprave a k používaniu elektromobilov. A hoci to môže znieť ako hudba budúcnosti kvôli nedostatku nabíjacích staníc v krajine, aj náš partner krok za krokom smeruje k zelenšej budúcnosti. Zatiaľ sa snažia o celoplošné používanie hybridných vozidiel, ktoré spájajú benzínový motor s elektromotorom.

Children's Home

Komunita ľudí na ostrove drží spolu. Neprejavujú voči sebe zášť, nepokoj, či nenávisť. Keď vznikne konflikt, treba si ho vyrozprávať a keď treba niekomu pomôcť, netreba váhať ani sekundu. Za týmto účelom vznikol na ostrove Sinha Salsevana Children´s Home – domov pre aktuálne 25 mladých dievčat, ktoré ešte nedovŕšili plnoletosť. Za to im však do života vstúpil smútok – ich rodičia buď zahynuli, alebo nemali dostatok peňazí na zabezpečenie ich plnohodnotného života. Aj vďaka nášmu partnerovi, s ktorým BUBO priamo spolupracuje, však z týchto detí vyrastajú absolventi celosvetovo známych univerzít, ktorí sú dôkazom toho, že nádej existuje vždy.
Children's Home
Reakcia na covid-19

Reakcia na covid-19

Pandémia nového koronavírusu zmenila svet a krajiny sa delia na tie, ktoré na situáciu zareagovali pohotovo a prakticky a na tie, ktoré ju aj po rokoch nie celkom dobre zvládajú. Srí Lanka patrí k tým pohotovým. Keďže BUBO ako prvá firma na Slovensku propagovala očkovanie, podobný profesionálny prístup žiadame aj od nášho partnera. Ten bol certifikovaný ako Safe and Secure Travel Agency kvôli zmenám, ktorými sa prispôsobil turizmu. Po príchode do krajiny naši klienti od neho dostanú dezinfekčný gél, respirátory a cejlónsky čaj. Každé ráno im meria teplotu a na konci dňa, po nasadnutí do auta, im dezinfikuje podrážky. Každý zamestnanec nášho partnera je pravidelne školený a informovaný o aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou.

Zbierame čaj

Každá krajina je charakteristická pre niečo iné a my v BUBO podporujeme diverzitu pestrofarebného sveta, v ktorom žijeme. Objavujeme, poznávame, učíme sa. Preto jednou z aktivít, ktoré pravidelne robievame spolu s klientmi na Srí Lanke, je aj zber čajových lístkov jedinečného cejlónskeho čaju. Na plantážach mimo bežných turistických trás zdravíme usmiatych domorodcov a púšťame sa do práce. Srí Lanka, ktorá sa do roku 1972 volala Cejlón, produkuje čaj so silnými antioxidačnými, antibakteriálnymi a antiparazitnými účinkami, ktorý má vo všeobecnosti blahodarný vplyv na funkčný metabolizmus človeka. Po tom, čo si naši klienti natrhajú čajové lístky, ideme ochutnať výsledný produkt - ozajstný organický čaj - do miestnej výrobne, ktorú ekonomicky podporujeme.
O čaji na Srí Lanke
Zbierame čaj
Pomoc komunite

Pomoc komunite

Apríl v roku 2019 výrazým spôsobom zasiahol do života ľudí nielen na Srí Lanke, ale po celom svete. Ostrov, na ktorom v mieri žili ľudia rôznych vierovyznaní, sa zmenil na zem utrpenia po tom, čo samovražední atentátnici Islamského štátu odpálili bomby v troch hoteloch a v troch kresťanských kostoloch. BUBO na udalosť okamžite zareagovalo a dalo možnosť svojím klientom poslať ľubovoľný príspevok priamo na účet kresťanskej komunity v Kolombe. Útok bol nechutnou snahou teroristov o vyvolanie strachu a napätia, našťastie Srí Lanka pozná v boji proti zlu veľmi silnú zbraň – pokoj v duši a lásku v srdci. Pre viac informácii o našej pomoci si prečítajte v súhrnnom blogu o pomoci Srí Lanke..
Pomoc kresťanom

Naše cesty na Srí Lanku

K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

2492
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Francúzska Polynézia, Dubaj (SAE), Tahiti, Spojené štáty americké (USA), Srí Lanka, Singapur, Nový Zéland, Maldivy


náročnosť

24 dní

Trvanie

8496 10620€

Detské zľavy

Dovolenka Srí Lanka a Maldivy s rodinou
F

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

14 dní

Trvanie

10885
K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

14 dní

Trvanie

3069 4384€