Etiópia - veľký okruh

Prinášame vám cestu, z ktorej klienti prichádzajú so zážitkami na celý život. Sme si istý, že na momenty z tejto cesty si budete pamätať celý život a vždy vám prinesú krásne spomienky. Cesta, ktorá ide dejinami ľudskej civilizácie a náboženstva. Prastaré náboženské komunity na severe Etiópie v kontraste s animistickým juhom, ktorý žije v úplne inom svete aký poznáme iba v predstavách. Zažite silný zážitok, ktorý táto cesta ponúka.

Martina Čameková Martina Čameková Martina Čameková
Spokojnosť klientov
od 4 490,00 €

Etiópia

17 dní
 • Jediný all inclusive program v Československu
 • Autentické miesta a atmosféra so skúsenými BUBO sprievodcami, odborníkmi na Afriku
 • Málo navštevované miesta
 • Podporujeme trvalo udržateľný turistický ruch
 

Odlet a prílet do Etiópie. Nocľah v kvalitnom hoteli.

Prehliadka hlavného mesta Etiópie ADDIS ABABA. Hlavné mesto starodávnej krajiny, ktorá zažila všetky biblické kráľovstvá, vzostupy a pády a vytvorila obdivuhodnú kultúru vo východnej Afrike. Prehliadku začneme národným múzeom, kde je vystavená legendárna Lucy a najstaršie dieťa sveta. Kedysi pradávno práve z tejto krajiny vyrazil človek a osídlil planétu. Prehliadka hlavnej mestskej katedrály svätej trojice s hrobkou Haile Selassieho, kde sa započúvame do modlitieb v amharčine.

Veľmi skorý budíček a prelet na sever do BAHIR DAR (1830 m.n.m.). Hotel na brehu najväčšieho jazera krajiny, Tana. Ráno tridsať kilometrov k vodopádom Modrého Nílu, ktoré domorodci nazývajú Tis Isat = Dym Nílu. Nasadneme na loď a vyrazíme k polostrovu Zeghe a ďalej ku kláštoru Ura Kidane Mahret. Sme ako na inej planéte. Hustý les, okrúhle kostoly so strechami porastenými trávou a starými muráliami. Šanca vidieť hrochy a krokodíly.

Trojhodinová cesta do mesta GONDAR (2200 m.n.m.), pod patronátom UNESCO, ktorý bol sídlom cisára z Habeša. Pútnici a my s nimi prichádzame k cisárskemu palácu a kúpeľu kráľa Fasilidesa. Kostol Debre Birhan Selassieho, kde si porozprávame o rastafariánstva. Stráži ho osemdesiat etiópskych cherubínov. Poobedňajšia návšteva dedinky Weleka, kde si povieme o falašoch.

Ranný prelet do Lalibely. LALIBELA: izolovaná v pohorí Lasta je známa kostolmi, ktoré sú vytesané do skál. Mnohé boli vytesané v 12. storočí, ale na rozdiel od iných podobných miest tieto v Lalibele dodnes slúžia a sú duchovným centrom mesta. Dnes navštívime prvú skupinu kostolov.

Naše mulice nás čakajú pred hotelom a ideme do kostola Asheton Maryam vo výške 4000 metrov nad morom. päťhodinová jazda a treking. Poobede si pozrieme druhú skupinu skalných chrámov.

Prelet nad SIMIENSKYMI VRCHMI, kde podľa Homéra bohovia hrali so skalnými vežami šach, do najstaršieho mesta krajiny. AXUM: stély a obelisky, hrobky a hrady vládcov. Najväčší samostatne stojaci kus kameňa na svete. Mariamtsion, postavený na mieste prvého etiópskeho kostola. Ukážeme si miesta, kde sa podľa viery ortodoxných etiópskych kresťanov nachádzajú originálne Mojžišove dosky s desiatimi božími prikázaniami, spečaťujúcimi dohodu medzi bohom a kmeňom Izraelitov. Prezrieme si múzeum, hrad kráľa Kaleba, kúpele kráľovnej zo Sáby a aj miesto nazývané Palác kráľovnej zo Sáby. Vysvetlíme si súvislosti s Jemenom.

Návrat do Addis Abeby a prehliadka etnologického múzea. Príprava na južnú Etiópiu.

Opustíme Addis Abebu, chlad z hôr začne postupne striedať teplo južnej Etiópie. Ideme do kotla afrických kmeňov, našim cieľom je rieka Omo. Vďaka prírode je Etiópia úžasne rôznorodá a uvidíte to vlastné oči. Oblasť ľudí z kmeňa Gurago a príchod do JIMMA. Najväčšie mesto juhovýchodnej Etiópie.

Civilizácie je čoraz menej, les striedajú kávové plantáže a jednu z nich navštívime. Etiópska káva patrí k najlepším na svete, čo myslíte? Príchod do BEBEKA.

Dnes stretneme príslušníkov kmeňa Surmov. Pastieri dobytka, ktorí patrili k najobávanejším kmeňom Afriky. Ich najväčším bohatstvom je dobytok, peniaze pre nich nemali zmysel. Jazvy na tele a maľby znázorňujú množstvo zabitých divých zvierat alebo nepriateľov. Pri troche šťastia zažijeme aj tradičný súboj palicami zvaný donga, ktorý bolí už len pri pohľade naň.

Našim dnešným cieľom sú veľmi vysokí lovci z kmeňa Nyangatom. Cieľ našej cesty majestátna rieka OMO je pred nami. Prekročíme rieku a po červenej terénnej ceste vyrážame do dedinky kmeňa Karo. Je to najmenší a najvzácnejší kmeň povodia rieky Omo, ktorého počty sa odhadujú len okolo dvetisíc ľudí. Dedina položená priamo na brehu rieky s fantastickým výhľadom na rieku Omo. Rieka dáva život všetkému v tejto časti krajiny a vytvorila kotol národov, ktorý sa rozbehol do celého sveta. Klasické obydlia, jazvy po súbojoch s bičom z hrošej kože, hlinkami pomaľovaní muži aj ženy a nesmierne priateľský náčelník. Trhová dedinka Dimeka, Turmi a relax v lodge.

Skorý ranný budíček a za tmy uháňame po novopostavenej prašnej ceste do národného parku Mago, kde nás čaká azda najznámejší kmeň Mursi. Ženy, ktoré si rituálne rozťahujú pery a vkladajú do nich hlinené tanieriky. To, že tieto kultúry prežili, je takmer zázrak. Návrat do mesta Jinka, priestor na obed u Ermiasa. Deň ako zo sna sa ale nekončí. Po ceste si vykračujú Hamar a Banna, polonahé telá, vlasy zmaľované červenou hlinkou a na pleciach pušky. Stojíme, fotíme a čudujeme sa.

Údolie rieky Omo je za nami. Otvorenou cestou cez územia kmeňa Tsemai a Konso prídeme do ARIBA MINCH. Mesto 40 prameňov je výstupnou bránou do obrovskej a nekonečnej oblasti, ktorej dominuje tajuplná hnedá rieka Omo. Vysoké kopce v okolí Arba Minch skrývajú horské dedinky kmeňa Dorze, typické vysokými domami, ktoré termiti postupne znižujú. Ochutnáme chlieb z falošného banánu s medovou alebo chili omáčkou. Večer prídeme do našej lodge a zrelaxujeme.

Celodenný presun do Addis Abeby. Cestou nevynecháme pamiatku UNESCO a TIYA, stélové pole v regióne Soddo. Po príchode do Addis Abeby absolvujeme poslednýkrát kávovú ceremóniu a po rozlúčkovej večeri sadneme do lietadla a letíme do Európy.

Prílet domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v dvojposteľových izbách v 3* - 5* hoteloch, lodges a stanových táboroch
 • africké all inclusive (plná penzia a neobmedzené množstvo balenej vody)
 • dopravu mikrobusom na severe a klimatizovaným land cruiserom na juhu
 • 4 x miestny prelet
 • všetky vstupné poplatky
 • miestne poplatky
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • trajekt cez rieku OMO
 • všetky dane a poplatky
 • asistenčné služby CK BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, víza (kúpite ich priamo na letisku, cca 50 USD), vreckové , inú stravu a nápoje

Poznámka:

Tento okruh je určený skúseným cestovateľom, ktorý hľadajú turisticky menej navštevované miesta našej planéty. 3 dni sa budeme pohybovať v oblasti s minimálnou infraštruktúrou, po terénnych cestách a ubytovaním v stanových táboroch so základnou hygienou. Kmeňová oblasť Suri patrí medzi najatraktívnejšie regióny krajiny, ale zároveň málo vybudované. Ak hľadáte pohodlnú a menej náročnú Etiópiu so zameraním na kmene povodia rieky Omo, tak si vyberte zájazd Južná Etiópia, Džibuti.

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
25.02.2017
13.03.2017
4 490,00 €
01.07.2017
17.07.2017
5 750,00 €
28.10.2017
13.11.2017
4 540,00 €

Južná Etiópia

Ahojte, v piatok sme vrátili z fantastickej ceste po Etiopii. Musim povedat ze na cestu sme vidali s malou dusickou, ale teraz som velmi rad, ze som dal martinom presvedcit. skvela cesta a…

28
NOV
20:18
2016

Vraciame sa v čase

Do Aksumu prilietame s malým meškaním, ale vôbec to negatívne neovplyvnilo náš program. Máme pred sebou spoznávanie najstaršej histórie kresťanskej Etiópie. Stojíme pred stélami, ktoré boli…

03
NOV
20:20
2016
Juraj Ondrejčík Juraj Ondrejčík

Sme ubytovaní v najlepšom hoteli mesta Jinka (#1 of 1 hotels in Jinka podľa portálu tripadvisor). Vydychujeme si po namáhavom dni, počas ktorého sme prešli prašnými cestami od rieky Omo a kmeňa Karo cez dedinky s lokálnymi trhmi, na ktorých sme radi a často zastavovali. Stretávajú sa na nich najmä etniká Bana a Hamar, kupujú a predávajú potraviny, oblečenie, obuv (v ponuke dominujú etiópske…

Sme ubytovaní v najlepšom hoteli mesta Jinka (#1 of 1 hotels in Jinka podľa portálu tripadvisor). Vydychujeme si po namáhavom dni, počas ktorého sme prešli prašnými cestami od rieky Omo a kmeňa Karo…

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár • 1 / 0