Najkrajšie pamiatky sveta s Ľubošom Fellnerom

Barma, Laos, Kambodža

Mnohí tvrdia, že najkrajšou pamiatkou sveta je Angkor Wat. Pre Ľuboša sú to chrámy v Bagane. No neprekvapí konkrétne vás tajný šperk Laosu – Luang Prabang? Všetky tri chrámové komplexy si dôkladne pozrieme so špecializovanými sprievodcami. Táto cesta je úžasným spojením toho najlepšieho s pohodlím preletov ponad náročné úseky. Veľké dobrodružstvo, bezpečnosť a vysoká kvalita je s Ľubošom zaručená!

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Novinka
Novinka
2018

Barma, Laos, Kambodža

-
Termíny a ceny Zájazd vypredaný
 • Barma – viac zlata ako vo všetkých britských bankách
 • Elektromobilom k tajným chrámom Angkoru hlboko v džungli - aj pre tých čo už v Angkore boli!
 • splav Mekongu do Luang Prabangu, ktorý je pod patronátom UNESCO
 • Plavba po jazere Inle, kde sa vesluje nohami
 • Dva exotické prelety v rámci Juhovýchodnej Ázie v cene
 • Vyskúšate bicycle, rikše či slony?
 • Luxusný hotel (aký na Slovensku nemáme) pri Angkor Wate
 • BUBO je ako plátok citrónu do minerálky. Každý náš deň zažijete trošku viac
 • BUBO stavia pri Angkore nemocnicu – poďte sa na ňu pozrieť!

Odlet luxusnou spoločnosťou Emirates smerom na ďaleký východ. BUBO má najlepšie ceny triedy biznis, ktorej sme najväčším predajcom na Slovensku. Kvalitné zážitky môžete skúsiť už od začiatku. Každý let s novými lietadlami Emirates je zážitkom. Pripíjame si francúzskym červeným a zoznamujeme sa navzájom. Na takéto cesty chodí vždy výborná partia!

Prílet do Barmy, krajina, kde sa vesluje nohami, muži nosia sukne a ženy fajčia hrubé cigary. Zvítanie s našim partnerom a transfer do hotela. V Barme bol Ľuboš Fellner po prvý raz v roku 1996 ako jeden z prvých turistov sveta. Od roku 1997 sem BUBO realizovalo svoje cesty (o dve desaťročia pred všetkými ostatnými). Ľuboš v Barme zažil vládu, ktorá riadila krajinu podľa hviezd. Platil ešte bankovkami v nominálnej hodnote 15, 45, 90. Navštívil kláštory, v ktorých žili sväté mačky. Táto krajina, ktorá je úplne iná než všetko ostatné, čo ste doposiaľ videli, ho uchvátila. Vtedy dostal iba šesťdňové víza a na hraniciach musel povinne zaplatiť poplatok 300 dolárov. To všetko je už preč. No know how, ktoré nemá nikto, a zážitky ostali. V Mjanmarsku našiel najlepších ľudí sveta. Barma bola jedným z hlavných dôvodov, prečo sa rozhodol robiť BUBO naplno. A teraz chce práve pre vás zorganizovať nezabudnuteľnú cestu, ktorá opäť predbehne svoju dobu. Prechádzky večerným mestom, kde sa pomedzi nádherné pagody derie kapitalizmus a krajina sa rýchlo mení. Alebo si zahráte svoj najexotickejší golf v živote?

Dôkladná prehliadka Rangúnu, bývalého hlavného mesta Mjanmarska v klimatizovanom autobuse s profesionálnym lokálnym sprievodcom, od ktorého sa dozvieme viac. Park Mahabandoola, koloniálna Barma (prečítajte si román od Georgea Orwella Barmské dni), koloniálna radnica. V krajine Buddhov sa pôjdeme samozrejme pozrieť na toho najväčšieho, ktorý je o deväť metrov dlhší než ten najdlhší v Bangkoku. Švedagonská pagoda je podľa Ľuboša zázrakom. „Každý taxikár, keď ide okolo, vždy zopne ruky do modlitby. Aj ten čo ide oproti vám. To, že sa nezrazia, musí byť Buddhova vôla,” tvrdí. Samotní Briti, ktorí Barmu kolonizovali, tvrdili, že na tejto jedinej pagoda je viac zlata než vo všetkých britských bankách. A hore na 98 metrov vysokej veži sú nádherné rubíny a smaragdy. Vedeli ste, že najkrajšie rubíny (farby holubičej krvi) na svete sú práve z Barmy? Modlitby mníchov, pokoj a nádhera. 60 ton čistého zlata si v tej atmosfére prestanete všímať. Poobede najstarší čínsky chrám Kheng Hock Keon v Chinatowne. Následne návšteva pestrofarebného trhoviska Theingyi s rybami, exotickým ovocím a zeleninou, ktoré ste nikdy v živote nevideli. Kúpite si na Bogyoke Aung San cigary, alebo iba vymeníte peniaze na čiernom trhu? Čas na kávičku, lokálny rum, individuálne prechádzky, gurmánske hody z čerstvých surovín, ktoré v Európe nikdy takto chutiť nebudú. Zvykáme si na trópy. Vidíte, že náš program je rozsiahlejší!

Ľuboš chcel, aby ste okúsili barmskú dopravu. Klimatizovaným autobusom vyrazíme na osemhodinovú cestu (626 km) na sever. Ideme cez deň, aby ste videli okolitú krajinu. Jazdí sa vľavo, no mnohé autá majú volant taktiež na ľavej strane. Popri ceste deti predávajú pečené lastovičky, pečené potkany, custard apple. Ide o náročnú cestu, no Barma takáto je. Kto chce mať väčšie pohodlie, môže samozrejme do Baganu preletieť (cca. 150 €). Večer prichádzame do oblasti Baganu k najkrajšej pamiatke sveta (podľa vášho sprievodcu), kde sa na jednej jedinej ploche nachádzajú stovky (vraj 2200 chrámov) pagod veľkých ako naše kostoly.

Dôkladná prehliadka Baganu. Neprejdeme všetky pagody, ale vyberáme pre vás to NAJ! Najznámejšia pagoda Švezigon postavená slávnym kráľom Anawrahtom v 11. storočí. Prečítajte si barmské rozprávky, lebo tak sa tu budete cítiť. Ku Bayauk Gyi s nádhernými muráliami. Opäť máme lokálneho sprievodcu a ten nám lepšie vysvetlí, čo vidíme, a my to následne lepšie pochopíme. Z pagody Khay Min Ga je najkrajší výhľad na okolie. Chrám Ananda so štyrmi stojacimi sochami Buddhu a množstvom sediacich, pomenovaný podľa bratranca Sikhartu Gautamu. Pokračovanie v našom poznávacom programe, ktorý zmení štruktúru. Vstúpime do dielne, kde vyrábajú umelecké predmety z laquivéru. Konfucius kedysi veci z laquivéru zakazoval, lebo boli také drahé, no také krásne, že na ne mnohí minuli celý majetok a nevenovali sa svojmu podnikaniu, čím hospodárstvo stagnovalo. Možno si niečo pre seba nájdete. V BUBO na Dunajskej ulici máme z tohto materiálu celý veľký stôl. Doviezli sme si ho z Barmy ešte v minulom storočí. Najvyššia kvalita laquivéru sa vyrába práve tu. Návšteva dedinky Myinkaba a chrám Mahuha v odlišnom mónskom štýle. Pagoda Nanbaya z pieskovca, ktorá vraj bola predtým palácom a Myingaba Gu Byaukgyi pod patronátom UNESCO. Náročný deň ukončíme vychutnaním si západu slnka nad Baganom. Fotografi budú nadšení. Prespíme ďalšiu noc v Baganskom hoteli Thande, v izbách typu superior.

Cestami necestami sa klimatizovaným autobusom vydáme na východ a stúpame do hôr. Na 328 km budeme potrebovať rovnaký čas ako pred dvoma dňami. Ako sa vyrába palmový cukor? Cestou si rozprávame cestovateľské príbehy a je čas ponoriť sa hlbšie do buddhizmu, histórie juhovýchodnej Ázie, genézy rodiny Aun Schan Su Ťij, či genocídy Rohingyov. Prečítajte si cestu do Mandalay od Rudyarda Kiplinga a pustite si k tomu rovnomennú pieseň od Robbieho Williamsa. Ani jeden z nich v Mandalay na rozdiel od vášho sprievodcu nebol. No boli lepšími umelcami a možno aj vás Mjanmarsko dostane. Ani náročné presuny v BUBO podaní nie sú nudné. Musíte sa však pripraviť, aby ste sa vedeli pýtať. Príchod k exotickému jazeru Inle. Hotel Hupin, izby superior.

Jazero Inle, kde sa vesluje nohami a kde bol život vždy iný. Povieme si o únii Mjanmarska, ktoré stále bojuje o to, aby sa nerozpadlo. Na unikátnych ľuďoch tohto jazera pochopíme obrovské rozdiely. Raj pre fotografov. Nasadneme na loďku a užijeme si to. Exotické plávajúce trhy, rybári, ktorí chytajú úlovok do kónických sietí a veslujú nohami. Dedinky a kláštory na koloch. Potom sa vydáme ďalej až do dediny Indein (45 min lodičkou) známou ruinami z 8. storočia. No lodička je prenajatá iba pre nás a teda môžeme niečo objaviť pre seba, zastať tam, kde iní nemôžu. Naším cieľom je nájsť to najfotogenickejšie miesto. Následne návrat späť a návšteva pagody Phaungdaw Oo s piatimi soškami Buddhu, pokrytých zlatom. Chceme ešte navštíviť plávajúcu dedinku Ywama a dedinku tkáčov (každý Mjanmarčan nosí rovnaký druh tkanej tašky) Inpawkhon. Návrat do hotela a čas na osobné voľno a nákup barmských suvenírov. Opäť sme mali kvalitnejší program a nešetrili sme.

Transfer na letisko a ranný exotický odlet z letiska Heho na letisko, o ktorom ste nikdy v živote nepočuli. No nám tento prelet ušetrí mnoho času. Preletíme totiž hory. Prechod severným Thajskom, thajská strava a slobodný duch Siamu. Toto je ten preslávený Zlatý trojuholník, kde sa odjakživa pestovalo najviac ópia na svete, ktoré následne Briti vyvážali do Číny. Prečo je to dnes inak a najviac ópia sa pestuje v Afganistane? Cesta je v podaní BUBO bezpečná. Cesty sa zúčastnia aj všetky tri deti Ľuboša Fellnera (8 – 18 rokov). Prekročíme ďalšie hranice a sme v ďalšej krajine, vitajte v Laose. Sú Laosania ešte lepší ľudia než Barmčania? Laos ostal taký, aká bola juhovýchodná Ázia pred dvadsiatimi rokmi, a vy v tejto odľahlej oblasti zažijete to, čo zažíval Ľuboš na svojich prvých cestách kedysi. Hneď TO pochopíte, je TO všade okolo vás. Transfer do hotela kúsok od mohutnej rieky Mekong. Večera. Ochutnáte lepkavú ryžu?

Mekong, matka riek, je jednou z desiatich najznámejších riek sveta. Prírodný zázrak prameniaci vo výške 5200 m v Tibete má po sútoku s riekou Ruak dostatok vody. Rieku Ruak prekročíme a budeme sa pohybovať po jej brehoch. Ona bola vždy tepnou Zlatého trojuholníka. BUBO aj váš sprievodca sa plavil pokojnou deltou Mekongu, no dnes zažijeme riadne dobrodružstvo a Mekong splavíme vo vyšších polohách. Expedičná záležitosť a vy sa už celý život budete na prírodopisné seriály pozerať z inej perspektívy. Už budete vedieť. Uvidíme v džungli divé slony? Riečne delfíny? Určite uvidíme zastrčené oblasti a ozajstný život popri rieke na pomedzí najzachovalejšieho pralesa Juhovýchodnej Ázie. Zastavíme sa v svätých jaskyniach Pak Ou. Spánok v laoskom šperku Luang Prabangu, (hotel Manoluck, izby superior).

Sme v bývalej francúzskej kolónii a na raňajky si dáme bagetu s paté. Luang Prabang je omnoho menej navštevovaný než Bagan a Angkor Wat. Bude to veľké prekvapenie? Máme samozrejme klimatizovaný autobus, bez ktorého by sme sa v tých horúčavách nepohli, a lokálneho sprievodcu, ktorý nám ušetrí mnoho času. Prehliadku pamiatok pod ochranou UNESCO začneme v bývalom kráľovskom paláci, kde sa dozvieme o kultúre Lao. Následne Wat Xieng Thong, ktorý je úplne iný než pagody v Bagane. Mekong vždy kultúry skôr oddeľoval, než spájal. No pre nás je to o to zaujímavejšie. Wat Visoun so zlatou štukovou výzdobou sa podobá na melón a preto ju prezývajú Makmo. Dedinka Ba Phanom a lokálny život Laosanov. V čom sa líši ich život a ich remeslá? Ochutnáte stonožky či pečené tarantule? Nebojte sa. Jedlo je v tejto časti sveta úžasné a vy budete blahorečiť francúzskych kolonizátorov. Poobede navštívime Wat Aham, ktorý bol sídlom Sangkharata, patriarchu laoského budhizmu. Dva obrovské banány skrášľujú pozemok a my si povieme o osvietení Buddhu, ktoré sa udialo presne pod týmito istými stromami. Nájdete paralely k životu Ježiša Krista? Buddhistickí pútnici, exotickí mnísi modliaci sa jazykom páli a absolútne iný svet, ktorý je pre väčšinu planéty ešte stále ďaleko. Wat Mai je najrozsiahlejším chrámom komplexu Luang Prabang s neuveriteľnou atmosférou. Bol chrámom kráľovskej rodiny až do roku 1875. Suveníry na trhovisku alebo pivko Lao? Laos je najlacnejší a určite si nejakú ručne vyrábanú pamiatku od horských kmeňov kúpite. Ich talent sa rýchlo stráca a vytláča ich priemyselný tovar z Číny. Na záver dňa sa vyšplháme spoločne po 328 schodoch na chrám Phousi a vychutnáme si západ slnka nad Luang Prabangom a riekou Mekong. My vieme o Mekongu viac. Večer voľno, naskočte na songtaew (rikšu) a vyberte sa za nočným životom. Už sa vyznáte, od vášho sprievodcu viete, čo môžete a čo nie, po plavbe sa vytvorila skvelá partia a dnes večer dokážete všetko!

Vstaňte s Ľubošom skoro ráno a pridajte sa k šafránovo odetým mníchom, ktorí zbierajú malé obety od veriacich. Ďalšie výrazné ušetrenie času, transfer na letisko a priamy odlet do Kambodže, k ďalšej úžasnej pamiatke k Angkor Watu. „Ideme do Kambodže lekvár kosiť,“ hovorievali Lasica a Satinský za socializmu. Odporúčame knihu First They Killed My Father od Loung Ung o režime Pol Pota. Alebo si pozrite rovnomenný film režírovaný Angelinou Jolie. Ľuboš o tom vie veľa a je fakt neuveriteľné, kam až môže ideológia dospieť. Transfer do základného hotela. Tu vám odporúčame unikátny 5* štýlový hotel s bazénom, kde si budete na záver cesty pripadať ako v raji, teda v nirváne. Nebude sa vám chcieť odísť z luxusného hotela, aký na Slovensku nemáme, no ideme vychutnať západ slnka nad Angkor Watom, hlavným mestom mocnej Kmérskej ríše. Úžasný zážitok a následne zaslúžený luxusný oddych. Kultivovanosť a prirodzenú milotu služobníctva cítite vo všetkých službách.

Ráno opäť skoro vstávame a stojíme pred Angkor Watom pri východe slnka. Tento kmérsky chrám je v centre vlajky Kambodže a v centre duší všetkých Kambodžanov. Ráno sú ešte teploty príjemné. Dôkladná prehliadka chrámu. Následne elektrickými autíčkami cez sloniu bránu ďalej do džungle. V pláne máme chrám kam iní nechodia! Aj keď ste už v Angkore 2 razy boli, tento chrám ste nenavštívili. Práve pre toto chodia ľudia s Ľubošom Fellnerom. Tento chrám je kultúrnym zázrakom a obrovským zážitkom. Beng Mealea ប្រាសាទបឹងមាលា, v preklade znamená Lotosový rybník a naši sprievodcovia v BUBO spoločne s našim partnerom vybavili zaradenie do nášho programu. BBC tento chrám nazvola chrám Indiana Jones. Celý deň chodíme od svätyne k svätyni, prekračujeme korene stromov, ktoré ako pytón omotávajú prastaré sochy a ruiny. Angkor je fascinujúci obrovský a Vy budete privilegovaní a jedni z prvých Slovákov, ktorí zájdu až tak ďaleko. Kto Beng Mealea nevidel, nevie si predstaviť tú mohutnosť a krásu. Angkor vyhráva mnoho ankiet o najkrajšiu pamiatku našej planéty. A konkurencia je slušná. Večera s tancom apsár a začíname sa lúčiť.

Zažili ste niekedy lepší servis než v tomto luxusnom hoteli? Voľný deň využijete na oddych, dokúpenie posledných suvenírov, na ďalšie objavovanie komplexu Angkoru, alebo s vašim sprievodcom zavítate na stavbu novej nemocnice BUBO, ktorú sme tu práve začali. Odlet o 19.30 späť do Európy.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku economy class Viedeň – Rangún/ Siem Reap – Viedeň
 • 2 x prelet v rámci Juhovýchodnej Ázie
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • 11 x ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami
 • všetky transfery podľa programu z toho raz pravidelná linka
 • asistenčné služby BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • plavbu po Mekongu
 • plavbu po jazere Inle
 • prehliadku Rangúnu s profesionálnym sprievodcom
 • prehliadku Baganu s profesionálnym sprievodcom
 • prehliadku Luang Prabang s profesionálnym sprievodcom
 • prehliadku Angkoru 
 • prehliadky a výlety podľa popisu

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

Letiskové poplatky, víza (Barma, Laos) 105 eur + Kambodža 35 USD sa platí na mieste, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií 97 eur.

Charita:  Ľuboš odovzdal v Barme charitu po prvý raz v roku 1997, potom v roku 1998, teda v dobe, keď charita nebola na Slovensku vôbec populárna.

V máji roku 2008 po cyklóne Nargis spoločne s organizáciou MAGNA  Barme BUBO pomohlo. MAGNA  zabezpečila cez kambodžské ministerstvo zdravotníctva lietadlo plné liekov a humanitárnej pomoci a s Ľubošovými kamarátmi doniesli tony ryže do neprístupnej delty Irrawaddy. Týmto vtedy zachránili množstvo životov.

V roku 2018 BUBO stavia s organizáciou MAGNA nemocnicu v Kambodži. Budeme blízko a kto chce, môže sa ísť s Ľubošom pozrieť na jej stavbu. Ľubošova 17-ročná dcéra tu následne ostáva týždeň pomáhať ako dobrovoľníčka.

Pre koho je zájazd určený?

Tento zájazd sa takto ide po prvý raz. BUBO navštevuje túto oblasť dlho, ale až nové letecké spojenia umožnili spojiť nespojiteľné. Takto vidíte za dva týždne to, na čo sme ešte nedávno potrebovali mesiac. A teraz vo väčšom pohodlí. Tento zájazd je aj pre tých čo už Angkor Wat videli. Aj tu totižto  ideme ďalej.

Nezáleží na veku, ide  skôr o postoj. Ideme v lete, lebo vtedy majú prázdniny naše deti, no rátajte s dažďami, tie prídu, leje ako z krhly a potom je pekne. Zájazd zvládnu teda aj deti s dobrodružne ladenými rodičmi a Ľuboš aj pre mladých a silných nájde aktivity, ktoré vás zničia. Skutočné expedície v malých skupinách nájdete inde: napríklad expedície do Guyan, či na Sibír, ktoré realizuje Ľuboš bez detí, no to sú skutočne tvrdé cesty. Šťastie sa stane pre vás po prechode Indočíny hmatateľným. Zrejme vaše stretnutie s theravadským buddhizmom posunie hranice konania dobra. 

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO však odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 5 voľných strány

Letenka: Tento zájazd lietame spoločnosťou Emirates, ktorá patrí medzi najlepšie na svete. 

Presné lety dostane každý klient v informáciách pred cestou, ktoré sa zasielajú cca 6 týždňov pred odchodom zájazdu.

Termíny a ceny

Termín
Cena

Odporúčame

Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €
Vietnam , +1 viac

Vietnam, Kambodža

17.10. → 01.11.2018 +20 ter.
16 dní
2 280 €


 • 1 / 0