Balkán na jeden vrz

Srbsko, Kosovo, Severné Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina

Na Balkáne sa stretáva Východ so Západom, katolicizmus, ortodoxia s moslimami, a to vždy veštilo výbuch. Toto už nie je Juhoslávia. Chorvátsko poznáte, ale kto pozná Bosnu a Hercegovinu, Macedónsko, Čiernu Horu? Kosovo a Albánsko už vôbec. Krajiny sa rapídne menia: smartfóny verzus káričky ťahané somármi. Matka Tereza, Alexander Macedónsky, ale hlavne priateľskí Balkánci s otvorenými srdcami a rakijou. Vyvážený okruh medzi kultúrou a nedotknutou prírodou. Za krátky čas uvidíme maximum, a to v BUBO kvalite.

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Spokojnosť zákazníkov
od 839 €

Srbsko, Kosovo, Severné Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina

13 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • BUBO je na Slovensku prvé s kompletným okruhom po Balkáne
 • Durmitor - výstup na najvyššiu horu Čiernej Hory - Bobotov Kuk (2 523 m n. m.)
 • Rafting na rieke Tara (UNESCO)
 • Kvalitné víno, gurmánske špeciality a super pláže
 • Využite naše know-how a zažite viac!
Zobraziť mapu

Stretnutie v Bratislave a odchod neskoro večer naším luxusným autobusom s firmou, s ktorou spolupracujeme vyše 20 rokov. Kusturicov film a slivovica nám predstavia, ako to na Balkáne chodí. Spomenieme si na Tita, na Juhosláviu a konflikty, z ktorých sa doteraz spamätáva. Poznajú vôbec naše ratolesti, ako to všetko bolo? Tušíte ako sa tu teraz žije? Všetko si vysvetlíme!

Ráno nás už víta hlavné mesto Srbska. Z nepokorenej pevnosti Kalemegdan nad sútokom riek Dunaja a Sávy sa nám ponúka nádherný výhľad na BELEHRAD. Mesto, ktoré sa po útrapách z 20. storočia opäť znovuzrodilo. Obed v bohémskej štvrti, kde vieme odporučiť reštauráciu, kde jedol napr. taký Gerard Depardieu či Jamie Olivier. Prechádzka európskou metropolou po najstarších uličkách, v ktorých ešte cítiť orientálny nádych. Pamätáte si ešte na rok 1999? Pozrieme sa aj na zbombardované torzá budov, ktoré tu ostali ako tichá spomienka na bombardovanie vojskami NATO. Mesto i ľudia si vytrpeli, no dvíhajú hlavy spolu s Novakom Djokovicom, ktorý sa tu narodil. A idú ďalej a my tiež... Presun cez Niš a po novej ceste do Prištiny.

Z príbehu krajiny, ktorá bojuje o svoje miesto na mape Európy, nám naskočia zimomriavky. Sme v Kosove, najmladšom štáte Európy. Prehliadka hlavného mesta PRIŠTINA. Kosovo masovým turizmom rozhodne netrpí a môžeme tak nerušene pokračovať v spoznávaní pravej duše Balkánu a nasávať jeho atmosféru. Pozrieme sa na symbol Kosova, monument Newborn, ktorý reprezentuje zrodenie novej krajiny, prejdeme hlavnou triedou okolo novej budovy parlamentu až do autentickej starej štvrte s množstvom ornamentálnych mešít. Hovorí sa, že práve tu v Kosove robia najlepšie macchiato na svete a my to vyskúšame. Pripomenieme si známu bitku na Kosovom poli, ktorá ovplyvnila Európu. Z vyhliadkovej veže si vysvetlíme priebeh vojny, aby sme pochopili všetky súvislosti. Práve tu mal k 600 ročnému výročiu bitky známy prejav Slobodan MIloševič, vtedajší prezident Juhoslávie, a potom sa TO udialo... Prechádzame krajinou, v ktorej čas plynie inak, kde každý dom má na dvore miešačku a kadibudku, ženy po 40tke sú odeté do čierneho, ľudia sú vysokí a stromy sú nízke. Za hranicami Macedónska sa príroda neuveriteľne mení a my smerujeme do hlavného mesta SKOPJE, kde sa križovali stredoveké obchodné cesty z Belehradu, Dubrovníku, Konštantinopolu a Solúnu. Pred vstupom doň nás víta na kopci najväčší kríž sveta, ktorý je len prvým z mnohých prekvapení. Obrovská socha Alexandra Macedónskeho a Matky Terezy. Kto z nich je z tejto krajiny? Sú Macedónci Gréci či Albánci? Hustá balkánska zmrzlina a gýčové paláce v centre mesta. Najstarším kamenným mostom krajiny k najväčšej fontáne Balkánu, víťazný oblúk, miesto domu, kde sa narodila Matka Tereza a múzeum tejto malej veľkej ženy.

OCHRID: Prechádzka romantickými uličkami, všetko okolo nás je pod patronátom UNESCO. Tu by sa žilo! Pôsobil tu Kliment, žiak sv. Cyrila a Metoda. Ochrid je nazývaný aj Jeruzalemom Balkánu. Kedysi ste tu vraj mohli nájsť presne 365 kostolov, na každý deň jeden. Po stopách antiky sa vydáme k amfiteátru, ktorý postavili ešte starovekí Gréci, a neskôr ho Rimania zmenili na účely gladiátorských hier, vystúpime na Samuilovu pevnosť odkiaľ sa nám naskytne nádherný výhľad na jazero a dovidíme až do Albánska, ktoré sa oň delí s Macedónskom. OCHRIDSKÉ JAZERO, jedno z najstarších jazier sveta (3 - 4 mil. rokov), vo vodách ktorého žijú endemické živočíchy a jeho priezračne čistá voda Vás zaručene očarí. Okúpeme sa na pláži, kde sa cítite ako pri mori a odídeme smerom do krajiny mercedesov, orlov alebo bunkrov, pretože tým je Albánsko charakteristické. Je to neuveriteľná krajina kontrastov. Z novej diaľnice na rozbitú cestu. Čo je retardér a čo je len zakrytá jama? Z krásnej prírody do šedej reality, vila pri chatrči, voz pri mercedese, husi na ceste, divoké vnútrozemie v kombinácii s rozvíjajúcim sa pobrežím Jadranu. To je balkánsky svet, z ktorého sa budete ešte dlho spamätávať. Albánsko už dlho neostane bielym miestom na mape Európy. Lonely Planet určila Albánsko za krajinu, ktorú treba navštíviť práve teraz! TIRANA a stopy po komunistickom Enverovi Hodžovi, ktorý vyhlásil, že jeho krajania budú radšej jesť trávu, než by z Albánska spravili zájazdový hostinec pre cudzincov. Prejdeme sa najväčším bulvárom Dëshmorët e Kombit, kde budeme obdivovať veľkolepú urbanistickú prestavbu s talianskym vplyvom. Monumentálna budova univerzity, Palác Kongresov, sídlo premiéra a mauzóleum v tvare pyramídy, ktoré bolo vyhlásené za najškaredšiu budovu sveta. To nie je všetko, prejdeme cez obrovské námestie Skanderbega s rozlohou 40 000 m² a kto chce, môže vojsť do betónového bunkru, ktorých nájdeme v Albánsku tisícky. Viete, že tu môžete ísť za ohováranie do väzenia? Alebo, že Albánsko bolo prvým ateistickým štátom sveta? Je toho mnoho čo si o tejto neslovanskej zemi musíme povedať. Z Tirany pokračujeme k magickému horskému mestečku KRUJE. Dominuje mu hrad národného hrdinu Skanderberga, ktorý statočne odolával tureckým výbojom.

Ak má Albánsko krásne hory, ukážeme Vám ich esá. Milovníci prírody budú jednoznačne spokojní. Fakultatívny výlet na jazero KOMAN, dobrodružný prechod tmavým tunelom popod horu s čelovkami a plavba loďou po fotogenickej krajine. Pobudneme aj pri rieke Shala, v ktorej každý hriešnik môže zmyť svoje hriechy. Ukážeme Vám aj druhý najhlbší kaňon v Európe a budeme sa plaviť pod “prekliatymi” horami vysokými cez 1 000 metrov. Obed v roztomilom domorodom domčeku nad riekou, kde nám domáci pripravia to najlepšie lokálne jedlo a na posilnenie samozrejme rakiju. Bude to tá najlepšia, čo ste v živote ochutnali? Návrat do SHENGJINU, vychýreného Albánskeho letoviska. Malebné prímorské mesto s dlhou promenádou medzi krásnymi horami. Hotel máme kúsok od pláže a Váš jediný problém bude či si dáte divokú rybu, čierne či červené rizoto s plodmi mora a aký nápoj si k tomu zvolíte. Relax, oddych a kúpanie.

Prehliadka mesta ŠKODRA pri Skadarskom jazere, o ktoré sa Albánsko delí s Čiernou Horou. Katedrála, pravoslávny kostol či mešita. Čo to tu všetko robí pokope? Miestne trhy a pevnosť Rozafa s nekonečným výhľadom. Povieme si prečo je v hradbách zamurované dievča a voda vyvierajúca z toho miesta je liečivá, vojdeme do podzemných tunelov pevnosti a rozlúčime sa s Albánskom tak, že si spravíme dobyvateľskú fotku na hradbách s obrovskou vlajkou. Prejdeme do Čiernej Hory, ktorú vyhlásili za ekologický štát. Cenovo to je aj tu ešte stále priaznivé. V minulosti bola taktiež zapletená do niekoľkých balkánskych konfliktov a bola to práve ona, ktorá dala bodku dejinám Juhoslávie. Cestovatelia si nevedia vynachváliť cestu cez kaňon Morača. Budeme mať rovnaký názor? Návšteva kláštora (z 12. storočia) rovnomenného názvu a prejazd mostom vysokým 170 metrov, z ktorého sa skáče bungee jumping. Cestujeme po prekrásnej prírode a pozeráme sa na južné výbežky pohoria Dináre. Národný park DURMITOR a rieka TARA si zaslúžili miesto na zozname UNESCO. Miesto ako stvorené na turistiku a náš rafting!

Výstup na najvyšší vrch Čiernej Hory v Národnom parku Durmitor. Bobotov Kuk 2 523 metrov nad morom alebo pre menej zdatných pleso Zeleni Vir. Krásu panenskej prírody podčiarkujú práve horské jazierka, ktoré vytvorili roztápajúce sa ľadovce. Budete sa cítiť ako v talianskych Dolomitoch, len je to tu krajšie. Výstup nie je ľahký, no v roku 2015 ho s BUBO zvládli aj deväťročné deti (tie aktívnejšie typy). Myslíte na dobrú obuv! Vhodný typ vibram. Menej zdatný sa nemá čoho obávať, lebo Váš sprievodca bude mať po ruke aj alternatívu a poradí Vám. Večer presun do raftového centra a ubytovanie v dreveniciach pod čiernohorským nebom. Ak Vám doteraz chutilo, tu prídu na rad tie najväčšie špeciality pripravované na veľkom grile priamo pred vami. Čaká nás ďalšie dobrodružstvo, a tak treba načerpať síl. Dobré jedlo, čerstvý horský vzduch a do toho zvuky gitary nám nedovolia ísť spať, no zajtra zabojujeme o život na divokej Tare! Je taktiež pod patronátom UNESCO.

Ešte pred samotným raftingom sa posilníme miestnymi dobrotami. V ponuke bude domáci pršut, domáci syr, bryndza, pita plnená so špenátom či syrom... forma švédskych stolov a výber je len na Vás. Po raňajkách nasadneme do džípov, vyrazíme drsnou prírodou až k hraniciam s Bosnou. Máme najlepšiu spoločnosť, ktorá tu rafting rozbiehala a má najkvalitnejší výstroj. Každý dostane neoprén, neoprémové topánky, vestu, prilbu a k dispozícii bude aj GoPro kamera či podvodný fotoaparát. Výška hôr nad Tarou dosahuje v určitých miestach až 1300 metrov. Neuveriteľné výhľady. Adrenalín. Zážitky. Rafting pre deti aj starších, skúsených i neskúsených... všetci v sebe objavia dobrodruha! A strachopudom pomôžeme! Ste smädní? Stačí sa iba nakloniť z člna a napijete sa. Čistejšiu rieku ste nikdy v živote nevideli. Cestou budeme vysadať na tých najkrajších miestach či už na strane Čiernej Hory odkiaľ môžme skákať z 10-metrových skál, alebo na druhej strane v Bosne, pri malých plážach alebo skrytých vodopádoch. Tí, ktorí nie sú fanúšikmi raftingu, môžu ísť objavovať krásne zákutia krajiny na džípoch vrátane sútoku riek Tara a Piva (taktiež fakultatívna aktivita). Koho nebude lákať rafting alebo off road s džípmi, môže doobedie stráviť príjemnými prechádzkami v okolí raftového centra. Po obede sa presúvame ďalej a našim cieľom je kúpiť si preslávené čiernohorské víno Vranac, ale aj autochtónne biele víno Krstač priamo zo zdroja. Stihneme si pozrieť aj hlavné mesto Podgorica (prehliadka z autobusu), kde sa 60 % obyvateľov volá Ivanovič a povieme si, kam si ženy schovávajú peniaze pred mužom alebo prečo nemôžete darovať Čiernohorcovi lyžičku. Zvládneme aj vyhliadkovú cestu cez 655 metrov vysoký priesmyk odkiaľ dovidíme až na Prekliate hory.

Precestovali sme 5 krajín, čas na načerpanie síl, oddych pri mori a ochutnávanie toho najlepšieho z balkánskej kuchyne! Náš hotel je pár minút chôdze od pláže a od mestskej promenády plnej reštaurácii.

Tí, čo už boli v Škandinávii, budú mať pocit déjà vu. Objavíme jedno z najlepšie ukrývaných miest v celej Európe. KOTORSKÝ ZÁLIV, najväčší na pobreží Jadranu a jeho klenot - staré mesto KOTOR. Katedrála, ktorú dali postaviť Benátčania, takmer 5 km hradieb, ktoré sú v niektorých miestach až 15m široké a perfektné výhľady na záliv sem lákajú čoraz viac zvedavcov. O niekoľko kilometrov ďalej sa nachádza PERAST. Kedysi to bolo hlavné námorné mesto celého Jadranu, dnes je to pokojné mestečko so stredovekým nádychom. Krásna kaplnka uprostred ostrova kúsok od pevniny. Viete čo ukrýva? Plavba okolo dvoch ostrovov. Na jednom vystúpime. Miestni námorníci tu mali povinnú zastávku a my musíme rozhodne nakuknúť! 2 500 rokov staré mesto BUDVA, okupované Grékmi, Rimanmi, Benátčanmi, ktorí zanechali na meste najsilnejší rukopis a možno stihneme ešte aj PORTO MONTENEGRO, mesto s najdrahšími jachtami v najluxusnejšom prístave na celom pobreží Jadranského mora. Budeme mať šťastie na Abramovičovu jachtu, ktorá kotví často práve tu? Počuli ste už o Svetom Stefane? Ak áno, tak určite nepohrdnete krásnou plážou pri tomto malom kúsku luxusného raja, kde sa kúpali už aj hollywoodske hviezdy ako Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Ingemar Stenmark, králi a princovia a v novšej dobe Silvester Stalone. V roku 2014 mal práve tu svadbu Novak Djokovic.

Dáme zbohom Čiernohorcom, ktorí hrdo hovoria, že „hrdinovia nepracujú“ a smerujeme do Chorvátskeho DUBROVNÍKU (UNESCO). Kedysi Dubrovnícka republika nie je doteraz spojená so zvyšným pevninským Chorvátskom. Prejdeme Stradum krížom-krážom a potúlame sa romantickými uličkami. V roku 2010 tu hral Goran Ivaniševič exhibíciu s Johnom Mc Enrooe. Povieme si zaujímavé legendy o tomto bojmi skúšanom klenote Jadranu. Piráti, Turci, Benátčania... všetci prehrali pri snahe dostať sa za opevnenie. Aké bolo tajomstvo Dubrovníka? Kedysi tu bola jedna z najstarších lekární v Európe. Aký bol ich prvý liek? Zase tá rakija? Mladí pôjdu po stopách Game of Thrones a rodičia budú zatiaľ vychutnávať ustrice zo Stonu a zapíjať ich vínom Pošip. Jahňacinu si dáte v paláci Pučič a BUBO k nej odporúča Dingač od Grgiča. Z Chorvátska sa prehupneme do posledného štátu na našej ceste - Bosna a Hercegovina a ubytujeme sa v meste TREBINJE, ktoré leží v enkláve Republika Srpska.

Predposledný deň nášho putovania, no program bude stále bohatý. Skorý ranný budíček a vyrážame do MOSTARU s orientálnym nádychom, kde uvidíme legendárny most, ktorého pôvodné kusy ležia na dne rieky. Ako sa tam dostali? História mesta Vás nadchne a nielen preto patrí na zoznam UNESCO. Dnes je most opäť akoby vystrihnutý zo starých fotografií, no stále sa nevie či viac spája, či rozdeľuje. Naše putovanie zakončíme v SARAJAVE. Ulica Baščaršija s tureckým trhom či ulica Maršala Tita, kde vyrástla mešita vedľa katedrály, pravoslávny chrám vedľa židovského múzea. Náboženská tolerancia je tu vrodená. Veď predsa všetci trpeli rovnako! Zatúlame sa k rieke Miljacka a k mostu Latin. Cez toto miesto len omylom prevážali Františka Ferdinanda d´Este, čo ho stálo život. Postavíte sa na miesto, z ktorého Gavrilo Princip zapríčinil štart prvej svetovej vojny? To nebolo jediné, čím si Sarajevo prešlo. Kto boli snajperi a prečo bolo mesto ešte aj v 90. rokoch 1 492 dní obliehané? Ubytujeme sa a večer si zaspomíname na všetko čo sa nám prihodilo. Balkánu sme sa dostali pod kožu či Balkán sa dostal pod kožu nám? Rozlúčka.

Ráno odchod domov. Za chrbtom ponechávame neuveriteľné zážitky nazbierané zo siedmich krajín úžasného Balkánu. Príchod do Bratislavy neskoro poobede resp. vo večerných hodinách.

Cena zahŕňa

 • doprava klimatizovaným autobusom s profesionálnym šoférom
 • cestné, hraničné aj parkovné poplatky
 • ubytovanie v cestovateľských hoteloch podľa programu
 • minimálne 10x raňajky
 • prehliadku 6 hlavných miest Balkánu, no aj iný rozsiahly program
 • kompu v Montenegro
 • BUBO sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

ostatnú stravu, vstupné, fakultatívne výlety resp. aktivity ako napr. rafting s plnou penziou (deti do 12 r. za zľavnený poplatok), celodenný výlet do hôr a na jazero Koman s obedom + plavba loďou (deti do 12 r. za zľavnený poplatok), prípadne náhradný program za rafting - off road).

Poznámka:

Na zájazde trávime 4 noci v hoteloch pri mori. Väčšina klientov sa kúpe aj v Ochridskom jazere, jazere Koman a v rieke Tara. Je neuveriteľné, že za taký krátky čas sa dá uvidieť toľko.

Ľuboš Fellner spoločne s balkánskym partnerom trasu veľmi dlho pripravovali. Kosovo je dnes bezpečné, ako aj Bosna. V lete 2015 trasu prešli na nečisto pod Ľubovým vedením a dotvorili všetko do dnešnej podoby. V roku 2016 cestu prešli ďalšie 3 skupiny a vychytali sa ďalšie muchy. V roku 2017 ďalšie 3 skupiny atď. atď. Balkánu s BUBO prišli klienti na chuť. Prešli ho mladé rodiny, aj staršie ročníky, teenageri aj deti, ale chvália si ho aj takí cestovatelia, ktorí boli s BUBO na Severnom póle! Aj na Balkáne sme ďaleko pred konkurenciou. Program je tak zložitý a založený na takom množstve detailov a osobných kontaktov, že sa kvalitne nedá skopírovať. Ľuboš sa pod tento zájazd rád popisuje a hovorieva: "Jeho jedinou chybou je lacná cena".

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 4 voľné strany.

Termíny a ceny

Termín
Cena
03.08.2018
15.08.2018
839 €
Základná cena 839 €
Vstupné "Balkán na jeden vrz" 39 €
Spolu 878 €
Objednať zájazd
17.08.2018
29.08.2018
899 €
Základná cena 899 €
Vstupné "Balkán na jeden vrz" 39 €
Spolu 938 €
Objednať zájazd
08.07.2019
20.07.2019
899 €
Základná cena 899 €
Vstupné "Balkán na jeden vrz" 39 €
Spolu 938 €
10.08.2019
22.08.2019
839 €
Základná cena 839 €
Vstupné "Balkán na jeden vrz" 39 €
Spolu 878 €

Odporúčame

Dánsko , +8 viac

Škandinávia, Laponsko

01.07. → 19.07.2019 +1 ter.
19 dní
870 €
Barma , +3 viac
14 dní
2 720 €

J Janka Onufráková

 
Milí Bubáci,

v auguste 2018 som absolvovala zájazd Balkán na jeden vrz. Voľba to bola jasná, po mojej druhej ceste do Afriky (tá druhá sa uskutočnila na jar 2018) čerstvo rozmaznaná exotikou „par excellence“, som si v rámci Európy zámerne vybrala niečo, čo by malo tiež príchuť nevšednosti. Ďalšími dôvodmi boli ponúkané lákavé kombo až 7-ich balkánskych krajín vrátane tých, ktoré som chcela vidieť a zažiť už dlho (Kosovo – medzinárodne uznané len časťou sveta, Bosna a Hercegovina a Macedónsko), kam sa človek len tak vlakom/autom/diaľkovým busom asi nevypraví, túžba dozvedieť sa niečo o histórií Balkánu a vidieť na vlastné oči, ako sa tam dnes žije dnes. Kto nerád číta texty dlhšie než na pár riadkov, odporúčam prečítať len moje zhrnutie resp. záverečné slovo :-).

Čestne sa priznávam, že som mala úplne iné predstavy o Balkáne. Konkrétne, čakala som divočinu v pejoratívnejšom zmysle slova (hoci, také niečo by ma pravdupovediac neodrádzalo, zažila som už „Ázie“ vrátane Indie a mám na všetko ázijské jednoducho slabosť), odmeranejších resp. uzavretých ľudí (čo by bolo úplne pochopiteľné, veď pomerne nedávno si vytrpeli smutné, kruté časy), trošku - trošku viac špiny a neporiadku a to, že bude potrebné zvýšiť opatrnosť (domnievala som sa, že s bezpečnosťou to tu nebude úplne ružové). Platí krásne pravidlo – lepšie vidieť a zažiť, než naberať „vedomosti“ a tvoriť si názory (a tým aj zbytočné predsudky) zo zmätočných kvázi recenzií z pochybných zdrojov, ktorých je dnes na nete žiaľ neúrekom. Jasné, že moje subjektívne očakávania sa ukázali vo všetkých ohľadoch nesprávne :-). Ak by sa aj v niektorých ohľadoch naplnili, nedala by som Balkánu mínus, tak prekrásny a zaujímavý ten región je, až ma to prekvapilo!

A teraz konkrétnejšie moje dojmy: Balkán je ako celok (hoci ako o celku sa dá v jeho prípade hovoriť len z regionálneho, geografického aspektu) jedno čarovné, atraktívne miesto na mape Európy. Zmes prenádhernej prírody, o ktorú sa Balkánci podľa môjho názoru mimoriadne starajú (niekde až príkladmo – Čierna Hora), pohľadnicových scenérií (lesy, hory, kaňony, rieky a jazerá s čistulinkou vodou, zátoky atď., mnohé miesta na prestížnom zozname UNESCO), čerstvého vzduchu, ktorý voňal po čerstvo pokosenej tráve, pekných hlavných miest – čistých, žiadne stoky a skládky pohodeného odpadu (apropo, pokiaľ ide o verejné facilities, mohli by sme si z nich brať príklad), kde si môžete posedieť v lokálnych reštauráciách alebo kaviarňach a ochutnať typické balkánske jedlá, dať vínko alebo rakiju, zmrzku a za seba hovorím „coffee or two“ (som veľký kávičkár a káva v každej z navštívených krajín bola excelentná)! Zmes rôznych náboženstiev (navyše mnohé miesta boli multi-kulti, na pár cm2 aj kostol aj mešita, atď., čo mi pripomínalo Malajziu). Zmes orientu aj moderného, východu aj západu (krásny príklad Sarajevo v Bosne a Hercegovine). Môžete sa prechádzať po lokálnych trhoch a okrem suvenírov nakúpiť skutočne čerstvé ovocie (hrozno, figy, broskyne, atď.), vynikajúci lokálny med (aj gaštanový, levanduľový, z granátových jabĺčok), atď. Pokiaľ ide o kultúrne pamiatky, významné miesta aj stavby vrátane religióznych každého druhu, tie by si zasluhovali osobitný príspevok – bolo toho naozaj extra veľa, čo sme videli, mnoho miest na zozname UNESCO - za mňa osobne maximálny počet bodov, nebudem písať detaily, to si človek naštuduje a osobne uvidí. Zájazd bol navyše obohatený aj o spestrujúce, dynamické aktivity typu turistika, rafting, off-road, zippline, kto si čo vybral, tiež sme sa neraz poplavili (jazero Koman, Ohridské jazero, plavba z ostrova Sv. Juraja do Porto Montenegro), jeden celý deň bol vyhradený plážovaniu v Sutomorí v Čiernej Hore (osobne som za poznávačky a nie za plážovanie, no tento stop-over úplne perfektne sadol do nášho nabitého programu, veľmi príjemný „time-out“).

Bola to teda fantastická mozaika prírody, kultúry, histórie, proste všetkého, čo lichotí srdcu cestovateľa :-).

Pokiaľ ide o miestnych ľudí, pre mňa nesmierne zlatí, usmievaví, srdeční a ochotní ľudia – niečo na štýl Talianov, no bez typickej talianskej horúcej krvi, emocionálneho temperamentu a kriku resp. zvýšeného volume. Balkánci boli v prejavoch mierni, no boli neskutočne zlatí - toto ja veľmi vnímam, mám rada takéto nátury. Bolo jedno, či sme boli na mieste nejakej kultúrnej pamiatky, alebo či to bol lodivod nášho člnka, či sme boli v regulérnom obchode alebo len na lokálnom trhu, či sme boli v bare, na recepcii alebo v reštike hotela, či sme kupovali suveníry alebo len pozerali a nič si zhodou okolností nevybrali, oni boli skutočne zlatí. O pohostinnosti ani nehovorím – ako dopadla naša večera v horskom mestečku Kruje v Albánsku? Len zo zákulisia: chcela som pomôcť starej panej v kuchyni, no nedovolila, že ja mám sedieť, starší pán – majiteľ usadlosti ma ponúkol jeho cigarou, mladí synovia sa išli potrhať, aby sme mali vždy plné poháriky, za večeru sa malo samozrejme zaplatiť, no jeden zo synov v závere rozhodol, že to bude zadarmo lebo sme boli milí hostia a bolo veselo ... Ďalší príklad z mnohých, bola som si doplniť zásoby minerálky v obchodíku v Škodre v Albánsku a staršia dáma, ktorá si očividne prišla pokecať ku kamarátke pokladníčke, no nehovorila po anglicky a chcela sa očividne porozprávať aj so mnou, poprosila pokladníčku, nech jej prekladá a ako sme sa dali do reči, tá staršia zvedavá pani ma uštipla do líca – len ako milé gesto, čo mne osobne vôbec nevadilo. Keď som si potom išla posedieť na kávičku, vidím tú staršiu pani, ako si vykračuje a keď ma zbadala, hneď mi s úsmevom ukázala jeden dom a pochopila som, že mi ukazuje, kde býva. Jeden starší Čiernohorec sa zastavil v bare, kde sme v noci sedeli, a veľa sa pýtal a skutočne aj čo-to vedel o Slovensku. Spontánni, otvorení, milí ľudia.

Z mojich riadkov aj z miest medzi riadkami :-) určite každý vycíti ako hodnotím a či odporúčam zájazd. Hodnotím ho nadšene, úprimne by som si to zopakovala (a povenovala viac času mojim srdcovkám, na ktoré žiaľ bolo máličko času ako napríklad Mostar, Sarajevo, Kotor, Kruje). Ak toto číta osôbka, ktorá je oddaným priam zarytým fanúšikom Chorvátska (nič proti Chorvátsku, nechcem nikoho uraziť, mne samej sa páči), odporúčam minimálne prestriedať ho aspoň raz Čiernou Horou, no ešte lepšie pozrieť si Balkán z celej perspektívy a podniknúť tento zájazd, veď v jeho repertoári je napokon aj Dubrovník a čo ak po jeho absolvovaní budete chodiť už len k Ohridskému jazeru do Macedónska alebo k moru do Albánska a tí, čo milujú hory – ako aj ja – budete chcieť vyvetrať trekerské topánky v miestnej prekrásnej prírode bez valiacich sa más turistov :-)? Apropo, na Base Campe pod Mt. Everestom som videla viac ľudí než počas našej turistiky v NP Durmitor v Čiernej Hore!

Krátke slovo na tému bezpečnosti. Nikde, naozaj nikde som nemala zlý pocit (na porovnanie, čudne som sa cítila v nočných uličkách v Nairobi a Cape Town, ostražito a sem tam nepríjemne som sa cítila napríklad v Indii – nie všade, na niektorých miestach áno, no a nebezpečne a neslobodne, pokiaľ ide o slobodu pohybu a konania, som sa cítila v Riu). Tu som sa cítila ako doma, naozaj.

A napokon na tému údajného chaosu, nefungovania vecí a dezorganizácie na Balkáne. Nemala som ten pocit. Fungovalo všetko – ak mám byť exaktne prísna, tak takmer všetko. Dôležité je, že nikto na nás nikdy nezabudol, nepokašľalo sa nič, ak nerátam, že dvaja sprievodcovia, čo mali s nami vyjsť na Bobotov Kuk, mali skoro ráno v daný deň autonehodu a neprišli (to je ale život, to sa nedá predvídať a odvrátiť), čo sprievodca Jožko ešte pred úsvitom riešil (viem, videla a počula som ho z balkóna) a zatrekovať sme si aj tak išli, čiže nič sa nestalo také, čomu by som dala nálepku „chaotické balkánske“. Samozrejme, s Japonskom sa to porovnávať nedá :-) (ale to sa nedá všeobecne, veď japonské služby sú jednotkou na svete) a určite ani so švajčiarskou pedantnosťou a presnosťou, no dovolím si povedať, že tu veci normálne fungovali (nebola to India a ani inak špecifické miesta, zóny či štáty, kde chaos alebo extrémna pomalosť sú neodmysliteľnou súčasťou). Aby to nevyznelo, že som nekritická, OK, bola by tu jedna vec, kde som mala pocit, že to pokrivkáva – išlo o posledné ubytovanie v penzióne v Sarajeve (aj proces ubytovania, suverénne najdlhšie im to trvalo, aj úroveň izieb), za čo môžu majitelia penziónu a/alebo personál penziónu. Inak naozaj nič.

Na čo by som upozornila? Tempo zájazdu je rýchle a titul „Balkán na jeden vrz“ je asi aj trošku odvážny :-), skôr je to „Balkán na jeden dych / jedným dychom“ :-). Čo sa týka počtu kilometrov a ciest, prejde sa noazaj veľa, ale nočné presuny okrem prvého zo Slovenska do Belehradu neboli žiadne a úroveň ciest na môj vkus úplne v pohode, išli sme bez zádrheľa, pomerne rýchlo a maximálne komfortne.

Čo by som pridala do zájazdu? V prvom rade nič sa už pridať nedá, všetko je „nadoraz“, žiadne tiché miesta, no keďže pre mňa je balkánsky folklór zaujímavý (napr. hudba a obzvlášť čiftélia), pridala by som nejakú takúto buď hudobnú alebo tanečno-hudobnú vsuvku :-).

Týmto by som sa teda chcela naozaj veľmi pekne poďakovať Bubo za tento skvelý zájazd, tuším môj deviaty v poradí a viem resp. pevne verím a dúfam, že nie posledný :-). Keďže sa ma nejakí ľudia na tomto zájazde pýtali, či nepracujem pre Bubo :-), týmto čestne, verejne vyhlasujem, že nepracujem a nepracovala som, šírim dobré meno tejto kancelárii výlučne na základe osobne absolvovaných zájazdov preto, že som veľmi vďačná za všetko a nekonečne spokojná so všetkým! Fandím Bubo, mám obrovskú dôveru v Bubo a v ľudí, ktorí v ňom pracujú. Ďalej sa chcem osobitne veeeľmi pekne poďakovať nášmu výbornému a usmiatemu sprievodcovi Jožkovi Martináskovi – hoci je to mladý človek, má môj veľký obdiv ako s pevnými nervami a milým úsmevom na tvári dával toto všetko (aj nás, pomerne väčšiu skupinku ľudí, pričom zrejme sme všetci do jedného boli starší než on), bol to nielen sprievodca ale aj kamarát, ochotný, stále k dispozícii, vstával o 5:00 ráno, aby sa lepšie pripravil na daný deň, mal veľa vedomostí, a hoci v regióne samom ešte nie je „doma“ (rozumejte, pozná to tu výborne, má to pochodené, no nebol tu nespočetne veľa krát), nepocítili sme to. Jožinko čau, pozdravujem Ťa a hlásim, že „everybody is in the club“ (naše heslo, keď sa sčítavali prítomné duše v autobuse :-). Naozaj strašne príma chalan, zlatý človek, šikovný a dobrák! Rada Ťa zažijem aj na inom zájazde!

No a na čo s úsmevom stále spomínam? Na zájazdoch sa vždy nájde partia bližšie ladiacich kusov, s ktorými sa dá pokecať, zasmiať, vymeniť dojmy, dať si pivko alebo niečo. Tuto sme sa zišli (hoci totálne nehomogénna), no inak absolútne JEDNA SKVELÁ PARTIA – všetci do jedného! Zažili sme kopec srandy, vždy sa dalo s každým pokecať! Aj toto urobí na zájazde veľa. Preto ľudia, ďakujem aj Vám, spomínam s úsmevom na tvári a dúfam, že sa niekde ešte stretneme! Nejdem menovať, nebolo nás málo, moje ďakujem a pozdravy platia „erga omnes“, úplne všetkým :-).

Sľúbené záverečné slovo: Zažite balkánsky swing, choďte na Balkán, je prešpikovaný nádhernou prírodou, pamiatkami, žijú tu veľmi milí ľudia, nikde som sa necítila nebezpečne alebo nepríjemne, je tu čisto, je tu krásne a príjemným bonusom sú naozaj na naše pomery nízke ceny (s výnimkou Dubrovníka) a príjemná flexibilita platiť eurom (až na pár výnimiek sme eurom platili všade, dokonca aj na lokálnych trhoch a bazaroch).

PS: Keďže som teraz nedávno riešila výber ďalšej cesty s Bubom, musím poďakovať ochotnej Petre Brckovej (telef. a mailové konzultácie) a tiež Nikole Deckous (telef.) a veľmi zlatej Veronike Ferancovej (telef. kontakt a potom aj osobný v kancelárii)! Veľmi pekne Vám ďakujem!

Pozdravujem celé Bubo vrátane Jožka Martináska a všetkých účastníkov zájazdu, nech sa Vám všetkým darí a samozrejme, veľa šťastných ciest a kilometrov.

Janka Onufráková

L Lucia Trulíková

 
Človek by neveril, že Balkán ukrýva toľko skvelých vecí! Zaujímaví ľudia, neuveriteľná história, krásne stavby, úžasné hory a kaňony, priezračne čisté jazerá, čierne rizoto a v neposlednom rade rakija nalievaná priamo od najväčšieho znalca Balkánu, akého si môžete priať - super sprievodcu Nikolu. Toto všetko je len zlomok toho, čo mi navždy zostane v pamäti z tohto excelentného zájazdu. Bubo opäť všetko naplánovalo do najlepších detailov a nie je tu ani jediná vec, ktorú by som mohla vytknúť. Odporúčam všetkým! :)

https://www.youtube.com/watch?v=NCzHc1GPw0k&feature=youtu.be

G Gábor Korosi

 
Pred niečo viac ako týždňom som sa vrátil zo zájazdu Balkán na jeden vrz a som viac než nadšený. Cesta prebehla hladko a plynulo a až moc rýchlo. Spoznal som krajiny, o ktorých som si myslel, že budú nebezpečnejšie ako Slovensko, že uvidím utečencov, ale mýlil som sa. Ľudia, ktorých sme stretli boli milí a priateľskí, nech to bolo v ktorejkoľvek krajine počas našej cesty a či to bol starý predavač v malom obchodíku v Prištine alebo mladý kapitán člnu na jazere Koman. A mimochodom utečencov sme vôbec nestretli. Počas cesty nás kvalitným výkladom histórie jednotlivých navštívených krajín a so zákulisnými informáciami neustále oboznamoval náš sprievodca Nikola. Nikola stále vedel odporučiť kam ísť, keď sme vyhladli alebo čo sa oplatí ochutnať, poprípade kúpiť ako suvenír. Nakoniec by som len dodal, že Balkán na jeden vrz odporúčam každému:
1. kto chce vidieť a vedieť ako to na Balkáne bolo a ako to tam vyzerá teraz.
2. kto sa rád kúpe a to nie len na jednom mieste - kúpali sme sa v jazerách, riekach a na rôznych plážach
3. kto sa nebojí turistiky v horách alebo raftingu
4. kto má rád históriu a potulky úzkymi uličkami
5. kto rád ochutnáva nové jedla, vína,...

Veľká vďaka BUBO a účastníkom zájazdu za príjemne strávené dni na Balkáne.

Gabo

G G. Gerhátová s manželom Miroslavom

 
Včera sme sa spolu s manželom vrátili zo zájazdu " Balkán na jeden vrz". Bolo to 13 veľmi pekných a intenzívne prežitých dní.
V prvom rade veľké ĎAKUJEM patrí nášmu sprievodcovi Nikolovi Ivanovičovi.
Veľmi dobre bol zostavený program zájazdu, mali sme krátke čakacie doby / hranice ,ale aj vstup na historické miesta/ a jeho informácie boli nezabudnuteľné. Je nielen úžasný sprievodca, ale ja veľmi dobrý vodič. Jeho cesta hore na jazero Koman bola pre nás taktiež veľkým zážitkom.
Druhé ĎAKUJEM patrí pánovi Eduardovi /druhý vodič/ , ktorý tiež nielenže je výborne jazykovo vybavený, ale tiež cestu v tak obtiažnom prostredí zvládol bez jediného problému.
Tretie ĎAKUJEM patrí CK BUBO, že takýto výborný zájazd zaradila do svojho programu.
Srdečne pozdravujeme a tešíme sa na ďaľšie poznávacie cesty s Vašou CK
G. Gerhátová s manželom Miroslavom


 • 1 / 1