Island, Nórsko - najkrajšia Európa

Poďte s nami na fascinujúci koniec Európy. To najlepšie z dvoch výnimočných krajín s prepracovaným programom. Dúhové hory Landmannalaugar v cene! Okrem toho najkrajšie fjordy, sopky, vodopády, šíry Atlantik. Poplavíme sa k veľrybám, budeme obdivovať modernú architektúru Oslo aj drevené domčeky Bergenu. Nekonečne dlhé dni pod vedením vyštudovaných škandinavistov.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť klientov
od 2 028,60 €

Island, Nórsko

13 dní
 • pod patronátom škandinavistov
 • vstupné do Modrej lagúny v cene
 • trojhodinová plavba za veľrybami v cene
 • najkrajšie fjordy, ľadovce aj vodopády Nórska
 

Transfer na letisko a odlet na Island. Pristávame na letisku Keflavik, ktoré počas druhej svetovej vojny vybudovali americké vojská. Posledný lacný alkohol v letiskovom duty free. Transfer z letiska mesačnou krajinou do centra mesta. Ubytovanie v jednom z najpokojnejších hlavných miest Európy. Alebo je piatok a Reykjavík žije? Inak, kto je Jon Gnarr?

Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! Čakajú nás slávne LANDMANNALAUGAR. Terénnym vozidlom smerujeme do vnútrozemia údolím Þjórsárdalur so zástavkou pri vodopáde HJALPARFOSS. Rieka Fossa sa tu krásne štiepi na bazaltových stĺpoch a padá do hĺbky 20 metrov. Kaňony, údolia, nespevnené prechody riek, polia čiernej lávy a na obzore majestátna sopka HEKLA, ktorú stredovekí Islanďania považovali za bránu do pekla. Jazero FROSTASTADAVATN obklopené farebnými horami a krátermi. Rímsa krátera LJOTIPOLLUR a jazero v kráteri, v ktorom žijú pstruhy. Okolo nás zrejme najpestrejšie a najfarebnejšie scenérie Islandu. Čas na túru (Laugahraun alebo Blahnukur) v očarujúcom prostredí. Pohodlnejší sa zatiaľ okúpu v prírodných horúcich prameňoch. Návrat do Reykjaviku večer s láskou k Islandu v srdci.

Zlatý islandský trojuholník. Známy zlatý vodopád GULLFOSS, aktívny gejzír STROKKUR a slávny GEYSIR, ktorý dal meno všetkým gejzírom. THINGVELLIR a kontinentálna trhlina ALMANNAGIA, kde sa Európa a Amerika od seba neúprosne vzďaľujú. Miesto najstaršieho fungujúceho parlamentu na svete. Ako mohla pred tisíc rokmi existovať krajina, kde namiesto kráľa a šľachty vládol ľud? REYKJAVÍK: prehliadka hlavného mesta ostrova. Panoráme mesta dominuje Hallgrimov kostol, ktorý nemôžeme obísť. Budeme si rozprávať o tradíciách kultúry žijúcej na konci sveta, o najstaršom parlamente na svete, založenom v roku 930, o krajine, ktorej prezident verí na elfov a kde sa cestná sieť prispôsobuje prianiam trollov. O krajine, kde sa v roku 2009 tretina obyvateľstva chcela vysťahovať z krajiny. Ako vnímajú svoju krajinu teraz? A inak, vedeli ste, že na Islande sa pestuje najviac banánov v Európe? Kupujú si ich Grónčania.

Celodenný výlet na južné pobrežie Islandu. Dva fantastické vodopády Seljalandsfoss a Skogafoss a výhľad na známy skalný útvar Dyrholaey s množstvom hniezdiacich vtákov. Dedinka VIK, ktorá pri ktoromkoľvek výbuchu sopky môže zaniknúť pod masou vody z ľadovcov. Prečo tu ľudia žijú? Fascinujúce čierne pláže na najjužnejších miestach Islandu. Aký je najbližší kontinent smerom na juh? Že by Antarktída? Sopka EYJAFJALLAJOKULL preslávila Island na celom svete. My ju pri dobrom počasí uvidíme. Určite však uvidíme výborný dvadsaťminútový film o tom, ako výbuch sopky prežívali miestni. Fascinujúce zábery. Návrat do Reykjaviku. Pre záujemcov návšteva v jednej z top-reštaurácií mesta. Najmä milovníci rýb a jahňaciny si prídu na svoje, no ochutnať môžete aj veľrybu, či koňa. Reykjavík je malý, no kvalitou reštaurácií patrí medzi európsku špičku. Ochutnáte. Pochopíte.

Vyrážame na pozorovanie veľrýb a pobrežného vtáctva. Porozprávame si o tradícii lovu veľrýb na Islande a uvidíme aj kolóniu slávnych aliek. Podarí sa nám vidieť veľryby aj teraz? Návrat do prístavu. Kto bude mať chuť, môže hneď po vylodení veľrybie mäso ochutnať. Poobede sa okolo sídla islandského prezidenta BESSASTADIR presunieme k najnavštevovanejšiemu miestu Islandu. MODRÁ LAGÚNA a nezabudnuteľné kúpanie sa v termálnej vode bohatej na minerály. Návrat do Reykjavíku.

Odlet do Nórska. Čaká nás krajina fjordov a hneď najnórskejšie mesto na svete. BERGEN: prechádzka mestom, učupeným medzi siedmimi kopcami. Domy drevených obchodníkov ako svedectvo nemeckej histórie Bergenu (UNESCO), najzachovalejšia stredoveká pevnosť v Nórsku. Na rybom trhu možno ochutnáte výbornú rybiu polievku a odvážnejší aj veľrybu. Kúpite si domov losiu, či sobiu salámu? Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani.

Okolo tretieho najdlhšieho fjordu planéty HARDANGER (179 km) k nášmu prvému vodopádu STEINSDALSFOSSEN, ktorý patrí k najkrajším v Nórsku. Chodil ho obdivovať 25 rokov každoročne už nemecký cisár Viliam II. Príchod do historického hotela v srdci nórskej prírody. Počujete to ticho? Toto je Nórsko.

Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! Po serpentínach najstrmšej cesty Nórska (sklon 18 stupňov) k fjordu NAEROYFJORD. Pre záujemcov dvojhodinová plavba. Príchod do mestečka FLAM v srdci krajiny fjordov. Priestor pre výlet najkrajšou nórskou železnicou do mestečka Myrdal, z úrovne mora na náhornú plošinu 1000 m.n.m. Drevené a čipkované mestečko Laerdalsoyri a najdlhší cestný tunel na svete (24 kilometrov).Stojíte uprostred tunela, nad hlavou máte kilometer skaly. Trajektom cez najdlhší nórsky fjord Sognefjord (205 km) k nádhernému drevenému kostolíku v Kaupangeri. Ľadovec Boyabreen a výborné ľadovcové múzeum v jeho bezprostrednej blízkosti (fakultatívny vstup). Pokračujeme na západ, do mestečka MALOY.

Návšteva najzápadnejšieho cípu Nórska. Atmosféra konca sveta. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov, kde sme sa minulý rok niekoľkokrát kúpali. Atlantický oceán a Vy. Najslávnejší ľadovec Nórska Briksdalsbreen sa každým dňom zmenšuje. Vy ho ešte uvidíte. Ľahká hodinová prechádzka krásnou nórskou prírodou. Spánok v horskom hoteli ďaleko od všetkého, ktorý zaradíte medzi svoje topcestovateľské zážitky. Tu sa zastavil čas.

Je toto najkrajší deň, aký sa dá v európskej prírode zažiť? Nóri to tvrdia. Smerujeme k najkrajšiemu nórskemu fjordu GEIRANGER (UNESCO). National Geographic ho zaradil medzi najzachovalejšie prírodné pamiatky UNESCO na svete. Vedel prečo. Raj pre milovníkov prírody, hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Nezabudnuteľná vyhliadková plavba po fjorde (fakultatívne). Fjord opustíme po Orlej ceste a presunieme sa k výhľadu, ktorý Vám vyrazí dych. Cestou trollov k spánku pri našom poslednom fjorde.

Dolina Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe, ktoré budú padať kolmo na nás. Cez známu dolinu GUDBRANDSDALEN, ktorá je ospievaná v množstve nórskych piesní a podľa ktorej dostal názov typický sladkastý kozí syr. Lillehammer – výhľad zo skokanských mostíkov, kde si povieme všetko o najkrajšej zimnej olympiáde v histórii. Je to už 20 rokov. Viete, kam sa podela olympijská dedina? Mjosa – najväčšie jazero Nórska, Hamar – najväčšie nórske mesto, ktoré neleží pri mori, a jeho slávna rýchlokorčuliarska hala. Vstupujeme do hlavného mesta Nórska. OSLO a jeho famózny Vigelandov park. Ubytovanie v absolútnom centre mesta.

Ulica Karla Johana – hlavná ulica Nórska, pomenovaná podľa francúzskeho maršala z napoleonských čias a zároveň švédskeho korunného princa. Vysvetlíme Vám prečo. Kráľovský palác, ktorý mestu dominuje a mohutná červená Radnica nad prístavom. Moderná časť prístavu Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana a stredoveká pevnosť Akershus. Pre záujemcov Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha. Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery, kam sa mladí Nóri prichádzajú zasnúbiť. Novučká štvrť Bjorvika a architektúra Barcode. Cítite tu peniaze? Pre záujemcov večera v michelinovskej reštaurácii v centre mesta, respektíve zábava v nočných kluboch jedného z najdrahších miest našej planéty.

Rozlúčka s Nórskom a odlet domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v hoteloch strednej triedy
 • raňajky
 • všetky transfery
 • slovenského BUBO-sprievodcu
 • cestné poplatky
 • všetko vstupné na Islande vrátane Modrej lagúny
 • pozorovanie veľrýb
 • vláčik na vyhliadku nad Bergenom
 • informačný materiál
 • poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, poistenie, inú stravu, prelet Island-Nórsko (cca 210 €)

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
17.06.2017
29.06.2017
2 050,65 € 2 205,00 €
29.06.2017
11.07.2017
2 106,45 € 2 265,00 €
11.07.2017
23.07.2017
2 111,40 € 2 295,00 €
31.07.2017
12.08.2017
2 111,40 € 2 295,00 €
12.08.2017
24.08.2017
2 111,40 € 2 295,00 €
08.09.2017
20.09.2017
2 028,60 € 2 205,00 €

Pohlad z kazatelnice v Norsku

Stali ste uz niekedy na kazatelnici? Nemyslim tym len tak hocijaku kazatelnicu, ale Preikestolen v Norsku. Kto navstivi hlavne mesto ropy v Norsku, ktorym Stavanger bezpochyby je, urcite…

16
SEP
19:03
2016

Cesta do Landmannalaugar a nie len to..

Na Islande je tazke najst iba jedno najkrajsie miesto, no dlhodobo vitazia Duhove hory - Landmannalaugar. Preco je toto miesto tak krasne? Na to si zodpoviete najlepsie sami, ked toto…

14
AUG
01:51
2016
Jo Nesbo a autor článku
Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák

20 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte najradšej vy?

20 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte najradšej vy?

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár


Tento rok som sa zúčastnila na výlete Island , Nórsko s Martinkou. Bolo super, videla som veľa krásnych miest. Vzhľadom na naozaj letné teploty počas pobytu sme mali zájazd umocnený aj kúpaním v Atlantiku. V Martinke som našla pohodovú a pohotovú sprievodcovskú kamarátku. Ďakujem. Zuzana.
26. 3. 2015
Toto leto sme si splnili jeden s našich dávnych snov - boli sme na úžasnom zájazde Island – Nórsko ☺. Dve rozdielne krajiny, ale obe fascinujúce. Na vlastné oči sme chceli vidieť islandské striekajúce gejzíry, bublajúce geotermálne pramene, sopečný kráter, topiace sa ľadovce a hlboké nórske fjordy s nespočetným množstvom vodopádov. Stalo sa a videli sme všetko, no zažili sme ďaleko viac. Naviac sme na jeepoch jazdili po ľadovcoch a tí odvážnejší pokračovali aj na snežných skútroch. Vďaka bielym nociam sme absolvovali polnočnú vyhliadku na Bergen s fotením západu slnka. Ubytovanie v kvalitných hoteloch v centrách navštívených miest nám umožnilo spoznať aj pohodových Škandinávcov a ich užívanie si leta počas bielych nocí. Naši sprievodcovia vďaka ich jazykovej vybavenosti nám sprostredkovali aj príjemné konverzácie s domácimi. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o ich živote, práci a záujmoch. A tiež to, že najčastejšie jedia pizzu a víkendovú opilosť volajú „helge filla“. Sú to neuveriteľne hrdí patrioti, ktorí zdobia svoje domy národnými vlajkami. Na cestovanie horami a fjordami pretkanou krajinou využívajú množstvo tunelov, trajektov a lodnú MHD. Samozrejme, že všetko sme si užili aj my. Teraz už len spomíname a tešíme sa na ďalší zájazd s úžasnými bubákmi ☺ spokojní manželia z TT.
20. 3. 2015
Ešte len dnes ráno 02:45 som docestoval domov. Plný zážitkov,ktoré budem veľmi veľmi dlho,ako sa povie, predýchavať. Island je jedna úžasná krajina , ktorú stálo za to vidieť. Kúpanie sa v modrej lagúne, jazda po Islande cestou-necestou na monster truck ,vodopády, super steaky na večeru, letný slnovrat v Reykjaviku, nórske fjordy, ľadovce. Všetko to sa oplatí vidieť. 89 tunelov v Nórsku a jeden z nich takmer 25 km. Je toho veľmi veľa o čom by sa tu dalo napísať, jednoducho som sa ešte akosi neprebral :) A VEĽKÉ ĎAKUJEM patrí aj našim dvom super sprievodcom Maťke a Majke. A ďakujem patrí aj celej cestovnej kancelárii BUBO.
17. 3. 2015
Vážený pán riaditeľ, nedávno sme sa vrátili zo zájazdu Island , Nórsko. Hoci sme počuli samé chvály o tomto zájazde, skutočnosť predčila naše očakávania. Obe krajiny sú úžasné a stojí za to ich spoznávať. Avšak čo bolo najdôležitejšie, mali sme vedúcu Majku Cútovú, ktorá bola pridanou hodnotou a ktorá spôsobila, že sme si obe krajiny priam zamilovali. Majka vynikajúco pozná Škandináviu a čo je veľmi dôležité, vie to aj odovzdať ďalším ľuďom. Vie pútavo rozprávať, ale pozná aj mieru, aby poslucháčov neunavila. A čo je veľmi dôležité, je milá, veselá, človek si ju musí obľúbiť. Takže, ďakujeme jej a Vašej agentúre za možnosť prežiť nezabudnuteľné chvíle. Ružena Sotníková a Anka Kováčová
11. 3. 2015
Mesiac po návrate zo zájazdu sme si dostatočne uvedomili, čo všetko sme zažili a videli na ďalšom úžasnom zájazde s Bubákmi. Tentokrát to boli 2 škandinávske krajiny v celej svojej kráse - sopečno-ľadový Island a zelené Nórsko - s výnimočnými prírodnými úkazmi a nádhernými scenériami - gejzíry, vodopády, mesačná krajina, zelené hory so zasneženými vrcholkami, nespočetné fjordy, malebné údolia... Toto všetko bolo okorenené perfektné zorganizovanou prácou sprievodcov - postupne sme si užili spoločnosť troch (Jožko Zelizňák, Maťa Čameková a Maja Cútová), z ktorých všetci plynule komunikovali škandinávskymi jazykmi. Bolo vidieť, že tieto krajiny (a nielen krajiny, ale aj miestnych obyvateľov) poznajú dokonale ako svoje vlastne vrecko, keďže tu žili, študovali či pracovali. Človek mal pocit, že do Škandinávie patria, že sú tu naozaj doma. Dostali sme informácie, aké žiadny bedeker neponúka. Okrem toho nám BUBO pripravilo niekoľko prekvapení oproti pôvodnému plánu. Hneď v Rejkjaviku to bol luxusný 4* hotel namiesto 2*, ktorý bol uvádzaný v pokynoch k zájazdu. V Oslo sme bývali na hlavnej a zároveň najdrahšej ulici mesta, priamo v centre bez príplatku. Najemotívnejším ubytovaním bol osamotený horský hotel ďaleko od civilizácie s prekrásnym panoramatickým výhľadom. Zobúdzať sa s výhľadom priamo z postele na slnkom zaliate údolie bolo ozaj príjemným zážitkom. K tomu zurčiaci vodopád hneď za oknami hotela. Ďalším prekvapením bol výlet "nad plán" na ľadovec na Islande obrovskými terénnymi autami s možnosťou jazdy na snežných skútroch. Celkovo sme absorbovali obrovské množstvo zaujímavých informácií, ktorými nás zásobovali naši sprievodcovia pri presunoch autobusom ako i pri ďalších neformálnych rozhovoroch pri večernom pivečku počas bielych noci. Zhrnuté a podčiarknuté: výborne zorganizovaná cesta obsahujúca všetko, čo má správna dovolenka obsahovať. BUBO, ďakujeme! Soňa a Dano
13. 2. 2015
Ak máte záujem vidieť aké úžasné veci dokáže vytvoriť príroda, tak vám vrele odporúčam navštíviť tieto dva prekrásne ostrovy. Okrem toho budete mať možnosť aspoň trochu spoznať hodnoty, ktoré uprednostňujú ľudia, ktorí tu žijú. Na zájazde, z ktorého som sa vrátila minulý týždeň, som bola mimoriadne spokojná so skvelými službami BUBO, optimálne zvoleným programom a samozrejme s profesionálnosťou sprievodcu Jozefa Zelizňáka. Srdečná vďaka, Táňa Mellová
13. 2. 2015