Mexiko veľký okruh

Mexiko

Máloktorá krajina v strednej Amerike dokáže ponúknuť doslova zo všetkého niečo. Fantastická mystická história plná pyramíd a šamanizmu, gurmánske špeciality a plodiny, ktoré dobyli celý svet, nádherné pláže na brehoch Tichého oceánu a Karibského mora. Mexiko je podmanivá krajina, ktorá Vás vyzýva na objavovanie. Tak vamos! A keď už máte poznávania dosť, je tu vždy maňana.

Katarína Líšková Katarína Líšková
Spokojnosť zákazníkov
od 1 940 €

Mexiko

16 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • pohodlne za mexickou kultúrou
 • množstvo pamiatok UNESCO, chýrne Acapulco aj karibský Cancún
 • kultúry Aztékov, Mayov, Olmékov, Toltékov aj Zapotékov
 • výborná kuchyňa, kvalitná doprava, špičkoví sprievodcovia, ktorí v Mexiku žijú
 • špecialita od najväčšieho predajcu Mexika v rokoch 2002 - 2016
Zobraziť mapu

Prílet a príchod do absolútneho srdca miliónovej metropoly MEXICO CITY. Corona čaká za rohom vo večernom bare, ideme? Aká je klíma v meste, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 2200 metrov nad morom na absolútnej rovine bývalého jazera Texcoco?

Ranný odchod na miesto, kde sa ľudia stávajú bohmi. TEOTIHUACÁN. Staroveká civilizácia nás očarí treťou najväčšou pyramídou na svete, Pyramídou slnka, len o niečo menšou Pyramídou mesiaca a cestou mŕtvych dlhou niekoľko kilometrov. Prečo sa tu nezhoduje magnetický a geografický sever? Prečo práve tu nemá telefón dobrý signál? Tequila, samozrejme,nemôže chýbať, viete však, ako sa vyrába? Ukážeme si a ochutnáme aj tradičné pivo z maguey, ktoré je predchodcom tequily. Poznali pôvodní indiáni systém pálenia? Tradičné brúsenie obsidiánu – vulkanického skla. Ochutnávka kaktusu a prvé chilli v rámci tradičného obeda (nepovinné). Po obede vyrazíme na tretie najnavštevovanejšie katolícke pútnické miesto na svete – k panne Márii Guadalupskej a na hlavné námestie najväčšieho mesta Ameriky – Zócalo. Hlavná pešia zóna a Plaza Garibaldi, námestie, kde je najviac mariachis v Mexiku. Skúsime sa vrátiť do hotela miestnym metrom, ktoré jazdí na gumených pneumatikách? Ozaj, viete, koľko miliónov ľudí denne prevezie?

Múzeum antropológie je pravdepodobne najkvalitnejšie múzeum svojho druhu na svete a zaoberá sa štúdiom predkolumbovského obdobia a kultúry na území Ameriky. Viete, kto boli Mayovia a Aztékovia? Voladores – lietajúci indiáni sa odvíjajú na lanách dlhých desiatky metrov za sprievodu tradičnej hudby riskujúc život. Park Chapultepec a Cestou slnka smerujeme do Acapulca. Teplo legendárneho mesta.

ACAPULCO spomína na svoju slávu z polovice dvadsiateho storočia. Stretávali sa tu Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyovci, Belmondo či prvý filmový Tarzan... Dnes láka srdce pravého cestovateľa. Preto ho nemôžeme obísť. Budeme na hlavnom námestí jediní turisti? Skokani z La Quebrada z úrovne 12. poschodia sa vrhajú do úzkej zátoky. Je toto vôbec možné?

Skorší ranný odchod a prechod po úpätí najznámejšej sopky v Amerike – Popocatepetl, uvidíme ju? Zastávka pri najväčšej svetovej pyramíde v CHOLULE, na ktorej vrchole Španieli po dobytí územia postavili kostol. Prejdeme sa po tajomných a dodnes úplne neobjasnených tuneloch v útrobách pyramídy. Skúsite tradičnú kuchyňu kombinujúcu mäso a čokoládu? Po obede prechod legendárnym územím, kde údajne vyčíňa mýtické zviera nazývané Chupacabra. Prechod prériou s vyše desať metrov vysokými kaktusmi do koloniálnej Oaxacy.

Pešia prehliadka mesta OAXACA s príjemnou klímou večnej jari. Vyzerala by takto Kuba, keby tam neprišla revolúcia? Kostol Santo Domingo, systém zavodňovania mesta, čokoládovňa, lúčne koníky – chapulines a trh s koreninami. Využite šancu len tak sa stratiť. Možnosť navštíviť múzeum so stálou expozíciou zlata Zapotékov.

Monte Alban a Zapotékovia. Hora s vrcholom zrezaným do absolútnej roviny. Dodnes nevieme presne kto, prečo ani ako odstránil také obrovské množstvo hmoty. Dôkladná prehliadka nádherných pyramíd Monte Alban. Potom späť do koloniálnej Oaxacy a k najväčšiemu stromu v Amerike. Ako vyzerá strom s obvodom 56 metrov? Výroba mezcalu, tradičného nápoja s červíkom z údolia Oaxacy a návšteva dvora, kde si ukážeme, ako Zapotékovia splynuli so Španielmi a naučili sa využívať ovčiu vlnu. Sadnete si ku kolovrátku a krosnám? Nočný presun do mesta Villa Hermosa.

VILLAHERMOSA – čaká nás najstaršia americká kultúra Park La Venta je džungľa uprostred mesta. Hlavy starých Olmékov a park, kde môžete stretnúť čierneho jaguára, papagáje či opice. Krátky presun do Palenque na okraj pralesa.

Najvýznamnejší panovník predkolumbovskej Ameriky sa volal Pakal. Vládol 68 rokov v dobe, keď sa ľudia bežne dožívali polovicu. Uvidíte jeho hrobku a nadchnete sa stratenou civilizáciou podmanivého PALENQUE. Kráľovský palác, palisády mestského štátu Palenque a množstvo tajomstiev ešte stále ukrytých v nepriestupnej džungli. Viete koľko ich je? Vyše 1400... To pravé Mexiko v hrdom zapatistickom štáte Chiapas. Kto boli zapatisti? Uvidíme nejakých? Poobedňajšia návšteva Agua Azul, kaskádového vodopádu s tyrkysovou vodou hlboko v džungli Chiapas. Preplávame lagúnu na ďalšom vodopáde Misol-Ha? Tí odvážnejší, pridajte sa!

Skorý ranný odchod smer Yucatánsky polostrov. Viete, ako málo turistov navštevujúcich Mexiko sa kúpe v Mexickom zálive? Budeme medzi nimi. Neskutočné azúrové more takmer bez vĺn, dokonalé osvieženie na ceste na horúci juh. Príchod do najbezpečnejšieho mesta v Mexiku. MÉRIDA. Krásne koloniálne mesto v štáte Yucatan a večer na námestí. Dáme si kávu v reštaurácii Fridy Kahlo? Ručne tkaná závesná sieť hamaka, typické farebné sombréro proti yukatánskemu slnku

Odchod do CHICHÉN ITZÁ. Jeden z divov sveta – Kukulkánova pyramída a jej dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Povieme si o nej všetko. Okrúhle observatórium Caracol z polovice prvého tisícročia. Tradičné folklórne tance s táckami na hlave. Večer príchod do CANCUNU, najväčšieho turistického centra s dokonalou infraštruktúrou a legendárnym morom – modrý Karibik. Relax v hoteli podľa Vášho výberu s možnosťou all inclusive. Zaslúžený oddych po našom putovaní. Relaxovať budeme na mayskej riviére, ktorá sa tiahne od Cancúnu až po Playa del Carmen. 4 noci na brehu Karibiku.

Prešli sme 12 mexických štátov. Zaslúžený odpočinok na bielych plážach Karibského mora.

Relax na pláži a možnosť fakultatívnej návštevy mesta TULUM a tajomných podzemných riek cenotes (fakultatívne, 54 €). Vedeli ste, že cenotes tvoria prepojený systém a jednou z teórií je, že ho vytvoril pád meteoritu, ktorý spôsobil dobu ľadovú. Nám zima pri Karibiku nebude. Oddychujte.

Prešli sme 12 mexických štátov. Zaslúžený odpočinok na bielych plážach Karibského mora.

Rozlúčka s Mexikom a odlet domov v poobedňajších hodinách.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Mexico City a späť
 • slovenského BUBO sprievodcu počas poznávacieho programu
 • prepravu klimatizovaným autobusom počas celého zájazdu na exkluzívnej báze
 • 14 x ubytovanie v hoteloch strednej triedy 3*-4* v dvojposteľových izbách
 • program podľa popisu
 • všetky letiskové transfery v Mexiku
 • všetky cestné poplatky a miestne dane
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby BUBO

Cena nezahŕňa:

Letiskové poplatky, miestny let Cancun-Mexiko City (140 €), stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, fakultatívne výlety, sprepitné, osobné výdaje

Poznámka:

Pohodlná dovolenka s bohatým programom. Mexiko je rozľahlá krajina a preto treba počítať s viachodinovými dennými a jedným nočným presunom. Na záver perfektný oddych pri Karibiku a prelet cez celú krajinu späť do Mexico City.