Perzský záliv, sedem Emirátov a (Saudská Arábia)

Omán, Kuvajt, Dubaj, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia

Opulentné sultanáty a emiráty hýbu svetom. Väčšina ľudí im iba závidí krátkodobé bohatstvo, ktoré teraz majú. My sa však prenesieme o pár desiatok rokov dozadu a uvidíme nesmierne ťažký život minulej generácie a generácií pred nimi. Až tu si uvedomíme, že Slovensko je raj. Na rozdiel od Slovenska, však štáty zálivu budujú, stavajú a netunelujú a aj preto tu za pár rokov vyrástli mestá o akých sa nám môže iba snívať. Zbožňujeme Arábiu a na tomto zájazde sa dozviete prečo.

Tomáš Hušek Tomáš Hušek Tomáš Hušek
Spokojnosť zákazníkov
od 2 211 €

Omán, Kuvajt, Dubaj, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia

12 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Pod vedením arabistov do krajín emirov, sultánov a šejkov
 • Komplexný zájazd na ktorom sa dozviete viac
 • Detailnejšie poznanie skrytých častí Emirátov
 • Najbezpečnejšie krajiny sveta a najširší program v Arábii
Zobraziť mapu

Odlet a prílet do Qataru. Často skloňovaná krajina, ktorá dáva prednosť vzdelaniu a kultúre pred pompou a mamonom. Peniaze zo zemného plynu pretvárajú tento malý poloostrov a vplyv Qataru rastie všade vo svete. Krajina buduje mamutie múzeá, športové štadióny, divadlá a chce prilákať iných turistov než Dubaj. Podarí sa im to? Ako na nich vplývajú aktuálne spory v rámci GCC?

KATAR. Hlavné mesto Doha je inšpirované veľkým Dubajom. Nádherné architektonické skvosty v modernej časti v príjemnom kontraste s typickou arabskou architektúrou. Voňavý souk s dokonalou atmosférou, kde nájdete tradičné korenia, suveníry ale aj zafarebné domáce zvieratká od výmyslu sveta, múzeum islamskej tvorby, umelé "perlové" ostrovy, stajne, kde každý plnokrvník má svoj vlastný bazén a 10 členný personál, ktorý mu poskytuje náležitý životný štandard. Aj o tomto je Katar. Dedinka Katara, ktorá patrí miestnym umelcom, kde sa usporadúvajú kultúrne udalosti a kde by mal byť jeden z otváracích ceremoniálov MS vo Futbale 2022. Porozprávame si o odvážnych projektoch, ktoré sú v štátiku naplánované k výstavbe pre tento športový sviatok. Nákupy vo Villagio mall. Povozíte sa na gondolách, kde Vám gondoliér zaspieva „O sole Mio!“? Miesto kde žije bok po boku Taliban, IS, americký vojak a turista, všetci pijú v tej istej Starbucks kaviarni. Večerný odlet do Kuwaitu, kde Vás privítajú so slovami: Piešťany I know Piešťany! Slovakia is very good country! Vitajte v krajine, ktorá dláždila cestu ropy, luxusu a koniec koncov aj demokracie v arabskom svete. Kuvajt.

KUVAJT: najdemokratickejší štát zálivu a zároveň najdrahší. Pocitovo má človek dojem, že mesto zamrzlo v 90-tich rokov a nevie sa pohnúť ďalej. Prečo? Centrum mesta, ktorá je v porovnaní s metropolami čo sme už videli úplne maličké. Malé ale veľmi poučné múzeum venované invázii Iraku. Známe kuvajtské veže a úžasný rybí trh, ktorý mi v malom pripomína Tokyo. Či máte Mercedes G alebo Toyotu RAV, tu zjednáva každý a úlovok dňa sa neujde každému. Promenáda z ktorej máme Perzský záliv symbolicky celý pred sebou. Vedeli ste, že Kuvajt je jednou z mála krajín kde majú ženy volebné právo?

Prelet do BAHRAJNU: maličký štátik, ktorý je tvorený z 33 ostrovčekov roztrúsených v Perzskom zálive. Hlavné mesto Bahrajnu nesúce prívlastok Mesto spiacich s ospalou atmosférou plnou tepla a morského vzduchu. Názov krajiny znamená krajina dvoch morí a Bahrajn bol jednou z prvých krajín, ktorá našla ropu. Dodnes jej vládne dynastia Khalífovcov, ktorá vyhnala Peržanov a dnes je verným spojencom sunnitskej Saudskej Arábie.Prehliadku začneme pevnosťou Qal´at al-Bahrain , ktoré je súčasťou UNESCO. Starodávny prístav a hlavné mesto Dilmunu. Na odkrývaní sa podieľali aj slovenskí archeológovia. Nádherné artefakty z tejto starej éry nájdeme aj v národnom múzeu. Spoznáme aj bahrajnskú históriu lovu perál a do Bahrajnu je dodnes prísne zakázané dovážať umelé perly. Tie najlepšie a ešte k tomu prírodné sú predsa z Bahrajnu! V Muharraq city zistíme aké bohatstvo perly Bahrajnu prinášali od 2st až dodnes. V starom meste, kde sa doslova ani lístok nepohnem sú desiatky nádherne zrekonštruovaných domov s veternými vežami a v nich múzeá kaligrafie či špičkové konferenčné centrá. V múzeu koránu uvidíme najmenší korán na svete a pozrieme sa aj do Fatehovej mešity. Keď už budete mať mesta dosť tak vyrazíme von a cez chudobné šiítske štvrte, ktoré Vám miestami pripomínajú Belfast sa dostaneme v ťaviemu trhu a potom sa pred nami otvorí cesta, ktorá sa pomyslene nesie ponad more. Most kráľa Fahda je niečo podobné ako cesta na Key West. Ligotajúci sa oceán, ktorý hrá farbami, vežičky luxusných rezidencií a nádherné pláže to všetko vidíte z megastavby, ktorá spája Bahrajn a Saudskú Arábiu. V momente keď chytíme na mobiloch saudský signál tak sa otočíme a vrátime sa späť. Točíme sa na ostrove s príznačným názvom: Ostrov pasov. Je teplo. Chladené pivo padne vhod. Vedeli ste, že Bahrajn je jedinou krajinou zálivu, kde vám nalejú aj vonku v obyčajnej reštaurácii? Na chvíľu sa budete cítiť ako doma. Fakultatívna večera v tradičnej bahrajnskej reštaurácii a noc v meste spiacich.

Z teplých brehov Perzského zálivu preletíme k Indickému oceánu. https://www.bubo.sk/forum?country=66 OMÁN: krajina zbožňovaného a milovaného sultána Qaboosa, ktorá sa vďaka pracovitosti dostala na čelo štátov zálivu. Od začiatku do konca nás bude sprevádzať vôňa kadidla, vysokí opálení muži oblečení v bielom a božský pokoj. Prehliadka hlavného mesta MUSCAT. Ak existuje mesto ako z rozprávky, je to práve toto. Jednoducho tisíc a jedna noc. Mesto sultána Qaboosa, ktoré dýcha pokojom a množstvom farieb. Krajina hrdých Ománcov, za ktorých hovorí história. Voňavé mesto plné omamnej vône kadidla, mešita milovaného sultána s najväčším kobercom na svete a Swarovského lustrom, aký nemá obdobu. Najstarší bazár v Arábii, ktorému dominuje omamná vôňa kadidla.

Celodenný relax v hlavnom meste, alebo fakultatívny výlet na pieskové duny Wahiba Sands.

NIZWA: hlavné mesto imámov vo vnútrozemí a večný rival Muscatu. Do päťdesiatych rokov minulého storočia bolo mesto neprístupné verejnosti. Palmová oáza pevnosť v tieni Zelených hôr Jabal al Achdar. BAHLA: majestátna pevnosť (UNESCO), mesto, ktorého sa ostatní obyvatelia kvôli jeho čarodejníckej minulosti boja. JIBRIN: nádherná pevnosť, ktorá je takisto súčasťou svetového dedičstva UNESCO a je typickou púštnou pevnosťou. Jazda po najvyššej položenej ceste Ománu a nádherné výhľady na sultánových poddaných.

Opustíme Muscat a ideme smerom na sever okolo mesta Sohar odkiaľ pochádza námorník Sindibád. Prekročíme hranice s Emirátmi a hneď nato sme späť v Ománe. Zaujímavá história ománskych usadlostí na území iného štátu, ktoré sú lojálne k sultánovi a nie emírovi. Madha a Dibba. Náš prvý emirát je Fujairah, jediná časť Emirátov, ktorá leží na brehu Indického oceánu a zároveň jediný, ktorému dominujú vysoké neprístupné hory. Pohraničie SAE a Ománu pripomína Indiu a Bangladéš. Štát v štáte, mesto v dedine . Z Fujairahu sa presunieme do Ras Al Khaimahu, ktorý bol kedysi najmocnejším emirátom a veľkým prístavom pod vládou Qásimovcov. A čo je dnes? Uvidíte.

UMM AL QUWAIM: historicky najstaršia časť krajiny, ktorá obchodovala ešte so starodávnou Mezopotámiou a to pred vyše 5000 rokmi. AJMAN: najmenší a najmladší zo všetkých pod vedením šejka Al Nuaimího je dnes domovom vyše 15 percent všetkých firiem registrovaných v krajine. Priamo na jeho hranici leží náš ďalší cieľ SHARJAH. Hlavné mesto orientálnej kultúry a tradícií. Sharjah je konzervatívnejší ako ostatní a zároveň susedí s liberálnym Dubajom. O to väčšie je jeho čaro. Múzeum islamskej kultúry, staré mesto a dôkazy o tom, že oblasť je obývaná už takmer pol milióna rokov. Alkohol je tu striktne zakázaný. Pozdĺž ománskej hranice smerujeme do emirátu ABU DHABI a do jeho historického hlavného mesta AL AIN. Jediný zdroj pitnej vody a rodisko dnešnej vládnucej dynastie. Múzeum s celým rodokmeňom Nahjánovcov a mesto, kde má každý významný človek svoj rodinný dom, aby si ctil svoje tradície. V Al Aine sa narodili Spojené Arabské Emiráty. Obrovský ťaví trh na hranici s ománskym mestom Al Buraimí a najvyšší vrchol emirátu JABAL AL HAFEET vysoký 1219 metrov. Scénická cesta až na vrchol odkiaľ máme všetko ako na dlani.

Dnes je najvýznamnejším mestom Abú Dhabí. Tu sú skutočné peniaze a tento emirát tvorí 90 percent rozlohy krajiny. Zároveň je jedným z najväčších producentov ropy na svete. Pomerne konzervatívny sa dlho chránil pred vonkajším svetom. To sa však zmenilo a teraz je to mesto, ktoré lipne na tradičných hodnotách, ale nebráni sa ani moderne pokiaľ tá má štýl a je výraznou značkou. Ferrari World, okruh formuly 1, Louvre a ďalšie stavby a atrakcie, ktoré vyrážajú dych. Abu Dhabí kráča s istotou do budúcnosti. Okolie vypĺňa nekonečná piesočná púšť, ktorú prerušujú šedé prašné pláne na pobreží. Kontrast už nemôže byť väčší. Večerný príchod do Dubaja.

DUBAJ: mesto, ktoré sa stáva žijúcou legendou. Ropné bohatstvo sa snaží pretaviť do turistického ruchu a darí sa mu to. Začneme ulicou Sheikh Zayeed Rd, ktorá je symbolom mesta a jeho prosperity, palác vládcu Dubaja Muhammada al Maktooma, človeka s víziou, ktorá zďaleka prekračuje súčasnú dobu. Viete, čo sa stane, keď mu prejdeme páva? Starý Dubaj, plavba cez Dubai Creek, zlatý bazár, luxusná štvrť Jumeirah a symbol Dubaja 5* hotel Burj Al Arab, tyrkysová pláž, silueta najvyššej budovy sveta Burj Dubai. Dubaj zaznamenal taký prudký vývoj, že nie je ničím nezvyčajným, že jedna generáciu dozadu nevie čítať a písať a tá terajšia skončila Oxford. Ako sa s tým vyrovnávajú?

Rozlúčka s Arábiou a odlet domov. Sladký, bezpečný a horúci svet pieskov Rub al Chálí a pokojných vôd Perzského zálivu je za nami. Je čas povedať o tom svojej rodine a priateľom. Ak máte chuť zažiť viac tak si prikúpte predĺženie zájazdu a krátky pobyt v Saudskej Arábii. Realizácia časti Saudská Arábia je závislá od udelenia víz. Bližší program a cenu nájdete v predaji.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku do Kataru a späť z Dubaja
 • 4 miestne prelety
 • ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v izbách pre dve osoby
 • raňajky
 • dopravu počas celého pobytu
 • prehliadky miest
 • BUBO sprievodcu
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby  BUBO

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

víza, letiskové poplatky, inú stravu, cestovné poistenie, vreckové, vstupné do pamiatok a atrakcií a fakulatívne výlety

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: 

Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 8 voľných strán a z toho dve dvojstrany.

Vo Vašom cestovnom pase nesmie byť pečiatka štátu Izrael. Do pasu s takouto pečiatkou NEBUDÚ udelené víza. Pokiaľ máte v cestovnom pase izraelskú pečiatku, musíte si dať vyrobiť nový cestovný pas.

 

Termíny a ceny

Termín
Cena
05.03.2019
16.03.2019
2 211 € 2 430 €
Základná cena 2430 €
Letiskové poplatky 400 €
Víza ( Bahrajn, Omán) 50 €
Akcia od pólu k pólu - 9% -219 €
Spolu 2 661 €
21.06.2019
02.07.2019
2 211 € 2 430 €
Základná cena 2430 €
Letiskové poplatky 400 €
Víza ( Bahrajn, Omán) 50 €
Akcia od pólu k pólu - 9% -219 €
Spolu 2 661 €
07.10.2019
18.10.2019
2 211 € 2 430 €
Základná cena 2430 €
Letiskové poplatky 400 €
Víza ( Bahrajn, Omán) 50 €
Akcia od pólu k pólu - 9% -219 €
Spolu 2 661 €

Odporúčame

Akcia od pólu k pólu - 9%

Jordánsko , +2 viac
10 dní
1 650 € 1 502 €

Akcia od pólu k pólu - 9%

Irán

Irán - Perzská ríša

28.03. → 08.04.2019 +3 ter.
12 dní
2 480 € 2 257 €

V Vlado a Emka

 
Chceme sa ešte raz poďakovať za pekne strávený poznávací BUBO zájazd. Bolo nám veľmi príjemne. Ak sa môžeme vyjadriť k situácii v Bahrajne, nemali sme tam pocit nebezpečia. Práve naopak, odtiaľ sme si odniesli najviac zážitkov a informácii o krajine, jej histórii a jej obyvateľoch. Podľa nášho názoru, situácia v Bahrajne nie je taká, ako je prezentovaná v médiach. Ulice boli pokojné a z nášho pohľadu aj bezpečné. V situácii, v akej sme tam boli, nie je dôvod mať strach navštíviť túto krajinu. S pozdravom Vlado a Emka.


 • 1 / 1