húževnatá krajina, budovaná na vode

Kam cestovať do Holandska?

Táto krajina je skutočným svetovým unikátom a samorastom. Dejiny Holandska sú prakticky dejinami večného boja s vodným živlom. Holanďania museli o svoju zem odjakživa bojovať predovšetkým s vodou – až štvrtina krajiny sa nachádza pod úrovňou mora, a bolo treba vymýšľať veľa sofistikovaných spôsobov, ako živlu neustúpiť, vyhrať a postaviť štát doslova na vode! 

Voda je v tejto prevažne nížinatej a rovinatej zemi (najvyšší bod Holandska je Vaalserberg - 323 m. n. m. ) naozaj všadeprítomná. Krajina má more, rieky, jazerá, je doslova preštrikovaná množstvom kanálom. Bežne sa vám stane, že vaše auto, či autobus zastaví na ceste rampa, ktorá dáva prednosť loďke, plaviacej sa kanálom, pretínajúcim vašu trasu. Taký Amsterdam, ktorého zem tvoria vysušované močiare, stojí prakticky celý na drevených pilieroch, len samotný Kráľovský palác podporuje až  13 700 takýchto pilierov. 

Ľudia, zvyknutí odjakživa bojovať s vodou o každý centimeter štvorcový, sú skrátka iní. Húževnatí, pestujúci si svoju ´holandskosť´ vo veľkom aj v maličkostiach. Sú hrdí na to, že tu mali už v 16. storočí prvú parlamentnú demokraciu, ale aj na svoje dreváky, veterné mlyny, mimoriadne aromatické syry, tulipány, či najčudnejšiu európsku reč, ktorá občas – pri všetkej úcte - pripomína sypanie štrku...

V BUBO lovia zážitky. A ja ich chcem loviť spolu s nimi!

Táňa Pauhofová

Herečka

Táňa Pauhofová

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste