Barma - krajina zlata a budhizmu

Cesta do krajiny, ktorá je zaručene iná než všetko, čo ste doteraz videli. Muži tu nosia sukne, ženy fajčia tučné cigary a v jej srdci sa skrýva zrejme najkrajšia pamiatka našej planéty – Bagan. Barma sa rýchlo mení. Nenechajte si ju ujsť!

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť klientov
od 2 490,00 €

Barma

14 dní
 • Chodíme sem už od roku 1997, 19 rokov skúseností
 • Uvidíte aj barmský vidiek
 • Pri objednávke vopred možnosť letieť balónom nad Baganom
 • Rozšírenie program o magický Zlatý balvan
 

Pristávame v Barme, v krajine, kam sme začali chodiť ako prví zo Slovenska, aj z Čiech. RANGÚN: ubytovanie v kvalitnom hoteli v centre mesta, uvítací večierok a prvé barmské chute a vône. Sme v celkom inom svete.

Nadväzujeme na našu históriu v Barme. Opäť do programu zaraďujeme magický Zlatý balvan. V chráme Shwenyaungpin sa pomodlíme za dobrú cestu a ideme na to. Najprv naším prenajatým autobusom, potom 40 minút terénnym vozidlom a na záver 4 kilometre pešo (môžete sa nechať vyniesť) k slávnej pagode KYAIKHTIYO (1180 m.n.m.). Balvan je celý pokrytý zlatými plieškami a balansuje na hrane brala. Jeden z najmystickejších zážitkov našej cesty.

Východ slnka pri Zlatom balvane si odnesiete v srdci. Návrat do Rangúnu. Prehliadka niekdajšieho hlavného mesta Barmy. Koloniálny svet, pagoda Sule v centre mesta, prístav Botataung, obrovský ležiaci Buddha (o 9 metrov dlhší ako ten v Bangkoku). Nádherná Švedagonská pagoda má vraj na sebe viac zlata, ako je vo všetkých britských bankách a toto tvrdia samotní Briti. Večer v Rangúne.

Šetríme čas Vašej dovolenky a odlietame na sever za ďalšími dobrodružstvami. Hodinový prelet a sme v horách. Návšteva jaskyne PINDAYA s tisíckami sôch Budhov. Budeme obdivovať tradíciu výroby tradičného papiera a dáždnikov. Prechod pomedzi plantáže exotických plodín do niekdajšej britskej horskej stanice v KALAW. Sme v srdci Šánskeho štátu. Tu sa konajú najfarebnejšie trhy v Barme.

JAZERO INLE: prírodný skvost a neuveriteľná exotika. Jazero, kde sa vesluje nohami. Jeden z vrcholov našej cesty. V kláštore skákajúcej mačky si porozprávame o čare barmského buddhizmu, zastavíme sa vo fabričkách na barmské cigary, látky a ostré nože priamo na vode. Na motorových člnoch zbrázdime jazero vysoko v horách. Možno vám pripomenie Titicacu, no v Bolívii nežijú dlhokrké ženy.

Pokračujeme ďalej. Smerujeme do Baganu. Zastavíme sa pri nádhernej skale Mount Popa s chrámom, ktorý akoby ani nebol z tejto planéty. Vystúpime až na jej vrchol. Veľký zážitok, ktorý nám umožní len naša prenajatá doprava. Príchod do Baganu.

BAGAN – zaslúžili sme si ho – patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá na našej planéte vidieť. 2200 chrámov, veľkých ako parížsky Notre Dame, roztrúsených na ploche veľkej ako Bratislava. Uvidíme tie najkrajšie zrekonštruované, ale aj tie, z ktorých ešte dýcha neodhalené tajomstvo. Vďaka prenajatému mikrobusu uvidíme viac!

Veľa ľudí si myslí, že práve Bagan je najvýznamnejšou pamiatkou sveta. A majú pravdu. Bagan je ohromujúci. Pri západe slnka si budeme čítať barmské rozprávky a rozprávať sa o tom, prečo je táto krajina taká úžasná. Bagan si dnes pozrieme z konských drožiek. Niet čo dodať. Skutočný vrchol každej cesty do Ázie.

Cesta do MANDALAY: kultúrneho strediska Barmy a niekdajšieho centra barmskej opozície. Ako to tu vyzeralo pred 15 rokmi? My vám vysvetlíme súvislosti, ktoré vám o tejto krásnej krajine povedia viac. Kto sú Fúzatí bratia?

Naša cesta vrcholí. Okruh po historických hlavných mestách Barmy: AMARAPURA. Najdlhší teakový most sveta, návšteva najväčšieho buddhistického kláštora, kde žije a študuje viac než tisíc mníchov. Výlet loďou aj do ďalšieho bývalého hlavného mesta INWA. K šikmej veže Ázie, k tehlovému kláštoru Maha Aungmye Bonzan a tikovému kláštoru Bargayar. Západ slnka v horách Sagaing, kam chodia meditovať veriaci.

Prenajatou loďou krížom cez mohutnú rieku Iravady do MINGUNU, k stavbe, ktorá mala byť najväčšou na svete. Trúfnete si vliezť pod najväčší zvon sveta? Najväčšia kniha na svete v pagode Kuthodaw na 729 kamenných doskách.Z Mandalayského kopca budeme pozorovať západ slnka a golfové ihriská v meste a hovoriť o tom, čo sa v Barme za posledné roky zmenilo.

Odlet domov z krajiny, ktorá je naďalej celkom iná. Vy ste to ešte stihli.

Prílet do Európy.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie hoteloch strednej triedy
 • raňajky
 • prenajatú dopravu po celý čas
 • slovenského BUBO-sprievodcu a miestnych sprievodcov po celý čas
 • množstvo prehliadok a výletov
 • poistenie proti insolventnosti.

Cena nezahŕňa:

víza, 2 miestne prelety (cca 155 €), stravu (okrem uvedenej), vstupné, letiskové poplatky.

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
29.04.2017
12.05.2017
2 710,00 €
13.08.2017
26.08.2017
2 890,00 €
02.10.2017
15.10.2017
2 490,00 €

Deň na jazere Inle

Je krásne slnečné ráno a my nastupujeme do našich lodiek, na ktorých budeme celý deň križovať najkrajšie zákutia jazera Inle. Ako prvé mierime na lokálny market kam od skorého rána miera…

31
MAR
10:08
2017

Good morning BUBO

Pozdravujem z vyšky 35985 stôp vysoko nad zasneženými horami Perzie, kusok od Tabrizu. Píšem vám pri rýchlosti 575 mph= 926 km/h. Letiet…

21
OKT
14:38
2016
Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner

Už dvadsaťpäť rokov je naším cieľom ponúknuť Vám kvalitnú dovolenku plnú zážitkov s najlepším pomerom férovej ceny a vysokej úrovne služieb. Sme presvedčení, že investícia do poznania nepodlieha devalvácii. O to viac ma teší, keď sa nám podarí pripraviť pre Vás cestu, ktorá prekvapí aj mimoriadne nízkou cenou. Do pozornosti Vám dávam tieto štyri novinky na rok 2017.

Už dvadsaťpäť rokov je naším cieľom ponúknuť Vám kvalitnú dovolenku plnú zážitkov s najlepším pomerom férovej ceny a vysokej úrovne služieb. Sme presvedčení, že investícia do poznania nepodlieha…

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár


Tieto riadky píšem skoro mesiac po skončení zájazdu. Nechala som si odstup na vstrebanie zážitkov, usporiadanie dojmov a pocitov a ochladnutie emócií. Na tento zájazd ma zlákali 3 veci: chcela som vidieť Bagan s jeho tisíckami chrámov, dlhokrké ženy a samotnú Barmu, čo najviac autentickú, ešte nezaplavenú tisíckami turistov. Prvý dotyk s Barmou bol prílet do Rangúnu. Vzhľadom na to, že som Áziu navštívila viackrát, nebola som realitou šokovaná, ale návšteva chudobnej krajiny, a pohľad na to, ako v nej žijú ľudia ma núti vždy sa zamyslieť nad zmyslom a rebríčkom hodnôt, ktoré si stanovuje človek žijúci v konzumnej spoločnosti. Barma je nielen o prírodných krásach, historických pamiatkach, ale tiež o kultúre a duchovnej atmosfére. Najväčší zážitok pre mňa bola plavba po jazere Inle, spojená s návštevami chrámov, pagod a ukážkami "manufaktúrnej" výroby tkanín, cigár a šperkov zo striebra. Boli sme tam v čase, keď sa na jazere konali miestne budhistické slávnosti, čo popri nádhernej prírode a pozorovaní života na jazere umocnilo naše zážitky. Videli sme dlhokrké ženy, škoda len, že iba pri pózovaní a tkáčskej práci v obchode so suvenírmi. Bagan je úchvatný. Bolo nám ľúto, že nám kvôli počasiu nevyšiel let balónom pri východe slnka, na ktorý sme sa tešili. Akú-takú predstavu o jeho rozľahlosti sme si mohli urobiť pri niekoľkých vyhliadkach z vyšších terás baganských chrámov. Všetky navštívené miesta, Rangún, Zlatý balvan, jaskyne Pindaya, jazero Inle, Mount Popa, Bagan, Mandalay, Amarapura, Inwa, Mingun majú "niečo do seba" a tvoria rôznorodú mozaiku, ktorá aspoň sčasti umožňuje vytvoriť si obraz o Barme. Ľudia, hlavne na vidieku sú priateľskí a pohostinní. Väčšinou ich málo rozvinutý turistický ruch ešte "nepokazil". Čo sa určite s rozvojom turistiky skôr-neskôr stane - tak ako v mnohých iných krajinách, kde v turistických oblastiach vidno často natiahnutú ruku a najpoužívanejším slovom je "one dollar". Aj to je jeden z dôvodov, prečo navštíviť Barmu čím skôr a zažiť ju v súčasnom období pomalého prechodu od vojenskej diktatúry k demokracii. Aj vďaka výbornému sprievodcovi Peťovi Salajovi sme sa naladili na tú správnu frekvenciu a nasávali atmosféru tejto exotickej krajiny. Vedel preniesť svoj duševný pokoj na nás, uponáhľaných ľudí, aby sme aspoň na dva týždne pribrzdili, stali sa vnímavejšími k svojmu okoliu a odniesli si domov nielen množstvo zážitkov, ale aj psychickú pohodu a vyrovnanosť. Hanka
14. 11. 2016
Po príchode do Rangúnu som si v duchu ošomrala tento cestovateľský nápad - kultúrny šok natvrdo ... Avšak, všetko, čo som nakoniec za tie dva týždne v Barme zažila, bolo úchvatné a s neskutočnou hodnotou: východ slnka na Inle jazere, pojazdné rodinné obchodíky na člnkoch predávajúce šperky zo striebra a kameňov, lotosové kvety na obety v chrámoch.. Krásna dúha po rýchlom dáždiku doplnená farebnými dáždnikmi na člnoch. Alebo západy slnka v Bagane: úchvatné miesto, ktoré treba doslova "nadýchať". Barma je krajina nádherných farieb, nie len zlatá, preto odporúčam zobrať si poriadny nástroj: o gýčovky a panorámy nebude núdza . Nakoniec by som sa rada poďakovala našim skvelým sprievodcom - Petovi Salajovi a Ei (domáca sprievodkyňa z Baganu) - dostali sme úžasný výklad a stopercentnú starostlivosť počas celého zájazdu. Želám Vám všetko dobré, Monika
4. 11. 2016
“Do Barmy sa treba ponáhľať!” Keď som toto počula minulý rok po jednom z pondelkových premietaní na lodi Rivers Club po prvýkrát, zobrala som to vážne. Aj keď som nevedela celkom presne, čo si mám predstaviť pod autentickosťou a nedotknutosťou tejto krajiny a jej ľudí, vedela som, že presne to je to, čo ma priťahuje na poznávaní najviac. Rozhodla som sa teda pre Barmu resp. Myanmar a svoj pôvodný plán som presunula na neskôr. Ten zdrží odklad, Barma nie... A urobila som dobre! Keď som prišla po dovolenke opäť do práce, na otázku, čo som si priniesla z Barmy, som odpovedala: pokoj...Boli to dva týždne plné úsmevov a smiechu, ale aj nerušeného ticha. Boli to dni od rána do noci naplnené nielen tisíckami pagod rôznych tvarov, veľkostí, farieb, významov, ale aj desiatkami krásnych a dobrých ľudí, ktorých čaro ma jednoducho opantalo. Zážitky s nimi su jedinečné, spontánne, úprimné, čisté, veselé aj vážne. A mnohé... A silné... Keď ma nečakane pohladila a objala dlhokrká žena z kmeňa Padaung, razom som prestala vnímať okolitý svet a cítila som len neopakovateľnosť tohto okamihu. Počula som svoj zrýchlený tep aj tlkot srdca, obliali ma potôčiky potu a oči sa mi zaplnili slzami. Vnímala som jej teplú rúčku na mojom líci, dobrotu v jej hlbokých tmavých očiach, úsmev na perách a dôveru, ktorá ku mne prúdila z tejto útlej žienky v rokoch, žienky s mosadznými obručami na krku, ktoré vážia až 8 kg. Nedá sa nespomenúť náš mandalajský miestny sprievodca, ktorý nás svojou otvorenosťou, radosťou, svojím myslením a postojom k životu a jeho hodnotám, ako aj svojím širokánskym úsmevom a srdečným smiechom úplne dostal. Nenútene, nebadane, sme pri ňom stíchli a spolu s ním vstúpili niekam do hĺbky svojej duše a zamysleli sa... Barma je o ľuďoch. Milých, zručných, vytrvalých, usmievavých, veselých, dobrých ľuďoch. Barma je o nespočetných zlatých pagodách a tajomných prastarých stúpach, o obrovských buddhoch, o živom jazere Inle v objatí Šánskych hôr, mohutnej rieke Iravady, o tropických záhradách a výborných hoteloch, dobrých cestách, chutnom jedle, ovocných šťavách či Grand Royal Whisky. O romantických západoch slnka, ale aj o preháňajúcich sa mrakoch a neutíchajúcom daždi, mlákach a blate, ktoré sem patria rovnako ako budhizmus a zlato, skromnosť a pokora. My sme to ešte stihli! Autentickosť a nedotknutosť tejto krajiny a jej ľudí. Naozaj sa však treba sem poponáhľať, lebo turizmus už aj tu hlasno klope na dvere, na majstrovsky vyrezávané vráta z teakového dreva, za ktorými sa ukrývajú veľké poklady jednej magickej zeme.
18. 11. 2015

 • 1 / 1