Barma - krajina zlata a budhizmu

Barma

Cesta do krajiny, ktorá je zaručene iná než všetko, čo ste doteraz videli. Muži tu nosia sukne, ženy fajčia tučné cigary a v jej srdci sa skrýva zrejme najkrajšia pamiatka našej planéty – Bagan. Barma sa rýchlo mení. Nenechajte si ju ujsť!

Veronika Bednárová Veronika Bednárová Veronika Bednárová
Spokojnosť zákazníkov
od 2 290 €

Barma

14 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Chodíme sem už od roku 1997, 19 rokov skúseností
 • Uvidíte aj barmský vidiek
 • Pri objednávke vopred možnosť letieť balónom nad Baganom
 • Rozšírenie program o magický Zlatý balvan
Zobraziť mapu

Pristávame v Barme, v krajine, kam sme začali chodiť ako prví zo Slovenska, aj z Čiech. RANGÚN: ubytovanie v kvalitnom hoteli v centre mesta, uvítací večierok a prvé barmské chute a vône. Sme v celkom inom svete.

Nadväzujeme na našu históriu v Barme. Opäť do programu zaraďujeme magický Zlatý balvan. V chráme Shwenyaungpin sa pomodlíme za dobrú cestu a ideme na to. Najprv naším prenajatým autobusom, potom 40 minút terénnym vozidlom a na záver 4 kilometre pešo (môžete sa nechať vyniesť) k slávnej pagode KYAIKHTIYO (1180 m.n.m.). Balvan je celý pokrytý zlatými plieškami a balansuje na hrane brala. Jeden z najmystickejších zážitkov našej cesty.

Východ slnka pri Zlatom balvane si odnesiete v srdci. Návrat do Rangúnu. Prehliadka niekdajšieho hlavného mesta Barmy. Koloniálny svet, pagoda Sule v centre mesta, prístav Botataung, obrovský ležiaci Buddha (o 9 metrov dlhší ako ten v Bangkoku). Nádherná Švedagonská pagoda má vraj na sebe viac zlata, ako je vo všetkých britských bankách a toto tvrdia samotní Briti. Večer v Rangúne.

Šetríme čas Vašej dovolenky a odlietame na sever za ďalšími dobrodružstvami. Hodinový prelet a sme v horách. Návšteva jaskyne PINDAYA s tisíckami sôch Budhov. Budeme obdivovať tradíciu výroby tradičného papiera a dáždnikov. Prechod pomedzi plantáže exotických plodín do niekdajšej britskej horskej stanice v KALAW. Sme v srdci Šánskeho štátu. Tu sa konajú najfarebnejšie trhy v Barme.

JAZERO INLE: prírodný skvost a neuveriteľná exotika. Jazero, kde sa vesluje nohami. Jeden z vrcholov našej cesty. V kláštore skákajúcej mačky si porozprávame o čare barmského buddhizmu, zastavíme sa vo fabričkách na barmské cigary, látky a ostré nože priamo na vode. Na motorových člnoch zbrázdime jazero vysoko v horách. Možno vám pripomenie Titicacu, no v Bolívii nežijú dlhokrké ženy.

Pokračujeme ďalej. Smerujeme do Baganu. Zastavíme sa pri nádhernej skale Mount Popa s chrámom, ktorý akoby ani nebol z tejto planéty. Vystúpime až na jej vrchol. Veľký zážitok, ktorý nám umožní len naša prenajatá doprava. Príchod do Baganu.

BAGAN – zaslúžili sme si ho – patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá na našej planéte vidieť. 2200 chrámov, veľkých ako parížsky Notre Dame, roztrúsených na ploche veľkej ako Bratislava. Uvidíme tie najkrajšie zrekonštruované, ale aj tie, z ktorých ešte dýcha neodhalené tajomstvo. Vďaka prenajatému mikrobusu uvidíme viac!

Veľa ľudí si myslí, že práve Bagan je najvýznamnejšou pamiatkou sveta. A majú pravdu. Bagan je ohromujúci. Pri západe slnka si budeme čítať barmské rozprávky a rozprávať sa o tom, prečo je táto krajina taká úžasná. Bagan si dnes pozrieme z konských drožiek. Niet čo dodať. Skutočný vrchol každej cesty do Ázie.

Cesta do MANDALAY: kultúrneho strediska Barmy a niekdajšieho centra barmskej opozície. Ako to tu vyzeralo pred 15 rokmi? My vám vysvetlíme súvislosti, ktoré vám o tejto krásnej krajine povedia viac. Kto sú Fúzatí bratia?

Naša cesta vrcholí. Okruh po historických hlavných mestách Barmy: AMARAPURA. Najdlhší teakový most sveta, návšteva najväčšieho buddhistického kláštora, kde žije a študuje viac než tisíc mníchov. Výlet loďou aj do ďalšieho bývalého hlavného mesta INWA. K šikmej veži Ázie, k tehlovému kláštoru Maha Aungmye Bonzan a tikovému kláštoru Bargayar. Západ slnka v horách Sagaing, kam chodia meditovať veriaci.

Prenajatou loďou krížom cez mohutnú rieku Iravady do MINGUNU, k stavbe, ktorá mala byť najväčšou na svete. Trúfnete si vliezť pod najväčší zvon sveta? Najväčšia kniha na svete v pagode Kuthodaw na 729 kamenných doskách.Z Mandalayského kopca budeme pozorovať západ slnka a golfové ihriská v meste a hovoriť o tom, čo sa v Barme za posledné roky zmenilo.

Odlet domov z krajiny, ktorá je naďalej celkom iná. Vy ste to ešte stihli.

Prílet do Európy.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie hoteloch strednej triedy
 • raňajky
 • prenajatú dopravu po celý čas
 • slovenského BUBO-sprievodcu a miestnych sprievodcov po celý čas
 • množstvo prehliadok a výletov
 • poistenie proti insolventnosti.

Cena nezahŕňa:

víza, 2 miestne prelety (cca 155 €), stravu (okrem uvedenej), vstupné, letiskové poplatky.

Termíny a ceny

Termín Cena  
20.03.2018
02.04.2018
2 490 €
Objednať
25.04.2018
08.05.2018
2 390 €
Objednať
31.07.2018
13.08.2018
2 490 €
Objednať
02.10.2018
15.10.2018
2 290 €
Objednať
31.10.2018
13.11.2018
2 390 €
Objednať

Odporúčame

Barma , +1 viac
12 dní
1 890 €
Barma
14 dní
4 850 €

H Hanka

 
Tieto riadky píšem skoro mesiac po skončení zájazdu. Nechala som si odstup na vstrebanie zážitkov, usporiadanie dojmov a pocitov a ochladnutie emócií. Na tento zájazd ma zlákali 3 veci: chcela som vidieť Bagan s jeho tisíckami chrámov, dlhokrké ženy a samotnú Barmu, čo najviac autentickú, ešte nezaplavenú tisíckami turistov. Prvý dotyk s Barmou bol prílet do Rangúnu. Vzhľadom na to, že som Áziu navštívila viackrát, nebola som realitou šokovaná, ale návšteva chudobnej krajiny, a pohľad na to, ako v nej žijú ľudia ma núti vždy sa zamyslieť nad zmyslom a rebríčkom hodnôt, ktoré si stanovuje človek žijúci v konzumnej spoločnosti. Barma je nielen o prírodných krásach, historických pamiatkach, ale tiež o kultúre a duchovnej atmosfére. Najväčší zážitok pre mňa bola plavba po jazere Inle, spojená s návštevami chrámov, pagod a ukážkami "manufaktúrnej" výroby tkanín, cigár a šperkov zo striebra. Boli sme tam v čase, keď sa na jazere konali miestne budhistické slávnosti, čo popri nádhernej prírode a pozorovaní života na jazere umocnilo naše zážitky. Videli sme dlhokrké ženy, škoda len, že iba pri pózovaní a tkáčskej práci v obchode so suvenírmi. Bagan je úchvatný. Bolo nám ľúto, že nám kvôli počasiu nevyšiel let balónom pri východe slnka, na ktorý sme sa tešili. Akú-takú predstavu o jeho rozľahlosti sme si mohli urobiť pri niekoľkých vyhliadkach z vyšších terás baganských chrámov. Všetky navštívené miesta, Rangún, Zlatý balvan, jaskyne Pindaya, jazero Inle, Mount Popa, Bagan, Mandalay, Amarapura, Inwa, Mingun majú "niečo do seba" a tvoria rôznorodú mozaiku, ktorá aspoň sčasti umožňuje vytvoriť si obraz o Barme. Ľudia, hlavne na vidieku sú priateľskí a pohostinní. Väčšinou ich málo rozvinutý turistický ruch ešte "nepokazil". Čo sa určite s rozvojom turistiky skôr-neskôr stane - tak ako v mnohých iných krajinách, kde v turistických oblastiach vidno často natiahnutú ruku a najpoužívanejším slovom je "one dollar". Aj to je jeden z dôvodov, prečo navštíviť Barmu čím skôr a zažiť ju v súčasnom období pomalého prechodu od vojenskej diktatúry k demokracii. Aj vďaka výbornému sprievodcovi Peťovi Salajovi sme sa naladili na tú správnu frekvenciu a nasávali atmosféru tejto exotickej krajiny. Vedel preniesť svoj duševný pokoj na nás, uponáhľaných ľudí, aby sme aspoň na dva týždne pribrzdili, stali sa vnímavejšími k svojmu okoliu a odniesli si domov nielen množstvo zážitkov, ale aj psychickú pohodu a vyrovnanosť. Hanka

M Monika

 
Po príchode do Rangúnu som si v duchu ošomrala tento cestovateľský nápad - kultúrny šok natvrdo ... Avšak, všetko, čo som nakoniec za tie dva týždne v Barme zažila, bolo úchvatné a s neskutočnou hodnotou: východ slnka na Inle jazere, pojazdné rodinné obchodíky na člnkoch predávajúce šperky zo striebra a kameňov, lotosové kvety na obety v chrámoch.. Krásna dúha po rýchlom dáždiku doplnená farebnými dáždnikmi na člnoch. Alebo západy slnka v Bagane: úchvatné miesto, ktoré treba doslova "nadýchať".
Barma je krajina nádherných farieb, nie len zlatá, preto odporúčam zobrať si poriadny nástroj: o gýčovky a panorámy nebude núdza .
Nakoniec by som sa rada poďakovala našim skvelým sprievodcom - Petovi Salajovi a Ei (domáca sprievodkyňa z Baganu) - dostali sme úžasný výklad a stopercentnú starostlivosť počas celého zájazdu.
Želám Vám všetko dobré, Monika

E Eleonora Kochova

 
“Do Barmy sa treba ponáhľať!”


Keď som toto počula minulý rok po jednom z pondelkových premietaní na lodi Rivers Club po prvýkrát, zobrala som to vážne. Aj keď som nevedela celkom presne, čo si mám predstaviť pod autentickosťou a nedotknutosťou tejto krajiny a jej ľudí, vedela som, že presne to je to, čo ma priťahuje na poznávaní najviac. Rozhodla som sa teda pre Barmu resp. Myanmar a svoj pôvodný plán som presunula na neskôr. Ten zdrží odklad, Barma nie... A urobila som dobre!

Keď som prišla po dovolenke opäť do práce, na otázku, čo som si priniesla z Barmy, som odpovedala: pokoj...Boli to dva týždne plné úsmevov a smiechu, ale aj nerušeného ticha. Boli to dni od rána do noci naplnené nielen tisíckami pagod rôznych tvarov, veľkostí, farieb, významov, ale aj desiatkami krásnych a dobrých ľudí, ktorých čaro ma jednoducho opantalo. Zážitky s nimi su jedinečné, spontánne, úprimné, čisté, veselé aj vážne. A mnohé... A silné...
Keď ma nečakane pohladila a objala dlhokrká žena z kmeňa Padaung, razom som prestala vnímať okolitý svet a cítila som len neopakovateľnosť tohto okamihu. Počula som svoj zrýchlený tep aj tlkot srdca, obliali ma potôčiky potu a oči sa mi zaplnili slzami. Vnímala som jej teplú rúčku na mojom líci, dobrotu v jej hlbokých tmavých očiach, úsmev na perách a dôveru, ktorá ku mne prúdila z tejto útlej žienky v rokoch, žienky s mosadznými obručami na krku, ktoré vážia až 8 kg.
Nedá sa nespomenúť náš mandalajský miestny sprievodca, ktorý nás svojou otvorenosťou, radosťou, svojím myslením a postojom k životu a jeho hodnotám, ako aj svojím širokánskym úsmevom a srdečným smiechom úplne dostal. Nenútene, nebadane, sme pri ňom stíchli a spolu s ním vstúpili niekam do hĺbky svojej duše a zamysleli sa...

Barma je o ľuďoch. Milých, zručných, vytrvalých, usmievavých, veselých, dobrých ľuďoch.
Barma je o nespočetných zlatých pagodách a tajomných prastarých stúpach, o obrovských buddhoch, o živom jazere Inle v objatí Šánskych hôr, mohutnej rieke Iravady, o tropických záhradách a výborných hoteloch, dobrých cestách, chutnom jedle, ovocných šťavách či Grand Royal Whisky.
O romantických západoch slnka, ale aj o preháňajúcich sa mrakoch a neutíchajúcom daždi, mlákach a blate, ktoré sem patria rovnako ako budhizmus a zlato, skromnosť a pokora.
My sme to ešte stihli! Autentickosť a nedotknutosť tejto krajiny a jej ľudí. Naozaj sa však treba sem poponáhľať, lebo turizmus už aj tu hlasno klope na dvere, na majstrovsky vyrezávané vráta z teakového dreva, za ktorými sa ukrývajú veľké poklady jednej magickej zeme.

 

 
Milí priatelia v CK BUBO,

Hoci uplynulo už pár týždňov od nášho návratu zo zájazdu Barma - krajina zlata a budhizmu, mysľou sme stále ešte tam. V krajine, kde žijú svoj jednoduchý život (aký my už dávno nepoznáme) krásni a usmievaví ľudia, v krajine ešte temer vôbec nedotknutej masovou turistikou, v krajine, kde sa mystické pagody, chrámy, kláštory hádam ani nedajú spočítať.
Niet sa čo čudovať - so starostlivým, charizmatickým, stále dobre naladeným a na všetky situácie pripraveným Peťom Blažekom je Barma absolútne neodolateľná cestovateľská kombinácia.
Vďaka, bolo nám fakt skvelo.

Mária & Mišo z Bratislavy

M Mária Šlachticťová

 
Barmu treba určite navštíviť je to nádherná krajina plná zlata.
Netreba čítať prvé strany v sprievodcoch kde píšu prečo do Barmy necestovať a až potom vás ohúria všetkým čo Barma má. Podľa mňa by ich mali prepísať.

Úžasné na Barme je, že je tam zatiaľ málo turistov a tak máte fotografie bez stoviek hláv iných turistov, západ slnka na pagode si vychutnáte bez rušenia cvakajúcich fotoaparátov no nádhera.
Ubytovanie uprostred jazera IN LE bolo romantické a pre niektorých napínavé :)

S úžasným sprievodcom Jožkom Harvánkom. Aj keď oneskorene, ďakujem Jožkovi za kávové dýchanky za to, že sa o nás staral akoby sme boli jeho vlastni :)

Maja

 

 
Od: Věra Přerostová
Dna: po 19. 9. 2011 14:49

Dobrý den,
gratuluji Bubu k narozeninám a zároveň chci pochválit a poděkovat za služby, které poskytuje. Hodně jsem cestovala, s mnoha cestovními kanceláři, ale Vaše CK BUBO byla po všech stránkách nejlepší, od zorganizování zájezdu až po vyškolené a milé průvodce. Děkuji za skvělé a pohodové cestování a mnoho příjemných vzpomínek na Barmu, Thajsko a Singapur s průvodcem J. Zelizňákem.

Hezký den a ještě mnoho skvělých sezon přeje Věra Přerostová


 • 1 / 1