Barma - krajina zlata a budhizmu

Cesta do krajiny, ktorá je zaručene iná než všetko, čo ste doteraz videli. Muži tu nosia sukne, ženy fajčia tučné cigary a v jej srdci sa skrýva zrejme najkrajšia pamiatka našej planéty – Bagan. Barma sa rýchlo mení. Nenechajte si ju ujsť!

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť klientov
od 2 490,00 €

Barma

14 dní
 • Chodíme sem už od roku 1997, 19 rokov skúseností
 • Uvidíte aj barmský vidiek
 • Pri objednávke vopred možnosť letieť balónom nad Baganom
 • Rozšírenie program o magický Zlatý balvan
 

Pristávame v Barme, v krajine, kam sme začali chodiť ako prví zo Slovenska, aj z Čiech. RANGÚN: ubytovanie v kvalitnom hoteli v centre mesta, uvítací večierok a prvé barmské chute a vône. Sme v celkom inom svete.

Nadväzujeme na našu históriu v Barme. Opäť do programu zaraďujeme magický Zlatý balvan. V chráme Shwenyaungpin sa pomodlíme za dobrú cestu a ideme na to. Najprv naším prenajatým autobusom, potom 40 minút terénnym vozidlom a na záver 4 kilometre pešo (môžete sa nechať vyniesť) k slávnej pagode KYAIKHTIYO (1180 m.n.m.). Balvan je celý pokrytý zlatými plieškami a balansuje na hrane brala. Jeden z najmystickejších zážitkov našej cesty.

Východ slnka pri Zlatom balvane si odnesiete v srdci. Návrat do Rangúnu. Prehliadka niekdajšieho hlavného mesta Barmy. Koloniálny svet, pagoda Sule v centre mesta, prístav Botataung, obrovský ležiaci Buddha (o 9 metrov dlhší ako ten v Bangkoku). Nádherná Švedagonská pagoda má vraj na sebe viac zlata, ako je vo všetkých britských bankách a toto tvrdia samotní Briti. Večer v Rangúne.

Šetríme čas Vašej dovolenky a odlietame na sever za ďalšími dobrodružstvami. Hodinový prelet a sme v horách. Návšteva jaskyne PINDAYA s tisíckami sôch Budhov. Budeme obdivovať tradíciu výroby tradičného papiera a dáždnikov. Prechod pomedzi plantáže exotických plodín do niekdajšej britskej horskej stanice v KALAW. Sme v srdci Šánskeho štátu. Tu sa konajú najfarebnejšie trhy v Barme.

JAZERO INLE: prírodný skvost a neuveriteľná exotika. Jazero, kde sa vesluje nohami. Jeden z vrcholov našej cesty. V kláštore skákajúcej mačky si porozprávame o čare barmského buddhizmu, zastavíme sa vo fabričkách na barmské cigary, látky a ostré nože priamo na vode. Na motorových člnoch zbrázdime jazero vysoko v horách. Možno vám pripomenie Titicacu, no v Bolívii nežijú dlhokrké ženy.

Pokračujeme ďalej. Smerujeme do Baganu. Zastavíme sa pri nádhernej skale Mount Popa s chrámom, ktorý akoby ani nebol z tejto planéty. Vystúpime až na jej vrchol. Veľký zážitok, ktorý nám umožní len naša prenajatá doprava. Príchod do Baganu.

BAGAN – zaslúžili sme si ho – patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá na našej planéte vidieť. 2200 chrámov, veľkých ako parížsky Notre Dame, roztrúsených na ploche veľkej ako Bratislava. Uvidíme tie najkrajšie zrekonštruované, ale aj tie, z ktorých ešte dýcha neodhalené tajomstvo. Vďaka prenajatému mikrobusu uvidíme viac!

Veľa ľudí si myslí, že práve Bagan je najvýznamnejšou pamiatkou sveta. A majú pravdu. Bagan je ohromujúci. Pri západe slnka si budeme čítať barmské rozprávky a rozprávať sa o tom, prečo je táto krajina taká úžasná. Bagan si dnes pozrieme z konských drožiek. Niet čo dodať. Skutočný vrchol každej cesty do Ázie.

Cesta do MANDALAY: kultúrneho strediska Barmy a niekdajšieho centra barmskej opozície. Ako to tu vyzeralo pred 15 rokmi? My vám vysvetlíme súvislosti, ktoré vám o tejto krásnej krajine povedia viac. Kto sú Fúzatí bratia?

Naša cesta vrcholí. Okruh po historických hlavných mestách Barmy: AMARAPURA. Najdlhší teakový most sveta, návšteva najväčšieho buddhistického kláštora, kde žije a študuje viac než tisíc mníchov. Výlet loďou aj do ďalšieho bývalého hlavného mesta INWA. K šikmej veže Ázie, k tehlovému kláštoru Maha Aungmye Bonzan a tikovému kláštoru Bargayar. Západ slnka v horách Sagaing, kam chodia meditovať veriaci.

Prenajatou loďou krížom cez mohutnú rieku Iravady do MINGUNU, k stavbe, ktorá mala byť najväčšou na svete. Trúfnete si vliezť pod najväčší zvon sveta? Najväčšia kniha na svete v pagode Kuthodaw na 729 kamenných doskách.Z Mandalayského kopca budeme pozorovať západ slnka a golfové ihriská v meste a hovoriť o tom, čo sa v Barme za posledné roky zmenilo.

Odlet domov z krajiny, ktorá je naďalej celkom iná. Vy ste to ešte stihli.

Prílet do Európy.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie hoteloch strednej triedy
 • raňajky
 • prenajatú dopravu po celý čas
 • slovenského BUBO-sprievodcu a miestnych sprievodcov po celý čas
 • množstvo prehliadok a výletov
 • poistenie proti insolventnosti.

Cena nezahŕňa:

víza (vybavíme Vám ich), 2 miestne prelety (cca 155 €), stravu (okrem uvedenej), vstupné, letiskové poplatky.

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
24.03.2017
06.04.2017
2 490,00 €
29.04.2017
12.05.2017
2 710,00 €
13.08.2017
26.08.2017
2 890,00 €
02.10.2017
15.10.2017
2 490,00 €

“Do Barmy sa treba ponáhľať!” Keď som toto počula minulý rok po jednom z pondelkových premietaní na lodi Rivers Club po prvýkrát, zobrala som to vážne. Aj keď som nevedela celkom presne, čo si mám predstaviť pod autentickosťou a nedotknutosťou tejto krajiny a jej ľudí, vedela som, že presne to je to, čo ma priťahuje na poznávaní najviac. Rozhodla som sa teda pre Barmu resp. Myanmar a svoj pôvodný plán som presunula na neskôr. Ten zdrží odklad, Barma nie... A urobila som dobre! Keď som prišla po dovolenke opäť do práce, na otázku, čo som si priniesla z Barmy, som odpovedala: pokoj...Boli to dva týždne plné úsmevov a smiechu, ale aj nerušeného ticha. Boli to dni od rána do noci naplnené nielen tisíckami pagod rôznych tvarov, veľkostí, farieb, významov, ale aj desiatkami krásnych a dobrých ľudí, ktorých čaro ma jednoducho opantalo. Zážitky s nimi su jedinečné, spontánne, úprimné, čisté, veselé aj vážne. A mnohé... A silné... Keď ma nečakane pohladila a objala dlhokrká žena z kmeňa Padaung, razom som prestala vnímať okolitý svet a cítila som len neopakovateľnosť tohto okamihu. Počula som svoj zrýchlený tep aj tlkot srdca, obliali ma potôčiky potu a oči sa mi zaplnili slzami. Vnímala som jej teplú rúčku na mojom líci, dobrotu v jej hlbokých tmavých očiach, úsmev na perách a dôveru, ktorá ku mne prúdila z tejto útlej žienky v rokoch, žienky s mosadznými obručami na krku, ktoré vážia až 8 kg. Nedá sa nespomenúť náš mandalajský miestny sprievodca, ktorý nás svojou otvorenosťou, radosťou, svojím myslením a postojom k životu a jeho hodnotám, ako aj svojím širokánskym úsmevom a srdečným smiechom úplne dostal. Nenútene, nebadane, sme pri ňom stíchli a spolu s ním vstúpili niekam do hĺbky svojej duše a zamysleli sa... Barma je o ľuďoch. Milých, zručných, vytrvalých, usmievavých, veselých, dobrých ľuďoch. Barma je o nespočetných zlatých pagodách a tajomných prastarých stúpach, o obrovských buddhoch, o živom jazere Inle v objatí Šánskych hôr, mohutnej rieke Iravady, o tropických záhradách a výborných hoteloch, dobrých cestách, chutnom jedle, ovocných šťavách či Grand Royal Whisky. O romantických západoch slnka, ale aj o preháňajúcich sa mrakoch a neutíchajúcom daždi, mlákach a blate, ktoré sem patria rovnako ako budhizmus a zlato, skromnosť a pokora. My sme to ešte stihli! Autentickosť a nedotknutosť tejto krajiny a jej ľudí. Naozaj sa však treba sem poponáhľať, lebo turizmus už aj tu hlasno klope na dvere, na majstrovsky vyrezávané vráta z teakového dreva, za ktorými sa ukrývajú veľké poklady jednej magickej zeme.
10. 1. 2016

 • 1 / 1
1