Pakistan, Himaláje, Ladakh

Nádherná cesta, na ktorú sme zbierali skúsenosti už 20 rokov. Najkrajšie horské scenérie na dosah, najvyššie položená cesta sveta. Predĺžený pobyt v Himalájach a vyhliadkový prelet v cene. Skutočná expedícia pod taktovkou skúseného sprievodcu. Z Pakistanu cez Kašmír do indického Tibetu. O tejto ceste budete rozprávať dlho.

Juraj Ondrejčík Juraj Ondrejčík Juraj Ondrejčík
Spokojnosť klientov
od 2 120,00 €

India, Pakistan

18 dní
 • Unikátne nahliadnutie do Pakistanu
 • Pod patronátom riaditeľa CK BUBO MUDr Luboša Fellnera
 • Mimoriadne dôležité skúsenosti v zložitom regióne
 • Pýtajte si referencie
 

Pristátie na letisku Allama Iqbal. Sme v LAHORE, v srdci Pakistanu, perle Pandžábu, v Paríži východu. Takéto prívlastky má druhé najväčšie mesto krajiny, tridsiate najväčšie na svete s minimom turistov. Slovenský sprievodca, ktorý je tu s Vašou malou skupinkou, zabezpečuje kompletný program.

Prehliadka mesta, kde si pozrieme pamiatky Mughalskej ríše, Ríše Mahmuda z Gazni, Síkskej ríše a Britskej koloniálnej ríše. Šalimarské záhrady založené Šáhom Džahánom sú preslávené, mešita Badšahi je veľkolepá. Vyskúšame čingči.

V noci krásne vysvietený moderný Minaret Pakistan a my vyrážame smerom k pakistanskému nepriateľovi, na hranice Indie. Z moslimského sveta prejdeme do hinduistického. Zaspomíname si na rok 1947, kedy sa tieto svety ešte prelínali. Povieme si, ako prebieha exotická výmena stráži na pakistansko-indickej hranici. Budete to chcieť aj zažiť?

ZLATÝ CHRÁM je najsvätejším miestom sikhov. Atmosféra pútnického miesta, o ktorom ste si mysleli, že existuje iba v rozprávkach. Všade vládne mier a pohoda. Denne tu dostane zadarmo najesť 30 000 pútnikov. Dáte si aj Vy trochu dhalu a kúsok čapati? Najlacnejšie fľaškové nápoje na celom kontinente, dotované výrobcom iba pre Zlatý chrám. Ochutnáme ThumsUp za 6 centov.

Toto miesto má atmosféru ako Mekka pre moslimov a Jeruzalem pre kresťanov. Zároveň je to dejisko pohnutých udalostí. Cesta miestnym autobusom do JAMMU.

Prespali sme v JAMMU, zimnom hlavnom meste a mierime do ŠRINAGARU, ktorý pripomína stredoázijské mesto na Hodvábnej ceste. Mešity s drevenými stĺpmi, moslimky v ťažkých čadoroch. Ak je niekde na zemi raj, je to tu, píše perzský básnik. Je to stále pravda? Ubytovanie na luxusných hausbotoch na jazere Nagin.

Príjemná klíma mesta na jazere z neho skutočne robí raj na zemi. Pravé kašmírske koberce, kvetinové mughalské záhrady a život na jazere.

Záujemcovia vstanú skoro ráno a vyplávajú na jazero v šikarách – v tradičných lodičkách ešte za tmy. Správna rozlúčka s rajom na zemi. Kašmírci sú najtvrdší obchodníci na svete a presvedčia Vás o tom na lokálnom trhu priamo na vode. Korenia, pašmínové šály, kašmírsky čaj, šafrán a med, ktorý tu vraj kupoval aj futbalista Roberto Baggio či Mick Jagger. Presun do Himalájí do SONNAMARGU.

Zlaté lúky a treking na koňoch k ľadovcu. Tu žijú kočovní Gudžari. Spektakulárny prejazd cez sedlo Zoji La a Himaláje menia tvár: ubúda zelená a na pozadí už čnejú snehom pokryté vrcholy sedemtisícoviek.

Cez sedlo Fotu La sa ako v rozprávke prehupneme z moslimského do budhistického sveta. Raňajky pod 9 metrov vysokým impresívnym kamenným Budhom z raných storočí nášho letopočtu (bez turistov- jedna z BUBO špecialít). LADAKH: tibetskejší ako samotný Tibet. Tento rok sme tu predĺžili pobyt o ďalší deň! Budhistické kláštory, jaky, obrovské hory a Tibeťania. Pomodlíme sa spolu s mníchmi magické lamaistické modlitby, v našej známej rodine nám navaria tibetský čaj s jačím maslom a vykúpeme sa v studenom Induse. LAMAYURU je jedinečné miesto. Výhľady zo strechy kláštora, ktorý postavil známy budhistický mních – staviteľ Rinchen Zangpo.

Náš prenajatý autobus zastaví, kde chceme, a tak uvidíme naozaj veľa! LEH: hlavné mesto oblasti, ležiace vo výške cez 3 000 m. Komunity tibetských utečencov, ktorí tu nachádzajú slobodu, a vyznávačov hnutia hippies, ktorí tu nachádzajú lacnú marihuanu. Zažijeme opäť festival, streľbu z luku, hru polo, alebo tance?

Nad mestom sa týči Shanti stupa a bývalý kráľovský palác. Nazrieme dnu. Treking do SABU – nenáročný prechod dvoma sedlami a zostup mesačným údolím. Možností, ako sa obohatiť zážitkami a spoznať Ladakh je neúrekom, vyberiete si na mieste: Raftovanie na Induse, najvýznamnejšie kláštory Tikse a Hemis, alebo s nami zavítate na návštevu do sídla Dalajlámu.

Všade v Ladakhu máme kamarátov. Ranná pudža v kláštoroch, tibetské utečenecké centrum, jablkový koláč v nemeckej pekárni. Máte čas vyjsť do sedla Khardung La najvyššie položenou cestou sveta (5610 m).

Posledný deň v Ladakhu a lúči sa nám veľmi ťažko. Sme bohatší o suveníry, ale najmä o poznanie tohto jedinečného himalájskeho regiónu. Zajtra skoro ráno transfer na horské letisko a prelet nad vrchmi Zanskaru s prekrásnym výhľadom.

DILLÍ: Staré Dillí, trhy, kravy, fascinujúca Chandni Chowk, mešita Jama Masjid. Veľkomesto plné kontrastov, ktoré Vám ukážeme inak ako len z kaviarní na Connaught Place a povinnej zastávky pri India Gate. Staré a nové, chudoba a bohatstvo, parkovo upravené, čisté ulice ale aj špina a žobráci. Luxus obchodných centier a stánky v spletitých uličkách. Navštívime Qutab Minar, najvyšší tehlový minaret na svete a pozrieme sa zblízka na Chandraguptov železný stĺp, o ktorom Erich von Däniken tvrdil, že nie je z tejto planéty.

Veľkolepý Aksardham je vznešené dielo indických architektov. Stará pevnosť Purana Qila, alebo Humayunova hrobka taktiež pod patronátom UNESCO. Pôjdeme na miesta, kam si chodia oddýchnuť lokálni obyvatelia Dillí. Toto mesto pochopíte, až keď ho prejdete celé. Posledné trhy a pietna pamiatka na Gándhího na Rajghate. Alebo dáte radšej prednosť celodennému výletu k najkrajšejstavbe postavenej z lásky? Taj Majal v Agre, ak ste ho ešte nevideli, je bezkonkurenčný. Transfer na letisko a odlet do Európy.

Prílet domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • vnútroštátnu letenku z Himalájí do Dillí
 • slovenského BUBO-sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • dopravu
 • ubytovanie v jednoduchých hoteloch
 • polpenziu na hausbotoch (inak je strava individuálna podľa vlastnej chuti – cca 50-70 € na celý pobyt)
 • treking na koňoch k ľadovcu
 • poistenie proti insolventnosti.

Cena nezahŕňa:

najmä vreckové na nádherné kašmírske a tibetské suveníry, vstupy (spolu cca 30 €), víza, letiskové poplatky.

Poznámka:

NÁROČNOSŤ:
Zájazd je veľmi náročný. Nejde ani tak o fyzickú námahu, ako o veľké striedanie nadmorskej výškz, teplôt, veľmi jednoduché ubytovanie v štáte Jammu a Kašmír, namáhavé presuny. Ak preferujete vyšší komfort, vyberte si Tibet, Nepál - pohodlnejší zájazd v regióne Himalájí. Toto je krásna cesta pre ľudí, ktorí hľadajú viac.

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  
05.07.2017
22.07.2017
2 120,00 €
23.08.2017
09.09.2017
2 120,00 €

Ôsmy div sveta

Snom každého cestovateľa je vidieť všetkých sedem divov sveta. Sú však miesta, ktoré sa pri veľkej konkurencii na zoznam nedostali. My sme takýto poklad objavili ukrytý 300 kilometrov od…

19
FEB
17:13
2017

Na návšteve u maharadžu z Jaipuru

Ako asi tak býva taký maharadža? My sme si dnes odpovedali a vybrali sme sa do jeho Mesačného paláca v Jaipure, kde žije mladý, osemnásť ročný maharaža so svojou rodinou. Inak výborný hráč…

06
FEB
18:44
2017
Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner

Ženy napadnuté diablom padnú do tranzu, jedna po druhej. Prvá začne točiť hlavou, vlasy jej lietajú vo veľkých kruhoch, zachytím neprítomný pohľad. Potom druhá, tretia, je to ako domino. Svet pre nich prestal existovať.

Ženy napadnuté diablom padnú do tranzu, jedna po druhej. Prvá začne točiť hlavou, vlasy jej lietajú vo veľkých kruhoch, zachytím neprítomný pohľad. Potom druhá, tretia, je to ako domino. Svet pre…

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár


Pakistan-Himaláje-Ladakh, expedícia „Nádherná cesta, na ktorú sme zbierali skúsenosti už 20 rokov. Najkrajšie horské scenérie na dosah, najvyššie položená cesta sveta. Predĺžený pobyt v Himalájach a vyhliadkový prelet ponad ne. Skutočná expedícia pod taktovkou skúseného sprievodcu. Z Pakistanu cez Kašmír do indického Tibetu. O tejto ceste budete rozprávať dlho“, takto znela úvodná informácia od BUBO. Fascinujúce, neodolateľné, hoci aj obávané, nemohla som odolať. Prvý kontakt so sprievodcom – mladý, sympatický, ale rozhodný. Vidieť, že je už skúsený. Cesta lietadlom bez problémov, prílet do Pakistanu – Lahore a naša expedícia začína. Sprievodca zaujal svoje miesto, vedie nás krok za krokom, po úžasných, pre mňa tajomných miestach, podľa itinerára. Obávaný Pakistan bol úžasný, ceremoniál na indicko-pakistanskej hranici vyrážal dych, Zlatý chrám v Amritsare – veľkolepé dielo, jeho majestátnosť dáva pocit pokoja a lásky. Tú krásu, ktorú videli moje oči, odborne, so značnou profesionálnosťou, nám z historického hľadiska priblížil sprievodca Ján Buday. Príjemný hlas, kultivovaný prejav a hlavne bohaté znalosti z histórie. Veľkým sklamaním pre mňa bol Kašmír, neskutočne som sa naň tešila, bol to môj sen vidieť ho a zrazu zmena trasy – zlá politická situácia v Kašmíre. Sprievodca vybral náhradnú trasu z Amritsare do sídla dalajlámu Dharamsalu. Šťastie sme mali, s dalajlámom sme sa stretli. Stáli sme tvárou v tvár k dalajlámovi. Za tento zážitok môžeme poďakovať Jančimu, ktorý nám urýchlene vybavil povolenia na toto stretnutie a zabezpečil všetky potrebné úkony. Za jeho prácu a môj zážitok na celý život mu posielam veľké „ĎAKUJEM“. Prechod cez Himaláje – najvyšší horský systém na planéte Zem. Nezabudnuteľný a silný zážitok, noc strávená v stane v stanovom tábore Sarchu /asi 4300 m.n.m./. Všade tma, len hviezdy žiaria na oblohe, tak nízko akoby ste ich mali na dlani. Neopísateľný pohľad. Zabúdate na zimu i riedky vzduch. Akoby sa nebo spojilo so zemou. Nádhera. Vraciame sa k pôvodnej trase Lamayuru – Leh. Všetko prebieha skutočne pod taktovkou nášho skúseného sprievodcu. Vždy má po ruke odborné komentáre, potrebné usmernenia a rady. Expedícia bola úspešná a nádherná. Touto cestou chcem poďakovať BUBO za nádherne pripravený – i keď z časti pozmenený /možno prvýkrát/ program expedície a za skutočne vysoko fundovaného, odborne zdatného, príjemného a neskutočne ochotného sprievodcu. Ján Buday je nielen výborný sprievodca, ale aj úžasný človek. Za všetko úprimne ďakujem. S pozdravom Magdaléna Melúchová
11. 10. 2016
Vážení slovenští přátelé, jako jediný český (mužský) účastník této expedice nemohu nenapsat o organizaci a průběhu celé cesty, kterou jsem před dvěma týdny absolvoval a kterou svým vedením zajišťoval pan Jan Buday (Jánči). Chtěl bych nejen za sebe, ale snad i za jiné účastníky zájezdu vyjádřit poděkování za způsob, jakým Jánči svůj úkol zvládal; za jeho znalost prostředí, zajišťování místních průvodců (např. výborný pakistánský "Peter" v Lahore) a jeho dokonalé tlumočení, kreativní řešení situací v případě, kdy se vyskytnuly objektivní obtíže (nepokoje ve Shrinagaru) a bylo třeba změnit plán a volit jiný průběh cesty i jeho celkovou starost o nás jako účastníky expedice. Bez jediného nedorozumění probíhalo téměř denní ubytovávání na nových místech, kam jsme dojeli, svým neformálním přístupem si získal sympatie všech účastníků. Penzum jeho znalostí, jež se týkají nejen způsobu života místních obyvatel, ale i historie, jeho velmi podrobné, ale přitom i srozumitelné charakteristiky jednotlivých náboženství, spojitostí s architekturou aj. jsou velmi zasvěcené a svědčí i o jeho zaujatosti danými tématy. Absolvoval jsem s ním již druhou expedici a mé pozitivní dojmy z první cesty se zcela potvrdily - Jan Buday představuje moderního, vzdělaného a kompetentního průvodce, který svým asertivním a empatických chováním vzbuzuje důvěru členů expedice a svým způsobem "průvodcování" se výrazně podílí na finální spokojenosti klienta. Přeji mu hodně zdraví a mnoho dalších spokojených klientů na jeho cestách. Závěr: byla to podařená expedice s množstvím krásných a neopakovatelných zážitků, na kterou i díky pohodového "průvodcování" Jánčiho jen tak nezapomenu ! Jarka
23. 9. 2016

 • 1 / 1