Čína, Tibet, Nepál, India

Čína, Tibet, Nepál, India

Magická cesta, ktorú musíte raz za život prejsť. Od mauzólea Maa cez historickú Čínu, duchovný Tibet, šťavnatý Nepál až do neuveriteľnej Indie. Využite 16 rokov našich skúseností.

Katarína Líšková Katarína Líšková Katarína Líšková
Spokojnosť zákazníkov
od 2 665 €

Čína, Tibet, Nepál, India

26 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Neľahkú trasu sme prešli s desiatkami skupín
 • Spolupracujeme zásadne s tibetskými partnermi
 • Polpenzia v Číne a plná penzia v Chitwane v cene
 • Nezabudnuteľný rýchlovlak Peking-Šanghaj v cene
Zobraziť mapu

Olympijský PEKING s jeho modernou architektúrou, najväčším námestím sveta a Maovym mauzóleom na jednej strane a uzučkými uličkami s čínskymi reštauráciami na druhej. Poprechádzame sa v Zakázanom meste v sídle cisárskych dynastií.

Ráno vystúpime na VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR a poobede ochutnáme pekinskú kačku. V Letnom paláci budeme obdivovať upravené čínske záhrady a jazierka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN, aj modernú operu, Na nočných trhoch vyskúšame aj hada, býčí penis, ale aj priadku morušovú. Všetko s miestnym sprievodcom a prenajatou dopravou!

Rozlúčka s Pekingom a absolútny zážitok. Supermoderným rýchlovlakom sa presúvame do ŠANGHAJA. Rýchlovlakom prejdeme po najdlhšom moste planéty (165 km!). 1318 km absolvujeme len za 270 minút! Touto rýchlosťou by ste z Košíc do Bratislavy dorazili za čosi viac ako hodinku. Nočná plavba s výhľadom na najvyššie čínske mrakodrapy.

ŠANGHAJ – najväčšie a najbohatšie mesto pevninskej Číny. Štvrť mrakodrapov, kde ešte pred dvoma desaťročiami rástla ryža. Výhľad na mesto z najvyššej vyhliadkovej plošiny v Číne. Britský Bund ako vystrihnutý z Londýna. Divoká rieka Huangpu, Mekka obchodu Nanjing Road. Pokračujeme do dlhé roky hlavného mesta Číny.

Uvidíme najväčší archeologický objav 20. storočia – Hlinenú armádu. Prejdeme sa po moslimskej štvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočných trhov.

Vystúpime na najlepšie zachované mestské hradby v Číne. Požičiate si aj bicykel? Opäť lôžkovým vlakom pokračujeme do CHENGTU.

Sme v horách, kde nás čakajú rozkošné pandy (väčšina pánd sveta žije práve v provincii Sečuán). V LEŠANE nás uchváti najväčší kamenný Budha sveta, väčší ako boli tí afganskí. Ochutnáme pikantnú sečuánsku stravu, známu po celej Číne. A neobídeme ani najväčšiu budovu sveta. Stojí práve v Chengdu. Čína je neskutočná. Dáte si večer tradičný hotpot?

Ranný letecký presun medzi horami do hlavného mesta Tibetu LHASY s nezabudnuteľným pristátím. Prehliadka srdca a duše krajiny s priemernou výškou cez 4000 metrov. Tá atmosféra Vás uchváti! Ubytovanie kúsok od posvätného okruhu Barkhor! Ako každý pútnik aj my zavítame najprv do Džokhangu, ktorý je najposvätnejším chrámom krajiny. Magické miesto, kde si pri sviečkach s jačím maslom osvetlíme súvislosti a načrieme do tibetského budhizmu.

Drepung bol najväčším kláštorom na svete. Každý si tu roztočí modlitebný mlynček s mantrou Om mani pädme húm a okrem miestností, kam sa bežne chodí, navštívime aj mníšsku kuchyňu a iné zákutia. Palác POTALA - pýcha a sláva Tibetu bol budovaný ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejší ako na fotografiách.

Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE. Zastavíme sa pri krásnom jazere YAMDROK, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Prečo sa jazero Yamdrok každým rokom zmenšuje? Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných. Vyhliadka na mesto.

Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Krátky presun do SHIGATSE (90 kilometrov), ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Prechádzka po posvätnej kóre s fantastickým výhľadom do údolia.

Uvidíme aj tento rok Mt. EVEREST?

Zrazu sa ako šibnutím čarovného prútika absolútne zmení klíma, vegetácia, náboženstvo a vzhľad ľudí... Sme v Nepále!

Existuje krajší vstup do Nepálu? My si to nemyslíme. Od najvyšších hôr pokrytých večným ľadom sa dostaneme až do oblasti tropického pralesa, kde žijú slony a nosorožce. KÁTHMANDÚ: konečne oddych.

Durbar Square (UNESCO) s typickou drevenou architektúrou a palácom Živej bohyne. Nákupy, reštaurácie a bary v štvrti Thamel. Absolútna pohoda. Pre záujemcov možnosť letieť vyhliadkovým letom k Mt. Everestu.

Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Buddhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych.

Presúvame do kráľovského národného parku Chitwan (UNESCO). Kratší presun okorenený možnosťou raftingu na himalájskej rieke Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitok je zaručený! Podvečer sa zvítavame s chitwanskou prírodou aj naším domáckym rodinným ubytovaním. Spíme v lodge nášho dlhoročného partnera, ktorý sa stal našou, a teda i vašou rodinou. Budete tu počuť welcome to národný park, či who wants pivo? Pár metrov od nášho ubytovania tečie riečka, v ktorej plávajú krokodíly.

Safari v najkrajšom a najstaršom nepálskom národnom parku CHITWAN (UNESCO). Na člne vychádzame do divej nepálskej prírody a zajazdíme si aj na slonoch. Uvidíme aj nosorožce? Plná penzia v cene.

Opúšťame južný Nepál. Prechod hranicou a veľká zmena. Z buddhizmu do hinduizmu. Na juhu Nepálu sme videli neskutočne veľa!

Sme v najsvätejšom meste svetového hinduizmu, VARANASI. Z prenajatých lodiek uvidíme východ Slnka pri ghatoch spaľovania mŕtvych a zažijeme stredovekú atmosféru, na ktorú si budete pamätať celý život! Nezabudnuteľný zážitok.

Pre záujemcov neuveriteľne silný východ slnka na Gange. Potom SARNATH – miesto, kde Budha predniesol svoju prvú kázeň s najstaršou stupou našej planéty. Naša cesta vrcholí. Odchod ležadlovým vlakom na západ.

TAJ MAHAL - jeden z divov sveta a najkrajšia stavba našej planéty postavená z lásky. Fantastická Červená pevnosť Shah Jahana.

Príchod do DILLÍ. Posvätné kravy, opice, rikše, tlačenica a zápchy, strašná špina, neznesiteľné teplo... proste nádhera. Obrovský rozdiel oproti Pekingu, kde sme boli pred vyše troma týždňami.

Kvalitná prehliadka Starého Dillí. Sikhský chrám, Jama Masjid – najväčšia mešita Indie, rušná ulica Chandni Chawk. Symbol mesta India Gate v novom Dillí. Rozlúčka po nezabudnuteľnej ceste. Transfer na letisko a odlet do Európy.

Prílet domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodné letenky
 • prenajatú dopravu po celý čas
 • presuny lôžkovými vlakmi
 • polpenziu v Číne
 • plnú penziu v národnom parku Chitwan
 • slovenského BUBO sprievodcu – znalca oblasti a miestnych sprievodcov podľa potreby
 • všetky povolenia a vstupy do Tibetu
 • ubytovanie v hoteloch
 • poistenie proti insolventnosti.

Cena nezahŕňa:

stravu (je lacnejšia ako u nás), vstupné do pamiatok, víza, letiskové poplatky, fakultatívne výlety, miestny let (Chengdu- Lhasa, 230 €).

Poznámka:

Túto cestu sme uskutočnili už viac než štyridsaťkrát. Máme ambíciu naše skúsenosti a slušné znalosti zúročiť k Vašej absolútnej spokojnosti. Znie to ako klišé, no na papieri môžete skopírovať čokoľvek, skúsenosti s prípravou Vašej dovolenky sa ukradnúť nedajú. Garantujeme Vám spokojnosť.

Termíny a ceny

Termín Cena  
08.10.2017
02.11.2017
2 995 €
Objednať
06.11.2017
01.12.2017
2 665 €
Objednať
27.03.2018
21.04.2018
2 665 €
Objednať
20.04.2018
15.05.2018
2 865 €
Objednať
16.05.2018
10.06.2018
2 865 €
Objednať
18.07.2018
12.08.2018
2 995 €
Objednať
13.08.2018
07.09.2018
2 995 €
Objednať
10.09.2018
05.10.2018
2 865 €
Objednať
08.10.2018
02.11.2018
2 865 €
Objednať
06.11.2018
01.12.2018
2 665 €
Objednať

Odporúčame

Vietnam , +1 viac

Vietnam, Kambodža

15.10. → 30.10.2017 +20 ter.
16 dní
2 059 €
Sri Lanka
11 dní
1 680 €

T Tomáš Strnad

 
Na přelomu července a srpna 2014 jsme se s manželkou zúčastnili zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Byla to naše první zkušenost s CK Bubo a také první cesta do těchto zemí. Cestou jsme byli nadšeni a můžeme ji vřele doporučit. Za rozumné peníze pozná člověk mnoho zajímavých míst v několika zemích (projet tuto trasu samostatně za stejný finanční obnos je prakticky nemožné). Nepozná přitom pouze turistická místa, ale má možnost vyzkoušet místní dopravu (vlaky, autobusy, někdy i loď a letadlo), ochutnat místní stravu a seznámit se s životem obyvatel a jejich tradicemi a zvyky. Cesta je navíc velmi dobře naplánována. Po náročnějších a vyčerpávajících etapách (například noclehy ve vlaku) vždy následuje klidnější a odpočinková část (delší pobyt ve městě). Celkový program je zajímavý, dobře a profesionálně připravený (je doplněn o různé kulturní a kulinářské zážitky).

Zvláštní ocenění si zaslouží průvodce Jan Buday. Celou organizaci výborně zvládl. Nebylo rozhodně snadné starat se o 27 členů zájezdu, z nichž měl každý jiné zájmy a preference. Bylo také nutné zajistit veškerou logistiku a někdy se postarat o to, aby celá skupina během několika minut nastoupila do správného vlaku. Průvodce si poradil i s nečekanými komplikacemi, které nastaly. I díky němu byla celá cesta úspěšná a vše se podařilo.

Tento zájezd rozhodně doporučuji všem. Tomáš

T Tomáš Strnad

 
Na přelomu července a srpna 2014 jsme se s manželkou zúčastnili zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Byla to naše první zkušenost s CK Bubo a také první cesta do těchto zemí. Cestou jsme byli nadšeni a můžeme ji vřele doporučit. Za rozumné peníze pozná člověk mnoho zajímavých míst v několika zemích (projet tuto trasu samostatně za stejný finanční obnos je prakticky nemožné). Nepozná přitom pouze turistická místa, ale má možnost vyzkoušet místní dopravu (vlaky, autobusy, někdy i loď a letadlo), ochutnat místní stravu a seznámit se s životem obyvatel a jejich tradicemi a zvyky. Cesta je navíc velmi dobře naplánována. Po náročnějších a vyčerpávajících etapách (například noclehy ve vlaku) vždy následuje klidnější a odpočinková část (delší pobyt ve městě). Celkový program je zajímavý, dobře a profesionálně připravený (je doplněn o různé kulturní a kulinářské zážitky).

Zvláštní ocenění si zaslouží průvodce Jan Buday. Celou organizaci výborně zvládl. Nebylo rozhodně snadné starat se o 27 členů zájezdu, z nichž měl každý jiné zájmy a preference. Bylo také nutné zajistit veškerou logistiku a někdy se postarat o to, aby celá skupina během několika minut nastoupila do správného vlaku. Průvodce si poradil i s nečekanými komplikacemi, které nastaly. I díky němu byla celá cesta úspěšná a vše se podařilo.

Tento zájezd rozhodně doporučuji všem. Tomáš

P Peter Meier

 
Tak som sa rozhodol, ze prispejem do diskusie mojimi osobnymi skusenostami.. Vynikajuci zajazd, vynikajuci sprievodca Janci (spolu s Katkou :o) - veeelka vdaka za tie dni, kopec intenzivnych zazitkov.. Osobne som nemal ziadny negativny postreh.. Myslim si, ze tato expedicka je hlavne pre tych, ktori maju dobrodruzne povahy a su pripraveni na akykolvek zazitok. Pekne to cele gradovalo - od relativne kludnej Ciny, cez autenticky Tibet, stavnaty a hekticky Nepal az po naozaj divoku :o) a intenzivnu Indiu.. Velmi zaujimavy prierez mnohymi hlavnymi azijskymi filozofiami/nabozenstvami (na tieto veci som bol naozaj zvedavy a moje ocakavania boli naozaj naplnene..), kopec informacii, ktore si treba ulozit v hlave a stravit. Aj ked niektorym v skupine uz bolo 26 dni dost, osobne by som dalsi mesiac v nastolenom trende a tempe kludne pokracoval.. Odporucam vidiet Tibet, ked je este zatial v takom stave, kde clovek vidi povodnu kulturu, architekturu, zivot.. Odporucam zazit cinske a hlavne indicke vlaky :o) Odporucam prezit ten zhon, chaos, odpadky vo Varanasi :o)) Velkym plusom boli pre mna aj kulinarske zazitky - od priadky, skorpionov, svrckov, hadov, krabov a podobnych zvieratiek v Cine, cez fantasticke Mara dal placky v Nepale az po Paneer na rozne sposoby v Indii.. Vidiet na vlastne oci Mt. Everest, Potalu alebo Taj Mahal (a este ovela ovela viac..) je zazitkom na cely zivot. Jaaaj, no a Janciho vyraz, ze "ked sa vratime domov, tak vyobjimame nase socialne zariadenia"pochopi asi len ten, kto sa tejto expedicky zucastni..:o)) Este by sa dalo pisat vela, ale to by som sa uz asi opakoval po inych.. No a potom - radsej to zazite ako citajte! Ta atmosfera, ktoru sme na tejto ceste prezili sa len tazko opisuje, foti, kameruje - to viete naozaj len zazit a precitit. A mate zazitky, ktore vam nikto nezoberie - leda mozno niekedy v buducnosti isty pan menom Alzheimer.. :o)) Balte kufre a sup na CTNI!!! :o))) Peter Meier

P Peter Meier

 
Tak som sa rozhodol, ze prispejem do diskusie mojimi osobnymi skusenostami.. Vynikajuci zajazd, vynikajuci sprievodca Janci (spolu s Katkou :o) - veeelka vdaka za tie dni, kopec intenzivnych zazitkov.. Osobne som nemal ziadny negativny postreh.. Myslim si, ze tato expedicka je hlavne pre tych, ktori maju dobrodruzne povahy a su pripraveni na akykolvek zazitok. Pekne to cele gradovalo - od relativne kludnej Ciny, cez autenticky Tibet, stavnaty a hekticky Nepal az po naozaj divoku :o) a intenzivnu Indiu.. Velmi zaujimavy prierez mnohymi hlavnymi azijskymi filozofiami/nabozenstvami (na tieto veci som bol naozaj zvedavy a moje ocakavania boli naozaj naplnene..), kopec informacii, ktore si treba ulozit v hlave a stravit. Aj ked niektorym v skupine uz bolo 26 dni dost, osobne by som dalsi mesiac v nastolenom trende a tempe kludne pokracoval.. Odporucam vidiet Tibet, ked je este zatial v takom stave, kde clovek vidi povodnu kulturu, architekturu, zivot.. Odporucam zazit cinske a hlavne indicke vlaky :o) Odporucam prezit ten zhon, chaos, odpadky vo Varanasi :o)) Velkym plusom boli pre mna aj kulinarske zazitky - od priadky, skorpionov, svrckov, hadov, krabov a podobnych zvieratiek v Cine, cez fantasticke Mara dal placky v Nepale az po Paneer na rozne sposoby v Indii.. Vidiet na vlastne oci Mt. Everest, Potalu alebo Taj Mahal (a este ovela ovela viac..) je zazitkom na cely zivot. Jaaaj, no a Janciho vyraz, ze "ked sa vratime domov, tak vyobjimame nase socialne zariadenia"pochopi asi len ten, kto sa tejto expedicky zucastni..:o)) Este by sa dalo pisat vela, ale to by som sa uz asi opakoval po inych.. No a potom - radsej to zazite ako citajte! Ta atmosfera, ktoru sme na tejto ceste prezili sa len tazko opisuje, foti, kameruje - to viete naozaj len zazit a precitit. A mate zazitky, ktore vam nikto nezoberie - leda mozno niekedy v buducnosti isty pan menom Alzheimer.. :o)) Balte kufre a sup na CTNI!!! :o))) Peter Meier

G Gábor Kőrösi

 
Expedícia ČTNI bol môj prvý zážitok s BUBOm a dúfam, že nie posledný. Môže za to skvelá organizácia zákazdu, super partia ktorá sa zišla (a s ktorou sa dúfam ešte stretneme) a v neposlednom rade skvelý sprievodca Ján "JANČI" Buday, ktorý celý zájazd a našu nie práve malú skupinu zládol bravúrne aj za pomoci spolusprievodkyne Katky Líškovej. Každý deň bol o nových zážitkoch (aj kulinárskych), informáciách (ktoré na nás Janči doslovne vysypal), dojmoch, fotení pamiatok, kultúry, či prírody. Celé cestovanie sa dalo zvládnuť, aj napriek obávaným nočným vlakovým presunom, či tibetskej nadmorskej výške alebo klimatizácii, ktprú domáci všade púšťajú na plno. Vyše týždeň po návrate sa ešte aj v práci sem tam prichytím, že premýšľam nad zážitkami a keď sa ma opýtajú ako bolo, odpovedám stručne: super, ale krátko. Čiže čo dodať. Každému odporúčam absolvovať a zažiť ČTNI s BUBOm a jeho sprievodcami.

G Gábor Kőrösi

 
Expedícia ČTNI bol môj prvý zážitok s BUBOm a dúfam, že nie posledný. Môže za to skvelá organizácia zákazdu, super partia ktorá sa zišla (a s ktorou sa dúfam ešte stretneme) a v neposlednom rade skvelý sprievodca Ján "JANČI" Buday, ktorý celý zájazd a našu nie práve malú skupinu zládol bravúrne aj za pomoci spolusprievodkyne Katky Líškovej. Každý deň bol o nových zážitkoch (aj kulinárskych), informáciách (ktoré na nás Janči doslovne vysypal), dojmoch, fotení pamiatok, kultúry, či prírody. Celé cestovanie sa dalo zvládnuť, aj napriek obávaným nočným vlakovým presunom, či tibetskej nadmorskej výške alebo klimatizácii, ktprú domáci všade púšťajú na plno. Vyše týždeň po návrate sa ešte aj v práci sem tam prichytím, že premýšľam nad zážitkami a keď sa ma opýtajú ako bolo, odpovedám stručne: super, ale krátko. Čiže čo dodať. Každému odporúčam absolvovať a zažiť ČTNI s BUBOm a jeho sprievodcami.

M Martin Janči

 
Trocha neskoro,ale predsa sa chcem podelit o svoje dojmy z absolvovaneho podujatia CTNI 18.07-12.08. 2014. Na zajazd som siel s "malou dusickou",nakolko Azia bola pre mna velkou neznamou. Obaval som sa hlavne roznorodej klimy a chorob. S odstupom casu boli moje obavy neopodstatnene. Po prilete do Pekingu zacali dni,kedy som sa ocitol na krasnom detskom kolotoci,kde sa mihaju farby,a ja ako dieta,beham s otvorenymi ustami od jednej detskej atrakcie ku druhej a snivam o tom,ze ma tam rodicia zabudnu:)Nebudem hodnotit vsetko co sme videli a zazili,bolo by to na dlho. Vsetko sa to zlialo do jedneho krasneho zazitku,ktory si skoro kazdy vecer so zatvorenymi ocami premietam ako film. Chcem sa podakovat vsetkym hercom v tom filme,s ktorymi som sa v nom ocitol,bola to fajn partia,v ktorej to sice obcas zaskripalo,ale dotiahli sme to pod vedenim skuseneho a vzdy dobre pripraveneho a pozitivne naladeneho rezisera Jana Budaya do poslednej klapky s usmevom a humorom. Klobuk dole pred tym chlapom, zazil som v zivote uz vela, ale niektore situacie by som predychaval ostrejsie:) S chutou by som si dal reprizu este raz. Chcel by som este na dialku pozdravit partaka Mira z Presova,s ktorym sa mi po euforickom prilete do Viedne a radostnom "zmatku" nepodarilo rozlucit,co ma mrzi. Na jeho trefne a humorne komentare situacii v Indickom nocnom vlaku nezabudnem do smrti :)

M Martin Janči

 
Trocha neskoro,ale predsa sa chcem podelit o svoje dojmy z absolvovaneho podujatia CTNI 18.07-12.08. 2014. Na zajazd som siel s "malou dusickou",nakolko Azia bola pre mna velkou neznamou. Obaval som sa hlavne roznorodej klimy a chorob. S odstupom casu boli moje obavy neopodstatnene. Po prilete do Pekingu zacali dni,kedy som sa ocitol na krasnom detskom kolotoci,kde sa mihaju farby,a ja ako dieta,beham s otvorenymi ustami od jednej detskej atrakcie ku druhej a snivam o tom,ze ma tam rodicia zabudnu:)Nebudem hodnotit vsetko co sme videli a zazili,bolo by to na dlho. Vsetko sa to zlialo do jedneho krasneho zazitku,ktory si skoro kazdy vecer so zatvorenymi ocami premietam ako film. Chcem sa podakovat vsetkym hercom v tom filme,s ktorymi som sa v nom ocitol,bola to fajn partia,v ktorej to sice obcas zaskripalo,ale dotiahli sme to pod vedenim skuseneho a vzdy dobre pripraveneho a pozitivne naladeneho rezisera Jana Budaya do poslednej klapky s usmevom a humorom. Klobuk dole pred tym chlapom, zazil som v zivote uz vela, ale niektore situacie by som predychaval ostrejsie:) S chutou by som si dal reprizu este raz. Chcel by som este na dialku pozdravit partaka Mira z Presova,s ktorym sa mi po euforickom prilete do Viedne a radostnom "zmatku" nepodarilo rozlucit,co ma mrzi. Na jeho trefne a humorne komentare situacii v Indickom nocnom vlaku nezabudnem do smrti :)

 

 
Že Bubo robí skvelé expedičky som sa presvedčila už minulý rok pri ceste do Indonézie. A že obrovskú zásluhu na tom, ako takúto dovolenku prežijete majú sprievodcovia, sa mi opäť potvrdilo. A preto aj tentokrát začnem „ďakovačkou“. Veľká vďaka patrí skvelému sprievodcovi Peťovi Blažekovi za perfektne odvedenú prácu! Ďakujem Peťko za to, že si nás svojou profesionalitou, vedomosťami, dobrou náladou, optimizmom, humorom Tebe vlastným a entuziazmom, previedol touto náročnou cestou cez štyri rôzne krajiny plné prekvapení a zážitkov! Je sakra vidno, že Ťa to neskutočne baví! Lebo keď vystúpite o šiestej ráno, po 14 hodinách z indického vlaku prezývaného aj „vláčik švabáčik“ a privíta vás Peťo, hoci chrípkou zničený, ale s úsmevom na tvári a so slovami „Bubáááci na koneee!! veď vyzeráte lepšie ako večer!!“ zrazu zabudnete na únavnú cestu, okamžite máte dobrú náladu a chce sa vám objavovať nové miesta aj keď nemáte za sebou večernú sprchu a rannú kávičku. Áno, tento zájazd je nabitý zážitkami, presne tak ako som počula z úst sprievodcov na premietaní či v kancelárii Bubo. Je to cesta, ktorá vo vás zanechá hlboké dojmy a musíte ich spracovávať priebežne, lebo inak jeden prichádzajúci zážitok môže premazať nejaký ten spred pár dní. A môže sa vám stať, že doma po návrate, po takmer mesiaci intenzívneho spoznávania, keď triedite fotky, hlboko lovíte v pamäti „kde toto bolo“? :) NIHAO, TASHI DELEK, NAMASTE Rozmanitá ČÍNA – prechádzame iba niektorými jej mestami a každé je úplne iné! Peking ukazuje tradičnú Čínu, kde sú Číňania ešte uvolnení. Cisársku históriu plnú harmónie podľa Feng Shui striedajú supermoderné stavby, luxusné nákupné centrá a tradičný trh s takými delikatesami ako vyprážané škorpióny či hadie mäso – pochutili sme si :) Zdolávame Veľký čínsky múr, ochutnávame čaje, pekingskú kačku... po pár dňoch už takmer všetci jeme iba paličkami. A pri presune do Shanghaia dostávame prekvapenie – ako prvá Bubo skupina nasadáme do rýchlovlaku! Takže večer už obdivujeme vysvietený Shanghai z výhliadkovej plavby po rieke Huang Pu. Je to zážitok, foťáky cvakajú a neviem či sa pozerať na moderné mrakodrapy na jednej strane alebo na anglické koloniálne stavby na strane druhej. Ráno už testujeme Maglev – vlak, ktorého rýchlosť sa vyšplhá až na 431km/h. Ten protiidúci si takmer nevšimnem, len pocítim silný tlak v oknách keď vedľa prefrčí. Moje obavy z čínskeho lôžkového vlaku prelomia miestni, ktorí sú zhovorčiví, priateľskí a ponúkajú nás aj fazuľovou pálenkou. Ráno vystúpime v Xiane, a hoci prší, obdivujeme terakotovú armádu, preháňame sa na bicykloch po starobylých hradbách a prechádzame sa v moslimskej štvrti, kde končila Hodvábna cesta. Čaká nás posledné čínske mesto Chengdu, už trochu hornatá Čína a ďalší ležadlový vlak. Začínam byť súčasťou Číny a spolu s Číňanmi si varím večeru - zalievam horúcou vodou nudlovú polievku, ktorú som si kúpila na stanici. V daždi obdivujeme Leshanského Budhu – najväčšiu sochu na svete. Na záver Číny ešte pozrieme pandy. Sú úžasné, mám chuť ich pohladkať, objať, zobrať domov, najmä tie pandie mláďatká! Inak pandy sú tak lenivé, že iba prežúvajú bambusy a ani pohnúť sa im nechce, nieto ešte rozmnožovať.... vraj im púšťajú aj motivačné videá, ale ani to s nimi nepohne :) Duchovný TIBET – skoro ráno pristávame v Tibete. Už z lietadla sa pri východe slnka kochám krásnymi výhľadmi na zasnežené hory. Lhasa ma očarí svojou duchovnou atmosférou, ktorú je cítiť v každej časti mesta. V posvätnom okruhu Barkhor sa stačí iba zastaviť a pozerať. Pred nami sa zablysne Joghank - najsvätejší chrám v Tibete. Okolo nás chodia ľudia a odriekajú mantry „Om mani padme húm“, točia motlitebnými mlynčekmi...pridávame sa k nim, prechádzame kóru a každý z nás si niečo praje. Pomaly zabúdam na nadmorskú výšku takmer 4 tisíc metrov, ktorá niektorým nedovolí poriadne sa nadýchnuť. Ani tento nekomfort nás neodradí zdolávať náročnejšie výstupy, aby sme mohli obdivovať ďalšie krásy Tibetu – kláštor Ganden, kde máme šťastie a sledujeme budhistickú ceremóniu. „Vybiehame“ tu aj na posvätnú horu Waikuri zavesiť svoje motlitebné vlajočky vo výške viac ako 4500m nad morom. A vôbec mi neprekáža, že sa občas musím zastaviť, aby som vdýchla dávku kyslíka z fľaše, ktorú som si kúpila v obchodíku vedľa hotela, spolu s vodou a čokoládou. Proste sú tu na turistov pripravení :) Poobede už stúpame po schodoch k slávnemu palácu Potala, ktorý sa týči na vysokej skale nad mestom. S duchovnou Lhasou sa lúčime v najväčšom kláštore na svete Drepung. Keď nám Peťo pri večeri chutného jačieho steaku oznámi, že výlet s prespaním v kláštore kvôli zavedeným check pointom na cestách nestíhame, som smutná. Ale iba do momentu kým zacítim atmosféru pôvodného tibetského mesta Gyantse, kde život plynie pokojne, obyvatelia žijú v starodávnych domčekoch, pred dverami „parkujú“ kravy. V Shigatse naša púť po Tibete končí, preskúmame kláštor Tashilumpo s najväčším Budhom budúcnosti a poslednou, ale najdlhšou kórou si upevníme skvelú karmu našej bubáckej skupiny. Tibet vo mne zanecháva silné dojmy, nechce sa mi odtiaľ, a vyhovuje mi, že sa presúvame k nepálskym hraniciam autobusom celý deň. Cesta cez Himaláje je plná krásnych výhľadov na osemtisícovky. Gýčové fotogenické počasie a šťastie vzhliadnuť Mt. Everest sme si my Bubáci „vymlynčekovali“ :) Divoký NEPÁL – K tibetsko–nepálskej hranici prichádzame až večer. Výšky sú prekonané, smäd zahasíme posledným tibetským pivom Lhasa Beer. Na ďalšiu polovicu cesty si pripíjame už nepálskym rumom Khukri. A po dlhom dni padám unavená do postele. V najjednoduchšom ubytovaní z celého zájazdu sa mi spí najlepšie!:) Skoro ráno sa presúvame na hranicu a prechádzame poslednými čínskymi kontrolami. Do Nepálu vkročime po vlastných a s ruksakmi na chrbte. Na hodinkách posúvame čas, odkladáme bundy a dlhé rukávy, už ich nebudeme potrebovať. K Bubo autobusu (áno, Bubo tu má vlastný bus!!) sa dostávame po vyše hodinovom treku cez nádhernú prírodnu scenériu, kde sa nedávno zosunula pôda a inak ako pešo sa tadiaľ nedá prejsť. Našťastie nám ruksaky ponesú miestni, niektorí aj po dva naraz, aby si zarobili. Divoká príroda nás obklopuje celú cestu. Skoro ráno v Nagarkot vstávame, s nádejou, že uvidíme z nepálskej strany Mt. Everest pri východe slnka. Žiadny z presunov do ďalšieho cieľa/hotela nie je nudný. Po ceste do Káthmandu sa zastavujeme v čarovnom meste Bhaktapur, a celé doobedie nasávame jeho stredovekú atmosféru s tehlovou architektúrou a unikátnou drevorezbou. Obedovú Chicken tikka masalu s naanom si už vychutnávame na teraske reštaurácie v Bodnathe a vševidiace Budhove oči nás zo Stupy sledujú. Podvečer sme v Pašupatinah a súčasťou hinduistického pohrebu – spaľovanie mŕtvych, k tomu vodný aj ohňový rituál. Silný zážitok, kopec dymu, sladkastý závan spálených tiel vo vzduchu, zakrývam si tvár šatkou, v miernom šoku odchádzam.... A večerné Káthmandú prekvapuje živou hudbou v rockových baroch. Po náročnom presune plnom rôznorodých zážitkov sa v jednom z nich v Thamel odreagujeme. Skoré ranné vstávanie na výhliadkový let okolo Mt. Everest dá zabrať, ale pohľad zblízka na vrchol tejto osemtisícovky je odmenou za trojhodinový spánok :) V Káthmandú oddychujeme, nakupujeme suveníry, a máme opäť aj šťastie – vidíme červený pochod k najväčšiemu nepálskemu festivalu Nasai. Poobede na pár sekúnd zazrieme jedinú žijúcu bohyňu Kumari, fotíme sa na schodoch kde sedával Jimi Hendrix. Pri presune do národného parku Chitwan si zaraftujeme na himalájskej rieke. Pomyslím si, že si v Chitwane trochu oddýchnem, ale nedá sa :) Keď vidím tú prírodnú scenériu, chcem si ju vychutnať so všetkým čo ponúka – jazdu na slonoch, návštevu slonieho centra a slonie bábätká, trek cez prales – to všetko chcem zažiť. A šťastie našej skupine praje aj tu – kúsok od nás sa pasie nosorožec!! Neuveriteľná INDIA – incredibleee Indiaaaa, toto mi stále beží hlavou. A keď rovnaký slogan vzhliadnem aj v rýchlovlaku (mimochodom, ďalšie „presunové“ prekvapko od Bubo!), musím sa pousmiať. Počula som o Indii veľa, a som pripravená na to najhoršie... už pri vstupe do krajiny, po prekročení hranice z Nepálu vidno rozdiel – neskutočný chaos, množstvo ľudí, všade odpadky a pach krajiny, ťažko sa to popisuje, proste treba zažiť. Džípy nás bláznivou jazdou vozia asi dve hodiny, po ceste sa vyhýbame slonom, kravám, kozám, rikšiam, ľuďom... x-krát mám pocit, že niekoho naberieme, ale náš mladý zručný šofér má rýchlu jazdu pod kontrolou. Smerujeme na stanicu, odtiaľ vlakom smer Varanasi. Toto najsvätejšie mesto hinduizmu je výnimočné svojou atmosférou. A my sme jej súčasťou. Poldňovou jazdou na rikšiach sa dostávame do starej časti mesta. Turistov tu nevidno, pre miestnych sme väčšia atrakcia ako oni pre nás. Vychádzajú von, vykláňajú sa z okien, dotýkajú sa nás. Ľudia posedávajú na uliciach, pred domom majú priviazané svoje ozdobené zvieratká - posvätné kravy, kozy, voly... Prekračujeme odpadky a výkaly zvierat na zemi, spleť elektrických káblov visí nad hlavami... aj toto sem patrí. V moslimskej štvrti sa zastavíme pozrieť na výrobu hodvábu a nakupujeme krásne farebné šatky. Večer sledujeme spaľovanie mŕtvych pri ghatoch a zatvárací ceremoniál rieky Ganga, silný zážitok. Ráno, pri východe slnka, sa plavíme po rieke a vidíme miestnych ako vykonávajú očistné rituály v tej istej rieke, v ktorej pláva popol ich mŕtvych príbuzných. Santalové drevo je už pripravené pre dnešné spaľovanie... Stihneme ešte miesto prvej Budhovej kázne v Sarnath a už sa vezieme v ležadlovom vlaku na západ Indie do Agri. Áno, čakala som, že uvidím zázrak, jeden zo siedmych divov sveta... ale keď sa predo mnou zjaví Tajmahal v plnej svojej kráse, zostanem stáť s otvorenou pusou a zimomriavky mi behajú po celom tele. Túto stavbu lásky som videla na fotkách, ale naživo je tisíckrát krajšia. Láska, s ktorou bol postavený z neho sála ešte dnes. Na Tajmahal sa díval jej staviteľ Sadzhan zo svojho domu oproti - z Červenej pevnosti, z ktorej vyžaruje energia rozprávok Tisíc a jednej noci, neskutočná nádhera. Do Díli sa vezieme po novej diaľnici, ktorá je otvorená iba rok. Miestni ani zvieratá sem nemôžu, takže trošku nuda :) Ale sprievodca Peťo nám nedovolí zaspať. Nadupaný informáciami celú cestu rozpráva o Indii, od jej histórie až po súčasnosť. V Dílí nás víta druhý najvyšší minaret v Indii, fotogenický Kutub Minar. Večer si už pochutnávame na Paneer masala v najlepšej reštaurácii v Indii, iba kúsok od hotela. V posledný deň ešte stíhame na cyklorikšiach staré Dílí, ktoré mi pripomenie Varanasi. Na trhu nakupujeme koreniny, čaje, oriešky a o chvíľu sa prechádzame pri Jama Masjid - najväčšej mešite Indie. Kým doteraz sme počúvali o budhizme a hinduizme, našu viac ako trojtýždňovú cestu ukončíme ponorením sa do relatívne mladého náboženstva sikhizmu a návštevou Sikhského chrámu. India je čarovnáááá, prekvapujúúúca, neuveriteľnááá!! Buď ju miluješ alebo nenávidíš. Ja to prvé, na prvý pohľad :) Bubo opäť nesklamalo – perfektne naplánovaný zájazd, každá minúta dokonale využitá. A aj vďaka skúsenostiam a nápaditosti Peťa Blažeka, sme sa každej z krajín dostali pod kožu - či už cez ochutnávku miestnych špecialít, návštevou zákutí miest kam sa bežní turisti nedostanú, spôsobom akým sme sa k miestnym približovali... Všetky zážitky sa na toto fórum ani nezmestia! P.S.: Ak máte pocit, že chcete novými a najmä nevšednými zážitkami zaplniť svoj život, denník, fotoknihu, či načerpať energiu na ďalších pár mesiacov, choďte na expedičku ČTNI s Bubom. Vrelo odporúčam!!

Martina

 

 
Že Bubo robí skvelé expedičky som sa presvedčila už minulý rok pri ceste do Indonézie. A že obrovskú zásluhu na tom, ako takúto dovolenku prežijete majú sprievodcovia, sa mi opäť potvrdilo. A preto aj tentokrát začnem „ďakovačkou“. Veľká vďaka patrí skvelému sprievodcovi Peťovi Blažekovi za perfektne odvedenú prácu! Ďakujem Peťko za to, že si nás svojou profesionalitou, vedomosťami, dobrou náladou, optimizmom, humorom Tebe vlastným a entuziazmom, previedol touto náročnou cestou cez štyri rôzne krajiny plné prekvapení a zážitkov! Je sakra vidno, že Ťa to neskutočne baví! Lebo keď vystúpite o šiestej ráno, po 14 hodinách z indického vlaku prezývaného aj „vláčik švabáčik“ a privíta vás Peťo, hoci chrípkou zničený, ale s úsmevom na tvári a so slovami „Bubáááci na koneee!! veď vyzeráte lepšie ako večer!!“ zrazu zabudnete na únavnú cestu, okamžite máte dobrú náladu a chce sa vám objavovať nové miesta aj keď nemáte za sebou večernú sprchu a rannú kávičku. Áno, tento zájazd je nabitý zážitkami, presne tak ako som počula z úst sprievodcov na premietaní či v kancelárii Bubo. Je to cesta, ktorá vo vás zanechá hlboké dojmy a musíte ich spracovávať priebežne, lebo inak jeden prichádzajúci zážitok môže premazať nejaký ten spred pár dní. A môže sa vám stať, že doma po návrate, po takmer mesiaci intenzívneho spoznávania, keď triedite fotky, hlboko lovíte v pamäti „kde toto bolo“? :) NIHAO, TASHI DELEK, NAMASTE Rozmanitá ČÍNA – prechádzame iba niektorými jej mestami a každé je úplne iné! Peking ukazuje tradičnú Čínu, kde sú Číňania ešte uvolnení. Cisársku históriu plnú harmónie podľa Feng Shui striedajú supermoderné stavby, luxusné nákupné centrá a tradičný trh s takými delikatesami ako vyprážané škorpióny či hadie mäso – pochutili sme si :) Zdolávame Veľký čínsky múr, ochutnávame čaje, pekingskú kačku... po pár dňoch už takmer všetci jeme iba paličkami. A pri presune do Shanghaia dostávame prekvapenie – ako prvá Bubo skupina nasadáme do rýchlovlaku! Takže večer už obdivujeme vysvietený Shanghai z výhliadkovej plavby po rieke Huang Pu. Je to zážitok, foťáky cvakajú a neviem či sa pozerať na moderné mrakodrapy na jednej strane alebo na anglické koloniálne stavby na strane druhej. Ráno už testujeme Maglev – vlak, ktorého rýchlosť sa vyšplhá až na 431km/h. Ten protiidúci si takmer nevšimnem, len pocítim silný tlak v oknách keď vedľa prefrčí. Moje obavy z čínskeho lôžkového vlaku prelomia miestni, ktorí sú zhovorčiví, priateľskí a ponúkajú nás aj fazuľovou pálenkou. Ráno vystúpime v Xiane, a hoci prší, obdivujeme terakotovú armádu, preháňame sa na bicykloch po starobylých hradbách a prechádzame sa v moslimskej štvrti, kde končila Hodvábna cesta. Čaká nás posledné čínske mesto Chengdu, už trochu hornatá Čína a ďalší ležadlový vlak. Začínam byť súčasťou Číny a spolu s Číňanmi si varím večeru - zalievam horúcou vodou nudlovú polievku, ktorú som si kúpila na stanici. V daždi obdivujeme Leshanského Budhu – najväčšiu sochu na svete. Na záver Číny ešte pozrieme pandy. Sú úžasné, mám chuť ich pohladkať, objať, zobrať domov, najmä tie pandie mláďatká! Inak pandy sú tak lenivé, že iba prežúvajú bambusy a ani pohnúť sa im nechce, nieto ešte rozmnožovať.... vraj im púšťajú aj motivačné videá, ale ani to s nimi nepohne :) Duchovný TIBET – skoro ráno pristávame v Tibete. Už z lietadla sa pri východe slnka kochám krásnymi výhľadmi na zasnežené hory. Lhasa ma očarí svojou duchovnou atmosférou, ktorú je cítiť v každej časti mesta. V posvätnom okruhu Barkhor sa stačí iba zastaviť a pozerať. Pred nami sa zablysne Joghank - najsvätejší chrám v Tibete. Okolo nás chodia ľudia a odriekajú mantry „Om mani padme húm“, točia motlitebnými mlynčekmi...pridávame sa k nim, prechádzame kóru a každý z nás si niečo praje. Pomaly zabúdam na nadmorskú výšku takmer 4 tisíc metrov, ktorá niektorým nedovolí poriadne sa nadýchnuť. Ani tento nekomfort nás neodradí zdolávať náročnejšie výstupy, aby sme mohli obdivovať ďalšie krásy Tibetu – kláštor Ganden, kde máme šťastie a sledujeme budhistickú ceremóniu. „Vybiehame“ tu aj na posvätnú horu Waikuri zavesiť svoje motlitebné vlajočky vo výške viac ako 4500m nad morom. A vôbec mi neprekáža, že sa občas musím zastaviť, aby som vdýchla dávku kyslíka z fľaše, ktorú som si kúpila v obchodíku vedľa hotela, spolu s vodou a čokoládou. Proste sú tu na turistov pripravení :) Poobede už stúpame po schodoch k slávnemu palácu Potala, ktorý sa týči na vysokej skale nad mestom. S duchovnou Lhasou sa lúčime v najväčšom kláštore na svete Drepung. Keď nám Peťo pri večeri chutného jačieho steaku oznámi, že výlet s prespaním v kláštore kvôli zavedeným check pointom na cestách nestíhame, som smutná. Ale iba do momentu kým zacítim atmosféru pôvodného tibetského mesta Gyantse, kde život plynie pokojne, obyvatelia žijú v starodávnych domčekoch, pred dverami „parkujú“ kravy. V Shigatse naša púť po Tibete končí, preskúmame kláštor Tashilumpo s najväčším Budhom budúcnosti a poslednou, ale najdlhšou kórou si upevníme skvelú karmu našej bubáckej skupiny. Tibet vo mne zanecháva silné dojmy, nechce sa mi odtiaľ, a vyhovuje mi, že sa presúvame k nepálskym hraniciam autobusom celý deň. Cesta cez Himaláje je plná krásnych výhľadov na osemtisícovky. Gýčové fotogenické počasie a šťastie vzhliadnuť Mt. Everest sme si my Bubáci „vymlynčekovali“ :) Divoký NEPÁL – K tibetsko–nepálskej hranici prichádzame až večer. Výšky sú prekonané, smäd zahasíme posledným tibetským pivom Lhasa Beer. Na ďalšiu polovicu cesty si pripíjame už nepálskym rumom Khukri. A po dlhom dni padám unavená do postele. V najjednoduchšom ubytovaní z celého zájazdu sa mi spí najlepšie!:) Skoro ráno sa presúvame na hranicu a prechádzame poslednými čínskymi kontrolami. Do Nepálu vkročime po vlastných a s ruksakmi na chrbte. Na hodinkách posúvame čas, odkladáme bundy a dlhé rukávy, už ich nebudeme potrebovať. K Bubo autobusu (áno, Bubo tu má vlastný bus!!) sa dostávame po vyše hodinovom treku cez nádhernú prírodnu scenériu, kde sa nedávno zosunula pôda a inak ako pešo sa tadiaľ nedá prejsť. Našťastie nám ruksaky ponesú miestni, niektorí aj po dva naraz, aby si zarobili. Divoká príroda nás obklopuje celú cestu. Skoro ráno v Nagarkot vstávame, s nádejou, že uvidíme z nepálskej strany Mt. Everest pri východe slnka. Žiadny z presunov do ďalšieho cieľa/hotela nie je nudný. Po ceste do Káthmandu sa zastavujeme v čarovnom meste Bhaktapur, a celé doobedie nasávame jeho stredovekú atmosféru s tehlovou architektúrou a unikátnou drevorezbou. Obedovú Chicken tikka masalu s naanom si už vychutnávame na teraske reštaurácie v Bodnathe a vševidiace Budhove oči nás zo Stupy sledujú. Podvečer sme v Pašupatinah a súčasťou hinduistického pohrebu – spaľovanie mŕtvych, k tomu vodný aj ohňový rituál. Silný zážitok, kopec dymu, sladkastý závan spálených tiel vo vzduchu, zakrývam si tvár šatkou, v miernom šoku odchádzam.... A večerné Káthmandú prekvapuje živou hudbou v rockových baroch. Po náročnom presune plnom rôznorodých zážitkov sa v jednom z nich v Thamel odreagujeme. Skoré ranné vstávanie na výhliadkový let okolo Mt. Everest dá zabrať, ale pohľad zblízka na vrchol tejto osemtisícovky je odmenou za trojhodinový spánok :) V Káthmandú oddychujeme, nakupujeme suveníry, a máme opäť aj šťastie – vidíme červený pochod k najväčšiemu nepálskemu festivalu Nasai. Poobede na pár sekúnd zazrieme jedinú žijúcu bohyňu Kumari, fotíme sa na schodoch kde sedával Jimi Hendrix. Pri presune do národného parku Chitwan si zaraftujeme na himalájskej rieke. Pomyslím si, že si v Chitwane trochu oddýchnem, ale nedá sa :) Keď vidím tú prírodnú scenériu, chcem si ju vychutnať so všetkým čo ponúka – jazdu na slonoch, návštevu slonieho centra a slonie bábätká, trek cez prales – to všetko chcem zažiť. A šťastie našej skupine praje aj tu – kúsok od nás sa pasie nosorožec!! Neuveriteľná INDIA – incredibleee Indiaaaa, toto mi stále beží hlavou. A keď rovnaký slogan vzhliadnem aj v rýchlovlaku (mimochodom, ďalšie „presunové“ prekvapko od Bubo!), musím sa pousmiať. Počula som o Indii veľa, a som pripravená na to najhoršie... už pri vstupe do krajiny, po prekročení hranice z Nepálu vidno rozdiel – neskutočný chaos, množstvo ľudí, všade odpadky a pach krajiny, ťažko sa to popisuje, proste treba zažiť. Džípy nás bláznivou jazdou vozia asi dve hodiny, po ceste sa vyhýbame slonom, kravám, kozám, rikšiam, ľuďom... x-krát mám pocit, že niekoho naberieme, ale náš mladý zručný šofér má rýchlu jazdu pod kontrolou. Smerujeme na stanicu, odtiaľ vlakom smer Varanasi. Toto najsvätejšie mesto hinduizmu je výnimočné svojou atmosférou. A my sme jej súčasťou. Poldňovou jazdou na rikšiach sa dostávame do starej časti mesta. Turistov tu nevidno, pre miestnych sme väčšia atrakcia ako oni pre nás. Vychádzajú von, vykláňajú sa z okien, dotýkajú sa nás. Ľudia posedávajú na uliciach, pred domom majú priviazané svoje ozdobené zvieratká - posvätné kravy, kozy, voly... Prekračujeme odpadky a výkaly zvierat na zemi, spleť elektrických káblov visí nad hlavami... aj toto sem patrí. V moslimskej štvrti sa zastavíme pozrieť na výrobu hodvábu a nakupujeme krásne farebné šatky. Večer sledujeme spaľovanie mŕtvych pri ghatoch a zatvárací ceremoniál rieky Ganga, silný zážitok. Ráno, pri východe slnka, sa plavíme po rieke a vidíme miestnych ako vykonávajú očistné rituály v tej istej rieke, v ktorej pláva popol ich mŕtvych príbuzných. Santalové drevo je už pripravené pre dnešné spaľovanie... Stihneme ešte miesto prvej Budhovej kázne v Sarnath a už sa vezieme v ležadlovom vlaku na západ Indie do Agri. Áno, čakala som, že uvidím zázrak, jeden zo siedmych divov sveta... ale keď sa predo mnou zjaví Tajmahal v plnej svojej kráse, zostanem stáť s otvorenou pusou a zimomriavky mi behajú po celom tele. Túto stavbu lásky som videla na fotkách, ale naživo je tisíckrát krajšia. Láska, s ktorou bol postavený z neho sála ešte dnes. Na Tajmahal sa díval jej staviteľ Sadzhan zo svojho domu oproti - z Červenej pevnosti, z ktorej vyžaruje energia rozprávok Tisíc a jednej noci, neskutočná nádhera. Do Díli sa vezieme po novej diaľnici, ktorá je otvorená iba rok. Miestni ani zvieratá sem nemôžu, takže trošku nuda :) Ale sprievodca Peťo nám nedovolí zaspať. Nadupaný informáciami celú cestu rozpráva o Indii, od jej histórie až po súčasnosť. V Dílí nás víta druhý najvyšší minaret v Indii, fotogenický Kutub Minar. Večer si už pochutnávame na Paneer masala v najlepšej reštaurácii v Indii, iba kúsok od hotela. V posledný deň ešte stíhame na cyklorikšiach staré Dílí, ktoré mi pripomenie Varanasi. Na trhu nakupujeme koreniny, čaje, oriešky a o chvíľu sa prechádzame pri Jama Masjid - najväčšej mešite Indie. Kým doteraz sme počúvali o budhizme a hinduizme, našu viac ako trojtýždňovú cestu ukončíme ponorením sa do relatívne mladého náboženstva sikhizmu a návštevou Sikhského chrámu. India je čarovnáááá, prekvapujúúúca, neuveriteľnááá!! Buď ju miluješ alebo nenávidíš. Ja to prvé, na prvý pohľad :) Bubo opäť nesklamalo – perfektne naplánovaný zájazd, každá minúta dokonale využitá. A aj vďaka skúsenostiam a nápaditosti Peťa Blažeka, sme sa každej z krajín dostali pod kožu - či už cez ochutnávku miestnych špecialít, návštevou zákutí miest kam sa bežní turisti nedostanú, spôsobom akým sme sa k miestnym približovali... Všetky zážitky sa na toto fórum ani nezmestia! P.S.: Ak máte pocit, že chcete novými a najmä nevšednými zážitkami zaplniť svoj život, denník, fotoknihu, či načerpať energiu na ďalších pár mesiacov, choďte na expedičku ČTNI s Bubom. Vrelo odporúčam!!

Martina