Škandinávia, Laponsko

Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Poľsko, Nemecko

Úžasná cesta na 19 dní za výnimočnú cenu s odborníkmi na Škandináviu. Najkrajšie nórske fjordy, nekonečné fínske lesy plné sobov, Andersenove domčeky v Kodani. Dedo Mráz na fínskom polárnom kruhu. Najobľúbenejší kempingový zájazd od roku 1995 s množstvom aktivít. Dvojdňová túra na fínsko-ruských hraniciach, rafting na nórskej ľadovcovej rieke, výstup na najvyšší vrch Škandinávie.

Michaela Třetinová Michaela Třetinová
Spokojnosť zákazníkov
od 870 €

Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Poľsko, Nemecko

19 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd

Ulovte viac zážitkov

Taliani severu

Tak nazývajú sami seba Dáni. Ešte Škandinávia, ale už Európa. Dokonalé párky, výborné pivo, domy ako z lega postavené na kanáloch. Rozlúčka so Škandináviou na úrovni.

 • 22 rokov skúseností v Škandinávii
 • ochutnávka mnohých dobrôt v cene
 • túra na polárnom kruhu, výstup na vežu vo Fínsku v cene
 • nádherná škandinávska príroda počas nekonečných dní
Zobraziť mapu

Odchod z Bratislavy s možnosťou nastúpiť v Žiline.

Prechod Poľskom do oblasti Mazurských jazier pri litovských hraniciach. Oddych v svete, ktorý je už ďaleko od Bratislavy, zoznámenie sa s cestou, pohoda pri jazere.

Pokračujeme na východnú hranicu Európskej únie do bývalých krajín Sovietskeho zväzu. Litva bude našou prvou zástavkou. Kedysi sme na hraniciach čakávali aj 10 hodín, dnes nepotrebujeme ani pas. Tu to ešte dýcha poľským katolicizmom. KAUNAS a jeho pešia zóna sa Vám však bude páčiť. Hlavné mesto Lotyšska RIGA je najveľkolepejším mestom Pobaltia a my si vychutnáme jeho večernú atmosféru. Dokonalá secesná architektúra, mohutné protestantské katedrály a výborné pelmeny.

Krátky presun po Via Baltica a v Estónsku už cítiť Škandináviu. TALLINN – prehliadka čarovného mesta, ktoré Vás určite prekvapí. Krásne zachované stredoveké mesto hanzovných obchodníkov, lekáreň Petra Veľkého, radnica, ktorú navštívil aj Dalajláma, pravoslávna katedrála ako spomienka na ruských cárov. Pivko v ruskej štvrti a olympijská dedina. Cez Fínsky záliv nás trajekt prevezie priamo do hlavného mesta Fínska. Aj táto hranica bola ešte nedávno nepriechodná. Kemp na okraji Helsínk s príjemnou atmosférou. Posunuli sme sa v Škandinávii ďalej.

HELSINKI: čisté a pokojné veľkomesto postavené v jednotnom klasicistickom štýle, Olympijský štadión Emila Zátopka, pravoslávna Uspenská katedrála a luteránsky chrám. Skvelá rybia tržnica a prvé fínske suveníry s motívom komárov a sobov. Kto bude mať chuť, môže zájsť do výborného Múzea moderného umenia. Iní si možno dajú drink v klasickej krčme Zetor. Vyrážame na sever do centra krajiny tisícich jazier. Kemp pri mestečku KUOPIO.

Vyvezieme sa na vyhliadkovú vežu Puijo. V meste možno ochutnáme gurmánsku pochúťku Kalakukko a pokračujeme cez krajinu tisícich jazier k polárnemu kruhu k mestečku Kuusamo. Kto uvidí prvý soba, vyhráva BUBO-tričko.

Skutočná fínska príroda na známom turistickom medveďom okruhu KARHUNKIERROS. Dvojdňová turistika v nezabudnuteľnom prostredí 30 km južne od polárneho kruhu a kúsok od fínsko-ruských hraníc. Spánok v zálesáckych zruboch, nekonečný deň a stáda sobov.

Absolútny pokoj. Po túre zaslúžený relax v pravej fínskej saune. Za touto pohodou sa oplatí precestovať Európu.

Prechod cez Severný polárny kruh a na ňom dedinka Deda Mráza, kúpite si diplom o pokorení tejto magickej hranice? Ešte si zo školy pamätáte, čo je to vlastne polárny kruh? ROVANIEMI: hlavné mesto Laponska, kde sa vybúril najväčší fínsky architekt Alvar Aalto. Pozdĺž najdlhšej fínskej rieky Kemijoki do Švédska. Sme v krajine troch koruniek. Prečo troch koruniek?

Popri Botnickom zálive s krátkymi zastávkami v mestečkách Umea a Sundsvall krížom cez celý Škandinávsky polostrov až k švédsko-nórskym hraniciam. Budeme počúvať ABBU a jesť švédske slede. Ochutnáte snus, obľúbený medzi švédskymi hokejistami? Noc v najznámejšom lyžiarskom stredisku Švédska Are. Nám snežiť nebude, no hory okolo sú krásne.

Dôstojná rozlúčka so Švédskom pri nádhernom vodopáde Tännforsen. Nórsko: vstupujeme do najdrahšej krajiny sveta. TRONDHEIM: kráľovské korunovačné mesto s najväčšou katedrálou Škandinávie, sladký kozí syr a farebné domčeky. Podľa mnohých najlepšie miesto na život v celej Európe. Nezabudnuteľná noc v doline Romsdalen pod Troliou stenou v tieni skál s kolmým pádom viac než kilometer.

Dni, ktoré strávime v nádhernej nórskej prírode. Krajina fjordov, CESTA TROLLOV a jej divoké serpentíny nás z úrovne mora dostanú až cez 800 m.n.m, trajektom a Orliou cestou k najznámejšiemu fjordu celého Nórska (UNESCO): GEIRANGER. Pre záujemcov nezabudnuteľná plavba loďou po fjorde. Spánok v pohorí bohov.

Dedinka LOM s dreveným kostolíkom bez jediného klinca. Výstup na najvyšší vrch Škandinávie GALDHOPIGGEN (2469 m, len s horským vodcom), prípadne letné lyžovanie na ľadovci.

Pre záujemcov poldenný rafting na rieke SJOA. Tieto tri dni si budete pamätať.

LILLEHAMMER: spomienka na najkrajšiu olympiádu histórie. Zo skokanských mostíkov sa budeme kochať výhľadom na najväčšie jazero Nórska Mjosa, no prejdeme sa aj po hlavnej pešej zóne. Príchod do hlavného mesta krajiny.

OSLO: Vigelandov park so stovkami dokonalých sôch, známa červená radnica, kráľovský palác s najdemokratickejším kráľom na svete a národná galéria s obrazmi Edvarda Muncha (poznáte Výkrik?), uličky Aker Brygge, prekrásna moderná budova novej opery, kde sa na streche opaľuje, hrá bedminton, či zasnubuje, kemp na kopci nad mestom. Kto chce, vyrazí za zábavou do nočného mesta. Na druhý deň slávne Vikinské lode a múzeum Kon-Tiki na polostrove Bygdoy. Cez fjord Svinesund do Švédska (konečne lacno) a pokračovanie v ceste na juh.

Trajektom do Dánska. KODAŇ: najživšie mesto celej Škandinávie, štát hippies v Kristianii, najdlhšia pešia zóna Európy Stroget, fotogenický Nyhavn, ulička, kde býval najznámejší Dán, nádherné Kráľovské námestie a kráľovský palác sympatickej dánskej kráľovnej. Viete, kto ilustroval prvý dánsky preklad Pána prsteňov? Malá morská panna je skutočne menšia ako na fotografiách, no nechceme ju obísť. Trajekt do Nemecka. Ideme do finále.

BERLÍN: mesto, ktoré sa mení každý deň. Ríšsky snem, známa alej Unter den Linden a moderné Potsdamer Platz. Fascinujúci pamätník holocaustu a krásna zelená vládna štvrť. Víťazný stĺp, na ktorom sa schádzajú anjeli a najväčšia železničná stanica Európy. Slávna televízna veža na Alexanderplatzi, svetové hodiny a najlepšie múzeá kontinentu.

Rýchly presun domov a príchod domov vo veľmi skorých ranných hodinách.

Cena zahŕňa

 • kompletnú dopravu luxusným autobusom
 • trajekty Helsingborg-Helsingor a Rodby-Puttgarden
 • slovenského BUBO sprievodcu
 • 12 x ubytovanie v kempe vo vlastných stanoch a pravú fínsku saunu
 • všetky cestné poplatky
 • informačný materiál
 • poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

stravu, trajekt Tallinn-Helsinki (63 €).

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný platný cestovný doklad – občiansky preukaz alebo cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu.

Termíny a ceny

Termín
Cena
01.07.2019
19.07.2019
870 €
Základná cena 870 €
Trajekt Škandinávia, Laponsko 68 €
Spolu 938 €
21.07.2019
08.08.2019
870 €
Základná cena 870 €
Trajekt Škandinávia, Laponsko 68 €
Spolu 938 €

Odporúčame

Dánsko

Dánsko z rozprávky

06.08. → 11.08.2019 +2 ter.
6 dní
1 050 €
Island
21 dní
1 060 €

J Jana Kučerová

 
Asi nikdy som na nič nepísala recenziu ale s odstupom času mám pocit, že by som asi mala spraviť výnimku.
Ak sa vyhovárate a obhajujete si sami pred sebou, že by ste na tento zájazd išli ale nemáte s kým tak sa sami pripravujete o výnimočné zážitky! Na tento zájazd som išla sama a úprimne som od toho nič veľké nečakala. Potrebovala som len ujsť z každodennej rutiny a pozrieť sa na veci s odstupom. Bola som zvedavá ako to v Škandinávii vyzerá, aké to je zažiť polárny deň a byť takmer 3 týždne sama s neznámymi ľuďmi a bez zbytočného komfortu, ktorý máme v každodennom živote. Zaujíma to aj vás? Tak zahoďte predsudky a strach a choďte! Tento zájazd mi dal viac ako som si vedela predstaviť. Odišla som naň sama a vrátila som sa s partiou skvelých priateľov s ktorými sa stále stretávame a vymýšľame rôzne spoločné výlety.
Veľká vďaka, že všetko prebiehalo bez zbytočných problémov patrí aj našim šoférom, Vladovi a Jožkovi, ktorí nás bezpečne vozili na všetky miesta, sršali humorom a vždy sa snažili vyjsť v ústrety aj keď to bolo niekedy ťažké :) a tiež nášmu skvelému sprievodcovi Peťovi Salajovi, ktorý s nekonečnou trpezlivosťou odpovedal na všetky otázky, snažil sa všetkým vyhovieť a napriek škaredému počasiu a rôznym nečakaným situáciám zvládol organizáciu na výbornú.
Takže ak stále váhate a nie ste si istí či máte ísť tak si uvedomte, že istí si nebudete nikdy a že lepší čas ako je teraz už nemusí prísť.
Jana

L Lucia Ficzová

 
Len včera sme sa vrátili z dovolenky a už dnes ráno mi bolo divné, že som spala vo vlastnej posteli a nemusela som stavať stan :) Touto cestou by som chcela všetkým, ktorí uvažujú o prihlásení sa na dovolenku Erokemping - Škandinávia, Laponsko, aby sa jednoznačne prihlásili. Navštívili sme za 19 dní, krásnu prírodu, rušné veľkomestá, ale i malé útulné mestečká. Nič z toho čo sme videli, by však nemalo to svoje čaro, keby nás nesprevádzal Aďo, ktorého vedomosti a poznatky o navštívených krajinách boli na veľmi vysokej úrovni. Patrí mu moja veľká vďaka, lebo bol nielen zástupcom cestovnej kancelárie na zájazde, ale bol zároveň aj jedným z nás, vo všetkých smeroch. Cesta by však nebola takou bezproblémovou, keby v rukách nedržali pevne volant Vladko a Jožko. Im sme odovzdali do rúk naše "životy" a bolo to to najlepšie čo sme mohli urobiť. Páni sú špičkoví šoféri a okrem toho aj úžasní ľudia, ktorí nám spríjemňovali každý kilometer cesty. Ten kto raz uvidí krásy škandinávskej prírody, istotne sa do nej zamiluje. Ešte raz vrelo odporúčam!!!!

S simona červeňová

 
Tento zájazd som si už bookla v januári a polroka som sa naň neskutočne tešila a samozrejme ma vôbec nesklamal. Všetko to začalo kempom v Poľsku, kde bolo neskutočne teplo a aj krásne. Malo to svoju poľskú atmosféru :) Teplé počasie nás sprevádzalo všetkými pobaltskými štátmi, dokonca aj Helsinkami. Helsinky na mňa veľmi zapôsobili, aj keď mi v prístave hnusná čajka ukradla polku bagety. :) Obrovským zážitkom bola taktiež túra po medveďom okruhu. Prvých 21 km bolo úžasných, prespanie v zrube malo svoju magickú atmosféru, nekonečné dni boli pre nás niečím výnimočným a krásnym. Človek si ani neuvedomil, že už je takmer ráno a noc ani nebola :) Druhých 35 km bolo ťažších, ale o to krajších. Výborná partia sa zaslúžila, že to šlapanie išlo nejak ľahko a veselo. Prebudenie pri krásnom jazere, vznášajúci sa opar nad vodou a vykúkajúce slnko malo svoje čaro. Samozrejme, že sme zažili búrku, aká min. 19 rokov vo Fínsku nebola. Výpadok elektriny, odstávka vody, ale zvládli sme to s úsmevom, niečím tekutým z domova a kopou vtipov, ktorými nás zopár vyvolených obveseľovalo. Ďalej nasledovalo magické Švédsko a Nórsko, ktoré asi všetkým svojou krásou vyrazilo dych. Kempovanie pod trolov stenov, cesta trolov, fjord Geiranger, výstup na Galdhopiggen, pri každom zážitku sa vám tlačia slzy do očí a premýšlate, ako niečo také krásne môže na tomto svete aj byť. To ani nehovorím, že nám celý zájazd prialo počasie. Po výstupe na vrch Galdhopiggen nám oblaky odkryly niečo nádherné. Mali sme krásne, jasno a boli sme svedkami toho najkrajšieho výhľadu. To isté platí aj o trolej ceste. Kempovanie v týchto krajinách bolo na úrovni, podľa mňa. Fínsko v kempoch bodovalo. To, že sa platí za sprchu v Nórsku, je fakt, ale za tých 10 NOKov sa bohate vysprchujete, viac nepotrebujete :)
Rafting na rieke Sjoa nám zabezpečili českí rafteri, ktorí boli úžasní a postarali sa o to, že sme mali všetci celý deň úsmev na tvárach.
Po akčnom Nórsku už nasledovali prechádzky po mestách. Napriek niektorým nedorozumeniam ja si sprievodcu Vlada neviem vynachváliť. Podľa mňa všetko vedel vybaviť k spokojnosti. Malé nedorozumenie s lístkami na parkovanie sa stalo, ale zas o nič sme neprišli a nič sa nestalo. My sme mu veľmi vďační za spríjemnenie dovolenky a dostatok informácií. Myslím, že každý je pred zájazdom dostatočne upozornený, že do čoho ide a mal by si uvedomiť, že kempovanie nie je ako ubytovanie na hotely. Stane sa, že vám namoknú veci, stane sa, že vám natečie do stanu, občas ste špinaví, zablatení a niekedy nemáte ani sprchu, ale o to práve ide, tú spojitosť s prírodou a toto Bubo splnil na jednotku. 3 dni sme doma, ale stále zaspávam s úsmevom na tvári a myšlienky mi behajú len po Škandinávii...pri výbere tejto dovolenky si treba uvedomiť, že sa prejde strašne veľa kilometrov, takže sa veľa cestuje, že nejdete na komfortnú dovolenku sa vyvaľovať v rezorte, ale žiť v "divočine". Nepremokavé bundy, kvalitná obuv, stany s vodným stĺpcom 3000 mm a viac by mala byť samozrejmosť. Verte tomu, že pri takomto type dovolenky úplne vypnete mozog, čas nehrá rolu a ani nič iné. Jednoducho si len užívate atmosféru Škandinávie.

Takže, nejaké zhrnutie. Dovolenka si zaslúži známku 1*, sprievodca Vlado si zaslúži 1* a patrí mu veľká vďaka, takisto CK Bubo sme vďační za úžasný zážitok....nemám čo vytknúť. Snáď pre šoférov, že nabudúce viac piva, lebo ako na potvoru sa minulo v Nórsku a to veru bol problém :DD

Tak už toľko neváhajte a hor sa do tohto zájazdu. Určite neoľutujete.

Majte sa krásne.
Šťastná a spokojná Zuzana :))

B Beata Zúbeková

 
Po dlhej dobe šetrenia, som sa konečne dostala na vysnívanú dovolenku do Škandinávie. Dlhoročné študovanie a čítanie o krajine sa konečne splnilo v skutočný sen. dlho som zvažovala viacero ponúk viacerých CK a nakoniec sa rozhodla pre Bubo, Škandinávia je úžasná krajina, ktorú každému odporúčam navštíviť. Bubo má super zájazd, na ktorom človek toho veľmi veľa uvidí. Cesta autobusom je "zabijak", ale vodičov Vlada a Tibora, majú naozaj spoľahlivých a cesta s nimi ubieha jedna radosť. Na tejto dovolenke naozaj zažijete všetko a spoznáte krásy nielen miest, ale aj prírody.
My sme mali, ale smolu na sprievodcu, preto si skôr ako na zájazd pôjdete, overte kto Vás bude sprevádzať, aby ste si dovolenku užili (tu Bubo garantuje skvelých sprievodcov, ktorý v Škandinávii žili, no ale nie vždy taký s Vami pôjde) . Vlado je mladý chalan, ktorý sprevádza hlavne Francúzsko a bolo to značne poznať na jeho vedomostiach ohľadom Škandinávie. Dokopy sme sa nedozvedeli nič nové, žiadne "pikošky" o krajinách, hovoril toho dosť málo a nič také, čo by si človek nenaštudoval aj sám. Nehovoriac o jeho ďalších prešlapoch, ktoré sa mu podarilo na našej spoločnej ceste "vyparatiť". Skomplikovaný výstup na Galdhopiggen, pretože nám zaplatil cestu za autobus ako za auto, aj keď sme sa na to vyzbierali. Hore na výstup s nami nešiel a keď sme došli, na parkovisku nás už očakával "značne nervózny" nórsky strážca parkoviska a žiadal od nás lístok za cestu, ktorý sme však pri sebe nemali, lebo si ho Vlado nechal dole v kempe. V Nórsku na takého niečo vôbec nie sú zvyknutí a preto sme túto "ošemetnú" situáciu aj dosť dlho riešili.
Cestou sa nám striedalo počasie od horúceho po chladné a teplotné výkyvy boli značné, niektorí sme ochoreli a skomplikovalo nám to možnosť ísť na rafting. Ja som si za seba našla náhradu, ale pani dala peniaze Vladovi a ten namiesto toho, aby ich dal mne, tak ich zaplatil za jedného človeka naviac a mne len odporučil riešiť to s CK, ktorá mi slušne odpísala, že mám smolu a prišla som o 40 €. Super, ďalšie skvelé rozhodnutie sprievodcu, ako ušetriť klientom peniaze, hlavne, keď väčšina čo sme boli na zájazde sme naň dlhoročne šetrili. Tí čo boli chorí a nechceli ísť na rafting, tak ho prosili, či by ich cestou autobusom hodil do nákupného strediska, ale jeho prísľub boli zas len prázdne slová a prechladnutí skončili na splave, pozerať sa na kolegov ako splavujú. Asi by ich to za normálnych okolností aj tešilo, ale pri horúčkach a kašli, kedy mohli byť v nákupnom centre a teple, presedeli 5 hodín na daždi a v zime. Ďalším skvelým zážitkom bolo to, ako sme cestou zo Švédska zabudli zastať v supermarkete (deň pred tým, nám vravel, ako si spravíme lacnejšie nákup pred Nórskom) a na naše prekvapenie sme sa objavili v nedeľu priamo v Nórskom Trondheime,kde bolo všetko zatvorené a my sme nemali možnosť kúpiť si ani chlieb a celý autobus sme ostali bez jedla. Možno si poviete, že sú to somariny, ale dokážu Vám pekne znepríjemniť dovolenku :(.
Inak je zájazd úžasný, ale podľa skúseností, by som si už určite neplatila žiadne výlety vopred, lebo takto človek nechtiac príde o peniaze a CK dáva od toho ruky preč, že je to chyba klienta, že službu nevyužil (aj keď si za seba nájdete náhradu) Rovnako odporúčam kvalitný stan, lebo podmienky, tam vedia byť drsné hlavne čo sa týka dažďa. Nepremokavosť sa tam skúša na 1000%. dobré je mať stan s predsieňou, aby ste si mali kam dať batožinu na noc. Autobus býva otvorený hodinu po zaparkovaní a potom už len hodinu pred odchodom z kempu. dôležité upozornenie, že v Nórsku sa platí za teplú vodu 10 NOK za 4 min a v kempingu pri Osle, už v sprchách netečie bez poplatku ani studená voda a 4 min stoja už 15 NOK. na našom zájazde využívali niektorí možnosť chatiek, keď už mali mokrého stanovania "plné zuby", chatka so 4 posteľami vychádza cca 40-50 €.
záver dovolenky - Škandinávia je magická. určite sa tam vrátim!
Bubo ma ako CK sklamala, mala som o nich oveľa lepšiu mienku. Škoda, že garantujú niečo, čo potom klientovi nedajú a za chyby ich sprievodcov nenesú zodpovednosť. Je to škoda, že si takto odháňajú klientov.

D Dana Sokolova

 
Bolo nám povedané, že do Škandinávie sa nejde za slnkom- čo sa píše aj v úvode pokynov na zájazd od cestovky Bubo, napriek tomu nás slnko sprevádzalo celý zájazd.
Všetko od prvého okamihu bolo perfektné. Aj keď nás mnohí odhovárali, že 19 dní v stane môže byť krutých, my sme sa nevzdali a neoľutovali sme. Stanovačka bola super, hlavne obdivné pohľady chalanov, keď sme stan postavili skôr ako oni . Po prvých dňoch sa už stan staval sám . Aj naše stanové mestečko vždy vzbudzovalo pozornosť ostatných kempujúcich. Zájazd bol o to zaujímavejší, že sa poznávanie miest striedalo s objavovaním prírody. Medzi naše top zážitky patril trek fínskou divočinou Karhunkieros, výstup na najvyššiu horu Škandinávie Galdopiggen spojený s júlovou guľovačkou, či už vopred obávaný rafting na Sjoe. Všetko sme s humorom zvládli a ostanú nám nezabudnuteľné pocity. Zároveň každé z navštívených miest bolo niečím iným výnimočné. Historický Kaunas či Tallinn, nočný život v Rige, pokojné Helsinky, upršaný Lillehammer a Oslo, futbalový Götteborg, živá Kodaň a aj horúci Berlín.
Skvelé boli aj večerné posedenia, ktoré ešte viac spojili celú skupinu. Aj naše chichoty, ktoré pritiahli ostatných. Dúfam, že už nám prepáčili výbuchy smiechu o pol druhej nadránom. Ani sme si neuvedomili čas, veď bolo stále vidno. Svoje čaro malo aj večerné kúpanie v rieke pod Trolou stenou, či pravá fínska sauna s „osviežením“ v neďalekom jazere. Málokto sa môže pochváliť, že MS vo futbale sledoval v troch krajinách. 1. semifinále vo Fínsku, 2. semifinále vo Švédsku a finále v Nórsku.
Nedá nám nespomenúť aj návštevu Santa Clausa. V 26 stupňoch počúvať vianočné koledy a tešiť sa ako malé dieťa, nás na chvíľu vrátilo do detských čias. Hoci sme jedného mali so sebou celý čas - že Pali. 
Veľká vďaka patrí našim sprievodcom Aďovi a Braňovi, ktorí nám výlet spríjemnili svojimi zážitkami a postrehmi každú voľnú chvíľu v autobuse, ale aj mimo neho. Nesmieme zabudnúť aj na našich šoférov, Tibora a Vlada, že sme bez problémov zvládli vyše 7100 km. Verím, že tomu napomohla aj večerná naháňačka okolo autobusu.
Výlet môžeme len odporučiť, veď nakoniec už vyše týždňa po návrate z dovolenky stále žijeme v eufórii, ktorú v nás Škandinávia a Laponsko zanechali.

Tri amazonky spod Tatier

I Ivan Prochazka

 
Skromne môžem povedať, že zatiaľ sa jednalo o najlepšiu dovolenku na akej som kedy bol, a to som spočiatku ani nechcel ísť kvoli tomu, že rodičia kúpili dopredu zájazd a mne a bratovi o tom ani nedali vedieť. Potom nám len oznámili, že ideme na 3 týždne preč. Prvý kemp v Polsku som si pomyslel, že aká to bude otrava, že čo tu budem ja robiť. Avšak ako dni pribúdali, ľudia v buse sa spoznávali a atmosféra začala naberať na obrátkach. Túto dobrodružnú dovolenku si neviem predstaviť bez dvoch vynikajúcich sprievodcov Adriána a Braňa. Naozaj skvele naladení ľudia. Každému vrelo odporúčam aby si vybral tento zájazd, spoznáte nových ľudí, nové krajiny, miesta a prežijete skvelé chvíle. S odstupom 3 dní hodnotím tento výlet ako zatiaľ najlepší v mojom živote. Ďakujem ľuďom, ktorí mi spríjemnili túto cestovateľskú dovolenku. Kubo

B Barbora Nosková

 
Aj keď už uplynul mesiac od nášho zájazdu, každý deň si spomeniem na nejaký vtipný zážitok, výhľad, výstup, varenie na bombe, nové priateľstvá,zdieľanie ešte domácich zásob a oblečenia, opekanie, fínske sauny a jazerá. Skutočne sa nemusíte báť že by ste tento zájazd nezvládli. V našom autobuse cestovali ľudia s vekovým rozdielom 60 rokov a zvládli sme to s úsmevom všetci :) Tento zájazd je naozaj výnimočný. Nebojte sa cestovať sami, spoznáte nových ľudí a aj tak sa väčšina času trávi spoločne. Ja som napríklad nebola veľký turista, resp. žiadny a zvládla som to. Ako už bolo spomenuté, netreba podceniť škandinávske leto-zimu :D teplé a nepremokavé oblečenie a stan, pevné topánky a teplý spacák (-15

A Anetta Davidová

 
Všetkým, ktorí ešte váhajú ísť kempovať do Škandinávie: zvládne to aj pohodlný mestský človek, ktorý nevidel stan 23 rokov a nechodí na turistiku každý víkend . Netreba podceniť počasie a "výbavičku" - dobrá bunda a topánky a dostatok tričiek a ponožiek (alebo budete dokupovať ako ja:-) To, čo písali moji spolucestujúci (termín zájazdu 8.8. do 26.8.) je všetko pravda! Veľa uvidíte, veľa zažijete, spoznáte nových ľudí (v našom zájazde bola dobrá zostava) a vrátite sa s úsmevom na tvári. Je to krásne a zistíte, že 3 týždne sú málo... Keď sa dostanete do skupiny k Adrianovi, tak to máte ako bonus k zájazdu. Je to výborný sprievodca a výnimočný človek. A s vodičmi ako boli naši - Vlado a Tibor, sa vždy dostanete hladko a bezpečne do cieľa. Ďakujem.

V Veronika Repková

 
Takto pred dvoma týždňami sme sa vrátili zo zájazdu Škandinávia, Laponsko. Ešte stále, keď sa stretne naša šestka zo zad(k)u spomíname na tento perfektný zájazd.
Keď sme 8. augusta vyrážali, boli sme zvedaví, čo nás čaká. Takmer 8000 km v autobuse sme strávili v zdraví, aj vďaka perfektným vodičom (Vladkovi a Tiborovi) , skvelej hudbe (Levas Polku sme vedeli pomaly naspamäť), výživnému výkladu o krajinách, ktorými sme prechádzali a dobrej partii ktorá sa vždy vedela zázrakom dostať z každého miesta načas. Po pár dňoch sme sa stali expertmi v rozkladaní stanov, v pripravovaní jedla v kuchynkách v kempoch, v rýchlych večerných sprchách a v pití pivka v šetriacom režime (lebo v Nórsku je enormne drahé pivko!)
19 dní, 9 krajín, cez nádherné pobaltské mestá, hlavné mestá Škandinávie, úžasnú dvojdňovú túru vo fínskej Oulanke, počas dlhých dní, na polárny kruh k Snata Clausovi, cez Švínsko až do Nórska, scénické výhľady v prenádhernej nórskej prírode, cez fjordy, vodopády, ľadovce, lanom zviazaní až na najvyšší vrch Škandinávie Galdhoppigen, cez Kodaň a Berlín až domov.
Všetko toto by však nebolo až také epické bez nášho skvelého sprievodcu Aďa, bez jeho vedomostí, zážitkov a príbehov, ktorými obohacoval naše cesty a samozrejme bez jeho pozitívnej aury a vždy dobrej nálady :)) Ďakujeme za enormne romantické dobrodružstvá, epické miesta, ktoré sme mali možnosť vidieť, výživné scénické fotky, ktoré sme si priniesli a za zážitky, na ktoré nikdy nezabudneme. Ďakujeme Aďovi a BUBO za najlepšiu dovolenku!
Tento zájazd odporúčame všetkými desiatimi!!!
Amazonky a Amazon :)))))

M Matus Benovic

 
Ak mate radi prirodu, historicke centra miest a je Vam sever Europy aspon trosku blizky tak balte ruksaky a piste bubakom. Zazitky a ludi ktorych spoznate si v hlave udrzite do konca zivota... Cestovania s cestovkou sa nebojte, hlavne body programu su pevne stanovene, ale mantinely pre individualne napady urobit nieco inak su pomerne siroke.

Do skoreho videnia priatelia!!!

P.S. Na to ze som sa po navrate domov par dni potuloval po meste uplne bez ducha, ako keby som na severe nieco zabudol sa teraz pozeram so sirokym usmevom na tvari :)