Sumatra, Jáva, Bali

Indonézia

Exotická cesta, ktorá splní Vaše sny o Indonézii. Cez rovníkový prales na sopku, kŕmenie orangutanov a pobyt v nádhernej prírode Sumatry. Tanečné vystúpenia, ryžové terasy, božské Bali na záver. Pod taktovkou skúseného slovenského sprievodcu do srdca fascinujúcej Indonézie.

Jozef Harvánek Jozef Harvánek
Spokojnosť zákazníkov
od 2 540 €

Indonézia

21 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • komfortná cesta, prelet v cene
 • vylepšenie poznávacieho zájazdu, ktorý splní Vaše najtajnejšie sny
 • cez rovníkový prales na sopku, kŕmenie orangutanov
 • tanečné vystúpenia, ryžové terasy, božské Bali
 • skúsený slovenský sprievodca plynulo rozprávajúci po indonézsky
Zobraziť mapu

Odlet z Európy a let kvalitnou leteckou spoločnosťou.

Prílet do MEDANU. Selamat datang – vitajte. Najväčšie mesto na Sumatre, je trhovým, obchodným a dopravným centrom. Okolie Medanu je poľnohospodárska oblasť bohatá na tabak, kaučuk, palmový olej a kávu. Prvé dotyky s Indonéziou, zo všetkých sa stávajú milionári.

Dopoludnia prehliadka Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra a najväčšieho mesta Indonézie mimo Jávy. Návšteva paláca Maimun (Istana Maimun), sídlo sultána Deli. A potom hlavná mešita (Masjid Raya) v marockom štýle. Následne presun do Tangkahanu v blízkosti národného parku Gunung Leuser (UNESCO). Prechádzky po okolí, pozorovanie prírody, motýľov, kúpanie v rieke. Možnosť (fakultatívne) tubingu a kúpanie sa pod vodopádom, prípadne kúpanie slonov.

Presun džípmi do dedinky Bukit Lawang s fotografickými zastávkami po ceste. Kaučukové plantáže, háje olejových paliem a iných tropických rastlín. Popoludní pre záujemcov trek do džungle s veľkou pravdepodobnosťou stretnutia s orangutanmi vo voľnej prírode (fakultatívne cca 30 euro platba na mieste). Unikátny prírodný zážitok. Sú to jediné ľudoopy na území Ázie a najväčšie zvieratá, ktoré žijú na stromoch. Len Sumatra a Borneo sú domovom týchto vysoko inteligentných a vynaliezavých živočíchov. Prídu aj gibony, makaky alebo pre túto oblasť endemické Thomasove langury? Máte doma ratanový nábytok? Chcete vidieť ako to rastie? Fauna a flóra je tu naozaj jedinečná.

Opätovné pozorovanie orangutanov sumatrianskych (Pongo abelii) počas raňajok servírovaných pracovníkmi národného parku. Čo dobré dnes majú? Presun do Karo vysočiny, horského mesta Berastagi (1300 m), základne pre výstup na sopku Sibayak.

Skoré ranné vstávanie. Nádhernú divokú prírodu spoznáme pri výstupe na činnú sopku Sibayak. Prechod zo zelenej džungle až do mesačnej krajiny. Sopka dáva svoju prítomnosť najavo už zďaleka: zvukové efekty, vzdušné prieduchy, para, síra, vôňa. Nádherný výhľad je odmenou za výstup. Po zostupe zaslúžené kúpanie v termálnych prameňoch vytekajúcich zo sopky. Ovocné, zeleninové a kvetinové trhy v Berastagi. Ochutnáte čili grilovanú kukuricu, alebo radšej jahody? Presun k jazeru Toba a plavba na ostrov Samosir.

Prírodný unikát - jazero Toba. Najväčšie jazero Indonézie a zároveň najväčšie vulkanické jazero na svete. 100 km dĺžka, 30 km šírka a 505 m hĺbka, čo tiež radí jazero medzi najhlbšie na svete. Oddych na ostrove Samosir, polostrov Tuk Tuk. Odporúčame výlet prenajatou loďou po jazere Toba. Zastávky v tradičných dedinkách, kde sa zoznámime s tradíciami a kultúrou Toba Batakov, kedysi obávaných ľudožrútov. Rituálne popravisko v dedinke Ambarita. Neobyčajné sošky, masky, šamanské palice, ktoré sa dajú kúpiť len tu.

Relax na jazere Toba – srdce Batakov. Kúpanie, pešie prechádzky alebo možnosť zapožičať bicykel, motorku. Pochutnáme si na tradičných batackých špecialitách. Dáte si zlatú rybku (ikan mas) priamo z jazera alebo radšej grilované bravčové mäso (babi panggang)?

Transumatranskou „diaľnicou“ do Sipiroku, oblasti Mandailing batakov. Celodenný presun, pozorovanie krásnej prírody, kávové plantáže, ryžové polia s tradičnými batackými hrobkami, rýchlokurz indonézskeho jazyka.

Cestou botanické okienko v záhrade plnej korenín, ktoré možno poznáme ako vyzerajú a chutia, ale nevieme ako rastú. Dá si niekto šťavu z kokosového orecha, ktorý priamo pred vašimi očami zo stromu odtrhne opica? Prekročíme hranice severnej a západnej Sumatry a stojíme na magickom bode 0°,čiže na rovníku. Kúpime tričko s nápisom I Crossed The Equator. Opustíme severnú pologuľu a ďalej cestujeme už len po južnej.

Pešia prehliadka horského mesta Bukittingi (930 m), obkoleseného sopkami Merapi (2891 m) a Singgalang (2877 m). Návšteva niekdajšej pevnosti Benteng, kaňonu Sianok, japonských tunelov a centra mesta. Tradičný trh a miestny Big Ben. Minangkabauská matriarchálna kultúra, kde hlavné slovo má žena. Ojedinelá architektúra domov v tvare býčej hlavy, zdobené rastlinnými motívmi. Viete čo je kopi luwak? Cibetková káva. Kto by nechcel ochutnať najlepšiu kávu na svete priamo na mieste jej pôvodu? Pre záujemcov návšteva dedinky Palupuh, trek po stopách cibetky. Budeme mať šťastie aj na najväčší kvet na svete - Rafflesia arnoldii?

Posledný deň na Sumatre. Po raňajkách presun na letisko v Padangu (cca 3 hod.) Cestou foto zastávky, pekná príroda na záver. Prelet do Jakarty (1,5 hod.), hlavného mesta najväčšej ostrovnej krajiny na svete. Transfer do hotela cca 1 hod.. Večerná Jakarta. Trúfnete si ochutnať pikantné dobroty v pouličnom warungu? Pochutíme si na Mie goreng, Nasi goreng – indonézska gastronomická klasika.

Jakarta, najväčšie, najrušnejšie mesto krajiny, sídlo štátnych orgánov, centrum obchodu, mesto kontrastov - tradičné a moderné, bohaté a chudobné, sakrálne a svetské. Protiklady často stoja bok po boku v tejto metropole. Prehliadka moderného centra, obrovské námestie Merdeka, v strede ktorého stojí monument nezávislosti Monas (132 m). Mešita Istiqlal a hneď oproti katolícka katedrála, nádherný príklad náboženského spolužitia a slobody. Stále funkčný prístav drevených škunerov Sunda Kelapa. Stará Batavia a ukážka holandskej koloniálnej architektúry. Posedenie v Café Batavia pri dobrom obede a káve v štýlovej kaviarni pripomínajúcej koloniálne časy. Transfer na letisko a prelet do Yogyakarty.

Yogyakarta je jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier na Jáve. Nachádza sa na úpätí aktívnej sopky Merapi (2930 m). Gamelan, jávanský tanec, wayang kulit (kožené bábky), divadlo a iné prejavy tradičného umenia okúzlia každého návštevníka. Miestni remeselníci vynikajú v umení spracovania striebra, kože a v tvorení batiku. Malioboro, hlavná ulica, je tepnou mesta, vždy preplnená a známa svojim jedlom, nočným životom a pouličnými predavačmi. Vyskúšajte tradičný dopravný prostriedok becak (bicyklová rikša). Brahma, Višnu, Šiva – hinduistická svätá trojica Trimutri a chrámy pre nich ľudskou rukou zhotovené – to je PRAMBANAN Najväčší hinduistický chrámový komplex v Indonézii z 9. storočia pod záštitou UNESCO. Vedeli ste, že je starší o viac ako 250 rokov než Angkor Wat? Detailné reliéfne zobrazenia hinduistickej mytológie a eposu Ramajána. Návšteva výrobne batiku, strieborných šperkov a bábok používaných pri tieňovom divadle Wayang Kulit. Kráľovské záhrady, vodný palác a sultánov hárem Taman Sari.

Yogyakarte stále vládne sultán. Objasníme si prečo. Volá sa Hamengkubuwono. Koľký v poradí? Jednou z hlavných atrakcií mesta je ‘Kraton’ (sultánov palác). Palác je centrom tradičného života a napriek modernej dobe stále vyžaruje z neho duch dávnej minulosti. Prehliadka palácového komplexu a jeho expozícií. BOROBUDUR jeden z najvýznamnejších budhistických chrámov na svete, taktiež pod záštitou UNESCO. Vznik sa datuje okolo roku 800. Je kamennou učebnicou budhistickej náuky. Chrám postavený na návrší má tvar terasovitej pyramídy. Päť štvorcových terás predstavuje pozemský svet, tri kruhovité terasy symbolizujú svet duchovný. Na samom vrchu 72 zvonovitých stúp so sochami Budhu a najvyššia symbolizujúca nirvánu, duchovnú slobodu a nebo. Návšteva Borobuduru je neopísateľným zážitkom a obohatí každého.

Opúšťame Yogyakartu, celodenný presun pod sopku Bromo. Štatisticky je Jáva trinásty najväčší ostrov na svete, ale čo sa týka počtu obyvateľov mu patrí svetové prvenstvo. Putujeme provinciami centrálnej a východnej Jávy.

Pre záujemcov fakultatívny výlet na sopku Bromo. Skoré ranné vstávanie a presun džípmi do Národného parku Bromo Tengger Semeru. Impozantný východ slnka, farby sa menia z minúty na minútu. Pred nami sa odohráva nádherné divadlo prírody a ponúka sa panoramatický výhľad na sopky Semeru (3676 m), Bromo (2392 m) a ostatnú časť kaldery. Následne sa džípmi presunieme pod samotnú sopku Bromo. Kráčame pieskovým morom (Laut pasir) popri hinduistickom chráme a už vyhasnutej sopke Batok (2470m) až na samotný vrchol krátera. Nádherný výhľad priamo do útrob sopky i po okolí. Práve tu si človek uvedomí majestátnosť a silu prírody. Jedno z najfotogenickejších a najfotografovanejších miest celej Indonézie. Opúšťame Bromo a pokračujeme v ceste v ústrety ďalším dobrodružstvám na Bali.

Bali je samostatná provincia s vlastným jazykom a kultúrou. Ostrov bohov a domov hinduistickej komunity. Taktiež populárna turistická destinácia a ostrov umenia. Sochári, maliari, kováči, šperkári... Ostrov znie tradičnou i modernou hudbou a vlní sa v rytme tanca. Bali ponúka pre každého niečo. Je zmesou moderných turistických zariadení, s veľkou možnosťou nákupov, bohatá minulosť a pamiatky. Na Bali si každý nájde to svoje. Po aktívnych dňoch cestovania a spoznávania Indonézie zaslúžený oddych pri vlnách Indického oceánu. Gastronomické špeciality, masáže, nákupy, fakultatívne aktivity, každý podľa svojho záujmu.

Celodenný oddych na pláži, bary, reštaurácie, shoppingy a rušný nočný život, tak vzdialený pokoju Sumatry... alebo celodenný výlet po ostrove. Len čo opustíme turistické rezorty, mení sa Bali na krásnu krajinu s malebnými dedinkami obkolesenými majestátnou prírodou. Navštívime tradičný balijský príbytok a zoznámime sa so spôsobom života miestneho obyvateľstva, jeho zvykmi, tradíciami a kultúrou. Smerujeme do centra balijskej kultúry a umenia - mesto Ubud a okolie. Darí sa tu najmä bohatým maliarskym a rezbárskym tradíciám. Návšteva dielní miestnych remeselníkov. Všadeprítomná tropická zeleň umocňuje ráz krajiny. Ryža je základnou pestovanou plodinou a obživou miestneho obyvateľstva. Amfiteátre ryžových polí sú pre ostrov natoľko typické, že boli zapísané do listiny UNESCO. Pestuje sa i káva, koreniny a rôzne druhy exotického ovocia. Poznáte salak, rambutan, mangosten alebo sirsak? A čo tak cibetková káva? Ktorá je lepšia, tá zo Sumatry alebo balijská? Náboženstvo je neodmysliteľnou súčasťou života balijčanov. Svojim božstvám stavajú nádherné chrámy a dennodenne prinášajú obetné dary. Návštevu tradičného balijského chrámu nemôžeme vynechať. Všade kde sa pohneme, stávame sa svedkami jedinečnej balijskej symbiózy, kde turizmus kráča bok po boku s tradičným spôsobom života. Bali je naozaj raj.

Posledný BINTANG, čerstvý džús, masáž vo vlnách Indického oceánu, tuniakový steak, alebo radšej sate či soto ayam? Už ako znalci gastronómie, kultúry, histórie, geografie Indonézie opúšťame podľa mnohých raj na zemi. Transfer na letisko a odlet z Bali.

Plní zážitkov prilietame domov.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • ubytovanie v dvojposteľových izbách v hoteloch a bungalovoch s raňajkami
 • prepravu klimatizovanými prenajatými autobusmi
 • trajekty na ostrov Samosir a Bali
 • letenku z Jakarty do Yogyakarty
 • slovenského BUBO-sprievodcu a miestnych sprievodcov podľa potreby množstvo prehliadok a výletov
 • všetky vstupy do národných parkov podľa programu
 • kŕmenie orangutanov
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby CK BUBO

Cena nezahŕňa:

Stravu okrem uvedenej, vstupné do pamiatok, letiskové poplatky, prelet z Padangu do Jakarty (74 €), víza (aktuálne víza nie sú nutné)