Nórsko - Polnočné slnko

Najväčší okruh najkrajšou európskou krajinou. Z Bergenu do Oslo ríšou fjordov, ľadovcov a vodopádov. Potom prelet na najkrajšie európske súostrovie Lofoty ďaleko za polárnym kruhom. Nazrieme aj do Švédska, pozdravíme Sámov vo Fínsku, dobyjeme Nordkapp a cestu zakončíme pri ruskej vodke v Murmansku.

Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák
Spokojnosť klientov
 

Nórsko, Švédsko, Fínsko, Rusko

18 dní
 • plavba legendárnou loďou Hurtigruten v cene
 • drahá letenka na sever Nórska v cene
 • špičkový slovenský sprievodca v cene
 • za polnočným slnkom pod patronátom škandinavistov
 

Odlet do Nórska. Čaká nás krajina fjordov a hneď najnórskejšie mesto na svete. BERGEN: prechádzka mestom, učupeným medzi siedmimi kopcami. Domy drevených obchodníkov ako svedectvo nemeckej histórie Bergenu (UNESCO). Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani.

Okolo tretieho najdlhšieho fjordu planéty HARDANGER (179 km) k nášmu prvému vodopádu STEINSDALSFOSSEN, ktorý patrí k najkrajším v Nórsku. Príchod do historického hotela v srdci nórskej prírody.

Po serpentínach najstrmšej cesty Nórska (sklon 18 stupňov) k fjordu NAEROYFJORD. Príchod do mestečka FLAM v srdci krajiny fjordov. Drevené a čipkované mestečko Laerdalsoyri a najdlhší cestný tunel na svete. Trajektom cez najdlhší nórsky fjord Sognefjord (205 km) k nádhernému drevenému kostolíku v Kaupangeri. Pokračujeme na západ, do mestečka MALOY.

Návšteva najzápadnejšieho cípu Nórska. Atmosféra konca sveta. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov. Najslávnejší ľadovec Nórska Briksdalsbreen sa každým dňom zmenšuje. Ľahká hodinová prechádzka krásnou nórskou prírodou.

Smerujeme k najkrajšiemu nórskemu fjordu GEIRANGER (UNESCO). Raj pre milovníkov prírody, hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Fjord opustíme po Orlej ceste a presunieme sa k výhľadu, ktorý Vám vyrazí dych. Cestou trollov k spánku pri našom poslednom fjorde.

Dolina Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe, ktoré budú padať kolmo na nás. Cez známu dolinu GUDBRANDSDALEN. Lillehammer – výhľad zo skokanských mostíkov, kde si povieme všetko o najkrajšej zimnej olympiáde v histórii. Mjosa – najväčšie jazero Nórska. OSLO a jeho famózny Vigelandov park.

Ulica Karla Johana, Kráľovský palác, ktorý mestu dominuje a mohutná červená Radnica nad prístavom. Moderná časť prístavu Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana a stredoveká pevnosť Akershus. Pre záujemcov Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha. Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery.

Odlet na sever. Prílet do TROMSO. Prehliadka hlavného mesta severného Nórska ďaleko za polárnym kruhom. Nalodenie sa, noc v kajutách.

Nádherná plavba z najsevernejšieho veľkého mesta Nórska na magické súostrovie. SVOLVAER – hlavné mesto a vstupná brána do Lofot.

Stena Lofot dlhá stošesťdesiat kilometrov Vám vyrazí dych. A potom znova. Červené, okrové, biele a modré drevené domčeky dedinky REINE, akoby boli postavené z lega. Rozprávkový NUSFJORD (vstupné máte v cene).

Ostrov Vestagoy a dedinka Borge. Romantický HENNINGSVAER. Opäť krásna, do skál vytesaná cesta, ktorú v zimnej tme lemujú rybárske lode a sušené ryby. Poobede pre záujemcov trojhodinová plavba do Trolieho fjordu TROLLFJORD.

Prechádzame cez súostrovie Vesterály a smerujeme ďalej na sever. Míňame NARVIK. Môže sa prechodom hraníc krajina naozaj tak zmeniť? Vstupujeme do Švédska. Jazero Torneträsk. Horský útvar BRÁNA DO LAPONSKA, ktorý nájdete vo všetkých obrázkových knihách o Švédsku. Príchod do hlavného mesta severného Švédska KIRUNA.

Dá sa ísť ešte viac na sever? Dá! Prechádzame najsevernejším cípom Fínska a cez dedinku Kautokeino s laponským názvom Guovdageaidnu prichádzame do Alty. Odľahlá ľudoprázdna Európa.

Blížime sa na koniec sveta. Cez tunely vysekané v skalách mierime na Severný mys, na NORDKAPP. Najsevernejší bod kontinentálnej Európy, resp. 300 metrov vysoká skala oddeľujúca Atlantický oceán od Severného ľadového oceánu.

KARASJOK – sídlo prvého laponského parlamentu na svete, ktorý má chrániť identitu tejto menšiny, dlho v Nórsku utláčanej. Prekročíme nórsko-fínsku hranicu k najväčšiemu jazeru Laponska INARI. Cez nedozernú tundru späť do Nórska. Prichádzame do Kirkenesu.

KIRKENES, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Fakultatívny výlet na člne v Barentsovom mori, kde sa stretneme s jedným z najnebezpečnejších povolaní sveta – sami si vylovíme kráľovské kraby, ťažké až 5 kilogramov. Odporúčame! Následne si vychutnáme čerstvo pripravené klepietka. Poobede opúšťame možno najbohatšiu krajinu sveta, prekračujeme hranicu. Nedozierne lesy, jazerá a ostnaté drôty. Iba tu žijú ruskí Laponci. Príchod do Murmansku, najväčšieho mesta sveta ležiaceho za polárnym kruhom.

Prehliadka exotickej metropoly severného Ruska, Prospekt Lenina s veľkou sochou tohto vodcu proletariátu. Svieti slnko, Murmančania posedávajú v parkoch olizujú maroženoje a popíjajú vodku. My popíjame s nimi. Uhráme aspoň remízu? Rozlúčka so severom ako má byť.

Transfer na letisko a odlet domov.

 

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
 • všetky letenky
 • plavbu loďou s ubytovaním v kajutách
 • vláčik na vyhliadku nad Bergenom
 • dopravu a hotely strednej triedy
 • slovenského sprievodcu
 • poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, ruské víza, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla (40 €/ 1 kus) 

Zobraziť galériu

Termíny a ceny

Termín Cena  

Mesto duchov - Černobyľ

Sme v Kyjeve a vyrážame za dobrodružstvom aké nemá obdoby. Chystáme sa navštíviť mesto duchov - Černobyľ.
Miesta, ktoré museli byť narýchlo evakuované nie kvôli vojne, bombardovaniu či…

16
APR
11:11
2017

Pohlad z kazatelnice v Norsku

Stali ste uz niekedy na kazatelnici? Nemyslim tym len tak hocijaku kazatelnicu, ale Preikestolen v Norsku. Kto navstivi hlavne mesto ropy v Norsku, ktorym Stavanger bezpochyby je, urcite…

Robert Taraba z BUBO
16
SEP
19:03
2016
Jo Nesbo a autor článku
Jozef Zelizňák Jozef Zelizňák

20 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte najradšej vy?

20 rokov žijeme Škandináviou a zhrnúť naše topky do jedného článku je priam nadľudská úloha. Ale skúsili sme to. Ktorú škandinávsku krajinu máte najradšej vy?

Itinerár

 
Stiahnite si kompletný itinerár pre tento zájazd v prehľadnej podobe PDF formátu.
 

Stiahnuť itinerár • 1 / 0