Sibír v zime - sobie slávnosti

Rusko, Arktída

Svet je čoraz menší a v hľadaní originálu treba ísť čoraz ďalej. Ľuboš Fellner opäť vymyslel úžasnú cestu. Už 25 rokov v BUBO smerujeme na najexotickejšie miesta našej planéty, vždy sme o pár rokov popredu a táto cesta tento atribút spĺňa. Vyrážame v čase, kedy sa tu koná unikátny festival. V čase, kedy je na severnej Sibíri skutočná zima a Sibír vyzerá ako Sibír. Bude to tvrdé, bude zima, bude to geniálne. Náročná expedícia s perfektným zabezpečením a podporou BUBO. Buďte opäť prví a nechajte ostatných vás nasledovať.

Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner Ľuboš Fellner
Novinka
Novinka
2018
od 2 360 €

Rusko, Arktída

8 dní
Termíny a ceny Zájazd vypredaný

Unikátny sobí festival v exotickej Vorkute

Najsevernejšou železnicou z Európy do Ázie

Cesta cez Ural do neznáma

Prechod cez zamrznutý Ob

Aurora borealis

Hľadanie Samojedov

Odlietame za dobrodružstvom, ktoré pred nami na Slovensku ešte nikto neokúsil.

Odlet exotickým letom na koniec sveta do mesta Vorkuta. Prílet okolo obeda. Ľuboš Fellner tu zohnal cez ministra štátu Komi, s ktorým sa opakovane osobne stretol, skvelého lokálneho sprievodcu. Vorkuta založená na brehoch rieky Vorkuta. Geológ Georgij Čermov. Ako bola postavená a žila kedysi a ako žije dnes? Architektúra, pamätníky a pamätné tabule. A následne skutočný exotický život studenej Sibíri. Ubytovanie v najlepšom hoteli mesta – Vorkuta. Neskorý lokálny obed (jedlo nie je v cene). Potom sfárame hlboko do šachty z päťdesiatych rokov 20. storočia. Ak nebudete mať záujem, uvidíte aspoň povrchové bane. Uhoľné bane sú dôvod, prečo takto ďaleko na severe mesto vôbec existuje. Na záver dňa, ktorý nám má pomôcť pochopiť, kde sa nachádzame, navštívime kultúrne centrum lokálneho umenia. Umenie nomádov, ktorých ešte svetový turizmus neobjavil. Opulentná večera a niečo na zahriatie.

Zúčastníme sa sobieho sibírskeho festivalu, ktorý sa koná iba raz do roka. Preteky sobích záprahov. Parožie, mlieko, mláďatá, sane a umenie nomádov. Celý deň sa budeme snažiť dozvedieť viac o ľuďoch, ktorí žijú dni a týždne odtiaľto a raz za rok prídu za nami a my to patrične využijeme. Všade sneh a ľad, soby majú bielu srsť. Treba mať kvalitné objektívy, aby človek zachytil tú unikátnosť. Tento deň pôjde o kreativitu každého člena expedície. Máme tento festival vybavený priamo cez ministra, no treba si uvedomiť, že oni ešte nevedia, ako má turizmus vyzerať a čo nás zaujíma. Výhodou je, že nemusíme tráviť týždne na ťažkej expedícii. Šetríme čas, čo nám umožní preniknúť ďalej na východ. Výhodou festivalov je, že práve sem prinesú domorodci umelecké predmety. Celý rok tvoria pre túto príležitosť. A vy tak kúpite originál, ktorý nikto iný na svete nebude mať.

Nasadneme na vlak a vyrazíme za ďalším dobrodružstvom. Najsevernejšou železnicou z Európy do Ázie. Toto je ďalšia poriadna cestovateľská pikoška. Cestou prejdeme cez Polárny Ural a dostaneme sa na Sibír. Neuveriteľná cesta. Ideme cez deň a tak máme super výhľady. Treba si byť vedomý, že cestovný poriadok sa v týchto končinách môže meniť a tak program upravíme. Každopádne ideme do neznáma a budeme improvizovať. Lístky však máme rezervované!

Stanica Kharp, Labytnangi je posledná zastávka – potom exotickými vozidlami zamrznutým Obom do hlavného mesta Salekhard. Ob je čo sa týka rozlohy povodia najväčšou riekou Ruska. Začiatok Obu vidíme na zájazde Orlí lovci a tu vidíme koniec rieky. Ubytovanie v jednoduchom hoteli. Salekhard je jediným mestom na svete ležiacim presne na polárnom kruhu. Ide o jednu z najdrsnejších častí Ruska. Gulag, drevené dedinky, sochy sobov a mamuty.

Kmene polostrova Jamal, ktorý z domorodého jazyka Nenetsov môžeme preložiť ako "Hrana sveta" je kúsok. Našim cieľom budú ďalší kočovníci a pastieri sobov, Samojedi. Zažijeme ich šamanistické rituály? Bubny, tance a halucinogénne rastlinky. Toto je stále civilizované Rusko? Prespíme v ich stanoch "čum" v "stojbišti" tak veľmi podobných na típí severoamerických indiánov? Ochutnáme surové mäso s čerstvou teplou krvou Nyar Nekh, ktoré je jediným zdrojom vitamínu C?

V stane pri teplote - 50 stupňov strávime jednu noc- to b ude určite stačiť a následne sa presunieme do jednoduchého sibírskeho hotelíka v meste priamo na polárnom kruhu.

Návrat do civilizáciei, rozlúčková večera a odlet cez Moskvu domov. Ako je nám zrazu teplo. Máme za sebou krátky, ale intenzívny a unikátny výlet.

Cena zahŕňa

  • Medzinárodnú letenku do Ruska
  • Lokálne lety Moskva – Vorkuta a Salekhard – Moskva
  • Najlepší hotel vo Vorkute – Vorkuta na 2 noci
  • Účasť, doprava, vstup a permit na sobí festival vo Vorkute
  • Vlakový lístok Vorkuta – Labytnangi
  • Ubytovanie v jednoduchých miestnych hoteloch a ak sa podarí jednu noc u Samojedov
  • Permit do oblasti Vorkuty
  • Najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, víza do Ruska, stravu (vo Vorkute nám stravu zabezpečia ale neda sa dať do ceny), iné vstupné, vreckové, vrtuľník navyše proti programu a pod. Zážitok so Samojedmi dohodneme na mieste.

Poznámka:

V zime na Sibíri budete potrebovať extrémne teplé oblečenie.

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 1 voľnú dvojstranu.

Termíny a ceny

Termín
Cena
23.11.2018
30.11.2018
2 360 €
Základná cena 2360 €
Letiskové poplatky 283 €
Víza Rusko (pre občanov SR) a povolenia 185 €
Spolu 2 828 €
Objednať zájazd

Odporúčame

Rusko , +7 viac
19 dní
22 900 €
Juhoafrická republika , +1 viac
13 dní
99 000 €


  • 1 / 0