Bezpečnosť v cestovaní 2023

Bezpečnosť v cestovaní 2023

Báť či nebáť? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom kam cestovať? V "postocovidom čase" bude odpoveď na to, ktorá krajina je bezpečná pre mnohých ešte aktuálnejšia. My v BUBO každoročne vydávame aktualizovanú mapu cestovateľskej bezpečnosti. Verím, že vám pomôže zorientovať sa.

Báť sa neznámeho je prirodzené a tisícročia nás ľudí strach ochraňoval pred hadmi, divou zverou a nepriateľskými kmeňmi. Strach máme aj pri cestovaní do neznáma. Nevieme, ako tam bude. A mnohí hovoria, že zle, najhoršie, mnohí strašia: "Ja by som tam teda neliezol." To my cestovatelia počúvame často. Aj ja sa bojím. Mám predsa len tri deti, a to zaväzuje. 

No zároveň práve ja cestujem na tie najhoršie miesta našej planéty. Bol som vo všetkých krajinách sveta a aj v nich na mnohých miestach a opakovane. Bol som v Afganistane, Jemene, Sýrii, Iraku, Iráne, Líbyi, Somálsku, Sudáne aj v Severnej Kórei, bol som v Rwande aj v Stredoafrickej republike. Čo sa ešte pokladá za nebezpečné? Úmyselne som vybral krajiny, ktoré vskutku nebezpečné sú, ale aj také, ktoré sú dnes absolútne bezpečné. A ako to máte rozlíšiť VY?

Na konci blogu nájdete 15-minutové video o Bezpečnosti na cestách.

Pozrite sa do mapy, ktorú pre vás vydávame. Mapu si viete priblížiť a zväčšiť a takto uvidíte, že nebezpečné zóny sú aj na Indicko- Čínskych hraniciach. Sme jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá každý rok systematicky pripravuje mapu cestovateľskej bezpečnosti. Tá neslúži rezidentom, ale vyslovene vám, teda turistom.

Cestovateľom-začiatočníkom odporúčam navštevovať iba zelené (absolútne bezpečné) krajiny a do čiernych si môžu v relatívnom bezpečí trúfnuť iba profesionáli, ktorí majú na konte vyše 150 krajín. To je ako s čiernou zjazdovkou. Pre TOP lyžiara je to najlepšie, čo zažil. Začiatočník si zláme krk a nechápe, načo takéto zjazdovky vôbec existujú.

Rwanda či Irán sú zelené, teda absolútne bezpečné krajiny, bezpečnejšie než dnešné Francúzsko či Belgicko. V týchto európskych krajinách napriek prijatým opatreniam môže stále dôjsť k nepredvídateľným teroristickým útokom. V Rwande a Iráne je to omnoho menšia pravdepodobnosť a riziko zrovnateľné so Slovenskom.

Zmeny oproti predošlým rokom #

Najväčšími zmenami oproti minulým rokom je zhoršenie situácie vo Venezuele, v Líbyi, Afganistane a severnej Etiópii. Od septembra 2021 je neprehľadná situácia v Afganistane.

Severná Kórea je pre cestovateľa absolútne bezpečná, fungujete tu skôr ako delegácia než ako bežný turista. Po volebnej prehre amerického prezidenta Donalda Trumpa sme správne predpokladali, že nedôjde k vojenskému napadnutiu tejto krajiny a riziko sme pre turistu oproti minulým rokom znížili.

Skúsenej diplomacii Iránu naďalej v BUBO veríme a časy nepriateľsky naladeného ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea a nepriateľsky naladeného National Security Adviser pána Boltona sú preč. V administratíve USA už prebehli zmeny a prebiehajú neustále - a vzťahy sa upravia k lepšiemu.

Samotný Irán je veľmi bezpečnou krajinou, kde cestovateľovi hrozí menšie nebezpečenstvo prepadnutia než napríklad v USA. Situácia vo Venezuele je zlá dlhšiu dobu. Aj rok 2023 je vo svojom úvode pre každého turistu značným rizikom. Lúpežné prepadnutia, násilné okradnutia so zbraňou aj zo strany polície či vojakov - nevymožiteľnosť práva bude na dennom poriadku. 

Situácia v Južnom Sudáne sa paradoxne ešte zhoršila. Po eskalácii nepokojov v decembri 2013 sa situácia stabilizovala. Od roku 2018 do 2020 bol v najmladšej krajine sveta hladomor a ide tu o najväčšiu utečeneckú krízu Afriky od rwandského konfliktu v roku 1994. Aj v roku 2023 je Južný Sudán nestabilnou krajinou. Materská krajina Sudán je severne od hlavného mesta Chartúm absolútne bezpečná. Nová vláda rokuje aj s rebelmi v Darfúre a táto dlho uzavretá oblasť je od roku 2021 novou destináciou pre ozaj skúsených cestovateľov. Ide o tajný TIP BUBO.

Zhoršila sa situácia vo východnom Bangladéši, kde bolo pre turistov posledné desaťročie vždy horúco. Utečenci etnika Rohingya zo susedného Mjanmarska robia východ Bangladéša a Asám (v Indii) ešte nevyspytatelnejším. Od februára 2020 po vojenskom prevrate je Mjanmarsko opäť vhodné iba pre skúsenejších cestovateľov a situáciu treba vždy vopred overiť. A čo je najhoršie? Od apríla 2019 je výrazne zhoršená situácia aj v Líbyi, dnes krajinu považujeme pre cestovateľov za najhoršiu krajinu sveta: Líbya: rady a tipy z ciest

Zlepšenie? Moja milovaná oblasť Ladakhu na severe Indie je od polovice februára 2021 opäť pokojnejšia aj v blízkosti hraníc s Čínou. BUBO sem chodí od roku 1995 každoročne a sme radi, že sa India s Čínou ohľadne problematických hraničných pásiem vysoko v Himalájach a na Tibetskom plateu dohodli.

Najhoršie krajiny na cestovanie v roku 2023 sú: Irak, Jemen, Afganistan, Somálsko, Južný Sudán, Sýria, Stredoafrická republika, Venezuela, Líbya a Ukrajina.

Pozor na severnú časť Etiópie. Lety Ethiopian airlines sú bez problémov. Situácia v Náhornom Karabachu ostáva neprehľadná.

V mnohých svetových tabuľkách nájdete Rusko ako nebezpečnú krajinu. Nie je to pravda, Rusko je pre cestovateľov zelenou, bezpečnou krajinou. Ja osobne som po invázii Ruska do Ukrajiny zrušil do tejto krajiny všetky svoje cesty. Pre ukrajinskiých utečencov som otvoril azylový dom tri dni po začatí vojny ako prvý v Bratislave a odvtedy tu už mnoho mesiacov ubytovávam bezmála tristo ukrajinských žien a detí. Činy sú TO čo sa hodnotí.

Ukrajinu som tiež v minulom roku navštívil a v Ľvove som zažil najväčšie bombardovanie od vypuknutia vojny. O mojom "dobrodružstve" u východných susedov som spísal trojdielnu sériu blogov, prvú časť nájdete na odkaze Dá sa cestovať na Ukrajinu?

Niekto by do Juhoafrickej republiky, Podnesterska, Kolumbie či do Východného Timoru nikdy nešiel. Ja tam chodím s mojimi deťmi. No aj ja som sa do dnešného stavu musel precestovať. Trvalo mi to 30 dlhých rokov, kedy som každoročne sprevádzal zájazdy a množstvo prvoexpedícii. Krok po kroku odhrýzam z našej planéty, zbieram know-how a kontakty, a tak nielen, že sú naši klienti v bezpečí, ale aj v krajinách, akými sú Mongolsko, India či Papua Nová Guinea, dokážeme navštíviť unikátne miesta, o ktorých svet ešte priveľmi nevie a kde sú BUBO klienti prví.

Stačí, ak si pozriete na tomto webe fotogalériu pri jednotlivých krajinách a zistíte, že ste také nikdy predtým nevideli. Alebo si pozrite fotografie v niektorých mojich inšpiratívnych blogoch:

A/ Najfotogenickejšie krajiny sveta

B/ TOP cesty Luboša Fellnera

Najväčšou mojou výhodou je, že 30 rokov mám možnosť sledovať vyše stotisíc našich klientov na cestách po celom svete. Pamätám si SARS, prasaciu či vtáčiu chrípku, ebolu, ziku, epidémie moru či horúčky dengue. Pandémia covidu je už prakticky za nami, drviví väčšina krajín už nevyžaduje žiadne negatívne testy či očkovacie certifikáty (napríklad USA však stále áno).

Ja vlastním už druhú tzv. Žltú knížku, kde som zaočkovaný proti žltej zimnici. Bez tejto knižôčky by som nevedel precestovať všetky krajiny sveta, čo sa mi podarilo v roku 2019 - na 30. výročie Nežnej revolúcie.

6 fotografií

Čo je a čo nie je bezpečné?

V mojich dvoch videach nižšie sa venujem nebezpečnejším ochoreniam (majú vyššiu mortalitu). Ale dá sa proti ním brániť. Najhoršie choroby môžete dostať v tých najúrodnejších oblastiach Zeme, v tropickej rovníkovej džungli (Afriky a Papuy), kde som strávil zopár mesiacov. A opäť som neochorel. No nielenže som neochorel ja, ale opäť žiaden náš klient na tropickú chorobu neochorel. Buď máme extrémne šťastie, alebo je to v čomsi inom. A o to ide.

Zo scestovanosti nás sprievodcov a z ohromného know-how celej firmy BUBO ťažia naši klienti. Takto môžu navštíviť vzdialenejšie a exotickejšie krajiny. A verte, že tie sú omnoho lepšie! Aj počas ťažkých rokov 2020 až 2022 BUBO cestovalo, a to absolútne bezpečne a naši klienti okrem prirodzeného D-vitamínu dostali aj mnoho pozitívnej energie.

Vypočujte si (po dvoch reklamách) 21-minútový rozhovor o Bezpečnosti na cestách.

Báť sa je múdre! 

A zveriť sa do rúk skutočných profesionálov tiež. 

Blog - Najnebezpečnejšie zviera sveta

Nebezpečenstvo a riziko v džungli

Covid nie je jediná choroba sveta, hoci prevalcoval ostatné choroby, no vy na ne nezabudnite a riaďte sa mojimi radami. Taktiež je dobré vedieť, že v globálnom svete sú aktívne žijúci cestovatelia tými imúnnejšími a v prípade akéjkoľvek ďalšej pandémie v blízkej či vzdialenej budúcnosti (snáď už žiadna nepríde) to budú práve oni, kto bude mať viacej protilátok a celkovo lepšiu imunitu. Pamätáte si, ako dopadli Indiáni v Amerike? Dôvodom bola ich izolácia pred baktériami a vírusmi, ktoré sme im ako Európania importovali. 

Ja osobne som aj počas roku 2020 precestoval vyše 30 ostrovov, vyšiel som na najvyšší vrch najdlhšieho pohoria sveta (Stredoatlantický chrbát) a na najvyšší bod Afriky (Kilimandžáro), dokonca aj Silvester som oslavoval mimo SR v Salalahu (Omán). Aj v rokoch 2021 a 2022 som veľmi intenzívne cestoval a budem určite aj daľšie roky. Neochorel som na covid a ani na žiadnu inú tropickú chorobu. Chcem povedať, že sa to dá. Prajem aj vám zdravý úsudok a pevné zdravie.

Mohlo by vás zaujímať: aklimatizácia a výšková choroba

V roku 2022 sme vypravili do celého sveta najviac klientov v histórii BUBO a rok 2023 chceme mať ešte úspešnejší! PCR test som podstúpil iba pri návšteve jedného z najizolovanejších kmeňov našej planéty, kmeň Janomani. To preto, aby sme ich skutočne nemohli nakaziť, lebo oni žiadne protilátky nemajú. Inak sa cestovateľský svet normalizuje. Prajem šťastné cesty.

Pozrite si aj Cestovanie pre nezaočkovaných, kde sme zhrnuli krajiny, ktoré stále vyžadujú očkovacie certifikáty - už ich naozaj nie je veľa.

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 1814

Mohlo by Vás zaujímať

Výstup na najvyšší vrch Amazónie Prémiový blog

Prémiový blog Výstup na najvyšší vrch Amazónie

Je to extrémne náročné a extrémne nebezpečné. Prečo zdoláš Aconcaguu, ale nie Pico Neblina? Pre toto sme sem išli, pre dobytie vrcholu podstupujeme…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec Prémiový blog

Prémiový blog Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec

Krištofa Kolumba pozná každý, moreplavec, ktorý objavil pre nás Ameriku – Nový svet. Predkolumbovská Amerika je terminus technicus podobne ako…

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Pravda o Afganistane Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Afganistane

Predtým, než začnete čítať, napíšte si odpoveď na dve otázky. 1. Prečo USA zaútočili na Afganistan? 2. Prečo Taliban dobyl Afganistan za necelé 2…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Ázia  

Sýria, Libanon

14.04. → 23.04. +2 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

4221
B

Ázia  

PAKISTAN, Afganistan, Irán, Čína, Kirgizsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

6760
E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

20.05. → 13.06. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

10050
E

Afrika  

Džibutsko, Somálsko, Eritrea, Sudán

26.11. → 13.12.

náročnosť

18 dní

Trvanie

10560

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek