Čakajte prosím...

Báť či nebáť (bezpečnosť v cestovaní)

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Báť sa neznámeho je prirodzené a tisícročia nás ľudí strach ochraňoval pred hadmi, divou zverou a nepriateľskými kmeňmi. Strach máme aj pri cestovaní do neznáma. Nevieme, ako tam bude. A všetci hovoria, že zle, najhoršie, všetci strašia: ja by som tam teda neliezol. To my cestovatelia počúvame často. Aj ja sa bojím. Mám predsa len tri deti a to zaväzuje.

No zároveň práve ja cestujem na tie najhoršie miesta našej planéty. Bol som prakticky všade, kam si ukážete prstom. Bol som v Afganistane, v Jemene, v Sýrii, v Iraku, v Iráne, Sudáne aj v Severnej Kórei, bol som v Rwande aj v Stredoafrickej republike. Čo sa ešte pokladá za nebezpečné? Úmyselne som vybral krajiny, ktoré vskutku nebezpečné sú, ale aj také, ktoré sú dnes absolútne bezpečné. A ako to máte rozlíšiť VY?


Pozrite sa do mapy, ktorú pre vás vydávame. Sme jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá každý rok systematicky pripravuje mapu cestovateľskej bezpečnosti. Tá neslúži rezidentom, ale vyslovene vám, teda turistom. Cestovateľom-začiatočníkom odporúčam navštevovať iba zelené (absolútne bezpečné) krajiny a do čiernych si môžu v relatívnom bezpečí trúfnuť iba profesionáli, ktorí majú na konte vyše 150 krajín. To je ako s čiernou zjazdovkou. Pre TOP lyžiara je to najlepšie, čo zažil. Začiatočník si zláme krk a nechápe, načo takéto zjazdovky vôbec existujú.

Rwanda či Irán sú zelené, teda absolútne bezpečné krajiny, bezpečnejšie než dnešné Francúzsko či Belgicko. V týchto európskych krajinách napriek prijatým opatreniam môže stále dôjsť k nepredvídateľným teroristickým útokom. V Rwande a Iráne je to omnoho menšia pravdepodobnosť zrovnateľná so Slovenskom.

Najväčšími zmenami oproti minulému roku je zhoršenie situácie vo Venezuele, Južnom Sudáne a v Severnej Kórei. Severná Kórea je pre cestovateľa absolútne bezpečná, fungujete tu skôr ako delegácia než ako bežný turista. No v dnešnej dobe existuje riziko vyeskalovania medzinárodného napätia a útok zvonku.

Skúsenej diplomacii Iránu naďalej v BUBO veríme napriek nepriateľsky naladenému ministrovi zahraničných vecí USA Mikeovi Pompeovi a nepriateľsky naladenému National Security Adviser pánovi Boltonovi. Obaja nastúpili do úradu až v marci, apríli 2018 a na začiatku bubú ich vyhlásenia ostré. Samotný Irán je veľmi bezpečnou krajinou, kde cestovateľovi hrozí menšie nebezpečenstvo prepadnutia než napríklad v USA. Situácia vo Venezuele je zlá dlhšiu dobu, no rok 2018 je pre každého turistu značným rizikom. Lúpežné prepadnutia, násilné okradnutia so zbraňou aj zo strany polície či vojakov - nevymožiteľnosť práva budú na dennom poriadku.

Situácia v Južnom Sudáne sa paradoxne ešte zhoršila. Po eskalácii nepokojov v decembri 2013 sa situácia stabilizovala, no v roku 2018 sa prejavuje naplno nemožnosť vypestovať si čokoľvek a do krajiny sa dostavil hladomor. Rok 2018 v najmladšej krajine sveta, v Južnom Sudáne predstavuje najväčšiu utečeneckú krízu Afriky od rwandského konfliktu v roku 1994. Južný Sudán som v marci 2018 navštívil a tu nájdete najaktuálnejšie cestovateľské informácie. Materská krajina Sudán je severne od hlavného mesta Chartúm absolútne bezpečná. Zhoršila sa situácia vo východnom Bangladéši, kde bolo pre turistov posledné desaťročie vždy horúco. Utečenci etnika Rohingya zo susedného Mjanmarska robia východ Bangladéša ešte nevyspytatelnejším. 

Najhoršie krajiny na cestovanie v roku 2018 sú Irak, Sýria, Jemen, Afganistán, Somálsko, Južný Sudán, Líbya. 

V mnohých svetových tabuľkách nájdete Rusko ako nebezpečnú krajinu. Nie je to pravda. Putin si v marcových voľbách jednoznačne (vyše 70% víťazstvom) upevnil pozíciu a Rusko je pre cestovateľov zelenou, bezpečnou krajinou.

Niekto by do Juhoafrickej republiky, Podnesterska, Kolumbie či do Východného Timoru nikdy nešiel. Ja tam chodím s mojimi deťmi. No aj ja som sa do dnešného stavu musel precestovať. Trvalo mi to 25 dlhých rokov, kedy som každoročne sprevádzal zájazdy a množstvo prvoexpedícii. Krok po kroku odhrýzam z našej planéty, zbieram know-how a kontakty a tak nielen, že sú naši klienti v bezpečí, ale aj v bežných krajinách, akými sú Mongolsko, India či Papua Nová Guinea dokážeme navštíviť unikátne miesta, o ktorých svet ešte priveľmi nevie a kde sú BUBO klienti prví. Stačí, ak si pozriete na tomto webe fotogalériu pri jednotlivých krajinách, a zistíte, že ste také nikdy predtým nevideli. Alebo si pozrite fotografie v mojom blogu.

Najväčšou mojou výhodou je, že 25 rokov mám možnosť sledovať vyše stotisíc našich klientov na cestách po celom svete. Pamätám si SARS, prasaciu či vtáčiu chrípku, ebolu, ziku, epidémie moru či horúčky dengue. Na Slovensku niet človeka, ktorý by prešiel toľko malarických zón ako ja. Aj posledný rok som v tropickej rovníkovej džungli (Afriky a Papuy) strávil zopár mesiacov. A opäť som neochorel. No nielenže som neochorel ja, ale opäť žiaden náš klient na tropickú chorobu neochorel. Buď máme extrémne šťastie, alebo je to v čomsi inom. A o to ide. Z mojej scestovanosti a z ohromného know-how celej firmy BUBO ťažia naši klienti. Takto môžu navštíviť vzdialenejšie a exotickejšie krajiny. A verte, že tie sú omnoho lepšie!

Báť sa je múdre! 
A zveriť sa do rúk skutočných profesionálov tiež.

Video (21 minút) na tému bezpečnosť na cestách nájdete na konci môjho článku z roku 2016.

Posledná úprava článku

Odporúčame tieto zájazdy