Bezpečnosť v cestovaní 2021

Bezpečnosť v cestovaní 2021

Báť či nebáť? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom kam cestovať? V "postocovidom čase" bude odpoveď na to, ktorá krajina je bezpečná pre mnohých ešte aktuálnejšia. My v BUBO každoročne vydávame aktualizovanú mapu cestovateľskej bezpečnosti. Verím, že Vám pomôže zorientovať sa.

Báť sa neznámeho je prirodzené a tisícročia nás ľudí strach ochraňoval pred hadmi, divou zverou a nepriateľskými kmeňmi. Strach máme aj pri cestovaní do neznáma. Nevieme, ako tam bude. A mnohí hovoria, že zle, najhoršie, mnohí strašia: "ja by som tam teda neliezol." To my cestovatelia počúvame často. Aj ja sa bojím. Mám predsa len tri deti a to zaväzuje. 

No zároveň práve ja cestujem na tie najhoršie miesta našej planéty. Bol som vo všetkých krajinách sveta a aj v nich na mnohých miestach a opakovane. Bol som v Afganistane, v Jemene, v Sýrii, v Iraku, v Iráne, v Líbyi, Somálsku, Sudáne aj v Severnej Kórei, bol som v Rwande aj v Stredoafrickej republike. Čo sa ešte pokladá za nebezpečné? Úmyselne som vybral krajiny, ktoré vskutku nebezpečné sú, ale aj také, ktoré sú dnes absolútne bezpečné. A ako to máte rozlíšiť VY? 

Na konci blogu nájdete 15 minutové video o Bezpečnosti na cestách.

Pozrite sa do mapy, ktorú pre vás vydávame. Mapu si viete priblížiť a zväčšiť a takto uvidíte, že nebezpečné zóny sú aj na Indicko- Čínskych hraniciach. Sme jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá každý rok systematicky pripravuje mapu cestovateľskej bezpečnosti. Tá neslúži rezidentom, ale vyslovene vám, teda turistom. Cestovateľom-začiatočníkom odporúčam navštevovať iba zelené (absolútne bezpečné) krajiny a do čiernych si môžu v relatívnom bezpečí trúfnuť iba profesionáli, ktorí majú na konte vyše 150 krajín. To je ako s čiernou zjazdovkou. Pre TOP lyžiara je to najlepšie, čo zažil. Začiatočník si zláme krk a nechápe, načo takéto zjazdovky vôbec existujú. 

Rwanda či Irán sú zelené, teda absolútne bezpečné krajiny, bezpečnejšie než dnešné Francúzsko či Belgicko. V týchto európskych krajinách napriek prijatým opatreniam môže stále dôjsť k nepredvídateľným teroristickým útokom. V Rwande a Iráne je to omnoho menšia pravdepodobnosť a riziko zrovnateľné so Slovenskom. 

Najväčšími zmenami oproti minulým rokom je zhoršenie situácie vo Venezuele, Južnom Sudáne , v Líbyi, začiatkom roka bude problém v povolebnom období v Stredoafrickej republike, a hlavne v severnej Etiópii a juhovýchodnom Arménsku. Od septembra je neprehľadná situácia v Afganistáne ovládanom Talibanom a začiatkom októbra 2021 sú v Iraku voľby a vtedy sem neodporúčame cestovať. 

Severná Kórea je pre cestovateľa absolútne bezpečná, fungujete tu skôr ako delegácia než ako bežný turista. Po volebnej prehre amerického prezidenta Donalda Trumpa nepredpokladáme vojenské napadnutie tejto krajiny a riziko sme pre turistu oproti minulým rokom zznižili.

Skúsenej diplomacii Iránu naďalej v BUBO veríme a časy nepriateľsky naladeného ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea a nepriateľsky naladeného National Security Adviser pána Boltona sú preč. V administratíve USA už prebehli zmeny a prebieajú neustále - a vzťahy sa upravia k lepšiemu. Samotný Irán je veľmi bezpečnou krajinou, kde cestovateľovi hrozí menšie nebezpečenstvo prepadnutia než napríklad v USA. Situácia vo Venezuele je zlá dlhšiu dobu. Aj rok 2021 je pre každého turistu značným rizikom. Lúpežné prepadnutia, násilné okradnutia so zbraňou aj zo strany polície či vojakov - nevymožiteľnosť práva budú na dennom poriadku. 

Situácia v Južnom Sudáne sa paradoxne ešte zhoršila. Po eskalácii nepokojov v decembri 2013 sa situácia stabilizovala. Od roku 2018 do 2020 bol v najmladšej krajine sveta hladomor a ide tu o najväčšiu utečeneckú krízu Afriky od rwandského konfliktu v roku 1994. Aj v roku 2021 je Južný Sudán nestabilnou krajinou. Materská krajina Sudán je severne od hlavného mesta Chartúm absolútne bezpečná. Nová vláda rokuje aj s rebelmi v Darfúre a táto dlho uzavretá oblasť bude v roku 2021 novou destináciou pre ozaj skúsených cestovateľov. Ide o tajný TIP BUBO. Zhoršila sa situácia vo východnom Bangladéši, kde bolo pre turistov posledné desaťročie vždy horúco. Utečenci etnika Rohingya zo susedného Mjanmarska robia východ Bangladéša a Assam (v Indii) ešte nevyspytatelnejším. Od februára 2020 po vojenskom prevrate je Mjanmarsko opäť vhodné iba pre skúsenejších cestovateľov a situáciu treba vždy vopred overiť. A čo je najhoršie? Od apríla 2019 je výrazne zhoršená situácia aj v Líbyi, ktorú dnes považujeme pre cestovateľov za najhoršiu krajinu sveta.: Líbya: rady a tipy z ciest

Zlepšenie? Moja milovaná oblasť Ladakhu na severe Indie je od polovice februára 2021 opäť pokojnejšia aj v blízkosti hraníc s Čínou. BUBO sem chodí od roku 1995 každoročne a sme radi, že sa India s Čínou ohľadne problematických hraničných pásiem vysoko v Himalájach a na Tibetskom plateu dohodli.

Najhoršie krajiny na cestovanie v roku 2021 sú Irak, Jemen, Afganistán, Somálsko, Južný Sudán, Stredoafrická republika,  Venezuela, Líbya.

Pozor na severnú časť Etiópie. Lety Ethiopian airlines sú bez problémov. Situácia v Náhornom Karabachu je neprehľadná.

V mnohých svetových tabuľkách nájdete Rusko ako nebezpečnú krajinu. Nie je to pravda, Rusko je pre cestovateľov zelenou, bezpečnou krajinou. 

Niekto by do Juhoafrickej republiky, Podnesterska, Kolumbie či do Východného Timoru nikdy nešiel. Ja tam chodím s mojimi deťmi. No aj ja som sa do dnešného stavu musel precestovať. Trvalo mi to 30 dlhých rokov, kedy som každoročne sprevádzal zájazdy a množstvo prvoexpedícii. Krok po kroku odhrýzam z našej planéty, zbieram know-how a kontakty a tak nielen, že sú naši klienti v bezpečí, ale aj v bežných krajinách, akými sú Mongolsko, India či Papua Nová Guinea dokážeme navštíviť unikátne miesta, o ktorých svet ešte priveľmi nevie a kde sú BUBO klienti prví. Stačí, ak si pozriete na tomto webe fotogalériu pri jednotlivých krajinách, a zistíte, že ste také nikdy predtým nevideli. Alebo si pozrite fotografie v niektorých mojich inšpiratívnych blogoch:

A/ Najfotogenickejšie krajiny sveta

B/ TOP cesty Luboša Fellnera

Najväčšou mojou výhodou je, že 30 rokov mám možnosť sledovať vyše stotisíc našich klientov na cestách po celom svete. Pamätám si SARS, prasaciu či vtáčiu chrípku, ebolu, ziku, epidémie moru či horúčky dengue. Pandémia covidu je čerstvá a pre cestovateľov sa zrejme vyrieši zaočkovaním a akýmsi Cestovateľským pasom. Veď ja vlastním už druhú tzv. Žltú knížku, kde som zaočkovaný proti žltej zimnici. Bez tejto knižóčky by som nevdel precestovať všetky krajiny sveta, čo sa mi podarilo v roku 2019, na tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Teraz to bude povinnosť do viacerých krajín.

 V mojich dvoch videach nižšie sa venujem vážnejším ochoreniam než covidu, ochoreniam, ktoré sú nebezpečnejšie (majú vyššiu mortalitu). Ale dá sa proti ním brániť.  Najhoršie choroby môžete dostať v tých najúrodnejších oblastiach Zeme, v tropickej rovníkovej džungli (Afriky a Papuy), kde som strávil zopár mesiacov. A opäť som neochorel. No nielenže som neochorel ja, ale opäť žiaden náš klient na tropickú chorobu neochorel. Buď máme extrémne šťastie, alebo je to v čomsi inom. A o to ide. Z mojej scestovanosti a z ohromného know-how celej firmy BUBO ťažia naši klienti. Takto môžu navštíviť vzdialenejšie a exotickejšie krajiny. A verte, že tie sú omnoho lepšie!  Aj počas covidu BUBO cestovalo a to absolútne bezpečne a naši klienti okrem prirodzeného D-vitamínu dostali aj mnoho pozitívnej energie.

Vypočujte si (po 2 reklamách) 21 minutový rozhovor o Bezpečnosti na cestách.

Báť sa je múdre! 

A zveriť sa do rúk skutočných profesionálov tiež. 

Blog - Najnebezpečnejšie zviera sveta

Od leta 2021 môžu zaočkovaní cestovať do celého sveta a po návrate na Slovensko nemusia nastúpiť do karantény. Každopádne covid nie je jediná choroba sveta. Covid síce mediálne prevalcoval ostatné choroby, no Vy na ne nezabudnite a riaďte sa mojimi radami. Taktiež je dobré vedieť, že v globálnom svete sú aktívne žijúci cestovatelia tými imúnnejšími a v prípade akéjkoľvek ďalšej pandémie to budú práve oni, kto budú mať viacej protilátok a celkovo lepšiu imunitu. Pamätáte si ako dopadli Indiáni v Amerike? Dôvodom bola ich izolácia pred baktériami a vírusmi, ktoré sme im ako Európania importovali. 

Ja osobne som aj počas roku 2020 - v najvyššom covide - precestoval vyše 30 ostrovov, vyšiel som na najvyšší vrch najdlhšieho pohoria sveta (Stredoatlantický chrbát) a na najvyšší bod Afriky (Kilimandžáro), dokonca aj Silvester som oslavoval mimo SR v Salalahu (Omán). Aj v roku 2021 veľmi intenzívne cestujem. Neochorel som na covid ani na žiadnu inú tropickú chorobu. Chcem povedať, že sa to dá. Prajem aj Vám zdravý úsudok a pevné zdravie.

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 540

Mohlo by Vás zaujímať

Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Pravda o Afganistane Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Afganistane

Predtým, než začnete čítať, napíšte si odpoveď na dve otázky. 1. Prečo USA zaútočili na Afganistan? 2. Prečo Taliban dobyl Afganistan za necelé 2…

Somálsko - krajina pirátov a obrezaných žien Prémiový blog

Prémiový blog Somálsko - krajina pirátov a obrezaných žien

Symbol absolútneho chaosu, kde je 99% žien obrezaných a chlapi len žujú cat - ak neprepadávajú lode. Čo potrebuješ vedieť o tejto čudesnej krajine?

Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

2990
E

Ázia  

Tadžikistan, Afganistan, Kirgizsko

28.06. → 06.07. +2 termíny

náročnosť

9 dní

Trvanie

2090
E

Afrika  

Burkina Faso, Senegal, Mauretánia, Mali


náročnosť

14 dní

Trvanie

4000
E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

20.05. → 13.06. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

9760