Báť či nebáť (bezpečnosť v cestovaní)

Báť či nebáť (bezpečnosť v cestovaní)

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku? Každopádne bezpečnosť je pre BUBO kľúčovou témou. Aj preto každoročne vydávame aktualizovanú mapu cestovateľskej bezpečnosti.

Báť sa neznámeho je prirodzené a tisícročia nás ľudí strach ochraňoval pred hadmi, divou zverou a nepriateľskými kmeňmi. Strach máme aj pri cestovaní do neznáma. Nevieme, ako tam bude. A mnohí hovoria, že zle, najhoršie, mnohí strašia: "ja by som tam teda neliezol." To my cestovatelia počúvame často. Aj ja sa bojím. Mám predsa len tri deti a to zaväzuje. 

No zároveň práve ja cestujem na tie najhoršie miesta našej planéty. Bol som vo všetkých krajinách sveta a aj v nich na mnohých miestach a opakovane. Bol som v Afganistane, v Jemene, v Sýrii, v Iraku, v Iráne, v Líbyi, Somálsku, Sudáne aj v Severnej Kórei, bol som v Rwande aj v Stredoafrickej republike. Čo sa ešte pokladá za nebezpečné? Úmyselne som vybral krajiny, ktoré vskutku nebezpečné sú, ale aj také, ktoré sú dnes absolútne bezpečné. A ako to máte rozlíšiť VY? 

Pozrite sa do mapy, ktorú pre vás vydávame. Sme jedinou cestovnou kanceláriou, ktorá každý rok systematicky pripravuje mapu cestovateľskej bezpečnosti. Tá neslúži rezidentom, ale vyslovene vám, teda turistom. Cestovateľom-začiatočníkom odporúčam navštevovať iba zelené (absolútne bezpečné) krajiny a do čiernych si môžu v relatívnom bezpečí trúfnuť iba profesionáli, ktorí majú na konte vyše 150 krajín. To je ako s čiernou zjazdovkou. Pre TOP lyžiara je to najlepšie, čo zažil. Začiatočník si zláme krk a nechápe, načo takéto zjazdovky vôbec existujú. 

Rwanda či Irán sú zelené, teda absolútne bezpečné krajiny, bezpečnejšie než dnešné Francúzsko či Belgicko. V týchto európskych krajinách napriek prijatým opatreniam môže stále dôjsť k nepredvídateľným teroristickým útokom. V Rwande a Iráne je to omnoho menšia pravdepodobnosť a riziko zrovnateľné so Slovenskom. 

Najväčšími zmenami oproti minulým rokom je zhoršenie situácie vo Venezuele, Južnom Sudáne a v Líbyi. Severná Kórea je pre cestovateľa absolútne bezpečná, fungujete tu skôr ako delegácia než ako bežný turista. No v dnešnej dobe existuje riziko vyeskalovania medzinárodného napätia a útok zvonku, preto sme oproti minulým rokom zvýšili cestovateľské nebezpečenstvo.

Skúsenej diplomacii Iránu naďalej v BUBO veríme napriek nepriateľsky naladenému ministrovi zahraničných vecí USA Mikeovi Pompeovi a nepriateľsky naladenému National Security Adviser pánovi Boltonovi. V administratíve USA už prebehli zmeny a prebieajú neustále - no nálada je jasná.. Obaja nastúpili do úradu až v marci, apríli 2018 a na začiatku boli ich vyhlásenia ostré. No USA v skutočnosti nechú s Iránom otvorenú vojnu. Samotný Irán je veľmi bezpečnou krajinou, kde cestovateľovi hrozí menšie nebezpečenstvo prepadnutia než napríklad v USA. Situácia vo Venezuele je zlá dlhšiu dobu, no rok 2020 je pre každého turistu značným rizikom. Lúpežné prepadnutia, násilné okradnutia so zbraňou aj zo strany polície či vojakov - nevymožiteľnosť práva budú na dennom poriadku. 

Situácia v Južnom Sudáne sa paradoxne ešte zhoršila. Po eskalácii nepokojov v decembri 2013 sa situácia stabilizovala, v roku 2018 sa prejavuje naplno nemožnosť vypestovať si čokoľvek a do krajiny sa dostavil hladomor. Rok 2018 v najmladšej krajine sveta, v Južnom Sudáne predstavoval najväčšiu utečeneckú krízu Afriky od rwandského konfliktu v roku 1994. Aj v roku 2020 je Južný Sudán nestabilnou krajinou. Materská krajina Sudán je severne od hlavného mesta Chartúm absolútne bezpečná. Zhoršila sa situácia vo východnom Bangladéši, kde bolo pre turistov posledné desaťročie vždy horúco. Utečenci etnika Rohingya zo susedného Mjanmarska robia východ Bangladéša a Assam (v Indii) ešte nevyspytatelnejším. Od apríla 2019 je opäť výrazne zhoršená situácia aj v Líbyi, ktorú dnes považujeme pre cestovateľov za najhoršiu krajinu sveta.

Najhoršie krajiny na cestovanie v roku 2020 sú Irak, Jemen, Afganistán, Somálsko, Južný Sudán, Venezuela, Líbya

V mnohých svetových tabuľkách nájdete Rusko ako nebezpečnú krajinu. Nie je to pravda. Putin v posledných voľbách v roku 2018 získal 70% víťazstvom všetko a upevnil si pozíciu a Rusko je pre cestovateľov zelenou, bezpečnou krajinou. 

Niekto by do Juhoafrickej republiky, Podnesterska, Kolumbie či do Východného Timoru nikdy nešiel. Ja tam chodím s mojimi deťmi. No aj ja som sa do dnešného stavu musel precestovať. Trvalo mi to 30 dlhých rokov, kedy som každoročne sprevádzal zájazdy a množstvo prvoexpedícii. Krok po kroku odhrýzam z našej planéty, zbieram know-how a kontakty a tak nielen, že sú naši klienti v bezpečí, ale aj v bežných krajinách, akými sú Mongolsko, India či Papua Nová Guinea dokážeme navštíviť unikátne miesta, o ktorých svet ešte priveľmi nevie a kde sú BUBO klienti prví. Stačí, ak si pozriete na tomto webe fotogalériu pri jednotlivých krajinách, a zistíte, že ste také nikdy predtým nevideli. Alebo si pozrite fotografie v mojom blogu

Najväčšou mojou výhodou je, že 30 rokov mám možnosť sledovať vyše stotisíc našich klientov na cestách po celom svete. Pamätám si SARS, prasaciu či vtáčiu chrípku, ebolu, ziku, epidémie moru či horúčky dengue. Aj posledný rok som v tropickej rovníkovej džungli (Afriky a Papuy) strávil zopár mesiacov. A opäť som neochorel. No nielenže som neochorel ja, ale opäť žiaden náš klient na tropickú chorobu neochorel. Buď máme extrémne šťastie, alebo je to v čomsi inom. A o to ide. Z mojej scestovanosti a z ohromného know-how celej firmy BUBO ťažia naši klienti. Takto môžu navštíviť vzdialenejšie a exotickejšie krajiny. A verte, že tie sú omnoho lepšie! 

Vypočujte si (po 2 reklamách) 21 minutový rozhovor o Bezpečnosti na cestách.

Báť sa je múdre! 

A zveriť sa do rúk skutočných profesionálov tiež. 

Blog - Najnebezpečnejšie zviera sveta

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu: Najkrajšie pamiatky sveta

Miro

Posledná úprava článku | Prečítané: 2988x

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Burkina Faso, Senegal, Mauretánia, Mali


náročnosť

14 dní

Trvanie

3460
E

Afrika  

Guinea Bissau, Guinea, Libéria, Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny, Ghana, Senegal, Mauretánia

20.11. → 14.12. +1 termín

náročnosť

25 dní

Trvanie

9320

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu