Stredná Ázia Grand Tour

Kirgizsko, Kazachstan, Tadžikistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Irán

Matka všetkých našich zájazdov do Strednej Ázie. Zájazd pre klientov, ktorí radi cestujú dlho a pôžitky z ciest si vychutnávajú naraz. Ako inak sa dá nazvať cesta, ktorá začína v horách Kirgizstanu, prechádza kazašskou stepou, pozdĺž bájnych riek, prekračuje púšte, zastavuje v svätých mestách a končí sa pod Elborzom? Toto je jeden príbeh a ten píšu národy terajšie a minulé, ktoré sa preháňajú týmto magickým regiónom.

Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš Tomáš Kubuš
Spokojnosť zákazníkov
od 4 600 €

Kirgizsko, Kazachstan, Tadžikistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Irán

27 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Monumentálna
  a nezabudnuteľná
  cesta s jedinečným
  know how
 •  Rozšírený program
  bez navýšenia ceny
 • Vysoká úroveň
  služieb typická pre
  BUBO
 • Krížom cez všetky
  krajiny Strednej Ázie
  do Perzie
Zobraziť mapu

Odlet z Európy a prelet ponad strednú Áziu až do kirgizského Biškeku

Prílet do kirgizského BIŠKEKU (bývalého Frunze) a začiatok stredoázijskej exotiky. Vydáme sa naprieč kirgizskou krajinou k druhému najväčšiemu alpínskemu jazeru sveta (po Titicace): ISSYK KUL. Okúpeme sa v jazere s panorámou zaľadnených vrcholkov Ťan Šanu? Takú krásu ste určite nečakali. Prejdeme sa mestečkom Cholpon-Ata, kam kedysi prúdili zástupy turistov z celého Sovietskeho zväzu, no dnes dýcha prázdnotou. Neďaleko jazera pohľadáme vzácne petroglyfy a domáci s tradičnými kalpakmi budú ponúkať kumys a churuty. BURANA: minaret z 11.storočia, na ktorý sa dá vyliezť a prvý krát pocítime závan Hodvábnej cesty, ktorá nám zaplní myseľ. Viete, čo sú balbaly? Návrat do Biškeku, kde si vychutnáme prvú večeru. Dáte si k lagmanu či šašlík, misku čaju, alebo radšej kirgizský koňak?

BIŠKEK: Mesto plné stromov, parkov, nekonečných alejí, ale i obrovského Lenina, ktorý bude pripomínať nedávnu minulosť regiónu. Kam sa stratil z hlavného námestia Ala Too a kto ho dnes nahradil? Prejdeme sa Panfilovým parkom, uvidíme ortodoxný kostol, ktorý prežil aj Stalinovo besnenie a pri prezidentskom paláci si rozpovieme pohnutú politickú históriu krajiny. Zasnežené štíty nad mestom aj socha slávneho rodáka Čingiza Ajtmatova. Viete, kam chodia klásť vence svadobčania? Po dokonalej prehliadke hlavného mesta odchádzame na sever do susedného Kazachstanu. KAZACHSTAN: Najbohatšia a najväčšia krajina Strednej Ázie (50x väčšia než SR a 9. najväčšia na svete). Obrovská krajina nás privíta zvlnenou krajinou, ktorú si zamilujeme na prvý pohľad. Večerný príchod do Almaty a prvá prechádzka mestom.

ALMATY: Mesto jabĺk je dnes najvýznamnejšie a najkrajšie mesto krajiny, kde pod tvrdou rukou Nursultana Nazarbajeva žije vedľa seba niekoľko desiatok národností. Porovnáme si Kazachov s Kirgizmi a ponoríme sa do ulíc kazašskej metropoly. Zelený bazár je pastvou pre oči. Odváži sa niekto ochutnať kazi? Alebo si radšej vypijete dúšok šubatu, tradičného ťavieho mlieka? Panfilovov park plný monumentov, tradičné múzeum hudobných nástrojov a Zenkova katedrála postavená z dreva, ktorá je podľa domácich krajšia než moskovský Vasilij Blažený. Dáme im za pravdu? Monumentálne sovietske pamätníky aj moderné vízie miliónového mesta. Pod Pamätníkom nezávislosti nájdeme prezidentovu ruku a pokocháme sa panorámou okolitých hôr. Odvezieme sa najmodernejším metrom Strednej Ázie? Hlavná tepna mesta Žibek Žoli so svojimi kaviarničkami a reštauráciami je najpríjemnejším miestom, kde sa dá ukončiť dnešný deň

Ráno sa odvezieme za Alma-Aty, aby sme sa nadýchli čerstvého vzduchu nádherných hôr. ŠIMBULAK: Horské stredisko len pár kilometrov za kazašskou metropolou. Ukážeme si slávny štadión Medeu, kde padlo niekoľko svetových rekordov a kam chodia miestni relaxovať s korčuľami na nohách. Odvezieme sa lanovkou až k ľadovcu a prekročíme hranicu 3 000 m n. m.? Takéto moderné stredisko by v Kazachstane nečakal nikto! Poobede nasadneme na vlak a vydáme sa 700 kilometrov na západ do ŠIMKENTU. Za oknami uteká kazašská step a pred nami je noc vo vlaku.

ŠIMKENT: Tretie najväčšie mesto krajiny. Obrovský rozdiel oproti modernej Alma-Ate. Moderný Park nezávislosti s novými monumentmi a obrovskou mapou Kazachstanu verzus socialistické pamätníky s podobizňou Lenina. Ospalá atmosféra mesta, miestny bazár a posledný kumys či plnené somsy. Ďalej putujeme Hodvábnou cestou. Medzi Kazachstanom a Uzbekistanom zažijeme exotický prechod hranice, zameníme si tenge za somy a presunieme sa do TAŠKENTU. Prvý uzbecký bazár a neskutočne sladké ovocie či voňavé koreniny. Ortodoxná katedrála ako vystrihnutá z Kyjeva a na večeru rozvoniavajú šašlíky z geniálnej baraniny.

Celodenný fakultatívny výlet do TADŽIKISTANU. Historický KHUJAND je naplnený tajomstvami, ktoré spoločne odkryjeme. Poznáte niekoho, kto tu bol? Dávno pred nami sa tu zastavil Kýros Veľký, ktorý položil základy mesta, no neobišiel ho ani slávny Alexander Veľký pri svojom ťažení. Aj dnes jeho postavu domáci oslavujú v historickom múzeu v Timurmalikovej pevnosti z 11.storočia. Zastavíme sa na brehu rieky Syr Darya a zaspomíname si na hodiny zemepisu, dozvieme sa, kto vystriedal Lenina v centre mesta, a posedíme si pri tradičnom tadžickom obede v najlepšej reštaurácii mesta. V miestnom bazáre Pandžšanbe sa vrhneme do víru nakupovania. Medresa šejka Masal ad-Dína a fotogenickí Tadžikovia s tradičnými pokrývkami hlavy. Je Khujand najexotickejším miestom našej cesty? Pred odchodom sa zastavíme pri paláci Arbob, ktorý nás atmosférou prenesie do Ruska. Nikto by tu takýto palác nečakal! Návrat do Taškentu.

TAŠKENT: Počas sovietskej éry bol štvrtým najväčším mestom ZSSR a dnes je najväčším v celej strednej Ázii. Na monumentálnom námestí Chošt Imom pohľadáme najstarší Korán sveta a zastavíme sa v starej medrese Barakchon, kde si prvý krát vysvetlíme na čo podobné stavby slúžili. Prvé tyrkysové kupoly a usmievaví a priateľskí Uzbeci. Splynieme s rušným bazárom Čorsu, kde nakúpime aj to čo nepotrebujeme len kvôli podmanivej atmosfére a napokon si vychutnáme pokoj v parkoch pri Námestí nezávislostí, ktorý je preplnený rôznymi monumentmi. Ako vyzerá taškentské metro? Zoznámime sa s Timurom Veľkým a prvý krát sa mu pozrieme do očí. Koľko má v Uzbekistane sôch? Odchod do legendárneho Samarkandu po stopách dávnych karaván. Večer sa prvý krát nadýchneme atmosféry najkrajšieho námestia strednej Ázie v podobe Registanu a ochutnáme tradičné špeciality samarkandskej kuchyne.

SAMARKAND: Unikátne mesto, ktoré svojim menom dokonale rozbúši srdce každému milovníkovi histórie. Niet iného mesta, ktoré by bolo väčším synonymom pre Hodvábnu cestu než Samarkand. Strávime v ňom celž deň, aby sme si dokonale vychutnali jeho monumenty. Mauzóleum Gur Emir s hrobkou obávaného dobyvateľa Tamerlána. Miesto nasiaknuté príbehmi a legendami. Námestie Registan, ktoré patrí k najkrajším námestiam sveta. Medresy, mešity, tradičná hudba, suveníry. Samarkand je kulinárskym mestom, kde ochutnáme tradičný uzbecký plov bez ktorého by sme nemohli zo strednej Ázie odísť. Obrovitánska mešita Bibi Chanum, múzeum Afrasiabu a observatórium panovníka Ulugbega. Stretneme tu uzbeckú svadbu? Na záver nám bodka v podobe hrobiek v Šáh-i-Zinde vyrazí dych. Človek by čakal čokoľvek, ale nie je pripravený na krásu, ktorá ho obklopí. Najposvätnejšie miesto Samarkandu! Bazár je plný orieškov, sušeného ovocia, korenín a práve tu strávime posledné nákupy.

Vydáme sa na sever, aby sme sa na chvíľu premenili na nomádov a užili si noc mimo civilizácie v jurtách. Zastavíme sa v meste NURATA: Poznal ho aj Alexander Veľký a nechal tu po sebe ruiny pevnosti. Posvätný areál s jazierkom plným rýb a domácich, ktorí sa sem prichádzajú pomodliť. Z pahorka sa vychutnáme pohľad na okolité čierne hory a po tradičnom obede v podobe šašlíkov pokračujeme k brehom jazera AIDARKUL ležiace v známej púšti KYZYLKUM. Púštna fauna, prvé záblesky piesku a nikde nikoho. JURTY: Pri našom kempe si zajazdíme na veľkých, chlpatých, baktríjskych ťavách, oddýchneme si pri nekonečných kanvičkách čaju či pohárikoch vodky a večer, kedy nebo prikryjú hviezdy sa započúva do nomádskych piesní pri horiacom ohni. Uzbecká romantika pretkaná Hodvábnou cestou. Noc na ktorú sa na nezabúda!

Opustíme púštny svet Kyzylkumu a pred nami je presun do noblesnej Buchary. Cestou si pozrieme ruiny niekdajšieho karavánneho mesta MALIKRABOT s opusteným a rozpadnutým karavanserájom a sardobou. Viete na čo sa kedysi používala? Nekonečné bavlníkové plantáže plné bieleho zlata a príchod do Buchary. Návšteva letného paláca posledného bucharského emíra Alim Chána. Palácové miestnosti plné luxusu a jazierko s príbehom o háreme. Viete čo sa stalo ak žena chytila od emíra jablok? Príchod do Buchary a prvá prechádzka stredovekým mestom a posedenie v čajovni či pod stáročnými morušami na brehu jazierka Lajbi Chauz.

BUCHARA: kompaktné mesto so stredovekým nádychom je dnes živým múzeom pod šírym nebom. Má dušu poznačenú Hodvábnou cestou a my si mesto zamilujeme od prvej minúty. V labyrinte starých domov a uličiek pohľadáme ikonu mesta v podobe stavby Čár minár. Mauzóleum Ismaila Somoního z 10.storočie je najvýznamnejšou stavbou strednej Ázie. Ukážeme si posvätný prameň s príbehom o Jóbovi a v mešite Polo Hauz si oddýchneme medzi drevenými stĺpmi. Citadela Ark a príbeh o popravených Angličanoch. Trónna sála, ale aj obávané väzenie odkiaľ sa nepúšťalo na slobodu. Minaret Kalon uchvátil Džingischána a získa si aj nás. Fascinujúca rozprávková architektúra, tyrkysové kupoly, tisíce obkladačiek a pocit, že toľko krásy na okolo nás snáď ani nemôže byť pravda. Skúsený slovenský sprievodca Vás prevedie celým mestom. Večer si dáte tradičný hammam v stredovekom dome alebo uprednostníte litre čaju a obrovský šašlík na námestí Lajbi Chauz, kde sa dá sedieť dlhé hodiny bez toho, aby to človeka omrzelo?

Cez širokánsku Amu Darju (bájny Oxus) sa dostaneme do tajomného TURKMENISTANU. Severná Kórea strednej Ázie stále patrí k cestovateľským bonbónikom a my budeme pri tom. Poodkryjeme Vám paradoxy jedného z najbizarnejších režimov sveta. Sú Turkménky vo svojich tradičných krojoch najkrajšími ženami Hodvábnej cesty? Mesto TURKMENABAD je prvým veľkým mestom za hranicou a my sa tu prvý krát nadýchneme turkménskej architektúry, kde sa miešajú sovietske vplyvy so super modernými víziami Turkmenistanu 21.storočia. Večerný príchod do MARY. Prvá zlatá socha Turkmenbašiho a chuť Turkmenistanu na tanieri.

Unikátny MERV (UNESCO) nás naučí cestovať v čase. V polovici 12.storočia bola oáza na rieke Murgab najväčším mestom sveta a jeho záhrady fascinovali Bagdad aj celý islamský svet. Zastavil sa tu perzský Kýros Veľký, Alexander Veľký, abbásovskí kalifovia si tu na krátky čas spravili hlavné mesto, boli tu seldžuckí sultáni aj Džingischánov syn Toluj, ktorý rozosieval skazu a smrť. Hlinené pevnosti aj posvätné hrobky islamských svätcov. Nazrieme do kuchyne pútnikov? Spravíme tu unikátne fotografie a celé obrovitánske mesto budeme mať sami pre seba. Obed v tradičnej turkménskej čajcháne a bazár v Mary sa stane miestom, kde pohľadáme miestnu špecialitu. Vedeli ste, že existuje aj sušený melón?

AŠCHABAD: Najbizarnejšie mesto strednej Ázie, ktoré svojimi projektmi preskočilo Dubaj. V Gypjaku sa pozrieme na najväčšiu mešitu strednej Ázie, kam nikto nechodí. Prečo? Mramorové mauzóleum veľkého Turkmenbašiho a zlatá socha v parku. Ašchabad má prezývku „Biele mesto“ a my hneď pochopíme prečo. Koľko má mesto zápisov v Guinnesovej knihe? Kam sa podela trojnožka so slávnou sochou prezidenta otáčajúcou sa za slnkom? Jediný pamätník pre Ruhnáme na svete a bizarné mramorové pamätníky. Je ťažké odlíšiť čo je bláznovstvo a čo realita. Z pahorku nad mestom, kde stojí najväčší svadobný salón sveta pochopíme prečo Ašchabad niekedy prezývajú Las Vegas. Zlaté sochy Turkmenbašiho pozná každý, no vedeli ste, že už aj súčasný prezident má zlatú sochu? Kam sa podeli ľudia? Života sa nadýchneme na Ruskom bazáre. Kaspický kaviár, turkménsky koňak, najlepšie melóny sveta a posledné nákupy. Vidieť, že BUBO sem vypravilo už 20 zájazdov!

Ráno opustíme mramorový svet Ašchabadu a vydáme sa na juh, tam kde rastie vysoké pohorie Kopet Dag. Priamo za ním sa začnú odohrávať nové príbehy s menom Irán. Jedna z najkrajších hraníc sveta vďaka horskej scenérii a my si ju vychutnáme pri dlhej ceste zemou nikoho. Prvý portrét Chomejního, usmievaví iránski colníci, prvé podanie ruky a vitajte v Iráne! Presun z hranice do posvätného Mašadu a prvé prechádzky unikátnym mestom

MAŠHAD: najsvätejšie mesto všetkých moslimov šítskeho vyznania. Začíname šokom! Najväčšia svätyňa s hrobkou ôsmeho šítskeho imáma Rezu je magnetom pre pútnikov z celého sveta a my budeme pri tom. Zlatá kupola, zlaté minarety, elektrizujúca atmosféra, zimomriavky a zážitky z ktorých bude každý cestovateľ nadšený! Minimum západných turistov. Na miestnych trhoch nakúpime šafran a začneme sa učiť umeniu zjednávať. Viete koľko kvetov treba na kilogram šafranu? TUS: niekdajšie centrum východnej Perzie. Hrobka básnika Ferdúsiho (perzský Shakespeare) a príbehy z jeho nesmrteľnej Šáhname.

Dopoludnie v Mašhade strávime nakupovaním na miestnych bazároch, kde predávajú najviac šafranu na svete. Málo ako šafranu? Nie, nie tu to neplatí a ukážeme si miesta, kde sa dá naberať do dlaní! Prvé iránske suveníry a vynikajúce kebaby ochutené o ryžu s brusnicami a šafranom. Šafran všade okolo nás. Prelet krížom cez celú krajinu s výhľadom na dve najrozsiahlejšie iránske púšte Dášt-e Kavír a Dášt-e Lút smerom na juh. Prílet do Širázu

Umelecký ŠIRÁZ: mesto kvetov, básnikov, nesmrteľných veršov, slávikov a putujúcich dervišov. Širáz má dušu a budeme ju cítiť nielen pri hrobkách básnikov Haféza či Saádiho, ale aj na miestnom nekonečnom bazáre a vo vnútri tajomnej svätyne Šáh Čerách. Prejdeme niekoľko krásnych mešít a ponoríme sa do záhrad, ktoré mali nahradiť raj na zemi. Paláce vyrážajúce dych a objavíme šikmú vežu miestnej pevnosti Karima Chána. Kto si nechá pri hrobke Haféza vyžrebovať budúcnosť andulkou skrze básnikove verše? Posedíme si v čajovni pri básnikovi a vychutnáme iránsky nápoj číslo jedna.

PERZEPOLIS. Magické hlavné mesto starobylej Perzie, ktoré položil na kolená Alexander Veľký. Vidieť Perzepolis a zomrieť! Kráľovské paláce, Brána národov, netradičné stĺpy a schodisko Apadany ozdobené stovkami neskutočných reliéfov. Toto neuvidíte nikde inde na svete. Vychutnáme si každý dôležitý detail tohto neuveriteľného miesta a dozvieme sa viac. Koľko národov nosilo každý rok tribút perzskému panovníkovi? Všetky si ukážeme a kto bude chcieť, vylezie k hrobkám Artaxerxésa II. a Artaxerxésa III. s panoramatickým výhľadom na staroveké mesto. O niekoľko kilometrov ďalej nás čaká nekropola Achajmenovských kráľov Naqs-e Rostam. Z kamenných reliéfov budeme čítať ako z otvorenej knihy a naučíme sa ktorá hrobka komu patrí. Pamätáte si ešte na mená ako Dáreios či Xerxés? Teraz sa s nimi stretneme. Návrat do Širázu a nakupovanie na bazáre. Pistácie, oriešky, sušené figy, moruše, marhule, koreniny a posedenie v zabudnutom karavanseraji na čaji či káve

PASARGADAY: 120 km severovýchodne od Širázu zastavíme na mieste, kde leží v tichej krajine dokonale zachovalá hrobka veľkého kráľa, ktorý pozdvihol Perziu na svetový piedestál. Kýros Veľký sa do histórie zapísal nesmrteľnými písmenami a my sa dozvieme prečo. Hrobku miestni vydávali za hrob Šalamúnovej matky, aby ju ochránili a tak tu stojí dodnes. Kam sa podeli perzské záhrady Pasargád a čo z nich zostalo? Ako vyzerajú dnes slávne paláce? Pokračujeme do púštneho Yazdu fascinujúcou krajinou plnou ostrých skalísk a vysokých štítov.

YAZD: mesto v púšti UNESCO považuje za jedno z najstarších a stále obývaných miest sveta. Prechádzky uličkami pomedzi hlinené domčeky nám budú suplovať dojem z prechádzok zničeným Bamom. Vysvetlíme si funkčnosť badgírov. Piatková mešita, komplex Amir Čakhmáq, zoroastriánsky chrám, kde zhliadneme oheň udržiavaný nepretržite od roku 470. Čas strávime aj na Vežiach mlčania (pohrebiská zoroastriánov), vystavaných pred 3 000 rokmi.

Polopúštnou krajinou sa prepravíme do povestného Esfahánu, ktorý má lichotivú prezývku Nesf-e Džahán, teda Polovica sveta. Patrí k najkrajším mestám nielen Perzie, ale aj celého sveta. Obrovské Emámové námestie ozdobené architektonickými perlami nemajú vo svete páru. Mešita šejka Loftolláha, Emámová mešita, paláce Ali Qapu, Čehel Sotún a ikony v podobe kamenných mostov. Šáh Abbás I. chcel mesto premeniť na drahokam a my uvidíme ako sa mu to podarilo. Ochutnáme tradičný perzský fesendžun, zmrzlinu faludé a atmosféra námestia sa nám dokonale vpije pod kožu. Niekoľko krát sa na neho vrátime, pretože sa počas dňa mení. Večery na námestí v spoločnosti piknikujúcich Iráncov alebo v tradičných čajovniach pri nekonečných pohárikoch čaju. Vložíme si kocku cukru do zubov a budeme ho piť ako Iránci?

Esfahán nám ešte nevydal všetky svoje prekvapenia a tak sa mu dnes budeme venovať celý deň. Piatková mešita je unikátom v svetovom meradle, pretože v nej objavíme tisíc rokov histórie a aj to ako sa prelínala. Načo slúžila kockatá konštrukcia na nádvorí? Vydáme sa za mesto, aby sme sa stali svedkami miestnej atrakcie pod Trasúcimi sa minaretmi. Prečo sa trasú? Uvidíme najstaršiu stavbu mesta v podobe niekdajšieho chrámu ohňa Ateškáde a vrátime sa k rieke Zayandeh a jej slávnym mostom. Tými najslávnejšími sa prejdeme a ocitneme sa v kresťanskej štvrti Džolfa. Kríže v Iráne? Naozaj počujeme biť zvonec? Katedrála Vank s nádhernými freskami. Večer na námestí a remeselnícke trhy. Kúpite si miniatúry na ťavej kosti, perzské koberce alebo tradičnú keramiku?

ABYANEH: miesto, kde ožívajú príbehy Perzie. Čarovná dedinka ukrytá hlboko v horách ďaleko od civilizácie. Tradičná architektúra, hlinené domy, ticho, pokoj a kvietkované čádory miestnych žien. Kúpime si od nich aj teraz sušené ovocie? KAŠAN: oáza plná ruží a záhrady ukryté v domoch bohatých obchodníkov. Prierez perzskou architektúrou. História hovorí, že traja mágovia známi aj ako traja králi pochádzajú priamo odtiaľto! Záhrady FIN ako symbol slávnych perzských záhrad (UNESCO). Presun na sever do hlavného mesta Teherán a zastavíme sa na mieste, kde je pochovaný veľký Ajatolláh Chomejní.

TEHERÁN: dvanásťmiliónové hlavné mesto krajiny. Bohaté štvrte na severe pod úpätím Elborzu s prechádzkou v námestím Tadžiriš s krásnym bazárom a vzácnou svätyňou. Najkrajšie múzeá krajiny, šáhove paláce, pamätník Azadí. Posledné nákupy na bazári, kde sa realizuje 1/3 obratu celého Iránu. Kebaby, ovocné džúsy, pistácie a sladučké datle.

Transfer na letisko a odlet domov, Choda háfez.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku
  Bishkek - Teherán
 • 2 x vnútroštátny let v Iráne
 • ubytovanie v kvalitných hoteloch s raňajkami
 • lôžkový vlak v Kazachstane
 • dopravu prenajatými autobusmi, terénnymi autami, minivanom a aj na ťave
 • všetky výlety podľa programu
 • plnú penziu v púšti Kyzilkum
 • slovenského BUBO sprievodcu a kvalitných domácich sprievodcov
 • žiadosť o pozývací list a ostatné náročné povolenia potrebné na získanie víz
 • zabezpečenie všetkých OVIR registrácií
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti
 • asistenčné služby

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

víza cca 480 eur, vstupné do pamiatok s miestnymi profesionálnymi sprievodcami
cca. 55 eur, výlet Tadžikistan, ostatnú stravu, vodku, letiskové poplatky

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: 

Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí mať aspoň 11 voľných strán (z toho 5 DVOJSTRÁN) a musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po dátume návratu zo zájazdu.

Termíny a ceny

Termín
Cena
13.03.2019
08.04.2019
4 600 €
Základná cena 4600 €
Letiskové poplatky 340 €
Víza Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán (pre občanov SR a ČR) 480 €
Miestny let v Iráne 160 €
Vstupné (Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán) 90 €
Spolu 5 670 €
10.04.2019
06.05.2019
4 600 €
Základná cena 4600 €
Letiskové poplatky 340 €
Víza Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán (pre občanov SR a ČR) 480 €
Miestny let v Iráne 160 €
Vstupné (Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán) 90 €
Spolu 5 670 €
10.07.2019
05.08.2019
4 600 €
Základná cena 4600 €
Letiskové poplatky 340 €
Víza Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán (pre občanov SR a ČR) 480 €
Miestny let v Iráne 160 €
Vstupné (Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán) 90 €
Spolu 5 670 €
09.09.2019
05.10.2019
4 600 €
Základná cena 4600 €
Letiskové poplatky 340 €
Víza Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán (pre občanov SR a ČR) 480 €
Miestny let v Iráne 160 €
Vstupné (Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Irán) 90 €
Spolu 5 670 €

Odporúčame

Irán

Irán - Perzská ríša

28.03. → 08.04.2019 +3 ter.
12 dní
2 480 €
Kirgizsko , +4 viac

Centrálna Ázia

13.03. → 28.03.2019 +3 ter.
16 dní
3 130 €

N Nora a Paľo Slopovskí

 
Nikdy by sme si nemysleli, že práve Irán bude tá krajina, kde sa budeme ako turisti cítiť tak vitaní a obskakovaní. Čítali sme o tom síce na rôznych cestovateľských fórach, ale celkom sme neverili, kym sme nezažili. Je to tak. Bol to úžasný zájazd. K úspechu, ktorému okrem krásnej krajiny, pamiatok a skvelých priateľských ľudí, prispel v prvom rade bezkonkurenčný Martin Navrátil a samozrejme aj Katka Abou Naboutová, ktorá nám zasvätene porozprávala o islame a o živote v islamskej krajine. Poďakovanie patrí aj partnerskej iránskej cestovnej kancelárii, pre ktorú nebolo problémom pre nás urobiť a zariadiť čokoľvek. Priali by sme nám a aj ostatným cestovateľom, aby sme sa z každého zájazdu vracali takí očarení, nadšení a spokojní ako z Iránu. Nora a Paľo Slopovskí

S Silvia

 
Povedzte svojim známym, že idete na dovolenku do Iránu a hneď budete cool & crazy. Skoro každý z nich vám povie, či ste sa nezbláznili, či sa nebojíte, či nemáte strach, veď je to tam veľmi nebezpečné! Ale tento zájazd má okrem tohto ešte ďalšie nevšedné bonusy/nástrahy (podľa toho, ako sa na to pozrieme). Jedným z nich je, že na tomto zájazde sa nestretnete s kvapkou alkoholu, jednoducho tento zájazd je jedinečný nealkoholický zájazd v ponuke Bubo. Vyznavači alkoholickej dovolenkovej kultúry sa museli uspokojiť s nealkoholickým pivom rôznych chutí, po ochutnávke všetkých príchutí pocítite silný placebo efekt alkoholu vzdialeného na kilometre. Ďalším Bubo prémium bonusom, ale len pre ženy je zahaľovanie. Ako žena som musela zápasiť aj s touto nástrahou zájazdu, pretože inštrukcie ohľadne obliekania boli veľmi prísne. Na začiatku to bola zábava ako prísť na systém, čo najefektívnejšieho zakuklenia sa, ku koncu zájazdu ako už znalé miestnych pomerov sme mali šatky/šály prehodené už len tak ledabolo ako miestne krásne iránske ženy. Veď aj my sme sa chceli páčiť našim mužom alebo Iráncom? Postupne sme v oblečení opúšťali strohú čiernu farbu a z našich kufrov sme začali vyťahovať niečo odvážnejšie, farebnejšie. Samozrejme, že som mala veľký rešpekt pred cestou do tejto krajiny, pretože nie som žiadna hrdinka, tiež som čítala a videla v televízii veľa hrôzostrašných správ o Iráne, ale tiež som čítala a videla veľa pekných vecí o Iráne. Vidieť to pekné z Iránu znamenalo prekonať svoje obavy, aby som sa nakoniec mohla stretnúť s milými, usmievavými a veľmi priateľskými Iránčanmi, ktorí bez problémov otvorene rozprávali o ich živote v danom politickom, lepšie povedané náboženskom systéme. Od nás zas chceli vedieť aký je život, v ich ponímaní, v úžasnej Európe. Zároveň nás ohurovali svojimi vedomosťami o Európe a my sme mali pocit zahanbenia, že sme o Iráne skoro nič nevedeli a hlavne, že sme k tejto krajine a k jej ľuďom pristupovali s takými predsudkami. Preto prekonajte svoje posledné obavy a vypočujte si priateľské WELCOME TO IRAN! VITAJTE V IRÁNE! Silvia

O Oľga Kinčešová

 
V sobotu sme sa vrátili z nádherného zájazdu po Iráne. Chceme sa poďakovať za krásny zážitok, perfektnú organizáciu. Proste vyšlo všetko. Okrem ubytovania v Mašade, ktoré vysvetlil Ľuboš Fellner. Ale aj to sa dalo prežiť, nebolo to až také hrozné. Nejdem do Iránu zisťovať úroveň hotelov, ale idem spoznávať krásu krajiny. A Kamilka bola perfektná. Plná vedomostí, vždy milá, príjemná, usmiata a organizačne všetko zvládala bez problémov. Zaslúži si veľkú jednotku s hviezdičkou. Veľmi som spokojná! Oľga Kinčešová

I Imi

 
Ahojte, v piatok sme sa vrátili z Iránu. Máme za sebou cestu plných pozitívnych zážitkov. Priniesli sme si krásne fotky... ďakujem našim super sprievodcom /Katrin a Martin/, pracovali na 128%. Doma sa veľa nezmenilo. Pred cestou má považovali za blázna, že idem do Iránu a teraz na mňa pozerajú ako na „klamára“, keď rozprávam o tom, že Irán je super. Predstavte si štát, kde sú všetci triezvi, šofér autobusu každý deň recituje novú básnickú, ľudia sú krásni a milí, neustále počujete „vítame Vás v Iráne“, odkiaľ si? A keď poviete, že zo Slovenska – tak presne vedia, kde je naša malá republika. Kupujem malý obraz a predavač sa so mnou rozpráva o Shakespearovi. Mám pocit, že všetci majú vysokoškolské vzdelanie. V noci na uliciach robím fotky a cítim sa bezpečnejšie než keby som bol doma. V obchode, keď nerozumiem koľko mám platiť, tak dám peniaze na stôl a nechám nech si vyberie z kopy. Totálna dôvera a viem, že ju nezneužívajú. Historické pamiatky, prekrásne záhrady, chutné jedlo... ĎAKUJEM za všetko! Katrin a Maťo mám vás rád! Imi

K Karzeloví

 
Musíme souhlasit s předchozí referencí ze zájezdu do Íránu – před cestou nás všichni považovali za blázny, dokonce měli obavy zda se vůbec vrátíme a v jakém stavu. Skutečnost byla úplně jiná – milí a přijemní lidé, dobré a bezpečné jídlo, pocit absolutního bezpečí při pohybu ve městech i v noci. Skvělý program, krásné památky, zahrady. Všechny tyto pozitivní zážitky nám nepokazily ani drobné nepříjemnosti jako nemoc průvodkyně, následkem čehož byla skupina několikrát bezprizorní, závada autobusu v poušti, v důsledku těchto komplikací nestíhání programu nebo prohlídky památek v běhu nebo potmě. Nic to ale nemění na tom, že se nám v Íránu moc líbilo a doporučujeme jeho návštěvu s Vaší cestovní kanceláři našim známým. Karzeloví

P Patalová Alena

 
Ďakujem za krásnu dovolenku v Iráne. Moje najbližšie okolie informujem pravdivo o krásnej a zaujímavej krajine. Mnohí alebo väčšina si myslí, že mám pravdu. Iní sú skeptickí. Som rada, že som sa vybrala s Vami a najmä s Kamilou na tento zájazd. Kamila je perfektná, takisto ako boli aj iránske sprievodkyne. S Kamilou som vlastne bola už trikrát na zájazde. Dúfam, že ďalšie zájazdy s Vami budú tiež také prima.Teraz za pár dní idem do Dubaja. Zdraví Patalová

M Monika Jusková

 
Welcome! Have a nice trip! Akosi podvedome v sebe živíme predstavu, že ísť do Iránu je hazard a že táto krajina nemá čo ponúknuť. Opak je pravdou bez akýchkoľvek pochybností. Pamiatky, nádherné mešity, kultové miesta, šperky a paláce panovníkov, fascinujúci komplex imáma Rézu v Mashade a na každom kroku miestni, ktorí vás vítajú vo svojej krajine a dávajú vám najavo nefalšovaný záujem - toto musí dostať naozaj každého. Nikde inde vo svete som sa necítila takou vítanou, zo žiadneho zájazdu som sa ešte nevrátila s pocitom, že svoje zážitky z toho čo som videla a z ľudí, ktorých som stretla si nemôžem nechať pre seba. Zaiste má na tom podiel aj perfektná organizácia zájazdu, služby na patričnej úrovni, skvelí sprievodcovia a celkovo priateľská atmosféra. Irán je pre turistov bezpečný, je nesmierne príťažlivý v každom smere, je skrátka iný vďaka Bubo “ zážitkový". Treba vidieť, have a nice trip! Pozdravujem, Monika Jusková

M Maťo

 
Očakával som, že krajina ako Irán má čo turistovi ponúknuť, veď kde už by sa mal človek stretávať s kultúrou a históriou, keď nie v krajinách ako je Perzia, ale že to vie byť až taká pohoda, to ma prekvapilo. Toto bol jeden fantastický „nadupaný“ program, ktorý sa zároveň snúbil s úplnou pohodou a komfortom. No a v kombinácii s profesionálnou organizáciou celého zájazdu sa z toho stala vážne jednotka. Po všetkých tých informáciách z našich médií ma vážne prekvapilo, aká je táto krajina civilizovaná a aký v nej vládne pocit bezpečia a pohody. Hotely super, doprava výborná, dokonca ešte aj pitná voda všade... Pripravili ste mi naozaj jeden úžasný zážitok. Vďaka. Maťo

J Ján Zelem

 
Spolu s manželkou už roky som zákazníkom BUBO. Ako obvykle aj tento zájazd bol tematicky perfektne zvolený s vynikajúcim sprievodcom Tomášom. Nádherný zájazd ... KEBY. Keby na poznávacom zájazde nás nebolo 27 účastníkov! Na poznávacom zájazde TMS v januári 2014 dokonca 41 účastníkov! V tejto dobe sa vrátili priatelia z Číny a bolo ich tam na poznávacom zájazde vraj 37 !!! Čo sa deje s cestovnou kanceláriou BUBO? Zmenila sa na poskytovateľa školských výletov či v minulom režime bývalých rekreácii ROH??? BUBO si svoj "image" budovala dlhé roky a stala sa špičkovou cestovnou kanceláriou aj tým, že ponúkala výborné poznávacie zájazdy pre malé skupiny účastníkov. Pod malou skupinou rozumiem počet účastníkov maximálne 15 na jedného sprievodcu. V Iráne napriek enormnej snahe vedúceho Tomáša sme mali s manželkou kazený zážitok z veľkej skupiny. O zájazde TMS ani nehovorím. Ak je veľa ľudí na zájazde, tvoria sa prirodzene menšie "klany" po 4-6 účastníkov s rôznorodým fyzickým a názorovým potenciálom. A to dať "do kopy" je pre vedúceho nemožné, aj keby si srdce rozkrájal a mal otvorenú a licencovanú psychologickú prax. Všetko trvá dlhšie, pešie presuny, nástupy, nemožnosť sledovania odborného špičkového výkladu sprievodcu atď. Ďalším negatívom si myslím je, spájanie zájazdov a ich naviazanosť, pri zachovávaní len jedného sprievodcu. Možno všetko by bolo OK keby s jednou skupinou išiel jeden sprievodca, a ak by bolo v súčte viac ako 15 účastníkov, tak aj druhý sprievodca. BUBO síce takto šetrí na nákladoch ale ak si vedenie BUBO neuvedomí tento priam odpudzujúci jav - t.j. veľké skupiny účastníkov na poznávacích zájazdoch - môže veľmi rýchlo prísť o svoje tvrdo vybudované meno, zákazníkov a aj o ľudí, ktorí šírili jeho výborné meno (patril som medzi nich)... Snáď si to vedenie BUBO uvedomí a vráti sa k malým skupinám aj za cenu menšieho zisku...

 

 
Povedzte svojim známym, že idete na dovolenku do Iránu a hneď budete cool & crazy. Skoro každý z nich vám povie, či ste sa nezbláznili, či sa nebojíte, či nemáte strach, však je to tam takéééé nebezpečnéééé!
Ale tento zájazd má okrem tohto ešte ďalšie nevšedné bonusy/nástrahy (podľa toho, ako sa na to pozrieme). Jedným z nich je, že na tomto zájazde sa nestretnete s kvapkou alkoholu, proste tento zájazd je jedinečný nealkoholický zájazd v ponuke Bubo - Bubo prémium. Vyznavači alkoholovej dovolenkovej kultúry sa museli uspokojiť s nealkom pivkom rôznych chutí, po koštovke všetkých príchutí pocítite silný placebo efekt alkoholu vzdialeného na kilometre.
Ďalším Bubo prémium bonusom, ale len pre ženy je zahaľovanie. Ako žena som musela zápasiť aj s touto nástrahou zájazdu, pretože inštrukcie ohľadne obliekania boli veľmi prísne. Z počiatku to bola "zábava" s tým ako prísť na systém čo najefektívnejšieho zakuklenia sa, ku koncu zájazdu ako už znalé miestnych pomerov sme mali šatky/šály prehodené už len tak ledabolo ako miestne krásne iránske ženy, však aj my sme sa chceli páčiť našim mužom alebo Iráncom?...Postupne sme v oblečení opúšťali strohú čiernu farbu a z našich kufrov sme začali vyťahovať niečo odvážnejšie, farebnejšie.
Samozrejme, že som mala veľký rešpekt pred cestou do tejto krajiny, pretože nie som žiadna hrdinka, tiež som čítala a videla v TV veľa hrôzostrašných správ o Iráne, ale tiež som čítala a videla v TV veľa pekných vecí o Iráne. Vidieť to pekné z Iránu znamenalo prekonať svoje obavy, aby som sa nakoniec mohla stretnúť s milými a usmievavými iránčanmi, veľmi priateľskými, ktorí bez problémov otvorene rozprávali o ich živote v danom politickom, lepšie povedané náboženskom systéme. Od nás zas chceli vedieť aký je život, v ich ponímaní v úžasnej Európe. Zároveň nás ohurovali svojimi vedomosťami o Európe a my sme mali pocit zahanbenia, že sme o Iráne skoro nič nevedeli a hlavne, že sme k tejto krajine a k jej ľuďom pristupovali s takými predsudkami.
Preto prekonajte svoje posledné obavy a vypočujte si priateľské WELCOME TO IRÁN! VITAJTE V IRÁNE!

Silvia