Prírodné klenoty USA

USA

Vydajte sa na veľkú cestu cez 6 štátov USA. Navštívte zaujímavé pamiatky vytesané ľudskou rukou do skál, alebo prírodné monumenty, ktoré v skalách vytvorila príroda. Uvidíte nedozierne prérie Siouxov, ocitneme sa uprostred stratovulkánu pri gejzíroch a prekročíme Skalisté hory. Zažijete neuveriteľný pocit na okraji Grand kaňona a budete obdivovať prírodné zázraky územia Navajov. Na záver sa zabavte v meste hriechu – Las Vegas. Zájazd v malej skupine. Minimum 6 maximum 8 klientov.

Martin Karniš Martin Karniš
Spokojnosť zákazníkov
od 3 280 €

USA

14 dní
Termíny a ceny Objednaj zájazd
 • Aktívny oddych v národných parkoch
 • Množstvo fotografických príležitostí v maličkých skupinách
 • pravá americká divočina
 • Španielske dedičstvo USA
Zobraziť mapu

Odlet z Európy a prílet do Rapid City v Južnej Dakote Po prílete sa ubytujeme a oddýchneme pred nastávajúcou cestou

Ráno odchod z RAPID CITY. Najbližšia zastávka je najdôležitejšia pamiatka Južnej Dakoty, ktorá tento štát preslávila – MOUNT RUSHMORE. Tváre štyroch prezidentov USA sú tu vytesané do žulového masívu, s priemernou výškou 18 metrov. Návštevníci ich môžu obdivovať od roku 1941, kedy boli po 14 ročnej práci dokončené. Len o pár kilometrov je ďalší podobný projekt. Náčelník kmeňa Oglala-Lakota, Šialený kôň (CRAZY HORSE), tu má byť spodobnený do skaly podobne ako prezidenti. Má sedieť na koni a len náčelníkova hlava má výšku 27 metrov. K pamätníku Crazy Horse prídeme cez malý NÁRODNÝ PARK CUSTER, kde máme šancu vidieť bizóny, jeleníky bielochvosté a ušaté, kojoty, vidlorohy a ďalšie. Z Južnej Dakoty prejdeme do Wyomingu a cestou do Gillette sa zastavíme pod jedinečnou DEVILLS TOWER. Táto skalná veža je známa z filmu Stevena Spielberga Blízke stretnutie tretieho druhu, kde zohrávala ústrednú úlohu. Dnes budeme spať v meste GILLETTE.

Skoro ráno opustíme východný Wyoming a cez nedozierne prérie sa dostaneme ku Skalistým horám. Práve toto známe pohorie prechádza cez národné parky YELLOWSTONE a GRAND TETON. Neskôr po obede sa dostaneme do parku a budeme obdivovať jeho krásy. Program v parkoch závisí od miesta ubytovania a uzáver ciest, nakoľko oba parky majú krátku sezónu, ktorú využívajú aj na údržbu infraštruktúry. Yellowstonský národný park je najstarším národným parkom na svete, založený bol v roku 1872 a je zapísaný na zozname UNESCO od roku 1978.

Celý deň strávime v týchto dvoch parkoch. Navštívime všetky dôležité a zaujímavé miesta. V YELLOWSTONE je to Grand canyon of Yellowstone, Grand prismatic spring a Old faithfull geyser. Po ceste budeme veriť, že sa nám podarí nájsť niektorých z obyvateľov tejto divočiny. Z veľkých zvierat sa tu dajú vidieť jelene wapity, bizóny, medvede grizly, vlky a vidlorohy. GRAND TETON je iný park, kde sa nad jazerami vypínajú nádherné skalné veže Skalistých hôr a sú najmladšie zo všetkých ich pohorí. Územie pôvodne patrilo indiánskemu kmeňu Shoshonov a v dnešnej dobe patrí spolu s Yellowstone k najnavštevovanejším parkom USA. Budeme sa snažiť vyťažiť maximum z oboch parkov.

Z Grand Teton smerujeme na juhozápad a vstupujeme do štátu Idaho. Krajina sa mení a z vysokých hôr sa stáva mierna pahorkatina a otvorené pláne. Préria okolo nás a SKALISTÉ HORY na dohľad. Blížime sa k jazeru Salt Lake a otvára sa nám pohľad na hlavné mesto cirkvi známej ako mormonská. Prehliadka mesta, kde sa pozrieme na utahský Capitol a hlavne na hlavný chrám Mormonskej cirkvi známej pod oficiálnym názvom Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní (anglická skratka LDS Church). Prejdeme sa pokojnými ulicami mesta a na chvíľu zabudneme na divočinu v ktorej sme strávili posledné dni. SALT LAKE CITY je jediné veľkomesto okrem Las Vegas na našej ceste. Ochutnáte na večeru mexické jedlo v najlepšej reštaurácií v meste Alamexo, alebo najlepšiu taliansku kuchyňu v Stanza?

Po raňajkách sa vyvezieme za mesto na poloostrov vo veľkom slanom jazere. ANTELOPE ISLAND je populárnou destináciou milovníkov prírody od konca 19. storočia. Na planinách je vidno stáda bizónov a v diaľke pod Skalistými horami panorámu Salt Lake City. Z ostrova Antelope si to namierime k jednému z najkrajších parkov USA, ktorý si Utah zvolil za svoj symbol na poznávacích značkách áut. Prichádzame do MOAB, východzieho miesta do parku Arches. Po ceste ešte krátko navštívime najnovšie múzeum dinosaurov v Utahu. Na tomto mieste sa našlo niekoľko kostier a odtlačkov nôh, ktoré paleontológovia neustále študujú. Prichádzame do Moab, kde budeme spať dve noci.

Dnešný deň venujeme unikátnemu národnému parku ARCHES. V tomto parku sa nachádza viac ako 2000 skalných oblúkov, podľa ktorých dostal tento park svoje meno. Postupne v priebehu dňa navštívime tie prístupnejšie a najzaujímavejšie. Nevynecháme Delicate arch (ten z ŠPZ-iek), Landscape arch, The Windows, Double arch a ďalšie. Všetko závisí od nášho tempa a počasia. V rámci parku sú zachované aj skalné rytiny – petroglyfy – pôvodných obyvateľov tejto oblasti, indiánov kmeňa Ute a Paiute. Po celodennom chodení a vození sa po parku si doprajeme dobrú večeru v MOABE a zaslúžený oddych.

Nechávame za sebou Moab, mestečko na rieke Colorado, ktorá ešte ničím nepripomína, že by dokázala vytvoriť niečo také, ako Grand kaňon. Pomedzi hory prichádzame na miesto, ktoré je známe z filmu Forest Gump. Tu sa Forest pri svojom behu naprieč USA zastavil a rozhodol sa, že stačilo. Spravte si aj vy svoju fotku na tomto mieste s pekným pohľadom na MONUMENT VALLEY. Priblížime sa k tomuto územiu v správe národa Navajo až na dotyk. Vstúpime medzi skalné útvary a prevezieme sa po tejto jedinečnej scenérii. Keď si tento prírodný monument dosýta užijeme, presunieme sa do mesta PAGE na brehu jazera Powell, ktoré je zásobované riekou Colorado.

Privstaneme si a pôjdeme pozrieť miestne zaujímavosti. Tí, ktorí budú mať záujem, pôjdu sa pozrieť do ANTELOPE CANYON. Je to jedno z najfotografovanejších miest severnej Ameriky. Odfoťte si aj vy ten dokonalý gýč. Nevynecháme ani známe miesto HORSESHOE BEND kúsok za mestom. Potom už len rýchly presun približne 3 hodiny na nádherný výhľad na GRAND CANYON – NORTH RIM. Práve tu na severe je najmenej návštevníkov a pohľad nijako nezaostáva za juhom, alebo západom. Najviac navštevovaný je juh a my sa naň budeme pozerať presne z druhej strany kaňona a kto má dobré oči, alebo ďalekohľad, uvidí ľudí na 15 kilometrov vzdialených vyhliadkach. Autom prejdeme viacero vyhliadok a užijeme si tento prírodný zázrak. Prejdeme sa na Bright Angel point a na Cape Royal, aby sme na kaňon mali viacero pohľadov. Dnešnú noc strávime v mestečku KANAB.

Dnes nás čaká dlhý deň. Doobeda navštívime CANYON BRYCE. Prejdeme sa po chodníku Navajov, ktorí využívali spleť skalných vežičiek, aby dokázali uniknúť útočiacim nepriateľom. Užijeme si fascinujúce pohľady na skalné útvary z viacerých vyhliadok. Z Bryce sa presunieme do kaňonu ZION, ktorý patrí medzi unikáty v USA. Nádherné ľadovcové údolie, ktorým tečie potok a na vrcholoch kopcov dominujú skalné útvary, ako napríklad Angels Landing (Miesto pristátia Anjelov). Využijeme miestnu dopravu, prevezieme sa kaňonom a krátko sa prejdeme. Po nádhernom dni sa už len za 3 hodiny dovezieme do LAS VEGAS. Práve včas, keď je všetko vysvietené a mesto žije naplno. Nájdete ešte energiu na nočnú prechádzku Stripom? Mali by ste, toto len tak hocikde vo svete nezažijete.

Ak si myslíte, že vás mesto cez deň nebude baviť, po pokojnom ráne sa môžete vydať na krátky výlet za mesto. Iba 45 minút jazdy z centra Las Vegas sa nachádza na rieke Colorado známa HOOVEROVA PRIEHRADA. Kedysi najväčšia priehrada na svete je technickým zázrakom, keď si uvedomíte, kedy a akými technológiami bola budovaná. Zvyšok dňa strávite oddychom v hoteli pri bazéne, alebo nákupmi v jednom z obľúbených nákupných centier mesta hriechu. Na večer sa pripravte a určite choďte na jedno z predstavení. Cirque du Soliel tu má 8 (osem!!!) stálych scén a ich vystúpenia sú tu najlepšie. Pozrite sa na vystúpenie Davida Copperfielda alebo jeho soka Chrisa Angela. Nad ich kúskami vám ostane rozum stáť. Alebo ste ešte nevideli koncert niektorej z hviezd, ktoré tu majú dlhoročné kontrakty? V LAS VEGAS sa nebudete nikdy nudiť.

Ak ešte nemáte prírodných unikátov dosť, spravte si celodenný výlet na najnižšie položené miesto v severnej Amerike – DEATH VALLEY. Po ceste máme po pravej strane jedno z najprísnejšie strážených miest v Spojených štátoch amerických – Area 51. Často tu vidno lietadlové drony, ktoré tu testujú. Hovorí sa aj, že tu prebehla pitva mimozemšťana, ktorý havaroval vo svojom UFO v roku 1947 neďaleko mesta Roswell v Novom Mexiku. Vstupujeme do národného parku Death Valley a navštívime tie najzaujímavejšie miesta, ktoré sú bežne prístupné. Nevynecháme prechádzku na peknú vyhliadku na Zabriskie point a pieskové dunu uprostred parku. Hlavným bodom programu je najnižšie položené miesto – BADWATER. Samotné miesto je na okraji slaného jazera a my sa poprechádzame po soľnej škrupine. Ak nemáte chuť na tento výlet, máte deň oddychu podľa svojich predstáv v Las Vegas. Ak je niečo, čo ste za posledné dva večery v meste nestihli, dnes máte ďalšiu šancu. Prešli ste sa už nočným Stripom, možno by ste mohli skúsiť Staré Vegas. Tu sa nachádza 700 metrov dlhá ulica, ktorá je prekrytá a odspodu nasvietená 12 miliónmi LED žiarovkami. Každú hodinu po zotmení do polnoci je tu svetelná show. Okrem toho sú tu tri pódia so živou hudbou a množstvo pouličných umelcov. Je to konkurencia novému Vegas, ale naozaj to tu žije. V známej reštaurácii na hamburgery si môžete dať ten najväčší, ktorý váži 2 kilogramy. Reštaurácia sa právom volá „Infarkt grill“ – Heart Attack Grill. Užite si túto noc naplno.

Las Vegas necháme za sebou a odletíme domov.

Prílet do Európy.

Cena zahŕňa

 • medzinárodnú letenku v economy class
 • 12 x v 3* hoteloch v izbách pre dve osoby
 • privátnu dopravu
 • letiskové transfery v rámci USA
 • BUBO sprievodcu
 • cestné poplatky
 • asistenčné služby BUBO
 • najlepšie poistenie proti insolventnosti

– šťastnú visačku na batožinu

Cena nezahŕňa:

letiskové poplatky, vybavenie ESTA autorizácie, stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, rezortné poplatky v hoteloch = resort fee cca 25-30 USD za izbu na noc

Minimálny počet 6 osôb a maximálny 8.

Poznámka:

Zdravotné odporúčania: Nie je povinné žiadne očkovanie. Každému odporúčame, aby sa pred cestou informoval o aktuálnej situácii u svojho lekára. BUBO nie je zdravotníckym zariadením.

Naši miestni partneri a vedenie BUBO odporúčajú každému cestovateľovi, aby si skontroloval očkovanie proti tetanu a žltačke AB. Sú to choroby, ktoré môžete dostať doma, na záhrade či pri trekingu pralesom. Myslite dopredu a nezabudnite na platné cestovné poistenie.

Zaujímavý blog o zdraví na cestách nájdete aj na https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom

Cestovný doklad: Na cestu je potrebný cestovný pas SR/ČR platný minimálne 6 mesiacov po návrate zo zájazdu a musí obsahovať aspoň 2 voľné strany. K ceste do USA je potrebná elektronická autorizácia ESTA. Ak ste od roku 2011 navštívili (alebo sa pred zájazdom chystáte navštíviť) niektorú z nasledovných krajín: Sýria, Sudán, Irán, Irak, Jemen, Líbya, Somálsko, tak bude nutné žiadať o vízum do USA osobne na Veľvyslanectve USA v Bratislave.

Termíny a ceny

Termín
Cena
12.07.2019
25.07.2019
3 280 €
Základná cena 3280 €
Letiskové poplatky 460 €
Podanie ESTA (autorizácia na vstup do USA (pre občanov SR a ČR)) 20 €
Spolu 3 760 €
26.07.2019
09.08.2019
3 280 €
Základná cena 3280 €
Letiskové poplatky 460 €
Podanie ESTA (autorizácia na vstup do USA (pre občanov SR a ČR)) 20 €
Spolu 3 760 €

Odporúčame

Juhoafrická republika , +3 viac
20 dní
3 880 €
Kanada

Kanada - západ

24.05. → 05.06.2019 +5 ter.
13 dní
2 960 €

B Bohdan Cagáň

 
Zájazd Prírodné klenoty USA sme absolvovali ako 5-členná skupina v jednom aute, čo dávalo výhodu vždy sa rýchlo dohodnúť na programe, prípadne na jeho obmene.
Rozplánovanie cesty je dobre premyslené: výber konkrétnych národných parkov aj zvládnuteľné presuny autom. Pre tých, čo jazdu autom na dovolenkách veľmi nemusia, mám dobrú správu: cesty sú často „scenic“ a často sa dá zastaviť na zaujímavých miestach (bizóny, ranče, pistáciová plantáž, les „joshua trees“, vyhliadkové miesta – jednoducho klasicky: aj cesta môže byť cieľ).
Odporúčam v NP Grand Canyon využiť let vrtuľníkom: dá sa vybrať alternatíva s pristátím na dne kaňonu a plaviť sa kúsok po rieke Colorado, čo poskytuje úplne inú skúsenosť ako pohľad zhora. Druhým tipom je návšteva Údolia smrti (nebola v pôvodnom programe, ale napriek teplu ju odporúčam, dá sa stihnúť v druhom zájazdovom dni).
Popri prírode sme si prezreli aj niekoľko múzeí (indiánskych kmeňov, Billy the Kid, westernová dedina) a večer sme mohli zažiť atmosféru miestnych barov (aj so živou hudbou), prípadne s 37 TV obrazovkami v športovom podniku.
Ubytovanie bolo v pohodlných hoteloch s bežným štandardom, ktorý všetkým vyhovoval. Raňajky boli zvyčajne v nich (výber jedál sa však trochu líšil podľa hotela), s ďalšími jedlami sme mali dobré skúsenosti bez ohľadu na to, či šlo o reštauráciu, fastfood, obchody alebo benzínové stanice. Jedlá boli chutné (a z čerstvých surovín) bez ohľadu na to, či šlo o americké raňajky, cookies či donuts na desiatu, burger či šaláty na obed, pizzu či stejky na večeru, kuracie krídelká k pivu 
O skvelý priebeh sa postaral osvedčený sprievodca Peter Hliničan. Zhodou okolností som s ním absolvoval druhý zájazd, preto môžem potvrdiť, že jeho organizačné schopnosti a rozhľad nie sú náhodné a sú zárukou výborne strávenej dovolenky (poznaním všetkými zmyslami, pohodou aj zábavou).


 • 1 / 1