Cesty do USA po návšteve Kuby sú komplikovanejšie. Ako postupovať?

Cesty do USA po návšteve Kuby sú komplikovanejšie. Ako postupovať?

Cesty do USA sú pre Slovákov už dlhé roky veľmi ľahkou záležitosťou. Od konca roka 2008 nepotrebujeme víza, ale len autorizáciu ESTA, čo výrazne zjednodušuje vstup do Spojených štátov. Mierna komplikácia prišla začiatkom roka 2021 pre tých z vás, ktorí chcú vstúpiť do USA po návšteve Kuby. V tomto blogu vám poradíme ako na to a čo je nevyhnutné.

Čo je to vízum? #

Zjednodušene povedané, ide o povolenie daného štátu na vstup cudzinca na jeho územie. Toto povolenie má niekoľko podôb, napr. pečiatka, nálepka v cestovnom doklade alebo samostatný dokument. Toto povolenie je platné po obmedzenú dobu (nap. tri mesiace). Existujú aj limitácie počtu vstupov (napr. môžete vstúpiť do krajiny iba raz, pre ďalší vstup potrebujete nové vízum alebo viacvstupové vízum).

Pre turistické účely vieme vízum deliť na vstupné, tranzitné a tzv. E-visa. Medzi štátmi môžu byť uzavreté dvojstranné, ale aj mnohostranné dohody o bezvízovom styku. Aj pri niektorých bezvízových krajinách treba mať cestovnú autorizáciu (napr. ESTA pri vstupe do USA, ETA do Kanady).

Bežná ESTA - ako funguje? #

Obyvatelia Slovenskej a Českej republiky môžu vycestovať do USA bez víz už takmer 15 rokov - od 17. novembra 2008. Na cestu do USA potrebujete iba platný cestovný biometrický pas SR, ktorý je platný ešte aspoň 6 mesiacov po návrate domov a má jednu voľnú dvojstranu.

Okrem pasu musíte vyplniť ešte autorizáciu ESTA (v preklade Elektronický systém pre cestovnú autorizáciu), ktorú vám následne schvália. Túto autorizáciu si môžete veľmi ľahko spraviť aj sami cez internet, keďže stránka je aj v slovenčine. Stačí keď sa prekliknete na oficiálnu stránku ESTA a v pravom hornom rohu si prepnete jazyk na slovenský.

Ak máte v pase stále platné víza do USA, nemusíte žiadať o elektronickú autorizáciu ESTA. Naďalej môžete cestovať na svoje víza. ESTA má maximálnu dĺžku pobytu v USA 90 dní.

Zoznam krajín podporujúcich terorizmus #

Za úradovania prezidenta Georgea Busha vytvorila jeho administratíva terminus technicus - "krajiny osi zla". Pokiaľ ide o zoznam "krajiny podporujúce terorizmus", ten je v platnosti už dlhšie, no ľuďom, ktorí navštívili krajiny na danom zozname, nie je umožnené získať autorizáciu ESTA. Treba mať víza.

Za posledné desaťročia USA pridalo aj odstránilo viacero krajín z ich zoznamu krajín podporujúcich terorizmus. Od roku 1979, kedy zoznam vznikol, sa na ňom ocitli Sýria, Líbya, Irak, Jemen, Irán, Sudán či Severná Kórea (KĽDR) a Kuba. Avšak aktuálne na ňom vidíme iba štyri krajiny.

Pokial ste navštívili akukoľvek z týchto krajín po 01.03.2011, budete si musieť pred zájazdom vybavovať víza na ambasáde.

Najdlhšie je na zozname Sýria, a to už od roku 1979. Pomerne novým prírastkom je stále Kuba, ktorú tam zaradili Američania len od začiatku roka 2021, teda dva roky dozadu.

Práve tento zoznam prináša viacero ľudom problémy s ich plánovanými cestami do USA, pretože ak ste v predchádzajúcich rokoch tieto krajiny navštívili, musíte si pred vstupom do krajiny na americkej ambasáde vybavovať víza.

Radíme vám vybaviť si ich minimálne mesiac pred odletom do USA, odporúčame však skôr.

O ktoré víza treba žiadať? #

Pokiaľ ste absolvovali zájazd na Kube a máte záujem o dovolenku v USA, treba si vybaviť neprisťahovalecké víza B-1/B-2. Tie sú učené pre ľudí cestujúcich do Spojených štátov amerických buď za účelom služobných ciest (B-1), turistiky, návštevy príbuzných, priateľov, cestovania, alebo kvôli lekárskej starostlivosti (B-2).

Služobné víza B-1 musia vyplniť osoby, ktoré idú na rokovania s obchodnými partnermi, na vedecké alebo vzdelávacie konferencie či na rokovania o zmluvách a ich podpísanie. Rovnako tak aj pre osoby, ktoré potrebujú vybaviť pozostalosť.

Víza B-2 sú tie, ktoré vy potrebujete ako turisti, pretože sú vyhradené špeciálne pre cestu na rekreačné účely vrátane turistiky, návštevy priateľov a príbuzných, resp. kvôli lekárskej starostlivosti. Víza B-1 a B-2 sú v jednej kategórii preto, lebo sa často kombinujú a vydávajú sa ako jedno vízum: B-1/B-2.

Pozor! Tieto víza sa nevťahujú na študentské cesty, tam je potrebné vízum F-1

Ďalšie užitočné rady a informácie o vízach sme spísali v blogoch:

Otázky a odpovede o vízach B-1/B-2 #

Aký je hlavný rozdiel medzi B-1/B-2 a ESTA? Pri B-1/B-2 musíte jasne preukázať, že ide o dočasnú cestu. Žiadatelia musia mať tiež dostatok finančných prostriedkov na pokrytie všetkých výdavkov, ktoré sa spájajú s cestou do USA. Pri komunikácii s americkou administratívou treba jasne preukázať, že nie je vaším úmyslom zostať natrvalo v Spojených štátoch.

Aká je hlavná nevýhoda víz B-1/B-2? V prvom rade náročnejší a zdĺhavejší proces, ktorý zahŕňa aj stretnutie so zástupcami veľvyslanectva USA. Následne aj vyššie náklady (za ESTA sa platí len 21 USD oproti 160 USD).

Aká je hlavná výhoda víz B-1/B-2 oproti ESTA? S vízami môžete pobudnúť v USA nepretržite až 180 dní (oproti 90). Víza sú navyše platné až po dobu 15 rokov.

Čo ak som už predtým navštívil/a USA? V tom prípade budete musieť predložiť dokumenty o piatich predchádzajúcich cestách.

Je niekto, kto nemôže žiadať o víza B-1/B-2? Áno, členovia posádok dopravných lodí a lietadiel, profesionálni umelci a zástupcovia médií.

Ako žiadať o víza do USA #

Krok 1

Vyplňte elektronický formulár žiadosti o neprisťahovalecké vízum (DS-160).

Krok 2

Zaplaťte poplatok za žiadosť o víza (160 USD).

Krok 3

Vytvorte si časenku na tejto webovej stránke. Na vytvorenie časenky budete potrebovať:

  • Číslo vášho pasu
  • Referenčné číslo CGI - číslo dokladu o zaplatení poplatku za vízum (kliknite na tento odkaz, ak potrebujete pomôcť s nájdením čísla)
  • Desaťmiestne (10) číslo digitálneho čiarového kódu z overovacej stránky formulára DS-160
Krok 4

Dostavte sa na veľvyslanectvo alebo konzulát USA v stanovenom dátume a čase vášho vízového pohovoru. Na pohovor si prineste vytlačenú časenku, poslednú stranu formulára DS-160 s čiarovým kódom, jednu fotografiu nie staršiu ako šesť mesiacov, váš súčasný pas a pasy s existujúcimi americkým vízami. Bez týchto položiek nie je možné spracovať vaše vízum.

Doklady k žiadosti #

Ak žiadate o služobné/turistické vízum, musíte predložiť nasledovné doklady:

Poslednú stranu formuláru DS-160 s čiarovým kódom. Viac informácií o formulári DS-160 sa dozviete na webovej stránke DS-160.

Platný pas na vycestovanie do Spojených štátov amerických, ktorého platnosť trvá minimálne šesť mesiacov po období vášho zamýšľaného pobytu v USA.

Jednu fotografiu s rozmermi (5x5 cm) nie staršiu ako šesť mesiacov. Na tejto webovej stránke sa dozviete informácie o požadovanom formáte fotografie.

Doklad o zaplatení nevrátneho poplatku za spracovanie žiadosti o neprisťahovalecké vízum vo výške 160 USD zaplatený v miestnej mene. Na tejto stránke nájdete viac informácií o úhrade poplatku. Po schválení víz, v závislosti od vašej štátnej príslušnosti, budete možno potrebovať zaplatiť dodatočný recipročný poplatok za vydanie víz. Informácie o tom, či musíte zaplatiť recipročný poplatok za vydanie víz a tiež aj výšku poplatku nájdete na webovej stránke MZV.

Okrem týchto položiek si prineste so sebou aj vytlačenú časenku ako doklad o registrácii pohovoru. Môžete si so sebou priniesť aj akékoľvek iné doplňujúce doklady, ktoré podľa vás môžu vysvetliť vašu situáciu konzulárnemu úradníkovi.

Dodatočná dokumentácia #

Doplňujúce doklady sú jedným z mnohých faktorov, ktoré konzulárny úradník bude brať do úvahy počas vášho pohovoru. Konzulárni úradníci posudzujú každú žiadosť osobitne a pri rozhodovaní berú do úvahy profesionálne, spoločenské, kultúrne a iné faktory. Konzulárni úradníci sa môžu zamerať na vaše špecifické zámery, rodinnú situáciu, dlhodobé plány a perspektívu vo vašej krajine pobytu. Každý prípad sa posudzuje individuálne a berú sa do úvahy všetky hľadiská v rámci zákona.

Na pohovor by ste si mali priniesť ďalšie doklady (uvedené v bodoch). Originály dokladov sa uprednostňujú pred fotokópiami. Tieto doklady sa neposielajú na veľvyslanectvo USA faxom, emailom alebo poštou.

Konkrétne ide o:

  • Aktuálny doklad o príjme, daňové priznanie, list vlastníctva nehnuteľnosti alebo doklad o majetkovej účasti vo firme, doklad o majetku.
  • Váš plán cesty a/alebo iné vysvetlenie vašej plánovanej cesty.
  • Potvrdenie od vášho zamestnávateľa, v ktorom sa uvádza vaša pracovná pozícia, plat, ako dlho ste zamestnaní, akákoľvek schválená dovolenka, prípadne účel služobnej cesty do USA.
  • Výpis z registra trestov týkajúci sa akejkoľvek väzby alebo odsúdenia, aj keď ste si odpykali svoj trest alebo ste boli neskôr omilostení.

Pokiaľ chcete vedieť všetky podmienky vstupu do jednotlivých krajín sveta, spísali sme ich pre vás v jednotlivých podstránkach v sekcii Doklady a víza.

Michael Vozár

Michael Vozár

Michael Vozár

Zo zájazdu:

Michael Vozár

Posledná úprava článku | Prečítané: 256

Mohlo by Vás zaujímať

New York Marriott Marquis Prémiový blog

Prémiový blog New York Marriott Marquis

Keď si väčšina ľudí predstaví New York, v hlave sa im často ako prvé vynorí spojenie s Times Square. A presne na tomto mieste leží aj jeden z…

Martin Šimko 7 min. čítania
San Francisco - mesto s dušou slobody San Francisco

San Francisco San Francisco - mesto s dušou slobody

San Francisco - mesto beatnikov a hippies, mesto dobrodruhov a srdce Silicon Valley. Mesto strmých uličiek, farebných viktoriánskych domčekov a…

Veronika Hulíková 15 min. čítania
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju Boston

Boston Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju

Očaril vás New York, nadchlo vás už San Francisco a USA pre vás nesymbolizuje fastfoodová kultúra, ale liberálny svet americkej inteligencie? Ak…

Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu Prémiový blog

Prémiový blog Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu

7. december 1941. Nedeľné ráno, 7:48. Tora! Tora! Tora! Zaznieva signál, že sa prekvapenie podarilo a Japonci útočia na americkú základňu Pearl…

Arizona - najväčšie poklady a tipy Page (Arizona)

Page (Arizona) Arizona - najväčšie poklady a tipy

Počuli ste už o americkom mestečku Page? Že už máte prechodené Spojené štáty krížom-krážom a o tomto mieste ste ešte nepočuli? Chyba! Malé mesto na…

Michal Čičmanec 11 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Kalifornia, západ USA a Las Vegas
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

10 dní

Trvanie

3624

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Dovolenka v Japonsku a ostrov Guam
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7291

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Toronto, Niagara, New York, Washington DC
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

4020

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Japonsko a Havajské ostrovy
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7895

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Akcia sa končí o Viac

- dní - hod -min -sek