Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ

Prehliadka

Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ

Hoci patria Havajské ostrovy svetovo k najodľahlejším súostroviam a ich vzdialenosť k najbližšej pevnine presahuje tritisíc kilometrov, ich návšteva jednoznačne stojí za to. Nádherné more, slnečné počasie po celý rok a srdeční ľudia sú len zlomkom toho, čo Havaj skutočne ponúka. Najjednoduchší spôsob, ako sa o tom osobne presvedčiť je priamy let z Viedne do Los Angeles a odtiaľ na Havaj. Odnášať si budete zážitky na celý život...

Jednou z najvyhľadávanejších destinácii v rámci Havaja je rozhodne Maui. Druhý najväčší z havajských ostrovov je obľúbeným cieľom najmä pre novomanželov a zamilované páry. Niet sa čo čudovať - ľahko dostupné pieskové pláže, romantické západy slnka a exkluzívne rezorty sú pre medové týždne priam ideálne. V prípade Havaja sa však určite netreba obmedziť len na pohodlie hotela. My v BUBO dobre vieme, a odporúčame to aj našim klientom, že za zážitkami treba vyraziť von a ísť im aktívne oproti. A hoci je piesočná pláž priamo pred dverami hotelovej izby neodolateľným lákadlom, za skutočným dobrodružstvom na Maui si treba zájsť. Vyrážame smer - juhovýchod ostrova.

Road to Hana, alebo – cesta je cieľ! #

Najznámejšia diaľnica na havajských ostrovoch nesie meno po mestečku, kvôli ktorému bola vybudovaná – Hane, dnes s tisíckou obyvateľov. Hana Highway alebo Road to Hana sa začala budovať už v roku 1870. Hlavným dôvodom boli v tom čase rozrastajúce sa plantáže cukrovej trstiny v oblasti a budovanie akvaduktov pre ich zásobovanie vodou. Dovtedy potrebovali obyvatelia na návštevu medzi osadami spustiť kanoe na more a preplávať na ďalšiu pláž.

Necelých 103 kilometrov dlhá cesta sa začína kúsok za mestom Kahului a kopíruje juhovýchodný svah sopky Haleakala, ktorý máme po pravej strane. Po ľavej strane zase vidíme oceán a celou cestou prechádzame cez dažďový prales. Čo robí túto cestou ešte zaujímavejšou a jedinečnou je však 620 zákrut a 59 mostov, z ktorých je väčšina jednosmerných! A je potrebné byť naozaj obozretný. Aj keď cesta nie je vyslovene nebezpečná, uprednostnite skúseného a trpezlivého šoféra. Týchto 103 kilometrov by vám bez prestávok trvalo aj viac ako dve a pol hodiny.

Odporúčaných zastávok počas celej trasy je viac, ako je reálne možné stihnúť. My v BUBO už však máme tento zážitok preskúmaný, a tak vieme, kde sa naozaj oplatí zastaviť a ktoré miesta môžeme preskočiť, pretože nás čaká niečo krajšie a zaujímavejšie...

Tip BUBO: Pred cestou sa zastavte v supermarkete a kúpte si vodu a drobné občerstvenie na celý deň. Hoci sa po ceste nachádzajú miesta, kde sa dá najesť, dať si kávu či vodu, možnosti sú obmedzené a malé zásoby prídu vhod.

Hana Highway je jedinečná trasa so 620 zákrutami a 59 mostami, z ktorých väčšina je jednosmerných!

Za každou zákrutou iný poklad... #

Prvou našou zastávkou hneď za mestečkom Paia je pláž Hookipa. Hoci Hookipa znamená “pohostinnosť”, more na tomto mieste nie je pre všetkých práve pohostinné. Neustále vetry zo severo-východnej strany z tejto pláže robia vyhľadávané miesto pre lokálnych surferov, ktorí zvládnu niekoľkometrové vlny. My však nestojíme priamo na pláži. Aby sme si užili pohľad na profíkov vo vode, zastavíme o odbočku ďalej, na parkovisku so širokým výhľadom na celú pláž. Nezdržiavame sa tu však príliš dlho, deň sa ešte len začína a pred sebou máme  ešte veľa očarujúcich zastávok.

Pokračujeme ďalej po ceste do Hana, domy sa pomaly strácajú, cesta sa zužuje. Po pravej strane sa začína objavovať bambusový les, vysadený čínskymi pracovníkmi na plantážach. Čoraz častejšie stretávame popri úzkej ceste zaparkované autá. Prichádzame k jednej z turistami najviac vyhľadávaných zastávok - Twin Falls. Po krátkej, cca 500 metrovej prechádzke prídeme k dvojici pôvabných vodopádov, padajúcich ponad jaskyňu. Cestou späť k autu sa osviežime čerstvou kokosovou vodou alebo ananásovým smoothie.

Tip BUBO: Ak trávite na Maui viac dní, pri Twin Falls zájdite ešte ďalej, mimo klasickej trasy. Nájdete ďalšie vodopády, jaskyne a jazierka, v ktorých sa môžete okúpať a v ktorých budete pravdepodobne sami. Zoberte si však pevnú obuv. Cestička je trochu náročnejšia.

Hana Road je naozaj magická, za každou zákrutou nás čaká niečo nové. Ponárame sa hlbšie do dažďového pralesa, doslova nad hlavou nám rastú santalové stromy, akácie koa, banánovníky aj dúhové eukalypty. Na niektorých miestach vytvárajú akoby čarovný rastlinný tunel ponad cestu.

Zastavujeme pri vodopádoch Waikamoi. Zaparkujeme tesne pred jedným z mnohých mostov, tak tesne na kraji, ako sa len dá. Po pár metroch prídeme k vodopádom a jazierku, do ktorého mnohí z vrchu skáču. Ak si trúfate, vyskúšajte to aj vy. Pozor, voda je však riadne svieža (rozumej - studená!). Ak sa vám do toho nechce, určite sa nájdu iní odvážlivci, ktorých môžete chvíľu sledovať... 

Tip BUBO: Na Havajských ostrovoch majte vždy po ruke plavky a uterák. Nikdy neviete, kedy sa naskytne chvíľka na skvelé kúpanie.

Na niektorých miestach tu akácie, santaly, eukalypty, či banánovníky vytvárajú čarovný rastlinný tunel nad vašimi hlavami.

Ochutnajte to najlepšie z Havaja #

Ďalšou atraktívnou zastávkou na našej ceste je dramatický Keanae Lookout. Zídeme z hlavnej cesty, a ocitneme sa na Keanae polostrove, vytvorenom pomerne nedávno (z geologického hľadiska) lávou zo sopky Haleakala. Tunajšia pláž nie je práve stvorená na kúpanie, obrovské vlny tu prudko narážajú do ostrých skál. Je to však rozhodne miesto, kde ucítite to, čo Havajčania volajú MANA - silu a energiu. Ak ste vyhladli, a vlastne - ak aj nie, cestou sa rozhodne zastavte v malom stánku Aunty Sandy’s Banana Bread. Vynikajúci banánový chlebík vám tu naservírujú ešte teplý, pečú ho po celý deň priamo na mieste. Prípadne si na ďalšiu cestu zoberte balíček pražených kokosových kúskov.  Ak máte trochu viac času, môžete po ceste zastaviť aj pri vodopádoch Pua'a Ka'a Falls. Jazierko pri vodopádoch býva často plné ľudí, ktorí sa snažia zachytiť peknú fotku uprostred prírody. Zvážte to však, voda je tu ľadová... 

Očakávanou a obľúbenou zastávkou na Road to Hana je určite Nahiku Marketplace. Ideálne miesto na havajský obed. Niekoľko rôznych stánkov ponúka na mieste skvelé, čerstvo pripravované jedlo. Najlepšie rozvoniava Hulu Huli - bravčové rebierka točiace sa grile a hneď vedľa nich Huli Huli kura. K tomu máte na výber okrem ryže a zemiakov aj výbornú pečenú zeleninu. My v BUBO všetkými desiatimi odporúčame krevety v kokose a tiež grilované krevety podávané v papáji. Pizza a tacso už len dopĺňajú lahodnú ponuku, hneď vedľa čerstvých banánov, papáje a ananásu. 

Tip BUBO: Určite tiež nezabudnite okúsiť osviežujúcu čerstvú kokosovú vodu. Skúsený Havajčan vám pár šikovnými ťahmi mačetou otvorí kokos, ktorý bol ešte v ten deň odtrhnutý z palmy. Ak ho stihnete vypiť ešte pred odchodom, rád vám ho bezplatne rozpolí tak, aby ste bez problémov vyjedli aj jeho dužinu. Mňam!

V lávových tuneloch aj na čiernych plážach #

Jedna z dvoch platených zastávok na tejto trase je Kaeleku Cave, alebo tiež lávový tunel. Jedinečný zážitok, ktorý sa ničomu nevyrovná. Obrovská masa lávy, valiaca sa pred tisíc rokmi zo sopky Haleakala začala na povrchu chladnúť a tuhnúť, zatiaľ čo spodná vrstva vytekala do mora ešte ďalšie dva roky, až nakoniec jej tok ustal a vytvoril sa podzemný tunel. Jeho štvrtina sa nachádza na súkromnom pozemku a práve tá časť je sprístupnená aj pre nás. Po zaplatení 12$ nás pri vstupe vybavia baterkami a môžeme zostúpiť do útrob tunela. Tma, chlad a ticho. Našťastie pre nás sem z neznámeho dôvodu až tak veľa ľudí nezavíta. A tak máte šancu, že budete mať celých cca 800 metrov iba pre seba. Pozor však pod nohy a na niektorých úsekoch aj na hlavu! Veľké plus je, že tu nesídlia žiadne netopiere. Ak sa odhodláte zhasnúť baterky, obklopí vás totálna čiernočierna tma... 

Počuli ste už výraz lavatity? Ide o stalaktity, vytvorené lávou! 

Kúpanie na čiernej vulkanickej pláži uprostred havajského pralesa je nezabudnuteľný zážitok!

Blížime sa k miestu, na ktoré sa mnohí najviac tešia už od rána: Čaká nás kúpanie na čiernej vulkanickej pláži uprostred havajského pralesa! Park, v ktorom sa pláž nachádza, je vybavený piknikovými stolmi, sprchami, skrátka všetkým potrebným servisom. Z výšky odtiaľto uvidíte na impozantnú vulkanickú zátoku, ku ktorej sa rýchlo dostanete, keď zbehnete po dvadsiatich schodoch. Voda je tu príjemne osviežujúca, ale tak ako všade na ostrovoch, treba si dať pozor na vlny. Predovšetkým pri vychádzaní z vody von sa môžu postarať o nečakanú zábavu.  Vždy sa tu zdržíme podľa toho, ako sme na tom s časom. No dá sa tu stráviť príjemná hodina.

Kúpeľ v posvätných jazierkach #

Seven sacred pools - miesto plné MANY, spadá pod americké národné parky, a tak je potrebné zaplatiť, prípadne mať platný vstup do národných parkov USA. Krátka 15-minútová prechádzka nás prevedie popri tunajších pozostatkoch dávneho osídlenia. Zastavte sa pri ňom, na informačnej tabuli máte popis a podrobne vysvetlený význam, na čo kedysi slúžilo.

Pokračujeme ďalej po chodníku cez palmovú alej až k jednému z najmagickejších miest na Havaji. Spenené vlny so silou narážajú do čadičových skál a pri príleve sa zlievajú až do jazierok a vylievajúcej sa rieky. Na ľavej strane v diaľke vidíme most, po ktorom sme sa sem dostali a za ním prameň, stekajúci z hory a vytvárajúci vodopád. Sedem posvätných jazierok, ktoré tento prameň tvorí, sú tiež dostupné na kúpanie. No pozor, ak je k nim prístup práve zatvorený, rešpektujte to! Podľa množstva zrážok na severe vulkánu Haleakala môžu práve zúriť záplavy, ktoré prichádzajú naozaj nečakane.

Tip BUBO: Ak sú jazierka otvorené, kúpte sa len v tých, do ktorých priteká čerstvá voda. Stojaté jazierka, vytvorené v skalách môžu obsahovať baktérie, ktorým je lepšie vyhnúť sa.

To bola posledná zastávka nášho dobrodružného putovania po Maui. Tak či tak, slnko tu celoročne zapadá okolo šiestej večer a veľa slnečného svitu nám už dnes nezostáva. Cesta pokračuje ešte niekoľko kilometrov zákrutami, časť prechádza po nespevnenej ceste, treba tu šoférovať naozaj obozretne. Nech je váš hotel kdekoľvek na západe ostrova, cesta domov potrvá ešte približne dve a pol hodiny. I keď sa na ostrove nemusíte obávať srniek prekračujúcich cestu, veľká časť vedie cez otvorené pastviny a uprostred cesty môžete hocikedy stretnúť býka, či stádo kráv. Vychutnávajte si cestu, ktorá sa stáva zážitkom sama o sebe...

TOP 10 Hana Highway : #

 1. Vyrazte na pútavú Hana Highway – cestu plnú zákrut a mostov, ktorá vás povedie tými najkrajšími zákutiami ostrova!
 2. Pláž Hookipa vie byť vďaka silným vlnám poriadne divoká, no vy si môžete vychutnávať aspoň pohľady na nadšených surferov a nasávať typickú havajskú atmosféru.
 3. Twin Falls – čarovná dvojička vodopádov, ktoré treba vidieť. Celá oblasť skrýva aj ďalšie vodopády, jazierka a romantické jaskyne.
 4. Vodopády Waikamoi, kde sa budete prechádzať akoby v rastlinných tuneloch s eukalyptami, banánovníkmi, či akáciami nad hlavami.
 5. Polostrov Keanae, vytvorený sopečnou lávou, kde to priam dýcha pravou havajskou magickou atmosférou.
 6. Nemôžete obísť Nahiku Marketplace, kde môžete ochutnať bravčové rebierka, krevety v kokose a samozrejme, čerstvú kokosovú vodu!
 7. Kaeleku Cave – lávový tunel, kde budete len vy, tma, chlad a ticho...
 8. Seven sacred pools – prílevom vytváraných sedem jazierok, súčasť amerických národných parkov, kde si musíte síce zaplatiť, no návšteva tohto miesta stojí za to!
 9. Kúpanie na čiernej vulkanickej pláži je zážitkom, aký nezažijete nikde inde...
 10. Hlavne si po celý čas nezabúdajte vychutnávať samotnú atraktívnu cestu s vedomím, že práve tá je cieľom všetkých pravých dobrodruhov a lovcov zážitkov... 

Čo vidieť navyše: #

V prípade, že ste vyrazili na Road to Hana skoro ráno, alebo na tejto ceste strávite dva dni, je tu možnosť ešte ďalších atraktívnych zastávok:

 • Hana Tropical - príjemná zastávka pre milovníkov kvetov a orchideí. Na úpätí hory Haleakala, uprostred tropického pralesa sa nachádza záhrada, ktorá je zodpovedná za väčšinu dovozu a predaja orchideí, strelícií a iných tropických kvetov v USA. Navyše ich pestujú formou permakultúry, teda zodpovedne voči jedinečnému prostrediu, v ktorom sa nachádzajú. Ochotne vás tu zadarmo prevedú svojimi priestormi a bližšie oboznámia s druhmi kvetov, ktoré tu pestujú. Vedeli ste, že strelícia je príbuzná banánovníku?

Nezabúdajte, že za svoju ochotu si na konci zaslúžia sprepitné (cca 5-10$ /osoba).

 • Koki Beach - pláž, ktorá sa nachádza kúsok mimo cesty, vás prekvapí svojou výnimočnou červenou farbou.

 • Ak opúšťate Hana Highway ešte za denného svetla, určite sa zastavte pri “Grand kaňone Havaja”. Na prelome náveternej a záveternej strany začne klesanie a budete prechádzať zlomom - kaňonom, ktorý vás svojím vzhľadom určite zaskočí. Je odtiaľto prvý dobrý výhľad na záveternú stranu ostrova. Oproti dažďovému pralesu je to obrovský kontrast - suchá žltá tráva pokrýva strohú krajinu bez kvetov a stromov. Tritisíc metrov vysoká hora Halekala totiž tvorí prirodzenú prekážku pre prehánky, ktorú sa na túto stranu zvyčajne už nedostanú. Všetka vlaha tak zostáva v pralese, ktorý sme práve opustili. 
Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Neutíchajúca chuť poznávať svet vedie Moniku vždy ďalej. Fascinuje ju všetko - rušný život vo veľkomestách, ale tiež ticho a pokoj prírody. Najradšej však na cestách stretáva nových ľudí a spoznáva ich spôsob života. Podľa nej nie je nič neriešiteľné a všetko závisí len od uhla pohľadu.  Pre klientov je ideálny sprievodca do divočiny aj luxusnej reštaurácie. K srdcu jej prirástla nedotknutá príroda Aljašky a Kanady, ruch v mestách USA aj dobrosrdečnosť ľudí v Rusku. Ak nie je v zahraničí, určite ju stretnete v slovenských horách alebo na výlete na motorke. Nikdy nepokazí zábavu a neodmietne šálku dobrej kávy.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Aljaška, Yukon - volanie divočiny

Zo zájazdu:

Monika Šeniglová

Posledná úprava článku | Prečítané: 653

Mohlo by Vás zaujímať

New York Marriott Marquis Prémiový blog

Prémiový blog New York Marriott Marquis

Keď si väčšina ľudí predstaví New York, v hlave sa im často ako prvé vynorí spojenie s Times Square. A presne na tomto mieste leží aj jeden z…

Martin Šimko 7 min. čítania
San Francisco - mesto s dušou slobody San Francisco

San Francisco San Francisco - mesto s dušou slobody

San Francisco - mesto beatnikov a hippies, mesto dobrodruhov a srdce Silicon Valley. Mesto strmých uličiek, farebných viktoriánskych domčekov a…

Veronika Hulíková 15 min. čítania
Vodopády. Ktoré sú tie naj? Prémiový blog

Prémiový blog Vodopády. Ktoré sú tie naj?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju Boston

Boston Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju

Očaril vás New York, nadchlo vás už San Francisco a USA pre vás nesymbolizuje fastfoodová kultúra, ale liberálny svet americkej inteligencie? Ak…

Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu Prémiový blog

Prémiový blog Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu

7. december 1941. Nedeľné ráno, 7:48. Tora! Tora! Tora! Zaznieva signál, že sa prekvapenie podarilo a Japonci útočia na americkú základňu Pearl…

Arizona - najväčšie poklady a tipy Page (Arizona)

Page (Arizona) Arizona - najväčšie poklady a tipy

Počuli ste už o americkom mestečku Page? Že už máte prechodené Spojené štáty krížom-krážom a o tomto mieste ste ešte nepočuli? Chyba! Malé mesto na…

Michal Čičmanec 11 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Kalifornia, západ USA a Las Vegas
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

10 dní

Trvanie

3624

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Dovolenka v Japonsku a ostrov Guam
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7291

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Toronto, Niagara, New York, Washington DC
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

4020

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Japonsko a Havajské ostrovy
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7895

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Akcia sa končí o Viac

- dní - hod -min -sek