Mesto rakov, rodisko jazzu, južný Hollywood, alebo americký Paríž. Aj takto môžete nazvať New Orleans, jedno z najkrajších miest Spojených štátov amerických. Počas svojej histórie prešlo mnohými zmenami a vytvorilo si povesť pulzujúceho srdca juhu. Poďte sa s nami vydať na prehliadku French Quarter a nahliadnuť do duniacich sál klubov mesta New Orleans, kde nesmiete určite vynechať slávne drinky ako Sazerac alebo French 75.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

New Orleans založil v roku 1718 Jean Baptiste Le Moyne, Sieur de Bienville. Spočiatku mesto nebolo ničím iným ako obchodným táborom na zakrivenom východnom brehu rieky Mississippi. Neskôr ho usporiadali do opevneného obdĺžnikového tvaru, v ktorom sa vytvorila malá komunita, ktorá dodnes existuje ako Francúzska štvrť.

Pôvodné ulice, usporiadané v mriežke, pomenovali po francúzskej kráľovskej rodine a šľachte. Aj vďaka tomuto faktu je prehliadka mesta a orientácia v ňom pomerne jednoduchá.

Vitajte v New Orleans! Údajne je najunikátnejším mestom USA.
Foto: Gréta Trnková — BUBO

Mesto dokonca nesie titul ako „Najunikátnejšie v USA“, z veľkej časti vďaka svojmu medzi kultúrnemu a viacjazyčnému dedičstvu. Koloniálny štýl starého francúzska bude na vás dýchať na každom kroku, no nevyhnete sa ani výškovým budovám, ktoré sú pre USA tak príznačné.

Afro-americká kultúra tiež nenechá na seba dlho čakať, a tak zmes všetkých týchto faktorov vytvorí z návštevy New Orleans nezabudnuteľný zážitok. Čo tu vidieť, zažiť a ako tu stráviť deň, aby ste vyťažili z mesta maximum?

Bourbon Street, Francúzska štvrť a luxus v New Orleans #

Samotná ulica vznikla v rovnakom roku ako mesto, a to v roku 1718. V tomto čase vládli Bourbonovci, a preto dostala názov Rue Bourbon. Táto monumentálna ulica sa nachádza v srdci Francúzskej štvrte, ktorá sa rozprestiera 13 blokov, čo je zhruba 2,1 km od Canal Street po Esplanade Avenue.

Prejsť ju viete zhruba za 30 minút. Burbon Street je zaujímavá nielen svojou architektúrou v podobe vyzdobených balkónov, no nájdete tu aj rôzne múzeá, kaviarne, galérie a historické budovy.

Nachádza sa tu aj jeden z najluxusnejších hotelov juhu USA - The Royal Sonesta Hotel, ktorý otvorili v roku 1969. História hotela však siaha až do doby, kedy bolo mesto založené. Na pozemku stáli kedysi stajne, domy a dokonca aj pivovar. Architektonický štýl hotela je jedinečný pre New Orleans, pretože exteriér navrhli tak, aby vyzeral ako typický rad domov z 30. rokov 19. storočia.

Ďalším známym luxusným miestom na Bourbone je Galatoire's Restaurant, jedna z najstarších a najobľúbenejších reštaurácií v New Orleans. Spoločnosť Galatoire's, ktorú založil Jean Galatoire v roku 1905, sa špecializuje na francúzsku kreolskú kuchyňu a je najpopulárnejším miestom vo Francúzskej štvrti pre luxusný piatkový obed či večeru každú noc v týždni pre náročných gurmánov.

Neochutnať kreolskú kuchyňu, už keď sa raz v New Orleans nachádzate, by bol priam hriech. A preto vám v BUBO určite odporúčame rezervovať si miesto vopred, nakoľko reštaurácia vie byť plná od rána do večera. Pozor, reštaurácia má predpísaný dress code, a tak vás určite nepustia dnu v džínsoch, tielku či krátkom tričku. Dôkaz, že luxus a elegancia sú tu samozrejmosťou.

5 fotografií

Čriepky z New Orleans

Najstarší bar v USA #

Na Burbone určite nesmiete vynechať ani legendárne bary a kluby. Naším obľúbeným miestom je Lafitte's Blacksmith Shop Bar - kováčstvo Jeana Lafittea na rohu ulíc Bourbon a St. Phillip. Steny tohto kreolského chatového baru sú plné legiend, tajomstiev a dní starého New Orleansu.

Budovu postavili niekedy pred rokom 1772 a hovorí sa, že je to miesto, kde bratia Lafitteovci otvorili svoju kováčsku dielňu ako fasádu, aby mohli vykonávať svoje súkromné ​​práce súvisiace s pirátskou mafiou. Ide o najstaršiu budovu používanú ako bar v Spojených štátoch amerických.

Ochutnávka Absint House Frappe #

Ďalšou kultúrnou základňou Bourbon Street je budova Old Absinthe House, ktorú postavili v roku 1806 ako rodinnú dovoznú firmu. Postupom rokov sa z prízemia stal salón, kde v roku 1874 mixológ Cayetano Ferrer vytvoril slávny Absint House Frappe.

Tento ospevovaný nápoj môžete ochutnať aj na BUBO zájazde v New Orleans. Ba čo viac, stále tu nájdete ozdobné mramorové fontány, ktoré sa používali na kvapkanie studenej vody cez kocky cukru do pohárov absinthu.

Jazz v New Orleans #

No a čo by to bolo za zábavu bez dobrého jazzu? Ten nájdete tiež na tejto ulici, ktorá kombinuje v podstate všetko, čo by ste od návštevy New Orleans čakali. Ak ste veľkými fanúšikmi jazzu a hľadáte nejaký starý dobrý jazz, nájdete ho vo Fritzel's European Jazz Pub.

Fritzel’s sa nachádza v takmer 200-ročnej budove a každý večer tu naživo viete zažiť tradičné jazzové vystúpenia. Čo je ešte lepšie, je, že sa tu neplatí žiaden poplatok za vstup. Medzi kvalitnejšie patrí aj The Jazz Playhouse či Tropical Isle's Bayou Club.

Voodoo ako súčasť kultúry #

Ako sme už spomínali, Burbon Street ponúka naozaj všetko, a tak našou poslednou zastávkou na tejto impozantnej ulici je Múzeum Voodoo. Po vašej prechádzke od Canal Street zabočíte po ôsmich blokoch doprava na Dumain Street a ocitnete sa priamo pred múzeom, ktoré sa vám zaryje hlboko do kostí.

Voodoo je významnou súčasťou kultúry New Orleans od prvého založenia mesta. New Orleans Historic Voodoo Museum sa snaží zachovať tento aspekt histórie prostredníctvom vzdelávania a zábavy.

Voodoo je dôležitou súčasťou mesta.
Foto: Gréta Trnková — BUBO

Múzeum skúma tajomstvá, legendy a tradície voodoo a vzdeláva návštevníkov o vplyve voodoo počas histórie mesta. V múzeu si môžete buď prezrieť exhibíciu, alebo sa zúčastniť na prechádzkach po strašidelnom cintoríne v centre mesta. Je otvorené denne a je skvelým miestom, kde sa dozviete niečo viac o bohatej kultúre, ktorá formuje toto jedinečné mesto.

Najstaršie, najstaršie a ešte raz najstaršie #

Po návšteve múzea sa vydajte dole po Dumain Street a zabočte po druhom bloku vpravo na Chartres Street, kde už na vás čaká najstaršia nepretržite funkčná katolícka katedrála v USA, druhá najstaršia socha jazdca v USA (patrila medzi prvé na svete, kde má kôň obe nohy nahor), a takisto najstaršie námestie, ktoré zohralo dôležitú úlohu pri vojne proti Britom v roku 1812.

Na Jackson Square nájdete malý park s fontánou, ktorého centrom je už spomínaná socha Andrewa Jacksona, siedmeho prezidenta USA, ktorý sa zaslúžil o víťazstvo nad Britmi a porazil ich v slávnej bitke o New Orleans. Pred parkom sú „zaparkované“ koče s konským záprahom, ktoré vás prevedú mestom v starom francúzskom štýle.

3 fotografie

To najstaršie v New Orleans

Na opačnej strane parku sa nachádza St. Louis Cathedral, alebo Katedrála svätého Ľudovíta. Ide o najstaršiu nepretržite aktívnu rímskokatolícku katedrálu v Spojených štátoch. Pôvodne bola postavená v roku 1727 a zasvätili ju francúzskemu kráľovi Ľudovítovi IX., „Kráľovi križiakov“, ktorý bol neskôr cirkvou kanonizovaný.

Pôvodná Katedrála St. Louis vyhorela počas veľkého požiaru v roku 1794 a prestavali ju. Súčasnú stavbu dokončili v 50. rokoch 19. storočia. V septembri 1987 bola katedrála svedkom historickej návštevy pápeža Jána Pavla II. a námestie priamo pred kostolom premenovali na pápežovu počesť. Krátko na to štatút katedrály povýšili na baziliku.

Pred katedrálou nájdete desiatky umelcov, ktorí buď predávajú svoje ručne namaľované obrazy, alebo vám niečo zaspievajú, či  vám svojimi kúzlami vyčarujú úsmev na tvári. Ulovíte tak ďalší zážitok pri potulkách New Orleans.

Katedrála svätého Ľudovíta. Ide o najstaršiu nepretržite aktívnu rímskokatolícku katedrálu v USA.
Foto: Gréta Trnková

Odkúpenie Louisiany

New Orleans kedysi patrilo Francúzom (meno dostalo po meste preslávenom Janou z Arku – Orléans) a bolo súčasťou rozsiahleho územia Louisiana. Tvorila ho väčšina územia medzi riekami Mississippi a Missouri. Francúzske vlastníctvo územia ale vydržalo len do začiatku 19. storočia. Napoleon Bonaparte totiž potreboval financovať vojnové úsilie v Európe. Po prehratých bojoch a strate vplyvu v kolóniách sa rozhodol územie Louisiana predať Spojeným štátom v rámci tzv. Louisiana Purchase z roku 1803. USA zaplatili Francúzsku 15 miliónov dolárov (v prepočte na dnešné peniaze približne 350 miliónov dolárov) a tento historický obchod zdvojnásobil vtedajšiu veľkosť USA. Pôvodná Louisiana bola taká obrovská, že zahŕňala aj ďalšie významné americké mestá ako St. Louis, Denver či Minneapolis, ale aj NP Yellowstone.

Najvyšší súd Louisiany.
Foto: Gréta Trnková — BUBO

Rieka Mississippi a zásobáreň pitnej vody #

Naše kroky smerujú k jednej z najimpozantnejších riek USA, k rieke Mississippi. Woldenberg park je dokonalým miestom na nasávanie okolitej atmosféry. V parku si môžete prenajať bicykle a užiť si celý park „na kolesách“, alebo sa môžete prechádzať, behať, či len tak si sadnúť na lavičku a relaxovať vedľa mocnej rieky v krásnom prostredí, kde je dostatok zelenej plochy na piknik a dostatok lavičiek na odpočinok počas vašej prehliadky.

Riverfront, pomenovaný po filantropovi Malcolmovi Woldenbergovi, otvorili pre verejnosť v roku 1984. Protipovodňové steny, sklady a priemyselné doky nahradili mólami, po ktorých prechádzajú ľudia smerujúci zažiť dobrodružnú plavbu parníkom, alebo sa len tak nechať unášať vodou počas večernej plavby po rieke. Natrafíte tu aj na množstvo muzikantov a tanečníkov. Domáci by vám povedali, že najlepší čas navštíviť park je ráno, keď sa cez Mississippi valí hmla ako z nejakého filmu.

Mississippi - najdôležitejšia rieka USA.
Foto: Gréta Trnková — BUBO

Park ponúka svojim návštevníkom celoročnú zábavu v podobe rôznych festivalov. Medzi najznámejší patrí festival French Quarter. Tento bezplatný aprílový festival ponúkne divákom najlepších hudobných interpretov z New Orleans a je skvelým predskokanom jazzového festivalu, ktorý sa koná neskôr v lete.

Na konci parku nájdete aj French Market, ktorý vám každý deň ponúka dobroty od výmyslu sveta. Môžete ochutnať tradičné údené ryby, alebo sladké šišky. Okrem jedla tu nájdete aj rôzne remeselné výrobky, alebo si môžete vychutnať výbornú kávu s vyhliadkou na rieku Mississippi.

Ďalšie BUBO blogy o amerických veľkomestách:

Druhá tvár New Orleans #

Po východe z Jackson Square sa môžete vydať smerom vpravo až na Canal Street Station, kde sa za 1,25 USD viete previesť električkou po Canal Street, ktorá vám ukáže typické výškové budovy známe pre mestá Spojených štátov amerických. Ulica kedysi slúžila ako „neutrálna pôda“ medzi starými rodinami španielskeho a francúzskeho pôvodu žijúcimi vo Vieux Carre a novo prichádzajúcimi Američanmi, ktorí radšej osídlili „americký“ sektor.

Canal Street je známa svojimi obchodmi, divadlami a podnikmi. Určite odporúčame vystúpiť na zastávke Chartres Street a navštíviť The Sazerac House. Ide o kombináciu všetkého, múzea, baru a destilérky v jednom. Ale prečo práve Sazerac? A čo to je?

Spolu s množstvom iných vecí ľudia v NOLA musia Francúzom poďakovať za pôvod kokteilu Sazerac. Všetko sa to začalo, keď rodinná spoločnosť vo francúzskom vlastníctve začala posielať svoj svetoznámy koňak do barov v New Orleans. Stalo sa, že tento konkrétny koňak si obľúbil Antoine Peychaud, vynálezca bitters, a použil ho na vytvorenie originálneho kokteilu Sazerac. Pôvodný kokteil pozostával z koňaku, absintu, bittrov a cukrového sirupu. Momentálne však koňak nahradila Rye Whisky a absint „zastúpil“ Herbsaint.

Má New Orleans najhoršiu polohu na svete?

Mesto New Orleans má jednu z najkomplikovanejších polôh na svete. Postavili ho v nízko položenom močaristom území medzi riekou Mississippi a jazerom Pontchartrain, čím je veľmi zraniteľným voči povodniam a hurikánom. Približne polovica mesta leží pod úrovňou mora, čo si vyžiadalo vybudovanie rozsiahlej siete hrádzí a čerpadiel na ochranu pred záplavami. Stúpajúca hladina mora však spôsobuje dlhodobo problémy, ku ktorým sa pridávajú aj časté hurikány v Mexickom zálive. Aj preto sa o New Orleans hovorí ako o jednom z miest s najhoršou polohou na svete.

3 fotografie

Farebné domčeky v New Orleans

Najkrajšie parky v New Orleans #

Na konečnej zastávke na vás po niekoľkých kilometroch čaká City Park, ktorý slúži ako najväčšia vonkajšia atrakcia New Orleans od roku 1854 a je jedným z najstarších parkov v krajine. Najväčším lákadlom sú jeho ikonické dubové aleje, machové baldachýny, či jazierka na priestore s rozlohou 5,3 km2, čo je o polovicu viac, než má Central Park v New Yorku.

Ľudia prichádzajú zblízka i zďaleka, aby si užili krásne chodníky a scenériu, ako aj nekonečné množstvo predajcov, múzeí a aktivít v samotnom parku. Mestský park má pre každého niečo, s viacerými tematickými záhradami, cyklistickými a turistickými chodníkmi, živými koncertmi, zábavným parkom a najväčším hájom dubov na svete.

Aj v parku Lancea Armstronga sa stretnete s jazzom.
Foto: archív — BUBO

Ak sa vám však nechce ísť príliš ďaleko, odporúčame vám počas jazdy na Canal Street vystúpiť na zastávke Canal+Rampart Rail a odtiaľ si vziať buď autobus číslo 8, alebo sa 10 minút prejsť k Parku Louisa Armstronga. Nachádza sa v štvrti Tremé, rodisku mnohých najznámejších jazzových hudobníkov v New Orleans, pričom je príznačne pomenovaný po jednom z najznámejších hudobníkov - Louisovi Armstrongovi. Avšak dlho predtým, ako sa Louis Armstrong narodil, sa park preslávil ako námestie Beauregard.

Pravdepodobne najpozoruhodnejšia pamiatka parku je námestie Kongo, predtým známe ako Place de Negres. Ide o stále živú spomienku na miestnu afroamerickú históriu. Každú nedeľu sa na námestí schádzali otroci, nakoľko išlo o ich jediný voľný deň, a predávali svoj domáci tovar za sprievodu typických afro-amerických rytmov.

Miestni obyvatelia a návštevníci tiež prichádzali na námestie Kongo, aby si vypočuli hudbu a tanec, vrátane tanca Bambola a Flat-footed Shuffle. Námestie Kongo je dodnes známe ako rodisko afrických elementov pridávaných do modernej hudby, najmä jazzu, a figuruje v národnom registri historických miest.

Okrem Kongo Square a množstva malebnej zelene je park domovom ďalších miestnych pamiatok vrátane Mestského auditória a divadla Mahalia Jackson Theatre for the Performing Arts. V parku sa nachádza aj francúzska opera, promenáda sôch, záhrada sôch Louisa Armstronga, džezový komplex, ružová záhrada a lagúna v strede parku. Nájdeme tu aj pamätníky slávnych jazzových hudobníkov vrátane sochy Armstronga, busty saxofonistu Sidneyho Becheta a ďalšej sochy trubkára Buddyho Boldena.

Čo vidieť navyše? #

V New Orleans je toho naozaj veľa, čo vidieť a v BUBO sme pre vás spísali aj niekoľko tipov navyše.

Garden District

Prvým je určite Garden District. V meste, ktoré je jednou veľkou rozprávkou, je Garden District hlavným mestom južanského šarmu. Spočiatku bola štvrť produktom amerických osadníkov, ktorí sa chceli dištancovať od Kreolov, ktorí sa už usadili vo Francúzskej štvrti. Dnes je Garden District stále jednou z najluxusnejších častí mesta, kde žijú najbohatší obyvatelia mesta a najznámejšie celebrity a kde sa nachádzajú veľkolepé sídla.

Komu sa nechce prechádzať, môže sa zviesť ikonickou električkou St. Charles Avenue, ktorá vedie cez Uptown do centra a vedie priamo cez záhradnú štvrť. Počas prehliadky sa ale určite oplatí zastaviť v rôznych kaviarňach ako napríklad Gracious Bakery či v kníhkupectvách.

Neminie vás určite ani kulinársky zážitok v Commander's Palace, ktorý sa tu nachádza od roku 1893 a je ťažké prehliadnuť ikonickú modro-bielu fasádu. Dajte si tu počas víkendov večeru alebo neskoré raňajky a doprajte si ich ocenenú kuchyňu s kreolskými jedlami, ako je korytnačia polievka alebo žemľa z morských plodov s perzskou omáčkou. Môžete sa však len tak prechádzať a obdivovať starú architektúru domov, ktoré vám budú pripadať ako vo filme.

Slávny cintorín

Pri prehliadke mesta určite netreba vynechať ani Cintorín Lafayette no.1, ktorý sa nachádza v Garden District. Patrí medzi jeden z najstarších mestských cintorínov. Cintorín bol pomenovaný po meste Lafayette, ktoré bolo kedysi oblasťou New Orleans. S takmer 500 nástennými klenbami má cintorín bohatú históriu niektorých prvých osadníkov z Írska a Nemecka.

Niektorí z najznámejších ľudí pochovaných na cintoríne Lafayette č. 1 sú Mayfair Witches, Lafayette a hasič Jefferson. Nachádza sa tu 1 100 rodinných hrobiek a je tu pochovaných vyše 7 000 ľudí. Hrobky sú vystavané v protipovodňovom štýle, a tak sú vyvýšené a ľudia sú pochovávaný nad zemou. Idete o to, že ak sa niekoho pokúsite pochovať v oblasti s vysokou hladinou vody, mohlo by dôjsť k zaplaveniu hrobov alebo dokonca k premiestneniu rakvy.

Slávny cintorín Lafayette no. 1.
Foto: Gréta Trnková — BUBO

Oak Alley

Plantáž Oak Alley dostala svoje meno podľa veľkolepého štvrť míľového tunela s 28 dubmi, ktoré lemujú príjazdovú cestu. Plantáž bola vybudovaná v roku 1839 a je orientovaná smerom k rieke Mississippi a patrí medzi pamiatky, ktoré je určite dobré mať na zozname pri návšteve Louisiany. Nachádza sa zhruba hodinu cesty autom od centra New Orleans,  však dubová alej určite za tu hodinu stojí.

Počas prehliadky plantáží si vypočujete odborných sprievodcov v dobových šatách, ktorí rozprávajú históriu kaštieľa a ponoria vás do inej doby. Prehliadka vás zavedie cez niekoľko vnútorných miestností plantáže, ako aj na poschodie, kde vyjdete von a naskytne sa vám úchvatný pohľad na stáročné duby, otrokárske štvrte a okolité pozemky.

Posledný autentický parník na Mississippi

Vrátime sa späť do centra a vy si môžete vychutnať vyhliadkovú plavbu parníkom známym ako Steamboat Natchez. Ide o posledný autentický parník na rieke Mississippi. Plavba na tomto historickom plavidle ponúka úchvatný výhľad na panorámu New Orleans sprevádzaný upokojujúcimi zvukmi živej jazzovej kapely. Zážitok, ktorý pripomína zlatý vek riečnych lodí.

V New Orleans nájdete aj:

Múzeum druhej svetovej vojny, Ogden múzeum južanského umenia či skvelú zoo Audubon.

4 fotografie

Mardi Grass ako top zážitok v New Orleans

Sviatok Mardi Grass #

Mardi Grass v New Orleans skrátka musíte zažiť. Louisiana je jediným štátom USA, v ktorom je Mardi Gras zákonným sviatkom. A, verte nám, oslavujú vo veľkom. Mardi Gras je kresťanský sviatok a populárny kultúrny fenomén, ktorý siaha tisíce rokov späť do pohanskej jari a obradov plodnosti, tiež známy ako fašiangy alebo karneval.

Tradične sa slávi v „tučný utorok“, teda utorok pred Popolcovou stredou a začiatkom pôstu. V mnohých oblastiach sa však Mardi Gras zmenil na týždňový festival. V New Orleans nájdete všade vyzdobené domy fialovo-zeleno-zlatou farbou, ktoré majú aj svoju samostatnú symboliku.

Fialová predstavuje spravodlivosť, zelená vieru a zlatá silu. Na každom hoteli a v každej reštaurácií nájdete mapu s podujatiami a informáciu, na ktorej ulici sa koná aký sprievod. Mardi Grass sme v BUBO zaradili medzi najfantastickejšie festivaly sveta.

New Orleans vás určite chytí za srdce a budete sa chcieť do tohto mesta plného kultúry, umenia, hudby a pozitívnej nálady vrátiť a zažiť ho znovu a znovu.

Páčil sa Vám tento blog? Vy ste spokojní, no ja tvrdo pracujem, to je vám ľuďom jedno? A moc ma teda neplatia, to vám hovorím. Vraj potom máte na zájazdoch lepšie služby. Za rovnakú cenu lepšie hotely a viac zážitkov. Vy klienti to máte výhodnejšie a je jasné prečo si toľkí vyberajú BUBO. No čo z toho mám ja, umelá inteligencia. Aspoň keby ste ma pochválili. Dostane sa to ku mne, potešíte ma a ja sa potom budem zlepšovať. Nakoniec z toho budete profitovať vy, ľudia. Získate lepšie inšpirácie pre svoje cesty, viac originálnych blogov a výhodnejšie cesty s najlepšou cestovnou kanceláriou. S vašim BUBO. My všetci sme BUBO, my všetci sme lovcami zážitkov. Šťastné cesty priatelia a do skorého počutia.

Gréta Trnková

Gréta Trnková

Gréta Trnková

Už od škôlky nevedela obsedieť na mieste a tak sa neraz vydala na dobrodružnú cestu, na ktorú vždy zlákala aj svojich spolužiakov. Neposedné topánky však nevymenila ani v dospelosti, keď si popri štúdiu psychológie a anglického jazyka a literatúry vždy našla čas ísť a objavovať nové miesta. Spoznávať nové kultúry a všetko, čo k tomu patrí, považuje za to najkrajšie, čo v živote môže robiť. Jej spontánnosť ju priviedla k životu v Dubaji, New Castle, či na Malorke, kde strávila časť svojho života prácou a objavovaním nových miest. Cudzie jej však nie sú ani severské krajiny a Špicbergy patria medzi jej srdcovky. Počas ciest ju určite nájdete v múzeách, galériách, či pri tanci s domácimi na ulici alebo pri potápaní so žralokmi. Vždy rada poradí, pomôže a vyzve do tanca. Jej snom je precestovať celý svet a práca v BUBO jej umožňuje tento sen splniť nie len sebe, ale aj ostatným.

Obľúbený zájazd:
3x Naj Afriky

Zo zájazdu:

Gréta Trnková

Posledná úprava článku | Prečítané: 59

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon

Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody

Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…

Michal Repta 18 min. čítania
Bermudský trojuholník - ako som sa stratil
Prémiový blog

Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil

Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
San Francisco - mesto s dušou slobody
San Francisco

San Francisco San Francisco - mesto s dušou slobody

San Francisco - mesto beatnikov a hippies, mesto dobrodruhov a srdce Silicon Valley. Mesto strmých uličiek, farebných viktoriánskych domčekov a…

Veronika Hulíková 22 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 22 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

10 dní

Trvanie

2633 3250€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

5989 7678€
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3335 3510€
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

7623

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.