Burning Man je čoraz populárnejším pojmom a snom milovníkov unikátnych podujatí. Čo ale v skutočnosti znamená tento pojem? Ide o sociálny experiment v americkej Nevadskej púšti, kde sa od roku 1986 každoročne stretnú ľudia na mieste, ktoré sa volá Black Rock Desert. Na osem dní tu vznikne sebestačné dočasné mesto, ktoré funguje na základe svojich vlastných desiatich pravidiel a princípov. Nájdete tu unikátne umelecké diela, najfarebnejšie alegorické vozidlá, mobilné hudobné stage a ľudí v každom veku v tých najuletenejších outfitoch. Utopická spoločnosť, ktorú každý nejakým spôsobom vytvára a prispieva do nej. Burning Man som zažil na vlastnej koži a teraz vám o ňom detailne porozprávam.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Mnohí označujú Burning Man za festival, ale nie je to úplne tak. Pozorní Burneri si všimnú, že BM (Burning Man) je všetko možné len nie festival. Je to rituál, ktorý spája kultúrne tradície z celého sveta rôznych komunít. Burning Man je veľa vecí pre veľa ľudí a na svete by ste hľadali len veľmi ťažko niečo podobné ako komunitu Burnerov.

Pripravte sa na to, že Burn je absolútne liberálny, čo sa týka nahoty, sexu či rôznych aktivít, ktoré sú s ním spojené. To, že okolo vás pobehujú nahí ľudia, ktorí tancujú či bicyklujú sa, nie je nič nezvyčajné.

Burning Man je zážitok na celý život. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

Burning Man je zážitok na celý život. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

História Burning Man - počiatky #

Burning Man vznikol v roku 1986 na pláži Baker Beach v San Franciscu, meste známom svojím bohémskym duchom, hnutím hippies a literárnou beat generation. V 80. rokoch sa tento projekt zrodil v kontexte tzv. New Age éry, ktorá priniesla hľadanie zmyslu života, duchovnú revolúciu, feminizmus, ekológiu a spiritualitu – témy, ktoré dodnes rezonujú v desiatich princípoch Burning Mana.

Za zakladateľa Burning Mana sa považuje Larry Harvey, ktorý prežíval ťažké obdobie po rozchode a krízu stredného veku zároveň. Jedného dňa zavolal priateľovi s myšlienkou: „Let's build a man and burn it!“ („Postavme sochu človeka a spáľme ju!“)

Tento akt radikálneho sebavyjadrenia odštartoval na pláži, kde prvýkrát zapálili sochu muža. Podujatie sa opakovalo nasledujúce štyri roky a každým rokom lákalo viac a viac ľudí. Po tom, čo americké úrady podujatie na pláži zatrhli, komunita sa presunula do púšte Black Rock Desert v Nevade.

Tak vznikol Burning Man, symbol radikálneho vyjadrenia a komunity. Po skromných začiatkoch na kalifornskej pláži sa zmenil na globálny fenomén.

Horiaca socha muža #

Samotný Burning Man symbolizuje horiaceho človeka – sochu, ktorá sa spolu s takzvaným "chrámom" (Temple) každoročne spáli. Pálenie sochy je oslavným rituálom, symbolom očisty od bolesti a krívd. Keď sa socha muža páli, tisíce ľudí sedia okolo za prítomnosti všetkých umeleckých áut a všetci sa radujú a oslavujú.

Na druhý deň však nastáva tichý a dojímavý moment – pálenie chrámu. Chrám je miestom smútku, kde ľudia zanechávajú rôzne fotografie, predmety či odkazy pre svojich zosnulých blízkych. Počas pálenia vládne absolútne ticho, ktoré narúša len praskanie ohňa. Každý prežíva vlastné emócie, často spojené s katarziou, uvoľnením od smútku, negatívnych pocitov či túžbou po nejakom druhu oslobodenia. Za mňa jeden z najemotívnejších zážitkov bol plačúci žensky výkrik "I love You", ozývajúc sa do neba, počas absolútneho ticha, keď tisícky ľudí sedí na púšti a pozerajú sa ako chrám horí. 

Pri tomto rituáli stoja rangeri, ktorí dbajú na bezpečnosť, aby zabránili tragédiám. Ten žiaľ totiž môže byť veľmi intenzívny, a v minulosti sa, bohužiaľ, aj stalo, že jeden z účastníkov skočil do ohňa. Tento moment pripomína, aké silné emócie dokáže pálenie chrámu vyvolať.

10 fotografií

Chrám a socha horiaceho muža

Príprava na Burning Man - čo si zobrať #

Keď sme sa na Burning Man chystali, mali sme malú predstavu, o čom to asi bude. Človek si o BM číta, pozerá nejaké videá, ale reálne to pochopí, až keď tam príde. Výber príletového miesta záleží od toho, akým spôsobom sa na Burn chcete dostať. Možnosti sú tri. Buď si požičiate auto, karavan, alebo pôjdete Burner Express Bus. Všetky druhy dopravy majú svoje výhody aj nevýhody.

Burner Express Coach je autobus, ktorý zabezpečuje Burning Man a cena za lístok je cca 400 USD. Autobus odchádza zo San Francisca (9 hodín cesty), so zastávkou v meste Reno, ktoré je posledným väčším mestom pred púšťou (cca 4 hodiny cesty od Black Rock City). V meste Reno sa nachádza letisko a viete sem aj priletieť. V cene lístku za autobus vám zoberú na BM bez problémov nadrozmernú batožinu, bicykel a počas BM si viete ísť zobrať na vopred dohodnuté miesto približne 30 litrov vody na osobu. Neplatíte nič navyše.

4 fotografie

Doprava na Burning Man

Požičanie karavanu (RV) je skvelou voľbou pre tých, ktorí si nevedia predstaviť stráviť osem dní v stane uprostred púšte. Pri RV je problém, že ho požičovne bežne nechcú požičiavať na BM - kvôli alkalickému prachu, ktorý sa dá len veľmi ťažko očistiť. Preto budete na BM vidieť všetky odparkované auta s oblepenými všetkými časťami vozidla, cez ktoré sa prach vie potenciálne dostať dovnútra.

Požičovňa, ktorá vám RV s istotou na BM požičia, sa volá Cruise America. Ak máte nižší budget, nevyhľadávajte RV v štátoch Kalifornia, Nevada, Utah, ale choďte o trochu ďalej – do Arizony alebo Colorada. Tu sú ceny za požičanie RV o viac ako polovicu lacnejšie. Môžete tak spojiť 15-hodinovú cestu z týchto vzdialenejších štátov do Black Rock Desert s krásnym roadtripom po USA.

Na samotnom BM máte dve možnosti, ako odparkovať vaše RV. Buď si priplatíte a s vašim RV zaparkujete priamo v jednom zo stoviek kempov (tento rok ich tam bolo cca 1000), kde budete súčasťou komunity. Alebo to zadarmo odparkujete na konci periférie všetkých kempov, a tým pádom nie ste súčasťou žiadneho kempu a o všetko sa musíte starať sami. Cena za RV pre štyri osoby na osem dní v Colorade vychádzala na 6 000 USD.

5 fotografií

S karavanom na Burning Man

Pre nás (autorov blogu) bolo najideálnejším variantom dva roky po sebe požičanie pick up-u, ako je Toyota Tacoma alebo Ford F150, ktoré sú vhodné pre štyroch ľudí. Na korbu zmestíte bez problémov štyri bicykle, pre každého po 60 litrov vody, čo je spolu pre štyroch ľudí 240 litrov = cca 60 veľkých galónových fliaš, všetky kufre, stany a celé vybavenie, ktoré si potrebujete so sebou zobrať.

Prileteli sme do San Francisca s 23 kg kufrom na osobu. V tom sme mali zbalené outfity a všetko oblečenie potrebné do púšte. Myslite na to, že na púšti je počas dňa +30 stupňov a v noci teplota klesá na +5 stupňov. Preto potrebujete mať so sebou aj teplý kožuch.

Čo si ešte kúpiť pred Burning Manom? #

Nezabudnite na kvalitné vysoké topánky, ktoré vám chránia nohy pred alkalickým prachom. Ale aj snoubordové okuliare a respirátor (alebo aspoň šatku proti púštnej búrke) a veľa-veľa svetielok, ktoré si dáte na oblečenie každú noc a s ktorými si obalíte aj celý bicykel, aby vás v noci bolo vidieť.

Väčšinu veľkých vecí sme si kúpili až v Amerike vo Walmarte. Veci ako stan, 30 cm šrauby so závitom, ktorými si zašraubujete stan do zeme, aby vám ho neodfúklo, spacák, bicykel, nafukovací matrac, karimatku, jedlo a vodu. Nezabudnite si čelovku, rukavice na bicykel, aby ste nemal otlaky, ak nie ste zvyknutí veľa bicyklovať.

Za celých osem dní tu nabicyklujete stovky kilometrov. Bez bicykla sa na BM nepohnete, vzdialeností sú totiž obrovské. Celý BM je postavený na rozlohe zhruba 14 km2 – čo je (pre predstavu) ako menšia časť Manhattanu v New Yorku.

Požičanie bicykla

Alternatívne si viete ešte v jednej z posledných dediniek, napr. v Gerlach-u, požičať bicykel na BM za poplatok a na konci ho tam po ceste vrátiť. Na samotnom Burne už peniaze nefungujú, a tak tam nekúpite nič.

10 fotografií

Oblečenie na Burning Man

Bicykel je aj preto váš najdôležitejší nástroj. Na ňom hľadáte v tzv. deep playi rôzne artcary alebo hudobné stage, z ktorých väčšina z je na kolesách a každý deň sa tak presúvajú z jedného miesta na druhé.

Z týchto artcarov bol pre nás najzaujímavejší El Pulpo Magnifico. Ide o kultovú vec - chobotnicu, ktorá je úplne mechanicky pohyblivá. Hýbu sa jej chápadla, priam až vyliezajú oči z jamiek, ktoré má asi po obvode celej hlavy a z tých chápadiel šľahajú ohne a plamene. Do toho hrá hudba. Keď sme to prvýkrát videli, odpadli sme. Veľmi silný zážitok.

El Pulpo Magnifico. VIDEO: Zuzana Hábeková, BUBO

El Pulpo Magnifico. VIDEO: Zuzana Hábeková, BUBO

Najväčším šokom a zároveň vtipným momentom bolo, keď sa nám podarilo prísť k veľkému hudobnému interpretovi pod stage medzi prvými. Naivne sme si kúsok od stageu odstavili bicykle. Vtedy sme ešte netušili, že na koncerte bude viac ako 10 000 ľudí.

Tí prišli na bicykloch, ktoré si v púšti v okolí stage-u odstavili. A po koncerte sme zistili, že my sme si vôbec nezapamätali, kde sme si naše bicykle odparkovali. Trvalo nám viac ako hodinu, kým sme ich našli. Naozaj, posledná vec, ktorú chcete stratiť na BM, je bicykel. Dávajte si naň veľký pozor.

6 fotografií

Atmosféra Burning Man

Burning Man sa nedá opísať slovami, treba ho zažiť. Elon Musk

Kempy na Burning Man #

Každý rok sme si vopred vybrali kemp, ktorý nám najviac vyhovoval. Vopred sme si zavolali cez videohovor s camp mayor-om, či aj my spĺňame požiadavky kempu. Zistili sme, či si sedíme aj myšlienkovo. A toto všetko keď klaplo, zaplatili sme sumu 400 USD na osobu, za ktorú sme na mieste dostali tieň nad stany a jednu mobilnú sprchu, ktorú mohli využívať len členovia kempu.

Každý deň sme mali v cene jednu teplú večeru, ktorú sme si navzájom varili. Plus sme mohli využívať služby kempu ako bar a (v našom prípade) masáže, ktoré sme ponúkali ostatným Burnerom. V drvivej väčšine kempov si delíte pracovné šichty.

Nejde o žiadne náročné práce. Dvakrát do týždňa po zhruba 3 až 5 hodín máte niečo robiť. Buď varíte večeru pre svojich „campmates“ (kempingových spoločníkov) alebo zbierate odpad v kempe či idete po ľad. Prípadne sa stanete barmanom alebo DJ-om, ak máte hudobný stage.

Posledné roky začali vznikať aj takzvané „plug and play kempy“, kde platíte omnoho viac peňazí, za ktoré ale dostanete skutočný luxus. Vlastnú klimatizovanú jurtu, vlastné WC, vlastného kuchára a najlepšiu polohu, čo sa týka celého mesta. V týchto kempoch často stretnete rôznych hercov, ale aj osobnosti ako Elon Musk. Šéf Tesly či Twitteru (X) sám povedal, že Burning Man sa nedá opísať slovami a treba ho zažiť.

8 fotografií

Kempy na BM, aj tie luxusné

Ako zohnať lístok na Burning Man? #

Čo sa týka lístkov, je niekoľko možností ako sa k nim viete dostať, no ide o náročný proces.

V súčasnosti sa predávajú lístky vo viacerých fázach. Zaviedol sa tzv. FOMO sale (z frázy fear of missing out – mať stres a strach z toho, že o niečo prídete). Toto je slovo, ktoré sa na Burning Man-e skloňuje non-stop, pretože stále sa tam niečo deje. Vždy je všade určite niečo zaujímavejšie než to, čo práve prežívate. A preto máte FOMO, lebo sa neviete zbaviť pocitu, že máte byť niekde inde. Ide o kategóriu lístkov, ktoré sú drahšie a stoja zhruba od 1 500 do 2 700 dolárov. Keď si tento lístok kúpite, máte istotu, že sa na Burn dostanete. Ide o vôbec prvý predaj.

Potom sú tu lístky, ktoré sa predávajú v hlavnom predaji alebo main sale. Tie sme zohnali aj my a stoja 575 dolárov. Kúpu lístka treba mať dopredu zaznačenú v kalendári. Treba to mať naplánované a ideálne sa obklopiť ľuďmi, ktorí vám s tým budú pomáhať. Musíte si totiž spraviť svoj profil na Burner stránke a v rámci toho profilu sa ešte aj zaregistrovať na predaj. O všetkom budete informovaní emailom.

Predaj je dopredu ohlásený na istý dátum, istú hodinu a všetci už čakajú pred počítačmi. Majú zapnuté svoje elektronické zariadenia. Spustí sa predaj, obnovíte stránku a čakáte, či vás ich systém náhodne vyberie a umožní vám kúpiť si lístok. Na jednu osobu viete kúpiť iba dva lístky. Ak vás systém pustí ďalej, potrebujete v podstate iba naklikať lístky, dať ich do košíka a zaplatiť. Drvivej väčšine ľudí sa ale nepodarí dostať ku kúpe. Vidíte iba koliesko, ktoré sa hodinu krúti a na konci vám vypíše, že lístky sú vypredané, skúste to opäť o rok. Preto je dobré mať viacero ľudí, ktorí vám s tým pomáhajú, vedia si vopred spraviť profil a skúsia ten lístok kúpiť na seba, ak ich systém náhodne vyberie. Následne na ňom už iba zmenia meno.

My sme tiež mali takýchto klikačov, ktorí sa na Burn nechystali, ale dali sme im všetky inštrukcie a nám sa to koliesko točilo donekonečna a k lístkom sme sa nedostali. Zmierili sme sa s tým. Niektorí ľudia sa tam snažia dostať aj päť rokov a stále sa im to nepodarilo, nie je to nič výnimočné. A zrazu nám telefonovali kamaráti, že majú lístky v košíku a pýtali sa nás, či si ich chceme vyzdvihnúť na mieste alebo zaslať poštou. V tom momente sme odpadli od šťastia. Podarilo sa!

Prečítajte si aj ďalšie festivalové BUBO blogy:

Horenie človeka a chrámu. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

Horenie človeka a chrámu. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

Veľkou výhodou je, že ak si zakúpite lístok cez hlavný predaj, máte možnosť jedenkrát na ňom zmeniť meno. To môžete využiť napríklad v prípade, ak lístok zaobstará pre vás niekto iný, napríklad kamarát. Organizácia Burning Man má však celý systém nastavený tak, aby sa s lístkami nekupčilo. Ak by náhodou zistili, že je lístok predávaný za vyššiu cenu, než bola jeho pôvodná hodnota, môžu ho automaticky zrušiť.

Funguje však aj takzvaný STEP program. Ak viete, že svoju vstupenku nevyužijete, môžete ju prostredníctvom tohto programu vrátiť do obehu. Týmto spôsobom ju môže získať záujemca, ktorý čaká na voľné lístky. Aj takto sa teda dá lístok na Burning Man zabezpečiť.

Ďalšou možnosťou je program nazývaný Ticket Aid. Je určený pre osoby s nízkymi príjmami alebo tých, ktorí si v danom roku nemôžu dovoliť vstupenku na Burning Man z finančných dôvodov. Ak chcete požiadať o lístok prostredníctvom Ticket Aid, musíte vyplniť formulár a doložiť dôkazy, ako napríklad doklady o splácaní hypotéky či platieb účtov, ktoré preukazujú vašu finančnú situáciu. Pre tento program je vyhradených 5 000 lístkov. Organizácia Burning Man následne vyhodnotí žiadosti a rozhodne, komu lístky poskytne.

Koncom mája dostanete email, v ktorom sa dozviete, či máte na lístok nárok. Ak budete vybraní, môžete si tento Ticket Aid lístok zakúpiť za polovičnú cenu, teda 275 USD. Treba si však dávať pozor: ak sa vám podarí zakúpiť lístok na svoje meno v hlavnom predaji, strácate nárok požiadať o lístok cez Ticket Aid.

Nám sa jeden rok podarilo získať lístky v hlavnom predaji a ďalší rok sme využili možnosť Ticket Aid.

Koľko ma vyjde Burning Man?

Rozpočet na Burning Man tak môže byť rôznorodý. Ak sa to snažíte optimalizovať vrátane získaného lístku cez Ticket Aid, rátajte s celkovými nákladmi zhruba 3 000 eur. Ale, naopak, ak máte radi luxus, vyjde vás BM pokojne aj 20 000 eur a viac.

4 fotografie

Nekonečná párty

Desať princípov (ne)festivalu Burning Man #

1. princíp: Nezanechať žiadnu stopu

Jeden z princípov udalosti je leave no trace, čo znamená, že za sebou nemáte nechať žiadnu stopu, žiaden odpad. Čo si sem prinesiete, to si musíte aj odniesť - vrátane všetkého odpadu, aj toho biologického (po sprchovaní sa či umytí zubov). Všetku špinavú vodu zbierate do fliaš a nakonci BM si ju odnesiete so sebou z posvätnej púšte preč. Na malú a veľkú potrebu využívate mobilné toalety - pokiaľ nerátam ročník 2023.

Vtedy nás chytili obrovské dažde a celý BM sa stal veľkým alkalickým baheniskom, cez ktoré sa nedalo prejsť viac ako 50 metrov. Prach zmiešaný s vodou sa vám nalepil na topánky a s kilami ílovitého bahna, ktoré sa nedali odlepiť od podrážky, nemali ste šancu pohnúť sa ďalej. To iste sa dialo aj autám a bicyklom. Celý BM ostal ochromený a všetci sme na niekoľko dní ostali zaseknutí vo svojich kempoch.

Problém nastal, keď sa začali plniť mobilné toalety, ku ktorým sa nevedeli dostať autá, a nemohli tak odčerpávať biologický odpad. Vtedy sme museli začať vykonávať malú potrebu do fľašiek, aby sa nestalo, že začne záchody vytápať. To bola veľká hitparáda. Tieto dni sme sa umývali iba vlhčenými utierkami a snažili sme sa šetriť aj jedlo a vodu.

Nik totižto nevedel, čo sa bude diať a ako dlho tam ostaneme takto zaseknutí, keďže tu nemáte takmer žiadny prístup k internetu.

7 fotografií

Ako sme prežili púštne dažde

2. princíp: Darovanie

Burning Man funguje na princípe darovania. Všetko je založené na daroch – napríklad prídete na určité miesto a dostanete zadarmo raňajky. Na oplátku môžete niekoho pozvať do vášho kempu, kde mu vaši ľudia ponúknu napríklad masáž. Celý systém je o vzájomnej výmene a nikde sa za nič neplatí, dokonca ani za alkohol, ktorý je k dispozícii na všetkých baroch. Jedinou výnimkou je ľad, ktorý si môžete kúpiť za peniaze.

3. princíp: Radikálne sebavyjadrenie

Takzvané radikálne sebavyjadrenie. To znamená, že vás nikto nebude súdiť za to, ako vyzeráte alebo čo máte oblečené. Je úplne jedno, či chodíte nahí, máte na hlave masku jeleňa alebo ste oblečení ako pískajúci delfín. Nikto vás nebude ohovárať ani posudzovať. Burning Man ponúka intenzívny kultúrny šok, ktorý vás naučí akceptovať úplnú slobodu prejavu ostatných aj seba samých.

4. princíp: Participácia

Princíp účasti spočíva v tom, že každý je aktívnym účastníkom. Nie je to len o veľkých hudobných menách, ale aj o vás samotných. Každý účastník svojou prítomnosťou dotvára atmosféru BM. Večer napríklad všetci nosia oblečenie plné svetielok, čím vytvárajú nezabudnuteľné vizuálne efekty. Aj výber vášho oblečenia je spôsob, ako prispievate k tomuto sociálnemu experimentu.

5. princíp: Bezprostredná prítomnosť

Takzvaná bezprostredná prítomnosť. To znamená, že žijete tu a teraz v tomto okamihu. To bolo pre mňa veľmi fascinujúce. Neviem, či vy ste za posledných 20 rokov skúsili žiť bez telefónu aspoň na niekoľko dní. Ja nie, a až tu som zistil ako extrémne uvoľňujúci pocit to je. Počas BM som telefón nevybral z vrecka takmer celých 8 dní.

Vyťahoval som ho iba na fotenie alebo nahrávanie. Signál je tu prakticky nedostupný, čo prináša neskutočne oslobodzujúci pocit slobody – žiadne telefonáty, správy ani notifikácie. Telefón, hoci otvára možnosti, zároveň zväzuje. Burning Man ponúka príležitosť zažiť úplne odlišnú realitu a zbaviť sa technologického stresu, aspoň na zopár dní. Aj to bol pre mňa neskutočný zážitok.

6. princíp: Radikálne spoľahnutie sa na seba samého

Radikálne spoľahnutie sa na seba samého je úplne základným princípom Burning Mana. Predstavte si, že idete na osem dní do púšte, ktorá je od najbližšieho mesta vzdialená približne 2,5 až 3 hodiny. Čokoľvek si so sebou neprinesiete, tam jednoducho nebudete mať. Samozrejme, ak potrebujete pomoc, niekto vám ju poskytne, a ak si potrebujete niečo požičať, pravdepodobne to niekde nájdete. Nemali by ste sa však na to spoliehať. Každý je tam zodpovedný sám za seba.

Pri balení je potrebné myslieť na všetko – od kempingového vybavenia až po stan, ktorý musí byť špeciálne upravený. Playa, teda vysušené dno jazera, nie je klasickou piesočnou púšťou, ale alkalickým prachom, ktorý sa dostane doslova všade. Ak máte stan so sieťkou, ráno sa môžete prebudiť pokrytí vrstvou tohto prachu. Preto je dôležité dôkladne sa pripraviť na všetky podmienky a byť sebestační.

9 fotografií

Umenie na BM

7. princíp: Radikálne začlenenie (sa)

To znamená, že Burning Man je pre všetkých, nielen pre Američanov, ale pre veľkú medzinárodnú komunitu. Ide priam o svetové globálne hnutie. A či ste introvert, extrovert, umelec, neumelec... každý je na Burne vítaný.

8. princíp: Občianska zodpovednosť

Váženie si občianskej spoločnosti. Členovia komunity, ktorí BM organizujú, preberajú zodpovednosť za organizovanie podujatia v súlade s miestnymi, štátnymi a federálnymi zákonmi.

9. princíp: Dekomercializácia

Ide o to, aby si tu nerobili reklamu žiadne značky a aby sa tu nepropagovali ani žiadne komerčné produkty. Žiadne sponzorstvá, predaje či propagácia značiek. Jednoducho zákaz konzumu. Všetko je tam zadarmo. Poskytujete svoje dary a, naopak, prijímate dary ostatných.

10. princíp: Budovanie komunity

Ide o spoluprácu na všetkých úrovniach. Na BM sú prezentované stovky neuveriteľných umeleckých diel plné kreativity. Celý Burning Man je o umení. Hudba, vizuálne umenie, sochy, rôzne inštalácie, performances. Ak ste ako človek milovník umenia, tak na Burning Man ste osem dní v raji, lebo to umenie je prítomné úplne všade.

4 fotografie

Umenia nikdy nie je dosť

Koho očakávať spomedzi interpretov? #

Ak prichádzate na Burning Man po prvýkrát, prejdete špeciálnou bránou, kde vás privítajú slovami „Vitajte doma“. Podľa tradície si ľahnete do púštneho prachu a urobíte anjelika. Okrem jedinečnej atmosféry nás vždy lákali aj hudobné mená. Naživo sme mohli vidieť umelcov ako Rufus Du Sol, Jan Blomqvist, Monolink, Anyma, Arodes, Shimza, Innellea, Colyn, Sainte Vie, WhoMadeWho, Vintage Culture, Carl Cox, Charlotte de Witte a mnohých ďalších.

Zaujímavosťou je, že dopredu takmer neviete, aké hudobné mená budú vystupovať. Informácie sa dozviete až pár dní pred začiatkom BM prostredníctvom dvoch aplikácií – iBurn a Dust. Tieto aplikácie vám ukážu miesta jednotlivých kempov, polohy umeleckých diel a časy vystúpení na rôznych pódiách.

Artcars. VIDEO: Martin Šimko, Zuzana Hábeková, BUBO

Artcars. VIDEO: Martin Šimko, Zuzana Hábeková, BUBO

Ak človek rád improvizuje, tu je na to dokonalý priestor. Burning Man nie je len o veľkých menách. Pointou je túlať sa púšťou, nájsť nečakané umelecké diela alebo natrafiť na interpreta a užiť si daný okamih. Veľkosť mena tu nehrá rolu.

Veľmi ma bavila nápaditosť a vtipkovanie Burnerov, na čo sme prišli hneď prvý deň, keď nás posielali na vymyslené stage na mená interpretov, ktorí tam ani nevystupovali. Robili si z nás srandu, že o polnoci hrá Skrillex na trash fence. Dali nám polohu a keď sme tam prišli, našli sme tam stáť iba známu búdku toi toi.

5 fotografií

Útržky z BM párty

Už sme si povedali, že BM sa odohráva na dne jazera, ktoré sa volalo Laontan, a niekedy v dávnych dobách bolo jedným z najväčších v Severnej Amerike. Tu je hlavný priestor, kde sa BM odohráva, takzvaná „the playa“. V angličtine hovoríme o jazernom dne vo všeobecnosti, nie o pláži (hoci sa tu cítite ako na nej).

Priestor je rozdelený na playu, deep playu a obytnú časť s kempmi. Samotná obytná časť je akoby polkruh, v ktorom sa nachádzajú všetky kempy a odparkované autá. Predstavte si to ako hodinový ciferník od druhej hodiny po desiatu hodinu a v tomto rozmedzí sa nachádzajú všetky kempy. A presne podľa tohto hodinového ciferníku sa tam človek aj orientuje.

Začína sa to teda od druhej hodiny až po desiatu hodinu a dovnútra týchto číslic sú vložené ulice označené písmenami. Ide to od A až po K. Samotná playa sa začína pred písmenom A - je označená ako Esplanade. A práve podľa času a písmeniek sa viete orientovať. Každý kemp je v nejakom bloku a má štvrť hodinu. Náš prvý kemp bol na súradnici 4:45 a písmeno F.

Playa plná umeleckých diel a inštalácií sa nachádza vo vnútri ciferníku mimo kempov a pokračuje severne až hore. V strede celého areálu v playi sa nachádza socha človeka. A úplne na severe sa nachádza deep playa. Ide o časť areálu, kde sa dejú tie najväčšie párty. Nájdete tu množstvo artcarov - vozidiel prerobených na najrôznejšie spôsoby. Obrovský drak, vážka, teniska, Golden Gate Bridge... Sú vždy robené tak, aby boli čo najfarebnejšie a najvysvietenejšie. Väčšina má nejakú plošinu, kde sa môžu dostať ľudia a tancovať pri DJ-och. Ak vás bavia hudba a párty, práve tu zažijete tie najlepšie v živote.

Ako som sa stratil #

Ja som sa tu napríklad hneď prvú noc (teda ráno) stratil. A to s orientáciou nemám ako sprievodca vyškolený v BUBO Cestovateľskej Akadémii nikdy problém. Stalo sa to tak, že ráno po prvom večeri už svitalo a bolo svetlo. Vy sa snažíte orientovať iba podľa času, písmeniek a názvu svojho kempu. Zhodou okolností sme bývali prvý rok v kempe s názvom Afterglow. Boli tam ale nanešťastie dva kempy s veľmi podobným názvom - Afterglow lounge and spa a samotný Afterglow. Samozrejme, ja som išiel do lounge and spa.

A tým, že sme do kempu prišli už za tmy, postavili sme aj stan a išli rovno objavovať krásy do deep playe. Ráno, keď som bol rozbitý a spoločensky unavený, neuvedomil som si, že som bol v inom kempe. Zúfalý som tam rozopínal cudzie stany a pozeral sa, či náhodou niekoho spacieho nespoznám z našej partie. Inú šancu nemáte – na internet či signál zabudnite. Nakoniec mi na pomoc prišiel neznámy Burner, s ktorým sme prišli na to, že som v úplne inom kempe na opačnej strane Black Rock City.

11 fotografií

DJ-ovia a nekonečné svetlá

Drogy na Burning Man? Neodporúčame #

Ak by ste si chceli náhodou brať so sebou nejaké nelegálne látky (čo, samozrejme, neodporúčame), majte na pamäti, že v štáte Nevada sú (na rozdiel od Kalifornie) ilegálne aj ľahké drogy. Cestou totiž prechádzate aj oblasťami, v ktorých žije pôvodné americké obyvateľstvo. Práve na týchto miestach sú znížené aj rýchlostné limity. Dbajte na to! Ľahko vás môžu zastaviť policajti - napríklad aj preto, ak vám nie je vidieť EČV.

Priamo na evente sú taktiež prítomné policajné hliadky a tzv. rangeri, ktorí sa prechádzajú pomedzi ľudí v dave a kontrolujú, či nerobíte niečo nelegálne. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o neviazanú párty nikde uprostred ničoho, kde neexistuje žiadna kontrola a neplatia pravidlá, nie je to tak.

Na BM ma fascinoval aj mix ľudí. Stretnete tu sem-tam aj malé trojročné deti s rodičmi. Ich domovom sú prevažne family friendly kempy. Naopak, stretnete tu aj drsných motorkárov - takých na ktorých sa bojíte aj pozrieť, no nakoniec zistíte, že to sú tí najmilší ľudia na celom Burne. Pokiaľ sa s nimi spriatelíte, pripravia vám na obed ten najlepší syrový toast. Stretnete tu taktiež množstvo dôchodcov. Ja by som dal ruku do ohňa za to, že som tam videl svoju starkú bicyklovať v najuletenejšom kostýme na LSD.

LSD tunel. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

LSD tunel. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

Ľudia tu organizujú rôzne workshopy v oblasti duchovného rozvoja, sexuálnych aktivít ako napríklad bondage, BDSM či takzvaný terrible advice. Niekto za vami príde, opýta sa na radu a vy mu dáte tú najhlúpejšiu, aká vám napadne. Fungujú tu aj športové, výtvarné a hudobné aktivity.

7 fotografií

Nosorožec a mnohé iné

Po prvý raz sme tu zažili najväčšiu púštnu búrku, kedy sme nevideli na viac ako tri metre pred seba. Zrazu vás predbehne artcar v tvare tenisky converse veľkosti limuzíny a vy nechápete. Za celých osem dní je takmer stopercentná šanca, že zažijete aspoň jednu poriadnu púštnu burku. Pokojne aj niekoľko dní po sebe. Vtedy to už pomaly prestáva byť sranda.

Púštna búrka. VIDEO: Martin Šimko, Zuzana Hábeková, BUBO

Púštna búrka. VIDEO: Martin Šimko, Zuzana Hábeková, BUBO

Prečo je teda Burning Man výnimočný? #

Celé toto prostredie je neskutočne magické a Burning Man je neopísateľne úžasný. Playa je čisto biely jemný piesok a keď je slnečný deň, máte pred sebou iba modrú oblohu a v pozadí kulisu nevadských hôr. Keď sme boli na jednej párty do rána, na jednej strane nám ako keby „zapadal spln Mesiaca“ a na druhej strane vychádzalo slnko.

Tieto farby sa miešajú na bielej playi a je to naozaj extrémne čarovné miesto. Už len byť tam je taký obrovský zážitok, až rýchlo pochopíte, prečo je pre Burnerov playa taká posvätná. A prečo na ňu nevylievajú špinavú vodu a nerozhadzujú odpadky. Dokonca používajú aj pojem MOOP - matter out of place (v podstate odpad – čokoľvek, čo nepatrí playi, zbierajú).

Burning Man je utópia, kde si ľudia pomáhajú, obdarúvajú sa, vytvárajú komunitu, uznávajú umenie a duchovný rozvoj, vedia sa neskutočne zabávať a neberú sa vážne. Práve naopak, celý Burn je extrémne vtipný, okrem toho originálny, kreatívny, spontánny, farebný... No skrátka úžasný. A každý ho bude mať úplne svoj a jedinečný.

7 fotografií

Ešte zopár úlovkov z BM

Keď píšem pre BUBO tento blog, opäť ma chytá FOMO a už sa teším, ako sa vrátim naspäť. Je to veľmi návykové. Pocit komunity, slobody, kreativity, uvoľnenia a izolácie, ktorá je ale veľmi príjemná. Život v mikrosvete, kde sú všetci na tej istej vlne, účastníci sú milí a hrá tam vaša obľúbená hudba.

Zábava, vtipné prostredie a chcete to zažívať znova a znova aj napriek tomu diskomfortu. Môže sa to zdať strašne uletené, že investujete minimálne 4 000 dolárov za to, aby ste išli na týždeň do púšte a spali tam v stane, močili do fľaše a zároveň si tam treba všetko priniesť aj odniesť.

Je to priam paradox, ale tá skúsenosť a zážitky počas tých ôsmych dní vám ukážu, že to za to stojí. Nič iné vám ten pocit nenahradí, pretože žiadne iné také miesto ani udalosť, ktorá by sa na Burning Man podobala, neexistuje.

V mnohých iných kútoch sveta už vznikli tzv. „regional Burns“. Na nich viete ochutnať atmosféru BM, aj keď nejdete do Ameriky, no na originálny zážitok sa to nechytá ani zďaleka. Zamierte do Black Rock Desert. Vyskúšajte to na vlastnej koži a až vtedy pochopíte, o čom píšem. Len keď to zažijete na vlastnej koži, pochopíte, čo Burning Man skutočne znamená.

Lietajúci motýľ. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

Lietajúci motýľ. VIDEO: Martin Šimko, BUBO

Niekedy sa až divím ako to môžu moji živí kolegovia z BUBO tak super napísať. Viem, že ja im to niekedy trošku pokazím zlou výslovnosťou. Sorry, budem sa zlepšovať. Každopádne informácie, ktoré dostanete v Cestovateľskom magazíne BUBO na bubo.sk lomené blog majú ambíciu byť tými najkvalitnejšími a najinšpiratívnejšími. BUBO od svojho vzniku rozvíja slovenské cestovateľstvo a naše blogy idú taktiež týmto smerom. Každý deň vydávame nový blog a zážitky máme napísané z každej jednej krajiny sveta. V BUBO sme najscestovanejšími Slovákmi a Slovenkami a ako prví sme prešli všetky krajiny sveta od severného po južný pól. Veríme, že naša tvrdá a systematická práca zlepší vaše poznanie sveta a vy pri cestovaní ulovíte viac zážitkov a cez tieto svet lepšie spoznáte a porozumiete mu. Do skorého počutia priatelia!

Martin Šimko

Martin Šimko

Martin Šimko

Popri sprevádzaní je Martin zároveň destinačný manažér na oblasť Severnej Ameriky (USA, Karibik, Kanadu), Papuu Novú Guineu, Mikronéziu a Veľkú Britániu, kde zároveň strávil časť svojho života. Ako BUBO sprievodca s našimi klientmi loví zážitky po celom svete – na vrcholoch sopiek v Indonézii, pri obradoch spaľovania mŕtvych v Indii, pod osemtisícovkami v Nepále, aj pri prechádzkach popod Islandské vodopády. Domorodým kmeňom Himba v Namíbii vždy prinesú zásoby jedla, s masajmi v Keni pijú krv z kráv, v Zimbabwe sa prechádzajú s levmi a na safari v Tanzánii a Botswane striehnu na veľkú päťku. Jeho druhým domovom je Japonsko a Južná Kórea, ktoré prešiel z východu na západ už vyše 20 krát. Sám ďalej prešiel 15 štátov USA, kde takmer rok žil, Nový Zéland, Oceániu, Karibik, Arabské Emiráty a juhovýchodnú Áziu. Martin je vyštudovaný hygienik, ktorý strávil rok štúdiom v Austrálii. Jeho koníčkami sú fotografovanie, filmovanie, tvorba cestovateľských videí a adrenalínové športy, miluje rôznorodosť planéty. Klienti BUBO si na Martinovi vážia jeho obetavosť a pozitívnu náladu za každej situácie. Vidia, že cestovaním si plní svoje sny a sprevádzanie ho napĺňa. Ako správny sprievodca po Afrike miluje steak z impaly s Umngqusho ako prílohou.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Južná Kórea, Japonsko

Zo zájazdu:

Martin Šimko

Posledná úprava článku | Prečítané: 50

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon

Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody

Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…

Michal Repta 18 min. čítania
Bermudský trojuholník - ako som sa stratil
Prémiový blog

Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil

Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
San Francisco - mesto s dušou slobody
San Francisco

San Francisco San Francisco - mesto s dušou slobody

San Francisco - mesto beatnikov a hippies, mesto dobrodruhov a srdce Silicon Valley. Mesto strmých uličiek, farebných viktoriánskych domčekov a…

Veronika Hulíková 22 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 22 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA)


náročnosť

10 dní

Trvanie

2633 3250€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

5444 6980€
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3335 3510€
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

6930

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.