Keď sa plavila ako námorníčka na zaoceánskej lodi svojho otca, námorníci boli sklamaní, že ich odmieta, ale neskôr si ju obľúbili za to, že im počas návštev nevestincov strážila peňaženky. V čase, keď v Nórsku homosexualitu považovali za nevyliečiteľnú psychickú diagnózu, nebála sa na verejnosti otvorene hlásiť k svojej sexuálnej orientácii. V listoch americkému kongresu opakovane napádala fakt, že americké imigračné úrady nepúšťajú do krajiny homosexuálov a do pasu im dávajú označenie sexuálny deviant. Kim Friele sa stala ikonou LGBT hnutia nielen v Nórsku.
Štátny pohreb za účasti kráľovnej
Nórsko si celoživotné úsilie pionierky práv tejto menšiny uctilo podľa zásluh. Kim Friele je rytierkou prvej triedy Rádu svätého Olafa a krajina jej z úcty k celoživotnému úsiliu pripravila štátny pohreb, na ktorom sa zúčastnili nórsky premiér, kráľovná Sonja, korunná princezná Mette-Marit či ministerka kultúry.
V roku 2008 ju vtedajší nórsky premiér (dnes generálny tajomník NATO) Jens Stoltenberg vymenoval za čestnú členku v Strane pracujúcich s odôvodnením, „že urobila z Nórska dôstojnejšiu spoločnosť.” Jej autobiografiu Trolla treba skrotiť, ktorá popisuje jej dospievanie v Bergene a klíčiaci pocit inakosti, zvolil Zväz nórskych prekladateľov a tlmočníkov za tretiu najlepšiu non-fiction knihu v Nórsku od roku 1945.
Dva roky manželstva s bankárom
Kim Friele študovala jazyky v Oslo a v Cambridge a ako 24-ročná sa vydala za advokáta Olu Frieleho, aby skúsila žiť normálny život. Neúspešne. Už o dva roky sa rozviedli. (Ole Friele sa stal neskôr jedným z najdôležitejších bankárov krajiny druhej polovice 20. storočia.)
Ako nájsť homosexuála bez internetu a barov?
Friele sa stala členkou tajnej organizácie homosexuálov s názvom Nórsky zväz roku 1948, ktorý umožňoval lesbám a homosexuálom vo vtedajšom Nórsku žiť aspoň sčasti normálny život.
Stať sa členkou nebolo jednoduché. Friele to neskôr opísala v svojich pamätiach: Na žiadosť o členstvo dostala odpoveď, že ide o tajnú organizáciu a potrebuje aspoň dvoch svedkov s minimálne polročným členstvom, ktorí garantujú jej diskrétnosť a morálne kvality.
Ako ich mala nájsť v čase, keď v meste nejestvovali nijaké homobary (slávny London Pub vznikol až o dvadsať rokov neskôr) a o internete sa ľuďom ani nesnívalo? A tak si každú sobotu po práci chodila sadnúť na lavičku pred centrálnou zástavkou metra v Oslo a vyhliadala homosexuálov. Márne.
Majú homosexuáli zozelenieť?
Nevedela ich identifikovať. Čítala, že ženy sú skôr maskulínne, často trochu pri sebe, obliekajú sa zväčša do siva a majú veľké nohy. Muži vrtia bokmi a majú vyčesanú ofinu. Ale nikoho takého nevidela. A má sa skúsiť náhodou pridať, keď sa jej niekto podobá na homosexuála? Podísť bližšie a spýtať sa: Prepáčte, nie ste náhodou homosexuál?
Neskôr často opakovala, že si želala, aby všetci homosexuáli naraz zozeleneli. Spoločnosť by videla, koľko ich je, a oni by sa spoznali. Možno keby objavili svoju silu, mohli by od vlády žiadať invalidný dôchodok, keďže toľko odborníkov ich pokladá za nevyliečiteľne chorých?
Kim Friele nechcela zapíjať depresiu a žiaľ, že sa musí skrývať. Rozhodla sa zmeniť spoločnosť.
Liberálna Kodaň zmenila nielen jej život
Napokon sa jej po opakovaných márnych pokusoch podarilo dostať do sídla organizácie. Ako? Majiteľ obchodu s pornočasopismi ju odkázal na nočný bar v liberálnejšej Kodani. Friele neváhala a nastúpila na loď, aby cestovala z Oslo do hlavného mesta Dánska. V Kodani zažila prvý pocit slobody, Nórov tu však nestretla.
Keď sa sklamaná vracala naspäť, v kaviarni na lodi objavila očividne homosexuálny pár. Povzbudená emóciou z Kodane našla odvahu sa im prihovoriť. A mala šťastie. Podarilo sa jej dostať do sídla organizácie, aby tam prežila sklamanie. Našla len deprimovaných mužov a pár žien, ktorí utápali v alkohole svoj smútok z vyhnanstva zo spoločnosti. Nechceli sa skrývať po parkoch a verejných toaletách. Nechceli žiť v pretvárke. Chceli len piť. Ona nechcela piť, ona sa to rozhodla zmeniť.
Od roku 1961 stála na čele spolku a v roku 1963 sa stala prvou ženou v Nórsku, ktorá sa verejne prihlásila k svojej lesbickej orientácii.
Na rozdiel od prechádzajúceho vedenia nemala problém podpisovať listy úradom svojím plným menom a otvorene vystupovať na verejnosti. Celkom tak zmenila pôvodnú snahu o čo najväčšie utajenie a diskrétnosť. Friele sa odvážila bojovať.
Desaťročie kľúčových zmien
Svojou prácou významne prispela k odstráneniu paragrafu 213 nórskeho trestného zákonníka, ktorý kriminalizoval sexuálny styk medzi mužmi. Paragraf bol zrušený v roku 1972 a v roku 1978 sa homosexualita prestala oficiálne pokladať za psychiatrickú diagnózu. V roku 1981 boli paragrafy trestného zákonníka bojujúce proti rasizmu rozšírené o odsúdenie diskriminácie na základe sexuálneho založenia. A Friele sa osobne zasadila svojou prácou o to, že už o rok neskôr bol nórsky pastor Jens Bratterud odsúdený na 30 dní podmienečného väzenia za výzvu odstrániť homosexuálne založených ľudí z vedúcich pozícií v spoločnosti.
Láska na celý život
Friele sa jej angažovanie vždy prelínalo aj so súkromným životom. V roku 1977 spoznala pravicovú poltičku, 51-ročnú Wenche Lowzow, a zo stretnutia zdanlivo celkom odlišných žien (Friele bola ľavičiarka, Lowzow sa hlásila ku konzervatívnej pravici) mala vzniknúť láska na celý život.
O tom, ako sa menila (nielen) nórska spoločnosť svedčia aj ich spoločné príhody z prvých rokov spolužitia.
V roku 1979 sa Lowzow ako prvá poslankyňa v dejinách Nórska otvorene prihlásila k lesbickej orientácii na stretnutí v kaviarni Metropol, v obľúbenom mieste stretávania sa LGBT komunity.
Normálny život dvoch žien
Lowzow vyhlásila: „Celá strana vie, kto som. A nikto o tom verejne nehovorí.” Deň nato, 8. septembra 1979 neboli v Nórsku jediné noviny, ktoré by v palcových titulkoch nehlásili: „Som homosexuálna a som šťastná.” Verejné vystúpenie inak konzervatívnej političky, ktorá predstavila svoj celkom normálny spoločný život so ženou, znamenalo v krajine senzáciu. A prinieslo zmenu v myslení státisícov ľudí. Lowzow to stálo miesto na kandidátke v ďalších parlamentných voľbách.
Sexuálny deviant v USA
V roku 1982 dostali Friele a Lowzow pozvanie do USA od International Gay Association. Museli žiadať špeciálne povolenie od amerických imigračných úradov, keďže USA v tom období pokladali homosexuálov za „sexuálnych deviantov” a nepovoľovali im vstup do krajiny. Pri amerických vízach si Lowzow našla poznámku sexuálny deviant.
Friele ani Lowzow nenechali prípad bez povšimnutia. V otvorených listoch americkému kongresu stále znovu napádali tento nehumánny prístup a prispeli k tomu, že paragraf bol v roku 1988 (len rok pred pádom Berlínskeho múru, v čase, keď USA vystupovali ako líder slobodného sveta) odstránený.
Táto „vízová aféra” a následná diskusia v západnom svete zásadnou mierou prispeli k poznaniu a verejnému odsúdeniu diskriminácie a ponižovania, ktoré homosexuáli a lesby zažívajú v každodennom živote.
V láske človek dostáva presne to, čo dáva - možno nie od druhého a druhému človeku, ale od lásky a láske. Karin Boye
Svadba
Keď Nórsko v roku 1993 zaviedlo možnosť registrovaného partnerstva pre osoby rovnakého pohlavia, Kim Friele a jej dlhoročná partnerka Wenche Lowzow boli prvým párom, ktorý tak vstúpil do spoločného zväzku. Lowzow zomrela v roku 2016. S Friele prežili v spoločnom zväzku takmer 50 rokov.
V Lowzovej nekrológu nájdeme slová básne skvelej švédskej poetky Karin Boye: V láske človek dostáva presne to, čo dáva - možno nie od druhého a druhému človeku, ale od lásky a láske.
@ Titulná fotografia: OLA SÆTHER