Čínsky nový rok 2023 - začal sa rok Zajaca

Čínsky nový rok 2023 - začal sa rok Zajaca

22. januára 2023 skočilo (hop) poldruha miliardy Číňanov do Nového roka. Skončil sa totižto rok Tigra a začal sa rok Zajaca. Tiger symbolizoval odvahu a silu, dával ľuďom nádej. A čo tento rok? Čo máme očakávať? Prenesme sa na chvíľu do Číny. Ako sa tento deň slávi?

Minulý rok začal 1. februára 2022, tentoraz začína v nedeľu 22. januára. My, sprievodcovia, ktorí máme kamarátov (aj čínskych) po celom svete, dostávame želania. O oslavách nového roku som napísal „globálny blog.“ Tu sa s Lukášom vyslovene venujeme Čínskemu novému roku.

Práve v tomto období sa koná najväčšie sťahovanie ľudí na svete a Číňania, ktorí cestujú domov za svojimi rodinami, vykonajú spolu neuveriteľné tri miliardy ciest.

Rok Vodného zajaca #

Aj Čína má 12 zvierat vo zverokruhu (zvieratníku) a priraďujú sa podľa roka, kedy ste sa narodili. Ja som napríklad „kohút.“ Zajac je považovaný za jedno z najšťastnejších. No zverokruh nestačí, okrem neho tu máme v rámci Jing a jang (taoizmus) aj niečo ako nebesky kmeň a päť elementov. Tento rok je preto rokom Vodného zajaca (Gui Mao). Je to dosť špeciálne, lebo všetky elementy v tomto roku sú „jin“ (joga, tmavé miesto, žena, noc, pasívny element).

Odvetvia s drevom – ako nábytkári, poľnohospodárstvo, ale aj vydavateľstvo či kultúra – budú tento rok úspešné. Na druhej strane, požiarny priemysel, vrátane digitálnych a technologických firiem, môže trpieť, pretože oheň sa bojí vody. Rok „vodného zajaca“ bude nežnejší, mäkučkejší rok, ako prítulný králiček. Konečne budeme mať čas vydýchnuť si.

Problémom tohoto roka je postavenie Tai Sui (píše Ľuboš Fellner):

Ja som sa narodil v roku 1969 a som teda znamenie Kohúta. Som stelesnením Yang, protipól Jing a musím byť pripravený, že sa tento rok stretnem s negatívnym ovplyvňovaním Tai Sui, čo znamená, že moje nasledujúce mesiace môžu byť nestabilné a môžu priniesť veľa zmien. Tai Sui – hviezdne božstvá sa otáčajú paralelne s Jupiterom, ale v opačnom smere.

Základná rada je, že mám veľa cestovať. Posledné roky som cestoval málo, a tak súhlasím. Ďalšou radou, ktorú som dostal od čínskeho astrológa, je nazbierať čo najviac pozitívnej energie, a tú pri cestovaní získavate. Konflikty totižto prídu. No konflikt môže viesť k zlepšeniu, v čo ja osobne verím, viď môj blog Najhorší rok v mojom biznise (ak ste sa v živote dostali na vedúcu pozíciu, prečítajte si ho).

Astrológovia odporúčajú nosiť viac žltej a hnedej farby. S hnedou som OK. A hlavne viem, že o rok príde iné znamenie a nová šanca. Nikdy sa nedajte zlomiť, po tmavej noci opäť vyjde slnko. Vždy!

Svoj horoskop si môžete pozrieť v našom krátkom príspevku: Čínsky nový rok - horoskop 2023.

Ako prebiehajú oslavy v čínskych komunitách? #

Na Slovensku už máme vianočné a silvestrovské oslavy dávno za sebou, no v krajine draka sa ľudia práve v týchto dňoch predbiehajú v obchodoch v nakupovaní kaligrafických nálepiek na dvere s prianím zdravia, úspechu, lásky či peňazí. V žiadnom košíku nesmú chýbať drobné obáločky so zlatým nápisom "Šťastný Nový rok". Celý národ sa sťahuje. Čínsky nový rok prichádza. 

Hoci Čína pozná silvestrovské a novoročné oslavy, ako sú známe u nás v západnom svete, mimo najväčších miest im ľudia nejako zvlášť neholdujú. Naopak, dni odpočítavajú koncom januára a začiatkom februára, kedy sa zvyčajne končí starý a začína nový lunárny rok. Bavil som sa s mnohými kamarátmi a známymi v Číne a nebolo jedného, kto by ho v bežnej konverzácii počastoval prívlastkom "čínsky".

„Však tento sviatok sa neslávi len v Číne," povedala mi moja bývalá kolegynka z čínskej školy Emma. Pravda. Oslavy tohto sviatku zastihnete nielen v Číne, ale vo všetkých krajinách so značnou populáciou Číňanov - predovšetkým v krajinách juhovýchodnej Ázie ale aj v Pacifiku a mnohých mestách Veľkej Británie, Kanady či USA. 

Tu v Číne tento sviatok nenazve nikto inak ako Festival jari a nikto nepochybuje o tom, že je to najdôležitejší sviatok v krajine. Pýtate sa prečo? Pre Číňanov má totiž podobný význam ako Vianoce pre nás. Spájajú sa s ním mnohé tradície, ktoré nezriedka pripomínajú kombináciu našich vianočných a novoročných. 

Lukáš si na svoje prežívanie čínskeho nového roka spomína takto:

"V prvom rade, už niekoľko týždňov pred začiatkom osláv sú všetky vlaky, autobusy a iné dopravné prostriedky vybookované do posledného miesta nielen na samotný čínsky "Silvester", ale aj na celý zvyšok dlhého 7-ďnového voľna. Sám si osobne pamätám na moju prechádzku vo vlaku počas zhruba 35 hodín dlhej cesty z juhočínskeho mesta Kunming do Šanghaja. Mne sa ešte ležadlo ušlo, no boli desiatky ďalších, ktorí túto 2 660 km dlhú trasu absolvovali v uličke na rozkladacej stoličke cez deň a poskladaní na zemi ako tetris v nočných hodinách.

Z cestovnej horúčky 1,3 miliardy ľudí majú pravdaže najväčšiu radosť hotelieri, letecké spoločnosti a ľudia pracujúci v turizme. Ceny všetkého v tomto segmente sa neraz vyhupnú aj na trojnásobok bežných cien a i tak je ťažké zohnať čokoľvek na poslednú chvíľu. Tí z vás, ktorí ste už Čínu navštívili, ste isto zistili aj na vlastnej koži, že skutočný obsah slovného spojenia "veľa ľudí" človek naozaj pochopí až tu. No príďte sem v tomto sviatočnom období a z vašich predošlých zážitkov sa budete tešiť so slovami: „Mali sme šťastie, všade sme mali málo ľudí." 

Zdobenie a darčeky #

Ľudia zo všetkých kútov Ríše stredu, ako dodnes znie názov Číny v mandarínčine, chcú byť doma nie neskôr ako v posledný deň starého roka. Nie, počas tohto dňa zväčša nevyzerajú čínske domácnosti viac ozdobené ako inokedy a izbami sa nerozlieha špeciálna novoročná hudba. Nie, počas tohto dňa sa nevyžaduje držať pôst alebo tráviť čas s rodinou pozeraním rozprávok alebo hraním hier. Každý môže čas tráviť podľa svojho. Avšak rovnako ako na Slovenku počas Štedrého večera, aj tu plynie život v tento deň omnoho pomalšie. Neexistujú problémy ani starosti. Naopak, šíri sa radosť z možnosti byť opäť spolu. 

Kolujú aj darčeky. „Darčeky sa môžu dávať kedykoľvek počas dňa - nie nutne iba večer, keď sú všetci spolu. Môžeš ich venovať individuálne v súkromí aj spoločne. Ako chceš," vysvetlila mi moja priateľka, s ktorej rodinou som tento sviatok slávil naposledy. „Je ale celkom bežné ich odovzdávať hneď po príchode do domu,“ dodala. Vychovaný západnou civilizáciou som bol zásobený viacerými darmi zo Slovenska, Laosu či Thajska, o ktorých som vedel, že pre mojich hostiteľov budú unikátne. Veľmi som však s nimi nepochodil. Nemôžem síce povedať, že by neboli prijaté s vďačnosťou, ale zďaleka nevyvolali taký efekt ako jeden z troch najbežnejších a najobľúbenejších darov, ktoré môžete Číňanom venovať: červené obáločky so zlatým písmom zvané HongBao, ktoré vopred naplníte peniazmi.

No a keďže Čína je napriek komunizmu snáď ešte kapitalistickejšia ako Západ, platí tu zlaté pravidlo: Čím viac, tým lepšie. Ak sa vám podarí ich počet alebo hodnotu napasovať do vzťahu k číslu 8 pre šťastie alebo k číslu 9 na znak nekonečna, ich radosť bude o to väčšia. Pôvodne putovali naplnené obáločky HongBao len z rúk starších do rúk detí ako požehnanie a ochrana pred starnutím, no dnes už putujú všetkými smermi. 

Spoločná večera #

Najdôležitejšou udalosťou týchto osláv je však spoločná večera v predvečer Nového roka. Tradícia hovorí, že sa má konať v mieste bydliska najstaršieho člena rodiny alebo v jeho blízkosti. „Niektoré rodiny mávajú túto večeru doma," vraví mi priateľka. „Nám sa ale nechce pripravovať aspoň 18 rôznych chodov a neskôr to všetko umývať, takže pôjdeme do reštaurácie," uvádza ma do obrazu. Prekvapilo ma, že reštaurácia nebola nijako výnimočne dekrovaná. Vládol v nej však ruch typický pre každodenné stolovanie. A bolo v nej plno. „Strávenie novoročnej večere v reštaurácii teda nemôže byť ojedinelé," pomyslel som si.

Moje domnienky neskôr doslovne potvrdili aj moji hostitelia. Hneď po usadení začalo na stôl putovať jedlo. S tými osemnástimi chodmi, či lepšie povedané osemnástimi rôznymi jedlami, moja priateľka isto nepreháňala. Nesmeli medzi nimi chýbať rôzne studené predkrmy, polievky, ryža a čo najdlhšie rezance. Žiadna obdobná večera sa nezaobíde bez ryby, ktorú Číňania nedojedia celú, aby jej prebytok symbolizoval hojnosť v nadchádzajúcom roku. Väčšinou zjedia iba jednu stranu ryby a neobracajú ju.

Môžete očakávať aj mierne sladký druh ryžového pudingu, ktorý tu nenazvú inak ako Niangao, aby bol ďalší rok plný prosperity. Na záver sa namiesto dezertov podáva ovocie - aj sušené, aj čerstvé. Aké je z nich pritom najobľúbenejšie? Čína má v tomto dvoch víťazov: mandarínky a melóny. Z pitia najviac letí čaj a tunajšia ryžová pálenka zvaná baidžou. Keď sa každý najedol do prasknutia, mali sme problémy s odchodom domov. Nie, nebolo to kvôli množstvu baidžou. Čas sa naťahoval pre HongBao. Po dobrej večeri či obede dostanete totižto aj obálky HongBao s peniazmi. Po otvorení obálky si musíte dar náležite vychutnať a my sme neboli výnimkou. 

Po večeri nasleduje program, ktorý mnohí poznáme celkom dobre aj doma zo silvestrovských večerov. Celoštátne, provinčné aj mestské televízie sa predbiehajú v zábavných programoch plných vtipov, tanca, spevu a krátkych scénok. Až do polnoci sú prekvapivo obľúbené. Takmer všetci okolo mňa hľadeli okom buď na televízor, alebo na obrazovku mobilu, kde lietali ďalšie obálky HongBao medzi najbližšími členmi rodiny a priateľmi. Každú chvíľu zazvonil telefón a príbuzní a známi želali všetko dobré do Nového roku. Keď nie oni, tak my.

Ak máš lásku, máš rodinu. Ak máš rodinu, máš krajinu. Ak máš krajinu, máš celý svet čínske príslovie

Čo sa deje o polnoci? #

Nový rok nakoniec prišiel a s ním sa mnohí snažia odplašiť zlé sily spôsobom Číne naozaj typickým: ohňostrojmi. Ak sa počas týchto sviatkov ocitnete v Hong Kongu, môžete sa tešiť na šou neuveriteľných rozmerov, na pozadí ktorej sa vypína jedna z najkrajších mrakodrapových panorám na svete. V ďalších veľkých čínskych mestách som podobné oslavy nepostrehol. Príčina? Smog a riziko požiarov. Šanghajská vláda má napríklad nariadenie, ktoré zakazuje akékoľvek ohňostroje ak je hodnota Indexu kvality ovzdušia (AQI) vyššia ako 200 bodov.

Len na okraj: kým v Bratislave sa táto hodnota dlhodobo pohybuje v zdravej zóne do 50, v čínskych veľkomestách sú dni s hodnotou AQI viac ako 200 celkom bežné. Aj keď treba povedať, že situácia sa za posledné roky výrazne zlepšuje. Drobných prskaviek a verejne dostupných malých ohňostrojov je však všade požehnane. Ak sa vám náhodou nepošťastí začuť ohňostroje, stále vás pred zlými duchmi môžu ochrániť aj nesmierne obľúbené „Levie tance", niekedy označované aj ako „Dračie tance". 

Obľúbenou tradíciou u mnohých bez ohľadu na región a vierovyznanie je návšteva starších členov širšej rodiny počas prvých dní nového roku na vzdanie vďaky a úcty. Rodina hrá v Číne tradične dôležitú úlohu. Aj najmladším je vštepované staré čínske príslovie: „Ak máš lásku, máš rodinu. Ak máš rodinu, máš krajinu. Ak máš krajinu, máš celý svet," takže tieto návštevy sa vedia ľahko natiahnuť aj na celý deň.

Budhisti, taoisti a konfucianisti spomínajú aj na zosnulých vo svojej rodine pri drobných rodinných oltárikov už v predvečer Nového roka. Už pomenej ľudí sa stretáva v chrámoch, kde položia na oltár obetu vo forme ryže, ovocia a drobných peňazí a modlia sa k mnohým buddhasatvom za prosperitu, úspešný a bezpečný rok. U najkonzervatívnejších Číňanov trvajú novoročné oslavy 15 dní až do Festivalu Lampiónov. V súčasnosti už veľa takých nestretnete, keďže po siedmich dňoch musia ísť všetci späť do práce.

Pozývame vás pozrieť si 12-minutový film o Číne.

Lukáš Holas

Lukáš Holas

Lukáš Holas

Cestovateľ telom aj dušou. Už ako študent medzinárodných vzťahov vedel, že doma dlho neobsedí a ani dnes neodolá volaniu odlišných kultúr a vzdialených krajín. Nikdy nepovie nie netradičným zážitkom ako jedeniu škorpiónov v Pekingu, cestovaniu na streche autobusu v Nepále alebo potápaniu sa so žralokmi v Tichomorí. Svoje zážitky a skúsenosti z dvojročnej cesty okolo sveta si nedokáže nechať len pre seba. Najviac mu však k srdcu prirástla Čína, v ktorej učil angličtinu a považuje ju za svoj druhý domov. Ako milovník hôr si s radosťou obúva turistické topánky pri cestách po národných parkoch USA, Kanady, Aljašky a na Novom Zélande

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Veľký okruh Čínou

Zo zájazdu:

Lukáš Holas

Posledná úprava článku | Prečítané: 2514

Mohlo by Vás zaujímať

Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Šanghaj - Perla Orientu Shanghai

Shanghai Šanghaj - Perla Orientu

Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…

Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Xi'An - začiatok Hodvábnej cesty Xi'an

Xi'an Xi'An - začiatok Hodvábnej cesty

Vitajte v Xi'Ane, hlavnom meste provincie Shaanxi, v jednom zo štyroch starobylých hlavných miest. Tu sa začínala slávna Hodvábna cesta, mesto bolo…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7895
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

4165
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5716
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3904

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek