Čakajte prosím...

Čínsky nový rok

Lukáš Holas

Lukáš Holas

Na Slovensku už máme silvestrovské a novoročné oslavy dávno za sebou, no v Krajine draka ide do finále práve v týchto dňoch. Ľudia sa predbiehajú v obchodoch v nakupovaní kaligrafických nálepiek na dvere s prianím zdravia, úspechu, lásky či peňazí. V žiadnom košíku nesmú chýbať drobné obáločky so zlatým nápisom "Šťastný Nový rok". Celý národ sa sťahuje. Čínsky nový rok, rok psa, prichádza.

Hoci Čína pozná silvestrovské a novoročné oslavy ako sú známe u nás na Slovensku, v Čechách či v západnom svete, mimo najväčších miest s množstvom cudzincov im ľudia nejako zvlášť neholdujú. Naopak, dni odpočítavajú koncom januára a začiatkom februára, kedy sa zvyčajne končí starý a začína nový lunárny rok. Bavil som sa s mnohými kamarátmi a známymi v Číne a nebolo jedného, kto by ho v bežnej konverzácii počastoval prívlastkom "čínsky". „Však tento sviatok sa neslávi len v Číne", povedala mi moja bývalá kolegynka z čínskej školy Emma. Pravda. Oslavy tohto sviatku zastihnete nielen v Číne, ale vo všetkých krajinách so značnou populáciou Číňanov - predovšetkým v krajinách JV Ázie a vo vybraných mestách Kanady a USA.

Tu v Číne však tento sviatok nenazve nikto inak ako Festival jari a nikto nepochybuje o tom, že je to najdôležitejší sviatok v krajine. Pýtate sa prečo? Pre Číňanov má totiž podobný význam ako Vianoce pre nás. Spájajú sa s ním mnohé tradície, ktoré nezriedka pripomínajú kombináciu našich vianočných a novoročných.

V prvom rade, už niekoľko týždňov pred začiatkom osláv sú všetky vlaky, autobusy a iné dopravné prostriedky vybookované do posledného miesta nielen na samotný čínsky "Silvester", ale aj na celý zvyšok dlhého 7-ďnového voľna. Sám si osobne pamätám na moju prechádzku vo vlaku počas zhruba 35 hodín dlhej cesty z juhočínskeho mesta Kunming do Šanghaja. Mne sa ešte lehátko ušlo, no boli desiatky ďalších, ktorí túto 2660 km dlhú trasu absolvovali v uličke na rozkladacej stoličke cez deň a poskladaní na zemi ako tetris v nočných hodinách. Z cestovnej horúčky 1,3 miliardy ľudí majú pravdaže najväčšiu radosť hoteliéri, letecké spoločnosti a ľudia pracujúci v turizme. Ceny všetkého v tomto segmente sa neraz vyhupnú aj na trojnásobok bežných cien a i tak je ťažké zohnať čokoľvek na poslednú chvíľu. Tí z vás, ktorí ste už Čínu navštívili, ste isto zistili aj na vlastnej koži, že skutočnému obsahu slovného spojenia "veľa ľudí" človek naozaj pochopí až tu. No príďte sem cestovať v tomto sviatočnom období a z vašich predošlých zážitkov sa budete tešiť so slovami: „Mali sme šťastie, všade sme mali málo ľudí."

Ľudia zo všetkých kútov Ríše stredu, ako dodnes znie názov Číny v mandarínčine, chcú byť doma nie neskôr ako v posledný deň starého roka. Tento rok je týmto dňom 16. február. Nie, počas tohto dňa zväčša nevyzerajú čínske domácnosti viac ozdobené ako inokedy a izbami sa nerozlieha špeciálna novoročná hudba. Nie, počas tohto dňa sa nevyžaduje držať pôst alebo tráviť čas s rodinou pozeraním rozprávok alebo hraním hier. Každý môže čas tráviť podľa svojho. Avšak rovnako ako na Slovenku počas Štedrého večera, aj tu plynie život v tento deň omnoho pomalšie. Neexistujú problémy ani starosti. Naopak, šíri sa radosť z možnosti byť opäť spolu.

Kolujú aj darčeky. „Darčeky sa môžu dávať kedykoľvek počas dňa - nie nutne iba večer, keď sú všetci spolu. Môžeš ich venovať individuálne v súkromí aj spoločne. Ako chceš“, vysvetlila mi moja priateľka, s ktorej rodinou som tento sviatok slávil naposledy. „Je ale celkom bežné ich odovzdávať hneď po príchode do domu“, dodala. Vychovaný západnou civilizáciou som bol zásobený viacerými darmi zo Slovenska, Laosu či Thajska, o ktorých som vedel, že pre mojich hostiteľov budú unikátne. Veľmi som však s nimi nepochodil. Nemôžem síce povedať, že by neboli prijaté s vďačnosťou, ale zďaleka nevyvolali taký efekt ako jeden z troch najbežnejších a najobľúbenejších darov, ktoré môžete Číňanom venovať: červené obáločky so zlatým písmom zvané HongBao, ktoré vopred naplníte peniazmi. No a keďže Čína je napriek komunizmu snáď ešte kapitalistickejšia ako Západ, platí tu zlaté pravidlo: Čím viac, tým lepšie. Ak sa vám podarí ich počet alebo hodnota napasovať do vzťahu k číslu 8 pre šťastie alebo k číslu 9 na znak nekonečna, ich radosť bude o to väčšia. Pôvodne putovali naplnené obáločky HongBao len z rúk starších do rúk detí ako požehnanie a ochrana pred starnutím, no dnes už putujú všetkými smermi.

Najdôležitejšou udalosťou týchto osláv je však spoločná večera v predvečer nového roka. Tradícia hovorí, že sa má konať v mieste bydliska najstaršieho člena rodiny alebo v jeho blízkosti. „Niektoré rodiny mávajú tto večeru doma", vraví mi priateľka. „Nám sa ale nechce pripravovať aspoň 18 rôznych chodov a neskôr to všetko umývať, takže pôjdeme do reštaurácie", uvádza ma do situácie. Prekvapilo ma, že reštaurácia nebola nijako výnimočne dekrovaná. Vládol v nej však ruch typický pre každodenné stolovanie. A bolo v nej plno. „Strávenie novoročnej večere v reštaurácii teda nemôže byť ojedinelé", pomyslel som si. Moje domnienky neskôr doslovne potvrdili aj moji hostitelia. Hneď po usadení začalo na stôl putovať jedlo. S tými osemnástimi chodmi, či lepšie povedané osemnástimi rôznymi jedlami, moja priateľka isto nepreháňala. Nesmeli medzi nimi chýbať rôzne studené predkrmy, polievky, ryža a čo najdlhšie rezance. Žiadna obdobná večera sa nezaobíde bez ryby, ktorú Číňania nedojedia celú, aby jej prebytok symbolizoval hojnosť v nadchádzajúcom roku. Môžete očakávať aj mierne sladký druh ryžového pudingu, ktorý tu nenazvú inak ako Niangao, aby bol ďalší rok plný prosperity. Na záver sa namiesto dezertov podáva ovocie - aj sušené, aj čerstvé. Aké je z nich pritom najobľúbenejšie? Čína má v tomto dvoch víťazov: mandarinky a melóny. Z pitia najviac letí čaj a tunajšia ryžová pálenka zvaná baidžou. Keď sa každý najedol do prasknutia, mali sme problémy s odchodom domov. Nie, nebolo to kvôli množstve baidžou. Dobrá večera alebo obed je popri obálkach HongBao s peniazmi ďalším z darov, ktorým potešíte každého Číňana. Všetci sa ju preto snažia náležite vychutnať a my sme neboli výnimkou.

Po večery nasleduje program, ktorí mnohí poznáme celkom dobre aj doma zo silvestrovských večerov. Celoštátne, provinčné aj mestské televízie sa predbiehajú v zábavných programoch plných vtipov, tanca, spevu a krátkych scénok. Až do polnoci sú prekvapivo obľúbené. Takmer všetci okolo mňa hľadeli okom buď na televízor alebo na obrazovku mobilu, kde lietali ďalšie obálky HongBao medzi najbližšími členmi rodiny a priateľmi. Každú chvíľu zazvonil telefón a príbuzní a známi želali všetko dobré do Nového roku. Keď nie oni, tak my. Rovnako ako u nás počas Vianoc.

Čo sa deje o polnoci? Nový rok nakoniec prišiel a s ním sa mnohí snažia odplašiť zlé sily spôsobom Číne naozaj typickým: ohňostrojmi. Ak sa počas týchto sviatkov ocitnete v Hong Kongu, môžete sa tešiť na šou neuveriteľných rozmerov, na pozadí ktorej sa vypína jedna z najkrajších mrakodrapových panorám na svete. V ďalších veľkých čínskych mestách som podobné oslavy nepostrehol. Príčina? Smog a riziko požiarov. Šanghajská vláda má napríklad nariadenie, ktoré zakazuje akékoľvek ohňostroje ak je hodnota Indexu kvality ovzdušia (AQI) vyššia ako 200 bodov. Len naokraj: kým v Bratislave sa táto hodnota dlhodobo pohybuje v zdravej zóne do 50, v čínskych veľkomestách sú dni s hodnotou AQI viac ako 200 celkom bežné. Drobných prskaviek a verejne dostupných malých ohňostrojov je však všade požehnane. Ak sa vám náhodou nepošťastí začuť ohňostroje, stále vás pred zlými duchmi môžu ochrániť aj nesmierne obľúbené „Levie tance", niekedy označované aj ako „Dračie tance".

Obľúbenou tradíciou u mnohých bez ohľadu na región a vierovyznanie je návšteva starších členov širšej rodiny počas prvých dní nového roku na vzdanie vďaky a úcty. Rodina hrá v Číne tradične dôležitú úlohu. Aj najmladším je vštepované staré čínske príslovie: „Ak máš lásku, máš rodinu. Ak máš rodinu, máš krajinu. Ak máš krajinu, máš celý svet", takže tieto návštevy sa vedia ľahko natiahnuť aj na celý deň. Budhisti, taoisti a konfucianisti spomínajú aj na zosnulých vo svojej rodine pri drobných rodinných oltárikov už v predvečer Nového roka. Už pomenej ľudí sa stretáva v chrámoch, kde položia na oltár obetu vo forme ryže, ovocia a drobných peňazí a modlia sa k mnohým buddhasatvom za prosperitu, úspešný a bezpečný rok. U najkonzervatívnejších Číňanov trvajú novoročné oslavy 15 dní až do Festivalu Lampiónov. V súčasnosti už veľa takých nestretnete, keďže po siedmich dňoch musia ísť všetci späť do práce.

Posledná úprava článku

Odporúčame tieto zájazdy

Vianočná akcia 2018

Veľký okruh Čínou
K

Ázia  

Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

18 dní

Trvanie

2290€ 2107

Vianočná akcia 2018

Čína, Tibet, Nepál, India
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

2995€ 2755

Vianočná akcia 2018

Čína pre milovníkov histórie
K

Ázia  

Čína


náročnosť

13 dní

Trvanie

1950€ 1794

Vianočná akcia 2018

Taiwan, Hongkong, Macao a Bali (AI)
K

Ázia  

Bali, Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

2590€ 2383