Cestovanie pre zaočkovaných

Cestovanie pre zaočkovaných

A je to tu. Dlho očakávané očkovanie sa konečne poriadne rozbehlo a prináša výsledky. Tak ako sme zaočkovaní proti žltej zimnici, čiernemu kašľu či iným chorobám takisto nám to pomôže aj proti Covidu-19. Je jasné, že budú vznikať nové verzie vírusu a až roky ukážu nakoľko je vakcína účinná a ako dlho poskytuje ochranu. V praxi to zatiaľ nebolo možno otestovať, všakže. Krásnym príkladom, ako funguje očkovanie je trebárs žltá zimnica. Do krajín, kde je očkovanie povinné, ste museli prísť iba so žltým medzinárodným očkovacím preukazom. Platnosť vakcinácie bola 10 rokov a až dlhodobým sledovaním sa zistilo, že vakcína poskytuje ochranu doživotne. A tak to bude aj tu. Očkovanie je skvelou správou a návratom späť k tomu, čo sme robili ešte vo februári 2020. Hlavnou výhodou očkovania, ale nie je cestovanie, ale ochrana proti Covidu-19.

Vieme, že každý má k očkovaniu nejaký postoj. Je to, samozrejme, normálna reakcia, hoci dajme si ruku na srdce: koho z nás v minulosti vôbec zaujímalo, akú vakcínu nám pichli, kde bola vyrobená atď. Zrejme minimum ľudí. Dôvod bol jednoduchý. Nepísalo sa o tom, nevenovala pozornosť a zároveň my ako laici sme o tom aj tak nič nevedeli. Teraz v záplave informácií máme každý názor, hoci nemáme ani len tušenie, čo tvrdíme.

Historicky očkovanie vždy pomáhalo a tak je tomu aj teraz. Aj preto BUBO odmeňuje tých, čo sa dajú zaočkovať, zľavou na naše krásne zájazdy. Opäť môžeme spoločne loviť zážitky. Priznajme si. Chýbalo nám to. Cestovanie robí ľudí bohatšími. Bohatšími na emócie a zážitky. Cestovanie je jedinou cestou k pochopeniu sveta a iných kultúr. A to teraz mnohí nemali, lebo cestovať buď nechceli, báli sa, alebo sa nedalo. Očkovanie to všetko zmenilo.

Ak sa zaočkujete, BUBO vám dá zľavu zo zájazdu. Stačí nám doklad o tom, že ste absolvovali prvú dávku, a to najneskôr pred cestou na zájazd. Ak sa do odchodu zájazdu nezaočkujete, zľavu vám, žiaľ, budeme musieť odobrať. Viac informácií o zľavách pre zaočkovaných nájdete tu.

Ako očkovanie zmení cestovanie? Všeobecne minimálne, ale zaočkovaní cestovatelia budú mať ľahší prístup do mnohých krajín sveta. Hlavný rozdiel bude v testovaní. Je pravdepodobné, že zaočkovaní sa nebudú musieť testovať PCR testami a teda ušetria. Tak postupujú začiatkom mája Maldivy. Ak ste zaočkovaní, nepotrebujete test. Ak nie ste, ste rovnako vítaní, ale iba s testom t.j. náklady navyše. A takéto sú aj dlhodobé trendy. T.j. očkovanie vás v prvom rade chráni a v druhom rade uľahčuje cestovanie. Benefity pre ľudí, ktorí cestujú za hranice vidieť už aj pri návrate zo zahraničia. Zaočkovaní nemusia ísť do karantény, stačí sa otestovať a môžete sa vrátiť späť do života. Žiadne izolácie, žiadne predĺžené dovolenky.

Ktoré krajiny už teraz uľahčujú vstup zaočkovaným? #

Chorvátsko, Španielsko, Madeira, Ekvádor, Cyprus, Island, Thajsko, Gruzínsko, Belize, Dánsko, Švédsko, Izrael, Estónsko, Rumunsko, Poľsko, Barbados, Guatemala, Slovinsko a postupne sa v máji, júni, júli pridávajú ďalšie. Zoznam tak rozširujú, resp. v dohľadnej dobe rozšíria aj Anguilla, El Salvador, Grécko, Grenada, Litva, Libanon, Malta, Maldivy, Moldavsko, Čierna Hora, Nepál, Seychely, Srí Lanka, Svätý Krištof a Nevis, Tunisko, Phuket, Francúzsko.

Výhody pre zaočkovaných po svete #

Tu je iba zlomok nápadov, s ktorými prichádzajú zahraničné firmy. V americkom štáte Connecticut prišli miestne reštaurácie s nápadom ponúkať drinky (alko/nealko) zdarma k objednanému jedlu, ak sa preukážete, že ste sa zaočkovali. Známe pivovary Budweiser vymysleli voucher na pivo zdarma pre tých, ktorí sa dali zaočkovať. Pivovar Sam Adams vymyslel voucher pre prvých 10 000 ľudí, ktorí sa dajú zaočkovať a budú svoju fotku zdieľať na sociálnej sieti s hastagom firmy. Ak niekto neholduje alkoholu, tak vitamínové bomby od So Good For You ponúkajú taktiež vouchre na ich nápoje zdarma. Kto smeruje v New Yorku na Baseball, dostane na štadióne vakcínu Johnson & Johnson a zdarma lístok na ďalší zápas. 50 zaočkovaných šťastlivcov môže vyhrať lístok na Super Bowl v roku 2022. Ďalej mnoho múzeí v Amerike ponúka zaočkovaným vstupenky zdarma.

Slávny podnik na donuty Krispy Kreme venuje donut zdarma zaočkovaným, firma White Castle venuje dezert zdarma k svojím burgrom, neodolateľný Nathan´s Famous v New Yorku na Coney Island venuje zdarma hotdog, Junio´r s Cheesecake ponúka zdarma koláčik v Brooklyne. Mnoho ďalších a ďalších reštaurácií, nie len po New Yorku, majú pre zaočkovaných pripravené zľavy, ktoré sa niekde pohybujú až do výšky 50%, napr. Oak & Reel v Detroite. So zľavami už prichádza dokonca Air BnB a rôzne hotely aj individuálne na svojich webových stránkach. V Kalifornii ako zaočkovaní dostanete zdarma zapožičanie paddleboardu, surfu alebo šnorchlu. V Spojených arabských emirátoch dostanete už v niektorých kaviarňach za zaočkovanie kávu zdarma, odvoz s Dubai taxi zdarma, zľavu na vodičský preukaz, zľavu či vstup zdarma do fitness a zľavy na nákup rôznych produktov a potravín.

Lyft a Uber venovali jazdy zdarma alebo zľavnené jazdy do očkovacích centier. Srbsko prišlo dokonca s nápadom, že za očkovanie bude svojím obyvateľom vyplácať peniaze priamo (cca 25 EUR/osoba), americký štát Západná Virginia motivuje mladých k očkovaniu s bonusom 100 USD. Lidl odmenil zamestnancov v Amerike prémiou 200 USD, nemecká Edeka svojím zamestnancom vyplatila 50 EUR, americky Kroger vyplatí zamestnancom 100 USD + voucher 100 USD na nákupy. Firmy po svete preplácajú 4 hodiny svojím zamestnancom, ak idú na očkovanie.

Drop ponúka zľavy do Starbucks a Amazon, ak budete sharovať fotku ako Vás očkujú a použijete stanovené hastagy. Thajské cestovné kancelárie začínajú ponúkať zájazdy do Ameriky či do Ruska, počas ktorých sa klienti môžu dať aj zaočkovať. Podobné produkty ponúkajú aj anglické či nemecké cestovky. Jednoducho vakcinačný turizmus je nový pojem a vo svete začína reálne fungovať.

Možno aj preto 13. mája mohol Joe Biden na základe podkladov od CDC ohlásiť zrušenie povinnosti nosiť rúška v interiéri aj exteriéri pre zaočkovaných.

Zoberme si pár príkladov: zaočkovaní vs nezaočkovaní (zmena vyhradená): #

Chorvátsko #

Chorvátsko bolo kedysi dávno tou krajinou, ktorá pre Slováka predstavovala vrchol turizmu. Nebolo veľa možností, kam inam, no malo to svoje čaro. To bola jednoducho tá naša slovenská exotika: malebné pobrežie Jadranu, čarovné chorvátske ostrovy, večerný romantický koncert cikád v píniových hájikoch, škampi a crno vino. Dnes je tých možnosti omnoho viac a Chorvátsko chce zapadnúť na atraktívny zoznam krajín, ktoré uľahčia vstup zaočkovaným turistom.

Pre vstup do Chorvátska je momentálne potrebný buď negatívny PCR test nie starší ako 48 hodín, alebo negatívny antigénový test nie starší ako 48 hodín pred príchodom do krajiny, alebo sa preukážete dokladom o tom, že ste zaočkovaní (nie kratšie ako 15 dní pred príchodom). Ak budete mať doklad o očkovaní, tak nemusíte podstúpiť karanténu ani sa preukázať negatívnym PCR alebo antigénovým testom.

Dánsko #

Osoby prichádzajúce z členských krajín Európskej únie a Schengenského priestoru už nemusia zdôvodňovať svoju cestu napríklad návštevou blízkych príbuzných či partnerov. Budú však musieť po príchode do krajiny aj naďalej absolvovať test na prítomnosť vírusu a podstúpiť karanténu.

Výnimka bude platiť pre osoby zaočkované proti ochoreniu COVID-19 alebo pre tých, čo ho prekonali.

Ekvádor #

Dovolenka v krajine, ktorá dostala svoje pomenovanie podľa rovníka, ktorý ho pretína je taktiež otvorená s jednoduchými podmienkami vstupu. Tie sú ešte viac miernejšie pre tých, ktorí sa dali zaočkovať. Ekvádor je rôznoroda krajina. Nájdete tu fantastickú divokú džungľu, koloniálne mestečká, históriu Inkov, majestátne Andy v kombinácii s pobrežím Tichého oceánu. A ta ich kuchyňa! Jedna lahôdka. A Galapágy sú už len za rohom, tak prečo to nevyužiť v tomto období? Ekvádor už vrelo víta všetkých návštevníkov.

V súčasnosti do Ekvádora platia nasledovné podmienky vstupu:
Ak nie ste zaočkovaný, musíte mať negatívny PCR test alebo antigénový test, nie starší ako 72 hodín pred odletom.
Ak ste zaočkovaný, stačí Vám preukázať sa dokladom o očkovaní pri vstupe do krajiny.

Guatemala #

Guatemala. Krajina, kde ešte môžete vidieť ľudí, ktorí bežne chodia v tradičnom kroji. Vysoké pyramídy, kultúra Mayov, mestá v džungli, Tikal, Rio Dulce alebo Livinstone, jazero Atitlan. Fotogenická Guatemala víta turistov práve teraz. Tí, ktorí sú už zaočkovaní majú zjednodušené podmienky vstupov.

Guatemala sa pridáva ku krajinám, ktoré povolia vstup turistom bez nutnosti karantény alebo testu. Podmienka je, že musíte byť zaočkovaný oboma dávkami a to najneskôr 2 týždne pred príletom do krajiny.

Čo ak cestujete nezaočkovaný? Aj tu Guatemala upravila trochu podmienky: platí vstup s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom nie starším ako 72 hodín.

Island #

Ostrov elfov, vulkánov a lávy už na vás netrpezlivo čaká. Kedy inokedy ho navštíviť ak nie teraz? Žiadne davy turistov, prázdna Modrá lagúna a ešte chvíľu tu nebude žiaden overturizmus. Chvíľu. Na to aby, ste si tú chvíľu užili, môžete využiť očkovanie.

Ste zaočkovaní? Po prílete na Island musia všetci vrátane detí podstúpiť PCR test. Po otestovaní čakáte, kým neobdržíte správu s negatívnym výsledkom. Potom môžete okamžite poznávať krásy Islandu.

Nie ste zaočkovaní? Po prílete musíte ísť na 5 dní do karantény a až potom môžete vyraziť do ulíc.

Pripravili sme pre vás aj skvelý, nový program Ohnivý okruh Islandom | Dovolenka BUBO najkomplexnejší okruh ostrovom na Slovensku. Skvelý komplexný program na našom obľúbenom Islande.

Izrael #

Sväté miesta sú otvorené už od 23.5.2021 pre organizované skupiny. Jeruzalem, Hebron, Betlehem zívajú prázdnotou a už na Vás netrpezlivo čakajú. Zaočkovaná populácia takisto nepredstavuje žiadne riziko. Tak prečo neísť? Jordánsko Palestína Izrael | Dovolenka BUBO

Ste zaočkovaní? Pred odletom absolvujete PCR testy a v Izraeli Vás privítajú s otvorenou náručou.

Nie ste zaočkovaní? Zatiaľ musíte čakať.

Nórsko #

Premiérka Nórska Erna Solberg verí v zmiernenie opatrení a otvorenie krajiny koncom mája, resp. začiatkom júna. Všetci dúfajú, že v tom čase už budú technicky pripravené potrebné doklady pre očkovaných. Nórsko sa hýbe dobrým smerom. Očkuje prísne podľa veku, počet nových infikovaných každým dňom klesá. Doklady o očkovaní napomôžu k tomu, aby sa krajina viac otvorila a ostala takto otvorená aj po zvyšok obdobia pandémie. Už dnes sú zaočkovaní oslobodení od mnohých obmedzení.

Saudská Arábia #

Saudská Arábia povolí púť do Mekky iba tým ľuďom, ktorý sa preukážu dokladom o očkovaní. Toto pravidlo podstate bude zahŕňať všetky osoby, ktoré dostali obe vakcíny. Zároveň aj tie osoby, ktoré mali zatiaľ len 1 vakcínu a pred púťou neubehlo viac ako 14 dní. A v neposlednom rade aj tie osoby, ktoré sa vyliečili z ochorenia na koronavirus. Po týchto opatreniach bude zároveň aj rozšírená kapacita návštev v Mekke.

Srbsko #

Balkánska krajina Srbsko ponúka hotovosť každému, kto sa da zaočkovať do konca mesiaca máj. Promovanie očkovania tak zobrali do vlastných rúk a budú tak prvou krajinou na svete, ktorá dá svojím občanom peniaze za to, že sa dajú očkovať. Srbsko si zabezpečilo milióny vakcín. Po podaní prvého 1.3 milióna vakcín záujem trochu poklesol. Srbsko má približne 7 miliónov obyvateľov, a tak majú čo robiť, aby očkovanie priviedli do priaznivého konca. Pre urýchlenie vsadili na peniaze a ponúkajú 3000 dinárov (25 EUR) každému, kto sa do konca mája zaočkuje. Očakáva sa, že to využije približne 3 000 000 obyvateľov.

Srí Lanka #

Veľmi populárna destinácia, ktorú si jednoducho nesmiete nechať ujsť. Práve teraz si Srí Lanku užijete v malých skupinkách bez stresu a naháňania. Zábery zo Sigirye budú rovnaké ako v roku 1971, ale toto okno vydrží len veľmi krátko. Po dlhom lockdowne je Srí Lanka pastvou pre oči a skvelým oddychom. Pre dokonalosť vyskúšajte možno aj ajurvédsky pobyt a prídete domov ako vynovení. Srí Lanka - rajská záhrada | Dovolenka BUBO

Ste zaočkovaní? Pred odletom a po prílete absolvujete PCR testy a potom už máte úplnú slobodu a môžete ísť kamkoľvek na ostrove.

Nie ste zaočkovaní? Pred odletom a po prílete absolvujete PCR testy a potom sa môžete pohybovať len v turistickej „bubline“ bez kontaktu s miestnymi. Na piaty deň sa opäť musíte dať otestovať. Tj. Nič čo by sa nedalo zvládnuť, ale s očkovaním je to jednoduchšie.

Taliansko #

Taliansko sa rozhodlo predĺžiť platnosť sprísnených pandemických opatrení. Pre vstup do Talianska sa pre Slovákov vyžaduje negatívny antigénový alebo PCR test. Núdzový stav v krajine bude platiť do 31. júla.

"Po príchode ďalej platí povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria) a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu,“ upozorňuje rezort diplomacie. Ten zároveň upozorňuje, že pravidlá pre cestujúcich na Sardíniu alebo Sicíliu sa môžu mierne líšiť. Zoznam výnimiek, pri ktorých neplatí povinnosť preukazovať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom je k dispozícii na webovej stránke MZVEZ SR.

Taliansko je momentálne rozdelené na zóny, v ktorých platia rozdielne obmedzenia. Presun je povolený len medzi žltými regiónmi, pohyby medzi oranžovými a červenými regiónmi je možný len s tzv. zeleným pasom. Platí to aj pre cudzincov.

„Zelený pas umožňuje presun medzi regiónmi rôznych farieb a rizík. Dotýka sa osôb, ktoré boli zaočkované (obidve dávky, ale len vakcínou uznanou v EÚ) alebo prekonali a vyliečili sa z koronavírusu (platnosť potvrdenia je 6 mesiacov), resp. osoby, ktoré sa preukážu antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín. Potvrdenia môžu byť písomné alebo elektronické,“ uvádza rezort diplomacie.

Potvrdenie o očkovaní #

Ako to je? Zaočkujem sa a ešte si budem musieť vybaviť zelený európsky očkovací pas? Finálne rozhodnutie nepozná zatiaľ ani Európska únia. Zatiaľ vám môžeme odporučiť a) stiahnuť si očkovací certifikáť b) dať si zapísať očkovanie s oficiálnou pečiatkou do žltého preukazu (ak ho nemáte, dá sa kúpiť v každom lepšom papierníctve). Určite vám pred cestou, kde chcete potvrdenie predložiť, odporúčame kontaktovať BUBO/MZV. Veci sa menia prakticky každý deň.

Krajiny sveta aktualizované k 2.2.2021, ktoré sú otvorené pre zaočkovaných cestovateľov #

1. Americké krajiny: Bahamy, Barbados, Belize, Britské Panenské ostrovy, Ekvádor, Grenada, Guatemala, Havaj, Sv. Krištof a Nevis.
2 Európske krajiny: Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Francúzsko, Gruzínsko, Grécko, Island, Litva, Madeira, Malta, Čierna Hora, Polsko, Rumunsko, Španielsko, Slovinsko
3. Ázijské krajiny: Maldivy, Nepál, Srí Lanka, Thajsko, Taiwan, Kuvajt, Bahrajn, Libanon, Saudská Arábia
4. Oceánia a južný Pacifik: Francúzska Polynézia (Tahiti, Bora Bora, Moorea..)
5. Africké krajiny: Seychely

Tomáš Hušek

Tomáš Hušek

Tomáš Hušek

Človek zodpovedný za veľké množstvo našich zájazdov, pravá ruka BOSSA, je tiež zodpovedný za skupinové letenky pre našich klientov a spracováva ponuky firemných zájazdov na kľúč. Je zodpovedný za hodnotenie sprievodcov, prípravu nových zájazdov a za činnosť celého BUBO back office. Takmer každý klient prechádza jeho rukami a klientov si pamätá aj niekoľko sezón dozadu. Služobne je druhou najdlhšie pôsobiacou osobou v BUBO. Zároveň je výborným sprievodcom do všetkých arabských a afrických krajín, do ktorých sa dá cestovať. Miluje Veľkú Britániu, futbalový klub CHELSEA, Mini. Je ženatý a má dve deti.

Zo zájazdu:

Tomáš Hušek

Posledná úprava článku | Prečítané: 855

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.